Nog geen M verzoek PLO I om eigen D bureau in Nederland Met ingang van 1 maart: GROTE SCHEPEN GEWEERD UIT IERSE VISWATEREN Nieuw getuigeverhoor in zaak-Pieter Menten Stadsvernieuwing belangrijke taak voor burgemeester Particuliere bewakers opgesloten Verkeersboetes „Rijnverdrag heeft te weinig resultaat” gaan fors omhoog TEGEN UITBUITING 36 MOVIES te I I I I I I I I I I I k Ik 1 I V W LIBERALE OPPOSITIE VERLOOR HELFT VAN AANTAL ZETELS Politie komt te hulp Jan Terlouw: Algemene Bank Nederland WC 4 BINNEN» EN BUITENLAND 19 7 7 FEBRUARI 1 6 WOENSDAG (W V AMSTERDAMSE RAAD: Straat: Tel..- Plaats: van de 1 schc uitb fees orde De sem het cosc Daa nieu midi wan den Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongetrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. C 13 I I I I I I I I I I I U kunt mij helpen met nadere inlichtingen over de ABN-Hypotheek. Dhr./Mevr./Mej. verzekeringen en Wegens inflatie Een eigen huis is een kostbaar bezit. Maar het kopen van dat huis is niet eenvoudig. Hypotheek, kosten van makelaar en notaris, gemeentegarantie, taxatie... allemaal zaken waar u mee te maken krijgt. De ABN is thuis in huizen. Vóór de koop en na de koop. Met een pakket van diensten gericht op uw huis, zoals hypotheek, overbruggings krediet bij verhuizen, tophypotheek, planpoteek. Maakt u daarom een afspraak met het ABN-kantoor in uw buurt. Of stuur ons de coupon. 'X Regeringspartij in Denemarken boekt onverwacht groot succes PREMIER ANKER JÖRGENSEN sociaal-democraten •I In Amerika protesteren veel ADVERTENTIE Een huis willen kopen maar niet weten hoe... voorstellen door de liberalen en andere oppositiepartijen werden geblokkeerd. Deze gang van zaken heeft kennelijk de ontevredenheid van de Denen opge wekt. De opkomst voor de verkiezingen was verrassend groot. Ondanks het kou- Dit is gisteren bekendgemaakt door de Ierse minister voor Visserij, Patrick Do negan, een voormalig minister van De- (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) de weer maakten ongeveer 3'A miljoen Denen de gang naar de stembus, dat komt neer op 88,6 percent van de kies gerechtigden. Vooruitgangspartij van Glistrup 453.532 (14,6 percent) en de liberalen van Hart- ling 371.572 (12 percent). De conferentie, waartoe Jan Terlouw het initiatief nam, zal druk moeten uit oefenen op de openbare opinie en de besluitvaardigheid van de regeringen. De 1.151.095 ROTTERDAM (ANP). Jan Terlouw van D'66 is van mening, dat het verdrag dat de ministers van de Rijnoeverstatén begin december vorig jaar in Bonn af sloten, minimaal is. Het langdurig over leg over de strijd tegen de verontreini ging van de rivier heeft zijns inziens weinig resultaat opgeleverd. Het inter parlementair overleg volgende week in Den Haag zal het proces-Rijn moeten versnellen. To derv. moei over van 1970 gebo op d Do voor „niet gend Dan gen alles De een „ope die scho Ee behu een Man de klass gebr een Een voor diabi Ov lagei licht in c verg maai hant de E stapj onde kend verb Ze kind waai een grab voor prijz nog de menr Star scho waai en. Hc aan zal 3 van me hier dat dingi kom< wore Wat plaa ker kind- naar ligge ABN AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie is gistermorgen een aantal personeelsleden van Hoogeboom’s Bewa kingsdienst te hulp gekomen, die waren opgesloten aan de rand van Amsterdam- West. Wij helpen nauwelijks ouder dan drie of vier jaar in hoofdrol. Een onderzoek heeft geleerd dat in de Verenigde Staten maar liefst (iOO.OOO kinderen aan porno-prostitutie doen, soms met medeweten of medewer king van hun ouders. De landbouwministers van de Negen besloten tot een reeks maatregelen