Cruijff speelt met mee WANPRESTATIE VAN TELSTAR IN BEKERDUEL TEGEN PEC IJVER EXCELSIOR WAS NIET GENOEG Weer blessure Dick Helling 7 F, i! Beroep verworpen r. I m •w® mi MAANDAG 2 1 FEBRUARI 197 7 SPORT 12 i ,50 80 '’■sLJguf en ook twaalf personen werden gewond. De wedstrijd vond plaats in het dorp Tojchiguel, waar de soldaten hun burgertegenstan- ders versloegen. Toen de solda ten hun overwinning aan het vieren waren wierp een groep ,00 .20 >,00 I.50 MS GUATEMALA CITY (AP) Tijdens een voetbalwedstrijd in Guatemala tussen soldaten en burgers raakten de gemoederen zo verhit dat er na afloop ge vechten uitbraken, waarbij vijf mensen om het leven kwamen van ongeveer 100 burgers zich op een sergeant en probeerde hem te ontwapenen. De sergeant riep de hulp in van zijn kamera den, hetgeen resulteerde in vier dode burgers en één dode sol daat, terwijl acht burgers en vier soldaten gewond raakten. 4 I A BB <^1 F O IVB. Na afloop voetbalduel in Guatemala: Vijf doden ijden. SPORTIEF lag- baden. Castenmiller Dick Helling: Wellicht operatie. (Van onze sportredactie) MARC SERNE. ZENUWEN DIELIS Door hel Dielis: Vooral mentaal de sterkste. i HAD DE STERKSTE Zonder dat PEC ook maar een mo ment tot imponerend voetbal kwam wist de hardwerkende ploeg van trainer Al leman het bij vlagen net iets handiger combinerende Telstar volkomen weg te drukken. ,>Wie was hier nu in feite de eerste-divisieclub?”, vroeg PEC’s uitblin kende vrjje verdediger Rinus Israel zich terecht af. „Wij hebben zeker zeven of acht goede mogelijkheden op een doel punt gehad. Telstar niet meer dan een of twee.” DEN HAAG (ANP) De plaats bij de laatste acht in het toernooi om de KNVB- beker kwam uiteindelijk terecht bij de ploeg, die er qua veldoverwicht de meeste aan spraak op mocht maken: FC Deri Haag. Maar wanneer er prijzen zouden zijn geweest voor vechtlust en inzet, zouden die zonder twijfel bij Excelsior terecht zijn gekomen. De eerste divisieploeg, die sinds november geen nederlaag had geleden, heeft FC Den Haag op de rand van de afgrond gebracht. Want al waren de Hagenaars het meest aan de bal, tot werkelijk goede aanvalsacties kwamen zij niet. Hoekema en Swanenburg liepen zich keer op keer stuk op de in de eerste helft hechte, maar na rust chaotische Rotterdamse verdediging. Met Van de Roer aan het hoofd en Roggeveen/Van de Munnik als goed centraal duo leek Excelsior zich naar een glorieus einde te werken. Het noodlot sloeg toe op het moment, dat vrijwel iedereen Excelsior al in de kwartfinales zag. Bij een ongevaarlijke inzet van Noël schoot Van de Munnik de bal in eigen doel. In de twee kwartier verlenging,' die door de 1-1 noodzakelijk waren geworden, ontstond slechts één situatie, die een doelpunt had kunnen opleveren. Dat zou voor Den Haag zijn geweest, maar wederom niet door eigen kwaliteiten. Sjaak Roggeveen dwong zijn eigen doelman Van de Roer tot een spectaculaire actie. In de laatste tien minuten was het duidelijk dat beide ploegen strafschoppen als de beste oplossing zagen. Invallers bepaalden tenslotte het lot van de laatste Rotterdamse ploeg in het toernooi. Pot schoot over, maar zijn misser had geen gevolgen, omdat Van de Roer de elfmetertrap van Jol stopte. Tempelaar (ook al een invaller) benutte de zesde Haagse penalty. Van Tour trof de lat boven Galjé. Een droom was als een zeepbel uiteengespat. Hard werken wordt niet altijd beloond. taling iden) 4,81 1,26 4,16 5,71 Maar wat tegen Vitesse zo gemakkelijk slaagde, mislukte volkomen tegen PEC. screet. veg 44 larlem. En dat was het waar het Telstar gistermiddag weer