Begin van studiereis door Midden-Oosten dood vorstin Drie vrouwen Meest gezochte bandiet Demonstratie in beroofden bank van Italië gearresteerd Brokdorf verboden Carrillo krijgt pas VN-Commissie stelt Israel eisen in twee resoluties Geneefse conferentie hervat Fout van piloot oorzaak van Nieuwe regeling dienstplicht in Rhodesië WOENSDAG FEBRUARI 19 7 7 Onderzoek in Jordanië TERECHTGESTELD Toch betoging tegen kerncentrale Epidemie in Frankrijk ntie Oorlogsmisdaden 100 MILJOENSTE ‘eld icht „Diepe wens” and Dissidenten ZOON VAN PREMIER GANDHI KANDIDAAT BIJ VERKIEZINGEN VAN CLOVIS TOT CRUIJFF stal ten den Spoedig agd den den „Bloedvergieten” BINNEN- EN BUITENLAND 3 I 6 ken Fictie MADRID (DPA). De Spaanse communistenleider Santiago Carrillo beschikt sinds kort weer - voor het eerst sinds rechts 38 jaar geleden de burgeroorlog won over een geldig Spaans paspoort. Het dagblad „Informaciones” meldde dit gisteren op gezag van Carillo’s familie leden. lOOt dam steld voor olie- deze en er fordt ibië (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De plaatselijke autoriteiten hebben de demonstratie die de voor zaterdag bij de bouwplaats van de kerncentrale in Brokdorf is gepland, verboden. Dit besluit is gebaseerd op vrees voor verstoring van de openbare orde en veiligheid. Afgelopen weekeinde had de zogenaamde Landeskonferenz van tegenstanders van atoomenergie toch besloten in Brokdorf te demonstreren. TEL AVIV (UPI, Reuter, DPA). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance is gisteravond aangekomen in Tel Aviv aan het begin van zijn eerste overzeese reis. Zijn Israëlische ambtgenoot Allon zei tegen hem dat het hoog tijd was dat de politieke kansen die er op het ogenblik in het Midden-Oosten zijn, worden gegrepen. F 2 trijfel Cyrus Vance in Israel door Nico Scheepmaker van CYRUS VANCE De aandacht werd opnieuw op hem 1625-1649. 1650-1749: Uit communistische bron is nog verno- 1950-1974 inwoners en Leon Sloss, waarnemend chef van de n de it die ihou- naar tien vond m en as in runa wijk een >ede- uids ihap, kilo op 1 hrif- Dam over n op rden >igde ït er mel- van Wie xl in elijk •mde eling nker n op :eren ie uit eren eeld. dieg- GENÈVE (AFP/UPI). De commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens, bijeen in Genève, heeft gisteren eenstemmig een resolutie goed gekeurd waarin van Israel wordt geëist dat het de conventie van Genève over de behandeling van burgers in oorlogstijd, „ook in Jeruzalem" zal toepassen. De 32 leden van de commissie, inclusief de Verenigde Staten, accepteerden zonder hoofdelijke stemming een ontwerpresolu tie die was voorbereid door Cyprus, Cuba, Opper-Volta, India, Nigeria. Oeganda, Pakistan en Joego-Slavië. Voorts wordt geëist dat alle Arabieren in vrijheid worden gesteld „die gevangen zitten omdat zij streden voor zelfbeschik king en de bevrijding van hun gebieden". „Het is lang geleden dat het laatste akkoord tussen Egypte en Israel werd gesloten. Het is hoog tijd dat de politieke kansen benut worden”, zei Allon in zijn welkomsttoespraak. Een paar uur voordat Vance m Israel arriveerde hekelden de Palestijnen in Damascus de Amerikaanse politiek als „een explosief element” in het Midden- Oosten. De Russische en Amerikaanse delega tieleiders in Genève hebben, naar een mededeling van Amerikaanse zijde, van gedachten gewisseld over de recente aan houding van dissidenten in de Sovjet Amerikaanse politiek zal oogsten wat zij oogstte in Vietnam en Cambodja". Het Russische persbureau TASS ver klaarde gisteren dat de Verenigde Staten geen concrete denkbeelden hebben over het oplossen van het probleem in het Midden-Oosten en dat dit de reis van Vance naar het gebied compliceert. Was hington neemt een tegenstrijdig