HANS VULTINK WIL BINNEN TWEE JAAR STOPPEN ALS TOPBILJARTER 99 Van der Mije: kansen van Lematchko hoger aan Afrasteringen in Spanje verplicht sportpuntiq Voorwaardelijke straf Utrecht Gratis hoofdtelefoon bij Erres HiFi/Stereo-kombinatie. WK-judo dit jaar mogelijk in Nederland „Ik sla de k R 1 I S3 WOENSDAG SPORT FEBRUARI 19 7 7 18 19 Beter voorbereiden Sterk bezet Blessures r 42 t Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. Gratis HiFi hoofdtelefoon 1 Dit is de Erres TA 6839 Tuner, versterker en platenspeler zijn tot fraaie HiFi/Stereo-kombinatie samengebracht. De voordelen zijn duidelijk: gemakkelijke bediening; vraagt weinig ruimte; de onderlinge specifikaties van de verschillende elementen zijn op elkaar afgestemd. HiFi-platënspeler met M1 kelement HiFi versterker van 2x20 Watt kontinu HiFi-FM tuner met 4 voorkeurtoetsen Adviesprijs: f 1.399, - Inklusief HiFi-luidsprekerboxenenstofkap) Deze aktie geldt ook voor andere Erres HiFi Stereo kombinaties ca Keus sport of zaak is simpel Alexandra van det Mije: „45% kans". B. Rini Wagtmans (ADVERTENTIE) ling en) 81 26 16 71 De confrontatie zal ten minste zes par tijen omvatten. Er zijn driemaal twee speeldagen, telkens met één rustdag ertussen die kan worden gebruikt om afgebroken partijen uit te spelen. Bij gelij ke stand worden twee extra partijen gespeeld, waarna zonodig nog twee duels zullen volgen. Is dan nog geen beslissing verkregen, dan zal het lot degene moeten aanwijzen die zal moeten uitkomen in de kandidatenmatches, waarvan de winnaar uiteindelijk wereldkampioene Gaprin- dashvili mag uitdagen. Tot nu toe hebben beide speelsters elkaar drie keer ontmoet. Zowel tijdens het zonetoernooi in Pula in 1975, als in het Hoogovenstoernooi vorig jaar, kwamen zij remise overeen, waarna Van der Mije in het interzonetoernooi, eind vorig jaar in Roosendaal, haar Bulgaarse opponente voor het eerst een nederlaag toebracht. Een resultaat dat ertoe bijdroeg dat Van der Mije met Lematchko in het interzone toernooi achter de winnares, de Russische Asjmilovskaja en de Israëlische Kushnir op de derde plaats eindigde. Hoewel zij aan de onderlinge duels tot nu toe een positieve score heeft overge houden, beschouwt Alexandra van der Mije zich aan de vooravond van de beslis sende tweekamp niet als favoriet: „Ik sla de kansen van Lematchko hoger aan .om dat ik de laatste drie jaar wat minder in toernooien ben uitgekomen. In percenta ges uitgedrukt, heb ik 45 percent kans en Lematchko 55 percent”. Bouwmeester, die nu twintig jaar bondscoach is, maar die functie op 1 augustus aal neerleggen („Een opvolger voor mij is er nog niet en zal ook moeilijk te vinden zijn"), voorziet Alexandra van der Mije al ruim een half jaar van advie zen: „Na het interzonetoernooi in Roosen daal zijn we vaak twee keer per week bij elkaar gekomen. Meestal in Haarlem. We hebben steeds openingen doorgenomen en trainingspartijen gespeeld. Daarbij was het van belang dat we over de nodige partijen van Lematchko beschikten". Vultink gaat niet gebukt onder het naderend eind van zijn biljartcarrière. „Het is een hobby die ik altijd graag heb beoefend. Het is een sport, waarin je steeds iets nieuws leert, en dat stimuleert. Bovendien heb ik alles bereikt wat er te bereiken viel. Ik ben driemaal wereld kampioen geworden, een stuk of zeven keer Europees kampioen, 31 maal Neder lands kampioen en ik heb alle wereldre cords”. MADRID (ANP). De Spaanse voetbalbond heeft alle vere nigingen uit de eerste en tweede divisie verplicht een scheiding te maken tussen speelveld en tribunes. Die scheiding mag bestaan uit een afrastering of een gracht. De opdracht is een rechtstreeks gevolg van de ongeregeldhe den, die 6 februari plaats vonden in het stadion van Barcelona, Minstens nog éénmaal wenst Neder lands sterkste biljarter zijn ster te laten schitteren. Niet in Nancy, waar van don derdag tot en met zondag het Europees kampioenschap ankerkader 47-1 wordt afgewerkt, maar volgende maand in zijn eigen Groenlo, waar het wereldkampi oenschap in deze kadersoort op het spel staat. Vultink heeft zijn gehele seizoen op Groenlo afgestemd: „Het is voor mij haast onmogelijk om én in Nancy deze week én in Groenlo