MINISTER WESTERTERP IN DE TWEEDE KAMER: Ex-brand wondenpatiën ten richtten vereniging op Lubbers wil trek van bedrijven naar Nrd-Holland stimuleren Friese kunstenaars in centrale bibliotheek Collectie Marielle Boller: ongecompliceerd en jong Talent gezocht modejournaal OND 5 ■B SECRETARIAAT IN BEVERWIJK Figee-kraan naar TENTOONSTELLING TOT EN MET 19 MAART AutomobiEsi onder Man wegens heling en en diefstal aangehouden IEN 4 ER Cursus Duits voor Heemskerkse bejaarden Amsterdamse haven invloed ramt paal 11 19 7 7 DONDERDAG 1 7 FEBRUARI IJMOND (Van onze Haagse redactie) door Bé ter Maat „MAKKELIJK TE »n oud I JR Parachutedoek in felle kleuren werd verwerkt in deze regenjacks van ontwerpster Marielle Bolier 'ERN I f A DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) heeft nog goede hoop dat in de komende vier jaar de trek van bedrijven van het zuidelijk deel van Noord-Holland naar het gebied boven het Noordzeekanaal toe zal nemen. De bewindsman deelde dat woensdag mee bij de presentatie van de nota voor het regionale sociaal-economisch beleid, waarin de re gering uiteen heeft gezet hoe zij de economie in bepaalde streken wil stimuleren. DEN HAAG - Of bij een eventuele ontlasting van Schiphol door de aanleg van een tweede nationale luchthaven de geluidszones zullen wor den herzien, zal pas op lange termijn worden bekeken. Minister Wester- terp (verkeer en waterstaat) heeft dat gisteren gezegd in antwoord op vragen van de Kamerleden Van Rienks (pvda) en Dragstra (cpn). OMSCHRIJVEN is deze collectie bepaald niet. Van alle tendenzen kom je er wel iets in tegen”. Een terloops gemaakte opmerking die mij, bij de presenta tie van Marielle Boliers voorj aars- en zomercollectie, echter niet ontging. Terzake was die aanmerking zonder meer, maar commercieel gezien is het niettemin de handigste manier om je collectie zo goed mogelijk te slijten. Dat die werkwijze goed vruchten afwerpt, moge blijken uit de cijfers. Het topjaar 1975 werd in 1976 met tachtig percent meer omzet beloond en de export werd maar liefst ruim verdubbeld. iOONRHEf eoieHUAMBFB» ST PROOlffll 1 Distribution (vervolg pagina 1) Verplichte verhuizing vanuit het E Boersma en Lubbers zien voor Haar lem en omgeving en de IJmond, afgezien van de plannen voor uitbreiding van de Hoogovens en een mogelijke aanleg van nieuwe havens bij IJmuiden, weinig of HET GAAT ONTWERPSTER Marielle Bolier dus uitstekend en dat is haar van harte gegund. Van haar zult u nu of zeer binnenkort in de winkels een nogal jeugdige collectie tegenkomen U ziet dan de meest minuscule bikini’s met bijpassende omslagrokken, shorts, blousons, shirts en jurkjes. Veel katoen is er in verwerkt, van voile tot dikkere kwaliteiten. Shirts en jurkjes met één blote schouder doen het alleraardigst, evenals de rechte jurken met splitten voor of aan de zijkant. Voorts zag ik jurkjes met veel „bloezerigs”, eerst tot net onder de borstjes en vandaar weer tot op de heup. Het geheel kreeg wel iets popperigs, maar ja, het is nu eenmaal in en daar doe je niks tegen. GEMETALISEERD MATERIAAL werd verwerkt in hansoppen met korte en lange broeken en wellicht is het al tot u doorgedrongen, een zilver- of goudkleurige outfit is het komende seizoen „bijna een must”. De stof waarvan parachutes worden vervaardigd kocht Marielle in lekkere felle kleuren en zowel het materiaal als de parachute gaven haar de nodige inspiratie. Regenjacks- en jassen werden derhalve in felkleurige banen en blokken opgebouwd, capuchons en grote opgestikte zakken zorgen er verder voor dat alles wat u graag droog