TEGEN AJAX IN DEZE Haarlem bespreekt nieuwe structuur AANVALLENDE ONMACHT BIJ HAARLEM NA VROEGE TEGENGOAL Wildschut hielp AZ een handje Ook Haarlem kandidaat AZ-toernooi WEG TITEL BROM L ^3 VORM LOOP JE JE WEZENLOOS RIJSBERGEN i is F en 4 vé A BETAALD VOETBAL IN STICHTING ir 12 13 SPORT 1 4 1977 FEBRUARI MAANDAG (Van onze sportredactie) k 1 HAARLEM Het beginnende buikje doet het shirt van Jan Jeu ring al aardig bol staan. Teken van een goed leven èn verminderde ac tiviteit op het voetbalveld. Want blessures hielden Twentes gerouti neerde spits dit seizoen geruime tijd buiten de selectie, zoals met meerdere pupillen van Spitz Kohn het geval was en is. Halverwege de tweede helft bij Haarlem achtte trainer Kohn zijn middenvoor ge noeg ingelopen om Piet Wildschut te vervangen. Jeuring moest op ouderwetse wijze gaan jagen om de aandringende Haarlem-verdedigers niet al te enthousiast naar voren te laten gaan. Binnen vijf minuten hingen alle Twentse veldspelers juichend om Jeurings nek. WOW - 1O - t i I"? - W'*- SPORTIEF Even slechts veerde Sparta op. Men Twente genoot van ongekende vrijheid Ksi W cr.nntrorlantipl Berg, wie anders, de achterstand van de achter springen. Het opdri (Van onze sportredactie) eerste PIETER MUL (Van onze sportredactie) -si’ „We misten voorin vooral de lengte van Clarke. We probeerden nu - door afwis selend vanuit het middenveld mensen de spits in te sturen - voor openingen te zorgen, maar dat kostte uiteraard erg veel kracht. Echt> tegen Ajax in deze vorm loop je je wezenloos”. i fensieve daden bood. Vooral doordat de dekking door de thuisclub ernstig werd verwaarloosd, konden de Ajacieden hun tegenstanders met zeer fraaie spelpatro- nen herhaaldelijk terugdringen. En tij dens de spaarzame momenten dat Sparta zich met serieuze aanvallen bezighield, toonde de door de weer uitblinkende Krol geleide Ajax-defensie zich bijzonder hecht. sterdamse spits zijn positie op de topsco- rerslijst wei bij de volgende aanval. Op rechts had Arnesen zich fraai van twee tegenstrevers ontdaan, en uit zijn lage voorzet knalde Geels nummer twee in. Het ligt immers ook aan de tegenstander met welk tactisch concept wij opereren". 023- voor □EN, k. en 023- 023- f 12, 000- tions- 023- >er en inkstr. 4328. 3. 11- 8 uur. Mochten de 12.000 toeschouwers heb ben verwacht dat Sparta in het tweede bedrijf sterk zou terugkomen, dan kwa men zij bedrogen uit. Nadat Geels in de tweede minuut nog geen kans zag Does burg te verschalken, verstevigde de Am- Ruud Geels maakt een aantal vrolijke danspasjes nadat de gevaarlijke spits Ajax aan een 0-3 voorsprong heeft geholpen. Sparta-doelman Doesburg kijkt verslagen naar zijn mede-verdedigers. Gerrie de Winkel wordt bij de achterlijn belaagd door Twente-keeper André van Gerwen. Hij smaakte nog wel het genoegen het boogballetje te versturen waaruit Van den Berg fraai inkopte. Doelman Van Gerwen was tot woede van Epi Drost niet uit zijn heiligdom gekomen en zo’n misverstand schiep later nog een fraaie kans voor De Winkel. Deze schrok van de unieke mogelijkheid en liet de bal Gescoord werd er pas na de rust. Nadat een knal van Nico Jansen op de lat was gespat kon Nanninga de score simpel openen, nadat Treytel onder de bal was doodgelopen. Maar voor de zo veelste maal bleek Roda de weelde van was zich bewust van het dreigende ge vaar, waarvoor trainer Brom nadrukke lijk had gewaarschuwd. „Je weet dat je tegen Ajax niet achter moet komen. Gebeurt dat wel, dan kom je bijna niet meer door hun achterhoede heen, terwijl zij dan met hun counters nog gevaarlij ker worden”, aldus de Rotterdamse coach. Aanvallend bakten de gastheren er echter bijzonder weinig van. Brom weer: De robuuste aanvaller had zijn ploeg namelijk op een 0-2 voorsprong gezet. En wat voor Jeuring wel zo voornaam was: eindelijk had hij zijn honderdste competitiedoelpunt voor de Oostelijke voetbalstichting gescoord. Een aantal dat hij al tijden liep na te jagen. Sinds Sparta vorig seizoen had Jeuring het doel niet meer getroffen hoe zijn colle ga’s ook hun best deden om de goaltjes- dief fraaie kansen voor te schotelen. een