PvdA en PPR zijn het nu eens over regeerakkoord affaire-Zijlstra Man overleden in politiecel en dan dit nog Justitiële delegatie teruggekeerd uit Polen en Sovjet-Unie „Geen schade door Tl „Beveiliging van computers laat te wensen over” Ji I DEFENSIEBEGROTING RUIM 300 MILJARD VONDELING: DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 2 FEBRUARI 19 7 7 2 „Voldoende bewijzen” (Van onze Amsterdamse redactie) SCHIPHOL. Een proces tegen Menten wegens de oorlogsmisdan in de Oekraïne waarvan hij wordt verdacht, zal op zijn vroegst in juli kunnen beginnen. De Amsterdamse officier van Justitie mr. A. F. J. C. Habermehl heeft dit gisteren gezegd nadat hij met rechter commissaris mr. H. J. W. van Buuren uit Polen was teruggekeerd. De reis van de speciale onderzoekdelegatie van Justitie naar Polen en de Sovjet-Unie heeft zoveel materiaal opgeleverd, dat, aldus mr. Haber mehl, een dagvaarding nu binnen vier weken kan worden verwacht. Woordenstrijd Nieuwe telefoongids Postzegels gestolen Mijnparachutes Diefstal van munten EEG en Engelsen Churchills weduwe Levenloze cellen Verplichte EHBO V erkeersinf ormatie Comoren (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON President Carter dient vandaag bij het Congres een amendement op Fords defensiebegroting in, dat 6,9 miljard gulden bespaart. Carters totale budget beloopt 301 miljard gulden voor de verdediging. Dat is ruim 25 miljard gulden meer dan de defensie-uitgaven voor dit jaar. Oude hoenderrassen „De” Chinees «rs £S i z r en (Van onze parlementsredactie) het weer Vooruitzichten voor donderdag: Wisselvallig en aanhoudend zacht. WEERRAPPORTEN zzw windst. o 8 11 8 10 9 9 10 5 16 17 12 14 10 10 11 -3 7 10 10 8 10 17 16 10 16 -2 12 16 14 1 12 8 18 14 23 19 24 9 9 4 5 GRONINGEN (ANP). De beveiliging van computercentrales in Nederland laat te wensen over. De beveiligingseisen wor den te oppervlakkig behandeld. Dat zegt drs. J. A. M. Oonincx, wetenschappelijk medewerker van de economische faculteit te Groningen. Hij sprak gisteravond tij dens een studium generale in Groningen over computercriminaliteit. Volgens de heer Oonincx is de compu- termisdaad duidelijk geringer dan de fraude gepleegd met behulp van een handsysteem. Doordat er steeds meer computers worden gebruikt zal de compu terfraude toenemen en bovendien zal de schade per misdaad aanzienlijk hoger zijn. De heer Oonincx wees er bovendien op dat bedrijven lang niet altijd 0e gecon stateerde fraude aangeven omdat zij hun vuile was niet buiten willen hangen De klant hoeft niet te weten dat de gegevens over hem minder veilig zijn dan hij ver moedde. Volgens Oonincx zal er van de privacy wetgeving en van de databanken van de centrale persoonsadministraties een nieu we impuls uitgaan, die de veiligheid van het computersysteem zal bevorderen. Vol ledige zekerheid lijkt niet haalbaar, want ieder systeem zal doorbroken kunnen worden, aldus Oonincx. Volgens een woordvoerder van de PvdA zijn deze laatste problemen maandag avond tot „ieders tevredenheid” opgelost. Hij stelde dat de onderhandelingen over deze punten zelfs eenvoudiger verlopen waren dan aanvankelijk werd verwacht. Dit zou kunnen betekenen dat de PvdA voor wie de radicale eisen duidelijk te ver gingen zijn zin heeft gekregen. De feite lijke inhoud van het regeerakkoord zal morgen openbaar worden gemaakt. DEN BOSCH (ANP). - Een 47-jarige Rotterdammer is gisteren in een dronke- manscel in het politiebureau in Den Bosch overleden. De man was ter ontnuchtering ingesloten nadat hij op de markt in kenne lijke staat van dronkenschap was aange troffen tussen een aantal carnavalsvier ders. De man vertoonde geen uiterlijke ver wondingen toen hij werd opgesloten. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. Carter wil echter meer geld uitgeven voor bijvoorbeeld schuilkelders voor tak- tische ondersteuningsvliegtuigen in Euro- President Carter heeft blijkbaar geen kans gezien om, zoals hij tijdens de verkie zingscampagne beloofde, op Fords defen sieplannen 12,5 tot 17,5 miljard gulden te besparen. Blijkbaar heeft het heftige debat over de vraag of de Sovjet-Unie streeft naar militaire superioriteit op Car ters begroting invloed gehad. De voornaamste bezuinigingen die het Witte Huis voorstelt, liggen wat de nucle aire strategie betreft m de bouw van min der B-l-bommenwerpers (vijf in plaats van acht), temporisering van het bouw programma voor de verplaatsbare MX- raketten en een stilleggen van de produk- tie van M-3 „Minuteman”-raketten, die de ruggegraat vormen van het vanaf het Amerikaanse vasteland opererende net werk van intercontinentale raketten Politieke kringen in Washington destil leren uit Carters defensieplannen een boodschap aan de Sovjet-Unie: de VS zijn bereid tot een zekere terughouding in de nucleaire bewapeningswedloop, met het oog op de komende SALT-besprekingen, maar versterkt terzelfder tijd de paraat heid van de NAVO-strijdkrachten in Centraal-Europa. (Van onze parlementsre dactie) Het bezoek dat de delegatie, waarin ook commissaris G. G. J. Peters en inspecteur D. Pasterkamp van de rijksrecherche en twee tolken zaten, aan de Sovjet-Unie en Polen had gebracht, heeft nieuwe getui gen en dus nieuwe processen-verbaal opgeleverd. Volgens mr. Habermehl zal de pro- forma-dagvaarding uiterlijk op 7 april aan de rechter overhandigd moeten wor den. „Dit is echter een hamerstuk, de wet verlangt het nu eenmaal. Daarna zal de definitieve datum van het gerechtelijk onderzoek worden vastgesteld”, aldus mr. Habermehl. Carters defensieboodschap aan de Rus sen valt samen met een felle woorden strijd tussen het Kremlin en het Witte Huis over de Russische dissidenten. Ter wijl de Russen deze pogen te beslechten met hun aloude argument dat bezorgd heid in de VS om de behandeling van Russische burgers met een afwijkende politieke mening neerkomt op inmenging in de Russische binnenlandse aangelegen heden, probeert Carter in de praktijk te brengen dat er geen noodzakelijke bin ding behoeft te bestaan tussen het streven naar nucleaire en zo mogelijk conventio nele bewapening en vertoon van afkeer Vanuit de Sovjet-Unie heeft de delega tie drie petities meegekregen die Van Duuren conform zijn toezegging zal over handigen aan de Nederlandse regering. Ze behelzen het oordeel dat Menten schul dig is en doen een beroep op Nederland de zaak-Menten op rechtvaardige wijze te behandelen. De petities zijn afkomstig van de communistische jeugd (Komso mol), de pers uit Lvov en de vakbeweging van de USSR. Mr. Habermehl zei niet erg onder de indruk te zijn van Mentens recente bewe ring dat hij statenloos zou zijn, in elk geval geen Nederlander. „Tijdens het vorige proces, in 1948 en ’49, alsmede nadat Polen in oktober 1950 om zijn uitlevering had gevraagd, heeft Menten zich juist met grote nadruk beroepen op zijn Nederland se nationaliteit. Het blijkt uit alle stukken uit die tijd. Bovendien heeft Menten alle jaren door gereisd met een Nederlands paspoort”. Toch, aldus Van Duuren, zal Mentens bewering zowel hier als in Polen alsnog aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Hij sloot daarmee niet uit, dat Menten zelf zal voortgaan die publiciteit juist te zoeken, en wel op zodanige wijze dat de justitie het zonder reactie daarop niet zal kunnen stellen. „In dat geval is het aan de officier van Justitie hierop te reageren”, aldus Van Duuren. In samenhang met zijn mededeling dat de reis veel materiaal heeft opgeleverd, sterkt dit de veronderstelling dat er nu voldoende bewijsmateriaal tegen Menten is verzameld. Op het moment dat Menten gearresteerd had moeten worden, mid den november vorig jaar, werd hieraan door sommigen nog ernstig getwijfeld. over de manier waarop in de Sovjet-Unie de mensenrechten geweld wordt aange daan. De telefoongids krijgt een nieuw pak. Op 19 april krijgen de telefoonabonnees in Den Bosch en Tilburg als eersten het telefoonboek-nieuwe-stijl. De belangrijk ste verandering is