stand punt ten aanzien van de Palestijnse kwes tie in, aldus TASS, en dat is de belangrijk ste hinderpaal op de weg naar hervatting van de Geneefse conferentie. Unie. De Amerikaanse delegatieleider. Lowenstein, zei op een persconferentie dat hij hoopte nóg een ontmoeting met de Russische afgevaardigde Valerian Zorin te hebben. Hij weigerde onthullingen over het verloop van het onderhoud te doen Het verbod op kernproeven in de AUBENAS (AFP). In Labegude-de- Vals in de Ardèche heerst sinds het einde van de vorige maand een besmettelijke leverziekte. Tot nu toe zijn zestig zieken bekend. Vooral jonge volwassenen en kin deren zouden er door zijn getroffen. ESSEN (DPA/AP). Drie vrouwen hebben gisteren in de Westduitse stad Essen een bank overvallen en daarbij ruim tweehonderdduizend gulden buitge maakt. Met pistolen hielden ze tijdens hun actie klanten en personeel in bedwang. De overvalsters zijn gevlucht op fietsen, die later op enige afstand van het bankge bouw werden teruggevonden. De gezondheidsautoriteiten in de Fran se plaats Aubenas vermoeden dat de epi demie veroorzaakt is door besmet water, een gevolg van de hoge waterstand van de rivier de Ardèche. Drie scholen in de getroffen plaats zijn inmiddels gesloten. De secretaris-generaal van de PCE keerde niet lang na Franco’s dood heime lijk naar Spanje terug om er de strijd voor legalisering van zijn partij persoonlijk te leiden. Carrillo hoorde tot een select gezel schap Franco-tegenstanders dat de terug keer naar Spanje uitdrukkelijk was ont zegd Een breekpunt in het spiegelgevecht tussen de PCE en de zich allengs soepeler opstellende regering-Suarez vormde Car rillo’s arrestatie half december (algemeen wordt aangenomen dat dit een door Car rillo uitgedokterde tactische zet was). De PCE-chef bleef een week in hechtenis maar kwam op 30 december tegen borg tocht vrij Minister Vance zei tegen minister Allon op het vliegveld van Tel Aviv: „Het is juist dat onze onderhandelingen hier, tussen bude vrienden, beginnen Er bestaat geen twijfel aan dat de Verenigde Staten het voortbestaan van Israel en zijn waarden ten diepste zijn toegedaan. Dit alles speelt zijn rol waar het gaat om de vrede die wij vurig hopen verwezenlijkt te zien". De Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreis- ky. heeft gisteren in Wenen verklaard dat er nooit sprake van is geweest dat hij „een bemiddelende rol zou spelen tussen Pales tijnen en Israeli’s”. De nieuwe president van de V.S Car ter, heeft onlangs verklaard spoedig met Moskou een overeenkomst tot verbod op alle kernproeven te willen sluiten, moge lijk voor een beginperiode van drie of vier jaren Waldheim waarschuwt in zijn bood schap dat het gevaar groeit van uitbrei ding van de kennis van vervaardiging van kernwapens naar landen zonder atoombom Dit hoewel meer dan 900 zgn. burger- initiatiefgroepen uit de hele Bondsrepu bliek juist hadden opgeroepen niet naar Brokdorf te gaan, maar naar de enkele tientallen kilometers verder gelegen stad Itzehoe. Zij wilde het niet op een grimmi ge confrontatie met de politie laten aanko men. zoals eerder op 30 oktober én 13 november van het vorig jaar was gebeurd men dat de 82-jarige voorzitster van de partij, Dolores Ibarruri („La Passiona- ria”) binnenkort naar Spanje zal terugke ren Mevrouw Ibarruri verblijft als ballin ge in Moskou. Met het oog op haar aan staande terugkeer zou zij daar in een ziekenhuis reeds uitvoerig zijn onder zocht. Amerikaanse delegatie zolang de benoe ming van een permanente functionaris in Washington nog „hangende is. ver wees naar de grote prioriteit die presi dent Carter aan de ontwapeningsproble- matiek toekent De Amerikaanse rege ring zal nieuwe en uitvoerige voorstellen in Genève ter tafel