Tegenstellingen in Stedelijk Museum VERGELIJK ONZE 'HOGE'RENTETARIEVEN a a 3 wa/t naderland Groepsexpositie in Vishal met verwijzingen naar natuur N Grote schenking museum in Aken K Voordrachten voor Oscars bij alle spaarvormen als extra voordeel ’rente over elke dag’ 4 •r Si SB HÈ Microscopisch onderzoek Jef Diederen GROEISPAARBEWUZEN SPAARBILJETTEN TERMIJNREKENINGEN SPAARDEPOSITO’S SELEKT EXTRA REKENING PERFEKTREKENING SELEKTREKENING Gerhard von Graevenitz Lr Stijlperioden Frantisek Lesak spaarspecialisten sinds 1817 iii FEBRUARI 19 7 7 ZATERDAG 12 KUNST 9 I n I® feu Beeld schrift HAARLEM. Kort na de wapenschouw van De Groep is thans de jaarlijkse presentatie van Kunst Zij Ons Doel in de Vishal te zien. Dertien exposan ten telt deze tentoonstelling van KZOD wat alleen in numerieke zin veel betekent. Want zoals er bij De Groep sprake is van een grote verscheidenheid in stijl, zo zoekt Haarlems oudste en meest eerbiedwaardige genootschap van beroepskunstenaars het in min of meer gelijke richting, namelijk die van het figuratieve. De verwijzingen naar wat de natuur te bieden heeft, zijn daar bij zeer sterk aanwezig. EIK L 4 i" - Figuratieve traditie bij KZOD 5 „Balmasqué” is de titel die Margot Drukker-Groot aan haar pentekening gaf en die te zien is op de groepsexpositie van KZOD in de Vishal in Haarlem (ADVERTENTIE) 10% 8 61% 61% 51% 81 5 8 Twee van de vier wanden met het kinetische object van Von Graevenitz 41% 6 XXL V q)<s - voor 5 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 3 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 4 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 2 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis (Tot en met 27 februari). CEES STRAUS 6 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis door Hein Steehouwer Daarentegen verplicht ze tot het natuur getrouw weergeven van anatomische en biologische gegevens die de betrokken kunstenaar bij het niet goed navolgen daarvan onmiddellijk door de mand doet vallen. Realisme eist hier dan ook zijn tol en ik moet helaas zeggen dat op een, zij het klein aantal punten best een strengere selectie had mogen worden toegepast. Minder met het landschap en stilleven is dat het geval met het figuur waarvan te veel zwakke composities worden getoond. Men zal hier geen abstract werk vinden, hoogstens wordt hier of daar een enkele lijn geabstraheerd. Een flink aantal leden volgt een traditie, die echt Haarlems is, misschien wat al te behoudend omdat ze gericht is op het goed-begrijpelijke, maar zeker niet droog, waar het academisme zo gemakkelijk voor de hand kan liggen. Die leden van KZOD werpen zich op het land schap, het figuur of het stilleven alsof er nooit sprake is geweest van een nieuwe zakelijkheid, laat staan een Cobra-stijl of zelfs een symbolisch getint realisme. De binding die de meesten met de ons omrin gende natuur hebben, sluit kennelijk elke zin voor het experiment uit. Een naturalistische opvatting is te vin den in twee florale onderwerpen van Jaap Ook Miek Otto legt zich toe op het landschap. Maar dan een landschap dat de strijd heeft aangebonden met de cul tuur, waar de atmosferische gesteldheid vecht met een plomp neergezette haven- pier, waar bergen en heuvels onvriende lijk zijn voor enig menselijk leven. Zo zonder culturele sporen drukt dit werk grote eenzaamheid uit. James van Gennip gaat daarentegen veel verder. Hij tekent beelden die je verkrijgt als je met behulp van een micro scoop gaat botaniseren. Hij onderzoekt bijvoorbeeld stuif meeldraden die zo’n 1200 keer vergroot worden uitgetekend. Het uitvergrote gegeven wordt nog eens extra benadrukt, doordat de tekeningen een ronde uitsnijding meekrijgen. Het resultaat is verrassend en zou nog iets sterker kunnen worden uitgewerkt, wan neer een surreëel element werd