Studio Laren treft door gave stemmen Veel schade door baldadigheid Weinig vis voor AUTOMOBILIST RAMT VIADUCT Wasserette door brand verwoest I Let op. Er is iemand op weg naar Beverwijk. HSV „Velsen” Ingenieursbureau Praksis is jong bedrijf met oude naam F 15 I I I I I I I I «I NIEUW KANTOOR BIJ TIENJARIG BESTAAN Brandstichting in RELIGIEUZE EN WERELDSE MUZIEK schoolgebouw sportief gebeuren Kort IJmondnieuws I VEEL ALCOHOL IN WEEKENDVERKEER 1 Strandloop „Suomi” Bh T ■Mb IJMUIDEN - VELSEN 5 1977 FEBRUARI 1 4 MAANDAG I ■M Forse groei <"***W*S« in P. ZWAANSWIJK SS -i?> Zaandam; ADVERTENTIE IJmuiden: een VELSEN. De door Marijke Fergu son geleide groep vocalisten en instru mentalisten, bekend onder de naam Stu dio Laren, heeft op uitnodiging van de Velser Kunstkring „Voor Allen” zater dagavond in de oude Engelmunduskerk in Oud-Velsen middeleeuwse muziek ten gehore gebracht. VELSEN. De meest uiteenlopende vormen van vernielzucht heeft de politie het afgelopen weekend weer handen vol werk bezorgd. Nimbus, Sinoe; Clio, IJmuiden, Hoega naen; Kent Shore, IJmuiden, Cont Plat De gevolgen van deze onoplettendheid waren een geheel vernield voertuig en VELSEN-NOORD. De politie heeft alle aanleiding om te veronderstellen dat er kwade opzet in het spel is bij de brand die in de nacht van zaterdag op zondag om twaalf uur werd ontdekt in de voormalige ing. De Krijgerschool aan de Melklaan. IJMUIDEN Voor vader en zoon K. Prins en ir. R. Prins is de naam „Prak sis” een naam met een verleden en een toekomst. Het verleden van de naam is verbonden aan één van IJmuidens grote visserijmaatschappijen van voor de oor log, die in haar glorietijd meer dan veertien schepen telde. „Praxis” werd toen met een „x” gespeld en toen K. Prins, zoon van de oude reded J. Prins tien jaar geleden een ingenieursbureau begon nam hij de naam over, al veran derde hij de „x” in „ks”. De visserij maatschappij Praxis heeft de oorlog niet overleefd. Al in de crisis periode, die aan de oorlog voorafging, zag de toekomst van het bedrijf er niet rooskleurig uit en toen er na de oorlog nog maar een klein deel van de vloot overwas, begon een van de zoons van J. Prins een scheepsreperatiebedrijf, dat in de loop der jaren uitgegroeid is tot het constructiebedrijf Genius BV. Diens broer K. Prins kwam al spoedig als constructeur bij Genius, maar besloot na zestien jaar aan het bedrijf verbonden te zijn een eigen ingenieursbureau te be ginnen in de Trompstraat. Na het aflo pen van de Technische Hogeschool in Delft kwam ook zijn zoon bij het be- een paar boven het viaduct gelegen woningen die stevig werden ontzet. Van één van beide panden werd een slaapka mer in zijn geheel 7 centimeter verscho ven. Van het belendende perceel werden de muren dermate ontzet dat het nood zakelijk bleek de zaak te stutten om instorting te voorkomen. Volgens een van de bewoners, die getuige was van de daverende klap, is de bestuurder met zijn vrachtauto met een veel te hoge snelheid op de poort afge stormd. Volgens zijn schattingen moet Maandag vertrokken: Dimitros, Kopenhagen, Friedel, Rochters, IJmuiden. drijf, dat de oude naam Praksis nieuwe vorm terugkreeg, werken. Tien jaar geleden begon men met één man en nu telt het bedrijf vijftien mede werkers. Het bedrijf heeft een dermate snelle groei doorgemaakt, dat men uit moest zien naar een nieuw kantoor. Dat is gevonden in het voormalige notaris huis aan de Kanaalstraat, waar voor- De brandweer die met twee blusvoer- tuigen en een commandowagen snel ter plaatse was slaagde er binnen vijf minu ten in het vuur te bedwingen. Het wasserettegedeelte van het pand was toen door de snel om zich heen grijpen de vlammen vrijwel geheel verwoest. De woning op de eerste etage liep evenals de belendende percelen een behoorlijke rookschade op. De oorzaak van het ontstaan van het vuur is nog niet definitief bekend. Aan genomen wordt dat een in een prullen mand geleegde as'bak vuurresten heeft bevat die de inhoud van de mand in brand hebben gestoken met alle gevol gen vapdien. Vrijdag aangekomen: Jemrix, van