brengen zodra die in Washington verder zijn uitgewerkt kon digde Sloss aan Volgen» Europa Press zal het ministerie van Binnenlandse Zaken een dergelijke ontmoeting tegenhouden omdat de PCE formeel nog steeds illegaal is. mini-staat zou worden aanvaard. In een gesprek met het Duitse blad „Stern” ver werpt dr Habbash, leider van het marxis tische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, de gedachte van een mini-staat. dat deze groepen het zelfs op „bloedver gieten” willen laten aankomen. De 28-jarige vrouw van koning Hoes sein, de minister van Gezondheid Moham med el Besjir en twee andere personen kwamen bij het ongeluk van vorige week woensdag om het leven. „De helikopter verongelukte niet van wege een technisch mankement, maar vatte vlam als gevolg van het in aanraking komen met de grond”, aldus het rapport, uitgegeven door de chef van de land machtstaf, generaal Zeid Ben Sjaker. „Hij verongelukte toen de piloot, kolonel Bader Zaza, probeerde onder een laag wolkendek uit te komen”. Twee deskundigen van de Franse firma Aerospatiale, bouwer van de helikopter, hadden zich voor het onderzoek aangeslo ten bij Jordaanse officieren. SALISBURY (Reuter/UPI). Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren meegedeeld dat een nationale commissie zal worden ingesteid die het oproepen van burger-reservisten voor militaire dienst zal regelen. Deze commissie zal ook beslisser- over eventuele ontheffin gen van de dienstplicht. Ik vind het altijd fascinerend te beden ken dat we over vroeger in het algemeen denken in ónze verhoudingen, terwijl die verhoudingen toen heel anders lagen. Toen Rembrandt naar Amsterdam kwam, waren er 110.000 inwoners, maar de KaL verstraat was even smal als nu, nu er zeven maal zoveel inwoners zijn. Ook Nederland telde in onze Gouden (zeven tiende) Eeuw niet meer dan 1.600.000 inwoners (in 1600) tot 1.900.000 inwoners (in 1700), en was dus een landje met een inwonertal van Costa Rica, Jamaica, Liberia, Volksrepubliek Jemen en Pana ma nu. Anders gezegd: Nederland had in het begin van de Gouden Eeuw evenveel inwoners als Gelderland nu, en aan het eind van de Gouden Eeuw evenveel als Noord-Brabant nu. Dus als we goed zoe ken, moet er nu in Gelderland zowel een Jacob Cats als een P. C. Hooft, een Bre- dero, een Johannes Vermeer, een Rem brandt en een Frans Hals wonen, terwijl we in Noord-Brabant met vrucht een Jan Steen, een Jacob van Campen. een Pieter de Hoogh en een Gerard Terborg moeten kunnen vinden. De heer Van der Woude besloot zijn uiteenzetting als volgt: ..Wanneer de curve van 400 tot 2000 getekend wordt, blijkt hij de S-vorm te vertonen die ook voor het demografisch gedrag van dierpopulaties wel bekend is. Wanneer ik deze 1600 jaar lange lijn doortrek, kan reeds kort na het midden van het komende millennium (na 2500) de 100 miljoenste Nederlander met een spaarbankboekje begunstigd worden. In het komende millennium gebeurt er dus iets dat in de voorgaande 1600 jaar met heeft plaatsgevonden, namelijk een definitieve doorbreking van onze bevol kingstoename op (historisch) langere ter mijn. of anders zal het perspectief van 100 miljoen Nederlanders zeer waarschijnlijk eigens tussen 2500 en 3000 werkelijkheid worden Met andere woorden: eenrichtingsver keer voor voetgangers met loopverlof in de Kalverstraat anno 3000! In de resolutie wordt van Israel geëist dat het „onmiddellijk alle noodzakelijke maatregelen neemt, nodig voor de terug keer naar hun woongebieden van de Palestijnen en andere inwoners van de bezette Arabische gebieden die ontheemd zijn". Volgens ooggetuigen traden de overval sters zeer zelfverzekerd en zonder een spoor van zenuwachtigheid op. Ze behan delden de in de bank aanwezige klanten en