inge voegd. ontvangt u over de bedragen die op de rekening blijven staan u betaalt 2% van de bedragen die u opneemt ontvangt u over de bedragen die op de rekening blijven staan: u betaalt 1% van de bedragen die u opneemt Spropkjesfiguren in brons zijn er heel teer maar toch kernachtig van materiaal- uitdrukking van Greet Last. Het zijn klei ne plastieken die nergens opdringerig of nadrukkelijk zijn, maar toch heel preg nant aanwezig zijn. Het portret is onder andere te zien bij Josef Santen in een vooroorlogse, goed expressionistische stijl en bij Joke Kok- kelkoren die met een haast mannelijke toets werkt en een krachtig ontwikkelde plasticiteit opbouwt. Blijven twee exposanten over die min of meer uit de toon vallen. Max Koning staat technisch tamelijk zwak. Er zijn anatomi sche fouten en zijn behandeling van de waterverf geeft het effect dat olieverf moet hebben, is dus misplaatst. In zijn onderwerpen echter probeert hij aanslui ting te vinden bij de nieuw-figuratieve stroming en schroomt niet voor licht- vervreemdende effecten. f 2 500 - per kalender maand vrij. Vrij voor de aankoop van een eigen huis: aankoop van effekten via de spaarbank: betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank, betaling van belasting ook met dagafschriften 24 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis 12 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis Hij behoort tot de generatie van de Cobra-schilders. Hij is het niet gewor den en toch zie je gelijkenissen, vooral in waterverven en gemengde technie- De schilderkunst valt in specialis men uiteen. Juist die van de laatste tientallen jaren, want originaliteit is troef en traditie heeft (zogenaamd) afgedaan. En als iedereen zich specia liseert, krijg je dat veld vol tegenstel lingen. Gelukkig maar, want voorzit ter Mao zei het al: „Laat honderd bloe men bloeien”. Waarom deze keer die opmerking? Omdat ik op één middag in het Stede lijk Museum drie zo geheel verschil lende exposities zag, althans noteerde, want het hadden er ook meer kunnen zijn. ken op papier. In de olieverven ligt het iets anders. Een kwart eeuw terug zag ik nogal eens landschappelijke elemen ten vrij duidelijk opduiken in abstract- expressionistisch werk. Dat zit er nu nog wel in, getuige ook de titels, maar de abstractie overheerst veel sterker. aan toonder 5 jaar vast (rente op rente) per biljet stortu f681,- naafloop van de termijn ontvangt u f 1.000- HET STEDELIJK MVSEUM in Amsterdam is een gebied vol tegen stellingen. Het streven is daar om als het ware zonder eigen subjectief com mentaar het nieuwste te brengen, onder het motto „nieuws is nieuws”. Daarmee wil ik niet de indruk wekken, dat er uit het nieuwste geen keuze zou worden gemaakt. Dat is natuurlijk wél het geval, want het aanbod van „jongs te kreten” is overweldigend. De aller jongste zul je er dus niet aantreffen. Die zijn te vinden in het internationa le galeriewezen, dat als het ware vrij willig fungeert als een soort proeftuin voor de moderne musea. Een der zalen van het Stedelijk is ingeruimd voor een volstrekte tegen stelling t.a.v Diederen. Aan de wanden bevindt zich een kinetisch object van aan toonder 2 jaar vast (rente op rente) per biljet stort u f 878.- na afloop van de termijn ontvangt u f1.000- LOS ANGELES (Rtr). Peter Finch is donderdag postuum voorgedragen voor de Oscar voor de beste filmacteur voor zijn rol van een krankzinnige televisie- omroeper in „Network”. Finch overleed een maand geleden aan een hartaanval. „Network” en de sentimentele boksfilm Rocky” kregen de meeste aanbevelingen voor de Oscar van de beste film. Behalve Finch zijn ook Robert de Niro (Taxi Dri ver), Giancarlo Giannini (Seven Beauties), William Holden (Network) en Sylvester Stallone (Rocky) voorgedragen voor de onderscheiding voor de beste