eens schrijnend aan ontbrak. De enige die met zijn snelheid en gerommel aanvallend bij Telstar in druk kan maken is de onberekenbare Co Stout. Hij demonstreerde dat ook gister middag enkele keren weer duidelijk. Telstar demonstreerde, zoals zo vaak dit seizoen, ook bij PEC Zwolle een volslagen aanvallende onmacht. Opmer kelijk in dit verband is dat Arno Wel- lerdieck als voorstopper speelde. Casten miller wees er op dat hij Wellerdieck aan PEC’s gevaarlijkste aanvaller Ban- hoffer wilde koppelen, maar toen deze vanwege een blessure niet meedeed had beter Frans van Essen als voorstopper kunnen fungeren. Van Essen is in de mandekking minstens zo goed als Wel lerdieck, die zich met deze opdracht hoogstongelukkig voelt. Bovendien gaan er van Wellerdieck als laatste man aan vallend veel meer impulsen uit dan van Van Essen. verlies in de finale moest Vultink de tweede plaats laten aan de Vultink: Volgende maand kans op remise. en greep 4 (Van onze speciale verslaggever) NANCY. Ludo Dielis, de blonde, vriendelijke Belg, bleek ten slotte over de sterkste zenuwen te beschikken: in een slopende rechtstreekse finale tegen Hans Vultink - een eindstrijd waar het reeds vanaf de eerste ronde naar uitzag - greep de 32-jarige Antwerpenaar zon dagavond in Nancy zijn eerste Europese kampioenschap in het ankerkader 47-1, zijn achtste Europese biljarttitel in to taal naasl nog vier wereldtitels. Het was een formidabele zege voor de constant spelende Belg, die in deze eindstrijd slechts één foutje maakte (,.en dan nog om te verdedigen”, maakte hij duidelijk) en die schitterend terugkwam na een forse nede-laag in de vierde ronde tegen de favoriet Connesson. die een rtr’.e varen was vernederd door Hans Vultink. Het zal deze week dus donderen op sportpark Schoonenberg. Dat is ook wel nodig want als de mentale instelling van de Telstar-spelers de komende weken niet razendsnel verandert, dan speelt het elftal volgend seizoen wel in de eerste divisie. Zondag wacht de belangrijke competitiewedstrijd op Schoonenberg te gen AZ’67, maar als het elftal zo lam lendig speelt als tegen PEC dan kunnen de Velsenaren zich al bij voorbaat vol strekt kansloos achten tegen de steeds soepeler draaiende Alkmaarders. De vraag is echter in hoeverre Castenmiller nog greep heeft op de volslagen desin teresse, die zich van de Telstar-selectie heeft meester gemaakt. Want het zou uiteindelijk onbestaanbaar moeten zijn dat Telstar uitgerekend in een wedstrijd die het toch al verloren seizoen nog enigszins had kunnen goedmaken rustig voortsukkelt en zich tenslotte volkomen weg laat spelen door een eerste-divisie club als PEC. Terecht had Castenmiller zich het een en ander van dit duel voorgesteld. Zeker nu er een uitstekende mogelijkheid was om zich bij de laatste acht te voegen. Evenals dat in een eerder stadium tegen eerste-divisiekoplo- per Vitesse het geval was geweest wilde Castenmiller in Zwolle het kwaliteits verschil benadrukken tussen eerste en ere-divisie door op tempo te spelen. Maar toen was het in feite al te laat. PEC. dat al de leiding had genomen door een kopbal van Hendriks, had toen al volledig aan de overwinning geroken. Kansen voor Hamming, Van Sloten (al leen voor Van der Meeren) en Van ’t Land, staken toch wel erg positief af tegen een harde kopbal van Fred Bi- schot, die na een corner van Stout bepaald pech had dat hij tegen de on derkant van de lat kopte. Voordat arbi ter Draaisma dan ook het sein tot straf schoppen kon geven had PEC in de tweede verlenging al definitief toegesla gen. Van Sloten lanceerde Van ’t