personeelsleden heel beleefd. Volgens Informaciones heeft de Mach leense politie Carrillo onlangs een pas afgegeven, die voorlopig echter slechts 20 dagen geldig is De PCE neeft kortgeleden aangekon- digo dal een bijeenkomst van de drie parL jiei-ie'werd voorbereid maar geen ld‘,uo ae<i< eiild WW* g en tinis- m er por- die id is pula- GPV mier posi- ielijk ront- aan gaan ■land Ivan In en in is tot intie. leren i gin reeft i van lalle rger- ildig leeft 'elijk ‘ven- iverd Hij ichip rd. ■dam it hij rifte, 1 en lij de ■erle- ienst •ijen. Theodor Meron, de Israëliër die de zit ting van de commissie als waarnemer bijwoont, noemde de resoluties „bescha mende documenten, weefsels van leugens en ongegronde beweringen die volledig berusten op fictie”. Volgens hem worden de Arabische en internationale terreur erdoor aangemoedigd. De Russische onderhandelaar. Viktor Lichatsjev, sprak van de „diepe wens die in Moskou leeft om in de diverse ontwapehingsvraagstukken een „door braak" te bereiken Volgens Lichatsjev heeft de conferentie de taak om het gestaag vorderende proces van Oost- West-ontspanning door duidelijke vor deringen concrete en tastbare inhoud te geven. (Van onze redacteur in Italië) ROME. Italië’s meest gezochte bandiet, de 28-jarige Renato Vallanza- sca, is gisteren in Rome gearresteerd. Zestig politiemannen in kogelvrije vesten bestormden de flat van een Romeins fotomodel waar hij onderdak had gevonden. Hij werd gezocht voor moorden op politieagenten, roofover vallen en ontvoeringen. Op 6 februari van dit jaar yohd'én twee politiemannen dë dood in 'een vuurgevecht op de Autostrada bij Milaan. Daarbij werd ook een bandiet gedood die tot Vallanzasca’s bende bleek te behoren. Twee anderen wisten te ontkomen en de politie vermoedde dadelijk dat Vallanzasca een van hen was. Bij zijn arrestatie bleek hij inder daad door een kogel gewond te zijn. Zozo. En dat op een bevolking van niet meer dan 150.000 mensen, want zoveel telde Amsterdam er in het begin van de 18de eeuw! Het was de tijd van Boer- haave, Poot, Troost en Langendijk, en Jan Willem Friso verdronk jammerlijk in het Hollands Diep, weinig redenen dus tot juichen. We zouden ons nu toch lichtelijk generen, neem ik aan, als koeltjes in de krant werd vermeld dat er in Amsterdam sinds 1952 niet minder dan 1045 mensen waren terechtgesteld, want dat is het cijfer dat verhoudingsgewijs overeen komt met die 209 op een bevolking van 150.000 inwoners. Vandaag beslist de administratieve rechtbank in Slees wijk over de rechtma tigheid van het demonstratieverbod. Enkele dagen geleden had dezelfde recht bank vastgesteld dat de bouw van de omstreden kerncentrale vooralsnog niet mag worden hervat. Eerst moet worden gezorgd voor een bevredigende oplossing van het afvalprobleem. Tegen deze beslis sing is beroep aangetekend-dftor de rege ring van Sleeswijk-Holstein. Ondanks de bouwstop wordt er zater dag toch in Itzehoe gedemonstrteërd. De voorzitter van de verzamelde burgeriniti atieven. Hans Helmuth Wustenhagen, zei gisteren op een persconferentie in Bonn dat het tot een escalatie van burgerlijke ongehoorzaamheid zal komen. Zijn orga nisatie gaat een lijst van maatregelen tegen kernenergie opstellen. Zo zal een gedeelte van de Westduitse bevolking worden verzocht geen belasting meer te betalen. Verder zei Wustenhagen dat pro- dukten van grote bedrijven die iets met kernenergie hebben te maken, worden geboycot. Renato Vallanzasca, leider van een bende Italiaanse misdadigers die hun misdrijven - veelal ontvoeringen - vaak onder invloed van drugs uitvoerden. ssjftr.i ia r:-> ,o gevestigd, toen zondag in Rome de fascistische killer Pierluigi Concutelli wprd „gearresteerd, die al maanden gezocht werd voor de moord op de