Acties in metaal duren nog voort weer EEG-boter Prins bekijkt schip in aanbouw België wordt komende weken door stakingen geteisterd In- en uitvoer SRVjus d’orange 2 flessen voor 1.69 Vleeschmeesters gaan verder uitbreiden AMRO verhoogt hypotheekrente bijna gelijk Kim II Soeng wordt opgevolgd door zijn zoon tussen de bedrijven door Wellicht beroep tegen vonnis in zaak-Verdugt SRV k zurvelservice I Meer winst bij VNU ACTIES STEEDS OP VRIJDAG Kritiek Spaarkas op staatssecretaris Prettig geprijsd en aan huis bezorgd Philips DONDERDAG 2 4 FEBRUARI 19 7 7 ECONOMIE 19 IHH (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het looncon- flict in de bouw is uit de wereld. Werkgevers en bouwbonden zijn het gisteravond eens geworden over een cao. De bouwvakkers krijgen daarbij 1 percent initieel (werkelijke loonsverhoging) per 1 januari, en 0,5 percent per 1 juli. Bovendien gaat de vakantie toeslag met een half percent omhoog tot acht percent. Prijs compensatie wordt verder toege kend op basis van het Haagse protocol. -4a s (ADVERTENTIE) Loonconflict in bouw opgelost ‘1 en onvoldoende MBS Op 4 maart komt er vrijwel zeker opnieuw een grote ontwrich- Nog bij twee metaalbedrijven zullen-de stakingen voorlopig voortduren. Ondanks het verzoek van de industriebonden weer aan het werk te gaan met het oog op de vandaag beginnende cao- onderhandelingen voor deze sector, zal bij De Schelde in Vlissingen (3200 man) en Thomassen en Drijver in Hoogeveen (800) ook vandaag nog worden doorgestaakt. De werknemers bij deze bedrijven zul len morgen bekijken of de resultaten van het loongesprek aanleiding geven tot het opschorten van hun acties. Als de stakers ook dan nog niet bereid zouden zijn hun Kim Tsjong II werd al lang beschouwd als de vermoedelijke opvolger van zijn vader. Over zijn loopbaan is weinig bekend. Hij werd in 1941 geboren. Naar verluidt is hij kandidaat-lid van het polit- buro, secretaris van het centrale partijco- mité en een vooraanstaand medewerker van de propaganda-afdeling van de partij. Tot gisteravond laat overlegden werk gevers en bonden over een nieuwe haven- cao. Het overleg werd elf uur ’s avonds afgebroken, en zal vanavond worden voortgezet. Nadere mededelingen werden niet gedaan. Wel maakten de vervoers- bonden nog bekend, dat de stakende havenarbeiders morgen zullen worden opgeroepen naar het Sparta-stadion te komen. Er wordt ook aan uitbreiding in het buitenland gedacht. In België, waar de Vleeschmeesters nu al tien winkels heb ben, probeert men er dit jaar nog maxi maal twintig bij te krijgen. In West- Duitsland is men aan het onderhandelen over vestigingen in het Roergebied. De Vleeschmeesters zijn in april 1967 van start gegaan en haalden in 1969 een omzet van 63 miljoen. Nu zetten de werkmaatschappijen samen 500 miljoen per jaar om. Men zou dan een marktaan deel van 25 percent hebben en één van de grootste slagersbedrijven in de EEG wor den. Gedacht wordt aan een uitbreiding van het aantal werknemers tot tegen de vierduizend. Men blijft de uitbreiding zoeken in de ambachtelijke slagerijen en denkt voor eerst niet aan uitbreiding in de industriële sfeer. werk te hervatten zullen de bondsbestu- ren „zich diepgaand over de dan ontstane situatie moeten beraden”, zei een woord voerder dan de industriebonden. De werknemers bij Tempress in Hooge veen, (44), Batavus in Heerenveen (640) en Gazelle in Dieren (550) besloten gisteren wel met ingang van vandaag weer aan de slag te gaan. Morgen zal ook het werk in bedrijven in de provincies Henegou wen en West-Vlaanderen worden neergelegd. Op 4 maart gebeurt dat in Luxemburg en Oost-Vlaanderen, op 11 maart zijn de provincies Namen en Limburg aan de beurt, op 18 maart wordt er gestaakt in de provincies Antwerpen en Luik en op 25 maart is de provincie Vlaanderen aan de beurt, aldus het schema dat het vakbondsfront