Velserbeek Muziektent voor i Rabobank O OVER IJMUIDEN GESPROKEN ■Hl 1 I Br 'ippelijke belang zo goea mogelijK bijvoorbeeld de gelden die binnen De Rabobank is een coöperatieve instelling. Zij is ontstaan uit een initiatief dat tot doel had zowel het individuele als het gemeenschappelijke belang zo goed mogelijk te dienen. Zo worden bijvoorbeeld de gelden die binnen ons werkgebied aan ons worden toevertrouwd, ook weer binnen dat werkgebied geïnvesteerd. Die coöpera tieve gedachte vindt u voortdurend terug in de opstelling van de Rabobank. Vandaar die prettige sfeer en die gunstige voorwaarden. Iedereen heeft zo z’n eigen redenen om geld te lenen; de een wil een auto kopen, de ander een kleurentelevisie, weer een ander een caravan. Velen willen gewoon geld achter de hand hebben om de dingen te kopen, waar men tegenaan loopt. De Rabobank heeft voor iedereen wel een geschikte mogelijkheid. Kijk maar! «Het Doorlopend Krediet, waarbij U één keer ’n bedrag afspreekt met de Rabobank en daar verder over beschikt hoe en wanneer het U uitkomt. Het Salaris Krediet, wanneer U even krap zit, U kunt daarmee een maand salaris rood staan op uw privé- rekening. De Persoonlijke Lening, ook een manier om de aankopen van vandaag te financieren: Het Rabobank Bestedingsplan, voor verbete ringen aan Uw woning, voor Uw tuin, voor Uw caravan e.d. meer duurzame goederen. Wat voor U de meest passende financieringsvorm is, daarover willen wij graag met U praten. De Rabobank, voor geld en goede raad. I WOENSDAG 1 6 FEBRUARI 19 7 7 IJMOND 6 Ros-6 Ros-4 Ros-5 N Ros-7 - i Ros-2 Ros-3 Ros-1 geld en goede raad 1 if**1 4 Step Nuijen, 12. Jop Heere, 13. Piet (ADVERTENTIE) ,rt->buori‘ 3 nribiM tf<n* Geld Nodig De Rabobank j I 1 Ansje van Straten is erg gelukkig met de nieuwe stoel. I l i I I l l I ging en niet aan sterkedranke gewend was moest wel eens op de kar wor den gelegd, bij de vaten en tussen de groente. Door de Oranjestraat en de Kanaalstraat werd de wagen vervol gens teruggeduwd: dat ging van het ene trottoir naar het andere. Eenmaal met de boot overgezet de stormladder op. Ik had een keer een kist met 25 kogelflesjes op m’n schouder. Die kist schoot los toen ik m’n hand verzette. Even later volgde er een knal of er een kanon werd afgeschoten”. men van: 1. Rinus Lindhout, 2. Klaas Hogerwerf, 3. Arie van Dongen, 4. Piet Meijer, 5. Piet Kuijk, 6. Rikus Otto, 7. Sijp Sterk, 8. Arie Posthu- ma, 9. N. JJ., 10. Maarten Spruit, 11. I I i I De heer M. P. Kocx, Santpoort’ „Voor ons jongens van de buurt was het feest wanneer Ros zijn winter voorraad ging klaarmaken. We moch ten helpen snij- en sperziebonen af te halen; dat deed je voor je plezier en je kreeg nog eên mooie appel toe. M’n broer mocht er op de duui’ niet meer bij die voerde te veel aan de kippen van Ros”. I i i I l n De heer H. Mulder, IJmuiden: Voor Arie Ros zijn zaak in de Oranjestraat opende was daar een ouderwets win keltje van de weduwe Blok, in het midden een deur, links en rechts een raam met een grote fles ervoor, met eieren e.d. Op het keldergat aan de straatkant lag een ijzeren plaat. Daar sprongen we als jongens graag op omdat het veel kabaal maakte. We schrokken ons lam als we dan in de kelder waren, vertelde een dochter van de weduwe Blok me eens. Maar ze deed het zelf ook”. De heer G. Ros, IJmuiden: „Ros had drie zoons. Een ervan, Johannes Bernardus, was mijn vader. Deze hielp met de hondekar. Later begon hij een digen zaak in de Keizer Wilhelminastraat. In de Eerste Wereld oorlog werd mijn vader gemobili seerd op het Fort van IJmuiden. Daar Werd herhaaldelijk geklaagd over de leverantie van de groente. Toen zei mijn vader dat hij regelmatig voor verse groente kon