het uiterste te vergen, zeker niet met mijn geringe trainingsmogelijk- heden. Ik heb bovendien altijd al moeite gehad om gedurende een paar opeenvol gende toernooien in vorm te blijven. Ik realiseer me echter wel dat ik me beter moet voorbereiden dan nu om in maart iets te kunnen presteren”. Deze week zal hij de eer waarschijnlijk aan anderen moeten laten. „Er is zelden zo’n sterk bezet toernooi geweest als in Nancy”, stelt Vultink vast. Met de twee Belgen Ludo Dielis en Tony Schrauwen, de Westduitser Dieter Muller, de schitte rend spelende Europese 71-2-kampioen uit het Temeuzense toernooi, de Franse Nou Camp. Tijdens het duel tussen Barcelona en Malaga stuurde scheidsrechter Melero uit Madrid aanvoerder Johan Cruijff van Barcelona uit het veld op beschuldiging door hem te zijn bele digd. De Nederlandse international werd voor drie wedstrijden geschorst en kreeg een boete van 150 gulden. Barcelona werd met 8.000 gulden beboet, omdat toeschouwers het speelveld hadden betreden en scheidsrechter Melero hadden mishandeld. Ettelijke blessures hield de Groenloër aan het voetballen over: een gebroken voet en een gescheurde enkel werden afgewisseld met een gebroken schouder, een gescheurde spier in het bovenbeen en een gebroken pols, waarmee de dokter hem vier jaar terug een half jaar van de biljarttafel vandaan wilde houden, maar Wat Rini Wagtmans de amateurs met zijn ervaring vooral wil leren: „Met beide benen op de grond blijven. Nuchter zijn bij succes, omdat dat niets zegt over de kans van slagen bij de beroepsrenners”. ervan te kijken hoeveel dat er waren om geld in het amateurwielrennen te steken, heb ik gevraagd het niet om mij te laten. Ik bracht die mensen in contact met anderen en ik heb uitgerekend dat ik op die manier 160 amateurs aan een ploeg heb geholpen”. „Ik kan het niet meer waarmaken”, verzekert de 40-jarige Gelderlander, „ik heb het razend druk in mijn zaak, die ik niet aan anderen kan overlaten. Ik sta momenteel voor de keus: sport of de zaak; een keus die overigens niet moeilijk is”. DEN HAAG (ANP) De mogelijkheid is groot dat de wereldkampioenschappen judo van dit jaar van 22 tot en met 25 september in Nederland zullen worden gehouden. Er is geen enkele topsporter, die botweg een punt achter zijn carrière zet. Hans Vultink wil tot zijn definitieve vertrek in twee spelsoorten doorgaan, waarbij zeker zijn favoriete kader 47-1. „Om in de sfeer te blijven en om af te trainen”, verduide lijkt hij. Het besluit van de Groenloër is eenma lig: „Als ik stop, dan is het gedaan. Ik ben geen figuur die na een paar jaar opnieuw probeert terug te komen”. "Open Air” systeem lichtgewicht superieure geluidsweergave, ook in het lage lonengebied Spe- ivloe- Teleurgesteld over zijn optreden van dit seizoen op Europees niveau is Vultink beslist niet: „Ik blijf het met plezier doen. Het zou anders zijn al je je kapot traint en het lukt dan niet. Maar nu ik het zakelijk te druk heb, ben ik te onrustig. De con stante vorm ben ik dan ook kwijt. Ik speel nu veel afwisselender dan voorheen”. Slechts in Wychen, waar begin januari de nationale 47-1-titel op het spel stond, gooi de Vultink alle besognes van zich af en won. Toen moest het, anders zou hij niet in Groenlo aan de start kunnen komen. Daarom is er ook voor de strijd om de wereldtitel alle kans op een ontketende Vultink. Oorspronkelijk waren de titelwedstrij- den toegewezen aan Spanje. Ze zouden in Barcelona worden gehouden. Er zijn ech ter problemen gerezen ten aanzien van de vlaggenparade. De deelnemers van China zouden daaraan niet onder de eigen vlag mogen deelnemen. De internationale judofederatie heeft de Spanse bond laten weten dat de IJF niet zal accepteren dat de Chinese vlag tijdens de openingsceremonie niet mag worden gevoerd. Indien op dit punt de IJF en de Spaanse bond niet tot elkaar kunnen komen wordt Nederland gastheer, aangezien het als eer ste reserve-land voor de wedstrijden was aangewezen. De Nederlandse budobond zal in een dergelijk geval de kampioen schappen of in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam houden of in de Eurohal van Maastricht. Ondanks zijn drukke werk holde Hans Vultink in de afgelopen maanden