Duizenden kilometers door nooit eerder betreden woestijngebied s TRANSAMAZONE-WEG: WELDAAD OF DURE POLITIEKE VERGISSING? 3 1 I ra Si s Lr Golf van kritiek op veelbesproken project M Uitdaging Herstellen Ongeduldig MM Zandstormen Luchtopnamen A Met behulp van een lier wordt één van de wagens die deelnemen aan de west-oost-expeditie door de Sahara weer op zijn wielen gezet, nadat hij in het ontoegankelijke gebied gekanteld was, foto links onder. Tien van de elf Fransen die de Sahara-tocht ondernemen; foto links boven. AGADEZ (ANP). Elf gehar de en getrainde Fransen zijn begonnen aan het tweede en zwaarste deel van hun west-oost expeditie dwars door de Sahara. Halverwege de route (ruim 3500 km) werd in de woestijnstad Aga dez in Niger een rustpauze van ruim een week ingelast. De expe ditieleden konden wat bijkomen van alle vermoeienissen en „gemotiveerd” aan de laatste beproevingen beginnen, terwijl de zeven Saviemtrucks nog gron dig werden geïnspecteerd. Het einddoel van de Saharatocht is de Rode Zee en dan hebben de voer tuigen uiterst moeizaam zo’n 7500 km afgelegd. Volgens de plan ning hopen de Fransen hier half maart aan te komen. SM FRANSE SAHARA EXPEDITIE BEGINT AAN ZWAARSTE DEEL VAN TRAJEKT sen él F Critici wijzen in antwoord hieiop op de relatieve niislukking van de MIRITITUBA (Reuter). Wat is Brazilië's beroemde Transamazone- snelweg? Indien een astronaut op de maan - aldus de officiële propa ganda - een foto van de aarde zou nemen, ziet men daarop een kras over het Zuidamerikaanse continent. Dat is waar de 5600 kilometer lange wegverbinding tussen de Atlantische Oceaan en de grens met Peru door het Amazone-oerwoud loopt. Maar voor hen die met beide benen op aarde staan is het stof, stof en nog eens stof. Rood, wit en geel stof als het niet regent en modder, kuilen en eindeloze onberijdbare moerassen als het wèl regent. Er zijn nog zovele andere indrukken van een recente reis van 2000 km per bus, vrachtwagen en jeep op de Transamazone-weg moet nu het koelsysteem in één der wagens worden gerepareerd.” beschikking heeft gesteld. In dit gebied (Noord-Nigeria en Zuidelijk Libië) moet ruim 1.500 km nooit eerder betreden woestijngebied worden doorkruist. De expeditieleiding moet bij het bepalen van de route ook gebruikmaken van de stand van de zon, omdat verdwalen niet is uitgesloten. leider Brive. Volgens hem zal de parachu te zeker opnieuw in het bergachtige Libi sche gebied moeten worden gebruikt. De Braziliaanse kranten staan vol kritiek van lezers op de huidige staat van de weg zelf. De schrijvers hadden kennelijk een met beton beklede super-autoweg verwacht. Hoe de pro’s en de contra’s over de redenen van de aanleg echter ook luiden, de Transamazone-weg is werkelijkheid. Verkeer op de weg is mogelijk, zij het met uitzondering van sommige stukken gedurende sommige periode van het jaar. Officië le ramingen spreken van een verkeersdrukte op bepaalde delen van de weg van 500 voertuigen per dag. Openbaar vervoer per bus bestaat reeds over een groot deel van de weg De Fransen kwamen eind januari in rustplaats Agadez aan. „Wat we bijzon der plezierig vonden, is de houding van de bevolking geweest”, aldus Brive. „Overal werden we erg vriéndelijk ont vangen, nooit was er sprake van enige agressiviteit en men was bereid tot hulp”. Volgens hem is de over het alge meen vriendelijke houding van de bevol king in deze landen ook van groot belang voor een betere onderlinge verstandhou ding in de toekomst en bovendien bete kent