die moeten bijdragen tot een betere conser vering van de visstand in de Noordzee en de Atlantische wateren die binnen de 200-mijls zóne vallen. Over zes maatregelen hadden de mi nisters van Buitenlandse Zaken vorige week al overeenstemming bereikt. De landbouwministers besloten nu ook de vangst van de jonge kabeljauw (oook bekend als „kever”) te beperken. Alleen Denemarken toont zich nog enigszins gereserveerd. Karolina Tuzimek was al vier keer eerder in de zaak-Menten gehoord. Zij herhaalde haar eerder tegenover de Poolse autoriteiten afgelegde verklaring, Daar hadden talloze woedende buurt bewoners met hun auto’s de dam afge zet, die het langs een sloot gelegen land van de weg scheidt. Oorzaak van de ruzie is het nachetlijk geblaf van een flink aantal herdershon den en bouviers, dat Hoogeboom in hou ten hokken op het land opgesloten houdt. ,.A1 anderhalf jaar lang hebben wij geweldige overlast van ’t hondengeblaf” aldus een der bewoners van de Noorder- akerweg, waarlangs vooral veel kwekers zijn gevestigd. ,,A1 onze protesten zijn op niets uitgelopen. Hoogeboom houdt vol. dat hij er niets aan kan doen. Ook onze protesten bij het gemeentebestuur heb ben niets uitgericht. Daarom zijn we tenslotte tot actie overgegaan”. BRUSSEL. Ierland gaat de visserij in zijn kustwateren op eigen houtje beperken. Vanaf 1 maart mogen vissers schepen van meer dan 33 meter lengte of met een motorvermogen van 1100 pk. of meer niet langer vissen in kustzones rond Ierland van 50 a 60 mijl breed. Op sommige plaatsen worden deze zones uitge.breid tot 100 mijl. WARSCHAU (ANP). De Neder landse .delegatie die in de Sovjet-Unie en Polen een onderzoek instelt naar het oorlogsverleden van Pieter Menten, heeft gisteren in Warschau een tweede Poolse getuige gehoord, Karolina Tuzi mek, die verklaarde dat zij Menten al lang voor de Tweede Wereldoorlog ken de. vervat in een brief die vandaag in de hoofdsteden van de Europese Negen zou aankomen. Omdat alle grote visserssche pen uit de nieuwe zónes zullen worden geweerd, komt het er in feite op neer dat alleen Ieren kunnen blijven vissen in de kustwateren, omdat Ierse vissers kleinere schepen hebben. DEN HAAG (ANP). De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft nog geen officieel verzoek ingediend bij de Nederlandse regering voor het vestigen van een eigen informatiebureau in Ne derland. Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag gisteren mee. Hij reageerde hiermee op berichten van de vorige week uit Tunis (waar toen de Euro-Arabische dialoog werd gehouden) als zou de PLO van plan zijn binnenkort officieus hierover contact op te nemen met de Nederlandse regering. Deze berichten in de Nederlandse pers ontlokten onmiddellijk scherpe reacties uit in Israel. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de toestemming voor het openen van een bureau van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO „in welk land ook”' voor Israel een belem- rrtering van de vrede betekent. Hij voeg de er aan toe dat een dergelijke toe stemming bovendien in elk geval „scha delijk zou zijn voor de betrekkingen tussen Israel en het betrokken land”, vooral wanneer deze betrekkingen tevo ren vriendschappelijk waren. Inmiddels is het onduidelijk of er al een officieus contact is geweest tussen PLO en Nederlandse regering. HQt mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ontkent ten stelligste dat tijdens de Euro-Arabische dialoog, waaraan ook door de PLO wordt deelgenomen zelfs maar „en marge” hierover is gesproken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gisteravond nog eens nadruk kelijk dat