Jan Rab één van kandidaten voor opvolging TOMASZEWSKI WIL JOOP CASTENMILLER NAAR NEDERLAND WEG BIJ TELSTAR Wim Jansen geopereerd Winnen op Wembley Bulgaarse Lematchko verslagen tegen Oranje Imponerend spel in Brussel van Van der Mije International voor AZ’67 tototips treffers en missers grote uitzondering België wil ■n iX i ili Shockeffect •3 DINSDAG 22 FEBRUARI SPORT 19 7 7 17 - *1 immiiiiiimimiiiimmiiiiimiimmiiiiiiimimiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiiiiiiiiimimimiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiim s. W’m Jansen voor Helmond Sport t 1 op ’74-’75 0-2 2-0 7-1 1 1 i i i t 1 e r i r Voor het begin van de vierde partij werd de zondag afgebroken derde partij remise gegeven omdat na analyse bleek dat de door Tatjana Lematchko afgege ven 42e zet zonder meer m remise zou eindigen Nu de stand door de Nederland se, die haar eerste partij verloor, weer recht is getrokken, wordt algemeen aan genomen dat de zevende partij weleens zou kunnen gaan beslissen over de plaat sing van een van de schaaksters voor het kandidatentoernooi (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar-trainer Joop Cas tenmiller heeft gisteren van het bestuur van de Velser-vereniging vernomen dat zijn contract bij Telstar aan het einde van dit seizoen niet zal worden verlengd. Castenmillers verbintenis met Telstar loopt af op 30 juni, maar de oefenmeester had een clausule in zijn contract laten opnemen dat Telstar hem bij een eventu eel ontslag voor 1 maart op de hoogte zou moeten stellen. Voorzitter Ton Zwikstra: „Het is een beetje een vervelend tijdstip om het nu al bekend te moeten maken, maar we zaten nu eenmaal formeel vast aan het feit dat we Castenmiller vier maanden van tevoren op de hoogte moes ten stellen of we door wilden gaan of niet”. Inmiddels heeft Telstar een commissie van drie benoemd die op zoek moet gaan naar een nieuwe oefenmeester Het gaat om de heren Wedemeijer (commissaris), Van der Lugt (oud-speler) en Van der Aar (bestuurslid). Na een eerste vergadering heeft het drietal besloten om zo snel mogelijk te proberen een nieuwe oefen- Gebeurt dat niet, dan zal zij in de zevende partij met zwart Lematchko dienen te bestrijden En tot nu toe is het nog niet vaak voorgekomen dat de Bulgaarse met wit een partij heeft verloren (Van onze sportredactie) ALKMAAR. AZ’67 zal vandaag haar besprekingen afronden met de 17-jarige Fred Filippo, vrije verdediger van ama- teurhoofdklasser UVS uit Leiden De Noordhollandse eredivisieclub heeft hem ’n tweejarig contract aangeboden Filippo speelde zich met name tijdens het laatste toernooi van Jong Oranje in de kijker Al eerder toonden Ajax, PSV FC Utrecht en Telstar belangstelling voor deze jeugdige voetballer van het UEFA-elftal Het is niet de bedoeling van AZ’67 hem direct al op te stellen in het eerste team. Rab. de ontslagen oefenmeester van FC Utrecht, die in de jaren dat hij bij Telstar werkte van de Velser-vereniging een sub topper maakte Het is een visie die later werd beves tigd door Nesovic. „Zonder een opera tie was deze blessure nooit over gegaan Maandagochtend is Jansen in het Rot terdamse Bethesda-ziekenhuis geope reerd aan de hardnekkige buikblessure, die de Feyenoorder al weken buitenspel heeft gehouden De operatie is verricht door de Joegoslavische specialist dr Branislav Nesovic, die al eerder spelers als Ohlak Breitner en Ramliak aan hetzelfde euvel opereerde Nesovic ver sterkte aan beide kanten van de buik wand de aanhechtingen van de spieren mei plastic Feyenoord-clubarts Abar- banel verklaarde: „Als Jansen nog twee