Land, die de uitgelopen Van der Meeren in een snelle sprint passeerde, waarna hij de bal in het verlaten doel deponeerde. Tekenend voor het weinige zelfvertrou wen waarmee Arno Wellerdieck, die on herkenbaar is ten opzichte van de klas- severdediger die bij Wageningen zo koel de zaken organiseerde, momenteel bij Telstar speelt is wel dat de verdediger niet eens meer een sliding durfde te maken in een poging om het onheil alsnog af te wenden. Het had misschien nog gekund. Misschien ook niet, maar het was in ieder geval het proberen waard geweest. De Nederlander verloor onder de druk van de spanning. Hij miste stoten, die hij normaal makkelijk maakt. Vultink had overigens in Nancy niets te verlie zen, omdat hij dit seizoen afgestemd heeft op het wereldkampioenschap 47-1 volgende maand in zijn eigen woon plaats Groenlo. Niettemin maakte de Nederlandse kampioen veel indruk: hij scoorde een magistraal nieuw wereldre- cord-moyenne van 45.72 (twee jaar gele den stelde hij het tijdens het wereld kampioenschap in Rotterdam op 42.76) en liet de kijkers in Nancy het fijnst geconstrueerde kaderspel zien. Juist om die reden was Ludo Dielis enorm ver heugd met zijn kampioenschap. „Terwijl Hans Vultink en ook Connesson betere kaderspelers aan de lijn zijn heb ik juist tegen Vultink voortreffelijk aan die lijn gespeeld. En ik meen ook wel, dat ik Maar zelfs het rendement van Stout ging grotendeels verloren toen hij in de tweede helft, toen Gerard Staats zijn opwachting kwam maken voor de te leurstellende Kramer, wat meer terugge trokken moest gaan spelen. Telstars eni ge treffer in dit duel ontstond dan ook toen Jos Jonker, die zeer hard werkte en vooral in de tweede helft een van de grote uitblinkers was. een bevlieging kreeg, in de vrije ruimte sprintte, waar hij een voorzet van Stout zeer beheerst afrondde. ZWOLLE. Naast het ontbreken van Kamphues en Kraal (beiden geschorst) moest Telstar het in Zwolle tegen PEC ook zonder de geblesseerde Dick Helling stellen. Helling heeft opnieuw last van een in december al opgelopen kniebles sure. Ajax’ medische staf overweegt zelfs een operatie. Hierover wordt wel licht deze week al een beslissing geno men. ZWOLLE. Telstar-trainer Joop Castenmiller was na afloop van het voor de Velsenaren zo desastreus verlopen bekerverlies tegen PEC Zwolle een ui terst misnoegd man. In eerste instantie verklaarde de oefenmeester, die slechts met de grootste moeite zijn zelfbeheer sing kon bewaren, dat hij niets aan de schandelijke vertoning had toe te voe gen. Om na enig aandringen toch te verklaren: „Dit kan natuurlijk zo niet langer. Het is een schande wat hier vanmiddag gebeurd is. Ik heb twee spe lers gewisseld, maar ik had er voor hetzelfde geld zeven of acht kunnen uithalen. Hier is het laatste woord ook nog niet over gesproken.” Westduitser Dieter Muller, die nog heel wat van zijn glanzende vorm van het 71-2-kampioenschap, vorige maand in Terneuzen, had overgehouden en na een slecht begin met bijzonder sterke partij en terug kwam tot 10 punten, 2 achter Dielis maar 1 voor Vultink. Zaterdag werd de Gelderlander het slachtoffer van de geldingsdrang van de 34-jarige Westberlijnse zakenman, die in vier beurten (300 tegen 273) zegevierde. Volgende maand in zijn eigen Groenlo krijgt de veelvuldig Europees en wereld kampioen de kans op revanche tegen Dielis tijdens het wereldkampioenschap 47-1. Want tegen zijn aanvankelijke be doeling in komt de Antwerpenaar naar dit wereldtoemooi toe. „Ik wilde aan vankelijk niet komen omdat het me allemaal een beetje te zwaar wordt.maar nu ben