dat het telefoonnum mer vóór de naam staat. De nieuwe gidsen hebben vier in plaats van drie kolommen, wat een papierbesparing van 15 percent betekent. Een omvangrijke verzameling postze gels met een waarde van ongeveer 130.000 gulden is in het weekeinde gestolen uit de woning van een Utrechter. Verder namen de ongewenste bezoekers sieraden en sier voorwerpen mee met een totale waarde van achtduizend gulden. Volgens de poli tie zijn de daders met een valse sleutel binnengekómen. Het Amerikaanse bureau voor onder grondse mijnexploitatie en technici van Goodyear Airspace bestuderen momen teel het gebruik van parachutes t.b.v. vei ligheid in de mijnen, hoe paradoxaal dat ook mag klinken. Mijnexperts zijn tot de conclusie gekomen dat ontvouwde para chutes een belangrijke functie zouden kunnen vervullen bij het luchtdicht afslui ten van mijngangen in geval van brand of andere noodsituaties. Bij een overval op het oudheidkundig museum van Napels zijn gisternacht oude munten van onschatbare waarde gesto len. Vier gewapende en gemaskerde man nen drongen het gebouw binnen toen de nachtwaker zich net voor zijn dienst had gemeld. Volgens een Britse opiniepeiling gaat de EEG de Britten hoe langer hoe meer de keel uithangen. Vier van de tien Engelsen willen er afstand van doen. Slechts een derde meent nog, dat het Britse lidmaat schap ervan iets goeds is. Een half jaar geleden dacht nog de helft er zo over. Lady Spencer-Churchill, de 91-jarige weduwe van Engelands „oorlogspremier” moet erfstukken gaan verkopen om haar kosten van levensonderhoud te bestrij den, zo heeft haar kleinzoon meegedeeld Drie schilderijen zullen volgende maand door Christie’s in Londen geveild worden. Ook twee schilderijen, die door Sir Win ston zelf zijn vervaardigd worden ver kocht Volgens de kleinzoon, is zijn groot moeder weliswaar bij de dood van zijn grootvader „goed verzorgd” achtergela ten, maar door het tempo van de inflatie is de situatie ten kwade gekeerd Japanse geleerden zijn erin geslaagd levenloze „cellen” zonder kern of mem braan te kweken, waarvan zij menen dat het de voorgangers geweest moeten zijn van de levende cellen in het evolutionaire proces De structuren bevatten substan ties zoals eiwitten en ongeveer 40 verschil lende soorten aminozuren zoals glycine en glutaminezuur De levenloze cellen die zo zijn ontstaan meten alle 30 micron en lijken op bacteriën. windst. z z zzo windst z zzw nnw windst. zzo z o nw z zzw zzw z z z zzw zzw z z ono w.st. windst. zzw zzo o zzw zw nnw windst z 7 0.5 3 1 0.4 5 1 6 0 0.1 0 2 1 3 4 4 8 2 3 1 1 7 0.1 4 0.1 1 2 7 0.1 4 5 2 8 0 0 0 0 4 4 5 5 5 4 5 5 5 5 2 9 8 4 5 7 5 1 -4 3 ■2 6 3 4 8 6 2 8 -14 4 14 13 4 3 9 5 14 12 10 Zwitsers die opgaan voor hun rijexa men moeten met ingang van volgende maand kunnen aantonen dat zij minimaal 10 uur les hebben gehad in EHBO, aldus het Zwitserse ministerie van Justitie. Amsterdam De Bilt Deelen Eeide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Het gerechtelijk vooronderzoek moet op 15 maart voltooid zijn. Die tijd is kort, gezien het vele werk dat nog moet worden verzet. Hiertoe behoren vertalingen van Poolse documenten en in ht Duits vertaal de processen-verbaal, alsook, aldus Van Duuren, het verhuren van getuigen a décharge. Die hebben zich tot dusver niet gemeld, maar Van Duuren is ervan over tuigd dat ze zullen komen. De bezuinigingen vloeien voornamelijk voort uit een temporisering bij de aan koop van nieuwe wapens, maar minister van defensie, Harold Brown, heeft al ken baar gemaakt, dat in de toekomst vooral zal worden bespaard op militaire man kracht, die ruim de helft van de totale defensie-uitgaven opslokt. pa, aanpassing van civiele vrachtvliegtui gen terwille van de snelle verplaatsing van Amerikaanse militairen naar Europa en aan onderdelen voor schepen en vlieg tuigen voor de al bestaande lucht- en zeevloot. DEN HAAG. Delegaties van de par tijbesturen van PvdA en PPR zijn het gisteravond in Amsterdam volledig