op geen enkele wijze en langs geen enkel kanaal, officieel noch offi cieus, contact is geweest of bestaat tus sen de PLO en de Nederlandse regering. De vrouw die in 1916 te Podhorodce werd geboren, woonde daar tot 1944. Begin juli ’41 was zij, naar haar zeggen, getuige van het doden vatj verscheidene burgers. Vrijwel alle bewoners van Pod-- horodce. onder wie haar twee zusters, waren door de Duitse politie gedwongen de terechtstelling van een groep joodse mannen. Polen, onder wie vrouwen, en Oekraïeners bij te wonen fensie, die zich vol vertrouwen toonde dat de zeer kleine Ierse marine de controle in de nieuwe viszönes aan kon. Met deze maatregel blijft de Ierse rege ring binnen de afspraken die de Europe se Negen over het visserijbeleid hebben gemaakt. De details van het Ierse besluit zijn (Van onze redacteur Amsterdam) AMSTERDAM. De opvolger van burgemeester Ivo Samkalden moet een diepgaand inzicht hebben in het grootste sociale probleem van Amsterdam, de stadsvernieuwing. Dit is de unanieme mening van het seniorenconvent in de Amsterdamse gemeenteraad. De zeven fractievoorzitters wisselden gisteravond over de. aanstaande burgemeestersbenoe ming van gedachten met de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. Roel de Wit. Burgemeester Samkalden treedt per 1 juni van dit jaar af. Bij voorbaat waren commissaris en fractievoorzitters het er al over eens dat de nieuwe man uit kringen van de PvdA moet komen. Verder is een brede poli tieke en bestuurlijke ervaring, eventueel op landelijk niveau, gewenst. Ook me nen de meeste partijen in de hoofdstad dat een nieuwe burgemeester moet wor den getoetst op zijn (of haar) contact mogelijkheden met de politie; dit met ARNHEM De bedragen op de „ta rievenlijst" voor verkeersovertredingen zijn over nagenoeg de hele linie fors op gevijzeld. De zogenaamde transactielijst was verouderd door het gestegen prijs peil en inflatie. Daorom werd de lijst met ingang van dit jaar aangepast. Dat betekent dat de geldboetes sedert januari van dit jaar met 20 tot 25 percent zijn opgetrokken. Bij zware ver keersovertredingen is zelfs een „tariefs verhoging” van rond een derde toege past. Een paar voorbeelden: overtredingen waarvoor het in het verleden 7,50 moest worden betaald, komen nu te staan op een geldboete van een tientje De boete voor het rijden zonder rijbe wijs is extra verhoogd (meer dan 28 percent! tot 150;-. Extra verhoogd is ook bijvoorbeeld de boete voor het dooi rood licht rijden. Voorheen 75,-thans 100.-. Waarom was dat allemaal nodig? Mr J. M. Schampers, advocaat-generoal bij het Arnhemse gerechtshof, voorzitter van de landelijke justitiële commissie die de nieuwe beleidslijnen heeft uitge werkt, zegt: „Het is geen geheim dat wij sedert 1 januari 1973 beschikten ovei een zgn. transactielijst. Maar die lijst was in de afgelopen vier jaar verouderd en was aan bijstelling toe” het oog op het grote belang dat men toekent aan het terugdringen van de toenemende onveiligheid in de hoofdstad. De PvdA-fractie in de raad zou het liefst een „stimulator en geen regulator” als burgemeester zien. De VVD sprak van een man (of vrouw) met „een bin dende en verzoenende functie”. Het CDA is tegen een aanhanger van polarisatie, terwijl de PPR een „voor iedereen her kenbare linkse burgemeester” wenst. D’66 zoekt een burgervader met „een oog voor de zwakkeren”. De enige fractievoorzitter die - zonder een naam te noemen - duidelijk toespe lingen maakte op een gewenste man, was Walraven (CPN). Hij wilde weten of er sollicitatiemogelijkheden waren voor kandidaten uit de regering en of er grenzen waren gesteld tussen