Rochester, IJmuiden; Ca- pella, Mantyluoto, Velsen; Canabal, Da- genhan, Tvyebro, Howdendyke, IJmui den; Arctic Shore, Cont.Plat, Velsen; Sig Ragne, Tilbury; Eva, Sauda, IJmuiden; Subro Victor, Great Yarmouth; Diakan Love, Rotterdam; Helga.S, Frederiks- vaerk; Imme Oldendorff, Hamburg, IJ muiden; Nautica Hommelvik, Zaandam- Normand Flipper Noordzee. Vrijdag vertrokken! Brinda, naar Poole, IJmuiden; Subro Venture, Rochester, Zaandam; Helena.C, Goole; Gazelle, Kotka, Beverwijk; Jubi- lence, Boston; Emsskipper, Antwerpen, Velsen; Mini Cloud, Antwerpen, Velsen; Miss Tulu, Shoreham, Velsen; Twebro, Howdendyke, IJmuiden; Maersk Topper, Cont.Plat; Adele.J, Walsum; Saint Col man, Freeport; Haico Holwerda, Harlin gen, IJmuiden. Zondag vertrokken: Arrow, Rochestr, IJmuiden; TS 42 Thugh, Con.Plat; Makikawa Maru, Se ven Islands, IJmuiden, Cycloop, Leith. Velsen; Iggesund, Iggesund, Zaandam: Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Brinda Kingslynn, IJmuiden; Ann Lis Thol- strup, Arklow. IJmuiden; Netty, Gr Yarmouth; Paulina Brinkman, Polle, IJ muiden. Vrijdagavond om half acht .werd op de Planetenweg een man gesignaleerd die zich ter hoogte van de rotonde op wat onduidelijke wijze bezig hield met het uitzaaien van iets wat bij nader on derzoek kopspijkertjes bleken te zijn. De gealarmeerde politie moest ter plek ke ervaren wat de gevolgen daarvan waren. Een band van de politieauto werd door één spijkertje lek gestoken. Met stoffer en blik werden de puntige obstakeltjes bij elkaar geveegd. In de Scheldestraat liepen in de nacht van zaterdag op zondag twee geparkeer de auto’s op geheel andere wijze lekke banden op. Met een scherp voorwerp werd voor één auto de linkervoorband kapot gestoken terwijl van een ander voertuig zowel de rechter voor- als ach terband het moesten ontgelden. In dezelfde nacht werd in de Tromp straat een geparkeerde auto aangereden. De dader kon later op de avond worden aangehouden in de Grahamstraat. Het was een 18-jarige inwoner van IJmui den die wel een overdosis aan alcohol op had maar niet in het bezit bleek van een geldig rijbewijs. De auto waarmee hij de schade veroorzaakte had hij ge leend. Van de dader die in de nacht van vrij dag op zaterdag in de Vechtstraat een auto aanreed, die na het veroorzaken der schade is doorgereden, ontbreekt nog ieder spoor. wat romantische voordracht gezongen of gespeeld, ook de vlotte, sprankelende toegift, die kwam als dank voor langdu rige bijvalsbetuigingen, niet het minst van de vele jeugdige toehoorders. de wagen minstens 60 kilometer gereden hebben. Vanmorgen o mstreeks tien uur zijn werknemers van de bouwonderneming A. J. Beek uit Haarlem begonnen met het herstelwerk. Dit gebeurt in opdracht van de Woningstichting Velsen, de eige nares van de beschadigde panden. Tij dens de werkzaamheden, die twee weken zullen duren, blijft de poort voor alle verkeer afgesloten. De schade de ach tergevel moet geheel vernieuwd worden bedraagt ongeveer 20.000. heen de belastingdienst en tot voor kort de Schippersbeurs gevestigd was. Intern is er al heel wat gebouwd en gebroken om het prachtige en ruime huis voor zijn nieuwe taak geschikt te maken. Er zijn al plannen om aan de achterzijde van het gebouw een stuk aan te bou wen. Op 4 maart zal Praksis zijn nieu we kantoor openen. Een kleine expositie van tekeningen van „technische onzin- machines” zal deze opening een extra tintje verlenen. Met weinig moeite slaagde de brand weer er in het vuur te doven in een rol papier die in de gang van het pand op een tafeltje stond te smeulen. Aan de voorzijde van het gebouw was een ruit vernield. Aan de achterkant bleek een deur niet te zijn afgesloten. De schade bleef beperkt tot een onbruikbare rol papier en een gedeeltelijk verbrand ta felkleedje. HawrteöÉiüas Een 22-jarige inwoner van Haarlem die vrijdagavond met zijn auto in de H.vacintenstraat in Santpoort reed reali seerde zich te laat dat de hoogte van zijn voertuig (2.80 mtr.) niet paste in het viaduct dat ter plekke slechts ruimte laat voor voertuigen met een maximum- hoogte van 2.25 meter. Het ingenieursbureau