heeft opgesteld. In West-Duitsland zijn gisteren zogenoemde „waarschuwings- stakingen gehouden. Busschauffeurs, tramconducteurs, vuilni sophalers en andere ambtenaren wilden nog eens duidelijk onderstrepen dat zij het aanbod van de overheid om de lonen met 5,2 percent te verhogen, te gering vinden. In de chemische sector is het aantal bedrijven, waar wordt gestaakt, met één uitgebreid, zodat het totaal nu op twee komt. Het werk werd gisteren neergelegd bij Synres-Almoco in Hoek van Holland (440), omdat geen overeenstemming kon worden bereikt over een bedrijfs-cao. Nieuwe voorstellen van de directie van Cyanamid in Rotterdam (200) waren voor Eerste aanleiding tot deze stakingsactie is een zogeheten „soli dariteitsbijdrage” die de regering van alle werknemers in het land vraagt. Allerlei sociale klassen (ziekenfonds, vakantiekas- sen, kinderbijslagfonds, het fonds „bedrijfssluitingen” enz.) heb ben hun inkomsten, als gevolg van de grote werkloosheid in het land, zien verminderen. Hij het ziekenfonds zijn zelfs grote tekorten ontstaan. Daarom bepaalde de regering-Tindemans dat tijdelijk een solidariteitspremie moet worden betaald die maan delijks 0,4 pet van het bruto-loon omvat. De Belgen zijn ook boos over het feit dat een aantal „luxe goederen” aanzienlijk duurder zullen worden. Zo gaan de prijzen omhoog van onder meer sigaretten, sterke drank en wijn, doordat de accijnzen erop verhoogd worden of omdat ze in een hoger btw- tarief worden ondergebracht. Ook een aantal andere, minder luxueuze, zaken wordt duurder, zoals de kapper, zeep en de tarieven in de horeca. De voorzitters van ABVV en ACV (Debun- ne en Houthuys) zien dat als „sociale afbraak” en ook daartegen willen ze doormiddel van stakingen protesteren. ting van het openbare leven, omdat dan gestaakt wordt bij de tram- en buurtspoorwegenmaatschappijen. Op 11 maart legt het personeel van de openbare diensten (b.v. bij de ministeries) het werk neer. Morgen zal het ook niet mogelijk zijn naar Engeland over te steken. De boten van de dienst Oostende-Dover, blijven dan in de haven van Oostende. Bij de stakingen per provincie zullen ook steeds de werknemers in de overheidsdiensten betrokken worden. Dat wil zeggen dat het openbare leven sterk verstoord dreigt te worden. Er zal bijvoor beeld op de stakingsdagen geen post bezorgd worden. Voor hypotheken met een rente 5-jaar vast luiden de tarieven dan: hypotheek met gemeentegarantie onveranderd 8,75 pet, standaardhypotheek 9 pet (8,75) en tophypotheek 9,25 pet (9 pet). Temeer geldt het bezwaar van de ver eniging, daar van oneigenlijk gebruik van fiscale wetten bij deze spaarvorm nooit sprake is geweest, wat door de staatsse cretaris is bevestigd. De NVBS geeft wel toe, dat de staatssecretaris is bevestigd. De NVBS geeft wel toe, dat de staatssecre taris in zijn nota gedeeltelijk is tegemoet gekomen aan de bezwaren, die de vereni ging bij het verschijnen van het wetsont werp heeft geuit. Vier jaar geleden kochten de Russen ook een grote hoeveelheid boter van de EEG. Dit lokte toen veel protesten uit, maar de Europese commissie, het „dage lijks bestuur” van de gemeenschap, gaf toch toestemming voor de transactie. Naar het schijnt is de commissie thans niet formeel op de hoogte gesteld van de transactie met de Sovjet-Unie. de directeur-generaal van industrie van het ministerie van Economische Zaken, de heer J. A. M. Molkenboer, gezegd. Deze industrietak blijft niet alleen nau welijks bij op de thuismarkt, maar ver liest zelfs terrein op de EEG-markt en speelt op de wereldmarkt een onbedui dende en steeds kleinere rol. Japan doet beklag Japan heeft op een vergadering van de anti-dumpingscom- missie van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) zijn beklag gedaan over de heffingen van twintig en tien percent die de EEG heeft gelegd op de invoer