eens geworden over een 15 punten tellend regeerakkoord, waarmee deze twee partij en de Tweede-Kamerverkiezingen willen ingaan. Ook de moeilijkheden rond het NAVO-lidmaatschap en de ontwikke lingshulp zijn maandagavond uit de wereld geholpen. Carter ziet geen kans om te bezuinigen op defensie „Tot vanmorgen voor ons vertrek uit Warschau hebben we getuigen gehoord. Zelfs is op het vliegveld nog een proces verbaal getekend”, aldus Van Duuren, die zeer goed te spreken was over de manier waarop de delegatie in beide landen was ontvangen en in de gelegenheid was geweest haar werk naar behoren te doen. Na Carters brief aan de voorman van de dissidenten, Alexander Sacharov heeft de Russische ambassadeur in Washing ton, Anatoly Dobrynin, aan de nieuwe Amerikaanse regering duidelijk gemaakt dat de Sovjet-Unie wel degelijk in dit soort ondernemingen een reden ziet om ae betrekkingen te doen verkoelen Carter daarentegen wil zich m zijn uitspraken omtrent het naleven van onder meer afspraken die met het Oostblok in Heism ki op het punt van de mensenrechten zijn gemaakt, niet laten beperken Terzelfder tijd doet hij de Sovjet-Unie weten, dat Amerika bereid is de nucleaire wapen wedloop te beperken en neemt in die zin zijn maatregelen, die zonder veel moeite, maar wel ten koste van veel meer over heidsgeld. snel weer kunnen worden teruggedraaid ais de Russen niet positief reageren. Sinds gisteren en tot vrijdag a.s. moet het verkeer op de weg Amersfoort- Maarsbergen er rekening mee houden dat er tussen Woudenberg en Maarsbergen maar één rijstrook beschikbaar is voor verkeer. De roof van kunstschatten uit het huis van professor Ostrovski in Lvov is, aldus Van Duuren, wel ter sprake gekomen maar zijdelings. „Op zichzelf was dat voor ons geen punt, maar we hebben uit vrien delijkheid een Pools verzoek in die rich ting geaccepteerd”. Over de zogenoemde professorenmoord heeft Habermehl wel gesprekken g;evoerd, „maar ik zie nu geen aanleiding hierover een onderzoek in te stellen”. Aantal uren zon 0 tot 5, minimum temperatuur: omstreeks 4 graden, maximum temperatuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur 70 percent, kans op een geheel droog etmaal 40 percent onbew. onbew. onbew. zw.bew. onbew. l.bew. onbew. h.bew. l.bew. h.bew. regen l.bew. motr. zw.bew l.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. sneeuw geh.bew. verandert. l.bew. regenb. Ibew. h.bew. geh.bew. regen zw.bew zw.bew. onbew. l.bew. geh.bew geh.bew. sneeuw zw.bew. verander! l.bew. zw.bew. h.bew. l.bew. l.bew. onbew. M 3 Q «S Weer in binnen- en buitenland te van de ontwikkelingshulp. De PvdA weigerde in te gaan op de eisen van de PPR dat Nederland alle kernwapens van ons grondgebied moet verwijderen. Bovendien wilde de PPR tweemaal zoveel geld aan ontwikkelingshulp uitgeven als de socialisten. Men weigerde gisteren mededelingen te doen over de inhoud van het regeerak koord. Al voor het weekeinde werd over eenstemming bereikt over punten als de kernenergie, de economische groei en het werkgelegenheidsbeleid. Verschil van mening bleef echter aanvankelijk bestaan over het NAVO-lidmaatschap en de hoog- Mr. Van Duuren deelde voorts mee dat tot dusver „deze zaak omgeven is geweest met een publiciteit, en in de emotionele sfeer is getrokken, zoals in Nederland tevoren niet is geschied”, en dat van de kant van Justitie van nu af geen medede lingen over de zaak-Menten meer zullen worden gedaan. „Het is van het grootste belang dat de rechter zijn oordeel in alle rust kan vormen en wat ons betreft zal de publiciteit niet langer als een stoomwals over deze zaak heengaan”. Nederland en de Comoren hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan op het niveau van ambassadeurs Dit heeft gisteren een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bekendgemaakt. van duidelijk- de CDA- niet op de CDA- kandidatenlijst staat. Blijkbaar heeft Carter goede redenen om aan te nemen dat de Russen evenzeer als hij op een