Praksis viert op 4 maart zijn tienjarig bestaan met de in gebruikneming van het nieuwe kantoor aan de Kanaalstraat, waar het groeiende bedrijf weer de ruimte krijgt, die men in het huidige kantoor aan de Tromp straat niet meer kan vinden. Het bedrijf houdt zich bezig met het ontwerpen van technische installaties en begeeft zich de laatste tijd ook op het gebied van pre sentatie van technische apparauur door het maken van schetsen hoe een tech nisch apparaat er in werkelijkheid komt uit te zien. Een veelbelovende markt daarbij en ook bij het maken van tech nische ontwerpen, is de off-shore-activi- teit. Zaterdag vertrokken: Canabal, Harwich; Britsh Loyality, Rotterdam; Kentshore, Cont. Plat, IJmui den; Huta Katowice, Duinkerken, IJmui den; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Cherry Brunsbuttel; Volta Wisom, Bremen: Arctic Shore, Cont.Plat, Velsen; Imme Oldendorff, Antwerpen, IJmuiden; Subro Victor, Gr. Yarmouth; Astromer, Tilbur- ry; 'Titan Service, Cont.Plat, IJmuiden: Warda, Lagos; Nordic, Tilburry; Nor man Flipper, Cont. Plat; Tor Scandina via, Gotenborg; Clarissa, Kelsingborg IJmuiden. Kennismaking. Voor de leden der Hervormde gemeente van Santpoort- Zuid bestaat dinsdagmiddag van vijf tot zes uur in de Duinpan gelegenheid om kennis te maken met ds. J. F. van Woerden uit Delft. Zoals gemeld heeft de centrale kerkeraad een beroep op ds. Van Woerden gedaan in verband met de te Santpoort-Zuid bestaande vacature sinds het vertrek van ds. O. J. Spijker boer. Filmavond. In koffiebar De Toorts aan de Hoofdstraat te Santpoort wordt zaterdag een filmavond gegeven, aan vang half negen. Vertoond wordt „Het geheim van de drie klokken”. De toe gang is gratis. Open venster. In Santpoort-Zuid wordt op 27 februari een Open Venster- zondag gehouden. Na het bijwonen van een kerkdienst wordt gezamenlijk koffie gedronken, waarna zang, een spel en een gemeenschappelijke maaltijd de aan dacht zullen vragen. Zaterdag aangekomen! Mozart, Hampton Roads, IJmuiden; Le Trieux, Par, Velsen; Netty, Gr. Yar mouth; Pongola, Abidjan; Arrow, Lon den, IJmuiden; Clarissa, Delfzijl, IJmui den; Union Wisdom, Setabul; Tor Scan dinavia, Gotenborg; Opel Islands, Riga, Diogenes, Hamburg; Iggesund, Iggesund, Zaandam; Hagen, Antwerpen, Nassau- borg, Vestavik, Zaandam; Lindinger De voormalige schippersbeurs van IJmuiden aan de Kanaalstraat wordt het nieuwe kantoor van Ingenieursbureau „Praksis”. Intern wordt er druk gebroken en gebouwd om het gebouw op 4 maart in gebruik te kunnen nemen. SANTPOORT. Een felle uitslaande brand heeft vrijdagavond omstreeks zes uur voor meer dan 100.000.- schade aangericht in de wasserette van de fir ma Lottgering aan de Bloemendaalse- straatweg en een daarboven gelegen woonruimte. VELSEN De leden van de Hengel sport vereniging Velsen hebben afgelopen zaterdag hun negende wedstrijd gehou den. Gevist werd in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Evenals in de vorige wedstrijd bleek al sinel dat er weinig gevangen zou worden ondanks het goede weer. I. de Vries wist deze keer 15 vissen te verschalken, wat neerkomt op 390 cm. Hiermee kwam hij op de eerste ptaaits. De overige uitslagen zijn: 2. Berkhout 288 cm, 3. J. Beliën 281 cm. 4. W. de Vos sr. 261 cm, 5. J. Smeets jr. 207 cm, 6. D. Haak 178 cm, 7. A. Schaaper 176 cm, 8. H. J. Welage 129 cm, 9. F. van Dingen 109 cm, 10. R. Haak 102 cm. De laatste en beslissende wedstrijd zal op 26 februari m de Leidsevaart worden gehouden. Het vertrek zal zijn om 7.30 van het Plein 1945. VELSEN. De politie heeft het afge lopen weekend een groot aantal wegge bruikers aangehouden die te diep in het glaasje hadden gekeken. In het kader van een landelijke controle werd tussen vrijdagavond 11 uur en zaterdagochtend drie uur een groot aantal voertuigen aangehouden. Negen bestuurders van auto’s liepen een proces verbaal op en werd een bloefproef afgenomen. Zes mochten hun voertuig laten staan en hun pad op andere wijze vervolgen. Buiten deze landelijke controle werd omstreeks half vijf in IJmuiden een 38- jarige Alkmaarder aangehouden