on Grote schade na brand in Antwerpen van Cairo EUROPESE LANDEN HANDHAAFDEN STANDPUNT Onlusten bij universiteit Israel contra PLO- kantoor in Den Haag r AANTAL PALESTIJNEN IN BEIROET GEARRESTEERD GUNDELACH: Dialoog met Arabieren in Tunis bood weinig concreets SLAVENMARKT PIKLIJST R.R. RECHTOP Onderhandelingen over Cyrpus eind maart in Wenen „BIJDRAGE IN STRIJD TEGEN INFLATIE” Fl 19 7 7 3 MAANDAG 1 4 FEBRUARI RINNFK’ p*T PtFFTTMMNP 2 door Nico Scheepmaker J en an MfB en ek Politieke inhoud Sg ng Ing »er en den rost sen side De Zie den vee 'olg gte, jna uk ht nd »m je Kreisky Margarine-tax de*- tnjfel I Melk- en boterpnjs pas medio september omhoog Gundelach liet doorschemeren dat hij t ep- ian lot op het Het gesprek tussen de negen landen van de Euro pese gemeenschap en de eenentwintig leden van de Arabische Liga, dat na de oliecrisis van 1973 op gang kwam, zou volgens de oorspronkelijke Europese opzet slechts over economische, sociale en culturele samenwerking moeten gaan. Maar Europeanen en Arabieren maakten melding van een gedachtenwis seling „over alle aspecten van de politieke, economi sche sociale en culturele samenwerking.” In een „positieve, door objectiviteit en vrijmoedigheid gekenmerkte sfeer.” Evenals op de eerste ambassadeursbijeenkomst in het kader van de dialoog, midden vorig jaar in In betrouwbare Palestijnse kringen, waar men dit gisteren onthulde, werd gezegd dat alle leden van de groep door de eigen veiligheidsdienst van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO zijn gearresteerd. Zij hadden hun daad in Beiroet of in Amman willen uitvoeren, beide steden die in de komende dagen door de Amerikaanse bewindsman wor den aangedaan. De groep wordt momenteel in Beiroet ondervraagd. De leden ervan hebben gezegd te behoren tot een extremistische Uit de slotverklaring die gisterochtend in Tunis werd gepubliceerd, blijkt dat de standpunten van Arabieren en Europeanen elkaar niet meer zijn gena derd dan sinds de jongste zitting van de V N - assemblee Wat betreft de technische samenwerking is wel enige voortgang geboekt gepleegde aanslag op de ambassade van Syrië in Rome. Dat was hun door de leider van de PLO, Jasser Arafat, uit het hoofd gepraat. Deze waarschuwing richtte het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken het afgelopen weekeinde aan Nederland en andere Westeuropese landen die volgens in Israel circulerende berichten onder Arabische druk staan om de vestiging van een kantoor van de PLO op hun grondgebied toe te staan. Vrijdagavond had premier Den Uyl krachtig ontkend dat er sprake zou zijn van opening van een PLO-kantoor in Den Haag Niettemin blijven de berichten over een dergelijke vestiging, in navolging van de PLO-kantoren in Parijs en Brussel, aanhouden Vooral de pressie die de Arabische landen tijdens de Euro-Arabische dialoog in Tunis hebben uitgeoefend op de negen EEG-landen, om de PLO te erkennen als volwaardige partij in de internationale politiek, dus ook op de Geneefse vredesconferentie baart de Israeli’s zorg Men vreest binnen de EEG niet meer op Nederland te kunnen rekenen als het erom gaat de „erosie van de steun voor Israel tegen te gaan gunstig achtte, gaf deze er de voorkeur aan in het geheel mets te zeggen Het Arabische optreden in Tunis was erop gericht de dialoog zo veel mogelijk een politieke inhoud te geven en de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO Tijdens de gesprekken in Tunis bleek, aldus Euro pese delegatiekringen, dat de verklaringen over het Midden-Oosten die namens de negen in de Verenigde Naties zijn afgelegd, in enkele Arabische hoofdste den niet zijn overgekomen. In Tunis zijn de Europea nen de Arabieren niet verder tegemoet gekomen net zo min ais zij dat in Luxemburg deden maar tijdens de acht maanden die tussen beide bijeenkom sten zijn verlopen, is het Europese standpunt niet hetzelfde gebleven Het is, zo constateerde de Arabi sche delegatieleider Ismail Khelil met tevredenheid, zo geëvolueerd, dat er meer begrip voor de Arabische zaak uit spreekt De verklaringen die in de VN zijn afgelegd zijn, aldus het