voorsprong niet te kunnen verdra gen. Zonder de geblesseerde Ziegler bleek de Limburgse defensie kwetsbaar en uit een van de chaotische situaties voor het doel van Geilman mocht Ver- heyen 1-1 aantekenen. D. laatste kansen waren voor Vermeulen en Broeks, die in het strafschopgebied echter tegen de grond gingen. Scheidsrechter Corver zag er geen penalty in. naar de Mühren, Bert Jacobs was niet tevreden. „Als je met 1-0 voor komt tegen dit Feyenoord. moet je in staat zijn die voorsprong uit te bouwen. We hebben dan ook duidelijk een punt verspeeld”. (Van onze sportredactie) KERKRADE. Tenslotte was het Feyenoords Wim Rijsbergen, die het na het zoveelste puntenverlies niet meer zo scherp zag zitten. „Als je heel reëel bent” sprak h(j, moeten we stellen dat het kampioenschap verspeeld is. Helaas het is niet anders”. Coach Boskov, de onverbeterlijke optimist, meende echter dat zijn ploeg weer op het goede pad was. Roda JC-Feyenoord is allerminst het spektakelstuk geworden dat de 20.000 toeschouwers hadden verwacht. De re den daarvoor is simpel: de Rotterdam- Voor een injectie in de aanval via een aankoop hebben de „rood-blauwe leeu wen” echter maar een beperkte hoeveel heid geld beschikbaar. Hughes: „Een in vergelijking met het begin van het sei- zien zijn we het.voordeel van de onbe kendheid kwijt”. Met het duel bij Utrecht in het vooruitzicht, over twee weken, is Haarlems toekomst somberder dan in de winterstop voor mogelijk werd gehouden. tiaanse, het optreden van minister Van Doorn en de instemming die de gemeenten hebben betuigd met Chris- tiaanse. Vandaar dat we op zoek zijn naar nieuwe financiers. We kennen gegadigden maar voor hen moet er iets tegenover staan. Dat is gewoon business. Lukt het nieuwe bronnen aan te boren dan kunnen we die bijvoorbeeld gebruiken om lichtmas ten te installeren. Van de KNVB hebben we tot juli dit jaar de tijd gekregen maar bij de gemeente (eige naar van het stadion-red.) staan die masten voor over twee jaar op de begroting. Alleen al de inflatie drijft de kosten in die tijd enorm op”. (Van onze sportredactie) HAARLEM Bij HFC Haarlem wordt ernstig gedacht over een ande re opzet van de vereniging. Teneinde de betaalde afdeling aantrekkelijker te maken voor sponsors zouden het A- en C-team moeten worden onder gebracht in een aparte stichting. De rest van de club behoudt de juridi sche status van vereniging. De beide takken zouden worden overkoepeld door een Besloten Vennootschap. Penningmeester Bastiaenen: „Naar onze overtuiging gaat binnen het jaar erg veel veranderen in het betaalde voetbal. Denk aan het rapport Chris - ALKMAAR AZ ’67 heeft een black out van Wildschut nodig gehad om het sleutelduel met Utrecht om een plaats in de race naar Europees beker- voetbal te kunnen winnen. Kort voor tijd maakte de Utrechter onnodig hands, waarna Nygaard vanaf elf meter ver woestend hard mocht uithalen. I Een groot deel van het publiek was reeds op weg naar huis toen het toch nog 0-3 werd. Dat gebeurde na een counter volgens het boekje. Dusbaba on derschepte de bal tijdens een aanval van Sparta, passte op Zuidema en sprintte zelf op links het gat in. Hij werd op maat aangespeeld en stelde vervolgens Geels in staat zijn tweede treffer te laten aantekenen. „Loon naar werken”, meende de opgetogen Ivic. „We hebben een goede wedstrijd gespeeld en zo veel mogelijk aanvallend. Nee, dit resultaat betekent niet dat we nu in alle uitwed strijden met drie spitsen gaan spelen. ROTTERDAM In tegenstelling tot zijn spelers wist Sparta-trainer Brom vrtf simpel voor open doel tot scoren te komen. Als oorzaak van de opmerkelijke tamheid waarmee de Rotterdammers de lijstaanvoerder tegemoet traden, resulte rend in een verdiende en zelfs nog iets geflatteerde 0-3 nederlaag, werd door de oefenmeester de aanwezigheid van tv- camera’s op Spangen genoemd. Nadat Clarke door de tuchtcommissie van de KNVB - vooral aan de hand van de door Studio Sport uitgezonden beelden - streng was gestraft, zit de schrik er bij de Spartanen goed in. „We waren daar door vandaag te weinig agressief en verloren veel te veel