/MOnK SPINOZAHUIS HEROPENT OESO gaat zich over Badger uitspreken drs R. Zijlstra Raad MHP: In VAD te weinig individueel /worm Verzekeraars nog niet tevreden PvdA tegen dubbelfunctie Bij demonstratie van boeren in Spanje gewonden Den Uyl niet naar Golan- Vervoersfederatie tegen maatregel van Ierland Canadese premier op bezoek in Washington hoogvlakte B Verdugt beboet over regeling koopsompolissen U Eksklusieve stoffen F* Mogelijk schending van „gedragscode EDO 1-AZ’67 1 MODEHUIS „ELEGANT” 4 FEBRUARI 19 7 7 DI NSD AG 2 2 BINNEN- EN BUITENLAND Woensdagavond 19.00 uur I Over visserijbeperking Zeg Mona-man. Welk een gratis en leuk geheugenspel,dat„Zoek de tweede” met afbeel dingen van Veilig- Verkeers posters. Exact. Kost de mensen niks. Je spaart het bij de dubbelpaks magere yoghurt met vruchten en puddinkjes met saus (ósmaken). s Noordersportpark met v. Hanegem, Hovenkamp en Kist Mej. A. H. de Boer (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëlische Arbeiderspartij heeft zwaar geschut laten aanrukken voor haar partijcongres, dat vandaag en morgen bijeen is om te kiezen voor Peres of Rabin als leider. Gasten als Willy Brandt, Bruno Kreisky, Olof Palme en niet te vergeten Joop den Uyl moeten de partij in de ogen van de kiezer het internationale aanzien geven dat zij in eigen land zo heeft verloren. DEN HAAG (ANP). De verze keraars zijn blij met de tegemoet komingen van staatssecretaris Van Rooi jen van Financiën op enkele punten van hun bezwaren tegen het wetsontwerp inzake de koopsom polissen, maar zij vinden deze tege moetkomingen toch nog onvoldoen de. I ADVERTENTIE ADVERTENTIE Arbeiderspart ijkiezen tussen Peres en Rabin I WASHINTON 55 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ADVERTENTIE ADVERTENTIE I I Sedert 1849 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 Amerikaanse multinational Badger (die ook een vestiging in Den Haag heeft) de „gedragscode” voor internationale onder nemingen heeft geschonden. Na afspraak komen wij ook bij u thuis. de Canadese bereidheid om met olie en aardgas bij te springen in de tekorten, die de ongehoord strenge winter in de Verenigde Staten teweeg heeft gebracht. MADRID (AFP, Reuter). Twee boe ren zijn gewond toen de Spaanse para militaire guardia civil gisteren het vuur opende op 6000 boeren die twee belang- rijke wegne in Noord-Spanje met hun trekkers hadden geblokkeerd om te pro testeren tegen de lage prijzen die zij voor hun produkten krijgen. I t 5 r i I i 1 T I 1 (Van onze redaateur in Brussel, Jan Gerritsen) Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE II l r c i r V lï v c c t IS 5 V I 1 T 1 1 1 1 1 4 I Haute Couture Voor al uw snacks naar: BNMKS GenCronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM De relatie tussen het individuele deel en de vermogensaanwas van de onder neming is door de wijzigingen enigszins hersteld. Daardoor kan de betrokkenheid, bij en de belangstelling voor het functi oneren van de onderneming worden be vorderd.Het hanteren van een maximum van 2 percent voor het individuele deel wordt onjuist geacht. De bezwaren tegen een te grote concentratie van macht in het centrale beheersfonds zijn enigszins verminderd. De bepaling dat de individuele VAD voor iedere werknemer in gelijke bedra gen zal luiden, is een maatregel van het ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS Ingang FRENCH CONNECTION Haarlem Tel. 023-316216 een adviseur mag worden verwacht dat hij onderkent wanneer de wetgever zal ingrijpen TIEL. Het chemische bedrijf Ver- dugt in Tiel is vanochtend veroordeeld tot een boete van duizend gulden we gens overtreding van de Hinderwet. Ver- dugt stond twee weken geleden voor de Tielse kantonrechter terecht voor het veroorzaken van een wolk arseentrioxy- de in juli van het vorig jaar. In een voorlopige reactie op de Nota van Wijzigingen en de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp „wijziging van de regeling van de inkomstenbelas