dit een groot pluspunt voor een eventuele definitieve west-oost route. In de woestijnstad Agadez werd ook nog een Nederlandse avonturier van for maat aangetroffen: de baardige 37-jarige Kees van Vlanen uit Beverwijk, eigenaar van de Animalfarm. Hij vertelt dat het voor hem steeds een uitdaging is de geweldige hindernis Sahara met z’n over vloedige zon overdag en de ijzige nachten te overwinnen. d 15230 838 1330 In Miritituba, 450 km ten westen van Altamira ligt het kamp van de wegwerkers, bovenop een heuvel die uitziet over de blauwe Tapajos- rivier, waar een veerboot de voertuigen naar het twee kilometer verder gelegen Itaituba aan de overkant van de rivier brengt. De taak van de wegwerkers bestaat erin de door de regens aangerichte vernielingen te herstellen. Critici beklemtonen deze voortdurende problemen van de weg, die zij - wat de ingewikkeldheid ervan betreft - vergelijken met de bouw van de piramiden. Optimisten wijzen erop dat de grote „coast-to-coast"-autowegen in de Verenigde Staten jarenlang niet meer dan stoffige paden waren. De critici zijn te ongeduldig, aldus de optimisten, misschien zal binnen tien of twintig jaar. de Transamazone-weg ook een goed berijdbare super-autoweg zijn die leidt naar bloeiende landbouwgemeenschappen en mijnsteden. 18,30 82,00 4630 12030 9130 10330 1,90 182,00 4030 7,10 123,00 5030 7730 148,00 62,00 7230 5S,00e 5730 8330 184.00 120,00 142,10 28,00 12830 81,10 17730 03,10 72,00 54,00 80300 5030 50,00 690,00 49,10 7630 8330e 88,601 3330 2330 14030 3130 8030 9230 8030 8030 230a 18530 18730 148,00 8330 209,00 8430 8430 18130 158,00 35,70 187,00e 8530 90,20 6930 3630 10430 11330 9430 71,40 20930 36,10 15330 343,00 176,50 7330 41,60 63,60 800,00 18430 102.00 438,00 638 7,40 17230 Op de vraag of hij in dit gebied een toekomstige route voor zwaar vrachtver keer mogelijk acht, zegt hij: „Er moet natuurlijk wel het een en ander worden gedaan voor het zover is, maar ik geloof dat een route van Dakar (Senegal) naar Nouakchott (Mauretanië) via Tessalit (Mali) naar Arlit (Niger) mogelijk is”. Het laatste Sahara-trajekt is volgens Gallissi- an het moeilijkste, omdat nu ook echte gebergten moeten worden gepasseerd. Slechts in Zuid-Mali werd de expeditie door de overheid met nadruk geadviseerd een wat zuidelijker route te nemen in verband met de aktiviteiten van de bevrij dingsbeweging Polisario. Daaraan werd gevolg gegeven en gedurende enkele hon derden kilometers kreeg de expeditie nog een militair escorte in dit land. Tot onple zierige confrontaties is het echter nergens gekomen. slangen die onder de wielen van de vrachtwagens terechtkwamen en dan opnieuw het stof De Transamazone-weg is geen snelweg of weg in de gewone betekenis van het woord. Op sommige gedeelten ervan is de plantengroei alweer zo sterk toegenomen dat het meer op een junglepad lijkt. Slechts drie kilometer van de weg is geasfalteerd Dat was een speciale concessie ter gelegenheid van de inhuldigingsplechtigheid van het eerste gedeelte van de weg te Altamira, vier jaar geleden. Deskundigen zeggen dat zonder asfalt de weg over grote gedeelten nooit gedurende het hele jaar gebruikt kan worden wegens de stortregens, overstromingen en erosie. In het regenseizoen komen herhaaldelijk grondverschuivingen voor De nu nog af te leggen route zal onge veer lopen via Djado (Noord-Niger), Mt Toummo, Murizidiepas (Libië) en Kufra. Na deze stad volgt de doorsteek naar Assoean in Egypte, waarna de expeditie zich in Beranice aan de Rode Zee