Consumentenbond niet gerust over plannen Hendriks tussen de bedrijven cloorj Groningen wil 14000 extra arbeidsplaatsen Kritiek op handelwijze particuliere” tandartsen y Staking kost bonden 8 a 9 miljoen f ii 3) BEVOLKING MEER BETREKKEN BIJ GEZONDHEIDSZORG OVERLEG IN BOUWSECTOR ZIT NOG MUURVAST x, een miljoen gulden aan prijzen Aardgasproduktie in EEG steeg met 6 percent een miljoen gulden aan prijzen 3 Onaanvaardbaar" Buitenlandse bedrijven onder Indonesisch leiderschap De lichtgewicht Singer Starlet i* l - "J DINSDAG 2 2 FEBRUARI 19 7 7 ECONOMIE (Van onze redactie economie) M BI .W DEN HAAG. De werkgevers in de havens hebben de bonden laten weten zonder voorwaarden vooraf te willen praten over een nieuwe cao. De vervoersbonden hebben deze uitnodiging gister avond laat aanvaard. De invitatie van de werkgevers kwam vrij onverwacht. Nog dit weekeinde leken de onderhandelingen in de havensector hopeloos vast te zitten. iSl V Ira Loongesprek haven en metaal komt op gang en (ADVERTENTIE) 737 (ADVERTENTIE) 3 6,88 '0,00 grenzen van het richtlijntarief af te wijken. In totaal zijn er tot nu toe zo’n 145.000 stakingsdagen uitbetaald, tegen vijftig gulden per dag. Mochten de stakingen zo lang voortduren dat er over het totale door de stakers ontvangen bedrag ook nog eens belasting moet worden betaald, dan betekent dit dat de FNV nog eens twee en een half miljoen gulden op tafel zal moeten leggen Na afloop van dit beraad werd gister avond bekend gemaakt dat donderdag zal worden begonnen met cao-onderhande- lingen in deze sector. De bonden hebben zich bereid verklaard hun leden te vragen de stakingen zo lang op te schorten. Iri de sector metaal is gisteravond het overleg tussen werknemers en werkge vers hervat binnen de raad van overleg in de metaalindustrie (ROM). Het gesprek in de ROM was op 6 januari vastgelopen. BRUSSEL (ANP). De aardgaspro duktie in de EEG is vorig jaar met 6 percent gestegen. Volgens voorlopige ramingen is er vorig jaar in de Europese Gemeenschap in totaal 173 miljard kubieke meter aardgas geproduceerd. De Nederlandse aardgasproduktie nam met 6 percent toe. Maar de voortdurende uit breiding van de aardgaswinning in de Noordzee deed de Britse produktie vorig jaar toenemen met 11 percent. „Wij hopen dat de ondernemers een constructieve bijdrage willen leveren voor de oplossing van het conflict en dat ze geen nieuwe portie zand in de wielen zullen gooien”. Dit zei voorzitter Wim Kok gisteravond na afloop van de federatie- raad van de FNV. Volgens de FNV-voorzitter liggen de moeilijkheden gezien onder meer de hou ding van de bouwwerkgevers, nu vooral bij de ondernemers en niet bij de bonden. Kok: „De werkgevers moeten nu niet krui denleren, maar met de bonden tot een snelle oplossing van het conflict zien te komen. Over het overleg in de metaalsector zei Wim Kok dat de werkgevers in de metaal moeten nagaan of ze voor de tweede keer zullen beslissen om de sleutel tot de oplos sing „die ze in hun bezit hebben” naast zich neer te leggen. „Ik hoop dat ze nu positiever zullen zijn”. Hier wordt volgens de Consumenten bond de mogelijkheid geopend dat of een enge taakomschrijving wordt gege ven dan wel de taakomschrijvingen per provincie en gemeente uiteenlopen. Vol gens de Consumentenbond is dit onge wenst en daarom voelt hij meer voor het vastleggen van een ruime taakopvatting Bij twee grote bedrijven, Akzo en Phi lips, worden de cao-onderhandelingen heropend. Philips gaat morgenmiddag in gesprek met de bonden op basis van het protocol dat door werkgevers en werkne mers onlangs in Pen Haag werd opge steld. In de nacht van 7 op 8 februari werden voor dit bedrijf de onderhandelin- gen