ting met betrekking tot het belasten van rente begrepen in kapitaalsuitkeringen uit levensverzekering”, die de staatsse cretaris vrijdag bij de Tweede Kamer heeft ingediend, zegt de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het le- vensverzekeringswezen (NVBL) het vol gende: In zijn nota van wijzigingen stelt de staatssecretaris voor om eerst dan kapi- taaluitkeringen op polissen met spaar- element te belasten wanneer er minder dan 15 jaar premie is betaald. De NVBL UTRECHT De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel vindt dat het individuele aandeel voor werknemers volgens het gewijzigde wetsontwerp VAD (vermogensaanwasdeling) nog altijd te weinig is. Aan de betreffende Tweede-Kamer- commissie schrijft deze vakcentrale dat slechts op enkele punten aan zijn bezwaren tegen de opzet van de VAD is tegemoetgekomen. Het zou beter zijn de behandeling op te schorten voor nadere, algehele bestudering. Zij heeft haar bezorgdheid vanochtend in een telegram om de aandacht ge bracht van de minister vn Buitenlandse Visserij. De vervoersfederatie spreekt in het telegram over een discriminatoir verbod om te vi ssen met vaartuigen van 85 voet en 1100 PK-motoren. Het verwacht dat als het verbod van kracht wordt een deel van de Nederlandse zeevisserij tot nietsdoen gedoemd wordt, hetgeen een ernstige aantasting van de Werkgele genheid in de arbeidstak zal betekenen. De bewindslieden wordt verzocht zowel bij de Ierse regering als op het Com munautaire vlak alles te doen om te po gen de maatregel niet ten. uitvoer te la ten brengen. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) BRUSSEL. De OESO, de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, waarbij alle westelijke industrielanden zijn aangesloten, spreekt zich eind maart uit over de vraag of de nivellerende soort, die de Raad MHP betreurt.Zeker zolang niet is aangetoond dat dergelijke voornemens passen in een doordacht en algemeen aanvaard inko mensbeleid. Het uitbreiden van het be- heerfonds met vijf >,Kroonleden” is een verbetering. Maar de twijfels van de Raad MHP ten aanzien van de invloed van de VA op de economische situatie van het be drijfsleven zijn volledig gebleven. De vragen, die op dit punt van diverse kanten nadrukkelijk ijn gesteld, werden onvoldoende beantwoord. Gemist worden ook nog seeds garanties dab estaande winstdelingsregelingen niet zullen wor den benadeeld. Dergelijke garanties zijn een eerste voorwaarde om ervoor te zorgen dat de VAD niet en nadele van de werknemers zal werken. (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM. Premier Den Uyl heeft tijdens zijn bezoek aan Israel af gezien van een bezoek aan de Hoogte van Golan. Hoewel een dergelijk bezoek wel op het programma stond, heeft Den Uyl er vanwege mogelijke politieke im plicaties van afgezien. „Ik ben op Israë lisch grondgebied gebleven”, zo ver klaarde hij gisteren op een persconfe rentie in Tel Aviv. Hij ontkende dat de negen EEG-lan- den een geheim akkoord hebben gesloten over een Palestijnse staat. „Wel is er bij de negen een groeiende tendens de op lossing van het Palestijnse vraagstuk in het gebied tot uiting te laten komen, zonder dat daarmee grondgebied avn de staat Israel mag worden aangetast”, al dus Den Uyl. Overigens weigerde hij een nadere precisering te geven. Hij legde de nadruk op het recht van Israël om in vrede en binnen verdedig bare grenzen te leven. DRACHTEN (ANP). Het bestuur van de afdeling Drachten van de PvdA heeft in een verklaring zijn onvrede geuit met de dubbele functie van drs. R. Zijlstra. De heer Zijlstra is zowel burge meester van Smallingeriand als voorzit ter van de FNZ de vereniging van werkgevers in de zuivelindustrie. De Canadsese pre mier Elliot Trudeau is gisteren in de Amerikaanse hoofdstad aangekomen voor een eerste driedaagse kenismaking met de nieuwe Amerikaanse regering, Omdat er tussen de VS en Canada geen overwegende verschillen van mening be