Vierde lustrum van roeivereniging DE JEUGD KRIJGT VEEL AANDACHT BIJ DE STERN Trainersnieuws Kleine Beurs boekte zege HVS was Pupillen van kansloos Bloemendaal: eerste titel BUITENSPEL J F* iten GASTHEREN VRIJWEL NIET GEVAARLIJK LERAAR KRYSTEK: „JE MOET ER DOOR BEVANGEN WORDEN” r.. r jj 22 23 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 SPORT i Zevenklapper AZ bij feestend EDO (Van een medewerker) John Metgod: twee doelpunten. N (Van een medewerker) de xaiiu o - u-o, GAurora 2 -Kennemerland EDO leidt een bloeiend bestaan Aikido onbekende vorm van de budosporten (Van onze sportredactie) Secretaris H. Veen van „De Stern”: „Het is moeilijk om bestuursleden te vinden”. een debutant lang niet en nog vierdeklasser belangrijke wel gemist en een spreken. Verder hebben we nog een dubbel-twee meisjes en een dubbel- twee heren die in wedstrijden roeien. Ze trainen bijzonder hard, want ik weet zeker dat de roeitraining een Los van financiële zorgen gaat „De Stern” zich in de komende dagen opmaken voor het feest. Om half vier begint de vlootschouw op het Zuider - binnentoeleidingskanaal en om half zeven worden de bevriende roeiver enigingen en de vertegenwoordigers van de gemeente op de receptie ver wacht. Ook zijn eventueel belangstel lende oud-leden van harte welkom. Het feest voor de eigen leden begint pas ’s avonds. Er wordt dan een ge- costumeerd bal gehouden. veel aantrekkelijker, omdat ze ten minste ergens naar toe kunnen le ven.” i i I I I i I i i I i i I i i I l l „Op wordt ra® SPORT Redactie: HANS BOTMAN Tel. red.: (02550) - 15389 HAARLEM Even leek het erop als of de herenploeg van HVS voor een grote verrassing zou gaan zorgen. Argus, een van de koplopers in de derde divisie zag in de eerste set een voorsprong van 10-3 verloren gaan en toen HVS de set na een enerverend slot met 16-14 won, leek het er op als zou Argus een moeilijke avond tegemoet gaan. Niets bleek echter minder waar, want in de resterende sets was het Zaanse Argus heer en meester in het veld en vervulde HVS de figuran tenrol, waardoor de einduitslag op 3-1 voor de Zaankanters werd bepaald. De hakama (wijde zwarte rok) is type rend voor haikido en bestemd om de voetbewegingen te camoufleren. (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE. Trainer Wil Ha- zenveld van Wijk aan Zee dient zijn contract bij deze voetbalvereniging nor maal uit. Dit heeft hij deze week beslo ten. In 1954 is EDO tot het betaalde voetbal toegetreden, wist in het sei zoen 1959-’6O het kampioenschap van de tweede divisie A te bemachtigen en promoveerde naar de eerste divi sie, maar rolde daar prompt weer uit. In de laatste jaren als betaalde cliib ging het niet zo denderend met EDO „We zijn dan ook in het seizoen 1971- 1972 vrijwillig teruggekeerd naar het amateurvoetbal voordat de sanering er doorkwam”, zegt Vrolijk, „en mochten in de tweede klas beginnen. Eerder zijn er fusiebesprekingen ge- Het is zaterdag precies twintig jaar geleden dal in IJmuiden de roeivereni ging „De Stern” werd opgericht. Dit vierde lustrum is voor de IJmuider roei vereniging, die haar domicilie heeft aan de Zuidersluisweg, reden genoeg om er zaterdag een feestelijke dag van te maken met onder meer een vlootschouw en een receptie. Secretaris H. Veen, één van de mede-oprichters, weet zich de dag nog goed te herinneren dat de vereniging van start ging op een plaats, die nog geen 200 meter van de huidige accommodatie ligt. „Het was in het be gin vooral even kjjken hoe een roeivereniging het in