persoonlijke duels”, aldus Brom. mers spelen nog steeds ver beneden hun maat en tegenover dit angstige, kleurlo ze voetbal kon Roda deze keer geen stuwend middenveld stellen. Voor een middagje mocht Feyenoord blij zijn dat de ruil Verheyen-Van der Lem niet is doorgegaan, want invaller Verheyen deed meer in twintig minuten dan Van der Lem in twee speelhelften en bovendien scoorde hij de gelijkmaker. Natuurlijk had Feyenoord excuses. Zon der Wim Jansen en de op halve kracht draaiende Nico Jansen („We hebben een selectiegroep van amper veertien man. Als ik er ook nog uitga, blijft er helemaal niets meer over”.) wordt de De toch wel verrassend duidelijke re vanche van Ajax voor de in de eerste competitiehelft thuis geleden 1-3 neder laag moet inderdaad voor een belangrijk deel op rekening van de falende gasthe ren worden geschreven. Wat echter niet wegneemt dat de Ajacieden lof dient te worden toegezwaaid voor de bijzonder knappe wijze waarop zij van de geboden ruimte wisten te profiteren. Met bij vlagen ouderwets flitsende combinaties en scherpe counters, werd de Sparta- defensie keer op keer uiteengereten, en de drie treffers van Zuidema en Geels (twee keer) vormden dan ook slechts een zwakke afspiegeling van het veldo- verwicht dat de equipe van trainer Ivic gedurende het grootste deel van de wed strijd had. Ajax verraste zijn bange opponent met een wat meer op de aanval gericht tactisch concept den r.ien van Krol en de zijnen in uitwedstrijden gewend is. De Joegoslavische oefenmeester Ivic leg de na afloop gretig de nadruk op de positieve spelopvatting („Zoals u waar schijnlijk heeft gezien, speelden we van daag met 3 spitsen”), maar hij ging toen wel voorbij aan het feit dat Sparta de Amsterdammers alle gelegenheid tot of- ALKMAAR In navolging van FC Utrecht en Jack van Zanten (Amsterdam-702) zal ook AZ’67 voor het begin van de nieuwe competitie dit jaar een internationaal voetbal toernooi organiseren. De wedstrijden zullen plaatsvinden op 29 en 31 juli. Er zullen op beide dagen twee duels worden afgewerkt. Kandidaten voor het toernooi zijn RWDM, Beerschot, Eintracht Braunschweig, Chelsea en Haarlem, omdat AZ graag een Neder lands team uit de omgeving wil laten meespelen. Het toernooi wordt op dezelfde data afgewerkt als het FC Utrecht-toernooi. Het Amsterdam-702 toernooi is een week later gepland. Ook daaraan zal AZ’67 deelnemen. Jeuring slaagde nu op een moment dat naderhand goud waard bleek voor het team uit Enschede. Nog geen minuut na zijn treffer verkleinde Piet van den Hughes vit in het openbaar niet graag op zijn spelers maar om de wanpresta ties van zijn buitenmensen kon hij giste ren niet heen. Kort na rust bracht de Haarlem-trainer Peter Caljouw voor De Kip in het veld maar ook hij met weinig wedstrijdritme was meer ver dediger dan aanvaller. Tegelijkertijd moest Wildbret het veld ruimen omdat een liesblessure (opgelopen bij VVV) verder spelen onmogelijk maakte. Ver vanger Eef Melgers betekende op rechts slechts een lichte verbetering terwijl De Winkel ook als middenvelder niet voor gevaar kon zorgen. achter springen. Het opdringende Haar lem mocht niet mopperen dat Gritter te moe was een uitbraak te benutten. Bo vendien redde Dortmundt op inzetten van Jeuring, Pahlplatz en Van lersel. Haarlem, op drie clubs na het minst scorend in de eredivisie, hoopte na Van den Bergs treffer nog even op een gelijkmaker. Dat voor Twente onver diende lot bleef uit omdat schoten van De Winkel en George net naast vlogen. Het wegvallen van Haarlems vleugels en het weinige rendement dat de acties van middenvelders opleveren maken het team momenteel al geslagen als de tegen stander eerst scoort. Eenzelfde angst schijnt Twente in thuiswedstrijden par ten te spelen. De equipe van Spitz Kohn heeft echter meer klasse in huis dan Haarlem, Hughes erkende het ruiterlijk. Geef je voetballers als Mühren en Thijs- sen de ruimte dan zijn ze onstuitbaar. Wildschut en Gritter zijn voorin ge vaarlijke klanten al miste de gisteren een paar droomkansen. Rotterdamse zescylinder gedegradeerd tot een pruttelende tweetactmotor. De