Anderhalve ton Opzienbarend idee van John Dijkstra aan werken van prioriteiten- lijst geschrapt Politienieuws ENERGIEBESPARING VAN 67 MILLE 1 Luchtverversing zwembad drukt de olierekening r 11 n o i, Anne Frankschool VVD vol lof over Jongen op fiets tegen auto Bromfietsers aangereden 1 Prins Carnaval deed Ergerlijke verslag aan college dierenmishandeling Kort IJmondnieuws h 11 samenwerking met het CDA A’ nt 0 kg 10 l helpt verpleegster Wil Visser 1 r WOENSDAG 2 3 BEVERWIJK-HEEMSKERK FEBRUARI 19 7 7 tv- - In Heemskerk: r Ultimatum Ombouw Overleg Olifant Onrust Nieuwbouw' g 4. - f i - "I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Sinds het ministerie van CRM weigerde financiële medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuw buurthuis voor „De Lichtboei” ten behoeve van de wijken Oosterwijk, Meerestein, Zwaans- meer en Zuidbroek, heeft iedereen ach en wee geroepen en nu gebeurt er in feite al maandenlang niets. Het Heemskerkse raadslid John Dijkstra (CDA) heeft zich op het stand punt gesteld, dat iedereen nu wel kan blijven treuren over het feit, dat het prachtige ontwerp van zo’n twee miljoen gulden niet kan worden uit gevoerd, maar dat je beter met de beide benen op de grond een andere oplossing kan bedenken voor het thans op een onhoudbare wijze gehuis- veste buurthuis. Hij heeft een idee uitgewerkt dat alle aandacht verdient, ondanks de vele haken en ogen die er aan vast zitten. Zijn idee is gebaseerd op de onderwijsprognose, dat het leerlingenaantal van de in de genoemde wijken gevestigde lagere scholen sterk terug zal lopen. Als er dan een school ge sloten zou moeten worden zou die kunnen worden omgebouwd tot een nieuw buurthuis. 7^*1 OMBOUW VAN SCHOOL (Van een onzer verslaggevers) TOT NIEUWE LICHTBOEI <1 JOHN DIJKSTRA (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) er ■.■xJï:- moet zijn. Kan die dan worden overge daan ten behoeve van de Lichtboei? Volgens de onderwijsprognoses heeft één van de vier katholieke scholen in de be trokken wijken op den duur geen be staansrecht meer. Volgens het Heems kerkse raadslid. Dijkstra zou de Eggert- school het best geschikt zijn voor om bouw tot buurthuis. lucht OP Dat met een HEEMSKERK. De heer C. A. C. van 't Schip is de nieuwe secretaris van de VVD, afdeling Heemskerk. Hij werd gekozen tijdens de voorjaarsvergadering in de Vrijburcht. van te van --r ■•-vwiaaa --•Z'^OW-X een in samenhang diezelfde omgeving zijn er nauwelijks te vinden, terwijl voor nieuwbouw ook de hele procedure opnieuw moet worden gestart, hetgeen ontzettend veel tijd gaat kosten. BEVERWIJK De pluimgraaf - in Beverwijk de oude titel voor de beheer der van’ t kleinvee in de kinderboerderij Ankie’s Hoeve heeft dinsdag aangifte gedaan van een ergerlijk geval van die renmishandeling. Hi vond ’s morgens een lapjeskat die met een touw om zijn staart was vastgebonden aan een boom tak. De toestand van het dier was zoda nig dat een dierenarts de poes moest afmaken. In het buurthuisoverleg moet men uit gaan maken of de nieuwe Lichtboei dan in het Heemskerkse „circuit” mee gaat draaien, of in het Beverwijkse. In het kader van nieuwe wettelijke regelingen komt er namelijk populair gezegd per gemeente één pot voor deze werksoort, die men samen in overleg moet delen. Bestaat de bereidheid bij de Heemskerk se buurthuizen om de nieuwe Lichtboei op te nemen in het buurthuisverband? Of kan er een