Duitse toptrainer sukkelt met vedetten Na Netzer, Cruijff en Neeskens GEZICHTSBEDROG r» F ■■S 1-J f Mt MM HM door Jos Wersch r wijk; M Binnenboordmotor Luchtig S"'” Van Gooi 7 Afwachten ilif Overath laat zich niets zeggen door Weisweiler X Weisweiler reen ig en men. 3 it- g is jen Wat wou u zeggen? Ja, daar hebt u gelijk in, theoretisch was dat ook nog een mogelijkheid: dat de Engelsen door een samenloop van omstandighe den tot een vloeiende, opensplijtende combinatie zouden geraken, waardoor Kevin Keegan, alleen voor Schrijvers gekomen, de bal in de hoek kon knal len. Nee, dat was Kees Kist, met wie u in de war bent, de blonde K. K. zal ik maar zeggen, niet de zwarte. Iemand nog tets zinnigs op te merken? U daar, ja. U ziet in Studio Sport en FC Avondrood altijd van die harde knal len van die Engelsen, waarbij de bal in het „dak" van het net slaat. Ja, dat zie ik ook altijd. Maar dat moet gezichts bedrog zijn, of misschien zijn dat doel punten die ze gedurende tien jaar heb ben opgespaard en er af en toe tussen monteren, om het spelbeeld wat op te monteren. Want drie dingen kunnen ze dus niet, de Engelsen: combineren, passe ren en schieten. Misschien trainen ze te weinig, of hebben ze te weinig wed- strijdervaring. Ze zijn ook wat week, ze werden voortdurend door onze boys opzij gezet en afgetroefd. Geen condi tie. Maar sportieve knapen, dat moet gezegd. Ze legden zich keurig bij de nederlaag neer. Snel ook. Keurig en snel, ik kan niet anders zeggen. Nog een laatste vraag misschien? U daar, in de hoek? Hoe komt het dat meneer Zwartkruis laaiend van,enthousiasme, en diep onder de indruk, terug komt van LiverpoolBirmingham en Kevin Keegan tot de Cruijff van Engeland uitroept, terwijl het allemaal niet waar blijkt te zijn als Puntje bij Paal tje komt? Lees voor Puntje Johan Cruijff, en voor Paaltje Kevin Keegan. Sinds enkele weken kun je het in Keulen horen donderen. Er was allang onweer op komst, maar sinds de 4-0 nederlaag van FC Köln tegen Eintracht Frankfurt is de boot aan. Bovendien liggen trainer Hennes Weisweiler en Wolfgang Overath flink met elkaar in de clinch. De voltallige Westduitse pers heeft zich gestort op de Keulse ruzie. Hennes zei „welles” en Wolfgang „nietes”. Dat werd het bestuur van Köln te gortig en legde aan Weisweiler en Overarth een spreekverbod op. Toch trekt met name Overath zich weinig aan van die verplichte monddood- heid, als met de 33-jarige middenvelder over zijn moeilijkheden met Weisweiler gesproken wordt. Het gesprek vindt plaats in de pompeuze Mercedes van Overath, omdat in het lokaal waar het interview gehouden zou worden Weiswei ler zich bevindt. En wat Overath kwijt wil, is niet voor Weisweilers oren bestemd. e- ist ie k, }- >n ing. sstaan voor nin de Ttmet at j- in in 1970 in Mexico en ook in München toen we wereldkampioen werden. Zoiets ver geet je niet. Ik ga in ieder geval geen openlijke herrie meer schoppen met Weis weiler. Ik zal op tijd zijn voor de training en tijdens de wedstrijd voluit spelen, zoals ik al veertien jaar doe. Maar Weisweiler moet niet proberen om zich te wreken door mij bijvoorbeeld op de reservebank neer te poten. Dan gooi ik van de ene op de andere dag mijn voetbalschoenen in het bos. Ik ben financieel helemaal onafhan kelijk. Ik ga mijn vrouw en twee kinderen niet opzadelen met Weisweilers willetje. Voor geen goud”. Van Weisweiler wordt gezegd dat hij niet met vedetten kan omgaan. Hij kreeg achtereenvolgens