slotcommuniqué, een „verde re uitwerking” van de beginselen voor een oplossing van het conflict, zoals die dooi de negen na de oktoberoorlog van 1973 werden geformuleerd Brandweerlieden proberen in de Ant werpse haven een brand te blussen die daar in de nacht van vrijdag op zaterdag uitbrak. De brandweer kreeg de vuur haard in de loop van zaterdag onder con trole. Twee grote loodsen met papier, cel lulose, houtdeeg en multiplex, gingen ver loren. De waarde alleen hiervan werd al op 70 miljoen gulden geschat. De brand weer verwachtte ook vandaag nog de hele dag bezig te zijn met nablussen. die door de Europeanen niet als de vertegenwoor digster van het Palestijnse volk, en ook niet als vol waardig gesprekspartner in de dialoog wordt erkend zo veel mogeiijk naar voren te schuiven. De Europeanen bleven er van uitgaan dat beide partijen hun standpunten over het conflict kunnen uiteenzetten, maar dat van een echte „discussie” geen sprake kan zijn Zij menen dat de rechtstreeks bij het conflict betrokken partijen met elkaar moeten spre ken en willen het Amerikaanse beleid niet door kruisen De Arabische landen hebben 15 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor studies om na te gaan of bepaalde projecten uitvoerbaar zijn De Europese landen hebben voorals nog geen gelden uitgetrokken En wat er helemaal niet bij mij in kan, is dat de Maserati Bora 4700 van 117.000 gulden inderdaad tienmaal zo goed is als de Simca 1100 LE 4-deurs van 11.540 waar ik in rijd. Mijn top ligt geloof ik bij de 130 km-uur (in de stad 55 km-uur). Kan die Maserati daarom 1300 km-uur halen (550 km- uur in de stad)? Ik rijd, meen ik, 12 of 13 kilometer op één liter benzine. Rijdt die Maserati 120 kilometer op één liter benzine? Ik heb redenen om het te betwijfelen. Mijn draaicirkel is 1040 centimeter; is de draaicirkel van de Masarati nu 104 centimeter? Nee, 1080! Maar ik geef toe, als Maserati- bezitter heb je natuurlijk tien keer zoveel geld als een Simca-rijder, en daarom zit je ook tien keer lekkerder in een Maserati dan in een Simca, vooral als je ook nog tien keer zoveel buren hebt! >en ran de ?ke yen ak- eek ens ior- tro- gen rd. nan nde een het leri- wist loor met ide- ater ;hij cht- ster iger nis- 1 te te taat ven tuig nd ng ids »g) ng ah op le- lar iet de en us en sg- an als dse md een „Ik wou nog wat energie voor vana vond overhouden, dus jullie hebben nu toch wel alles gezien hè?”, zei een vader, die zijn twee zoontjes van de lagere-schoolleeftijd achter het stuur van een Capri 2000-S vandaan plukte. Ik was duS in de Nieuwe RAI, Perso nenauto 1977, waar de auto’s minder parkeerproblemen, maar vermoede lijk duurdere parkeermeters hadden dan de auto’s buiten. Als u nog van plan bent naar de RAI toe te gaan, dan moet u ook eens op de hiërarchische ladder letten waar al die auto’s op staan. De auto’s onderaan de piklijst kunnen vrijelijk betast en bezeten worden: je kan de klep opendoen, erin gaan zitten, het stuur in handen nemen en er met een minachtende blik weer uitstappen. Ford, Simca, Volkswagen, Citroen, Datsun... die behoren met vele andere merken tot de aanraakbare auto’s. De BMW’s daarentegen mag je wel lijfelijk benaderen, maar de portie ren zijn gesloten, net als de vitrines met goud- en zilverwerk op kijkda gen van veilingen: de inhoud kan en mag wel geïnspecteerd worden, maar alleen op verzoek Het deksel of het portier wordt dan ontsloten, en de nieuwsgierige betaster wordt nauw lettend in de gaten gehouden. Dat werkte al niet aanmoedigend, maar ik besloot definitief geen BMW als tweede auto te nemen toen ik zag hoe twee jongens in lange witte dokters- jassen continu langs alle BMW’s de ronde deden om met een poetsdoek en reinigingsmiddel de vieze vette vingerafdrukken van de nieuwsgieri ge gluurders van de ruiten te wissen. Een auto die je aan één stuk door moet poetsen, omdat hij anders niet rijdt - dat is niks voor mij. eu- en- >en er op ge- nis let list mt >or >ok sld gs- io- ag- de en •en rt” ?n- JERUZALEM. De vestiging van een kantoor van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO in Den Haag zou „zonder twijfel de betrekkingen schaden, in het bijzonder waar vriendschappelijke betrekkingen bestaan tussen Israel en Nederland”. van de ier- sn. >nd urn □os erd de itie igs- De in. iat ar- oe- Een van de belangrijkste oorzaken van het uitlo pen van de conferentie was het verzet van Irak tegen een gemeenschappelijk Europees-Arabische uit spraak dat de omstandigheden nu gunstig zijn voor onderhandelingen om het Midden-Oosten-eonflict op te lossen. Dit zijn de voor de Nederlandse zuivel- boeren belangrijkste onderdelen van de prijsvoorstellen die de Europse Commis sie, het „dagelijks bestuur” van de Euro pese Gemeenschap, aan de landbouwmi nisters van de Negen heeft voorgelegd. De prijsverhogingen, die voor de overige produkten per 1 april worden doorge voerd, zullen gemiddeld 2,9 percent bedragen. De kosten van levensonder houd in de Negen zullen als gevolg hier van met 0,3 percent stijgen. Luxemburg, is de afgelopen drie dagen in Tunis voornamelijk over het Midden-Oosten-conflict gesproken In Europese delegatiekringen werd ech ter opgemerkt dat het op deze eerste bijeenkomst, waar politieke tegenstellingen voortgang van het gesprek over samenwerking blokkeerden, hardei was toegegaan (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Commissie wil de melk- en boterprijs pas met ingang van half september met drie percent verhogen. Tegelijkertijd moet dan ook de zogenoemde mede- verantwoordelijkheidspremie van 2,5 percent van kracht worden. Deze premie, te betalen door de veehouders, is bedoeld om de structurele overproduktie van melk in de Europese Gemeenschap tegen te gaan. De commissie houdt ook vast aan het invoeren van premies voor het niet- afleveren van melk en voor de omschake ling van melkvee op slachtvee. Een uitzon dering is gemaakt voor Italië, dat met deze voorstellen vorig jaar grote moeite had. Italië zag zijn melkveestapel de laatste jaren aanmerkelijk verminderen, zodat het land lang niet zelfverzorgend is. Een nieuw onderdeel in de commissie voorstellen is dat de zuivelfabrieken wordt gevraagd met producenten van var kensvlees contracten af te sluiten inzake de levering van melkpoeder (te gebruiken als veevoer). De zuivelfabrieken die hier niet toe overgaan, kunnen beperkingen worden opgelegd bij de leverantie van melkpoeder aan de interventiebureaus van de Gemeenschap Gundelach herhaalde zaterdag enige malen dat de produktie in de EEG gericht dient te zijn op markten of potentiële markten en niet uitsluitend op de inter ventie Formeel heeft de Europese Com missie de bevoegdheid de interventie te beperken Naar verluidt zou Gundelach overwegen dit instrument te gebruiken als de ministers van de Negen, net als in december, niet akkoord gaan met de voor stellen om de Europese melkplas in te dammen. Het blad publiceerde de tekst van een beroep van een „vooraanstaand Pales tijns politicus”, dat gericht was aan Kreisky als voorzitter van een commis sie van de Socialistische Internationale inzake het Midden-Oosten. Volgens gezaghebbende kringen was het beroep afkomstig van PLO-leider Isam Sartawi. malisatie van zijn betrekkingen met de buurlanden Als dat onmogelijk blijkt te zijn zal Israel bereid zijn de mogelijk heid te bestuderen van onderhandelin gen om een einde te maken aan de staat van oorlog met de Arabische landen, aldus genoemde kringen. Inmiddels is de Israëlische ambassa deur in Washington, Simha Dinitz, in Israel aangekomen ter voorbereiding van het bezoek van minister Vance. Hij zei dat de belangrijkste onderwerpen van gesprek met de Amerikaanse minis ter zullen zijn de levering van Ameri kaanse F-16-toestellen en het algemene vraagstuk van de wapenleveranties. Er is een geschil ontstaan door de Amerikaanse weigering om toestem ming te geven voor levering door Israel aan Ecuador van Kfir- gevechtsvliegtuigen, die onderdelen van Amerikaanse makelij bevatten. vleugel van het zogeheten afwijzings- front, dat ieder toegeven aan een com promis met Israel over de toekomst van de Palestijnen afwijst. Maar, zo werd in Palestijnse kringen verklaard, de onder vragers