IJmuiden zou doen”, ver telt de heer Veen, „maar ai snel bleek dat er zeker wel levensvatbaarheid be stond voor een roeivereniging”. Gerard Boon en Berend Tent van EDO, die al verschillende keren voor vertegen woordigende elftallen zijn uitgekomen. maak om de open zittribune te gaan overdekken”. Hoewel we met drie velden een beet je krap zitten, hebben we toch geen ledenstop. In het Noorder sportpark hebben we sinds 1934 ons domicilie en ook toen was er al veel zelfwerk zaamheid in de vereniging. We heb ben na het gereedkomen van de licht installatie nu weer plannen in de ge. Fa. aarlem. -10-23. HEERLEN Aikido is geen Budo- sport waar de massa warm voor loopt, maar dat deze vorm van zelfverdediging in Europa in opmars is, staat buiten kijf, toen de heer Beljaars van de gelijkna mige sportschool in Tilburg enkele de monstraties ten beste gaf. Sindsdien houdt hij regelmatig contact met het Japanse centrum voor aikido: de Honbu- dojo in Osaka (Japan) waar meester Hirokazu Kobayashi (8e dan) de touwtjes in handen heeft. Op het sportieve vlak is het EDO na de terugkeer naar de amateurs voor de wind gegaan en momenteel heeft het in de hoofdklas A redelijk uitzicht op de tweede periodetitel. En het kampioenschap is ook altijd nog haalbaar. De spelers Gerard Boon, Berends, die op het ogenblik met Jong Oranje-amateurs in Amerika is, en Berend Tent van EDO staan volop in de picture bij de keuzeheren van de nationale- en districtselftallen. Doelman Berend Tent heeft al een paar keer in het nationale amateur- elftal onder de lat gestaan. Hij is de derde internationaal in de geschiede nis van EDO. Henk Schijvenaar en keeper Joop Wille gingen hem vooraf. De technisch begaafde Polly Perukel zou in de vooroorlogse jaren ook stellig een kans gemaakt hebben voor Oranje, maar hij bezit de Belgische nationaliteit. was; Reza Ronald van de intensiefste trainingen is die er bestaat. In de winter doen ze conditie op in de zaal en ’s morgens Zo op het eerste gezicht lijkt het of de roeivereniging heel weinig kosten hoeft te maken, omdat, zoals direc teur Wedemeijier van de dienst voor sport en recreatie zich ook wel eens heeft laten ontvallen, „het water toch voor niets wordt gebruikt”. Dat het in de praktijk wel even anders ligt bewijzen de cijfers waarmee Veen voor de dag komt: „Wat ons finan cieel vooral de nek breekt is natuur lijk de aanschaf van nieuwe boten. We hebben er laatst nog enkele uit Engeland weggehaald. ,,De Zilver meeuw”, een vierpersoonsboot kostte ons in October zevenduizend gulden. Als de koers van het Engelse pond niet laag was geweest hadden we er twaalfduizend voor moeten betalen”. De Haarlemse oefenmeester toonde zich dit seizoen meerdere malen teleur gesteld in zijn selectie, omdat de spelers de trainingen zeer slecht bezochten. Ha- zenveld: „De spelers hebben beterschap beloofd. Volgend seizoen komen er vier of vijf junioren over, zodat de groep weer wat groter wordt. Dit in aanmer king genomen wil ik de strijd nog wel een keer aanbinden”. Een ijverig leerling van Beljaars is al sinds jaar en dag de Heerlense sport- schoolhouder Albert Krystek. Het kon dus niet uitblijven dat de leergierige Krystek zich ook op aikido zou werpen. Hij deed dat met succes. Vorig jaar, om precies te zijn op 21 september, slaagde hij voor de zwarte band en mocht hij ook de fel begeerde hakama (een wijde, zwarte rok) dragen. Ruim vier jaar geeft Krystek al les in aikido. Hij heeft nu een groep van ongeveer 16 leerlingen, die op verschil