maanden met deze blessure was doorge lopen. dan had hij nooit meer kunnen voetballen” Na een toto met bijna uitsluitend wed strijden van de Engelse League op het formulier treffen wij op totonummer 9 de gebruikelijke wedstrijden van de vaderlandse kompetitie aan Feyenoord zal het in de komende maanden zonder zijn belangrijke mid denvelder Wim Jansen moeten stellen. Zij was alleen maar verergerd De buik spieren van Jansen waren te slap ont wikkeld ten opzichte van zijn beenspie ren, die in de loop der jaren veel zwaar der zijn belast Het is een kwaal, die bij veel voetballers voorkomt wanneer ze tegen de dertig lopen” PSV boekte in het seizoen 1966-1967 zijn laatste overwinning bij de FC Twen te Het interessante van deze wedstrijd is dat PSV na een moeilijke start de hoop op een kampioenschap nog niet heeft laten varen en FC Twente na een nog slechter begin aan de beterende hand is. 2- 2 0-0 3- 1 2- 1 3- 0 1- 0 2- 0 Uitgeschakeld. Feyenoord Toch gelukte net Nederland de Engel- sen in het hol van de leeuw te verslaan Onderstaand overzicht geeft aan welke landen dat evenals Nederland gepres teerd hebben 25-11 1953 Engeland-Hongarije. 28- 10-1959 Engeland-Zweden 20-10-1965 Engeland-Oostenrijk2-3 29- 4-1972 Engeland-West-Duitsland 1-3 14-11-1973 Êngeiand-ltalië 9- 2-1977 Engeland-Nederland A. De groep landen van het vasteland die Engeland op Wembley klopten. 0-1 0-2 .3-6 2-3 ’75-’76 2-3 1-1 1-1 0-0 3- 3 0-1 4- 0 5- 1 ’76-’77 2- 3 3- 3 1-3 0-3 0-3 1- 5 2- 1 3- 1 0-3 1-1 1-0 1-4 1-1 Jan Tomaszewski, doelman en rugge- graat van het Poolse elftal, bijgenaamd „de held van Wembley”, wil graag voet ballen in Nederland. Om als trainer te kunnen slagen wil hij als speler nog enkele jaren ervaring opdoen met ande re spelsoorten. Het Nederlandse sys teem is favoriet, omdat hij daarin het meest volmaakte voetbal ter wereld ziet. De doelman voert met de Poolse bond overleg over een „vrijgeleide”. Volgend jaar januari wordt hij 30 en mag hij waarschijnlijk weg, zo is hem toegezegd. 1 Hoewel het in degradatiegevaar verke rende Telstar tenslotte nog niet aan het einde van de rit is, ligt het wel in de bedoeling van Telstar om Castenmiller tot het einde van dit seizoen te handhaven. In dat opzicht speelt de club het heel wat fatsoenlijker dan het meerendeel der ver enigingen, dat er niet voor terugdeinst om de trainer op staande voet te ontslaan als de resultaten niet aan de verwachtingen voldoen. Bovendien zou het wel eens wei nig kunnen uithalen in deze situatie, waar in Telstar werkelijk alles zal moeten doen waaruit een definitieve keus zal worden gemaakt Hierbij bevindt zich ook Jan (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Er is een grote kans dat de voetbalinterland tussen België en Nederland dit jaar met wordt gespeeld in Antwerpen. De Belgische voetbalbond heeft meegedeeld er niet voor te zijn dat het belangrijke duel, in de voorronde van het wereldkampioenschap, op 26 maart in het Bosuil-stadion (de Hel van Deurne) wordt gehouden. Als belangrijkste argu ment gebruikte de bond het ontbreken van de vereiste lichtsterkte van 800 lux in Antwerpen Inmiddels heeft men laten doorschemeren het Brusselse Heijzelsta- dion als een goed alternatief te zien De Belgische voetbalbond zou met ingang van 26 maart trouwens het liefst alle interlands van de „Rode Duivels” in Brussel gespeeld zien, in verband met de grasmat en lichtsterkte. Enkele wedstrijden springen er uit. Allereerst de Noordhollandse derby tus sen AZ’67 en Telstar Hoe goea de Alk maarders ook spelen het lukt hen bijna nooit in IJmuiden zegevierend