staan over de verhouding tussen beide landen, zal het hoofdthema van Trudau’s bezoek ongetwijfeld worden gevormd door de mogelijke afscheiding van de Canadese provincie Quebec tot een zelf’' standige natie. De Officier van Justitie eiste toen voor drie overtredingen van de Hinder wet de maximale straf van driemaal drieduizend gulden. De kantonrechter achtte echter alleen bewezen dat het bedrijf had gewerkt met een vergunning die niet van toepassing was op de nieu we bereidingswijze van natrium-arseniet. Bij de bereiding was arseentrioxyde vrijgekomen. Spinoza was in Amsterdam geboren uit een Portugees-Joodse familie. In 1656 werd hij verbannen uit Amster dam en uit de Joodse gemeente gestoten omdat zijn studie over natuurweten schap en wijsbegeerte de gemeente niet welgevallig waren. Hij werd als atheïst en godsdienstbestrijder aangeduid. Via Ouderkerk aan de Amstel, Rijnsburg en Voorburg kwam hij in Den Haag te recht. Het huis in Den Haag is in 1976 in ere hersteld door de stichting Monumenten fonds Den Haag en Omgeving. Deze stichting, die eigenaar is van het pand, heeft samen met de vereniging Het Spi- nozahuis in het benedengedeelte een stu diezaal ingericht. Het bovengedeelte is drukken, dat Quebec als zelfstandige natie geen bestaansrecht heeft en dat de onafhankelijkheidsbeweging van de nieuwe gekozen premier van Quebeck, René Levesque, gedoemd is te falen. Levesque heeft in januari te New York voor de economische vereniging een toespraak gehouden, waarin hij de zelfstandigheid van zijn provincie be pleitte. Trudeau’s bezodk en zijn redevoe ringen worden gezien als het antwoord op Levesque’s aspiraties in een strijd die tot nu toe vooral op grondgebied van de VS is uitgevochten. De sfeer van besprekingen zal in be- Diplomatieke kringen in Washington en langrijke mate worden gekenmerkt door Ottawa veronderstellen dat Trudeau zo- 1 wel tijdens zijn besprekingen met Carter die gistermiddag zijn begonnen als in een toespraak tot het Congres zal bena- bewoond. De zolderkamer, waar de wijs geer de laatste jaren van zijn leven heeft gewoond is toegankelijk voor be langstellenden. Tegenover het huis is een plantsoen ingericht, waarin een stand beeld van Spinoza is opgenomen. De PTT heeft een speciale Spinozaze- gel uitgegeven. meest desastreuse - de economische poli tiek geheel in het honderd liep. Nooit heeft het land zoveel stakingen gekend als gedurende de afgelopen jaren, en steeds was de regering genoodzaakt aan de looneisen van de stakers toe te geven, gebruik makend van de fictie dat de concessies geschiedden „binnen het ka der van de economische politiek”. Dat droeg niet tot de geloofwaardigheid van Rabins regering bij, en daar kwam bij dat Rabin zich als leider niet heeft kunnen waarmaken. Rabin is een slecht spreker, een man die niet met mensen om kan gaan, niet met een team kan samenwerken, geen gezag inboezemt. Bovendien volstrekt onberekenbaar in zijn reacties. Peres is een man met een gladde tong, die het goed doet voor de televisie. Geen man van principes, maar een pragmati cus bij uitstek. Een man die voor het electoraat ongetwijfeld aantrekkelijker is dan de koude kikker Rabin. Dat is de voornaamste reden dat vele traditionele tegenstandeers van Peres zich desalniettemin van Rabin hebben afgewend. De Arbeiderspartij dreigt een zware verkiezingsnederlaag tegemoet te gaan. Tegenover de Arbeiderspartij heeft zich een van haar eigen zonen opgesteld: de archeoloog prof. Yadin, die in zijn nieuwe partij hoofdzakelijk teleurgestel de oud-leden uit het socialistische kamp heeft verzameld. Tegenover deze man is, zo geloven velen in de Arbeiderspartij, Peres de enige die het verlies binnen de perken kan houden. Toch betekent een keuze voor Peres geen ruk naar rechts. De keuze die de Arbeiderspartij moet maken, is in de eerste plaats een persoonlijke, en niet van ideologische aard. Peres heeft welis waar de naam een havik te zijn, maar hij is in de eerste