van het ene naar het andere toernooi. Internatio naal bracht hij het er echter niet geweldig af: zowel in Maubeuge, waar in december de Europese titel 47-2 te verdienen was, als in Temeuzen, waar midden januari het Europese kampioenschap 71-2 woed de, reikte de Gelderlander niet verder dan de middenmoot. kampioen Francois Connesson, de Oos tenrijkse kampioen Franz Stenzel en Vul- tink zelf, zijn er maar liefst zes favorie ten. Slechts de Spanjaard José Galvez en de Franse nestor Roland Dufetelle lijken kansloos. Rini Wagtmans kwam daardoor in moeilijkheden, voelde de last van de ver antwoordelijkheid voor 20 amateurs als een zware druk, ging voor die renners op zoek naar een andere sponsor en kreeg een enorme inzinking toen hij in dat werk was geslaagd. Wagtmans: „Ik ben er maandenlang beroerd van geweest. De reactie op al die narigheid. Ik heb het me erg aangetrokken dat mijn bekende naam werd misbruikt voor reclame, ten koste bovendien van de hele ploeg. Dat vond ik bijzonder vervelend". Dat een goede naam in de wielersport nog steeds als een magneet werkt op de commercie, ondervond Wagtmans de afgelopen winter, toen hij tal van aanbie dingen moest doorschuiven. Wagtmans: „Ik was contractueel al gebonden. Maar iedereen die me benaderde en ik stond Ondanks Muller’s verbazingwekkend goede spel in Temeuzen, afgelopen maand, ziet Vultink de Duitser in de Fran se universiteitsstad niet als de grootste kanshebber. „Dielis en Connesson zijn voor mij de belangrijkste kandidaten en van mezelf hoop ik, dat ik goed mee draai”, laat hij weten. Daar is alle kans op: er is bijna niemand die het 47-1-kaderspel zo goed beheerst als de man uit Groenlo, die als enige ter wereld de 300 punten in één beurt heeft gescoord; tot tweemaal toe zelfs. Wat zijn eigen team betreft: daarin kre gen 21 renners een plaats. De bekendsten: wereldkampioen-stayers Gaby Minneboo, sprinttalent Sjaak Pieters, de broers Ad en André Verstijlen, Jan Jonkers, Mathieu Dohmen en Michel Jacobs, welke kern (met uitzondering van Pieters, die zich op de baan specialiseert) in de voorlo pige selectie zit van KNWU-bondscoach Joop Middelink. Op papier heeft Rini Wagtmans een van de sterkste amateur- ploegen, maar met veel vedetten is het niet altijd makkelijk werken. waarmee Vultink vier dagen later Euro pees kampioen in Maassluis werd. „Het is een soort tegenwicht voor de rustige biljartsport”, oordeelt Vultink, „maar ook het gevolg van mijn instelling. Als je niet hard bent, kom je nergens”. Nederlands biljartfenomeen houdt verder zijn conditie op peil met tennissen en waterskiën, terwijl hij ook een kampioen in de duivensport is: „In het seizoen ’75-’76 was ik Vitesse- en Midfondkampioen, en kampioen jonge duiven van de Achter hoek”. meldt de man uit Groenlo trots. (Van onze sportredactie) GROENLO. Nederlands biljartfenomeen Hans Vultink is bezig zijn laatste paar duizend caramboles te verzamelen op de matchtafels van de nationale en internatio nale toernooien. De ivoor-bedwinger uit het Gelderse Groenlo, die tot ’s werelds technisch begaafdste kadristen moet worden gerekend, is van plan om binnen twee jaar met zijn favoriete sport te stoppen. De reden: zijn zaak in muziek- en speelauto maten groeit zo snel, dat er geen plaats meer is voor de veel tijd opslokkende biljarttoernooien. Men ziet, ook als duivenmelker wil Vultink.aan de top staan. Daarom zal zijn besluit te stoppen definitief zijn. Want deelneming aan slechts één spelsoort betekent automatisch een geringer niveau in de biljartsport. En een afgang wenst Hans Vultink beslist niet. Niet in Groenlo volgende maand, evenmin nu in Nancy. De zaken zijn inmiddels gunstiger komen te liggen. Rini Wagtmans kreeg een nieuwe kans om als ploegleider te werken, en dat bij de sponsor die vorig jaar zijn failliete boedel overnam: Union. Met de in zijn wielercarrière opgebouwde naam hield Rini Wagtmans er zelfs een contract voor vijf jaar aan over, welke overeenkomst mede is gebaseerd op zijn inbreng aan technische kennis bij de ont wikkeling van het racefietsenproject van deze firma. de naam trekt (Van onze sportredactie) SINT WILLEBRORD. Rini Wagt mans is aan een tweede poging begonnen om een