van kogellagers uit Japan. De EEG besloot begin deze maand de heffingen in te stellen omdat er volgens haar sprake was van dum ping van Japanse kogellagers op de Europese markt. Volgens Japan gaat het bij de heffing om een politieke beslissing. Japan verwijt de EEG bovendien dat zij de Japanse regering niet vooraf heeft geraadpleegd. liever gezegd exportrestitutie, die de EEG verstrekt voor de export van boter, onver schillig om welk land het gaat. De export restitutie bedraagt 159,75 Europese reken eenheden (een rekeneenheid is 3,40) per 100 kilo boter. Omgerekend komt dit neer op ca 5,43 per kilo of 1,35 per pakje. Stokvis en Lindeteves Met ingang van 28 februari worden de verkooporgani saties van R. S. Stokvis en Zonen b.v. en Lindeteves-Jacoberg Nederland b.v. samengevoegd onder de nieuwe naam Stokvis Lindeteves b.v. Eind vorig jaar kondigden de ondernemingen al aan de aktiviteiten van beide bedrijven te her groeperen. De commerciële aktiviteiten van Lindeteves worden overgeplaatst naar Rotterdam en ondergebracht in het gebouw van Stokvis. NS-order Philips Data Het Centrum voor Informatieverwerking (CVI) in Utrecht, een dochter van de NS, heeft met Philips Data Systems Nederland een raamovereenkomst gesloten voor de levering van computers. Deze zullen worden gebruikt door van Gend en Loos bij de administratie van internati onale expeditie in de vestigingen bij de grenzen. Dit zijn de kantoren in Roosen daal, Venlo, Tilburg, Eindhoven, Olden- zaal en Rotterdam. De order vertegen woordigt ongeveer 1,5 mln, aldus Phi lips. CVI verleent computerservice voor de NS en haar dochter en voor vele andere bedrijven, overheidsinstellingen en ziekenfondsen. Volgens de Koreaanse kringen waaraan dit bericht is ontleend, zal waarschijnlijk een officiële mededeling worden gedaan op de 65ste verjaardag van het Noordko- reaanse staatshoofd op 15 april of op een partijbijeenkomst die later in dit jaar wordt verwacht. AMSTERDAM (ANP). De AMRO bank heeft met ingang van vandaag haar hypotheekrente verhoogd. De exportrestitutie wordt verstrekt opdat de Europese boter die tegen hoge kostprijzen wordt geproduceerd, toch kan concurreren op de wereldmarkt. De prij zen op de wereldmarkt liggen tussen 850 en 900 dollar per ton. In de interventiebu reaus van de EEG ligt in totaal 195.000 ton boter opgeslagen. DEN HAAG (ANP). Volgens de voorlo pige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de buitenlandse handel, exclusief de han del met België en Luxemburg, in 1976 voor de invoer 91.1 miljard (1975 76.5 mid), terwijl voor een waarden van 90.2 mid (1975 76,4 mid) werd uitgevoerd. De invoer werd in 1976 derhalve bijna geheel door de uitvoer gedekt. In 1976 zijn ten opzichte van 1975 de waarde van de invoer met 19 percent en van de uitvoer met 18 percent toegenomen, bij een stijing van de in- en uitvoerprijzen met circa 6 percent. Prijsverhogingen van de invoer kwamen voor bij de ruwe aardolie, auto’s, hout, organische chemische produkten, kleding, plastics, koffie en niet-elektrische machines. TOKIO (AFP). Het centrale Comité van de (communistische) Noordkoreaanse Arbeiderspartij heeft Kim Tsjong II, de oudste zoon van president Kim II Soeng, voorgedragen als toekomstig opvolger van zijn vader. Dit heeft het Japanse persbureau Kyodo gemeld. 