vaststelling mini-akkoord Britse regering lijdt nederlaag bij 22 ntferehnf» Geen ontslagen in produktie- sector bij Van Gelder PvdA krijgt haar zin bij Brits Lagerhuis zal debat houden over Agee-Hosenball devolutie-voorster lid I •J 'F Aantal pagina’s vandaag: Bel Boonstra makelaardij b.v. voor het huis dat u zoekt.023-319192 KOOIJMAN Jajk SANITAIR B.Y. in Aanrijding CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF :O/ ‘A.peldocrn&Zn HAARLEM Eet woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN BOERSMA ROEPT PARTIJEN AAN LOONFRONT OP TOT OVERLEG Tweemaal Lubbers Opklaringen III i.i Ik dacht aan twee onder één kap, mét garage. Minimaal 4 slaapkamers en een studeerkamer, 't Strand moet niet te verzijn. En verder? Verder een paar goede scholen in de buurt en een station. Zou ook fijn zijn als... Aartsbisschop van Canterbury wil dat regime-Amin gebroken wordt (Van onze parlementsredactie) Restprobleem E3 wwMff/mmffm/mfuwwf/Wi Weerrapporten 2 Paddentunnel Kunst 17 Radio en tv 15 Strips 15 Economie 13 Beurs 14 Sport 19, 21 wmrmmmmmmmmmnwm. Stolbergstmat 1, Haarlem. xAGENDA pagina 6 Luidsprekers 16, 18, 20 NAAIMACHINES UITENDAAL Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 ■Hl DEN HAAG. De Tweede Kamer zal morgenochtend een kort debat houden over de uitlatingen van minister-president Den Uyl op een ver kiezingsbijeenkomst in Zeist over de rechtmatigheid van de aan de gang zijnde stakingen. VVD-fractievoorzitter Wiegel had Den Uyl daarover schriftelijke vragen gesteld. Tot ontstemming van de heer Wiegel zijn die vragen nog niet beantwoord en daarom eist de VVD’er dat Den Uyl zich tijdens het wekelijkse vragenuurtje komt verantwoorden. i r IJmuider Courant Lord Nelson: f 39 35 p kwartaal p post f52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling f I 3,65 p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mije Abonnement Kamer bespreekt uitlatingen van Den Uyl over stakingen (Zie verder pagina economie). ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG. Een dag voor de offi ciële publikatie van het regeerakkoord van PvdA en PPR stond al vast dat de PvdA op de twee meest tegenstrijdige punten haar zin heeft gekregen. Het gaat om de aanwezigheid van atoomwa pens op Nederlandse bodem en over de hoogte van ’t Nederlandse aandeel in de ontwikkelingshulp. Een dapper man loopt niet meer gevaar dan een lafaard. Koningstraat 40. Tel. 321061, Haarlem. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. De voorzitter van het Lagerhuis, Ge orge Thomas, had geweigerd om meteen een debat over de zaak te houden omdat die van Agee nog hangende is. Agee heeft een wettelijk verzoek ingediend om zijn uitwijzing op 1 maart te voor komen. Minister van binnenlandse zaken Mer- lyn Rees heeft verklaard dat hij beide mannen het land uit wil hebben omdal SYDNEY (AP) De aardbisschop van Canterbury heeft vandaag in Sydney ge zegd dat de hele wereld druk moet blij ven uitoefenen op het bewind van de Oegandese president Idi Amin tot diens regiem „gebroken is”. De aartsbisschop, Donald Coggan, is voor een bezoek van twaalf dagen in Australië aangekomen. Hij is de leider van de anglicaanse gemeenschap. Bij Zijn aankomst gaf hij blijk van zijn bevreesdheid voor de veiligheid van alle christenen in Oeganda en „ieder ander die vóór de waarheid en rechtvaardig heid is”. Coggan verklaarde dat de aartsbis schop van Oeganda, lanani Loewoem, „zonder twijfel vermoord is”.' (Zie verder pagina 3) spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl dagen verloren, terwijl we nu nog niet op de helft van dat getal zijn aangeland, aldus de minister. Van groot belang