afgebroken. Breekpunt was toen de automatische prijscompensatie. De overeenkomst die Ford (1500 man) met de vakbonden bereikte, heeft de woe de opgewekt van de werkgeversorganisa tie FME. Ford heeft niet alleen de volledi ge prijscompensatie gegeven, maar is de bonden ook tegemoet gekomen in hun eisen met betrekking tot de reële inko mensverbetering. Bij 14 bedrijven met in totaal 15.000 werknemers in de sector industrie is gisteren het werk weer hervat. In de meeste gevallen werden deze stakingen opgeschorst, omdat de industriebonden uitzicht zagen op een cao. In twee gevallen werd ook daadwerkelijk een akkoord bereikt. Daartoe is besloten omdat de bonden hun ultimatum, dat afgelopen zondagavond zou aflopen, tot 5 maart hebben opge schort. Het is van groot belang, aldus de Con sumentenbond, dat kwaliteitseisen op het gebied van de gezondheidszorg wet- telijk worden geregeld. Feitenkennis en inzicht van de consumenten zijn beperkt waar het de wenselijke voorzieningen en behandelingen betreft alsook kosten en kwaliteit van het verstrekte. Die eisen moeten ook van toepassing zijn op zelf standige beroepsbeoefenaren. in de wet. Bij het stellen van eisen aan inrichting, organisatie en administratie van artsen en andere medewerkers en wat de spreiding betreft zouden ook andere betrokkenen, zoals consumen ten, moeten kunnen meepraten. De heer Van Eijkelenburg liet echter weten, dat de werkgevers in de bouw er niet over piekeren hun standpunt - één percent reële loonsverbetering - te laten varen. Er is inderdaad informeel contact geweest tussen de bonden en ons, aldus In de'richtlijnen zou ook moeten wor den verboden om bij particuliere tarie ven van specialisten binnen benaalde Inzake de tarieven vindt de bond hét noodzakelijk dat zowel een prijsaandui ding vooral als een specificatie van de kosten achteraf wordt gegeven. In de vast te stellen richtlijnen zou deze ver plichting moeten worden opgenomen. Dat de komende richtlijnen het mogelijk zouden maken dat ziekenfonds- en parti culiere tarieven geleidelijk naar elkaar toegroeien, wijst op een kwestie van lange adem. „In het huidige tempo duurt het dan wel zo’n 25 jaar”, aldus de Con sumentenbond. De bouwbonden vinden nu, dat elke basis voor een gesprek is weggevallen. „We zijn zeer verontwaardigd. Op zeer korte termijn zullen we onze acties sterk uitbreidén”, aldus een woordvoerder van de bouwbonden. Bij enkele bouwondernemingen is wel een cao afgesloten. In de havens werden de stakingen giste ren verder uitgebreid. Sinds het begin van de stakingsacties daar zijn 77 schepen uitgeweken naar andere Westeuropese havens, aldus een woordvoerder van de gemeentelijke havendienst. Antwerpen en Bremen waren volgens hem de meest favoriete uitwijkplaatsne. Ladingen voor Te winnen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Eerder moesten de voedingsbonden al vaststellen dat het overleg in de zuivel was vastgelopen. De voedingsbonden zijn in het vleeswa- renoverleg wél met een tussen-oplossing gekomen: één percent per 1 januari en één percent op 1 juli (op jaarbasis dus 1,5 percent). Akzo Syntac Tussen Akzo Coatings, onderdeel van het Akzo-concem, en de heer J. Bink, directeur van Syntac in Voorburg, vindt overleg plaats met als doel om Syntac aan de heer Bink over te dragen, zo heeft Akzo Coatings bekend gemaakt. De voorgestelde overdracht zal voor de 75 personeelsleden van Syn tac geen nadelige gevolgen hebben. Syntac is o.m. werkzaam op het gebied van soorten was. Tot de afnemers beho ren de verpakkings- en voedingsmidde lenindustrie. Rotterdam zouden ondanks besmetver klaringen toch elders worden gelost. De onderhandelingen