7,08 878,50 1 59,00 6,68 14,80 163,50 10,40 46,00 121,00b 90,00 105,30 1,90 182,00 39,20 7,10 120,50 50,00e 76,80 146,00 61,60 73,50 55,50 58,00 39,70 93,50 186,50 128,00 144.20 27,60 127,50 80,50 176,50 64,00 70,50 53,20 65,50 55,00 57,90 709,50 50,00 76,00 83,30 67,50 33^0> 24,OOe 150,30 33,00 60,50e 93,00 87,00 59,40 2,00e 182,20 137,00 148,00 84,00e 807,60 66,50 84,10 159,00 35,50 186,00 84,00 99,10 70,00 36,20 104,00 11,50b 93,50 71,70 !08,00 35,70 .49,50 45,80 78,00 74,00 41,80 63,50 25,00 95,00 02,50 51,00 In september vorig jaar zei de VNU al, dat de vooruitzichten voor de ontwikke ling in de tweede helft van 1976 de ver wachting rechtvaardigen, dat de netto winst over het jaar hoger zou uitkomen dan die over 1975. Voor hypotheken met een variabele ren te gaan de tarieven luiden: hypotheek met gemeentegarantie onveranderd 8,5 pet, standaardhypotheek 8,75 pet (8,5 pet) en tophypotheek 9 pet (8,75 pet). In verscheidene bedrijfstakken in de privé-nijverheid in België zal in de komende weken, steeds op vrijdag en wisselend per provincie, een 24-uursstaking gehouden worden. Maar er worden ook acties gehouden die het gehele land omvatten. Zo zal er morgen in het gehele land geen enkele trein rijden. Een actie die ook haar uitwerking in bedrijven zal hebben, omdat veel werkne mers op die dag hun werk niet zullen kunnen bereiken. Alleen al de hoofdstad Brussel ziet dagelijks een 400.000 pendelaars (veelal per trein) verschijnen en weer afreizen. Apparatenindustrie De Nederlandse apparatenindustrie blijft ver achter bij de omzetten, die haar buitenlandse con currenten behalen. Zij zal snel de bakens moeten verzetten, wil zij het kunnen redden binnen de steeds scher per wordende concurrentie van de geïndustrialiseerde industrie. Dit heeft DEN HAAG. (ANP)— „De Vleesch meesters”, het in Leiden gevestigde samenwerkingsverband van zes filiaal- ondernemingen met samen vierhonderd slagerswinkels,wordt omgezet van een besloten vennootschap in een holding. Met deze nauwere vorm van samenwer king wil men, naar in een communiqué wordt meegedeeld, de continuïteit van het concern en de werkgelegenheid van 2500 werknemers waarborgen, terwijl ook uitbreidingsplannen een reden vor men voor deze operatie. Deze subsidie komt ten laste van het Europese landbouwfonds waaruit de uit gaven voor het gemeenschappelijke land bouwbeleid van de Negen worden betaald. Het landbouwfonds wordt op zijn beurt „gevuld” door de lidstaten van de gemeenschap en dus indirect door de Europese belastingbetalers. Het gaat overigens om een subsidie, of HAARLEM. (ANP)Als gevolg van het doorwerken van de conjunctuuront- wikkeling voornamelijk in' het laatste kwartaal van 1976, zal de nettowinst, na belastingen, van het Haarlemse uitgevers bedrijf VNU over heel 1976 20,6 mln bedragen tegen 16,6 mln in 1975. Dit correspondeert met een nettowinst per gewoon aandeel van 10,85 (v.j. 8,73), aldus NV Verenigd Bezit VNU. Tegen het bedrijf had hij in totaal negenduizend gulden geëist, maximale straffen voor drie overtredingen van de hinderwet. Tijdens de zitting voor de Tiel- se kantonrechter betreurde hij het dat deze overtredingen zo laag worden bestraft. ARNHEM. (ANP)De Arnhemse „milieu-officier” van Justitie mr. F. Th. Boerwinkel overweegt „zeer serieus” om in beroep te gaan tegen het dinsdag door de Tielse kantonrechter gevelde vonnis, waarbij het chemische bedrijf Verdugt tot duizend gulden boete werd veroor deeld. Gisteren zei hij „met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid” in appèl te zullen gaan. Al voordat deze overeenkomst was bereikt, waren de stakingen in de bouw opgeschort. Dat gold ook voor de metaal, zodat gisteren over de hele linie nog maar 11.900 man staakten. Dinsdag waren dat er nog 20.000. Alleen in de havens wordt nu nog op grote schaal gestaakt. Directeur drs. M. F. Wagenaar van Ver dugt verklaarde dat een appèl door het bedrijf niet erg waarschijnlijk is. Met het moederbedrijf Internatio-Müller en de raadsman moet over een mogelijk aante kenen van beroep nog worden overlegd. Het cao-overleg bij Philips in Eindho ven is gistermiddag geschorst tot volgen de week dinsdagochtend. De vakbonds- delegaties en Philips geven beide hun eigen uitleg aan artikel 4 van het zoge naamde Haagse protocol, waarin staat dat „het gebruikelijk systeem” van prijs compensatie zal worden toegepast. Phi lips gaat daarbij