achtte de minister het dat nu afspraken zijn gemaakt over zgn. immateriële zaken als het omzetten van winst in werkgelegenheid en de inspraak van werknemers bij investerin gen. Een derde hoofdzaak is volgens hem dat er overeenstemming is over de doelstellingen voor de inkomensontwik keling van de modale werknemers in de komende jaren met 1,5 tot 2 pet. stijging per jaar. Boersma zei het zeer gewaardeerd te hebben dat de werkgevers met hun brief van 10 februari het „open gesprek” op gang hadden gebracht. Het succes van het prijsbeleid heeft volgens Boersma ook meegeholpen aan de oplossing van de problemen aan het loonfront. Op grond van de gunstige ontwikkeling kon tot verlaging van de sociale premies voor werkgevers worden overgegaan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De 66 arbeids plaatsen die bjj de vestiging van Van Gelder Papier in Velsen-Noord zullen moeten worden vrijgemaakt, betreffen allemaal zogenoemde indirecte functies. Hieronder worden verstaan functies die niet in direct verband staan met het produktieproces, maar gezocht moeten worden in de administratieve sector en de sfeer van de civiele diensten, aldus een toelichting van de kant van de Raad van Bestuur op onze publikatie van gisteren over de inkrimping bij de pa pierfabriek. Met de vakbonden hoopt men begin maart om de tafel te gaan zitten om te komen tot een personeelsterkte die vol gens een herstructureringsplan dat men intern heeft opgemaakt, onder de huidi ge omstandigheden noodzakelijk en ver antwoord lijkt. Vannacht opklaringen, plaatse lijk mist en weinig wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 3 graden. Overdag toenemende be wolking gevolgd door regen, het eerst in het zuiden van het land. Overwegend matige wind uit oos telijke richtingen en maxima on geveer 7 graden. LONDEN (AP). Het Britse Lager huis zal „op een nader te bepalen da tum” een debat houden over de uitwij zing van de Amerikanen Philip Agee en Mark Hosenball, zo heeft Labour-frac tieleider Michel Foot gisteravond be loofd. Boersma van Sociale Zaken gisteren nog een extra oproep aan werkgevers en - nemers gedaan om het conflict te beëin digen. Hij zei dat de partijen overal om de tafel moeten gaan zitten om te onder handelen op basis van het „centrale protocol” en wel zonder voorwaarden vooraf. Hij vindt dat de stakingen op korte termijn moeten worden opgeschort omdat staken en praten niet samen gaan. daags bezoek afgelegd aan Jamaica op uitnodiging van het comité voor burger rechten. Hij verklaarde zich toen niet met. par.tijj^toka^atorLrte^hehben be moeid. maar op vier bijeenkomsten met „enkele duizenden mensen” t e hebben gesproken. De kwestie van de omvang van het zgn. initiële loon is volgens de minister een „restprobleem” nu alle overige za ken zijn opgelost. Minister Boersma zei verder nog dat men de omvang van de arbeidsrust niet moet overdrijven. In 1973 gingen tijdens het „njvelleringsconflict” 550.000 man- Er deden zich roerige tonelen voor in het Lagerhuis toen bekend werd dat een motie om de aanneming van het wets ontwerp door het parlement te bespoedi gen met 312 tegen 283 stemmen was verworpen. De regering dankte haar nederlaag aan twintig „rebellen” van de labour- fractie, die ondanks de opdracht hun stem aan de motie te geven, met de oppositie meestemden. Een groot aantal andere labourafgevaardigden onthield zich van stemming. In antwoord op de voortdurende kre- Minister Lubbers van Economische Zaken heeft zich tijdens een spreekbeurt voor het CDA tamelijk sceptisch uitge laten over het arbeidsconflict dat nog steeds de Nederlandse economie teistert. Met name deed hij