ruzie met Günther Net zer bij Borussia Mönchengladbach, met Cruijff bij Barcelona en nu met Overath bij FC Köln. Een zwaar gepikeerde Weis weiler: „Ze mogen in Holland van mij denken wat ze willen, maar ik heb nu eenmaal de pech dat ik met twee van die zogenoemde vedetten moest werken. En jij weet niet wat dat betekent. Ik wel. Ik blijf in ieder geval tot mijn contract is afgelopen. Trek daar maar je conclusie uit.” Als Weisweiler toch voortijdig de laan uitgaat, bestaat dan de mogelijkheid dat Overath toch nog een jaar bijtekent? De middenvelder: „Ik denk het niet, maar je moet in het leven nooit „nooit” zeggen. Laat staan in de voetballerij”. Weisweiler heeft niet alleen last van Overath, hij sukkelt bovendien met zijn selectiegroep. De trainer: „Ik heb de pech dat Heinz Flohe een schorsing wacht en dat is nou juist een van de mensen die ik niet kan missen. En het geval-Weber is natuurlijk ook erg triest”. Wolfgang Weber, sinds jaar en dag de hij mijn naam. Ik heb die kritiek weken lang geslikt, maar nu wordt het met toch een beetje te gortig. Weisweiler heeft met deze affaire zijn macht overschat. Hij dacht natuurlijk: ik kom rechtstreeks van Cruijff en Barcelona en mij kan dus niets gebeuren. En de eerste weken speelden we verduveld goed. Begrijpelijk dat hij de bink ging uithangen. Maar nu Staan we in de grauwe middenmoot, terwijl heel Keu- c- ht sn ht Bildzeitung achtervolgt hem. „Ze willen me kapot schrijven”, stelt de geïrriteerde Weisweiler. „Het is een pure hetze. Ze breken niet alleen mijn werk af, ook in de privésfeer gaan ze me zwart afschilderen. Vanmorgen las ik weer een stuk over mijn scheiding. Wat hebben ze daar nou mee te maken?” Weisweiler is nog niet officieel gescheiden van zijn rouw. Zijn Spaanse vriendin wil terug naar Spanje. De Keulse trainer vervolgt: „Ze probe ren me weg te pesten, maar ik heb de langste adem. Die berichten over terug gaan naar Spanje zijn volledig uit de lucht gegrepen. Ik heb een contract tot medio 1978. Zolang blijf ik in ieder geval hier. Ik heb dat toegezegd en dus doe ik dat”. Duizenden mensen stonden te kijken toen Hennes Weisweiler de eerste training van FC Köln leidde in de hete zomer van 1976. FC Köln won week in, week uit, veroverde een plaats in de top van de Bundesliga en een voorbarige souvenir - verkoper informeerde bij de club voor zichtig of er belangstelling voor kampi- oenswimpels bestond. Weisweiler had het gemaakt. Johan Cruijff had er dan toch verkeerd aangedaan „Don Hennes” uit Spanje weg te pesten. Het is februari 1977. Welgeteld 64 man nen en één vrouw kijken hoe Weisweiler de selectiegroep instrueert. De spelers trainen ruim een uur. In die tijd wisselen Weisweiler en Overath niet één woord met elkaar. Ze blijven ook opvallend ver uit eikaars buurt. Het zou een perfect uitge voerd shownummer kunnen zijn, maar het is echt. Twee grote mensen uit de voetbalsport, die elkaar kapot maken. Wolfgang Overath: „Eigenlijk mag ik van mijn bestuur over deze affaire niets meer zeggen, maar je kunt begrijpen dat deze zaak mij enorm hoog zit. Ik speel al veertien jaar topvoetbal, heb 81 keer het shirt van de Nationalmannschaft gedra gen. Dan praat ik niet eens over de 750 duels, die ik voor FC Köln heb gespeeld. Ik ben kind aan huis bij deze club. Je denkt toch niet dat ik me zo maar aan de dijk laat zetten door ene Weisweiler”. Zover is het nog niet gekomen. Overath speelt nog elke week. De middenvelder: „Ja, maar vraag niet hoe. Weisweiler heeft niet één, maar tien keer verklaard dat FC Köln een te traag middenveld zou hebben. Vooral een beetje oud en daarbij noemde De ervaringen die de Westduitse zwemmers tot nu toe met de aërodyna mische darm hebben opgedaan, zijn ronduit positief. Niet alleen dat ze hoger op het water lagen, waardoor zij sneller vooruit kwamen, bovendien beschikten ze nu over een soort inge bouwde binnenboordmotor met straal aandrijving die hen nog extra voort- stuwingskracht gaf. Door de lucht geleidelijk te laten ontsnappen, tuften zij als parlevinkers door het zwembad, met een zelfde geluid als we uit de haven kennen. Het is natuurlijk een kwestie van doseren, want als je aan het begin te veel gas ineens geeft, kom je halverwege nagenoeg stil te liggen, met een sputterende motor. De West duitse geleerden zijn al bezig een lichtgewicht regulatiesysteem in de vorm van een spiraaltje in te brengen, waardoor de lucht geleidelijk en ook gelijkmatig ontsnapt. Speedo heeft intussen al attent op deze nieuwe ont wikkelingen gereageerd, door badpak ken en zwembroekjes te ontwikkelen met decente bilspleet, waardoor de De Westduitsers hebben een nieuwe vorm van niet-doping uitgevonden voor hun zwemmers: zij pompen lucht in de dikke darm van een zwemmer. D.D.-lucht onbelemmerd kan ontsnap pen en er een maximaal rendement wordt bereikt. Het zal intussen geen verbazing wekken dat de Oostduitsers de West duitsers op dit gebied alweer een stap voor zijn. Zij brengen geen lucht in, maar onder leiding van een Zeppelin- expert waterstofgas, dat zo brandbaar is dat de starter geen pistool meermag gebruiken, maar weer ouderwets op een fluitje moet blazen om erger te voorkomen. In de praktijk bleek water stofgas beter te voldoen dan de hete lucht waarmee de gebroeders Montgol fier de eerste ballon de lucht in kregen. De hete lucht zelf bleek met enige Oostduitse wilskracht nog wel te ver dragen te zijn, nadat ze rectaal was ingebracht, maar het feit dat de zwem mer dan uit alle hoeken en gaten stoom begon af te blazen, waardoor hij geen hand voor ogen meer kon zien, was de reden dat volledig cr water stofgas werd overgegaan. Een toevalli ge maar plezierige bijkomstigheid van waterstofgas is, dat het de stoelgang aanmerkelijk bevordert. In de DDR spreekt men nu al over een nieuw type zwemmers en zwem sters, de Hpvercraft-zwemmers, want zij raken het water alleen nog met hun vingertoppen, onder zich, om niet gediskwalificeerd te worden. Maar de besten onder hen, met de dikste dikke darm, hebben geen natte draad aan hun lichaam als zij na 100 of 400 meter borstcrawl finishen. De Oostduitse zwemcoach voorspelde dat ook de Nederlandse zwemmers snel tot het dikke-darmzwemmen zouden over gaan, en sprak al lachend van „de Vliegende Hollanders Ik blijf u op de hoogte houden. STOPPER J len ook stom trouwens in een kam pioenschap geloofde. En als er geen pun ten komen, krijgt de trainer het op zijn dak. Of je nu Müller, Schulze of Weiswei ler heet. Dat weet je nu eenmaal. Maar het is niet fair om je slechte resultaten ten koste van anderen goed te praten”. Hennes Weisweiler heeft zich weleens prettiger gevoeld. Hij is een veelgeplaagd man. Vooral Duitslands grootste krant zonder remmend op de snelheid werkt), en ook te wijd was, waardoor er lucht tussen haar badpak en haar appetijtelijkheid kwam te zitten. O, denkt u misschien, als voorgelichte leek, dat is mooi, dat verhoogt het