over een cao voor de vleeswarenindustrie hebben maandag geen akkoord opgeleverd. De werkgevers hebben zich bereid verklaard verder te praten op basis van een initiële loonsver betering van één percent. De bonden hou den vast aan twee percent en zijn derhal ve tot de conclusie gekomen, dat het overleg is vastgelopen. stelling ging uit naar de Renault 14, de VW Derby, de Alfetta 2000, de Honda Accord en de auto van het jaar Rover 3500. De auto-importeurs toonden zich unaniem tevreden over de resultaten. De exposanten hadden ook mmder prettige ervaringen. Er werd veel gesto len en beschadigd 1 2,00 M» 4.W ld. I. ten een ruime taakstelling hebben. Zij moeten zich kunnen bezighouden met beherende taken en als overlegforum dienen voor iedereen die bij de gezond heidszorg betrokken is. Of en in hoever re deze ruime taakstelling er ook uit komt, hangt af van de provinciale en gemeente overheden, aldus de wets ontwerpen. Niet alleen vanwege de hoogte vind Car- pay dat inkomen maatschappelijk onaan vaardbaar, maar ook om een aantal ande re redenen. Zo zijn de tandartsen volgens hem als groep onvoldoende bereid om aan de „eenvoudige” vraag van ziekenfonds verzekerden tegemoet te komen: „Een groot deèl blijft bij toelating tot de prak tijk selecteren op inkomen.” Verder stelt hij, dat de tandartsen niet bereid zijn om deugdelijke 24-uursregelingen te treffen voor spoedhulp en dat vaak „ondanks duidelijk aantoonbare lagere kwaliteit van het werk toch de volle prijs wordt berekend.” Ook meent de heer Carpay, dat de inter ne tuchtrechtspraak en de honorariumbe- oordelingscommissies onvoldoende func tioneren, de rechten van de patiënten onvoldoende waarborgen en niet het res pect afdwingen dat bij interne recht spraak en toetsing nodig is. In het algemeen, uitzonderingen daar gelaten, kan worden gesproken van een tekort aan besef dat een bevoorrechte positie verplichtingen met zich brengt, aldus Carpay. Volgens hem is het niet in de eerste plaats het inkomen dat bij het brede publiek ongenoegen veroorzaakt, „maar hef gedrag van de groep in zijn totaliteit en dat van de enkeling in het bijzonder.” hoger ligt dan dat van de meeste acade mici. SJKSB Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 Er werd zelfs een spoedvergadering belegd, waarover woordvoerders van de bouwbonden NW en NKV erg geheim zinnig deden. „Er zal een belangrijke beslissing worden genomen”, zei een van hen. Of dat opschorting van de stakings acties betekende, wilde hij niet zeggen. oo .50 30 00 00 ,50 80 20 50 ,00 ,00 ,00 20 ,00 00e ,00 20 20 ■00 50 30 ,80 ,200 «6 00 50 00 80 00 00 70 20 00 00 00 00 80 20 00 50 20 DOd 10a 00 00 80 10e 00 OO 70 30 50 50e 60 00e 00 50 80 50 00 00 40 50 70 00 00 ,50 50 50 50e ,00 ,50 .00 ,00 Voor het eerst sinds 1973 steeg de aard gasproduktie in Italië en wel met 7 per cent. In Frankrijk en West-Duitsland daalde de produktie vergeleken met het jaar daarvoor en wel met respectievelijk 6 en 2 percent. Ons land, aldus de voorlopige EEG- statistieken, voorziet in 48 percent van de Europese behoefte aan aardgas De commissies op lokaal en regionaal niveau, waarvoor Hendriks oleit. moe- De Consumentenbond heeft bezwaar tegen de rol van de particuliere ziekte kostenverzekeraars als partij in de onderhandelingen over tarieven. Bij de ziekenfondsen is nog een zekere contro le via de Ziekenfondswet, maar op par ticulier terrein bestaat die niet. Het voorgestelde systeem is onbevredigend en om aan de bezwaren tegemoet te komen zou de beroepsmogelijkheid via het college van beroep voor het bedrijfsleven moeten worden geopend voor de derde partij, de consument, die het grootste belang heeft bij een