uit van de referentiepe riode oktober tot en met maart, de bon den willen dat het bedrijf uitgaat van de periode november tot en met april. Die periode werd door Philips gehanteerd vanaf het moment dat de prijscompensa tie werd ingevoerd. De bonden maken hiervan een punt, omdat van het verschillend hanteren van perioden andere uitkomsten het gevolg zijn. Philips zal nu eerst op centraal niveau met het VNO over deze zaak praten. Ook bij Shell zal volgende week het loongesprek worden voortgezet. Van het eerste overleg, dat gisteren plaatsvond, zijn geen resultaten bekendgemaakt. Bij Shell gaat het om een cao voor 6500 man. Het Groningse tabaksbedrijf Theodo- rus Niemeyer heeft de vakbonden voor een gesprek op dinsdag uitgenodigd. De samenwerkende bonden van omroeppersoneel hebben een akkoord bereikt. De NOS is bereid gebleken naast de automatische prijscompensatie een arbeidsvoorwaardenverbetering van ongeveer twee procent toe te zeggen. Die twee percent is dan verdeeld over reële loonsverhoging, verbetering vakantie toeslag en een structurele aanpassing van de salarisschalen. In zijn nota van wijzigingen stelt de staatssecretaris voor om eerst dan spaar kaspolissen te belasten wanneer er min der dan 15 jaar premie is betaald. De NVBS acht dit weliswaar een vooruitgang ten opzichte van het oorspronkelijke ont werp waarin sprake was van 20 jaar. Maar toereikend wordt deze tegemoetko ming niet geacht, aangezien een aanzien lijk deel van spaarkaspolissen afgesloten wordt voor een duur van tussen de 10 en de 15 jaar. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Spaarkasbedrijf (NVBS) vindt, dat aan de belangen van de spaarders bij haar leden in de nota van wijzigingen bij het wetsontwerp „Wijzigingen van de rege ling van de inkomstenbelasting met betrekking tot het belasten van rente begrepen in kapitaalsuitkeringen uit levensverzekeringen” onvoldoende is tegemoetgekomen. (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. De Sovjet-Unie heeft 75.000 ton boter gekocht van de Europese Gemeenschap. Volgens de Belgische radio die hiervan melding maakte, betrekt Moskou de boter via een Franse communistische exporteur. De boterver- koop wordt door de EEG gesubsidieerd voor een bedrag van 5,43 per kilo. De Sovjet-Unie „verdient” dus indirect bijna 400 miljoen gulden aan deze transactie. BRUSSEL (ANP). België gaat in de komende weken een reeks stakingen tegemoet, georganiseerd door het „gemeen schappelijk vakbondsfront” bestaande uit de socialistische ABVV (Algemeen Belgisch Vakverbond) en de Katholieke ACV (Algemeen Christelijk Vakverbond). Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de werf in Vol- lenhove waar het jacht Flyer zijn vol tooiing nadert. De Flyer, die binnen kort van stapel zal lopen, zal meedoen aan de Transatlan tic Race die op 18 juni a.s. begint. Hier bekijkt de prins door een bescherm- kap het snijden van aluminiumplaten voor het schip. Werkgeversvoorzitter S. van Eijkelburg (midden) schudt handen met de delegatievoorzitter van de werknemers, A. Buijs (links) en de voorzitter van de Bouw- en Houthandel FNV L. Brouwer. de stakers daar geen aanleiding hun thans anderhalve week durende actie te stoppen. In het enige bedrijf in de voedingsindu strie waar werd gestaakt, Meester in Wij- he, besloten de 450 werknemers gisteren weer met werken te beginnen. Voor hun sector - de vleeswarenindustrie - begint vandaag het zogenaamde „open gesprek”. In de havens van Rotterdam en Amster dam gingen de stakingen gewoon door. Bijna 7000 man werkten daar gisteren niet, ondanks het gesprek tussen werkge vers en de vervoersbonden, dat gistermid dag in Rotterdam van start ging. De bon den hebben wel toegezegd dat, zolang dit gesprek duurt, de stakingen in de havens niet zullen worden uitgebreid.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19