Werkloosheid bepalend voor onrust aan universiteiten Linkse Italiaanse studenten contra communisten Nieuwe ’peetvader i Afsplitsing Indiase Congrespartij zet Owen opvolger van Crosland Arabisch topoverleg AMIN SCHOOT AARTSBISSCHOP DOOD’ F zich af tegen Gandhi „Spanje niet in NAVO o Moeder van Bobby Fischer in actie KOKETTERIE VLOEK EN ZUCHT FEL VERKIEZINGSMANIFEST EEN PER MAAND BEGIN MAART HELDENSAGE Tanzaniaanse krant: Somalische troepen in Ethiopië 6F DINSDAG 2 2 FEBRUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 door Nico Scheepmaker SPAANSE SOCIALISTEN: 99 n - m ie tn n es ii- in. en at in. id te lie ist ■ft n- er an 1S 1 DAR ES SALAAM (Reuter, UPI). Volgens de officiële Tan zaniaanse „Daily News” heeft president Idi Amin van Oeganda vorige week de Anglicaanse aartsbisschop Loewoem zelf gedood met twee kogels in de borst. NEW DELHI. (Reuter)Als de Indiërs mevrouw Gandhi herkiezen als premier gaan ze „een donkere nacht in van tientallen jaren zonder democratie.” Dit staat in een fel verkiezingsmanifest van het „Con gres voor Democratie” (DFC), de groep die zich onlangs onder oud- minister van Voedselvoorziening Jagjivan Ram losscheurde uit mevrouw Gandhi’s Congrespartij. trijfel ‘D ÏS ferentie die 7 maart begint. f I Simon Vestdijk was iemand die met onmiskenbare koketterie onder de laatste regel in zijn (meeste) boeken vermeldde in welke maand of maanden hij het boek geschreven had. „Het Verboden Baccha naal”, 194 bladzijden, juli 1968, „Ierse Nachten”, 250 bladzijden, februari-maart 1942, „De Koperen Tuin” 301 bladzijden, augustus-september 1949, „Het Glinste rend Pantser”, 234 bladzijden, maart-april 1956, „De leeuw en zijn huid”, 388 bladzij den, februari-maart 1966... Als dat allemaal achter de rug is (over drie of vier dagen is dan de eerste lezing van het stuk met de acteurs vastgesteld), begint Alan Ayckbourn te schrijven. Hij heeft dan natuurlijk al wel het idee voor het stuk in zijn hoofd, en allerlei diagram men en vreemde, tamelijk abstracte teke ningen waarin de verschillende rollen zijn ingetekend, maar als hij drie of vier dagen voor de dodelijke deadline begint te schrijven, staat er nog geen letter op papier. Bovendien komt er al schrijvend meestal toch iets anders uit dan hij in zijn hoofd had. Hij werkt van 9 uur ’s avonds tot 7 uur ’s morgens, slaapt tot 12 uur ’s middags en gaat daarna weer verder. De nacht voordat de acteurs voor het eerst bij elkaar komen voor de eerste lezing van het stuk, maakt hij kopieën van zijn tekst en stopt die nog bij de acteurs in de brievenbus. En het wonderlijkste van deze geestelijke heksenketel is, dat Alan Ayckbourn nog nooit een halve dag te laat is gekomen met zijn script! (dat zijn nu mijn sprookjes en heldensagen...). Ram verklaarde zondag in de noordoos telijke stad Patna, dat zijn partij over weegt om na de verkiezingen met de Jana ta samen te gaan. Het gisteren uitgegeven CFD-manifest waarschuwt de Indiërs dat zij volgende maand hun „laatste kans” krijgen om de democratie in het land te herstellen. „Als wij deze gelegenheid voorbij laten aan, als wij ons niet van onze taak kwijten, dan zal er over ons volk een donkere nacht dalen die tientallen jaren zal duren”, zegt het LONDEN (Reuter). David Owen, minister van Staat bij het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken, is gister avond benoemd tot minister van Buiten landse Zaken, als opvolger van Anthony Crosland die zaterdag is overleden. Een licht vliegtuig van een Amerikaan se hulporganisatie is onlangs geraakt toen het over het gebied van de strijd vloog in de omgeving van Ogaden. Premier Callaghan besloot Denis Hea ley, de 59-jarige minister van Financiën die als opvolgers van Crosland was getipt, in diens functie te handhaven. De Somalische troepen hebben tot taak het aanvallen van konvooien en het besto ken van buitenposten Somalië vindt dat grote delen van de Ogaden-woestijn tot „Groot-Somalië” behoren Het wil kenne lijk het defensief