acteur. Voor de Oscar voor de beste actrice werden aanbevolen Marie-CHristine Bar rault, nicht van de bekende Franse acteur Jean Louis Barrault, (Cousin, Cousine), Faye Dunaway (Network), Talia Shire (Rocky), Sissy Specek (Carrie) en Liv Ull- mann (Face to Face). De Oscars zullen op 28 maart worden uitgereikt. te Kiefte die in zijn overige bladen heel wisselvallig is. Hij heeft in die aquarellen gekeken naar wat de 18e-eeuwse meesters schilderden op het gebied van plant en bloem. Omdat deze bladen niet meer pre tentie meekrijgen dan wat ze aan hun titel is toe te schrijven, is het heel voldoening- gevend werk. Deze bladen contrasteren scherp met de tekeningen in Siberisch krijt van Kees Lans, bij wie de stad nog contact heeft met de natuur. Lans zoekt bij voorkeur de stedelijke periferie op, waar moderne via ducten hun aanval richten op de natuur of verstilde boerderijtjes door diezelfde natuur al zijn ingekapseld. kon men het stuk van een Nederlandse kunsthandel terugkopen voor 50.000 De schenking bevat voorts schilderijen van Nederlandse meesters uit de 17de eeuw, onder wie Jan Vermeer, voorwer pen van goudsmeedkunst van de late mid deleeuwen tot de baroktijd en ivoren kunstvoorwerpen, waaronder een Frans altaar uit de 14de eeuw. Uit dat zelfde land komt een reeks emaille sieraden uit de middeleeuwen Het echtpaar Ludwig heeft toegezegd dat het later ook een ander deel van zijn kunstverzameling, bestaande uit werken van hedendaagse kunst, aan de stad Aken zal schenken. Dit deel van de collectie is al te zien in de „Neue Galerie”. Het Sürmondtmuseum kwam destijds tot stand dank zij een schenking van de in Aken woonachtige Nederlandse fabrikant Barthold Sürmondt. Diens schenking omvatte 150 schilderijen van o.a. vroege Vlaamse en Noordnederlandse meesters. Jef Diederen houdt van een levendi ge verfstructuur, van heldere kleuren, ook van het plaatsen van onregelmati ge vormen tegenover meer regelmati ge. De tegenstellingen raken echter steeds verzoend door een (bijna onmerkbare) hang naar evenwicht en een overwegend esthetische inslag. In het grafische werk bespeur je dat niet, maar de schilderijen blijven een lust voor het decoratief ingestelde oog. Veel surreëler is Margot Dukker-Groot die er op deze expositie echt uitschiet. Ook hier elementen van de natuur, maar steeds in een context die verwijst naar stijlperioden van de middeleeuwen tot nu. Haar fantasie is schier onbeperkt, in een erg literaire stijl zoekt ze naar de krochten en uithoeken van het bestaan. Gerhard von Graevenitz. Hij is een van de meest bekende kunstenaars op het gebied van „bewegende objecten”, zoals ik die stijl nu maar kortheidshal ve zal noemen. Von Graevenitz, die sinds 1970 in ons land woont heeft een lange ontwikkelingsweg doorlopen, gelardeerd met een enorm aantal ten toonstellingen en andere manifesta ties. Nu, in het Stedelijk Museum heeft hij vier wanden gekregen. Daartegen heeft hij witte balken bevestigd in twee tegenover elkaar staande groepen, een lange en een korte (witte) wand vul lend. De afstanden wijzigen zich tel kens, omdat de balken motorisch wor den bewogen en trage bewegingen maken. De gehele zaal is daardoor tot een „stil leven” gekomen, dat zeer boei- end is en de aandacht geheel opeist als l je het bewegingspel volgt. In een cata logus van Frank Gribling is een omstandige uitleg te vinden van de uitgangspunten van Von Graevenitz, te veel omvattend om hier in een paar regels weer te geven. Weer geheel anders is het werk van Frantisek Lesak, geboren in 1943 in Praag, maar sedert 1965 wonend in Wenen. Evenals van Von Graevenitz is zijn werk meermalen in ons land te zien geweest. Je staat voor zeer grote bladen, som mige geheel vol getekend met de indruk dat het vol „gekriebeld” is. Andere bladen maken een rustiger indruk. Na langere