Kamerlid Epema-Brugma: milieuverenigingen moeten attent blijven ’t Karpertje Aannemer J. Bart is overleden J Comité Anti-Voorhaven gaat containerhaven bestuderen De „Elta-uilen” vierden vroege maar dolle carnavalsavond O Westland Utrecht Hypotheekbank nv Haarlem, Frederikspark 1/Hoek Houtplein, 023-319154 1 „Rapport nodig over gevolgen uitbreiding Hoogovens voor milieu A.de Heer 40 jaar bij Hoogovens STICHTING NATUUR EN MILIEU VEEL LEUT EN GEIN IN SANTPOORT CARNAVAL IN VERGADERING PvdA-HEEMSKERK KAMPIOENSSFEER IJMOND 7 1977 1 4 FEB R UARI [A AND A G II. „Grote uil” 7742 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Grondwater is een veel gevraagd artikel. Waterleiding bedrijven en de industrie putten voor hun watertoelevering bij voorkeur uit de grondwaterreservoirs in de bodem. Grondwater is meestal van be tere kwaliteit dan oppervlaktewater (uit rivieren en sloten) en biedt daar om voor huishoudelijk en industrieel gebruik grote voordelen. De vraag naar grondwater neemt dan ook steeds toe, met alle daaraan verbonden gevaren. Want grondwater kan niet onbeperkt aan de bodem onttrokken worden. Voor de landbouw, de scheepvaart, flora en fauna is een bepaalde grondwaterstand noodzakelijk. De regering vindt het daarom nodig dat er regelingen komen voor een goed beheer van het grondwater, dus voor het onttrekken van water dat zich in de bodem bevindt en ook voor het kunst matig in de bodem brengen van water. RL- is rapport van de Europese Commissie uit wedstrijden voor de ADVERTENTIE 10 4/0 4/0 Regering wil vastere greep op gebruik van grondwater In coupures van f 1.000,- of f 10.000.- Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 5%% na twee jaar tot 8'/< na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. (Van een onzer verslaggeefsters) s 10/ Pandbriefbiljetten DEN HAAG De Stichting Na tuur en Milieu wil dat de uitbrei dingsplannen van Hoogovens wor den aangewezen als proefproject voor het opstellen van een milieu- effectrapport. De economische re cessie, die de voorgenomen uitbrei dingen minstens vijf jaar naar de toekomst verschuift, biedt daar vol gens Natuur en Milieu ruimte voor. Maar ook die reservoirs zijn niet on uitputtelijk. In de Kennemerduinen wordt bijvoorbeeld al meer dan tien jaar ingeteerd op de voorraad. Men is al begonnen met het inbrengen van opper vlaktewater, waarmee de voorraad aan gevuld zou kunnen worden. Voorlopig nog bij wijze van experiment, maar in 1980 zou dat eventueel met grote hoe- veelheiden ineens kunnen gebeuren. Milieugroepen houden die infiltraties nauwkeurig in de gaten. De Vereniging Milieudefensie heeft in 1975 al aange voerd dat grootscheepse infiltraties in de SANTPOORT - Voor de carnavalsver eniging „De Elta-uilen” van Santpoort zit het carnaval 1977 er al weer op, hoewel de pret en het jolijt ten zuiden en oosten van de grote rivieren nog moeten beginnen. De pret was er in zaal Zomerlust echter niet minder om en meer dan honderd in de meest vreemde klederdrachten gestoken carnavalsvier ders hadden hun weg naar de Elta-uilen gevonden en hosten en sprongen tot diep in de nacht. De Stichting betwijfelt of het moge lijk zal zijn het milieu afdoende te beschermen tegen de gevolgen van lo zingen en fluoriden, sulfaten, ammoni ak, ammoniumverbindingen en koelwa ter en de uitstoot van zwaveldioxyde, stikstofoxyden en stof. Met name wat de aspecten stof en geluidshinder voor de badplaats Wijk aan Zee betreft wordt gevreesd dat de normen onverantwoord ver zullen worden overschreden. Indien dit het geval blijkt te zijn, dient men de gevolgen hiervan, namelijk het verdwij nen van de badplaats, onder ogen te zien, aldus Natuur en Milieu. IJMUIDEN In de nacht van zater dag op zondag is op 72-jarige leeftijd overleden Jac. Bart uit IJmuiden. Naast zijn werk in zijn aannemingsbedrijf is de heer Bart gedurende een kwart eeuw voorzitter geweest van de afdeling van de Nederlandse Aannemers- en Patroons bond voor de Bouwbedrijven, waarvan hij na zijn afscheid erelid is gebleven. Een flossende en springende rij bizarre figuren maakten de avond van de „Elta-uilen" tot een vroege, maar zotte carnavals viering. Voorzitter „fakir” J. E. van