drijfvermogen en vermindert de weer stand van het water! Maar u vergeet dat tegelijk de stroomlijn wordt aan getast, waardoor we nog verder van huis zijn. Het mooie van de luchtdarm is juist, dat de stroomlijn gehandhaafd blijft: misschien niet van de darm en darminhoud, maar wel van het omhul lende lichaam. stabiele verdediger van de Keulse forma tie, is in het ziekenhuis opgenomen. Diag nose: hartklachten, nog net geen hartin farct. Tweeëndertig jaar oud. Weisweiler over dit schokkende voorval: „Ik weet nog niet precies wat er aan de hand is. Het is in ieder geval niet plotseling gekomen. Weber schijnt al eens vaker iets met zijn hart gehad te hebben. Je kan alleen maar hopen dat zo’n jongen er weer bovenop komt”. Wie persé niets wil zeggen over de ruzie Weisweiler-Overath is de Belgische spits speler Roger van Gooi, die FC Köln vorig jaar contracteerde en daarvoor 1 miljoen mark op tafel moest leggen ten gunste van Club Brugge. Van Gooi: „Ik hou me erbui ten. Ik kijk wel uit. Het gaat de club sportief natuurlijk niet zo goed, maar we komen er wel bovenop. We hebben nog tijd. Ik zeker. Ik heb hier nog anderhalf jaar voor de boeg. Overath over Van Gooi: „Door de onrust met Weisweiler zijn een heleboel spelers hypernerveus. Ze zijn bang om iets fout te doen, met het gevolg dat ze ook niets meer goed doen. Van Gooi kan sco ren, maar ook hij heeft natuurlijk last van de huidige situatie. Jammer voor zo’n vent. Ik heb ook medelijden met onze penningmeester. In het begin van het sei zoen verkocht hij veertigduizend kaartjes per wedstrijd, nu is hij blij met tiendui zend. En als we nog één of twee keer verliezen, praten we wel over recettes van 7 a 8 duizend mensen. Tel uit je winst”. Zaterdag speelde FC Köln thuis tegen Fortuna Düsseldorf. Weisweiler was daar niet bang voor: „Ik heb voor hetere vuren gestaan. Zaterdag winnen we. Dat staat voor mij vast”. Het werd 2-2. Wat ons ook nog even boven het hoofd hing, was een staking van het televisiepersoneel, uit solidariteit met de arbeiders. De VVD met 132 zetels in de Tweede Kamer! Dat ging gelukkig ook niet door, en toen kon er alleen nog maar iets mis gaan doordat Wim Suurbier de bal verkeerd op zijn slof zou krijgen, Piet Schrijvers onder een hoge voorzet door zou lopen, of Rijs- bergen een penalty zou veroorzaken. Maar Rijsbergen kreeg alleen maar een gele kaart, de keer dat Schrijvers mis stompte liep het met een sisser af, en Suurbier liep waaratje te voetballen alsof hij een Hugo Hovenkamp was! Toen kon ons niks meer gebeuren! daar tussenin zat niks, niks niemen dal. Hét publiek was razend enthousi ast, elke aanval werd begroet als een kampioenschap, en een schot twee meter over de lat, daar werden ze hele maal delirisch van. Ik genoot met volle teugen, maar op een gegeven moment dacht ik opeens: wat zie ik nu eigen lijk aan VOETBAL? Vrijwel niks. Behalve een paar mallotige doelpun ten had ik eigenlijk nog niks gezien: geen leuke passeerbeweging, geen sub tiel samenspel, geen aardige oplossing van een spelprobleem, niks. En het allerergste was nog: ze hadden er alle gelegenheid toe! Mandekking kennen ze niet in Enge land, dat is homofilie. Je kan rustig, althans voor onze begrippen, de bal aannemen, en zien wat je er eens mee zal uitspoken. Misschien zijn de Nederlandse voetballers daardoor technisch onderlegder en verfijnder: zij moeten hun techniek scherpen op de harde slijpsteen van de mandek king! Daardoor is