overeenkomst tot stand komen met het Beverwijkse buurthuis verband? Misschien moet men samen die zaak aanpakken. Allemaal zaken die nog uitgedokterd moeten worden en waar over de besprekingen nog nauwelijks op gang zijn gekomen. De heer Dijkstra rekent dat ook niet tot zijn taak. „Ik leg een idee op tafel en daar moet iedereen dan maar eens over gaan denken of praten. Als men achter dat idee gaat staan, dan zijn er voor allerlei proble men die zich dan voor zullen doen oplossingen te bedenken, maar, dat is dan hoofdstuk twee”. Hoe simpel en duidelijk het idee van John Dijkstra ook is, hij is zich ervan bewust, dat het ontzettend veel proble men met zich mee zal brengen. Ten eerste is de gemeente Heemskerk na tuurlijk niet zonder meer bereid om de olifant die Beverwijk buiten de deur houdt binnen te halen. BEVERWIJK. Prins Carnaval met zijn gevolg zijn dinsdagmiddag tijdens de wekelijkse vergadering van B. en W. door het college ontvangen, nadat zij een rondgang hadden gemaakt langs verschillende ambtelijke afdelingen. On der een drankje bracht de Prins verslag uit over het verloop van de carnavals viering gedurende drie dagen in Ezelen heem. HEEMSKERK. Een dertienjarige jongen uit Heemskerk stak woensdag morgen even na acht uur op zijn fiets onverhoeds vanuit de Duitslandlaan de Hoogdorperweg over. Hij werd daarbij aangereden door een 29-jarige automobi list uit Castricum. De jongen is met een dubbele beenbreuk naar het St. Jozefzie- kenhuis gebracht. Zjjn idee verder uitwerkend komt de heer Dijkstra tot dé conclusie, dat in die gedachtengang de ligging van de huidige Lichtboei uitstekend is. Vernieuwing acht hij uitgesloten, omdat de accommo datie „ingeklemd” ligt en dus geen Uit breidingsmogelijkheden heeft, waarmee totale nieuwbouw op die plaats ook kan worden verworpen. Andere plaatsen in Dus ligt er onmiddellijk de vraag:, „Wat doet Beverwijk?” In de onderwijs kringen zal men het er over eens moe ten worden dat er een school moet worden opgeheven eh welke dat dan Raadsvergadering. Aan de agenda van de raadsvergadering te Heemskerk op donderdag 24 februari wordt het voorstel toegevoegd om 5940 beschik baar te stellen voor de bouw van een aangepast toilet voor gehandicapten in de aanbouw zijnde aula van de begraaf plaats aan de Marquette’.aan te Heems kerk. HEEMSKERK. In het kader van een nieuwe hulpactie, die de Anne Erankschool aan de Fritz Conijn- straat 'momenteel voert voor de Heemskerkse verpleegster Wil Visser in Kameroen, wordt vrijdag 24 febru ari in de aula van de school een filmfeest gehouden. Om 10 uur, half twee en pier uur vertoont men de film „Sammie en de stropers”. De toegangsprijs bedraagt anderhalve gul den, die boor Wil Visser in het Afri kaanse Kameroen is bestemd. Niet onvermeld bleven uiteraard de financiële perikelen. Het college had daarvoor in zoverre een welwillend oor, dat men toezegde in de vergadering van volgende week een voorstel te zullen bespreken om van gemeentewege voor - volgend jaar een bijdrage te kunnen leveren, bijvoorbeeld in de vorm van het gratis beschikbaar stellen van de grote zaal van „De Jansheeren” voor het Prin senbal. Deze nogal unieke en nieuwe in stallatie levert het sportfondsenbad jaarlijks een besparing op in het olieverbruik van 214.366 liter Per jaar, zo hebben de leden van de Raad van Bestuur van het bad uitgerekend, dient dan ruim f 67.000 minder aan olie te