inscheept voor de verdere rit door het Midden-Oosten met als einddoel Parijs. In totaal zal dan ruim 18.000 km zijn afge legd. De hele route door de Sahara zal worden uitgestippeld. Na iedere 50 km wordt een wegwijzer („piste Saviem") in het zand geplaatst. Uiteraard wordt de route ook op kaart gebracht Regeringsfunctionarissen repliceren dat de bedoeling van het project sociaal en politiek was. namelijk het uitgestrekte binnenland van Brazilië toegankelijk te maken en de armen over te hevelen van het overbevolkte noordoosten naai nieuwe ontginningsstreken in het Amazone-gebied. Volgens deze functionarissen zijn de miljardenkosten van de aanleg van de weg en de voortdurende herstellingskosten Christian Gallissian (33) is de leider der Fransen en specialist in lange-afstands- tochten. Hij maakte een reis om de wereld per auto in 80 dagen en ging al eerder mee op zeven noord-zuid expedities door de Sahara. „Ijzeren Christian”, zoals hij wordt genoemd, is bijzonder tevreden na de eerste 3.500 km. In de rustplaats Aga dez zei hij: „We hebben moeilijke trajek- ten gehad, onder meer de grens van Mau retanië en Mali. Het was daar nogal rot sachtig, maar de wagens hebben zich uit stekend gehouden. Alles bleef heel, alleen Een ander opmerkelijke „bagage” vor men de parachutes, waarmee onoverzich telijke bergachtige gebieden vooraf kun nen worden bekeken. De jongste en licht ste van het gezelschap, de 24-jarige Paul Bordes, heeft al enkele malen dit hulp middel met succes uitgeprobeerd. „Tus sen Gao en Arlit is hij bij gunstige wind ruim 200 m de lucht in geweest en wat hij op die afstand reeds voor hindernissen kon waarnemen, heeft ons al enkele malen behoed voor een nodeloze door tocht over een hoog rotsplateau”, aldus Tot nu toe zijn deze landen aangewezen op de beide zeehavens van het belangrijk ste land van het Afrikaanse continent Nigeria. Dit zich snel ontwikkelende olie land (produktie circa 90 miljoen ton per jaar) telt ruim 71 miljoen inwoners en is bijna 30 maal zo groot als Nederland. Maar ook dit land kampt met het „spook beeld” der havencongesties, want de belangrijkste havens (Port Harcourt en Lagos) zijn als gevolg van verzanding moeilijk bereikbaar en bovendien heeft de aan- en afvoer van goederen zulke ontzagwekkende vormen aangenomen dat niet zelden schepen zeven maanden ligtijd nodig hebben. Niet alleen ondervindt het eigen han delsverkeer van Nigeria hierdoor ernstige belemmeringen, nog veel rampzaliger zijn de gevolgen voor de binnenlanden, die juist zijn aangewezen op deze havens. De ontwikkeling van deze landen heeft hier van ernstig te lijden. Men zoekt nu naar nieuwe transportmogelijkheden. Een toe komstige west-oost route door de zuidelij ke Sahara zou de binnenlanden onderling beter bereikbaar maken en tevens zouden atlantische havenplaatsen als Dakar kun nen worden ingeschakeld. Ook de snel opkomende industriestad Kano (500.000 inwoners) in Noord-Nigeria kan hiervan profiteren. Voor de republiek Niger (bijna 33 maal zo groot als Nederland) zijn betere verbin dingen met de buurlanden van levensbe lang. De 47ï miljoen inwoners zijn voor 95 percent werkzaam in landbouw, veeteelt en visserij en de belangrijkste produkten (vlees, huiden, grondnoten en graan) kun nen slechts via de Nigeriaanse havens worden geëxporteerd. De regering van Niger is dan ook bijzonder geïnteresseerd in de Franse expeditie, die truckprodu- cent Saviem voor een groot deel heeft gefinancierd. Doch ook de overheden van