houdt, ook droog blijft. VOOR DE WAT FEESTELIJKER uurtjes ontwierp Marielle jurkjes van katoenen voile. Voor en achter kregen deze modellen een diepe V-hals tot aan een verhoogde taille en zij werden ook nog voorzien van een overrok. Bijzonder speels waren ook de voile jurkjes die uit drie gerimpelde stroken en één mouw bestonden; heerlijk ongecompliceerd en jong. Ja, en dat laatste is nou precies het kenmerk van deze plezierige collectie van Marielle Bolier. sprdckxx ICORMA 14307 Als voorbeelden werden ondermeer genoemd: levenslange verminking of ernstig gehandicapt zijn. Maar ook, daardoor niet meer door de omgeving geaccepteerd worden, of niet meer terug kunnen in de oude werkkring. Ook de overgang van de beschermen- Van zalmkleurige katoe nen voile is de stroken- jurk rechts op de foto. Van hetzelfde materiaal is de blouse van het lin ker model, terwijl de daarbij te dragen rok werd vervaardigd van katoen met lurex in de tinten zalm met écru. Hoewel Lubbers en Boersma schrijven dat een vermindering van de pendel van Noord naar Zuid noodzakelijk is om het overloopbeleid naar Alkmaar, Purmer- end en Hoorn te doen slagen, stellen zij tegelijkertijd vast dat een deel van de bevolking altijd op die pendel aangewe zen zal blijven, omdat het Noordzeeka- naalgebied en Amsterdam nu eenmaal blijvend met een absoluut woningtekort zullen kampen. In vergelijking met de overige delen van het land steekt de economische situatie in het Westen bij zonder gunstig af. De Randstad is nog altijd de motor van de landelijke econo mie. Sinds 1970 zijn de verschillen tus sen het Westen en andere landsdelen zelfs weer toegenomen en bij een onge wijzigd beleid zou die ontwikkeling zich in de toekomst verder voortzetten. HEEMSKERK. Het Dienstencen trum voor bejaarden, in het gebouw „De Jansheeren” heeft de heer Floor, oud hoofd van de mavo, bereid gevonden een cursus Duits te starten. Het ligt niet in de bedoeling de cursus al te moeilijk te maken, zodat ook de bejaarden, die nim mer een woord Duits hebben geleerd, deze cursus kunnen volgen. Er hebben zich inmiddels al veertig bejaarden op gegeven, die in twee groepen door de heer Floor worden onderwezen. Voor de ontwikkeling van het noorde lijk deel van de provincie noemen de ministers voldoende verbindingen (onder het Noordzeekanaal) met de Randstad van wezenlijke betekenis. Tenslotte zien Lubbers en Boersma Amsterdam, Rot terdam en Den Haag als mogelijke al ternatieve vestigingsplaatsen voor inter nationale bedrijven, waar op Schiphol geen ruimte meer voor is. Drent, plastiek en een geschilderd por tret van Jentsje Popma, aquarellen van Martin Postma en houtdrukken van Joop Visser. volgens hen beter bereikbaar maken, terwijl de verbinding met het achterland via het Amsterdam-Rijnkanaal verbe terd wordt. Niettemin zal er volgens de ministers een industriële vestiging met een trekpaardfunctie, bijvoorbeeld in de chemische sector, nodig zijn om de ont wikkeling van dit gebied te stimuleren. Het uitgebreide pakket steunmaatrege len dat de bewindslieden aanboden is dan ook in het bijzonder bestemd voor economische zwakke gebieden buiten de Randstad. Tot en met 1980 heeft de regering voor deze regionale stimule ringsplannen (aan investeringspremiere- gelingen, verplaatsingsregelingen voor bedrijven, aanleg van industrieterreinen, modernisering van winkelcentra, enz.) ruim een miljard gulden uitgetrokken. Slechts een klein deel daarvan zal in Noord-Holland terecht komen. Illustra tief voor de relatief sterke situatie van de Noordhollandse economie is het feit