worden betaald. De warmtete- Voorzitter J. Hendriks memoreerde de uitstekende samenwerking met het CDA in de gemeenteraad. „Dit wordt door de VVD op hoge prijs gesteld en we weten dat dit evenzeer geldt voor het CDA”, zo zei de heer Hendriks. Weinig goede woorden had hij over voor de wijze, waarop in „Rood Heemskerk”, een uitga ve van de plaatselijke PvdA-afdeling, over wethouder mevrouw Vervelde (VVD) wordt geschreven. „De leden ach ter „Rood Heemskerk” moeten weten, dat zulke schrijverij werkt als een boe merang bij het publiek”, aldus de voor zitter. De heer Hendriks deelde mee, dat het geplande forum tussen het CDA. de VVD en de PvdA, als onderdeel van de verkiezingsstrijd, geen doorgang kon vinden. De PvdA heeft afgezegd. Óp 7 maart komt de heer Waalkens, lid van de WD-fractie in de Tweede Kamer naar Heemskerk om te spreken over ontwikkelingshulp HEEMSKERK. Tegen half twee op dinsdagmiddag verleende een 40-jarige autobestuurster uit Heemskerk op het kruispunt Carel van Manderstraat-Kars- hofstraat-Maerten van Heemskerkck- straat geen voorrang aan een 16-jarige bromfietser uit Heemskerk, die daar reed met zijn vijftienjarige broer als duopassagier. Beide jongens zijn naar het St. Jozefziekenhuis gebracht respectievelijk een kniewond en beenbreuk. lE Uitgaande van die gedachte heeft hij zijn idee verder uitgewerkt, op basis van de volgende overwegingen. Naar zijn mening ligt de eerste verantwoordelijk heid voor „De Lichtboei” bij de gemeen te Beverwijk, op basis van een afspraak met het gemeentebestuur van Heems kerk. „Nu het nieuwbouwplan is afge wezen doet Beverwijk er niets meer aan”, is zijn conclusie, nadat hern van nieuwe initiatieven tot nu t oe niets is gebleken. Hij is er zich ook van bewust, dat zijn idee wel onrust zal zaaien. Voor het Lichtboeibestuur zal het een moeilijk te verteren zaak zijn om het mooie maar onhaalbare oorspronkelijke plan te laten vallen en te gaan denken in de richting van een verbouwde school. In onder wijskringen zal de opheffing van een school de nodige beroering wekken, ook in de personele sfeer. De gemeentebestu ren van Beverwijk en Heemskerk zullen in deze zaak heel wat met elkaar te onderhandelen hebben. De heer Dijkstra: „Ik wil mijn oplos sing subiet inruilen voor een betere, maar zoals de zaken nu liggen staat alles op een dood spoor en die impasse moet in elk geval doorbroken worden”. Van de vier rooms-katholieke scholen zal er volgens de prognoses één moeten worden opgeheven. Voor ombouw tot bhurthtiis' lijkt de Egbertschool op de hoek van de Maasstraat en de Frank- s een vrij nieuwe school niet een goed te gebruiken aula. De heer Dijkstra zegt niet dat het die school zou moeten worden, maar geeft zijn hele plan ter overweging. BEVERWIJK. Het Sportfond- senbad gaat de energiebesparing fiks aanpakken. Donderdagavond komt in de raadscommissie voor sportzaken een voorstel van B. en W. aan de orde 250.000 uit te trekken voor de inbouw van een zogenoemde warmte terugwininstallatie. Toen is hij op de gedachte gekomen van ombouwen van een school tot buurt huis. De kleuterscholen bleken daar te klein voor te zijn. In de betreffende wijken liggen twee prot. christelijke la gere scholen, maar volgens de onder wijsprognoses blijven die ook in de ver dere toekomst volledig benut. Verder liggen er drie openbare scholen, maar volgens de laatste prognoses blijft ook hun bestaan in de