zorgen. Hij kreeg de opdracht. De Soldaten kwamen de spullen in d zaak in de Keizer Wil- helmstraat halen. Later heeft mijn vader zijn zaak verplaatst naar de Trompstraat: hij werd toen ook gros sier”. Dat kon aardig uit de hand lopen want e vissers die er zaten zeiden: „een rondje vor die jongens”. Nou, dat bleef niet bij een, twee of drie. Een soldaat die voor het eerst mee- Mevr. A. Peeters-Peeters, Texel: ..Wat kan ik me dat winkeltje van groenteboer Ros in de Zeestraat nog herinneren, leuk - met die olielamp jes op de toonbank. En wat heeft Ros altijd veel voor zijn klanten gedaan”. school enhet PEN-gebouw om te kijken of alles wel goed in elkaar paste. Nadat alles weer uit elkaar was gehaald ging het materiaal op een sleperswagen met twee paarden - en bovenop de wagen zaten wij - om alles weg te brengen naar de plaats van bestemming. Het was voor ons een hele belevenis: een muziektent te bouwen in Velserbeek. Tijdens het weer in ejkaar zetten en aftimmeren, wat' zo ongeveer veertien dagen ge duurd heeft, kwam menigmaal de burgemeester of een van de raadsle den een kijkje nemen. Meestal was daar een uitnodiging bij om even een glas limonade te drinken in de thee- schenkerij. Als de dag om was werd het gereedschap opgeborgen in het zogenoemde Jeneverhuisje dat er ook nu nog staat. Oud-leerling Maarten Spruit ten slotte: „als ik nu na vijftig jaar met mijn kleinkinderen door Velserbeek wandel zeg ik nog steeds met een zekere trots: „Die muziektent heeft opa nog helpen bouwen”. Een goede school, dat was het van het' begin in 1919 af, de Ambachts school. Kennelijk met heel goede leerlingen. Wegman, 14. Wim Paardekoper, 15. Rinus Quack, 16. Arie de Groot, 17. leraar Kobus, 18. N. N., 19. Gerrit Zeegers, 20. Din Beenhakker, 21. Piet Veenstra, 22. Snars van Goethem, 23. Koos Stolte, 24. Jaap Drijver, 25. Frits Hanekroot en 26. Engel Krab. Op 16 april 1919 kreeg IJmuiden een Ambachtsschool. Er meldden zich vijfenzestig leerlingen aan, tien die timmerman willen worden, de ande ren om als machinebankwerker te wofden opgeleid. Het naoorlogse IJmuiden liep nog op wankele benen. De „gouden tijd” die velen hadden meegemaakt door dat de overvloedige visvangsten bui tensporige prijzen hadden opgebracht was radicaal voorbij. Duitsland, tot dusver de beste klant, kon alleen maar betalen met geld dat aanvanke lijk met de dag en later zelfs met het uur minder waard werd. IJmuiden ondervond voortdurend de nadelen van het fait dat het economisch een zijdig gericht was, op zijn visserijbe drijf. Terwijl sommigen die een paar jaar als vorsten hadden geleefd straatarm werden, probeerden ande ren IJmuiden weer vooruit te helpen. Er was een ontstellende behoefte aan woningen. De ene nieuwe straatnaam pa de andere moest door de gemeen teraad worden vastgesteld om ge lijke tred met de bouwers te houden. Er glipte een naam als „Chappe- straat” door die in de kortste keren tot bespottelijke uitspraken leidde, zodat men er op de duur maar „Va- reniusstraat” van maakte. In dat jaar 1919 kreeg het Staatsvissersha venbedrijf een nieuwe impuls door de benoeming tot directeur van F. J. H. Schneiders, een man die het bedrijf van a tot z kende. Er werd een begin gemaakt met het grondwerk voor de nieuwe sluis. Het Bureau Wijsmuller ging Zich steeds meer voor de moge lijkheden te IJmuiden interesseren Een belangrijk jaar voor de gehele gemeente Velsen was 1919 tevens door de totstandkoming van de Ver- eeniging tot Bestrijding der Tubercu lose die ontzaglijk veel goed werk zou doen. Het gemeenschapsleven van IJmuiden kreeg een extra stimulans door het plaatsen van de muziektent op het Willemsplein. Sportief IJmui den had geen injectie nodigStorm