plaats pragmatisch. En met het partijprogram, dat door zijn vage bewoordingen links en rechts te- In de verklaring zegt het bestuur dat de functie van burgemeester van Smal- lingerland al een full-tirhebaan is. Met nadruk wijzen de PvdA-ers er op dat het een onverenigbare zaak is als enerzijds het belang van de bevolking (als burge meester) en anderzijds het belang van een deel van de bevolking (als FNZ-voor- zitter) wordt gediend. De PvdA wijst er ook op dat het vertrouwen van de leden van de PvdA en de kiezers met name is ondermij nd door het feit dat de FNZ stappen heeft ondernomen tegen een verknemersorga- nisatie (de voedingsbonden FNV). De heer Zijlstra moet volgens het afdelingsbestuur een keuze maken en het adviseert hem het voorzitterschap van de FNZ op te geven. Een landelijke regeling voor de toelaatbaarheid van ne venfuncties van burgemeesters is vol gens de PvdA-verklaring hard nodig. IJMUIDEN Het bestuur van de Vervoersfederatie NVV-NKV is bijzon der verontrust over de in het vooruit zicht gestelde maatregelen van de Ierse regering ten aanzien van de beperkte vangstmogelijkheden in Ierse wateren voor buitenlandse visserschepen. In Den Haag is gisteren de driehon derdste sterfdag herdacht van de Neder landse wijsgeer Baruch Spinoza. Dat ge beurde mei de heropening van het Spi- nozahuis aan. de Paviljoensgracht, een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk en de aankondiging van de vertaling in het Nederlands van Spinoza’s werk. Spinoza heeft de laatste zes jaar van zijn leven aan de Paviljoensgracht ge woond. Hij overleed daar op 21 februari 1677, ruim 44 jaar oud. In Den Haag voltooide hij zijn belangrijkste werk, „Ethica.” Het zal die eerste keer zijn dat de OESO zich over het optreden van een onderneming uitspreekt. Badger, gespecialiseerd in de bouw van petrochemische bedrijven, sloot eind vorig jaar zijn vestiging in Antwerpen. Voor de 250 werknemers die op straat kwamen te staan, had Badger zeven miljoen gulden als totale afvloeiingspre- mie gereserveerd. Het ontslagen perso neel heeft echter wettelijk recht op in totaal 17 miljoen gulden. De Belgische regering en het interna tionaal vakverbond (VW) hebben een beroep gedaan op de Badger-directie de wettelijke verplichtingen na te komen. De Amerikanen zijn daartoe echter niet bereid, zoals gisteren andermaal bleek tijdens een bespreking tussen vakbonden en Badger-personeel enerzijds en afge vaardigden van Badger uit Amerika en Den Haag (waar de Europese directie van het bedrijf is gevestigd). Het Antwerpse personeel van Badger, dat onlangs vergeefs een beroep om solidariteit tot de Haagse Badger-werk- nemers richtte, heeft inmiddels de aan deelhouders van de multinational voor de rechter gedaagd. Op 30 maart beslist de OESO of Badger de gedragscode, die door de regeringen van de OESO-landen is aanvaard, heeft overtreden. Deze code is voor de ondernemingen overigens niet verplichtend. acht dit een voortuitgang t.o.v. het oor spronkelijke ontwerp waar sprake was van een termijn van 20 jaar. Zij be treurt het echter, dat niet gekozen is voor een betalingsduur van 10 jaar, zoals bepleit in haar rekest aan de vaste commissie voor Financiën van de Twee de Kamer en zoals in overeenstemming is met de eisen van de praktijk. De NVBL betreurt het voorts dat de staatssecretaris volhardt in zijn voorne men om het bijzondertarief voor levens- verzekeringsrente af te schaffen. Dit ze ker gezien het feit dat de staatssecretaris op dit punt van alle kanten is bestreden De NVBL is - zeker gezien de opvatting van de staatssecretaris dat belastinghef fing naar bijzonder tarief past in het huidige systeem - van mening dat hand having van het wetsontwerp op dit punt een onverantwoorde inbreuk op het wetssysteem vormt. Het handhaven van de overgangsrege ling voor koopsompolissen is onveran derd gebleven. Dit blijft voor de NVBL zeker gezien de in het verleden gegeven juiste adviezen een onbevredigende