vermogen van Ethiopië beproeven, dat de helft van zijn strijd krachten in de opstandige provincie Eri trea heeft ingezet. Owen wordt de jongste minister van Buitenlandse Zaken sinds Anthony Eden in 1935. Hij staat bekend als gematigd Labour-man. manifest. De CFD belooft een buitenland se politiek van vriendschap met de socia listische landen en met de buren Pakistan en Bangladesj. In eigen land wil Rams partij een inper king van de monopolieposities, een vast prijsstelsel voor de primaire levensbe hoeften en een „eerlijke” prijs voor land- bouwprodukten. De armen, belooft de CFD, zullen woningen en land krijgen alsmede billijke leningen. Alle minderhe den zullen via garanties dé mogelijkheid krijgen zich vrijelijk te ontplooien, aldus het manifest. De PSOE is een van de zeven politieke partijen die vorige week door de Spaanse regering werden gelegaliseerd en die der halve dan de komende algemene verkie zingen kunnen deelnemen. Dat was o.a. niet het geval met de Spaanse communis tische partij, die zich bij monde van haar leider Carillo, weliswaar niet voor het NAVO-lidmaatschap heeft uitgesproken, maar wel voor handhaving van de Ameri kaanse bases in Spanje „omdat het huidi ge evenwichtvan militaire macht niet moet worden verstoord”. Premier Den Uyl zei dat Amerika een belangrijke rol speelt in het Midden oosten en dat „de Europeanen moeten oppassen dat zij de zaak niet bederven”. democratische regering een beleid, dat uiteindelijk moet voeren tot communistische deelname aan de regering. Ook oefenen de communisten druk uit op militante vakbondsorganisaties om een milder stand- puht in te nemen ten aanzien van de bezuinigings maatregelen, welke zijn aangekondigd door de min derheidsregering van premier Andreotti. Er bestaan scherpe tegenstellingen tussen de stu dentenonrust van 1968 en de huidige moeilijkheden aan de Italiaanse universiteiten. De studentenop stand van negen jaar geleden had alles te maken met ideologie steun voor linkse idealen om de macht van de niet-linkse bestuurders van het land te verklei nen. Deze opstand vond plaats in een tijd dat het Italië in economisch opzicht nog redelijk goed ging. Aan het studentenprotest werd deelgenomen door de nakomelingen van de bourgeoisie, die voor revolutio naire idealen streden. De „Studenten ’77” zijn echter voor het merendeel afkomstig uit arbeidersgezinnen, aldus een onder zoek door het weekblad l’Europeo Hun voornaamste doel is het krijgen van werk na hun studie. Het is bekend dat vele afgestudeerden aan de Regina Fischer, moeder van de schaakkampioen Bobby Fischer, is in hongerstaking gegaan voor het ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen uit protest tegen de uitwij zing van de Amerikaanse Agee en Hosenball om „veilig heidsredenen’’. Zij wil haar actie volhouden tot 28 februari, de dag waarop de Amerikanen moeten besluiten naar welk land zij gaan. Moeder Fischers protestbord is gericht tot Merlyn Rees, de Britse minister van Binnenlandse Zaken. daadorganisatie met ver takkingen over het hele land en in Canada, Mexi co, Zuid-Amerika, Euro pa en Azië”, schreef de New York News, met verwijzing naar federale en plaatselijke politie functionarissen. Italiaanse universiteiten geen werk kunnen vinden. Italië telt 1,5 miljoen werklozen, voor het meren deel mensen die pas van school komen of afgestu deerd zijn en op zoek naar hun eerste baan. In Palermo, de hoofdstad van Sicilië, kunnen slechts twee van iedere 10 afgestudeerden een baan vinden. „De studenten maken zich niet meer druk over ideologie. Hun frustratie komt voort uit het feit dat zij nu al weten dat zij werkloos zullen worden”, aldus een hoogleraar aan de universiteit van Rome. „De belangrijke zorg is het gevoel van onzekerheid dat er na het beëindigen van de studie geen werk zal zijn”, zo zegt Luca Cafiero, een leider van de studentenbe weging uit 1968. „De studenten strijden tegen de vervreemding die zal komen als er geen werk is.” De studentenonrust