beschouwing dringt het door, dat de opzet zeer mathematisch is, dat je de tekeningen kunt lezen. In een heel dunne lijn tekent hij eenvoudige gebruiksvoor werpen, zoals bijvoorbeeld tafelgerei. Maar die tekening wordt op het blad steeds herhaald, telkens vanuit een iets ander gezichtspunt. Je ziet dus in feite een zeer groot aantal tekeningen over en door elkaar heen, maar alle gebon den aan perspectivische en composito rische wetten, dus zeer overwogen, al lijkt het oppervlakkig het tegendeel daarvan. Het is boeiend voor wie bereid is een tekening te willen lézen, een beeldpuzzel oplossen. Voor mij is het zoiets als experimenteel monniken werk, dat geen uitzicht meer biedt als zo’n tekening een onontwarbaar patroon is geworden, wat nogal eens het geval is. De collectie die o.a. middeleeuwse beel den, schilderijen, gebrandschilderd glas en gouden en ivoren voorwerpen omvat, was al in bruikleen aan het museum afge staan. Directeur dr. Günter Grimme ver klaarde dat de mooiste stukken uit de verzameling vier zuilenfiguren uit Noord- Frankrijk van omstreeks 1150 zijn en twee van de fraaiste piëta’s uit de Duitse mid deleeuwen. Een van deze laatste twee, afkomstig uit het gebied van het Boden meer en stammend uit de 14de eeuw, was eens door het museum zelf geveild voor 1.200 mark, omdat men de waarde er van niet onderkende Enkele jaren geleden Een vertrouwde figuur is natuurlijk Jef Diederen, die tot en met 27 februari enkele zalen toebedeeld kreeg voor zijn abstract-expressionistische werk. Nog altijd heerlijk in de kleur, wellicht een voortzetting van de Limburgse traditie (Robert Graafland, Charles Eyck) waarmee hij in zijn jeugd kennis heeft gemaakt. Hij bezocht de Maastrichtse Kunstnijverheidsschool aleer hij naar de Amsterdamse Rijksacademie ging en zich vanaf 1947 als 27-jarige liet opslokken door het Amsterdamse kunstleven. Aquarellen van bloem stillevens en landschappen worden door Janny Tolle naar in een heel beheerste techniek gemaakt, waarbij vooral het feestelijke karakter dat het gebruik van waterverf soms kan hebben, ter dege wordt uitge buit. Het zijn bladen die helder en transparant overkomen, dat zijn precies die eigenschappen, die de aquarelleer- kunst zo uniek maakt. Het is een techniek die ook door Boudewijn Nel goed wordt begrepen. Zijn Italiaanse landschappen hebben een scheutje dramatiek meege kregen. In de bladen met houtskool is dat nog veel sterker, maar de aquarellen bezitten toch nog net die luciditeit die zo kenmerkend is voor het licht en de atmos feer in de Zuideuropese landen. De Hol landse landschappen met flarden mist zijn pessimistisch en introvert opgezet en veel minder charmant, maar ze sluiten toch goed aan bij het hier heersende kli maat. rente in vijf jaar oplopend tot 10% (gemiddeld 7% per jaar) zónder opzeg termijn blijft uw geld ieder moment beschikbaar /paofbonk „Souillac” van Jef Diederen, een der op landschappelijke elementen semi- abstracte olieverven, die qua verfop- brengst en kleurgebruik een lust voor het oog is. Dierfiguren zijn vertegenwoordigd door Trude Fröhlich die met wisselend succes fantasiebeesten maakt. Soms met een niet al te mooi glazuur, dan met een glimmend uiterlijk dat geheel op zijn plaats is. Karakteristieke poses van poe zen toont Guus Offerhaus-Lange. Haar typeringen zijn vaak raak, maar ze gebruikt helaas de foei-lelijke, poepbrui- ne chamotte. Dat Guus Offerhaus over een zeer behoorlijke techniek beschikt, bewijst ze ook in brons met een prachtige reiger. AKEN (DPA). Het Siinnondtmu- seum in Aken heeft ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan een verzame ling van 148 kunstvoorwerpen van grote waarde ten geschenke gekregen van het in Aken wonende echtpaar Peter en Irene Ludwig. 1 ’’W S" 1 -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9