nogal laatdunkend over het koopkrachtvoordeel, dat het resultaat zal zijn van een eventuele loonverbetering boven de prijscompensa tie. Hij betoogt dat daar weinig van zal overblijven, „omdat er toch weer belas tingen en premies over moeten worden betaald”. Ofschoon deze bij uitstek deskundige econoom tijdens de hitte van de sta- kingsstrijd geen enkel recept heeft kun nen aandragen om de conflictstof wat minder actief te maken, geeft hij dus nu als zijn oordeel dat het allemaal lood om oud ijzer is waar de vakbonden zich zo druk over maken. Lubbers is een bewindsman, wiens departement min stens even belangrijk is als dat van minister Boersma met betrekking tot de stakingen en de gevolgen daarvan. Men vraagt zich af waarom de minister zijn wijsheid slechts weet te spuien op een verkiezingsvergadering en niet bij een kabinetsberaad over de manier waarop de rampzalige arbeidsconflicten zouden kunnen worden tegengegaan. Had deze minister in de sombere dagen toen het onheil zich aftekende, zijn collega’s niet kunnen aansporen om zoveel mogelijk regeringsactiviteit te ontwikkelen in de richting van een arbeidsvrede, inplaats van zwijgend toe te blijven zien of, zoals premier Den Uyl deed, de stakers gelijk te geven. Het kabinet is zeldzaam berustend blijven toezien, minister Lubbers heeft zich niet uitgesloofd om iets uit te denken dat werkgevers en werknemers uit de impasse zou kunnen helpen. Wel zegt hij nu misprijzend, dat er toch geen cent overblijft van datgene wat ten koste van stakingen uit het vuur wordt gesleept „omdat er belastingen en pre mies van moeten worden betaald.” Wie heft die belastingen en premies eigen lijk? Zou er geen regeringsbijdrage in de vorm van een belasting- en premievrije prijscompensatie (althans voor de laagst betaalden) hebben kunnen worden aan gedragen? Of kan een minister zoiets alleen maar bedenken als hij voor het standje van zijn politieke partij moet praten, ook al heeft hij economisch en finan cieel de wijsheid in pacht? Een boeiende vraag, die wel geen antwoord waardig zal worden gekeurd, want kandidaat Lubbers en minister Lubbers spreken elkaar nooit. zij de veiligheid in gevaar zouden bren gen. Agee heeft een boek geschreven over de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst (CIA) en Hosenball, een ver slaggever, heeft over de Britse veilig heidsdienst geschreven. Vanochtend heeft Agee gereageerd op nieuwe beschuldigingen van Amerikaan se en Jamaicaanse zijde. Hij ontkende dat hij naar de Russische geheime dienst (KGB) is „overgelopen”, zoals de Ameri kaanse senator Daniel Moynihan heeft beweerd. Agee noemde deze beschuldi ging „waardeloos,” en zei;e«over dat „zij dit al jaren over mij rondvertellen”. De Jamaicaanse oppositieleider Ed ward Seaga heeft beweerd dat Agee een „instrument is van de Cubaanse geheime dienst” en gebruikt wordt om „onze radicalen op te zetten tegen de opposi tie”. Vorig jaar heeft Agee een veertien- LONDEN (Reter). De Britse regering heeft gisteravond in het Lagerhuis een nederlaag geleden bij een stemming over haar wetsontwerp inzake „devolutie”, de decentralisering van overheidsbevoegdheden en met name het scheppen van regio nale regeringen en parlementen in Schotland en Wales, die een deel van de tot dusver by het Lagerhuis liggende bevoegdheden zouden moeten gaan overnemen. Onder de autobahn München- Garmisch-Partenkirchen bij Murnau wordt een tunnel aange legd voor padden, zodat de dier tjes zonder levensgevaar de plaats kunnen bereiken waar zij hun eieren plegen te leggen. De bouw geschiedt in opdracht van het Beierse ministerie van milieu zorg, kost ca. twee ton en zal in maart