Dongen vond het prettig dat zovelen aan de uitnodiging tot dit carnavalsfeest gehoor hadden gegeven en dankte alle mede werkenden waarna hij de leiding over droeg aan de kersverse Prins Charles de Eerste. Met muziek van het duo „Magie” (Ad Heesbeen) vorderde de tijd met dansen totdat plotseling de selectieploeg van trainer Toon Gerrits op de vloer kwam. Het bleek echter een damesploeg te zijn gekleed in het tenue met de rugnummers van het eerste voetbalteam. Bij het bijzondere en leuke intermezzo dat onder veel hilariteit een stevige conditietraining uitvoerde werd aan het eerste KIC-team een hommage gebracht, gericht op het wel vaststaande kampi oenschap van KIC I, dat over enkele weken kan worden verwacht in de vier de klasse C van de KNVB. Tot in de kleine uurtjes duurde dit opgewekte feest. Op het meest zotte tijdsip van de avond was het grote ogenblik gekomen, waarop Prins Peter de jaarlijkse „grote uil” van Santpoort zou benoemen. De zotte eer viel dit jaar te beurt aan R. van der Zee, die zijn sporen bij de vv Terrasvogels ruimschoots heeft verdiend. Prins Peter hing de „grote uil” persoon lijk zijn ordetekenen om, Waarna het dansen en springen voortgezet kon wor den met verdubbeld enthousiasme. Tot diep in de nacht golfde de ene rij carnavalsvierders na de andere voorbij aan degenen, die even een stoel opzoch ten om uit te blazen, maar die zich al spoedig weer in de rijen schaarden. VELSEN-NOORD. In het kader van de carnavalvieringen heeft de voet balvereniging ,>KIC” in - Velsen-Noord vrijdagavond feest gevierd temidden van vele gasten, die vrijwel allen in een of andere clowneske kleding waren gesto ken. Voor de eerste maal in aanwezig heid van de met spoed benoemde Prins Charies de Eerste, vergezeld van zijn Raad van Elf. die gedurende het carnavalsfeest voor zijn leutige onderdanen zouden gelden. Een nieuwe polonaise van de feestelijk verklede meute deed er de sfeer volledig inkomen en er werd gedanst en gehost tot elf mimMen over elf. Aanneming van het wetsontwerp voor het grondwater betekent niet dat al die moeilijkheden en gevaren in een klap BEVERWIJK. Zondagmorgen ver trokken de vissers van de hengelsport- vereniging ’t Karpertje naar de water kant, om daar de achtste wedstrijd van de wintercompetitie aan te vangen. HEEMSKERK. In de bovenzaal van de Janhheeren vergadert woensdag avond 16 februari de PvdA-Heemstede. De agenda vermeldt discussies over de kandidaatstelling voor de eerste en tweede kamer en over de ziekenhuis kwestie Kennemerland. De vergadering begint om 20 uur. Iedereen is het er wel over eens dat het grondwater slechts voor de menselij ke consumptie gebruikt mag worden en voor industrieën die dat beslist nodig hebben. Niettemin kwamen er uit de industriële wereld reacties tegen het wetsontwerp binnen. Men vindt de kos ten die aan de nieuwe regelingen ver bonden zijn te hoog en vreest dat dat sommige bedrijven de kop zal kosten. Daartegenover staan dan klaagzangen van de milieubeschermers, die vinden dat de regering niet ver genoeg gaat. uit de wereld zijn geholpen. „Nee”, zegt mevrouw Epema-Brugman (P.v.d.A.), voorzitster van de kamercommissie voor de grondwaterwet, „want in deze wet wordt alleen het toezicht op dc hoeveel heden grondwater geregeld, maar niet de controle op kwaliteit. Wij zouden graag gezien hebben, dat dit wel was gebeurd”. Helemaal zonder toezicht op de kwaliteit van het grondwater is de overheid niet. In de wet op de bodembescherming wordt de kwaliteit geregeld van het water dat in de bodem wordt gebracht. VELSEN. Het Komité Anti-Voor- haven wil de mogelijkheden voor de aanleg van een eventuele „containerha ven” binnen de pieren van IJmuiden grondig bestuderen, nu via de Provincie een „open beraad” is ingesteld over de uitbreidingsmogelijkheden van de ha venfaciliteiten in IJmuiden. Daarom heeft het Komité een studiegroep inge steld, die zich met deze materie gaat bezig houden en die graag informatie wil hebben over de stand van zaken bij het Staatsvissershavenbedrijf, bij het ferry-vervoer en bij de containerover- slag. Op zaterdag 19 februari zal de Studie- Het kabinet heeft vorig jaar een wets ontwerp aan het parlement