PREMIER DEN UYLTIJDENS VERKIEZINGSBIJEENKOMST: Huisarts doet Release Den Helder ernstige verwijten Wim Vesseur overleden Westduitse regering keurt wetsontwerp gezondheidszorg goed KVP-kandidaten bovenaan op CDA-verkiezingslijst Minister Rees PSP: Onderzoek Demonstranten niet welkom in West-Duitsland Omzetstijging bij Martinair 1976 betrekkingen prins Bernhard met Northrop Amsterdam wil verslaafden uit criminele sfeer halen of CIA” Zijlstra: „Ik weet van niets” „Geen sprake van pressie van VS Sn amro bank Aan iedereen die eindelijk wel "ns met succes zou willen sparen. 7 Wegens overlijden meisje AGEE EN HOSENBALL MOETEN ENGELAND UIT Begaafd decorbouwer Schadelijk (Van onze redactie economie) 3 (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN Philip Agee en Mare Hosenball, de twee Ameri- Over premierschap - U weet hoe ’t gaat, sparen is een kwestie van regelmaat. Elke maand iets kunnen missen. Voor een apart potje. De Amro helpt u daarbij. Door dat bedrag dan ook elke maand in zo’n „potje” te stoppen. Oftewel, op een Amro Spaarrekening naar keuze. Eén keertje afspreken en ’t gaat voortaan vanzelf. Zo houdt u de regelmaat d’r in. En u kunt ’t niet meer „per ongeluk” uitgeven, terwijl uw spaargeld toch meteen opvraagbaar kan blijven. Dit noemen we het AmrOmaat spaarsysteem. Probeer het. Door eerst ’ns met een bescheiden bedrag te beginnen. U kunt nog altijd hoger. Maar ook lager. En stoppen natuurlijk. En moet u ’ns een maandje overslaan, dat kan ook. Stap ’ns bij ons binnen, dan kijken we samen naar uw mogelijkheden. ZEIST „Als er vandaag gestaakt wordt, dan gebeurt dat omdat in deze samenleving nog altijd de onmenselijke tweedeling bestaat van men sen die beschikken over kapitaal en over fabrieken, en van miljoenen werknemers die daar niet aan te pas komen. Dat te doorbreken, lééft onder deze mensen”. Dit zei premier Den Uyl gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst in Zeist. kaanse schrijvers en journalisten die zich specialiseren in onthullin gen over de Amerikaanse buiten landse inlichtingendienst (CIA), moeten Engeland na 1 maart ver laten. Minister van Binnenlandse Zaken Merlyn Rees deelde dit gis teren in het parlement mee. De conservatieven juichten zijn be slissing toe, maar de linkervleugel van zijn eigen partij noemde de deportatie een schande. BINNEN- EN BUITENLAND - Ondernemingsgewijze prod uk tie niet voortduren kan zo PREMIER DEN UYL (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE AMSTERDAM. Naar eerst nu be kend is geworden is op 10 februari Wim Vesseur plotseling overleden. Dit gebeur de tijdens een verblijf in Kopenhagen. Hij is 58 jaar geworden. Hij brak echter met de CIA en publi ceerde vervolgens het boek „Inside the company”, over CIA-activiteiten in die gebieden waarin hij geheime agenten met naam en toenaam noemde. van de DEN HELDER (ANP) De Helderse huisarts G. Ruys heeft in een brief aan onder meer burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Den Helder zijn beklag gedaan over „de werkwijze en de plaats in de samenleving” van de alter natieve hulporganisatie Release. De me dicus doet daarbij een boekje open over een geval uit zijn praktijk: een veertien jarig meisje dat thuis moeilijkheden had. werd door Release op een hulpadres ondergebracht. Ze stierf daar aan een door een virus ontstane ontsteking in de hersenen, aldus de arts. Release heeft gereageerd met een klacht bij het me disch tuchtcollege. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Honderden speciaal getrainde grenswachters betrekken mor gen stellingen aan de Westduits-Neder- landse grens. Ze zullen iedereen die er ook maar enigszins van verdacht wordt mee te willen doen aan (illegale) de monstraties in Brokdorf of Itzehode in Noord-Duitsland tegenhouden en terug sturen naar Nederland. Desnoods zal daarbij geweld worden gebruikt. De grenswachters zijn leden van de „Bundesgrensschutz”, een soort van „mo biele eenheden” (zoals wij die in Neder land kennen) die niet alleen grenzen bewaken, maai- met name worden inge zet bij rellen, demonstraties en terreur bestrijding. In Brokdorff waren ze al enkele malen in actie toen daar gede monstreerd werd tegen de bouw van een kerncentrale aan de Elbe. Minister Rees zei dat er ondanks