Mali, Mauretanië, Opper-Volta en Libië hebben al laten weten, dat zij de uitgestip pelde „piste” willen bestuderen. Niger is erg gebrand op betere routes: omdat hier aan zo’n gebrek was, heeft dit land drie jaar geleden enorm geleden onder de droogte. Duizenden mensen stierven en vele anderen hielden zich in leven ten koste van de „schepen van de woestijn” (de kamelen), maar ook van de giraffen, wier aantal van ruim één miljoen nu is geslonken tot enkele duizenden de defecte bussen en vrachtwagens langs de weg en de inzittenden die geduldig een dag of langer op hulp wachten de kleine kinderen, die met schoolboeken onder de arm, kilometers onbelangrijk vergeleken met deze doelstellingen ver in de al gloeiende morgenzon naar hun klaslokaaltje lopen de schuifelende slangen langs de weg of de overblijfselen van de Deze eerste west-oost-expeditie door de Sahara doorkruist ruim 4000 km nooit eerder betreden woestijngebied en beoogt een eerste aanzet te geven tot een mogelijk toekomstige route voor het zwa re wegtransport. De ontsluiting van dit veelal onbekende deel van de zuidelijke Sahara (begrensd door de kreeftskeerk ring en de 20ste breedtegraad) is voor binnenstaten als Mali, Niger en Opper- Volta van levensbelang. Deze landen zijn over land slechts bereikbaar via enorme omwegen en de verbinding via de zee levert veelal maandenlange vertragingen op. De enige bestaande routes in noord west Afrika lopen in noord-zuid richting, maar Mali en Niger hebben hiervan tot nu toe weinig kunnen profiteren. De nestor van het Franse gezelschap is de 65-jarige veteraan Constatin Brive, die onderweg zijn „pensioengerechtigde,, leeftijd vierde. Hij is de initiatiefnemer van de hele operatie geweest en heeft de automobielproducent uiteindelijk volle dig achter zijn plannen weten te krijgen. Brive organiseerde eerder o.m. ontdek kingsreizen naar de Mont Blanc. Hij was ook adviseur van verschillende poolexpe dities. Het expeditieteam werd op 15 december definitief samengesteld, ingescheept in Marseille en begon op 30 december in Nouakchott (Mauretanië) aan de eigenlij ke tocht. De eerste hindernis was de Diouk-pas bij Aleg. Rotsplateaus met 400 meter hoogteverschil moesten worden overwonnen, vertelt Brive, maar de trucks kwamen erdoor. Sommige dagen kwam de expeditie slechts 50 km ver, maar de gemiddelde dagafstand was toch wel 200 km. Bij Kiffa werd opnieuw een rotsachtig gebied aangetroffen. Vooral bodemkundige Paul Courbon kon in zijn nopjes zijn: men trof hier onbekende gra ven aan van een geschatte 2000 jaar oud. Deze massagraven (met fraaie gravures) waren ongeveer twee kilometer lang en hadden een duidelijk Islamitisch karak ter. Later heeft de expeditie ook nog gra vures aangetroffen bij Arlit (Niger). Ruim zeven dagen lang heeft de expeditie gedaan over de afstand Gao-Arlit (1050 km). „Het was de eerste maal dat deze route rechttoe-rechtaan werd gedaan. Het was een uitermate zwaar en zanderig tra- jekt, waarbij talrijke droge rivierbeddin gen moesten worden doorkruist. Voor de rest geel en wit stof, stof en nog eens stof”, verhaalt Brive. Buiten het vanouds onontbeerlijke materiaal voor dit soort tochten (lieren, takels, rijplaten) hebben de wagens speci ale wijzigingen ondergaan voor luchtfil ters, stofafdichtmg en bescherming tegen -«ra - j Deze ruim twee miljoen gulden kosten de „woestijnverkenning" staat onder lei ding van Constantin Brive en Christian Gallissian, beiden gespecialiseerd in dit uiterst zware werk. Onlangs hebben jour nalisten