komt op een tijdstip dat Italië tracht een ernstige economische crisis te overwinnen. Het land wordt geconfronteerd met een groeiend probleem betreffende het handhaven van de orde en het gezag. De regering maakte afgelopen vrijdag bekend dat het aantal politieke gewelddaden is geste gen van 45 in 1966 tot 1352 in 1976. Het aantal politieke gewelddaden in 1976 lag zelfs twee keer zo hoog als het jaar daarvoor. Raad van Kerken, die nu door Amin wordt betiteld als „een microfoon voor het zionisme die in dezelfde categorie moet worden ondergebracht als Vorster en lan Smith” die zij al minstens twin tig jaar kwijt is. Mgr. Loewoem was kort tevoren ten overstaan van regeringsfunctionarissen gemarteld en verhoord Zijn lijk is in het Victoria-meer gegooid samen met de lij ken van twee ministers, die eveneens wer den verdacht van samenzwering tégen Amin. NAIROBI (UPI). Somalië heeft 1500 militairen naar Ethiopië gestuurd in een onverklaarde oorlog tussen de twee lan den, zo wordt van diplomatieke zijde in Nairobi vernomen. besprekingen met koning Hoessein, over de betrekkingen tussen Jordanië en de PLO le al LIS ig ie .li n ie id et rt- at an or ïd n- >r- o- an ie te an ig au or n- Sd n- at jn re n- il an zo an ie ie an an it- ar ge r” ar ij- d. id n n- >r- >t- jn a- is k. es et k- n- an in, nt in •s. in in :e- 00 de an ir- de li- ;el Ir an n- ai- at de a- an li- of Volgens radio Oeganda heeft Amin de aartsbisschop van Canterbury verweten dat hij meedoet aan „een sinister plan om chaos in Oeganda te scheppen” Ook de secretaris van de pan-Afrikaanse Confe rentie van Kerken, Burgess Carr is naar het zeggen van Amin een samenzweerder. CDA-kamerleden hebben minister Van der Stoel verzocht pogingen tot een onpar tijdig onderzoek naar de dood van de Oegandese aartsbisschop Loewoem en twee ministers te steunen. Van Heel- Kasteel (KVP), Scholten (ARP) en Krui- singa (CHU) wijzen schriftelijk op het verzoek hiertoe van de Internationale Commissie van Juristen aan de Comma sie voor de Mensenrechten van de Ver enigde Naties. ■w.' Van de studenten is echter bekend dat zij voor het merendeel linkse sympathieën hebben. Zij voelen zich echter verraden door de communistische partij sinds de golf van studentenonrust waardoor Europa in 1968 werd overspoeld. De studenten zeggen dat de Italiaanse communis ten en de militante arbeidsorganisaties, die aanvan kelijk de eisen voor hervormingen aan de universitei ten steunden, in hun haast om aan de macht te komen concessies hebben gedaan aan de confessionelen en minder linksgezinde groeperingen. „O gij die sneller schrijft dan God kan lezen”, dichtte A. Roland Holst ten aan zien van Vestdijks produktiviteit, waarop Vestdijk antwoordde met „God leest de dingen in één oogopslag”. Afgezien daar van was Vestdijk helemaal niet zo’n snelle schrijver, althans niet in de eredivisie van snelle schrijvers. Multatuli schreef ,,Max Ha velaar” binnen een maand - zowel let terlijk als figuurlijk „in een vloek en een zucht”. En van Georges Simenon is bekend dat hij zich een dag of vijf tot een week opsloot met een batterij scherpge punte potloden binnen handbereik, om zijn Maigrets of andere romans binnen die tijd te schrijven. Maar ook Multatuli en Simenon zijn nog lang geen recordhouders. In De Tijd van 4 juni 1976 schreef Martin Ros over het boek „Curiosities of Literature”, waarin gemeld werd dat de befaamde Walter Scott tussen 1814 en 1832 gemid deld minstens 2000 (tweeduizend, inder daad, u las het goed) bladzijden per jaar produceerde. Dat haal ik niet eens! Hono ré de Balzac, toch waarlijk geen knoeier, schreef „La Vieille Fille” in drie nachten en produceerde in totaal 270 delen in 20 jaar. Elke maand minimaal één boek! Alexandre Dumas was minder lui, want hij produceerde 329 boeken in 9 jaar, maar hij was dan ook een berucht geval ‘van een schrijver die het eigenlijke schrij ven door „nègres” oftewel „ghostwriters” liet doen. Maar om te bewijzen dat hij het zelf