dat van 1974 tot 1976 van de 795 miljoen gulden steun aan individuele bedrijven slechts 14 miljoen gulden in Noord-Hol land terecht kwam. de laatste tijd al genomen zijn om de geluidsoverlast bij het starten en landen zoveel mogelijk te voorkomen. Zijn col lega Vorrink van volksgezondheid en geen mogelijkhe'den meer voor uitbrei ding van woon- en werkgelegenheid. De bewindslieden noemen het van groot economisch belang voor Amsterdam en omgeving dat er verbindingen komen met Almere (spoorlijn) en onder het Noordzeekanaal. De Hemspoortunnel zal' ''onder meer het westelijk havengebied Zij denken daarbij aan subsidies voor de aanleg van nieuwe industrieterreinen en een enkel infra-structureel werk (wegen, enz.). Dit en bestaande instru menten als de selectieve investeringsre geling moeten volgens de bewindslieden voldoende zijn om meer werkgelegen heid naar het noorden van Noord-Hol land te krijgen. „Daarbij zullen we ook de medewerking van de regionale over heid moeten krijgen. Ik twijfel er niet aan dat de intensie van het regionaal bestuur goed is, maar wat daar in de I praktijk van zal blijken moeten we nog afwachten”, aldus Lubbers. BEVERWIJK. In Beverwijk is een vereniging van ex-brandwonden- patiënten opgericht, een initiatief van de Nederlandse Brandwondenstich- ting. Het is de bedoeling van de oprichters de belangen te behartigen van hen die op een of andere wijze het slachtoffer van een brandongeval zijn geworden. Met name voor diege nen die. uit het ziekenhuis ontslagen, nog nadelige gevolgen van hun onge val ondervinden. De voornaamste doelstelling van de vereniging is „het verlenen van daadwerkelijke steun aan brandwondenpatiënten. ex-brand- wondenpatiënten en familieleden”. Tijdens de oprichtingsvergadering werd nog eens benadrukt dat het slachtoffer van een brandongeval vaak jaren en soms levenslang aan de gevolgen daarvan blijft lijden. In feite worden velen nooit „ex-brand- wondenpatiënt”. HAARLEM. Een 21-jarige jonge man uit Haarlem is gisterochtend door de politie aangehouden in verband met winkeldiefstallen. De jongeman wordt voorts verdacht van heling. Hij was betrokken bij een reeks diefstallen uit winkels in het centrum van Haarlem en verband waarmee, zoals wij gisteren reeds berichtten, zes anderen al eerder werden aangehouden. BEVERWIJK. Vijf Friese kunste naars exposeren tot en met 19 maart olieverven, aquarellen, plastieken en grafisch werk in de centrale bibliotheek aan de Kerkstraat. De jongeman wilde juist zijn auto afsluiten, toen een surveillancewagen van de politie langskwam. Op het poli tiebureau bleek uit blaasproeven dat de jongeman onder invloed achter het stuur had gezeten. Buiten de namen van enkele exposan ten is er overigens weinig specifiek Fries aan deze expositie. Maar er wonen en werken in Friesland zo’n 250 bij de Friese culturele raad aangesloten kun stenaars en de expositie in de biblio theek geeft een indruk van de kwaliteit van hun werk. De houtdrukken „Oh” en „I have a noble cock” van Joop Visser zijn een ode aan het Friese winterlandschap. Zij kwamen tot stand door verschillende blokken over elkaar te drukken. Delen ruw langshout werden gesneden, met de Staalborstel bewerkt, geëtst aangebrand en ook direct afgedrukt. Tegenover die vrij ruwe technieken werden er partijen gegraveerd in kops hardhout. De impuls tot deze houtdrukken is gegeven door contacten met mede-exposanten op de zevende triënale voor de houtsnijkunst in Zwitserland (1976), waar internationa le kunstenaars blijk gaven van de inte- ressante mogelijkheden die de