lende niveaus aikido beoefenen. „Ver moedelijk moet ik de groep in tweeën gaan splitsen, want het wordt nu wel een beetje te druk op de mat. Aikido vergt namelijk veel ruimte op de mat”, zegt hij. Wat is aikido eigenlijk? Zoals bij alle budosporten het geval is, komt aikido voort uit het ju-jutsu. Het is echter geen wedstrijdsport. Het prin cipe van aikido is de centrifugale en centraliserende krachten. Door zwaaivol- le cirkels en andere draaibewegingen zo bruikbaar te maken, dat de aanvaller in deze draaibewegingen wordt „gezogen”, zijn evenwicht verliest en daardoor zwak en hulpeloos wordt. Met een klem of worp kan hij dan gemakkelijk wor den overwonnen. Daarbij zorgt niet de en vrijdagavond de boten gewerkt”, roeien ze lange afstanden ritme op peil te houden.” Naast de serieuze roeiers wordt er bij De Stern ook grote aandacht be steed aan de recreatieve beoefenaren en de jeugd. Aan de jongste categorie (12-14 jaar) wordt bij de IJmuider roeivereniging nu erg veel gedaan. Elke woensdagmiddag bestaat de ge legenheid om het roeien onder de knie te krijgen. De meesten hebben daar niet zo erg veel moeite mee. De heer Veen: „Voor een volwassene is het de eerste keer erg moeilijk om een skiff in te duiken. Wanneer hij niet omslaat heeft hij geluk gehad. Hij kinderen is dat echter heel an ders. Ze voelen zich direct op hun gemak en leren eigenlijk spelender wijs roeien. Er worden door de roei- bond ook wedstrijden voor deze leef tijdscategorie georganiseerd. In een serie zogenaamde ladderwedstrijden kunnen ze een hoeveelheid punten halen, die dan in augustus recht kan geven op een plaats in de finale”. Dat de Koninklijke Nederlandse Roeibond ook roei wedstrijden organi seert voor de jongste jeugd bewijst wel de andere aanpak van deze bond, waar Veen bijzonder gelukkig mee is. „Het is voor de kinderen natuurlijk In de eerste klasse heren zet Spaarne-ploeg zijn verrassende resulta ten voort. Werd vorige week het leiden de FES een gelijk spel af gedwongen, nu werd de reserveploeg van Allides volledig weggespeeld. In feite was alleen in de eerste set van strijd sprake, toen Allides via wat gevarieerde aanvallen een voor sprong nam. Na het inlopen van de achterstand, bleek Allides mentaal volle dig kapot te zijn en via 15-13, 15-8 en 15-6 werd het een volledig verdiende 3-0 zege voor Spaarne 2. De strijd was erg eenzijdig. Na 36 minuten spelen werd het veldoverwicht van AZ’67 door Kees Kist met een ver, Kristen Nygaard, Willem van Ha- nem, Peter Arntz, Bert van Marwijk, Kees Kist en Bob Vosmaer. amateurs. Het waren drie pionnen die in dit treffen werden. deerd je botten. Er zijn klemmen en worpen waarbij je een arm in een keer op drie plaatsen kunt breken als je je verzet. Je moet gewoon snel meegeven, anders loopt het helemaal fout. Op trai ningen moet je daarom uiterst voorzich tig zijn. Ik besteed aan de draaibewegin gen en de valtechnieken ook grote aan dacht”. Uit het voorgaande is duidelijk gewor den dat alle gewrichten in ons menselijk lichaam bij aikido de hoogste graad van souplesse dienen te bezitten. Daarmee begint ook bijna elke training”, zegt de heer Krystek. ,We zijn er ongeveer een half uur mee bezig. Je moet bijvoor beeld aan de polsen erg veel kunnen verdragen”. Aikido is moeilijker dan judo maar een leerling, die al een grondige kennis van judo heeft, maakt gemakkelijker vorderingen. Toch duurt het minstens een jaar voor hij de eerste band (de gele) kan halen. In het Dojo-journal (een onafhanke lijk maandblad