klaar zijn. Onder een se cundaire Beierse verkeersweg bestaat reeds een dergelijke pad dentunnel. De padden bij Mur nau maken jaarlijks een trek naar de favoriete plaats voor het verwekken van kroost. Bij deze trek werden ze in 1975 op de Autobahn in groten getale plat gereden, wat voor de „moorde naars” slippartijen tot gevolg had. Milieu-aktiegroepen brach ten de padden vorig jaar in plas tic wasteilen veilig naar de over kant. Mocht de trek dit jaar beginnen voor de tunnel klaar is, dan gebeurt dat weer. In het regeerakkoord, dat al eerder uitvoerig in opspraak was door de kwes tie van het premierschap, staan vijftien punten voor het minimumprogramma opgenomen. De partijraad van de PvdA en de kerngroep van de PPR zullen op 5 maart de uiteindelijke tekst vaststellen. De voorlopige vaststelling betekent dat er geen paragraaf in het akkoord zal staan waarin wordt geëist dat alle NAVO-kemwapens van Nederlandse bo dem verdwijnen. In de kwestie-ontwlk- kelingshulp is nu ook een overeenstem ming bereikt. Eerst konden PvdA en PPR hun standpunten niet verenigen. PvdA wilde 1,5 pct. van het nationale inkomen aan ontwikkelingshulp beste den, de PPR 3. Bij de discussie over het akkoord speelden de verkiezingsprogramma’s van beide partijen een grote rol. De doorslag heeft uiteindelijk gegeven dat ’t PvdA- congres op beide paragrafen een minder verstrekkende tekst had opgenomen. ten „aftreden” antwoordde de plaatsver vangend leider van Labour, Michael Foot, dat het kabinet nog dezelfde avond in conclaaf zou gaan om zich over de uitslag te beraden. De motie, bekend als de „guillotine”, had ten doel de debatten over de rest van het wetsontwerp te beknotten tot twintig dagen. De regering kan haar evenwel opnieuw in stemming brengen. De nederlaag betekent niet dat het kabi net moet aftreden. De afgevaardigden van de Schotse nationale partij, die op de vorming van eigen parlementen had den aangedrongen, waren woedend. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 95 Kantoor: Lange Nicuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 2731 07, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Een gesloten hek en een uitgestorven kade: beeld van de Amsterdamse haven, waar de staking nog steeds voortduurt. Wiegel voelt zich in zijn kritiek op Den Uyl gesterkt door minister Van Agt van Justitie die afgelopen- zaterdag op een bijeenkomst in Utrecht ook vraagte kens zette bij Den Uyls begrip voor de stakingen. Den Uyl zei in Zeist, vorige week woensdag: „Als er vandaag gestaakt wordt, dan gebeurt dat omdat in onze samenleving nog altijd de onmenselijke tweedeling bestaat van mensen die be schikken over kapitaal en fabrieken en van miljoenen werknemers die daar niet aan te pas komen”. Volgens Den Uyl moet een democratie als de onze in staat zijn het stakingsrecht te aanvaarden en te respecteren. De premier zei wel be- ^K§ïlsTEPHENSONSTRAAT 8-23 JKXXJ tel. 023 - 244827 zwaar te hebben tegen de kritiek die de vakbonden hadden geleverd op de „Stakingsvonnissen” van de Utrechtse rechter. Wiegel vindt dat de woorden van Den Uyl kunnen worden uitgelegd als een blijk van instemming met de acties van de werknemers. Bij de behandeling vai zijn begroting in de Eerste Kamer heeft minister Beeldhouwer Do nald Thibodeaux uit New York hangt hier aan de arm van een bijna 3 meter hoog beeld van de bokser Mo hammed AU in een museum aan de New Yorkse Madi son Garden. Thibo deaux, die tevens handelaar jn auto- onderdelen is, maakte het beeld van ruim 100 bum pers van oude au to's en spendeerde er ruim twee jaar aan. SP?5 SiSKi»: w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1