houtsne- de-gravure biedt. De in Grouw geboren Anne de Boer raakte in zijn jeugd verbonden met Friesland. Die verbon denheid laat zich moeilijk aflezen uit de stillevens, die hij in Beverwijk expo- seert. Dat geldt ook voor de portretten van Jentsje Popma, geboren in Zwolle, maar nu werkend in Leeuwarden. Hij voerde vele opdrachten uit op het ter rein van de monumentale kunst, onder meer voor rijk, provincie, gemeenten en industrieën als Philips Drachten en Stadskanaal. IBM Amsterdam, Continen tal Engineering Amsterdam, enzovoort. Met elkaar staan de vijf Friezen ga rant voor een boeiende tentoonstelling, die dus tot en met 19 maart te bezichti gen blijft in de bibliotheek. Schiphol zal volgens de minister nog zeker 15 jaar de enige grote luchthaven in Nederland blijven. Pas in de jaren 1990- 95 zou een aanpassing van de ge luidszone actueel kunnen worden. Minister Westerterp noemde amendement van de VVD’er De Beer (dat door een groot deel van de Kamer wordt gesteund) waarin hij stelt dat de bewoners van huizen binnen de geluids zones 1 om hun huis te ontruimen, overbodig. In het wetsontwerp is het recht van de bewoner om daar zelf over te beslissen volgens de bewindsman al vastgelegd. HAARLEM Vanmorgen is een door Figee gebouwde 12-tons grijperkraan op dekschuiten geplaatst voor transport naar de Amsterdamse haven. Het is voorlopig de laatste kraan die door de machinefabriek voor Handelsvereniging Tradax B.V., onderdeel van de internati onale Cargill stuwadoorsgroep, is ge bouwd. Met dit project was totaal een bedrag van circa 5 miljoen gemoeid. De pontons waarop deze kranen in het havengebied opereren werden in Duits land gebouwd. Verwacht wordt dat de installatie over veertien dagen in ge bruik kan worden genomen. De bedie ning geschiedt door een man vanuit een cabine op 26 meter hoogte. De capaciteit is vijfhonderd ton per uur. Tot nu toe beperkten maatregelen in dit verband zich altijd tot probleemge bieden als het noorden van ons land of Zuid-Limburg, maar in dit plan voor de komende vier jaar worden voor het eerst regio’s in alle delen van het land betrokken. Om het voor ondernemers aantrekkelijker te maken zich in de Noordhollandse groeikernen Hoorn, Alk maar of Purmerend te gaan, vestigen, willen de ministers Boersma (Sociale Zaken’) en Lubbers die gemeenten onder bepaalde omstandigheden extra moge lijkheden bieden om de vestiging van bedrijven te activeren. Tegen de maatregelen zal trouwens „vol beroep” tot aan de Kroon mogelijk zijn. Wat er moet gebeuren wanneer een eigenaar van een huis tot isolatie beslist terwijl een huurder dat niet wil, zal de rechter uit moeten maken. Hij zal dat af moeten laten hangen van het feit of het om een dringende verbetering gaat, al dus de minister. Westerterp somde op verzoek van en- nooit gedwongen mogen worden kele kamerleden de maatregelen op die Deze tentoonstelling wordt in roulatie gebracht door de Culturele Raad Noord- Holland. die in Beverwijk samenwerkte met de Beverwijkse Stichting Tentoon stellingen. De tentoonstelling omvat schilderijen van Anne de Boer, grafiek van Frits geluidszones niet mogelijk de ziekenhuisomgeving naar huis is voor velen erg moeilijk. Daarnaast zijn er de problemen van juridische aard, met verzekerin gen, de revalidatie, de noodzaak van aangepaste hulpmiddelen. En erg vaak psychische trauma’s: de patiënt heeft het ongeval bij volle bewustzijn ervaren en beleeft die situatie in zijn gedachten steeds opnieuw. De vereniging gaat al het mogelijke doen om begeleiding te geven: medi sche nazorg, psychologische begelei