Romeinse rechter van instructie Vitto rio Occorsio. Concutelli bleek in het bezit van elf miljoen lires in bankbiljet ten die afkomstig waren van het los geld van Elena Trapani Het scheen een bewijs voor de verbindingen tus sen het fascistische terrorisme en de Italiaanse onderwereld die Occorsio juist in de weken voor zijn dood op het spoor was gekomen. Bij monde van hun delegatiechefs beloofden de V.S en de Sovjet-Unie co-voorzitters van de conferentie met hernieuwde ijver naar wapenverminde- ring en ontwapening te zullen streven ..Waarnemers” zien de reis van de Ame rikaanse minister volgens het Russische persbureau als een aanduiding van de Amerikaanse wens de rol van bemidde laar te intensiveren en de Amerikaanse invloed in het Midden-Oosten te ver groten. AMMAN (ÜPI). Het helikopteronge- luk dat het leven heeft gekost aan konin gin Alia van Jordanië was te wijten aan een fout van de piloot en niet aan sabota ge of een technische onvolkomenheid aan het toestel. Dit is de conclusie waartoe een Frans-Jordaanse commissie onderzoek gisteren is gekomen. De V.S. hebben tot dusver voor kern proeven controle ter plaatse geëist, wat de Sovjet-Unie weigert omdat met moderne instrumenten de proeven seis misch goed te onderscheiden zouden zijn van aardbevingen Een resolutie waarin Israel wordt beschuldigd van „oorlogsmisdaden” in de bezette Arabische gebieden, werd aange nomen door 23 lid-staten. Drie waren erte gen en zes onthielden zich. De landen die tegenstemden waren Canada, Costa Rica en de Verenigde Staten. Hun motivering was dat de resolutie geen bewijzen aan voerde en „opruiende taal" gebruikte, die de commissie haar doel zou doen voorbij Schieten. GENÈVE (Reuter) De ontwapenings conferentie m Genève waar 30 lan den uit Oost en West al vijftien jaar trachten tot overeenstemming te komen, is gistermiddag hervat met het voorlezen van een boodschap van de secretaris-generaal van de V.N., Wald heim, waarin deze zegt dat de Russen en Amerikanen onlangs hebben laten blij ken bereid te zijn tot een algeheel ver bod op kernproeven dus ook onder grondse, en op het gebruik van chemi sche wapens te komen. atmosfeer, de kosmische ruimte onder watei dateert al van 1963 In de aflevering„Misdaad en straf” van de tv-serie „58 miljoen Nederlanders” trof me de volgende zin: „Alleen al in Amster dam werden tussen 1700 en 1725 maar liefst 209 mensen terechtgesteld”. Abdel Mohsen Aboe Meizar, officiële zegsman van de PLO, zei op een perscon ferentie: „Wij zullen niets van Vance of wie ook aannemen als men uitgaat van steun voor de zionistische agressie en voorbijgaat aan het bestaan en de rechten van het Palestijnse volk. Wij geloven niet in de integriteit van de Amerikaanse poli tiek en wij geloven niet dat zij de wezenlij ke belangen van de volken, het Ameri kaanse incluis, vertegenwoordigt. De De laatste grote misdaad waarbij Vallanzasca was betrokken, was de ontvoering van de 16-jarige Elena Tra pani uit Milaan, die onlangs werd vrij gelaten na een gevangenschap van 41 dagen en de betaling van een losgeld dat vermoedelijk 4,5 miljarcf lire (15 miljoen gulden) bedroeg. Haar verhaal van de galante zorgen waarmee Val lanzasca haar omringde en van de zeld zame champagne waarmee zij elkaar op oudejaarsavond toedronken vestig de zijn roem als romantische gangster waarvoor het Italiaanse publiek nu eenmaal gevoelig is. De Italiaanse kranten maakten-er dadelijk een mier zoete* .Jove-story*’ van. In een document dat hem zondag door een vertegenwoordiger van de PLO was overhandigd, werd gezinspeeld op „een actieve rol van de Socialistische Internati onale bij de pogingen om vrede in het Midden-Oosten te bereiken”. (Kreisky is voorzitter van een commissie voor het Midden-Oosten