onze techniek gepo- lijster. Engeland moet zijn grenzen openstellen voor Nederlandse trainers en spelers, dan kan het best nog wat worden, op den duur Je moet er toch niet aan denken dat Studio Sport zich beperkt had tot een 20 minuten durende samenvatting, waarin dan, bij gebrek aan tijd, alleen maar Nederlandse balhandelingen, combinaties, doelpunten en slidings getoond konden worden. Gelukkig kreeg men bij Studio Sport nog net bijtijds in de gaten dat het Nederland se volk belangstelling had voor een EngelandNederland-wedstrijd, zo dat we de glorieuze 0-2 werkelijk, rechtstreeks, alsof het echt zo gebeur de, toch nog te zien kregen. Een goede vraag. Maar ik kan u het antwoord wel vertellen: het Engelse voetbal is gezichtsbedrog. Je denkt dat je heel wat ziet, maar in werkelijkheid blijkt het niets te zijn. Vorig jaar heb ik ArsenalManchester United gezien. Een bomvol huis. Krankzinni ge doelpunten, in de eerste minuut, in de laatste minuut, een keeper die met bal en al over de lijn valt, een terug speelbal in eigen doel, kortom: je keek je ogen uit. Naar die doelpunten. Maar „Als hij tenminste zolang hier mag blij ven’’, gniffelt Overath. „Want je weet hoe dat in de voetballerij gaat. Geen resulta ten.... en hupsakee. Ik wil hierover alleen maar zeggen: even afwachten”. Overath zou best eens aan het langste eind kunnen trekken. Hij is goed bevriend met de president van de vereniging, die hem alvast een baantje heeft aangeboden voor later. Overath: „Ik kan bij mijn president gaan werken, die directeur is van een groot toto- en lottobureau, of ik word vertegenwoordiger bij Adidas. Van die kant heb ik ook al een aanbieding”. Maar zover is het nog niet. Wellicht komt er nog een verzoening tot stand. Overath: „Nee, dat is uitgesloten. Daar voor is er te veel gebeurd. Ik heb wel besloten om het laatste jaar van mijn carrière niet met trammelant te beëndi- gen. Ik heb de mooiste jaren van het Westduitse voetbal meegemaakt. Bij de WK van 1966 in Engeland was ik erbij, ook een kwartier voor de start, waardoor hij hoger in het water ligt en dus minder weerstand van het water ondervindt. Iedereen natuurlijk ver ontwaardigd, maar wat is daar nu eigenlijk tegen? Of je nu heel veel lucht in je longen pompt om twee, drie slagen achtereen met het hoofd onder water te kunnen blijven zonder adem te halen, of lucht in je dikke darm laat pompen, dat is in principe natuurlijk gelijk. Bovendien: wat doet zo’n dikke darm nu nog, zo’n hele dag? Aan de darminhoud, die dan nog steeds uit onverteerbare bestanddelen bestaat, wordt het water onttrokken, waardoor de massa geleidelijk wordt ingedikt, totdat we van grote bah spreken. Een beetje frisse lucht zal daar dus niet misstaan. Een ietwat vervelende bij komstigheid, althans voor het idee, is natuurlijk dat die lucht met behulp van een slangetje rectaal (in Studio Sport-taal „achterom”) moet worden ingebracht, maar de sportartsen zeg gen dat er uit de homofilie (niet te verwarren met de homeopathie) op dat gebied zoveel jurisprudentie bestaat, dat niet voor schadelijke gevolgen gevreesd hoeft te worden. Een van de redenen waarom Enith Brigitha niet in het door de KNZB voorgeschreven badpak van Speedo wil zwemmen, is (zo vertelde zij voor de televisie) dat het haar verstrekte badpak te brede bandjes had (en elke wielrenner kan u vertellen dat dit bij- Overath 'eisweiler samen met Cruijff.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27