toekomst gerechtvaar digd. De behaaglijke temperatuur in het Sportfondsenbad zal door het warm- teterugwinapparaat worden gebruikt om de aangevoerde verse lucht te verwarmen. rugwininstallatie kost per jaar 31.000 en een klein rekensommetje leert, dat het sportfondsenbad jaarlijks 36.000 gulden op wint. In het Sportfondsenbad heerst een hoge temperatuur. Momenteel wordt de lucht in het bad ververst door de warme lucht naar buiten te blazen en koude lucht in te voeren. Jammer natuurlijk, want die koude moet door een installatie weer temperatuur worden gebracht, proces kost ontzettend veel olie. In zwembaden te Ermelo en Veld- jioven heeft men nu een nieuwe me thode toegepast door een warmterug- wininstallatie te monteren. Dit appa raat haalt uit de lucht, die naar buiten wordt geblazen, de warmte en brengt die over op de koude lucht, die wordt ingebracht. Een vrij simpele als unieke manier om energie te besparen. Het apparaat gaat de gemeente f 299.000 kosten, maar omdat het rijk de energiebespa ring stimuleert verwacht men een B. en W. hadden het geluk, dat er ruim 58.000 extra uit de inbreng van gronden vanuit het grondbedrijf naar de algemene dienst en de dienst Lichame lijke Opvoeding en Sport tevoorschijn kwam. Dat bedrag kon in mindering gebracht worden op die anderhalve ton. De uitgestelde activiteiten zijn: buiten gewoon onderhoud kantine politiebureau f 6.000; aanvulling uitrusting van de brandweer ƒ3.200; armaturen straatver lichting f 6.Ö00; ambulance f 14.000; ver betering beschoeiingen vijvers en singels 10.000; vervanging aanhangwagen 1590; vervanging kunstmeststrooier 1.200; fietsenstalling bij gemeentegara- ge ƒ1460; revisie muziektent ƒ660; vijf tien vlaggemasten f 600; stelpost kapi- taallasten achterstallig onderhoud 42.465; gronddepot sportpark Adrichem 1960 en vervanging veldafscheiding hoofdveld sportcomplex Hoflanderweg ƒ900. De indruk van John Dijkstra is, dat het gemeentebestuur van Beverwijk be paald niet staat te trappelen om „een olifant” binnen te halen. Naar ,zijn me ning is de opzet van het ontwerp zoals het bij CRM op tafel is gelegd ook veel te groots en dus onhaalbaar. „Beverwijk heeft al een cultureel centrum in de vorm van „De Nieuwe Slof” en wij hebben „De Jansheeren”. Dat deel moet je dus uit het ontwerp wegdenken en dan blijft over de zuivere buurthuis- funktie. Waar ik aan denk is een buurt huis van eenvoudig opzet ten behoeve van Zuidbroek, Oosterwijk en eventueel Zwaansmeer. Te zijner tijd moet Mee restein met de nieuw te bouwen wijk Waterakkers dan een eigen buurthuis krijgen, eventueel in samenhang met „De Werf”. rijkssubsidie van ƒ66.900. Na alle prijsstijgingen te hebben verwerkt komt de prijs van een dergelijke installatie op 250.000. De jaar last en komen dan op ongeveer ƒ31.000. Het Sportfondsenbad rekende uit, dat hel apparaat een besparing aan oliever bruik oplevert van 214.366 liter, wat dan weer bétekent, dat er jaarlijks 67.094 minder aan olie hoeft te worden betaald. Om in aanmerking voor de rijksubsidie te komen dient het Sportfondsenbad voor 22 maart de aanbesteding van de plaatsing van het apparaat te hebben gehouden en moeten de werkzaamheden om de installatie in te bouwen, zijn begon nen. In dezelfde sportcommissie komt ook de concept-verordening regeling in gebruik geving van de sportvelden aan de orde. Deze regeling voorziet in een uniforme behandeling van de