ook heus wel kon (vertelt Martin Ros), schreef hij een keer een boek van 110.000 woorden (toch wel zo’n 275 bladzijden) in drie dagen en nachten... twee ministers berust op „overdreven zio nistische propaganda” en dat hij missies van onderzoek van buitenlandse regerin gen zal verwelkomen. Hij herhaalde de beschuldiging dat een „groep wanhopige mannen” onder wie de Anglicaanse aartsbisschop en de twee ministers - „van plan waren grote aantallen Oegandezen om het leven te brengen” I Onder meer de regeringen van Enge land, Canada en Australië hebben aange drongen op een internationaal onderzoek naar de dood van de drie, die door veel critici als „moord” is betiteld. Die versie is onder meer vertolkt door secretaris generaal Burgess Carr van de Afrikaanse Volgens deze krant is Galante bezig met het fuseren van de vijf Newyorkse misdaadfa- milies onder zijn leiding en mikt hij op het lande lijke leiderschap omdat hij de Mafia de machts positie wil teruggeven „De op sigaren kau wende Galante is naar voren gekomen als de machtigste onderwereld- figuur sinds Lucky Luci ano. Hij is de president directeur van een mis- BONN (AFP). —De leider van de Spaanse socialistische arbeiderspartij (PSOE), Felipe Gonzales, heeft zich tegen opneming van zijn land in de NAVO uitge sproken. In een interview met het West- duitse blad „General-Anzeiger” zegt Gon zalez te vrezen dat als Spanje lid van de NAVO wordt de Sovjet-Unie als reactie hierop zal proberen Joego-Slavië na het overlijden van maarschalk Tito te dwin gen toe te treden tot het pact van War schau. „Wij zijn daarom uit tactische en ideologische redenen tegen het lidmaat schap van de NAVO,” aldus Gonzales. Galante werkt volgens beide kranten hard om de narcoticahandel in de Verenigde Staten weer onder mafia- heerschappij te brengen. NEW YORK (Reuter). Volgens twee dagbla den in New York is Car mine Galante („Lillo” voor de intimi) naar voren aan het komen als de nieuwe baas van de Amerikaanse onderwe reld. Bij winst in de verkiezingen van volgen de maand belooft het CCFD de vrijlating van alle politieke gevangenen, volledig herstel van de burgerlijke vrijheden en een eind aan de noodtoestand die mevrouw Gandhi 19 maanden geleden afkondigde. (Deze noodtoestand is door de premier met het oog op de stembus gang al aanzienlijk verzacht). Ram, een politicus met een ongeëven aard persoonlijk en „zakelijk” prestige, kan in de verkiezingen hoge ogen gooien. Ram steunt op de kasteloze „haryans” (onaanraakbaren), waaruit hij zelf voort spruit. Het CFD heeft een stembusakkoord gesloten met de „Janata”, de Volkspartij op zich reeds een coalitie van oppositie groeperingen waarin beiden hebben beloofd niet in eikaars vaarwater te komen. Niettemin lijken ertussen CFD en Janata strubbelingen te zijn over de vraag wie er voor welke zetels kandidaten mag stellen. De nieuwe minister is 38 jaar. Hij was de laatste maanden onderminister gespe cialiseerd in EEG-zaken en stond vorige week aan het hoofd van een delegatie die met de Sovjet-Unie over visserij onder handelde. Deze conferentie valt tussen een confe rentie van Arabisch-Afrikaanse ministers van Buitenlandse Zaken die 5 maart ein- I digt en een Arabisch-Afrikaanse topcon- ROME. (AP)De universiteit van Rome is voor onbepaalde tijd gesloten. Bij ongeregeldheden tij dens de afgelopen week, waarbij 50 personen ver wondingen opliepen, werden grote vernielingen aan gericht aan en in de universiteitsgebouwen. De grootste universiteiten in de rest van Italië Milaan, Palermo, Bologna, Turijn. Florence en Napels staan bijna geheel op non-actief; zij zijn bezet door opstandige studenten. In Italië, dat in economisch en politiek opzicht danig verzwakt is en opgezadeld met een zich uitbrei dende criminaliteit, is de studentenonrust in een stroomversnelling geraakt een onrust waartoe is aangezet door de beweging „Student ’77.” Deze onrust wordt als afwijkend beschouwd van de onge regeldheden in 1968 en als symptomatisch