af te slui ten Tot op heden slechts één keer AZ’67 is op weg naar internationaal voetbal en Telstar doet verwoede pogingen uit het degradatiegedrang te komen Een gelijk spel (ijkt net hoogst haalbare voor Tel star waar een aanvallend AZ’67 geen genoegen mee zal proberen te nemen NAC heeft op eigen terrein altijd volop problemen met Sparta De laatste thuis overwinning dateert dan ook van het seizoen 1968 1969 Eindhoven en Ajax ontmoetten elkaar in Eindhoven slechts tweemaal en beide keren bleef Ajax overeind Ook nu heeft Ajax de meeste winstkansen Haarlem heeft nog geen enkele overwinning bij FC Utrecht kun nen boeken en ook nu krijgt de thui sploeg de meeste winstkansen De totale winst aan punten voor NEC ui de Kuip is slechts terug te vinden in twee gelijke spelen Ondanks de mindere periode moeten de Feyenoorders m staat geacht worden eindelijk tot winst te komen FC Amsterdam krijgt tegen Roda JC een uiterst zware opponent om het puntento taal op te schroeven Een lijn in de vorige resultaten is niet te ontdekken en ook nu «verheerst de onduidelijkheid C Nederlagen tegen Noord-Ierland op Wembley 6-11-1957 Engeland-Noord-Ierland 2-3 23- 5-1972 Engeland-Noord-Ierland 0-1 Die doelman nu, die nog steeds een van ’s werelds besten is, heeft voorliefde voor Nederland. EngelandNederland heeft hij op de beeldbuis gezien en hij legt uit: „Wat Nederland in Londen pres teerde was grandioos. In München acteerden ze reeds oogstrelend. Maar hun tactisch sterke wapen, het spelen op balbezit, werd niet altijd feilloos gehan teerd. Zeker niet toen ze tegen ons stre den. Nu gaat alles geroutineerder, is er een grotere rust en spelen ze haast vol maakt. Nederland nu is sterker dan het team dat in West-Duitsland opzien baar de. Toen ook moest de ploeg de Duitsers naast zich dulden aan de wereldtop, nu staan ze alleen. Want al zijn ook de Duitsers vooral in tactisch opzicht gegroeid, de winst van de Nederlandse opmars is duidelijk groter”. Eindhoven-Ajax NAC-Sparta FC WV-FC Den Haag FC Twente-PSV FC Utrecht-Haarlem Telstar-AZ’67 GA Eagles-de Graafschap Feyenoord-NEC FC Amsterdam-Roda JC PEC (Z)-SW Volendam-FC Vlaardingen Fortuna SC-MW Wagemngen-Willem II blijft bestaan (Van onze sportredactie) HELMOND. Het voortbestaan van de eerste-divisieclub Helmond Sport is verzekerd. Vorig jaar november dreigde Helmond Sport financieel ten onder te gaan wegens belastingschuld en een schuld aan de bedrijfsvereniging, maar na langdurige onderhandelingen zijn de problemen opgelost Helmond Sport moet nu zijn achterstallige schuldenlast over een periode van zes jaar betalen en dus niet ineens. tip 2 1 1 3 1 3 1 1 3 1 1 3 1 Jansen zal minstens één week in het ziekenhuis moeten blijven Daarna duurt het minstens nog een maand voor dat hij weer met de training kan begin nen. zodat het er wel naar uitziet dat Feyenoord zijn belangrijke speler voor de rest van deze competitie goeddeels kwijt is. De voetbalclub Antwerp reageert uiterst verrast op het bericht „Er is hier al zo dikwijls gespeeld, dus we zouden niet weten waarom dat nu ineens niet meer kan’ aldus een bestuursid Insiders gaan ervan uit dat de nog immer levende strijd tussen Vlamingen en Walen een belangrij ke rol speelt Bovendien is het Heijzelsta- dion groter, waardoor er meer geld in het laatje komt Inmiddels heeft een expert m aanplantingen de grasmat m Antwerpen gekeurd en een gunstig rapport gezonden naar de bond, die opdracht had gegeven voor het onderzoek De BRT-televisie heeft maandagavond bekeken of de licht sterkte inderdaad onvoldoende is. Van die test zal afhangen