van de Socialistische Internationale). De radicale Palestijnse guerrillaleider George Habbash heeft verklaard dat een nieuwe golf van luchtkapingen en andere vergeldingsmaatregelen zal uitbreken indien het denkbeeld van een Palestijnse Volgens het persbureau Europa Press is de regering van plan een eventuele topontmoeting in Madrid van Carrillo en zijn Franse en Italiaanse collega s - Geor ges Marchais en Enrico Berlinguer te verhinderen Dit compromis voor een regeling van het Palestijnse vraagstuk, waarbij een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza naast Israel zou bestaan, wordt naar ver luidt bestudeerd door Jasser Arafat, het hoofd van het Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. Maar het volksfront van Habbash wijst elke regeling die na onder handelingen met Israel tot stand gekomen is van de hand. NEW DELHI (Reuter - Sanjay Gand hi, de omstreden zoon van de Indiase premier, is gisteren voorgedragen voor een kandidatuur in de parlementsverkie zingen van volgende maand. De dertigjarige Gandhi zal voor de Con grespartij van zijn moeder een gooi doen naar de zetel van Amethi, een kiesdistrict in de staat Oettar Pradesj Dit district ligt vlak bij Rae Bareli waar zijn moeder het moet opnemen tegen de socialistenleider Raj Narain In Amethi is de tegenstander van Gan dhi een lid van de nieuwe Janatapartij. Smith verklaring in het parlement volgt op een controverse rond minister van Defensie Reginald Cowper, die is afgetreden nadat felle kritiek losbarstte tegen zijn besluit meer reservisten op te roepen Organisaties uit het bedrijfsleven en van de boeren beweerden dat de nieu we dienstoproepen de economie te gronde zouden richten omdat er onvoldoende arbeidskrachten overblijven Voortaan zal niet het ministerie van Defensie, maar het ministerie van Arbeid verantwoorde lijk zijn voor de uitvoering van de dienst plichtwet. Smith vroeg het parlement om 29 mil joen Rhodesische dollar (112 miljoen gul den) extra toe te wijzen voor de begroting- 1976 77 Daarvan is de helft bestemd voor de defensiebegroting Ik ontleen deze cijfers overigens aan een mij toegestuurde lijst van de heer __,A. M. van der Wqucje. die voor de NOS berekend heeft dat er tot en met heden niet meer dan 58 miljoen Nederlanders leven of hebben geleefd. Ik-noem nu nog Wat inwonersaantallen m vorige 'ëéuwen in Nederland, met daarachter een naam van een bekend ingezetene uit die tijd, om u even een idee te geven met hoeveel landgenoten deze man rekening had te houden: 400-600: 75.000 inwoners (Clovis); 600-1000: 150.000 inwoners (Bonifa- tius); 1000-1100: 250.000 inwoners (DirkTII); 1100-1200: 400.000 inwoners (Frederik Barbarossa); 1200-1300: 700.000 inwoners (Floris V); 1300-1500: 900.000 inwoners (grasmus); 1500-1524: 1.000.000 inwoners (Grote Pier); 1525-1549. 1.200.000 inwoners (Karei V); 1550-1574: 1.300.000 inwoners (Willem van Oranje); 1575-1599: 1.400.000 inwoners (Baltha sar Gerards); 1600-1624: 1.600.000 inwoners (Olden- barnevelt); 1.800.000 inwoners (Rem brandt); 1.900.000 inwoners (Boer- haave); 1750-1774: 1 950.000 inwoners (Hierony mus van Alphen); 1775-1799- 2.050.000 inwoners (Schim- melpenninck); - 1800-1824: 2.350.000 inwoners (Daen- dels); - 1825-1849: 2.850.000 inwoners (La Muet- te de Portici); 1850-1874: 3.400.000 inwoners (Sinkei); 1875-1899: 4.500.000 inwoners (Domela Nieuwenhuis); 1900-1924 6 200.000 inwoners (Buziau); 1925-1949 8.600.000 inwoners (Mus sert); 11.700.000 (Cruijff). Volgens de regering van de deelstaat Sleeswijk-Holstein zijn „communistische en terroristische, groepen van plan strijd te leveren met de politie”. Minister president Gerhard Soltenberg (CDU) zei

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3