voor de Budosporten) lezen we: „Aikido biedt u meer dan alleen maar effectieve afweertechnieken doch ook vreugde aan de vloeiende en harmonisdhe bewegingen, weerstands kracht en gezondheid”. „Het zal u helpen positief te kunnen staan tegenover alle levenssituaties en uzelf te hervinden, want het aikido is nauw verbonden met de Oostaziatische filosofie en geesteshouding van het Zen- Boeddhisme, waarvan het hoogste doel de harmonie met het heelal is”. De hakama (zwarte rok) accentueert die vloeiende bewegingen in het aikido nog eens, maar dient tevens voor het camoufleren van het voetenwerk. (De tegenstander mag niet weten wat je van plan bent). „Aikido is, geloof ik, niet voor de massa”, zegt Krystek, „je moet er door bevangen worden”. HAARLEM Niet de A3-pu pillen van HBC blijken in de jeugdafdeling van de afdeling Haarlem KNVB het eerst kampioen te zijn geworden, zoals onze krant had gemeld, maar de A3-» pupillen van Bloemendaal blijken in het rayon Centrum-Noord al een paar weken eerder het kampioenschap te hebben be haald. Zij zegevierden daartoe in een uitwedstrijd tegen AVIJ-A6 met een score van 4-0. De jonge „whites” hadden tien wedstrijden gewonnen, speelden tweemaal gelijk en moesten het een keer met een nederlaag stellen. Zij scoorden 37 keer en kregen acht goals tegen. Als leider van het succesvolle Bloemendaal -A3 trad eerste elftalspeler Arni Plomp van Bloemendaal-zaterdag op. Het is op 1 maart precies tachtig jaar geleden dat het momenteel in de hoofdklas van het amateurvoetbal spelende H. F. C. EDO het levenslicht zag. In die tachtig jaar heeft het vele hoogtepunten gekend, maar ook diep tepunten. EDO is een club met een geheel eigen karakter, die de kame raadschap, sportiviteit en zelfwerk zaamheid hoog in het vaandel heeft staan. Sinds men van EDO in 1971 vrijwillig uit het betaalde voetbal stapte - fusiebesprekingen met RCH en Haarlem waren afgeketst - en na zeventien jaar weer de vroegere sta tus van amateurclub aannam, is er een nieuwe bloeiperiode ingetreden. formidabel schot met een tweede treffer beloond en nog voor rust voerde Bobby Vosmaer op aangeven van de ijverige Kist de score tot 0-3 op. Voor de tweede helft werden doelman Reza Meskovic en aanvoerder Van Hanegem bij de gasten gewisseld voor Gerrit Vooys en John Metgod. Theo Vonk werd toen met het aanvoerderschap belast. Bij EDO werden Nico Sibrandi en Wout Klooster gewis seld voor Jan Uitendaal en Jan van Egmond. De opstelling van AZ’67 Meskovic; Hugo Hovenkamp, Spelbos, Theo Vonk, Henk van Rijnsoe- HAARLEM. In het kader van de sportieve viering rond het 80-jarig bestaan speelde hoofdklasser EDO woensdagavond op eigen veld een vriendschappelijke partij voetbal bij kunstlicht tegen eredivisieclub AZ ’67 en verloor daarvan kansloos met een score van 07. Op alle onderdelen van het spel voerden de collectief sterk spe lende gasten de boventoon. Het jubilerende EDO kon vrijwel helemaal niet gevaar lijk worden en de kansjes om de eer te redden waren sporadisch. Maup Kruijer wordt de nieuwe oe fenmeester van derdeklasser WB. De voormalige betaald voetballer (RCH Haarlem) traint nu USVU in Uitgeest. halen, recht eerste weest. naar de amateurs helemaal spijt, want het heeft aan de vereni ging nieuwe impulsen gegeven”. Se- cretari. Klaas Sibrandi is het daar volmondig mee eens. „De constellatie in onze vereniging is momenteel heel goed”, merkt de secretaris op, die bijna aan zijn koperen jubileum toe is, „en we mogen ons in een grote toeloop van