of de televisie de match kan uitzenden Mocht dat niet het geval zijn, dan zal de KBVB zeker niet schro men voor Brussel te kiezen De bond haalt daar echter we) grote problemen mee in huis, want niemand kan dan verder ver tellen hoe het moet met de al in Nederland en België verkochte toegangskaarten. spoeuf De belastingdienst en de bedrijfsver eniging hebben hun beslissing genomen op basis van het feit dat de begroting en de exploitatie van Helmond Sport in de Intussen blijken vooral België en Spanje interesse te hebben in de interna tional; diverse aanbiedingen zijn de postbus van zijn huis in het Poolse Lodz al binnengegleden Ook het Franse Lyon heeft naar verluidt belangstelling getoond. Nederlandse clubs houden zich nog koest. „Nog geen enkele vereniging heeft zich gemeld”, aldus Tomaszewski, die met zijn club Lodz, lijstaanvoerder in de Poolse competitie, momenteel een trip door Nederland, België en West- Duitsland maakt. De boomlange doel man schreef op 17 oktober 1973 historie (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. De vierde partij in de schaaktweekamp tussen Kathy van der Mije en de Bulgaarse Tatjana Lematchko is maandag in Roosendaal na vijf uur spelen in een overwinning voor de met wit spelende Nederlandse kampi oene geëindigd. Omdat de zondag afge broken derde partij zonder verder spelen remise werd gegeven is de stand nu gelijk: 2-2, Evenals de drie voorgaande matches uit de beslissingstweekamp in Roosendaal had ook de vierde een Spaan se opening Tatjana Lematchko speelde die opening erg knap en behaalde een duidelijk voordeel In het middenspel kwam de Nederlandse met vele taktische finesses bijzonder imponerend terug en slaagde erin twee belangrijke pionnen te verwerven Het eindspel werd daarna door Kathy van der Mije erg simpel gewonnen, al bleef de Bulgaarse nog zeker een zet of tien loeren op een eventu ele misstap van de Nederlandse. om niet te degraderen. Met het shockef fect van een simpele trainerswissel los je dat niet even op. Dat voelt het bestuur ook wel aan. Castenmiller.- „Ik ben blij dat ik het af mag maken. Ik zal er alles aan doen om het elftal voor de eredivisie te behou den. Dat zal dan mijn voldoening zijn”. Castenmiller weet momenteel nog niet wat hij na dit seizoen gaat doen Hij stelt „Het is natuurlijk duidelijk dat de spoe ling dun is. Niet alleen voor mij, maar voor iedere oefenmeester die zijn club moet verlaten. Daarom heb ik ook aange drongen om het enkele maanden van tevo ren te horen. Dan kan ik nog een beetje de markt opgaan. Ik had nog wel door willen gaan bij Telstar. Tenslotte heb je wat opgebouwd aan jeugd waar je misschien geen resultaat meer van ziet. Aan de ande re kant kun je je afvragen of drie jaar voor een trainer bij een club niet genoeg is. Zowel voor de leiding als voor jezelf. Het is maar hoe je het bekijkt Aangenomen wordt dat de eerstvolgen de twee partijen uit de tweekamp niet onmiddellijk een beslissing zullen bren gen Mogelijk dat de meer geroutineerde Kathy van der Mije, die na haar vierde partij maandag tegen Lematchko een erg vermoeide indruk maakte, uit de eerstko mende twee partijen winst kan halen Winnen op Wembley is een uitzonde ring De heilige voetbalgrond geeft de Engelsen altijd een extra kick en de enorme toeschouwersmassa doet dienst als de zo gevreesde twaalfde man toen hij met een serie ongelooflijke red dingen Engeland afhield van de eindron de van het een jaar later in West- Duitsland gespeelde wereldkampioen schap. Op die gedenkwaardige dag sprak de toenmalige Engelse trainer coach sir Alf Ramsey