van de PLO betwijfelen dit. Zij vermoeden dat de groep hiermee de identiteit van de werkelijke leiders van het komplot willen verhullen. Het Koe weitse dagblad El Kabas schreef giste ren dat leden van de Palestijnse bewe ging „zwarte juni” een plan hadden beraamd om het vliegtuig op te blazen waarmee Vance op 18 februari naar Beiroet komt. De „zwarte juni”- beweging werd geboren na de bloedige botsingen tussen het Syrische leger en de linkse Palestijnen in Libanon. Leden van deze groepering hadden vol gens El Kabas onlangs ook een „com- mandoactie” in Italië willen uitvoeren om twee Palestijnen te bevrijden, die daar gevangen zitten na een vorig jaar De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, gevraagd als bemidde laar op te treden in onderhandelingen om een Palestijnse staat te vestigen op de westelijke oever van de Jordaan. Dit heeft het Oostenrijkse blad Arbeiterzei- tung gisteren gemeld. De Europese landbouwcommissaris zei evenmin te geloven dat de Negen akkoord zullen gaan met het voorstel een heffing in te voeren op plantaardige oliën en vetten (behalve olijfolie). Deze zoge noemde margarine-tax werd in december fel afgewezen door West-Duitsland, Nederland, Engeland en Denemarken. Als alternatief stelt Gundelach voor het verbruik van boter rechtstreeks te gaan subsidiëren. Een trap hoger op de piklijst staat intussen de Aston Martin, die als moeders mooiste bokser in een ring tussen touwen heel eenzaam staat te wezen, maar die symbolische afschei ding haalt het toch niet bij de burg wallen die de Rolls Royces van het gemene volk scheiden: als balieklui vers leunen de met plastic tasjes behangen bezoekers op het pseudo- muurtje dat deze auto’s van pak weg 160.830 gulden van het dagelijks leven scheidt, in de hoop dat zij het net mogen meemaken dat iemand de gore moed heeft even in te stappen om te kijken of de stoel wel lekker zit. Het tegelijk indrukwekkende als ont roerende van die Rolls Royces is, dat zij zo zijn geparkeerd dat de dubbele R op de wieldoppen op alle naar de bezoekers toegekeerde wielen keurig rechtop staan Grote klasse! Voor alle zekerheid heb ik nog even aan de informatiejuftrouw achter de burg wallen gevraagd of dat met opzet was gedaan, en zij bevestigde dat. „Dat mag ook wel, voor zulke wagens”, zei ze NICOSIA (AFP). President Makari os van Cyprus en de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktash, hebben in Nicosia besloten eind maart in Wenen te gaan onderhandelen over de toekomst van het eiland Het gesprek dat zaterdag tussen beide staatslieden gevoerd is werd geleid'door de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim Deze zei dat het „tot een door braak in een nieuwe geest” heeft geleid, maar dat een definitieve regeling nog maanden kan uitblijven. De agrarische wereld levert hiermee een belangrijke bijdrage in de strijd tegen de inflatie, aldus Finn Olav Gundelach, de Deense landbouwcommissaris, zaterdag in een toelichting. De prijsvoorstellen zijn gecombineerd met maatregelen (zoals de mede-verantwoordelijkheidspremie) om de overproduktie van melk te beperken, alsmede beperkte aanpassingen van de zogenoemde monetair compenserende bedragen (MCB’s rekeneenheden om de eenheid van landbouwprijzen in de EEG te handhaven). De Europese Commissie wilde de mede- verantwoordelijkheidspremie, die de melkveehouders moeten gaan betalen voor elke liter melk die ze bij de melkfa briek afleveren, al per 1 april invoeren. Onder sterke druk van Duitsland en de Benelux werd dit uitgesteld tot 16 septem ber, als ook de melkprijs omhoog gaat. Gundelach, die pas vrijdagmiddag door de knieën ging, zei: „Tot mijn spijt moes ten we deze concessie doen om te abrupte effecten te vermijden” verwacht dat Nederland en België niet akkoord zullen gaan met de vermindering met 0,4 percent van het voor beide landen geldende monetair compenserende bedrag, dat nu 1,4 percent bedraagt. De veehouders in beide landen krijgen het toch a’l moeilijk genoeg, hun melk lévert nauwelijks iets meer op, hun bedrijfskos ten stijgen daarentegen wel, en sneller dan in concurrent