voor de huidige sociale onrust in Italië. De „Studenten ’77”, die zichzelf de „autonomen” noemen, hebben de communistische partij en de daaraan gelieerde vakbonden hun bondgenoten uit ’68 deze keer als hun voornaamste doelwit gekozen. Toen de communistische vakbondsleider Luciano „Als de oude „Dons” (Don is de aanspreektitel van de eerbiedwaardige oude inafialeiders op Sicilië) uit hun graven opstaan om hun wil op te leggen, dan zullen zij zich bedienen van Car mine Galante”, zei een politiewoordvoerder in New York CAIRO (UPI). Op 6 maart zal in Cairo een Arabische topconferentie wor den gehouden. Twintig Arabische landen plus de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO zullen eraan deelnemen. Men zal de inter-Arabische betrekkingen en de vooruitzichten van vrede in het Midden oosten bespreken. Ik rakel dit allemaal even op naar aan leiding van een artikel in The Observer over Alan Ayckbourn, 37 jaar, en schat rijk. Ayckbourn is namelijk de succesvol ste toneelschrijver in Engeland, wiens stukken over de hele wereld gespeeld wor den, van Rusland tot Portugal, en natuur lijk ook in Nederland. „The Norman Con quests” behoort ertoe en „Confusions”, en nog een heleboel meer. Waar het me nu om gaat, en wat me zo mateloos fasci neert, is, dat Ayckbourn als schrijver mil jonair is geworden door 360 dagen van het jaar NIET te schrijven! De overige vijf dagen schrijft hij zijn jaarlijkse stuk, maar dat kan hij alleen als hij een „deadli ne” heeft, en onder zeer hoge druk staat. Want wat doet hij voordat hij zijn stuk begint te schrijven? Eerst maakt hij bekend op welke dag en in welk theater de première zal zijn. Affiches worden gedrukt, kaartjes worden in de voorver koop verkocht, en de acteurs en actrices worden gecontracteerd. Een vijf man sterke PLO-afvaardiging onder leiding van de voorzitter van de Palestijnse nationale raad, Chaled al Fahoem. voert in Amman officiële Premier Den Uyl, gast van de Israëli sche Arbeiderspartij, heeft gisteren in Tel Aviv gezegd, dat er in de landen van de Europese Gemeenschap de neiging bestaat te denken dat „de Palestijnse identiteit territoriale uitdrukking moet krijgen”. De vorm daarvan zou onder werp van onderhandelingen moeten zijn tussen de rechtstreeks betrokken par tijen. De New York Times citeerde een mafia- kenner in het politieap paraat van New York, die heeft gezegd: „Sinds de tijd van Vito Genove se is er geen meedogen lozer en gevreesder man geweest dan Galante. De anderen zijn van koper. Hij is van zuiver staal”. Galante, die door de politie wordt aangeduid als een van de meest meedogenloze en gevreesde hedendaagse gangsters, zou als de dagbladen gelijk heb ben, de opvolger zijn van Carlo Gambino. de „capo di tutti i capi” (baas van alle bazen) die in oktober van het vorig jaar in zijn bed overleed. De Italiaanse communistische partij, welke wordt geleid door Enrico Berlinguer, heeft een neutraal standpunt ingenomen tegenover de christen- Elke regering mag een missie naar Oeganda sturen om zelf na te gaan wat hier gebeurd is. Die uitnodiging is vervat in een telegram dat president Idi Amin van Oeganda gisteren heeft gestuurd aan William Eteki, secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid Daarin zegt Amin dat de berichten over de dood van aartsbisschop Loewoem en I Lama vorige week op een vrachtwagen klom om de studenten van de universiteit van Rome te bewegen hun bezetting te beëindigeg en de colleges te hervat ten werd hij weggejaagd. Lama noemde deze gebeur tenis „de eerste openbaring van een nieuw fascisme in Italië” en de communistische pers omschreef de huidige studentengeneratie als „een instrument van anti-communisme en anti-democratie.” Het is een terrein dat door Gambino naar de achtergrond was gedrongen. Galantes laatste verblijf in de gevangenis eindigde in 1974, toen hij er twaalf jaar wegens overtreding van de narcoticawet op had zitten. htf

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3