aan gelegenheid. Niet reëel acht de NVBL de opvatting van de staatssecretaris dat van Er valt nog geen zinnige voorspelling te doen over de vraag of de huidige premier Rabin dan wel de huidige mi nister van Defensie Peres de nominatie zal winnen voor het leiderschap van de Arbeiderspartij. Beide kandidaten zeggen dat ze kunnen rekenen op een meerder heid van de 3000 congresleden. Dat is niet 'zo verwonderlijk als we weten dat de stemming over deze zaak geheim is en dat daarom een groot aantal partijle den beide heren de stem heeft beloofd, teneinde zich voor de toekomst politiek te dekken. Het is niet de eerste keer dat Rabin en Peres de degens kruisen. In mei 1974 werd er een opvolger voor Golda Meier gezocht en Rabin versloeg met klein verschil Peres, ondanks het feit dat Rabin de Steun had van de oude machti ge Mapai-kern, en Peres tot de rechter Rafi-Vleugel behoort. Rabin werd toen beschouwd als de man die de vastgeroes te partij nieuw leven kon inblazen. Hij behoorde met Peres tot een jongere generatie, en als duo moesten zij de partij haar oude dynamiek teruggeven, waar in het bijzonder na de crisis van de Jom Kippoer-oorlog zo een behoefte aan was. Rabin heeft velen binnen en buiten de partij teleurgesteld. Van een duo dat in harmonie het vertrouwen van het volk in zijn leiders zou herstellen, is niets terechtgekomen. De gehele regeringsperiode heeft Rabin de hete adem van Peres in zijn nek gevoeld, en dat is zijn positie als rege- rings- en partijleider niet ten goede gekomen. Rabin leidde een wankele en verdeelde coalitie en werd geheel geob sedeerd door een zaak: de wankele ploeg bij elkaar houden en premier blijven. En in plaats van een moedige nieuwe politiek te voeren, klampte Rabin zich vast aan de status quo, stelde beslissin gen uit, terwijl - misschien wel het vreden stelt, stelt hij zich op het stand punt dat Israel territoriale concessies kan doen op alle fronten in ruil voor vrede. De Arbeiderspartij moet een persoon lijke keuze maken op een van de moei- lijkste momenten in haar geschiedenis. Want het lot van het toeval wil, dat op de dag van de opening van het congres, de rechtbank van Tel Aviv uitspraak heeft gedaan in de strafzaak tegen een van de financiële leiders van de partij, Asher Jadlin, in een van de meest ge ruchtmakende corruptieschandalen die Israel heeft gekend. Er wordt van het „Israëlische Water gate” gesproken, na uitlatingen van Jad lin dat hij miljoenen voor de partijkas heeft vergaard met wettige en onwettige middelen, en dat hij zulks deed met medeweten, ja zelfs op verzoek van de partijleiding. Daarbij zijn ondermeer de namen genoemd van de ministers Rabi- novitz (Financiën) en Aharon Jadln (Onderwijs), neef van de beklaagde. Tot het ongeluk van Rabin behoren dezen nu juist tot zijn kamp. Het is deze zaak, die zijn schaduw werpt over het partijcon gres. Sinds de oprichting van de staat Israel heeft de arbeidersbeweging het land politiek, economisch en sociaal be heerst. Dat tijdperk lijkt ten einde te lopen. De boeren zitten met grote voorraden onverkochte aardappels en bonen, het geen zij ten dele wijten aan regeririigs- vergunningen voor buitenlandse invoer. De politie brak gisteravond een com munistische bijeenkomst van zo’n 2000 mensen in Madrid op, onder de medede ling dat er geen toestemming voor was gegeven. In Torremolinos, provincie Malago. zijn gisteren twee Italianen gearresteerd die behoren tot de Italiaanse neo-fascis- tische beweging Zwarte Orde”, zo is van officiële zijde meegedeeld. Zij zijn naar Madrid overgebracht om te worden verhoord over de activiteiten van terroristische elementen van uiterst rechts tegen jonge demonstranten in de afgelopen maanden waarbij doden vie len, aldus welingelichte kringen. Zij zul len vermoedelijk ook gehoord worden over de moord op vijf advocaten van de communistische partij een maand gele den in Madrid. WA 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4