aangeboden, waarin het toezicht op het grondwater wordt geregeld. In de praktijk zal de provincie de zorg hiervoor op zich moe ten nemen. De regering houdt echter de mogelijkheid om in ernstige gevallen zelf in te grijpen. In het wetsontwerp wor den behalve de provinciale plannen ook de instelling van adviesorganen, een ver gunningenstelsel, registratie, een gedoog- plicht, schadevergoeding en een beroeps en inspraakprocedure geregeld. Met dit pakket van maatregelen moet het volgens de verantwoordelijke minis ters Westerterp (Verkeer en Waterstaat en Vorrink (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) mogelijk zijn om de zaak in de hand te houden. Komende dagen zal moeten blijken of de Tweede Kamer het daarmee eens is, wanneer het wetsont werp voor het grondwater door de ka mer behandeld wordt. Dat er nog wijzi gingen in de lucht hangen staat al vast. Sinds de indiening van het voorstel (20 november 1975) is het op aandrang van de bijzondere kamercommissie al enige malen gewijzigd. groep een speciale openbare vergadering houden over de containerhavenmogelijk heden. Deze avond begint om acht uur in de Wereldwinkel aan de Bloemstraat in IJmuiden. Vrijdagavond 18 februari houdt het Komité Anti-Voorhaven een openbare Algemene vergadering, waarin heet komité verantwoording zal afleggen over het gevoerde beleid van de studie-, groep en de koördinatiegroep. Tevens zal dan het plan van het komité om deze lente samen met alle milieu-organisaties in ons land in de IJmond een tentoon stelling op te zetten met als thema: „Leven rond het 101-jarig Noordzeeka- naal”, verder worden uitgewerkt. meer dat de kwaliteit niet in deze wet geregeld wordt. Samen met de zekerhe den die in andere wetten geboden wor den, bestaan er dan voldoende waarbor gen tegen misbruik of vervuiling van het grondwater. Maar laten we wel wezen, de millieuorganisaties kunnen niet in gaan slapen. Er blijft voor hen toch voldoende aanleiding om steeds at tent te zijn.” Voor Kennemerland en directe omge ving is het beheer van het grondwater van zeer groot belang. Het is immers een van de bevoorrechte streken in ons land, waar de bewoners hun drinkwater nog uit de bodem kunnen betrekken. Uitgestrekte infiltratiegebieden in de Kennemerduinen (voor Haarlem, Bloe- mendaal, Velsen en Zandvoort), de Am sterdamse waterleidingsduinen (voor Amsterdam), bij Castricum (voor de PWBN) en in de Bollenstreek vormen voor Kennemerland de garantie voor drinkwater van hoge kwaliteit. 9 Met een officiële ontvangst bij de bedrijfschef heeft A. de Heer uit Beverwijk vrij dagmiddag bij Hoogovens zijn 40-jarig dienstjubileum gevierd. In gezelschap van zijn echtgenote, zijn zoon en schoondochter luisterde de jubilaris naar een korte speech van bedrijfschef B. Wirtz van Blokwalserij 2, waarin deze memoreerde hoe de jubila ris in 1937 voor een bedrag van 51 cent per uur in dienst trad bij Hoogovens. Hij on derscheidde hem met het gouden ere-insigne met briljant en de traditionele enve loppe met inhoud. Adjunct-bedrijfschef drs. H. Schinkel memoreerde hoe De Heer via overlader en voorman was opgeklommen tot baas bij de blokwals. Hij noemde de ju bilaris niet alleen een bekwaam vakman, maar ook een medewerker met wie het prettig is samen te werken. Drs. Schinkel liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een horloge, dat mevrouw De Heer haar man omgespte (zie foto). Na dit officieel gebeu ren was er een receptie in het ontvangstcentrum, waarvan veel bedrijfsgenoten ge bruik maakten om de jubilaris en zijn echtgenote persoonlijk geluk te wensen. Kennemerduinen tot onherstelbare scha de aan de natuur zal leiden. Ook in de Bollenstreek zijn verschillende belan gengroepen al met elkaar in botsing gekomen, met de drinkwatervoorziening als inzet. De bollenkwekers bleken che mische bestrijdingsmiddelen te gebrui ken die een gevaar vormen voor de kwaliteit van het onderliggende grond water. Het Gas- en Watervoorzienings- bedrijf voor de Bloembollenstreek staak te daarop de waterwinning in het be trokken gebied. Een gunstige bijkomstigheid is de nieuwe bij gestelde prognose voor het waterverbruik in het jaar 2000. De Ne derlanders zullen