goede come-back te maken in de wielersport, die hij verliet als afgekeurde (hartklachten) beroepscoureur en waarin hij zich thans verdienstelijk wil maken als ploegleider bij de amateurs. Vorig jaar mislukte die actie op nogal spectacu laire wijze. Nadat de rentree van de Sint Willebrorder in opvallende vorm de publiciteitsmedia haalde, gaf zijn spon sor er twee maanden later de brui aan. De met zoveel ophef geïntroduceerde ploeg werd opgedoekt. Evenals tijdens het interzonetoernooi zal Alexandra de komende dagen in Roo sendaal worden gesecondeerd door bondscoach Hans Bouwmeester. Zijn prognose: „Beide schaaksters ontlopen elkaar niet veel. Ze zijn ongeveer van dezelfde klasse. In fysiek opzicht is Lematchko de sterkste, maar daar staat tegenover dat Alexandra wat meer ver stand heeft van schaken”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Nederlandse schaakkampioene Alexandra van der Mije verwacht niet dat de beslissings- tweekamp tegen de Bulgaarse Tatjana Lematchko een langdurige aangelegen heid zal worden: „Ik verwacht geen ver lenging. Daarvoor spelen we allebei te agressief”, zegt de in Haarlem wonende schaakster over de tweekamp, waarvan vrijdag in Roosendaal de eerste ronde wordt gespeeld. Hans Vultink is een merkwaardige sportman: men zoekt achter deze Wagtmans: „Daar ben ik me van bewust, maar ik vertrouw op de democra tische opzet, die we hebben. Ws komen een keer per maand met zijn allen samen voor een bespreking, waarop iedereen met zijn wensen en klachten kan komen. In gezamenlijk overleg wil ik dan onder andere ook kopmannen voor de volgende wedstrijden aanwijzen. Bij die keuzes moet iedereen betrokken zijn, dat vermin dert de kans op ontevredenheid”. tovenaar-met-het-ivoor beslist niet de ruwe bonk van het voetbalveld, en toch is de veelvoudig biljartkampioen ook de nie mand, evenmin zichzelf, ontziende mid denvelder van devoetbalclub Groenlo, aan de top zetelend in de tweede klasse van de Gelderse afdeling. Vultink typeert zich als „een dommekracht, die anderhalf uur onafgebroken kan hardlopen”. Hij voegt eraan toe: „Ik ga er net zo hard tegenaan als Neeskens, maar hij kan voet ballen”. In die wedstrijd heeft scheidsrechter Cees de Bruin gedurende anderhalve minuut het spel moeten stilleggen, omdat van de Bunnik-zijde een rookbom op het veld werd geworpen, waardoor het doel en de doelman van Roda JC vsijwel onzichtbaar werden. De tuchtcommissie heeft het verweer van FC Utrecht, dat in staat van beschul diging was gesteld, niet in zijn geheel aanvaard. De commissie stelt zich op het standpunt dat de vereniging haar toezicht op de tribune aan de oostzijde, waar ook op 12 september 1976 tijdens de wedstrijd FC Utrecht AZ’67 moeilijkheden waren, niet voldoende heeft verscherpt. Derhalve werd de beschuldigde strafbaar geacht wegens nalatigheid. Ipswich Town heeft gisteravond de leiding in de eerste divisie in Engeland overgenomen van Liverpool Op eigen veld won Ipswich de inhaal wedstrijd tegen Norwich City met 5-0 Voorts versloeg Middlesbrough met 3-0 Arsenal Ever ton plaatste zich voor de eindstrijd van de League Cup, die op 12 maart op Wembley wordt gespeeld Everton Wanderers in een uitwed strijd met 1-0. De eerste ontmoeting had een 1-1 gelijkspel opgeleverd De Amerikaanse zwaargewicht George Fore man is door het bokstijdschrift „Ring' uitgeroe pen tot de beste bokser van 1976 De Westduitser Dietrich Thurau heeft giste ren de vierde etappe van de Ronde van Andalu- sie gewonnen en blijft daardoor leider in het algemeen klassement Thurau, die de Italiaan Martinelli en de Spanjaard Istal in de sprint versloeg, heeft tot nu toe drie van de vier étap pes gewonnen In het klassement staat de Span jaard Perurena tweede en is Hennie Kuiper vierde len. ning. k Rini Wagtmans: „Ze moeten leren om bij succes met beide benen op de grond te blijven". DEN HAAG (ANP). De tuchtcom missie van de KNVB heeft FC Utrecht een voorwaardelijke boete van 5.000 gul den opgelegd. Die straf, met een proeftijd van een jaar, werd gegeven naar aanlei ding van ongeregeldheden tijdens de wedstrijd FC Utrecht Roda JC, gespeeld op 23 januari. g een

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19