buitensportgebruikers, die 9 maart a.s. door de wethouder van sportzaken worden geïnformeerd. Diefstal. Bij de Heemskerkse politie is door een Beverwijker aangifte gedaan van diefstal van tuingereedschap uit zijn kas bij de Lunette. Auto-onderdclen. Bij een autobe drijf aan de Parallelweg in Beverwijk is in de nacht van maandag op dinsdag een buitenstaande auto open gebroken. Er werden enkele onderdelen ter waarde van 300,- uitgehaald. Voorruit vernield. Van een auto die op de Munnikenweg in Beverwijk stond is in de nacht van maandag op dinsdag een voorruit ingeslagen. De schade be loopt ƒ230,-. Trein en wagons. Een bewoner van de Van Weerden Poelmanstraat heeft bij de Beverwijkse politie aangifte gedaan van diefstal van een model-locomotief met negen spoorwagns uit een berg ruimte boven de flatwoning. Snelheidscontrole. Een snelheids controle op de Spoorsingel in Beverwijk leidde dinsdagmiddag tussen drie en zes uur tot 16 processen-verbaal. Eenzijdig ongeluk. Een zestienjari ge bromfietser raakte dinsdagavond rond half acht met zijn wiel tegen de trot toirrand op de Plesmanlaan bij Huis ter Wijck. Hij vloog daarbij tegen een licht mast aan en moest met onder meer een gebroken kaak naar het Rode Kruis Ziekenhuis worden gebracht. Blijft de verantwoordelijkheid van het Heemskerkse gemeentebestuur voor het sociaal-culturele werk in Zuidbroek en Oosterwij k-Meerestein, voor zover deze wijken binnen de gemeente Heemskerk liggen. Bij de begrotingsbehandeling in Heemskerk is aan wethouder mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar min of meer het ultimatum gesteld dat zij vóór 1 maart met een voorstel zou moeten komen. Genoemd is toen ook de moge lijkheid van stichting van een nieuw Heemskerks buurthuis, waarin „De Werf” aan de Jan Ligthartstraat zou worden opgenomen en dat dan tevens zou kunnen dienen voor de nieuwbouw in Meerestein. Maar de te bedienen wij ken komen dan wel ver uit elkaar te liggen. Overleg met de gemeente Bever wijk heeft volgens de rapportering in de betrokken commissies geen nieuwe ge zichtspunten ópgeleverd en de heer Dijkstra verwacht niet dat mevrouw - -- Vervelde veel mogelijkheden- zijn èégeu’-! rijklaan het meest geschikt. Het is ven om inderdaad voor 1 maart met een afgerond voorstel te komen. Het ophbeffen van één der scholen zou geleidelijk kunnen plaatsvinden met een overheveling naar de andere scholen. Zou men sneller willen werken, dan kan ook gedacht worden aan het plaatsen van elders overbodig geworden noodlo- kalen bij de overblijvende scholen, waardoor de te verdwijnen school snel ler zou kunnen worden omgebouwd en ingericht als buurthuis. Het gebruik mo gen maken van de aula zou tijdelijk volgens de heer Dijkstra al veel proble men voor de Lichtboei op kunnen hef fen. Naar zijn mening zal er tijdens de overbruggingsjaren in elk geval aan de huidige Lichtboei wat moeten worden opgeknapt. BEVERWIJK. B. en W. zijn een dezer dagen met een lijst gekomen van werken, die voorlopig niet uitgevoerd behoeven te worden. De werken kwa men voor op de prioriteitenlijst voor 1977. Tijdens de begrotingsbehandeling in november j.l, had de CDA’er er in een motie bij het college op aangedron gen anderhalve ton aan werken van die lijst te halen om zodoende ruimte te maken voor de financiering van een deel van de zo broodnodige stadsvernieu wing.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9