ministers en staatssecretarissen, daarmee doelend op staatssecretaris Polak, voorheen wet houder van Amsterdam en zoals bekend regelmatig genoemd als kandidaat voor het hoofdstedelijke burgemeestersambt. dat zij onder de geüniformeerde man nen die het bloedbad aanrichtten, Men ten had gezien. Op enkele meters af stand van haar had Menten in een Duits uniform gekleed een dorpeling, Novicki, neergeschoten. Volgens de getuige hadden de dorpe lingen zich onder dwang van de n-azi- politie moeten verzamelen bij het huis van een joodse man, van wie Menten een proces over de koop van een stuk bos had verloren. Deze man was ook vermoord Haar getuigeverklaring had ook betrekking op een executie die in september 1944 te Podhorodce plaats vond. Toen zouden joodse vrouwen en kinderen zijn gedood. Gistermiddag vertrok het Nederlandse gezelschap naar Krakov. waar vandaag een getuige zal worden gehoord die Menten persoonlijk heeft gekend. Voorts zullen daar originele Duitse documenten worden bekeken betreffende de rol van vertrouwensman die Menten voor de Duitsers zou hebben gespeeld. ouders tegen de nieuwste sexuele uitwas: sexuele uitbuiting van kinderen. Op de foto mevrouw Schulz uit Highland Park die voor een sexbioscoop staat waar films worden vertoond met kinderen van vaak sociaal democraten kregen (37,1 percent stemmen, de De sociaal-democraten veroverden twaalf zetels en beschikken nü in het 176 zetels tellende parlement over m totaal 65 zetels, echter nog te weinig om op eigen kracht te regeren. De kleinste parlementaire meerderheid bedraagt 90 zetels. Samen met de vier tot samenwer kin-g neigende „burgerlijke" partijen zouden de sociaal-democraten zo’n meerderhei ruimschoots kunnen halen. Een andere partij die winst boekte was de Vooruitgangspartij van Mogens Glustrup, die 26 zetels veroverde en zich nu de op een na grootste partij in het land mag noemen. Glistrup, wiens oppo sitiepartij zich inzette voor verlaging van de inkomstenbelasting, verklaarde na het bekend worden van de resultaten Tot nu toe is er eigenlijk weinig gebeurd, meent de heer Terlouw. Er zullen meer wetten uitgevaardigd en maatregelen genomen moeten worden om de Rijn binnen afzienbare tijd schoon te maken. De parlementen zullen een grotere greep moeten krijgen op het proces zonder overigens in het bestuur lijk overleg te treden. De initiatiefnemer constateert een groeiend besef bij de andere parlementariërs voor het nut van een schone rivier. Hij heeft dan ook enige hoop, dat de interparlementaire conferentie die twee dagen in beslag neemt, tot enig succes zal leiden (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) KOPENHAGEN De Deense premier Anker Jörgensen gaat zich de komende dagen met andere politieke leiders beraden op de vorming van een meerderheidskabinet. Zijn sociaal-democratische partij boekte giste ren bij de algemene verkiezingen een onverwacht succes. dat hij bereid is samen met de sociaal democraten in een coalitie-regering te zitten. „Maar niet tegen elke prijs”, voégde hij eraan toe. De grote verliezer was wel de liberale partij van ex-premier Poul Hartling, die in het parlement de oppositie aanvoerde. Zijn partij verloor precies de helft van haar 42 zetels. De nu demissionaire premier Jörgen sen had de verkiezingen uitgeschreven om eer. ..krachtiger mandaat” te krijgen voor zijn plannen om de werkloosheid en stijgende inflatie te bestrijden, de schulden aan het buitenland te beperken en een landelijk arbeidsconflict af te wenden. In het parlement moest Jorgen sen machteloos toezien hoe zijn wets- I 3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4