alle geruchten daarover geen enkele pressie op hem was uitgeoefend door de Ameri kaanse regering of door de CIA zelf maar dat hij persoonlijk tot de conclusie was gekomen dat de twee Amerikanen, als bezoekers in Engeland, de Britse staatsveiligheid aantasten. dariteit, dat ondanks alle aanvallen op de zekerheid van uitkeringsgerechtigden, zaken als de 100 percent-koppeling van de uitkeringen aan het minimumloon in stand worden gehouden. Het doorzetten hiervan bij beperkte economische ruimte is een principiële keuze. Dit zal in de verkiezingsstrjd een grote rol gaan spe len”, aldus Den Uyl. ring der sociale uitkeringen aangekon- digd. In de Bondsraad hebben de chris tendemocraten de meerderheid. O bleem zal nu in het overleg i n de bedrijfstakken aan de orde moeten ko men, aldus Den Uyl. Volgens de premier moet onze demo cratie in staat zijn het stakingsrecht te aanvaarden en te respecteren. Dat eist wel spelregels en discipline. Daar hoort ook bij, omdat ons stakingsrecht rech- ters-recht is, en de rechter onafhanke lijk is, dat de rechter niet geïntimideerd mag worden en dat zijn uitspraak geres pecteerd moet worden, ook al is men het met die uitspraak oneens. Het gebruik van de term „klasse-justitie” noemde hij in dit verband onjuist. Wel zei hij, dat er iets hapert aan het systeem en dat daarom ook door de PvdA is gevraagd om centralisatie van de stakingsrecht- spraak. De premier legde sterk de nadruk op de noodzaak tot behoud van de sociale voorzieningen. „Het is een eis van soli- Over Agee werd alleen bekend dat hij volgens de regering „regelmatige contac ten heeft onderhouden met buitenlandse geheime agenten, die schadelijk zijn voor de veiligheid van het Verenigd Koninkrijk”. Ook dat hij anderen ge leerd zou hebben om informatie te ver spreiden die de staatsveiligheid schaadde. Dit werd door hem ontkend. Agee was enkele jaren lang een CIA-agent in Latijns-Amerika, het laatst in Mexico. Volgens de hulporganisatie is er ver band tussen de (inmiddels ongedaan ge maakte) maatregelen tegen drie marine officieren die aan Release Den Helder verbonden zijn, en het oprakelen van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het partijbestuur van de KVP heeft de kandidaten vastgesteld voor de CDA-lijst voor de Tweede- Kamerverkiezingen van 25 mei. Boven aan de lijst staan, na lijsttrekker Van Agt, de huidige KVP-fractieleider An- driessen en minister Lubbers van Econo mische Zaken. Op de volgende plaatsen op de natio nale lijst staan de kamerleden Peijnen- burg, mevrouw Gardeniers-Berendsen, Nootenboom, mevrouw K Cornelissen, landbouwminister Van der Stee, de ka merleden Kleisterlee en Van Zeil, staats secretaris Hazekamp van Economsische Zaken, staatssecretaris Hendrikssen van Volksgezondheid, het kamerlid Van der „Deze samenleving, deze onderne mingsgewijze produktie, kan niet voort duren, tenzij daarin werkelijke betrok kenheid voor deze miljoenen mensen bestaat en dus de wil aanwezig is om veranderingen aan te brengen door mid del van onder meer werkelijke medezeg genschap. Er zijn gelukkig werkgevers die dit inzien”, aldus de premier. Belangrijker nog dan de verbetering van het levenspeil vond hij dan ook de waarborgen voor werkgelegenheid, die in het dit weekeinde bereikte Haagse ak koord tussen werkgevers en werknemers zijn ingebouwd. Weliswaar gaat het nog om studie en overleg, maar het pro- SCHIPHOL (ANP). De charter- luchtvaartmaatschappij Martinair heeft in 1976 een omzet behaald van 213 miljoen gulden. In 1975 behaalde deze maatschappij een omzet van 186.379.000 gulden. De in 1976 behaalde omzet bete kent een verdubbeling van de omzet van 1973, die toen 101.941.000 gulden bedroeg. Martinair vervoerde in het afgelopen jaar 38.000 ton vracht, hetgeen een ver dubbeling betekent van het vrachtver voer in 1975. Toen werd 18.500 ton vracht met Martinair-machines ver voerd. Deze stijging van het vrachtver voer is het gevolg van een verschuiving van het passagiersvervoer naar het vrachtvervoer en het in gebruik nemen van de tweede DC-10. In december van het vorige jaar heeft Martinair de derde DC-10 aan de vloot toegeyoegd. DEN HAAG (ANP). -,Het is voor mij nieuw dat CDA-lijsttrekker Van Agt mij het liefst als nieuwe minister-presi dent ziel. Ik blijf