dan volgens de recente schattingen bij elkaar 2,5 miljard kubie ke meter water per jaar gebruiken. Nog niet zolang geleden ging men er vanuit dat dit 4 miljard zou zijn. Voor geen van de betrokkenen is dat echter aanleiding de behandeling van de nieuwe wet uit te stellen. Om elf minuten over acht maakte Prins Peter de Eerste met zijn raad van elf zaterdagavond zijn intrede in de feestelijk versierde zaal, waar de Boe renkapel al voor de ene schlager na de andere zorgde. De prins der zotten zette direct een grote polonaise in, waardoor de stemming direct opperbest werd. Met het voorlezen van zijn proclamatie kon digde de prins vervolgens de regels af, De heer Bart kwam op. vierjarige leeftijd uit het toenmalige Schoten naaf IJmuiden, waar zijn vader werkzaam was bij aannemersfirma Bais. Nadat zijn vader een eigen aannemersbedrijf was begonnen werd de heer Bart hierin op genomen. Op de duur nam hij de leiding van het bedrijf over. Op sociaal en organisatorisch gebied heeft de heer Bart veel goed werk verricht. Hij toonde veel aandacht voor del eerlingenopleiding en het nij verheidsonderwijs deed nooit vergeefs een beroep op hem. Gedurende twintig jaar is hij lid geweest van de Turnvereniging IJmuiden waar hij zich op vijfjarige leeftijd als jongste lid aanmeldde en later als keurturner aan de groote wed strijden, ook in gewestelijk verband deelnam. Onze krant is de heer Bart dank verschuldigd voor de vele herinne ringen, die hij in de rubriek „Van Gat tot Stad” aan de sfeer van het oude IJmuiden heeft opgehaald. Door zo’n milieu-effectraport zou een beter inzicht kunnen worden verkregen in de te stellen randvoorwaarden en de te nemen maatregelen dan mogelijk is op grond van het rapport van de ge mengde ambtelijke commissie die een jaar geleden over de uitbreiding heeft geadviseerd. Dit rapport biedt volgens de stichting onvoldoende gegevens. In een commentaar op het rapport zegt Natuur en Milieu dat de ambtelijke werkgroep buiten haar boekje is gegaan door ook beleidsconclusies te trekken. De groep is volgens de stichting slechts van één mogelijkheid uitgegaan én dan nog vanuit een te beperkte visie. Niette min, meent de stichting, zitten er aan zetten in om tot een volwaardig milieu- effectrapport te komen. De Stichting Natuur en Milieu wil dat naast de uitbreiding tot een jaarproduk- tie van 11 miljoen ton ruw staal ook een afronding tot acht miljoen ton wordt bekeken. Het Hoogovensideaal van elf miljoen ton is gebaseerd op een Daarnaast willen D’66, PPR en Partij van de Arbeid in de kamer het wets voorstel over grondwater door middel van wijzigingsvoorstellen voorzien van waarborgen tegen misbruik. Zo stellen zij voor in de toezichthoudende landelijke en provinciale commissies een plaats voor de milieugroepen verplicht te stel len en de hoofdverantwoording voor de wet van Verkeer en Waterstaat over te hevelen naar het departement van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Daarnaast willen de progressieven een mogelijkheid om tegen bepaalde plannen in beroep te gaan tot aan de Kroon. Dit voor iedereen en niet slechts voor direct belanghebbenden, zoals de regering voorstaat. Epema-Brugman: „Wanneer het wets ontwerp op die manier gewijzigd kan worden vind ik het niet zo heel erg 1971. De grote prijsstijgingen van ener gie en andere grondstoffen na de oliecri sis van 1973 zouden dit beeld wel eens kunnen hebben gewijzigd, aldus de stichting. Wat de werkgelegenheid betreft acht de Stichting het niet onmogelijk dat bij een consolidatie op een jaarproduktie van acht miljoen ton de vraag naar personeel beter zal aansluiten op het aanbod van de arbeidsmarkt dan in het geval van uitbreiding tot elf miljoen ton. hoven 412, 3. H. Bakkum >146 en punten. Met nog twee boeg luidt de stand: 1. A. Kouwenhoven 2940, 2. H. van Dessel 1918, 3. B. Numan 1533, 4. T. Colonello 1421 en 5. D. de Boer 1320 punten. De volgende wedstrijd wordt gehou den op 27 februari, vertrek om 7.30 uur vanaf café Sport aan de Alkmaarsevveg. De vijf beste hengelaars waren dit- aal: 1. A. Hoogland 475, 2. A. Kouwen- van Dessel 322. 4. R. 5. D. de Boer 143

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7