vogels werd in 1919 kampioen van de De heer M. Spruit te IJrriuiden stelde ons deze foto van de Ambachtsschool ter beschikking, de tweede klas on der leiding van de heer Kobus; de jongens zouden een jaar later (in 1926) „muziektentbouwers” worden. De heer Spruit herinnert zich de na- De heer D. Ros, Santpoort: „Even een rectificatie. Arie Ros verplaatste zijn zaak in de Oranjestraat niet al voor de Tweede Wereldoorlog naar de Kennemerlaan, zoals u schreef. Hij bleef tot de evacuatie in de Oranjestraat. Toen hij zijn zaak moest verlaten werden zijn vrouw en kinderen in Drachten ondergebracht. tweede klas en heel IJmuiden zong dat Stormvogels er mocht wezen en dat er nooit een club was als deze. De Ambachtsschool floreerde direct goed. In 1920 werden er vijftig nieu we leerling toegelaten; ze konden toen ook leskrijgen in elektrotech niek. De huisvesting had aanvankelijk problemen opgeleverd maar deze werden opgelost doordat de militaire barak aan de Kanaalstraat ter be schikking kwam. Na het vertrek van de gemobiliseerden was het de bedoe ling er een opslagplaats van te ma ken maar de leiding van de Am bachtsschool legde zulke sterke troe ven op tafel dat ze het pleit won. 1921: vijfenvijftig nieuwe leerlingen 1922: de school kon diploma’s gaan uitreiken, aan zesentwintig jongens, er meldden zich meteen weer achten zestig leerlingen aan, zodat de barak met een stuk van 13 bij 26 meter moest worden vergroot. Hierdoor kon men de theorielessen en d^ afdeling timmeren aan de Kanaalstraat blij ven huisvesten: voor de elektriciens, de smeden e. d. had men de beschik king over een hulpgebouw op het terrein van de gemeente aan de Vel- serduinerweg. In deze rubriek hebben oud-leerlin- gen van de Ambachtsschool al dik wijls herinneringen opgehaald. Van daag het woord aan de heer M. Spruit te IJmuiden over een werk stuk waarvan nog maar weinigen we ten dat het aan de Ambachtsschool te danken is. M(aarten) Spruit: „In de jaren ’24. ’25 en ’26 was ik op de Ambachts school om het vak van tirnmmerman te leren bij de vakleraren Van Roest en Kobus. Een van de werkstukken die we toen gemaakt hebben is nog steeds, al is het in een wat verwaar loosde toestand, te zien in ons mooie park Velserbeek, namelijk de mu ziektent. „In de timmerwinkel werden door ons de spanten pasklaar gemadjet. Ze werden later in elkaar gezet óp het stuk terrein tussen de Ambachts- Fam. J. Ros-Rustemeijer, IJmui den: „Arie Ros begon na de oorlog opnieuw in de Conradstraat, met een groentefhal. Omdat hij een opbouw- plicht had wegens het verloren gaan van zijn zaak in de Oranjestraat ves tigde hij zich op de duur in de Kennemerlaan. Deze nieuwe zaak werd in 1955 geopend”. (Reacties: Schriftelijk bureau van dit blad, tele fonisch 023-378601). ymuiden.^ wat vertel je me nou? Arie Ros probeerde in IJmuiden zijn handel nog wat voort te zetten. Na de bevrijding begon hij opnieuw in de Conradstraat, in een pakhuis waarvan hij een groentehal maakte. De heer A. van den Berg, Overveen: „Toen ik op het Fort van IJmuiden gelegerd was, in de Eerste Wereldoor log, werden er regelmatig mannen aangewezen om met de „inkoperswa- gen” IJmuiden in te gaan. Je was dolgelukkig al je er bij was. We gingen dan groente halen bij Ros, voor zo’n 230 a 250 man, allemaal flinke eters. Ros leverde het goed koopst en had tevens de beste spul len. We moesten ook naar Wouden berg op het Willemsplein om vaten bier, flessen jenever en kogelflesjes te halen. Daarna namen we even tijd om een borrel voor ons zelf te pak ken in een café bij de spoorhoogte. Nadat Zwart in de Kennemerlaan winkels had gebouwd betrok Arie Ros een daarvan”. B s

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6