uit verschillende Europese lan den in Agadez van nabij iets kunnen „proeven” van zo’n woestijntocht, waar bij ze tijdens een korte verkenningstocht nog werden overvallen door één van de gevreesde zandstormen. De woestijnverkenning is in de eerste plaats een studie, in combinatie met wetenschappelijk onderzoek. De expedi tieleden zijn zonder uitzondering gespeci aliseerd. Behalve een arts en landmeet kundig ingenieur rijden mee een radio technicus, volkenkundige, bodemkundi ge, landbouwkundige en enkele chauffeurs-monteurs. De colonne bestaat uit zeven Saviemtrucks met meerwielaan- drijving (typen TP3 en SM8), uitgerust voor het rijden in het meest ontoegankelij ke terrein. De wagens variëren van vier tot elf ton toelaatbaar totaalgewicht en ze hebben ongeveer 15 ton uitrusting bij zich, zoals 5 800 liter extra brandstof, 1 400 liter drinkwater en 1 300 kg geconserveerd voedsel Onderling staan de wagens met elkaar in verbinding per waikie-talkie Zij voegen daaraan toe dat het project uiteindelijk een dure politieke vergissing zal blijken te zijn en dat het vele geld dat er werd ingestoken beter had kunnen worden gebruikt voor irrigatiewerken in het noord oosten. Zwaar beladen vrachtwagens kruipen moeizaam steile hellingen op en storten zich aan de andere zijde in dikke stofwolken naar beneden. Langs de weg zijn afgebrande lappen grond waarop de houten huisjes staan van de nieuwe kolonisten. In de schaduw van de bomen verkopen indianen fruit. De ontelbare, schots en scheef ineengetimmerde voetbal- doelen herinneren de reiziger midden in de wildernis aan de nationale passie van Brazilië De weg telt honderden wankele houten bruggen met verraderlijk gebroken planken die men slechts met een slakkentempo kan overrijden. Soms is men gedwongen een omweg door de rivierbed ding te maken omdat de brug al ingestort is Om de grote rivieren over te steken zijn er veerboten Bij het invallen van de duisternis worden deze diensten gestopt en dient de reiziger temidden van zwermen muskieten de dageraad af te wachten. kolonisatieplannen. Slechts een fractie van de geplande 1.000.000 gezin nen die men hoopte weg te trekken uit het noordoosten heeft zich langs de Transamazone-weg gevestigd. Anderen zeggen dat de weg doelloos is, daar hij van het ene gebied van onderontwikkeling en misère naar het andere loopt. Volgens deze critici zijn de traditionele waterwegen voldoende en zullen de nieuwe wegen die vanuit het zuiden naar Amazonië in aanleg zijn, beter uitgeruste kolonisten naar het gebied brengen om het tot ontwikkeling te brengen dan vanuit het noordoosten. „Vertel het thuisfront maar, dat alles in orde is”, aldus Van Vianen, die in gezel schap was van een Duitse, die hij onder weg had ontmoet en met hem mee was gegaan. Kees van Vianen is al zestien jaar „onderweg” en kruist nu voor de achtste maal de Sahara. Ditmaal was hij (in een VW-busje) op weg naar Ivoorkust. Hij is op zoek naar curiositeiten, pytons, kroko dillen en slangen. Voor het laatste trajekt zal de expedi tieleiding gebruik gaan maken van exclu sieve luchtopnamen, die het Amerikaan se ruimtevaartcentrum NASA ter de vaak verwoestende zandinwerking. Twee wagens doen dienst als commando- en verkenningswagen met kaartentafels, topografisch materiaal, meetinstrumen ten en filmapparatuur, twee wagens heb ben een koelcabine met medicamenten en voeding en drie trucks voeren brandstof, onderdelen en reisbagage mee. ij»'''

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9