jeugdleden verheugen. AZ’67 nam meteen na rust het spel weer in handen, forceerde een paar hoekschoppen, maar zag aanvankelik nog geen kans om de score hoger op te voeren. Na een kwartier spelen raakte de Haarlemse goalie Berend Tent gebles seerd en liet zich kort daarna vervangen door Jan Koek. Bij AZ ’67 kwam daarna Gerard Tervoort in de ploeg voor Peter Arntz. Nadat de ingevallen Koek een knappe redding had verricht op een schot van Kist, moest hij in de 27ste minuut zwichten voor een juweel van een doelpunt van Metgod: 0-4 De gasten bleven in het offensief en liepen door goals van Vosmaer, waarbij Jan van Egmond tevergeefs probeerde op de lijn redding te brengen, Ronald Spelbos en weer Metgod tot 0-7 uit. Met een redding op de lijn wist Theo Blum een nog grotere nederlaag te voorkomen. Zelfs het redden van de eer stonden de gasten de jubilerende club niet toe. Bij EDO ontbraken Leo v. d. Lubbe en Danny Lensen door blessures en van Hans Berends niet van de partij vanwege de reis naar Amerika met Jong Oranje- Het was bepaald jammer voor EDO dat het kort voor de wed strijd hard begon te regenen, waardoor het aantal toeschouwers tot zo’n 1600 man beperkt bleef. Toen AZ’67 op het zwaar te bespelen veld reeds binnen drie minuten door Kristen Nygaard een 0-1 voorsprong nam, scheen EDO een déba- cle tegemoet te gaan. Met hard werken en een beetje geluk wisten de gastheren aardig stand te houden na die snel opgelopen achterstand. Een schot van Kees Kist en een kopbal van Bert van Marwijk ketsten af op de paal. Simon Evers bracht een keer op de lijn redding bij een schot van Willem van Hanegem en keeper Berend Tent greep een paar keer goed in. om het Trainer Siem van Ham heeft voor een seizoen bijgetekend bij tweedeklos- ser DEM. (Van een medewerker) HAARLEM-IJMOND. Een met vee! inzet strijdend De Kleine Beurs zege vierde in de Treslongsporthai te Hille- gom met 2-0 over IJmond’73 en staat nu samen met deze tegenstander in de hoofdklas van de Haarlemse zaalvoet- balcompetitie op een gedeelde vierde plaats. Voor een slecht. Na een doelpuntloze eerste helft scoorden Cok Weyers en Ton Seysener na de doelwisseling en daarmee hielpen zij De Kleine Beurs aan een 2-0 over winning op IJmond’73. Er werd in de Treslonghal ook nog voor de zaalvoet- balbeker gespeeld en daarbij liet TYBB verstek gaan, zodat Score Advertising „Het waren een aantal jongens van de ambachtschool die tachtig jaar geleden tot oprichting van EDO kwa men”, weet clubarchivaris Daan Vro lijk te vertellen. „Ze speelden in de Haarlemmerhout en gebruikten de bo men als doelpalen. Er werd gevoetbald tegen clubs als OW, Perseus en Uni- tas, die allemaal reeds lang ter ziele zijn. EDO is in al die jaren overeind gebleven. Het is vijf jaar na de oprichting in georganiseerd verband gaan voetballen en beleefde in het seizoen 1923-’24 zijn grote doorbraak met het behalen van het kampioen schap in de tweede klas (K)-NVB met promotie naar de eerste klas. Helaas moest in 1931 de stap terug worden gedaan, maar tien jaar later was EDO weer eersteklasser en mocht in 1948 het kampioenschap vieren”. De huidige accommodatie is niet te vergelijken met waar De Stem het in het begin mee moest stellen. Veen: Dat was een keet, waar we natuur lijk wel blij mee waren. Alleen het casco heeft ons toen al zesduizend gulden gekost. We zaten daar onge veer een jaar of tien, toen we opeens te horen kregen dat we moesten ver huizen vanwege een ontziltingsinstal- lat-ie die er zou komen. Van dat