laag tarief. GRONINGEN (ANP). Om een gezon de arbeidsmarkt te krijgen in de provin cie Groningen is het noodzakelijk dat er tot aan 1985 ongeveer 14000 arbeidsplaat sen bij komen. Daarvan zullen 8000 nodig zijn om de groei van de Groninger beroepsbevolking op te vangen, terwijl er 6000 nodig zullen zijn voor mensen die van buiten de provincie naar Groningen komen. Dit staat in de gisteren verschenen werkgelegenheidsnota van Gedeputeerde Staten van Groningen. Groningen wil die extra arbeidsplaatsen omdat bij een voortduren van de huidige ontwikkeling in 1985 in enkele delen van de provincie 20 percent van de mannen werkloos zal zijn. Het bestuur van de FNV is financieel solidair met de stakers. „We hebben van daag een al eerder ontworpen constructie nader ingevuld om ons als financieel speerpunt te gedragen”, zei FNV- voorzitter Wim Kok gisteren op de vraag of ook de FNV-bestuursleden genoegen nemen met de stakingsuitkering van vijf tig gulden per dag. UTRECHT (ANP). De openstelling van de STAPP (Sectie Tandheelkunde Aan Particuliere Patiënten) van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde dwingt overheidsingrijpen af. Aldus de heer J. Carpay, oud- hoofdbestuurslid van de maatschappij tandheelkunde, in het Nederlandse Tandarsen- blad. Het Tweede-Kamerlid Dolman (PvdA) heeft onlangs op een congres kritiek uitge oefend op de 300 tandartsen, die uitslui tend een'particuliere praktijk hebben en die geen ziekenfondspatiënten helpen. Hij pleitte voor een eerlijker verdeling van de beschikbare tandheelkundige hulp over de bevolking. De heer J. Böhmer van de STAPP rea geerde daar in het tandartsenblad onder meer op met de opmerking: „De heer Dolman gaat er kennelijk van uit, dat als de sociaal zwakkere deze zorg niet kan krijgen, dan iedereen in Nederland maar niet. Dat zou niet een progressief maar een regressief beleid zijn.” De heer Carpay is het duidelijk niet eens met de stellingname van Böhmer. Hij herinnert eraan, dat meer dan de helft van het geld dat aan tandheelkundige zorg wordt uitgegeven wordt opgebracht door particulieren of niet-verzekerden. De tan dartsen hebben een „meerderheidsbe lang” in de particuliere geldstroom. Mede daarom is de STAPP opgericht. Carpay zegt, dat hem in de gezondheidszorg geen vergelijkbare vereniging bekend is van werkers, die zich groeperen om de meest draagkrachtigen te gaan verzorgen. Volgens hem genieten de tandartsen mede door de schaarste aan tandheelkun dige hulp een hoog inkomen. Hij becijfert de omzet per jaar op veel meer dan 300.000, ook als daar de onkosten en de kosten voor personeel en investeringen worden afgetrokken blijft er nog een gemiddeld inkomen over, dat aanzienlijk Verwarring en woede beheersten gisteren de loonstrijd in de bouw. De bonden hadden van gesprekken met de voorzitter van de werkgeversdelegatie, de heer S. J. van Eijkelenburg, de indruk overgehouden, dat er te praten zou zijn over hun eis, een initiële loonsverhoging van twee percent. DJAKARTA (Reuter). Buitenlandse maatschappijen in Indonesië moeten er vóór het einde van dit jaar voor zorgen dat ze worden geleid door Indonesiërs. Dat heeft de minister van handel, Radis- oe Prawiro, gisteren gezegd na afloop van een onderhoud met president Soe- harto. Dit bevel betreft 15.000 maatschappijen, waarvan het merendeel een Chinese lei ding heeft. Er vallen ook bedrijven onder van grote Europese en Amerikaanse ondernemingen als Dunlop, Siemens, Sin ger, Hoechst en Bata. President Soeharto heeft al enkele jaren geleden vastgesteld dat de leiding van het Indonesische bedrijfsleven in Indonesische handen moet komen. De regering wil in juli een kapitaal- en geldmarkt openen. Zij wil daar aandelen in buitenlandse ondernemingen kopen. De aankopen zullen worden gedaan door het staatsbedrijf Dana Reksa, dat de aan delen zal doorverkopen aan Indonesiërs. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Consumentenbond voelt zich aangesproken door ideeën, die staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) naar voren brengt in wets ontwerpen Voorzieningen Gezond heidszorg en Tarieven Gezondheids zorg. Hierbij wordt gedoeld op het meer betrekken van de bevolking bij inrich ting en planning en het stellen van kwaliteitseisen. Veel zal echter afhan gen van de uitwerking van die plannen en wat dit betreft is de bond niet geheel gerust, zo wordt in de „Consumenten gids” gezegd. Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greepHij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan En dat is heel wat voor zo’n kompacte lichtgewicht Winkelwaarde f 649,- En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399- De onderhandelingen bij Akzo worden donderdag hervat. Met het oog daarop hebben de Industriebonden NW en NKV het ultimatum voor twee Akzo-bedrijven opgeschort. Deze ultimata zouden van morgen aflopen. Het chemisch bedrijf Windmill in Vlaardingen heeft gisteren besloten het kort geding tegen de Indus triebonden NW en NKV aan te houden. Siemens: goede vooruitzichten Ondanks het algemene economische beeld, dat de directie van Siemens Nederland niet onverdeeld gunstig noemt, geven de vooruitzichten voor het bedrijf zelf in het lopende boekjaar goe de hoop. In het afgelopen boekjaar 1975-’76 steeg de omzet van Siemens Nederland met 18 miljoen tot 380 mil joen. De winst nam toe van 52,2 miljoen tot 58,4 miljoen. Die toename, zo schrijft de directie in het vandaag verschenen jaarverslag, is te danken aan het in de hand houden van de kosten en het op peil blijven van de produktiviteit. Voor gesteld wordt een dividend van 11 per cent (vorig jaar 10 percent) over het geplaatste en volgestorte kapitaal van inmiddels 10 miljoen (was vorig jaar nog 6 miljoen). Dividend ABN De Algemene Bank Nederland gaat vrijdag 25 februari nabeurs het dividendvoorstel over 1976 bekendmaken, aldus een mededeling van de bank. Personenauto-RAI uitstekend bezocht De zondag beëindigde internationale personenauto tentoonstelling in het RAI-gebouw in Amsterdam heeft 411.262 bezoekers getrokken. Dat zijn er bijna 23.000 meer dan twee jaar geleden (388.428) en daarmee zijn de verwach tingen overtroffen, aldus een woord voerder van de RAI. De meeste belang- (ADVERTENTIE) Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. Peugeot-Citroën Het Franse automo- bielconcern PSA Peugeot-Citroën heeft de Portugese regering een plan voorge legd voor de bouw van een fabriek die per jaar honderdduizend motorvoertui gen kan maken en werk biedt aan vijf- tot tienduizend mensen. Peugeot- Citroën heeft al een fabriek in Portugal, namelijk in Mangualde. Het bedrijf maakt ongeveer achtduizend voertui gen per jaar en heeft een marktaandeel van 17,2 percent. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De staking heeft de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in ruim twee weken acht a negen miljoen gulden gekost. Tot deze schatting kwam gisteravond de financieel deskun dige van de FNV, Frans Drabbe. Deze luchtfoto van KLM Aerocarto geeft een overzicht van het door de staking getroffen bedrijf van Norfolk Line in de haven van Scheveningen. een verklaring van de AVBB, de werkge versorganisatie in de bouw, maar er zijn geen toezeggingen gedaan. „Daarvan kan natuurlijk geen sprake zijn”, aldus de AVBB.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15