Onafhankelijk Toneel met De Musset als favoriet in Jones9 Dutchman Plezierig NPO met Theo Olof door rechtzaak Visionair werk van Frans Erkelens :S Acteurspaar wil vete beslechten China-dag met Joris Ivens Groei-Kasbiljetten aan toonder van Mees Hope: ’ii schrander spaaridee. Te weinig dreiging Zn Bh Bank Mees Hope nv >h LUNCHTHEATER IN DE TONEELSCHUUR Weense avond in IS Viviénne Yacco Jenny Duller stak ingssf eer jt1 DONDERDAG I 7 FEBRUARI 19 7 7 KUNST i ven: eden sten- n en van ende oren ilaris eling stra- den Jam. I ■ÉS FRANS ERKELENS is een bekende naam geworden door tentoonstellingen van zijn olieverven in deze streek. Nu is zijn werk te zien in Galerie Job Art, Herengracht 451 in Amsterdam. En dit werk draagt nog altijd overduidelijk het teken, dat het behoort tot het meta-realisme, schilderijen waarin symbolen verschijnen op een pregnant realistische manier. Al vaak heb ik over hem geschreven. Opnieuw uit voerig uitleggen hoe zijn werk wordt gevoed door dromen en visioenen is hier dus niet nodig. Ajfl Met ons Groei-Kasbiljet incasseert u een hoge rente. Verder kunt u na tweejaar kiezen, óf verzilveren of profiteren van een nóg hogere rente, die over de maximale termijn van 7 jaar zelfs oploopt tot QIO/ Ö4/1 19 h DE KORDATE AANPAK wordt vooral gestimuleerd d 1 KO VAN LEEUWEN j iktie P. ZWAANSWIJK jort- u ADVERTENTIE) Een van de visionaire schilderijen van Frans Erkelens in Galerie Job Art. Haarlem. Houtplein X. tel 023-3) 59 50 Haar werk is nu te zien in Galerie Dacosta. Da Costakade 115 in Amster dam, t.e.m. 23 februari. zijn geworden. Ook spelen pyramidale vormen nog altijd mee. alles met het doel om de onderwerpen als het ware te vergeestelijken, een sacrale schijn te geven door herinneringen op te roepen aan de tijdloze vormen van antieke tempels. Er is ook ander werk van Jenny Duller in opdracht gemaakte bronzen portretten en figuren in een licht gesty- leerde vormtaal, die ze heel goed in de vingers heeft. In het algemeen is het krachtig werk van Jenny Duller, heel apart getuigend van een grote vormbe heersing. i van >r te ;orle apes 1 be- AMSTERDAM Het Onafhankelijk Toneel uit Rot terdam speelt zeven stukken van klassieke toneelschrij vers. Dat gebeurt onder de naam De Favorieten. De tweede keus uit het klassieke repertoire van de Rotter dammers is gevallen op een werk van Alfred de Musset, van wie de Haagse Comedie binnenkort zijn beroemde drama „Lorenzaccio” gaat opvoeren. Het O. T. koos het veel minder bekende „Fantasia”, dat niet als toneelstuk om op te voeren, doch als leesstuk geschreven werd. Het moet de eerste keer zijn dat deze wat melancholieke komedie in ons land door een beroepsgezelschap wordt opgevoerd. Dat betekent dat er geen loodzware bagage van vroegere succesvoorstellingen op rust. Overigens maakt dat weinig verschil voor dit gezelschap, dat in eerdere produkties steeds blijk gaf van een geheel eigen onbevooroordeelde visie. prinses schenkt hem de vrijheid en betaalt zijn schulden. En als hij voortaan door schuldeisers geplaagd wordt, mag Fantasio zich altijd als nar komen vermommen. ZIEHIER de inhoud van „Dutchman” een kort stuk van de Amerikaanse dich- terpschrijver Leroy Jones, dat woensdag tijdens het lunchuur door Karla Wild schut en Marius Monkau werd opgevoerd in de Toneelschuur. „Dutchman” duurt slechts een half uur en voert tamelijk snel naar de climax. De hoofdlijnen van het stuk zijn duidelijk. Leroy geeft vooral in de tekst van de neger Clay openhartig de ethische onderdrukking van de gekleurde mens aan. Maar hij benadrukt evenzeer dat die gekleurde mens bewondering om het gekleurd-zijn met heel zijn wezen ver acht. Leroy’s eenakter zit dramatisch evenwichtig in elkaar en geeft een bijna symbolisch beeld van wat er gebeurt als de underdog zich in opgekropte woede laat gaan: Het betekent zijn ondergang. 