daar volstrekt buiten. Mijn ambitie is dat ik een goede presi dent vau de Nederlandse bank wil wijn, dat is alles”. Dit was de reactie van dr. J. Zijlstra gisteravond laat via het radioprogramma „met het oog op morgen” op het gerucht dat minister Van Agt hem als eerste kandidaat ziet voor het premierschap na de komende verkiezingen. Naar het oordeel van de oppositie heeft de socialistisch-lib'erale regering, blijkens de besluiten van het kabinet, de weg naar een solide sanering van de sociale en de ziektekostenverzekering niet gevonden. Agee (41) en Hosenball (25) kregen in november vorig jaar te horen dat zij Engeland moesten verlaten. Redenen daarvoor werden door de Britse regering nauwelijks gegeven. Wel werden zij in staat gesteld in beroep te gaan bij een speciale driemanscommissie, maar ook daar werden zij niets wijzer. Agee stelde een uitvoerig rapport op van zijn activiteiten om welke klachten dan ook te weerleggen, en liet een groot aantal getuigen oproepen. Onder hen was de voormalige demo.- cratische Amerikaanse minister van Jus titie Ramsey Clark, die zich bij de Britten weinig populair maakte door on der andere in een televisieprogramma te zeggen dat het Britóe rechtssysteem in dit geval faalde. Clark was van mening dat Agee recht had op een gerechtelijk proces, al of niet achter gesloten deuren. Hij noemde de nu gevolgde procedure „ondemocratisch”. Hosenball, die als journalist werkzaam is bij het Londense avondblad The Evening Standard, publiceerde bijna een jaar geleden in het tijdschrift Time Out een artikel waarin gegevens werden ver strekt over de plaats van geheime com- municatiecentra in Engeland en Noord- lerland. Volgens hem was 90 percent van de inlichtingen voor dat artikel afkomstig van zijn mede-auteur. Zijn advocaat heeft inmiddels aangekondigd in hoger beroep te gaan. Dit jaar lukt De door de coalitiegenoten SPD (socia listen) en FDP (liberalen) overeengeko men hoofdlijnen zijn niet veranderd. Wel zijn talrijke details in de wetsont werpen gepreciseerd. Enkele honderden artsen en tandart sen ïh de deelstaat Neder-Sakseri en in Hannover hebben met 24-uurs stakingen tegen de wetsontwerpen geprotesteerd. Zij voorzien ó.m. in een oriëntatie van de honorariumgroei der artsen aan de algemene inkomensontwikkeling en daardoor in een verlaging van de jaar lijkse 15 pet tot op de helft, alsmede in een beperking van de uitgaven voor medicijnen. De Westduitse regering hoopt door deze maatregelen ongeveer 2,3 miljoen mark per jaar te besparen. Het is niet te voorspellen of de wets ontwerpen de parlementaire weg via de Bondsdag ongeschonden zullen afleggen. De christendemocratische oppositie in de Bondsdag, waarin vertegenwoordigers van de deelstaten zitting hebben, heeft reeds een eigen ontwerp voor financie- AMSTERDAM. „We zijn in princi pe niet tegen het gratis verschaffen van heroïne aan verslaafden. We staan niet te dringen, maar als het een middel is in de strijd tegen de verslaving zullen we niet aarzelen dit toe te passen”, aldus loco-burgemeenster Verhey van Amster dam naar aanleiding van vragen uit de gemeenteraad. Fractievoorzitter Jacobs van de VVD meende eveneens dat door het gratis verschaffen van deze drugs tijdens de ontwenningsperiode de verslaagde uit de criminele sfeer zou kunnen worden ge haald omdat hij niet door diefstal aan geld hoeft te komen. Commissaris Too- renaar van de Amsterdamse politie meent dat de verslaafde een sociaal-medisch probleem vormt. De kwestie kwam aan de orde bij de behandeling van een ontwikkelingsplan drugshulpverlening dat de gemeente voor 1978 wil opstellen. In de afgelopen maanden is volgens burgemeester en wethouders melding gemaakt van het ontstaan van nieuwe groepen ook jonge druggebruikers in buurten waar tot nu toe geen sprake was van een drugspro bleem. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat een hulpverlening die hoofdzakelijk berust op de gevoelsmatige benadering niet langer voldoet. Binnenkort verschijnt een eindrapport van de stichting Wetenschappelijk On derzoek Alcohol en Drugs over voor- en nadelen van heroïneverstrekking aan verslaafden. De gemeenteraad heeft be sloten om subsidieregelingen te treffen voor een aantal drugshulpverlenende projecten, waaronder- een mogelijkheid van opname van Surinaamse drugge bruikers in Amsterdam. het twee jaar oude sterfgeval waarover de brief van dokter Ruys gaat. Het overleden meisje, een Surinaamse die in Nederland onderwijs volgde en bij een tante in Den Helder woonde, had volgens zowel de arts als Release moei lijkheden thuis. Release heeft haar daar na ander onderdak bezorgd. Over het verdere verloop van de affaire lopen de lezingen van Release en de heer Ruys uiteen. 'De arts zegt dat het meisje in „een soort commune van jeugdige men sen” terecht kwam Release zegt dat het meisje is ondergebracht bij „een jong stel waarvan de man Release-me- dewerker was”. Dat is volgens Release gebeurd met .instemming van de ouders in Suriname, met instemming van de raad voor de kinderbescherming, en on der voortdurende begeleiding van een maatschappelijk werkster van de ge meentelijke sociale dienst. Volgens Release is de dood van het meisje het gevolg van een medisch fa len, waarop de heer Ruys beter niet de aandacht had kunnen vestigen. Release voert bovendien aan, dat dok ter Ruys bevriend is met de, ouders van een zestienjarig Helders meisje dat vorig jaar door Release is geholpen. Het meis je is inmiddels door de kinderrechter aan de raad voor de kinderbescherming toevertrouwd. De ouders waren volgens Release zo verbolgen over het verlies van hun kind en de rol die Release daarbij had gespeeld, dat ze de comman dant der zeemacht er een brief over stuurden. Zoals békend heeft toen de commandant drie officieren die in hun vrije tijd voor Release werkten, het dienstbevel gegeven met de hulporgani satie te breken. Die maatregel is begin februari door de minister van defensie ongedaan gemaakt. DEN HAAG (ANP Het Tweede Kamerlid Van Der Spek (PSP) heeft premier Den Uyl gisteren schriftelijk gevraagd of het waar is, dat hij kennis draagt van een rapportage van de com- missie-Donner over de betrekkingen tus sen priris Bernhard en de Northrop- vliegtuiglabrieken in Amerika. De vraag werd ingegeven door een krantebericht, waarin sprake was van de mogelijkheid dat de fabriek aanzienlijke bedragen zou hebben betaald aan de prins. Als de minister-president de vraag bevestigend beantwoordt, dan moet hij uitleggen waarom de gegevens noch in het- rapport-Donner noch elders gepubli ceerd zijn. De PSP-er vroeg tenslotte of de premier bereid is deze zaak grondig te doen onderzoeken en de resultaten van het onderzoek te zijner tijd te publiceren Wim Vesseur is een van de meest bekende theater-decorontwerpers in ons land geweest, die in 1969 werd onder scheiden met de „prijs der kritiek”, inge steld door de kring van Nederlandse toneelcritici. Zijn toneelcarrière begon hij in 1941 bij de toneelgroep Studio van Albert van Dhlsum. Ook bij het Cen traal Toneel, het Residentietoneel, de Haagse Comedie en de toneelgroep Puck heeft hij gespeeld. Zijn bekendheid kreeg hij echter vooral, toen hij kort na de oorlog decor ontwerper werd, ook kostuumontwerper en toneelmaker. later zelfs mede-con- tructeur van nieuwe schouwburgen. Hij kon dit alles op talentvolle wijze doen, omdat hij als ontwerper tevens iemand was met zijn praktijk als toneelspeler en zich daardoor snel kon inleven in de behoeften van regisseurs en acteurs. Gun en een geheel nieuwe kandidaat, mevrouw Korte-Van Hemel uit Bussum, die gevolgd wordt door het kamerlid Van Amelsvoort. Tal van andere KVP'ers bezetten allen plaatsen op regionale lijsten. Zo staat minister Westerterp op de vijfde plaats van de Brabantse lijst. De nu door het KVP-bestuur opgestelde lijst zal. samen met die van de ARP en de CHU, in elkaar worden geschoven tot een CDA- lijst, De eerste drie plaatsen op alle CDA-lijsten worden bezet door de lijsttrekkers van respectievelijk de KVP, AR (Aantjes) en CHU (Kruisinga). Volgens een al eerder vastgestelde ver deelsleutel zullend e verdere plaatsen op die lijst onder de KVP-, ARP- en CHU- kandidaten worden verdeeld. BONN (DPA). - De Westduitse rege ring heeft gisteren na een beraad van meer dan vijf uur het omstreden wets ontwerp tot vermindering van de kos ten der gezondheidszorg en sanering van de financiering van sociale uitkeringen zonder noemenswaardige wijzigingen goedgekeurd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4