die als gevolg van overmatig alcoholgebruik niet in staat bleek zijn wagen in het rechte spoor te houden. Een uur later was het een 19-jarige inwoner van Zandvoort die zich op IJmuidens grond gebied aan dezelfde overtreding een be keuring overhield. VELSEN. De atletiekvereniging „Suomi” heeft zondag een prestatie- strandloop gehouden over vier of acht kilometer naar keuze. Ongeveer 300 lo pers gingen om elf uur van start om de afstand van hun keuze te overbruggen. Hoewel het er niet om ging om .als eerste binnen te komen was er toch applaus voor Lia Bleeker, die bij de meisjes 4 km. en voor H. Martijn, die bij de 4 km. jongens als eerste binnen kwamen. Bij de 8 km. dames was dat Harmy Heilig en bij de heren K. Kiers De snelste veteraan over 8 km. was K. Ebbeling. Studio Laren heeft op deze avond talrijke toehoorders laten kennismaken met liederen en instrumentale stukken uit een ver verleden, uit de eeuwen van de dageraad voor de ontwikkeling der toonkunst in West-Europa. Het christendom had reeds anker plaatsen gevonden, kernen van een nieu we levensbeschouwing, die veld ging winnen op het zogenoemde heidendom, dat niet op slag verdwenen was. Chris tendom en heidendom kenden beide toen de controverse tussen de begrippen „licht” en „donker” als levenssituaties voor de mens. Op dit „licht” en dit „donker” nu was het programma afgestemd, dat Marijke Ferguson had gekozen voor het optreden van Studio Laren in de historische En gelmunduskerk, in de achtste eeuw reeds een centrum voor vroeg-christelij- ke geloofsbeleving. Daartoe behoorde een gecultiveerde angst voor de als al machtig erkende God, die zijn tot het bedrijven van zonde gemotiveerde schepselen zou straffen op de oordeels dag. Maria, de middelares, werd de toe vlucht voor de beangstigde mens. Van al deze innerlijke spanningen tot de verwachting van „het einde der tij den” getuigden de door innige devotie, maar ook door panische angst en apoca lyptische bezetenheid gekenmerkte oude zangen, afkomstig uit de negende, twaalfde en dertiende eeuw, die op deze avond een onthullende renaissance be leefden. Met meditatieve bezonkenheid of toch menselijk geëmotioneerd werden zij met natuurlijke, gave, welluidende stem klank en doeltreffende dictie gezongen door de zangers Phillip Schuddeboom en Donald de Marcas. De dramatische sopraan Marianne Blok maakte diepe indruk met haar door grote technische beheersing uit muntende voordracht en met aangepaste felheid of innnige welluidendheid ver tolkte zangen, waarvan ik vooral de heftige delirisch-demonische getuigenis van de Erythraïsche Sybille wil noe men en het ontroerende „Alma redemp- toris Mater” van Guillaume Dufay. Waar nodig werden zangeres en zan gers begeleid door de instrumentalisten van de studio: Coosje Wijzenbeek, Dieuwke Berkelaar, Hans Wesseling en Marijke Ferguson zelf, die met grote, specialistische bekwaamheid en muzika liteit tal van instrumenten, te weten vedel, viola da gamba, luit, hakkebord, blokfluiten van verschillende grootten en toonbereik, pommer, kromhoorn, psalterium en ruispijp bespeelden, waar bij dé expressieve werking van de zo gevarieerde timbres verrassend aan de dag trad. Ook de zelfstandige uitvoeringen door de instrumentale groep gaf deze treffen de ervaringen naast de intenties van de religieuze muziek. Na de pauze bracht Studio Laren de ontspanning van „muziek van de we reld” met dansen, refreinen en balladen. Zij werden alle met joyeuze, geestige of Zondag aangekomen: Brinda, Rochester, IJmuiden; Arctic Shore, Cont-Plat, Velsen ;Hasselt, Itea, IJmuiden; Boy Mathiessen, Swansea: Paulina Brinkman, Kingslynn, IJmuiden: Ann Lis Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Friedel, Rochester, IJmuiden; Paronga Le Havre; Holger Sif, Le Havre, Bever-- wjik; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Prinsenborg, Ramno, Zaandam; Holsten- stor, Cont.Plat, Velsen Narva, Anabay; Nordwik, Vessafjord; Eastholm, Rou! wen; Arctic Shore, Cont.Plat, Velsen: Suffolk Enterprise, Cont. Plat.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5