5.00. le I 1.134,30 I 1.225.10 1 1.323.10 I I 452.40 I 15X6.')0 I L74I.X0 FANTASIO is een komedie over een berodid en teleur gesteld burger die moet vluchten voor zijn schuldeisers en over een lieve prinses die volgens de wens van haar vader met een eigengereide ijdeltuit van een prins moet trouwen om politieke redenen. Twee teleurgestelde zielen die elkaar ontmoeten en redden. De burgerman Fantasio vlucht namelijk in het kostuum van de juist overleden nar van de koning en neemt de plaats van de dode paljas aan het hof in. Onder de indruk van het verdriet van de prinses haalt hij een schelmenstreek uit en rukt met een vishengel de pruik van het hoofd van de man van wie ONAFHANKELIJK Toneel geeft niet deze onttakelde romantiek de voorstelling brutaal een hernieuwde HAARLEM. In de ondergrondse van New York heeft een ontmoeting plaats tussen een blanke vrouw en een neger. De vrouw, die Lula heet, windt nergens doek jes om en tracht de neger onmiddellijk in bed te praten. Onverhuld en zonder enige terughoudendheid biedt zij zich aan in een provocerend sexy kat-en-muisspel, waarop de neger Clay aanvankelijk vrien delijk maar afstandelijk reageert. Maar Lula’s gedrag escaleert misschien juist door die terughoudendheid en wordt steeds perverser. Wat als spel leek te - beginnen ontaardt dan in obscene beledi gingen die haar rassenhaat langzaam voelbaar doet worden. Wanneer de neger het initiatief ovemeemt loopt de zo sim pel begonnen ontmoeting uit op een cata strofe: Lula steekt de kleurling neer. Het doel van haar provocerend gedrag is bereikt. ONDER REGIE van Frederik de Groot komen Karla Wildschut en Marius Mon kau tot een overtuigende acteerprestatie. De Groot heeft vooral op emotionele zaken gelet. Als bijvoorbeeld aan het begin van het stuk verteld wordt dat het bloedheet is, dan moeten we dat gewoon •onthouden; aan het gedrag van de spelers is daarvan verder niets te merken. Zelfs de sfeer is niet broeierig, eerder koel. Het veronachtzamen van dergelijke bijkom stigheden geeft de opvoering toch iets oppervlakkigs. Overigens speelt Karla Wildschut de vrouw Lula als een vulgaire nymfomane, onberekenbaar, dat wel, maar niet zo dat je de dreiging van het dramatisch einde gaat voelen. Marius Monkau maakt van de neger Clay een correct reagerende kerel, die getergd door provocaties en beledigingen zijn normale zelfbeheersing inruilt tegen een heftig getuigen van zijn menselijke waardigheid. Een knap opgebouwde rol waarin hij geloofwaardig, zonder melodramatische uitspattingen, overeind blijft. KO VAN LEEUWEN De inzet is een persoonlijke vete tussen Josine van Dalsum en Puck Croiset naar aanleiding van een voorstelling van Jules Croiset in zijn befaamde monoloog over Tsjechov. Puck Croiset beweert over het gebeu ren, waarbij Josine van Dalsum kwaad de zaal heeft verlaten, dat regisseur Van de Rest heeft geadviseerd het stuk niet op de televisie uit te zenden. John van de Rest en zijn vrouw hebben het kort geding aangespannen om, zoals ze zeggen „dergelijke verhalen uit de wereld te helpen”. Het werk van nu heeft veel gewon nen aan kracht, ook veel aan kleur. De voorstellingen zijn voller van betekenis geworden, minder onderworpen aan decoratieve versieringsdrift, hem inge geven door zijn deels Indonesische afkomst. Kortom, het is een heel goede expositie. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Voor de Amsterdam se rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend tussen de twee acteurs- echtparen Jules en Puck Croiset ener zijds en Josine van Dalsum en haar man John van de Rest anderzijds. een uitvoering,- waarbij de rust van de morgen aan de Donau werd geaccentu eerd door de ingetogen en schoonklinken de solo van solo-violoncellist Wout van Wilgenburg, de middag gekenschetst werd door de voorbereiding voor het avondlijke feest, dat gevierd werd met een enthousiasme, dat de stukken er deed afvliegen. ACHTER DE NAAM Viviénne Yac co verschuilt zich Louana Youssef, die eertijds in de Haarlemse Pieter Kies- straat een galerie dreef, waarin ze niet onder eigen naam wilde exposeren. Ze koos dus een schuilnaam. Die expositie van destijds toonde haar als een kleur rijke semi-abstracte expressioniste met een grote behoefte om droom- impulsen van zich af te schilderen. Soms getuigden die schilderijen van nogal nachtmerrie-achtige toestanden. j Bij vvizil'eriiig na Frans Erkelens is zich zeer bewust van het feit, dat hij zijn inspiratie haalt uit een „verborgen” laag van zijn onderbewustzijn, althans verborgen voor de meeste mensen. Hij krijgt ech ter, getuige dit nieuwe werk, steeds gemakkelijker toegang tot dat speciale geestelijke gebied waaruit hij steeds knapper pleegt te putten. Het is voor hem een onvervangbare bron gewor-' den en een ter expositie verkrijgbaar geschriftje geeft de lezer een verkla ring van dit feit. De reactie kwam hierna met de bezadig de vertolking van „Die Libelle”, een com positie van Josef Strauss, de begaafde broer van Johann Strauss Jr. van wie de Pizzicato Polka en ook de Annen Polka, in een wat zwaarwichtige Nederlandse volksdanssfeer tot uitvoering kwamen. Toen klonk nog wat zwoegend de wals „Seid umschlungen” en met lichtere accenten de befaamde „Geschichten aus dem Wienerwald” van de destijds zo gevierde Walzerkönig”. iedereen meent dat het de prinselijke huwelijkskandidaat F” is. In werkelijkheid is het ’s prinsen adjudant, want door het toneelbeeld. Alles speelt zich af op een langwer- pige modeshowachtige pier van stevige houten tafels met EEN FANTASIERIJK verhaaltje uit 1833, een product van de zoete romantiek uit_de tijd waarin De Musset hangt. Zo compleet zou het stuk dus overal gespeeld kunnen worden, mits de ruimte groot genoeg is. JENNY DULLER, hier welbekend, exposeert gelijktijdig in Galerie Da Costa Over haar schreef ik al vaak. Nog altijd is haar keramiek gewijd aan religie en mystiek, met titels als Cathe- drale, De kleine tovenaar, De lotusbou wer, Eenzaam offer en dergelijke. Gebleven is de vaak overheersende kubistische opbouw van haar kerami sche plastieken, gestyleerde tempel wachters. die als het ware zelf tempel bers, die het voornemen koesteren om het concert bij te wonen, één uit de zogeheten populaire landen serie, dat het orkest vrij dagavond aanstaande in het Haarlems Concertgebouw zal geven Op het concert in Beverwijk kwamen de toehoorders, althans de niet-ingewijden, bij de uitvoering van het eerste werk de Symfonie in fis kleine terts van Joseph Haydn voor een verrassing te staan! In het programmaboekje was vermeld, dat hun iets te wachten stond. Het duurde even voor er wat gebeurde. In de Finale van de symfonie kwam het dan: een getrouwe copie van de stakingsactie, waardoor in 1772 het kamerorkest van Haydns werkgever, de vorst Esterhazy „plat” kwam te liggen. Het schijnt succes opgeleverd te hebben. Het verhaal luidt althans, dat de vorst door de knieën is gegaan en de eisen van zijn musici tot aller tevredenheid heeft ingewilligd, nadat hij de symfonie, die de bijnaam kreeg van „Abschiedssymfonie”, had horen uitvoeren en wat verbijsterd naaf het overblijvende „orkest” van twee vio listen en een dirigent had gekeken. De uitvoering verliep in Beverwijk onder André Vandernoot naar wens, hier en daar zelfs wat doeltreffend geïntimi deerd en gevoelig, vooral in het Adagio en bij de verstilde „Abschiedsklange". Hierna volgde een werk van een Oosten rijkse componist, die ook wel eens het een en ander met werkgevers te stellen heeft gehad. Het was het Concert voor viool en orkest in G grote terts (K.V. 216) van Wolfgang Amadeus Mozart. De rheestervi- olist Theo Olof vertolkte de solopartij met geroutineerde beheersing van de techni sche eisen en met bewust gevormde uit- drukkingsfacetten, die voor het eerste Allegro leidden tot een stevige, soms har de aanpak, voor het Adagio tot verstilling en evenwicht en voor de finale tot zorgzul- dige aandacht voor de karakteristiek der samenstellende dalen. De cadensen werden hoogtepunten van gaafheid. De begeleiding sloot meestal goed aam maar groter zorg voor de func tie der details had ongetwijfeld meer ver dieping doen verkrijgen. Na de pauze werd de lichte Muze gediend met Weense muziek. Eerst kwam dé ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien” van Franz von Suppé in Ze is totaal veranderd, maar met behoud van het volstrekt autodidacti sche karakter. Ze begon destijds „zomaar” en is op eigen houtje verdei gegaan Haar acrylschildefingen van nu zijn meestal van klein formaat. Ze zijn volledig abstract. De voorstellin gen bestaan uit elkaai ontmoetende en kruisende brede vegen verf in donkere en gedragen tinten Die mathematisch geplaatste vegen hebben iets weg van balkconstructies Ertussen blijven vaak „doorkijkjes over, waarin helle kleurvlakjes zijn geplaatst, die het decoratieve effect enerzijds verhogen en anderzijds veel voorstellingen iets meegeven van échte doorkijkjes, alsof een realistisch gegeven even heeft mee gespeeld Dat is echter niet het geval, net gaat om abstracte vlakvullingen, de één beter geslaagd dan de ander. Viviénne Yacco durft als autodidacte veel aan en soms slaagt ze wonderwel X X X maakte bij teksten van Herman van Veen en tekeningen bij gedichten van Adriaan Roland Holst, Bert Schier- beek en anderen. De dagelijkse realiteit, waaraan Erkelens vroeger eveneens veel ont leende in combinatie met de visionaire beelden, spreekt nu minder uit dit werk. In veel werken zou je hem dus ook volop als een surrealist kunnen zien met beelden die zich niet meer laten lezen, zoals vroeger bijvoorbeeld het geval was met schilderijeh die hij BEVERWIJK, Op het concert, dat woensdagavond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Vredevorst- kerk aan de Laan der Nederlanden te Beverwijk werd gegeven en waarvoor de afdeling Beverwijk van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst weer de organisatorische zorg op zich genomen had, werd speciaal aandacht gevraagd voor werken van Oostenrijkse componis ten uit de achttiende en de negentiende eeuw. De toehoorders hebben zich dus niet behoeven in te spannen met het oplossen van eigentijdse muziekproblemen. Zij konden de gehele avond luisteren naar een vertrouwde klankentaai van de voor deze gelegenheid geselecteerde componis ten, hetgeen ook in het vooruitzicht is