ik het wel verplicht, verzekerde Dielis. Hij wordt ongetwijfeld de man op wie Vultink de wereldtitel kan veroveren. (Van onze sportredactie) BARCELONA. Het staat nu vast dat FC Barcelona het volgende week in het titanenduel tegen Atletico Ma drid zonder Johan Cruijff moet stel len. Dit weekeind verwierp de uit vijf leden bestaande commissie van be roep van de Spaanse voetbalbond het beroep van Barcelona tegen de schor sing van de Nederlandse vedette. Tjeerd van ‘t Land (rechts) scoort hier de winnende treffer voor PEC Zwolle. Staats en Wellerdieck (niet zichtbaar) kunnen het onheil niet voorkomen. De affaire-Cruijff. die twee weken geleden ontstond toen „De Verlosser” door de Madrileense scheidsrechter Meloro wegens een scheldwoord uit het veld werd gestuurd en in Catalo- nië tot een ware uitbarsting van volkshysterie leidde, lijkt door deze beslissing niet tot een einde te zijn gekomen. Op Nou Camp, het hoofd kwartier van de Catalaanse top club, is voortdurend staande gehou den dat de omstreden scheidsrechter lijke beslissing doorgestoken kaart was en uitsluitend bedoeld kon zijn om een Madrileense club (Atletico) te bevoordelen. Omdat de felle protesten de rel een politieke wending hadden gegeven - de tegenstelling tussen Barcelona en Madrid is hierdoor ver scherpt - werd in Catalonië algemeen verwacht dat premier Suarez in die zin zou ingrijpen dat de strafmaat van drie weken verminderd zou wor den. Dit nu is niet gebeurd. De beroering heeft het zelfvertrou wen van de formatie van Rinus Mi chels, die twee weken geleden nog regelrecht op de titel leek af te stevenen, zo aangetast dat „El Barca” ineens onherkenbaar is geworden. Nadat vorige week kansloos van Sa lamanca werd verloren, leed de ploeg gisteren de eerste thuisnederlaag. Hoewel de honderdduizend Cata laanse supporters hun favorieten fa natiek aanmoedigden, maakte het spel van Barcelona tegen Atletico de Bilbao (het elftal dat het wegens een identieke zaak zonder zijn aanvoerder Rojo moet doen) een ontredderde in druk. De Baskische ploeg had reeds bij rust een 0-2 voorsprong en in die stand kwam geen verandering meer. De zorgen voor Michels zijn nog eens extra vergroot omdat middenvelder Migueli in dit duel opnieuw tegen een gele kaart aanliep en daardoor in de sleutel wedstrijd tegen Atletico ook niet van de partij zal zijn. De achterstand van Barcelona op koploper Atletico, dat thuis tegen Es- panol niet verder dan een 1-1 gelijkspel kwam, bedraagt twee pun ten. Bij een derde nederlaag in suc cessie zou Barcelona zijn aspiraties op het Spaanse kampioenschap wel kunnen vergeten. Dat is overigens allang het geval met Real Madrid, dat opnieuw verloor (met 2-3 van Burgos) en een schamele negende plaats bezet. mentaal de sterkste was in deze finale”. Hans Vultink nam zijn verlies zoals het een groot sportman betaamd. „Ik ben best tevreden over mijn optreden in dit toernooi. Tenslotte hebben de tegen standers allemaal sterk tegen mij ge speeld. En bovendien heb ik me voorbe reid op mijn manier en dat betekent dat ik hier niet de top kon halen. Anders ben ik volgende maand in Groenlo ner gens. Ik kan niet een maand de top in mijn spel vasthouden”. Niettemin leek Vultink in de vierde beurt de basis te gaan leggen voor een triomf, maar na 151 punten (zijn totaal was toen 233, tegen Dielis 126, stokte de serie op een bandstootje, dat net naast ging. Ludo Dielis trok bij en greep met series van 78. 91, 1 en 4 - terwijl Vultink miste - het „goud”. ,Een schande’ i -Si X F w#5 «O

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13