klare taal toen hij opmerkte: „Ik geloof niet dat ik op Wem bley ooit een betere doelman aan het werk heb gezien”. En de Westduitse mid denvelder Günther Netzer voegde daar aan toe: „Polen had een clown in het doel die op de meest onorthodoxe manier door het strafschopgebied ren de, maar die clown toonde zich wel een genie met feilloze intuïtie. Het was gewoon griezelig voor de Engelse aan vallers te weten dat deze Poolse doelman op voorhand onderkende waar de bal zou komen”. Maar hoe formeel het Telstar-bestuur ook handelt, de beslissing om Joop Cas tenmiller te ontslaan is al twee maanden geleden genomen. De betrokken partijen ontkennen hardnekkig dat de vooral de laatste weken tegenvallende prestaties in de competitie en het KNVB-bekertoemooi tot een directe beslissing hebben geleid, maar het is wel duidelijk dat de Telstar- leiding weinig tevreden is over de huidige resultaten en technische gang van zaken bij de club. Ook voor Castenmiller zelf, die nuchter opmerkt- „Ik ben helemaal niet geschokt door dit ontslag Als de resultaten tegenvallen dan wordt het eerst ingegrepen in de zwakke schakel Dat is nu eenmaal de trainer. Dat is een gegevem dat bijna zo oud is als het voetballen zelf. Dat realiseer ik me echt wel want dat heb ik tenslotte zelf al vaker aan den lijve ondervonden.” AZ’67-PSV en PEC zijn de enige clubs die ook het vorig seizoen de laatste acht van de KNVB-beker bereikten Na 23 Kompetitie-wedstrijden zijn er m de Ere-divisie 605 goals gescoord tegen 589 over dezelfde periode in het vorig seizoen. Alleen Eindhoven-Telstar en de Graafschap hebben nog geen uitwed strijd kunnen winnen Slechts 28 spelers hebben alle wed strijden mee- en uitgespeeld. Voor Telstar behoren Paul v.d. Mee ren en Frans van Essen daarbij, voor Haarlem Beer Wentink en Abe v.d. Ban, voor AZ’67 zijn dit Ron Spelbos- Henk van Rijnsoever en Kees Kist In deze 23 wedstrijden werden 339 spelers ingezet AZ’67 en Haarlem gebruikten er 20 en Telstar 21 De meest voorkomende uitslag is 1-0, daarna met 26x 1-1 en 2-1 met 25. PSV de landskampioen heeft op dit moment 15 punten verloren, precies evenveel als het vorig seizoen totaal. Feyenoord verloor het vorig seizoen op eigen terrein slechts twee punten. Nu heeft men daar reeds zes punten wegge geven Bij FC Twente is het nog catastrofa- ler Het vorig seizoen 3 punten verlies op eigen terrein, tegen twaalf op dit moment AZ’67 maakte het vorig seizoen 46 goals. Nu is men de produktiefste ploeg in het betaald voetbal met 57 doel punten. afgelopen twéé jaar sluitend waren De schulden dateren van vóór deze periode. Helmond Sport voelt zich intussen geno men door de belangenverenigingen in het betaald voetbal, die taal noch teken van zich heten horen. Daarentegen was de steun in de directe omgeving bewonde- renswaardig Zo leverde een loterij bin nen vier weken 32.000 gulden netto op. Ook sportief gezien heeft Helmond Sport de laatste tijd niet te klagen De laatste acht wedstrijden resulteerden in een winst van elf punten waardoor Helmond Sport de rode lantaren heeft overge dragen Joop Castenmiller- „Ik ben niet geschokt door dit ontslag’ meester te contracteren. Het trio heeft een lijstje van zes namen opgesteld. Tomaszewski Hier in het doel in de vriendschappelijke wedstrijd van Lodz tegen Haarlem. B Nederlagen tegen Schotland Wembley 31-3-1928 Engeland-Schotland1-5 9-4-1938: Engeland-Schotland0-1 9-4-1949 Engeland-Schotland1-3 14- 4-1951 Engeland-Schotland2-3 6-4-1963 Engeland-Schotland1-2 15- 4-1967 Engeland-Schotland2-3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17