gesteld van de Haarlemse muzieklief heb- DEN HAAG. De bekende cineast Joris Ivens zal zaterdag 26 maart in Utrecht één van de eregasten zijn bij de oprichting van de Vriendschapsvereni- ging Nederland-China. Ivens, wiens laat ste film „Hoe Yukong de bergen verplaat ste” vorige week in Peking zijn Chinese première beleefde, zal op de „Nederland- China”-dag spreken over de democratie in het dagelijks leven in China. Andere gasten zijn de Engelse filmer Felix Greene, de Chinese ambassadeur in Nederland, en de auteur Theun de Vries. De Vriendschapsvereniging is een voortzetting van de in 1973 opgerichte Stichting Nederland-China. Volgens het stichtingsbestuur is het aantal afdelingen en leden de laatste jaren zo gegroeid, dat een democratischer organisatievorm noodzakelijk werd. Het lidmaatschap van de vereniging is niet gebonden aan politie ke of religieuze -opvattingen. Op de Nederland-China-dag in Utrecht wordt een boekje ten doop gehouden, waarin een dertigtal Nederlanders, bekend en onbekend, uit verschillende maatschap pelijke kringen, zijn visie over de Chinese samenleving geeft. „Fantasio” avontuurlijk gespeeld Krijgt 11 voor een Groei Kasbiljei Runic op Rciilc van: 1.000 - Marius Monkau en Karla Wildschut in „Dutchman”. leefde. Het Onafhankelijk Toneel is drastisch tewerk gegaan en heeft om te beginnen alle romantische verpak king vermeden. Men is blanco en onbevangen naar een opvoering toe gaan werken in een repetitieperiode van romantiek de voorstelling brutaal twee weken, de tijd die voor elke productie binnen de inhoud. Een eigenwijs gezelschap dat gelukkig blijft door- serie De Favorieten wordt uitgetrokken. Het is een aan- gaan met het consequent weigeren zich aan vroegere vankelijk wat zakelijk aandoend rollenspel, dat naar voorstellingen te spiegelen. Klassiek toneel heilig verkla- mate de opvoering vordert steeds aantrekkelijker wordt, ren is er niet bij. Het gezelschap zoekt bij elke nieuwe Ongebruikelijk, dat zeker, maar wel een voorstelling die productie eigen ingangen en is behept met een opvatting je bezig houdt. Zeker in het begin, maar heb je het van theater maken die heerlijk avontuurlijk overkomt. In eenmaal door, dan ontdek je ook de vondsten die deze elk geval heb ik me uitstekend geamuseerd. Vrijdag en opvoering zo’n opmerkelijk vitaal karakter geven. Over- zaterdag aanstaande komt „Fantasio” in de Toneelschuur bodigheden in tekst en handeling zijn weggelaten maar de in Haarlem, waar de voorstellingen ’s avonds om elf uur nuchterheid die daardoor dreigt te overheersen wordt beginnen, sterk gecompenseerd door kordate scherts en luim. 2 mm j;mi' 4 'mar 5 |aai 0 mal 7jaai Li -iin ook coupures ruu.l \l)()!).- hoogheid en dienaar hadden van kleding gewisseld. Maar pige modeshowachtige pier van stevige houten tafels met echt terzake doet dat niet. Prins is toch woest, vertrekt metalen frames die in tweeslagen zijn opgestapeld. Daar alvorens de oorlog te verklaren. Het huwelijk is van de bovenop ligt een zachte verende mat die elk voetstapge- baan, Fantasio wordt in het gevang geworpen, maar de luid volkomen absorbeert. Zo’n pier belemmert de bewe gingsvrijheid, maar dwingt tegelijk af te rekenen met gebruikelijke theatrale mise- en scènetoestandjes. Aan beide lange zijden van het loopplankier zit het publiek en aan elke korte kant is een kleedgelegenheid van waaruit de spelers ook opkomen. Dat geheel wordt belicht vanuit een constructie met spots die op maat boven de loopplank o w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19