ding, juridische hulp, maar ook „le kenhulp” door diegenen die ook slachtoffer zijn en inmiddels hun problemen hebben verwerkt. De vere niging gaat er van uit dat vaak de beste steun kan worden gegeven door diegenen die in een identieke situatie hebben verkeerd; die „weten waar ze het over hebben”. De vereniging gaat nauw samen werken met de Nederlandse Brand- wondenstichting, met name op het gebied van het inrichten van een documentatiecentrum en de publici teit. Daarom is uit praktische over wegingen het secretariaat van de vereniging ondergebracht op het adres van de Nederlandse Brandwon- denstichting: postbus 1015, Beverwijk. HEEMSKERK. In buurthuis De Zandkraai wordt zaterdagmiddag 26 februari een artiestenmiddag gehou den. Alle kinderen van 6 tot en met 12 jaar. die kunnen zingen, clown spelen, imiteren of wat dan ook, mo gen hun kunsten komen vertonen. Mén hoeft niet alleen op te treden, ook samen kan men een toneelstukje opvoeren of een goochelshow geven. Een jury zal de beste prestaties met mooie prijzen belonen. Deelname kost twee kwartjes. Men begint om 14 uur. HAARLEM. Een 25-jarige Rotter damse automobilist is vannacht om streeks half een op de Schoterweg tegen een verkeerspaal aangereden. milieuhygiëne vertelde de Kamer dat er in Amerika zelfs overheidssubsidies wor den gegeven voor de ontwikkeling van „stillere” vliegtuigen. Door die gang van zaken zouden wij ér, aldus Vorrink, in de toekomst wel eens toe gedwongen kunnen worden ons daar ook op te bezinnen. Ook minister Vorrink kon nog geen houvast bieden over de maximale ge- luidsgrens die bij de vaststelling van de zones gehanteerd zal worden. Zij streeft zelf naar een maximum van 35 zgn. kosteneenheden, maar de beslissing daarover zal pas door het volgende kabi net worden genomen. Westerterp maakte wat meer bekend over de manier waarop men heffingen voor de burgerluchtvaart (die voor de kosten van de sanering op moet draaien) wil gaan berekenen. Per ton van het maximale startgewicht van een vliegtuig wordt een bepaald bedrag vastgesteld, dat hoger wordt naarmate het toestel meer lawaai produceert. De vliegtuigen die op Schiphol starten en landen, zullen in verschillende „lawaaiklassen” worden ingedeeld. De regering heeft nog niet beslist of ook uit de algemene middelen van het rijk bijgedragen moet worden in de kosten. Maar zelfs als dit zou gebeuren, dan nog zullen de gebruikers van het vliegveld toch Wet leeuwendeel van de kosten op moeten brengen. Van de snelheid waarmee de op brengst van de heffingen binnenstroomt zal afhangen in hoeveel jaar men de zonering door kan voeren. Hoe lang dat precies kan duren, weet nog niemand, maar Westerterp noemde Rienks (PvdA) bepaald pessimistisch met diens voor spelling van 20 jaar. De grote belangstelling voor de cursus houdt waarschijnlijk verband met de vakantiereizen naar Duitsland, die door de vakantiecommissie van de bejaarden bonden worden georganiseerd. Ook de cursus Duits is een samenspel geweest tussen tiet bestuui' van het Dienstencen trum en de bejaardenbonden. Een tweede activiteit van het centrum, die de aandacht verdient, is het bejaar denzangkoor. In vroeger jaren leidde dat koor een florerend bestaan, maar daar is de laatste jaren de klad in gekomen .De nieuwe dirigent, de heer Dodeman, wil graag nieuwe zangers en zangeressen verwelkomen. Wie interesse in de zang groep heeft kan donderdagmiddag tussen vier en vijf uur een kijkje in het dienstencentrum nemen, waar de groep op die tijd repeteert. 1 .-nx

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11