West-Duitsland, waar de export vergemakkelijkt wordt door een hgere MCB, die in het voorstel van 9,3 tot 6,55 percent wordt teruggebracht. Egypte en de Europese landen wilden een dergelij ke uitspraak wel. Maar toen de Arabieren, bij gebrek aan onderlinge overeenstemming, tenslotte de Euro pese delegatie voorstelden in de slotverklaring op te nemen dat de Europese partij dé omstandigheden BEIROET/JERUZALEM (Reuter/ÜPI/AFP)- In de Libanese hoofdstad Beiroet is jongstleden woens dag een aantal Palestijnen gearres teerd, dat een plan had beraamd de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Cyrus Vance, tijdens diens komende bezoek aan het Midden- Oosten te vermoorden. CAIRO (UPI). Ondanks een rege- ringsverbod tot het ontplooien van poli-, tieke activiteit op universitair terrein hebben elkaar bestrijdende studenten groeperingen gisteren op de campus van de universiteit in Cairo gevochten. Volgens politiekringen werd een lid van de universitaire staf met een mes neerge stoken toen hij probeerde een groep stu denten er toe te bewegen een tegen de regering gerichte leuze weg te halen. Acht studenten werden gearresteerd De gevechten begonnen toen ongeveer 200 studenten die tegen de regering gekant zijn, door pamfletten en leuzen collega's er toe poogden over te halen een demonstratie te houden Daartegen ver zette een andere studentengroepering zich, waarop de gevechten uitbraken. In Tunis en reeds eerder tijdens bijeenkomsten van de zeven werkgroepen waarin over concrete samenwerking wordt gesproken is gebleken dat de Arabische belangstelling voor economische samen werking toeneemt Hadden armere landen als Soe dan en Somalië altijd al interesse getoond, vooral in samenwerking op het gebied van de landbouw thans heeft ook een land als Saoedi-Arabië getoond ge in te resseerd te zijn m de mogelijkheden van industriële samenwerking Zo’n autotentoonstelling is een soort moderne slavenmarkt, waar de begerige kopers de koopwaar nu eens niet op spierkracht, leeftijd en gebit testen, maar op motorvermogen, draaicirkel en aantal cylinders. Wat echter hetzelfde blijft, is de vergelij kingsmogelijkheid. De jonge robuus te slaaf was in vroegere eeuwen bege- renswaardiger dan de magere slaaf van middelbare leeftijd, en dat werd ongetwijfeld in het prijsverschil uit gedrukt. Hetzelfde zie je op zo’n auto tentoonstelling. Alleen zijn de duur dere auto’s zoveel duurder dan de auto van gemiddelde kwaliteit, dat de slechtere auto’s, verhoudingsgewijs, voor 199,99 geprijsd zouden moeten zijn. Het lijkt me een bijna hopeloze opdracht om juist op zo’n markt, met alle vergelijkingsmogelijkheden, auto’s te slijten die duidelijk zoveel minder te bieden hebben dan verge lijkbare auto’s die niet of nauwelijks in prijs verschillen. TUNIS (ANP). De Euro-Arabische dialoog is gisteren in Tunis besloten zon der dat in het standpunt der EEG-landen over het Midden-Oosten-conflict enige ver andering is gekomen. Meningsverschillen tussen de Europese en de Arabische delegaties en binnen de Arabische delegatie waren oorzaak dat de vergadering, die zaterdagmiddag had moeten eindigen, tot gisterochtend duurde. Plan voor moord op Vance verijdeld De Israëlische leiders beschouwen „in een geest van samenwerking” hun besprekingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance Dit staat in een communiqué dat de Israëlische regering gisteren na het wekelijkse kabinetsberaad heeft uitge geven. Vance wordt morgen in Israel verwacht, de eerste etappe van een reis naar het Midden-Oosten die hem vervol gens zal leiden naar Egypte, Libanon, Jordanië, Saoedi-Arabië en Syrië. Op de bijeenkomst van het kabinet, die voor een groot deel gewijd was aan het bezoek van minister Vance, heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Jigal Allon, het Israëlische standpunt uiteen gezet zoals dat aan Vance zal worden meegedeeld, zo is van gezaghebbende kringen vernomen. Israel zal minister Vance zeggen dat het de absolute voorrang zal geven aan een algemene vredesregeling en aan de nor-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3