nieuw SALT-akkoord gebrand zijn, maar in Washington wordt in brede kring getwijfeld aan het nut van zijn brief aan Sacharov, die de Russen als een duidelijke provocatie beschouwen Er zijn overigens aanwijzingen uit diploma tieke kring dat andere Oosteuropese lan den allerminst verheugd zijn over deze ontwikkeling met het oog op de conferen tie die dit jaar in het Joegoslavische Bel grado wordt belegd teneinde de naleving van de afspraken van Helsinki op zijn waarde te toetsen Gevreesd wordt dat Carters breedvoerig uitgesproken mening tot een explosieve ontwikkeling kan lei den in Belgrado Vandaag vindt er een gesprek plaats tussen de fractievoorzitters in de Tweede Kamer en Von deling. De kamervoorzit ter heeft gisteren in een brief zijn standpunten al uiteengezet. Onder ande re schrijft Vondeling: „De heer Zijlstra heeft inmiddels laten weten dat hij mijn opvattingen deelt en dat zijn ambities voor het minister- presidentschap nul kom ma nul zijn. Bovendien heeft lijstaanvoerder Van Agt meegedeeld dat hij, eventueel, de eerste kandidaat van het CDA voor het minister- presidentschap blijft. Tot op dit moment kan ik dan ook niet inzien dat ik schade zou hebben D’66-Kamerlid Beekmans is bezorgd over de oude hoenderrassen die eeuwen lang een functie in ons land hebben ver vuld en nu als gevolg van moderne metho den in de pluimveeteelt verloren dreigen te gaan. Vandaar dat hij in vragen de minister van Landbouw heeft verzocht te bevorderen dat deze rassen gehouden worden en waar mogelijk ter beschikking gesteld van particuliere fokkers. Dit zou bijvoorbeeld in het instituut voor pluimvee-onderzoek in Beekbergen kun nen gebeuren, suggereert Beekmans. berokkend aan de parle mentaire democratie”, aldus Vondeling. Hij stelt in zijn brief overigens dat ook het CDA het eens zou moe ten zijn met zijn stelling dat de kandidaat voor het minister- presidentschap moet voortkomen uit de geko zen volksvertegenwoor diging. Vondeling herin nert de kamervoorzitters eraan dat dit ook staat in het rapport van de commissie- heid van partijen. Dr. Zijlstra’s ambities voor het minister- presidentschap zijn nul- komma-nul. Dit heeft de president van De Neder- landsche Bank meege deeld aan dr. Vondeling, voorzitter van de Twee de Kamer. Proces-Menten op zijn vroegst in juli DEN HAAG. Ka mervoorzitter Vondeling vindt niet dat hij de par lementaire democratie heeft geschaad door zijn uitlatingen over het mogelijke kandidaat- schap voor de post van minister-president van oud-premier Zijlstra. Vondeling deed zijn uit latingen in een televisie- interview, ruim een week geleden, nadat bekend was geworden dat CDA-lijsttrekker van Agt er niets voor zou voelen minister president te worden en persoonlijk de voorkeur gaf aan Zijlstra. Vonde ling had toen kritiek op het feit dat Zijlstra wel genoemd werd als minister-president, maar Vier van de leden van de delegatie die in de Sovjet-Unie en Polen onderzoek heeft verricht in de zaak-Menten. bij hun aankomst op Schiphol. Van links naar rechts: officier van Justitie Habermehl, rechter-commissaris Van Duuren, inspecteur Pasterkamp inspecteur Peters. WOENSDAG 23 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 7.39 uur onder 18.08 uur Maan op 9.26 uur onder -.- uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.56 uur en 19.10 uur Laagwater 2.35 uur en 14.57 uur De Consumentenbond vindt dat de Chi nese eethuizen onrecht wordt aangedaan. Deze restaurants zijn plotseling in een kwalijk daglicht komen te staan, omdat zij geen zuivere kost zouden verschaffen. Het is volgens de Consumentenbond onjuist om alle Chinese restaurants te wantrouwen omdat in een paar van die gelegenheden volgens de Keuringsdienst van Waren het niet klopte. De Bond heeft er toen de verslagen van de Keuringsdien sten op nageslagen en ontdekte dat er minstens zoveel andere horecabedrijven klachten hadden opgeleverd. ■ó'g tij; 'O0 C C O

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2