enige, die de Kuip-malaise trotseerde, was gelegenheidsmiddenvelder Rijsber gen, die met formidabele inzet en spelin zicht het doelgebied van Geilman be laagde. Onherkenbaar was Theo de Jong, die niet alleen als een dweil voetbalde maar ook weigerde mee te verdedigen. (Van onze sportredactie) Berg, wie anders, de achterstand van de thuisclub. De ploeg van Barry Hughes ontging door Jeurings optreden de ge lijkmaker. Die fase halverwege de twee de helft was voor de vijfduizend bezoe kers verreweg het leukste deel van een duel waarin Twente de thuisclub zoek tikte. Daarbij geholpen door een vroege voorsprong. Al in de tweede minuut kreeg Arnold Mühren zoveel vrijheid in het hart van de verdediging dat hij een passje van Thijssen makkelijk kon aan nemen. De voormalige Volendammer mocht ongehinderd doorlopen en ver sloeg doelman Dortmundt met een schuiver in de verste hoek. Barry Hug hes: „Dat gooide de tactiek aardig door elkaar. Wij wilden juist niet gaan jagen omdat Twente, ook al zijn ze tot nog toe wat minder, de bal heel goed kon rond spelen. Nu hadden wij een achterstand, net als tegen NAC, en mcesten we veel gretiger gaan spelen dan de bedoeling was”. Verder dan een knal van middenvel der De Goey, bekwaam onschadelijk ge maakt door doelman Schrijvers, en een actie van Michielsen, kwam Sparta niet. Het intelligent spelende Ajax verhoogde zijn aanvallende activiteiten en nadat een knappe counter van Krol via Zuide ma, Geels en Schoenaker nog in de handen van Doesburg was gefinished, kwamen de Amsterdammers drie minu ten voor rust verdiend op 0-1 Uit een hoge inzet van Dusbaba kopte Geels de bal voor de voeten van de inkomende Zuidema, die het karwei keurig afwerkte. Een kolfje naar de hand van de Twentenaren. Mühren, Thijssen en Pahlplatz genoten. Gesteund door breker Bloemberg speelden zij Haarlem op het middenveld helemaal zoek. In het bij zonder Frans Thijssen had er zin in. Hij kreeg ook zoveel vrijheid omdat de Haarlemmers op dat middenveld bij voortduring een man minder hadden dan de tegenstander. Haarlems vleugel spelers De Winkel en De Kip bleken evenals verleden week in Venlo geen man meer te kunnen passeren. Wat er toe leidde dat alle ballen maar weer naar Van den Berg werden gespeeld. Deze speelde weliswaar een nuttige par tij maar doorgaans moest hij in de lucht zijn meerdere erkennen in de langere Overweg. Onbegrijpelijk hoeveel hoge ballen de pupillen van Hughes juist in zijn richting plaatsten. Het tekort aan creativiteit rond het 16-meter gebied van de tegenpartij was ook nu weer bescha mend. FC Utrecht heeft er echter alles aan ge daan om de Alkmaarse victorie van 2-1 zo lang mogelijk uit te stellen. De ploeg had zich op eigen helft ingegraven en ging harde middelen niet uit de weg om de doodgaans soepele aanvalsmachine van AZ te ontregelen. Dat lukte dankzij de nodige overtredingen, waartegen scheidsrechter Van Dijken onvoldoende optrad. Trainer Hans Kraay na afloop: „Een lankmoedig man, die Van Dijken”. Doelman Istatov wist zijn doel tot de rust schoon te houden, maar na de hervatting viel dan toch de openings treffer. Cabo moest Hovenkamp hard handig stuiten en uit zijn vrije trap caramboleerde de bal via de hoofden van Van Hanegem en Spelbos naar Van Marwijk, die niet meer kon missen. De Utrechtse gelijkmaker ontstond na een reeks misverstanden in het hart van de AZ-defensie, waar Vosmaer de zieke Vonk als voörstopper was komen ver vangen. Van Staa, die eerder een fraaie mogelijkheid had verknoeid, kreeg de bal via Temming en Van Maurik en omdat doelman Meskovic zich aan een buiklanding buiten de palen had ge waagd, kon de kleine middenvelder de bal in het lege doel schuiven: 1-1. Het heeft er lang naar uitgezien dat deze stand op het scorebord zou blijven, want ondanks panieksituaties voor het Utrechtse doel hield Istatov zich staan de. Tot het moment dat Nygaard Nees- kens mocht imiteren. Kraay: „We maak ten de fout de vleugels te weinig aan te spelen, maar ik ben blij dat we er zonder gele kaarten en blessures zijn afgekomen”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13