bedrijf hebben we toen een nieuw botenhuis gekregen, want ze vertel den dat dat er makkelijk afkon. Het hele project kostte toen zo’n veertig miljoen gulden, dus dat ging ook wel.” Een wandeling door het nieuwe botenhuis is zeker de moeite waard. Er ligt een kapitaal aan roeiboten (verzekerde waarde: 100.000 gulden) en enkele werkbanken vormen het stille bewijs dat er door de leden van alles aan wordt gedaan om het bo tenbestand in goede conditie te hou den. De allernieuwste roeiboten uit Engeland liggen er in de rekken, maar er is ook een tien jaar oude boot te zien, die overigens nog steeds wordt gebruikt. dinsdag- er aan aldus secretaris Veen, „maar het zijn altijd dezelfde mensen die je ziet. Gelukkig zijn ze wel erg enthousisast bezig onder de goede leiding van Maarten Groot van de materiaalcom- missi-e.” Sommige boten krijgen een grondige behandeling. Ze worden dan helemaal afgeschuurd, er worden nieuwe latjes bevestigd en als het nodig is komt er ook een nieuw verfje op. De Stem heeft voor dit soort werkzaamheden een bootsman, zegt Barnhoom, die in full-time dienst is. De onkosten die hiervoor gemaakt worden komen voor reke ning van de Hoogovens. De bootsman is namelijk in dienst van het staalbe drijf, maar gedetacheerd bij De Stern. Hoewel het verenigingsgebeuren naar wens verloopt („toch is het wel moeilijk om een nieuw bestuurslid te vinden”, zegt de secretaris, die op een binnenkort te houden ledenvergade ring niet meer herkiesbaar zal zijn) heeft De Stem op wedstrijdgebied op dit moment nog niet zo heel erg veel te vertellen. Overigens hoopt Veen dat hier binnen niet al te lange tijd verandering in komt: „We hebben onze zinnen gezet op de gladde vier, waarvan we hopen dat deze op natio naal niveau een woordje kan mee- kracht, maar de beweging voor het be oogde effect. Een veel gelezen en ge hoorde karakterisering van het aikido luidt dan ook: elegance tegen brute kracht. Een oppervlakkige toeschouwer zal - bij het zien van aikido - al gauw geneigd zijn te veronderstellen dat de tegenstander te gemakkelijk meegeeft en dat het eigenlijk allemaal maar een spelletje is. ,Die indruk wekt aikido inderdaad”, zegt Krystek, „maar dat valt bitter te gen. Als je niet meegeeft, dan is dat op eigen risico en dan breek je gegaran- zonder te spelen door mag bekeren. HUlegom: hoofdklas: Kleine Beurs - IJmond’73 2-0; bekerwedstrijden: Molenaar Boys - Davidson 1-1 (Davidson gaat over); Tum Tum - Hoeve Adrichem 3-2; Score Adv. - TYBB 5-0 regl. (TYBB (n.o.); DGS Smul - Carillon Boys 3-4. Nieuw Vennep bekerwedstrijden: Zomer- zorg - De Zon 3-6; Griffioens - Franssen- Schoot 3-3 (Griffioens gaat over); Sporthuis H. - P. W. Boys 1-1 (Sporthuis H. gaat over). Haarlem (Spaarnehal)derde klas D: M. de Vries - Halve Maan 9-0; res. derde klas E: DGS Smul 4 HFC 2 2-1; res. derde klas F: Kennemerland 3 - HCK 2 5-3; res. derde klas G: Aurora 2 -Kennemerland 4 2-0; tweede klas C: Figee - Spaarnevogels 5-8. Beverwijk: derde klas A: ’t Keiltje - Jaap- ies Boys 3-3; derde klas B: Bumping Boys - Betra 2-2; Westerhout - v.d Kok Boys 4-1; res. tweede klas B: Carillon Boys 2 - otte Eagles 2 1-2; res. derde klas A: P. W. Boys 2 - Nljman S. 2 3-3; ’t Keiltje 2 - De Ezel 3 Ö-5. Heemskerk: eerste klas A: De Ezel - Klein Zwitserland 3-2; tweede klas A: De Klok - De Goede 2-5; tweede klas B: Donkey Shot - WBH 2-6; v.d. Veens - Les Routes Boys 3-3; res. derde klas A: Progress 5 - Sihi FC 3 7-3. weest met RCH en Haarlem, maar nadat eerst RCH afviel en Haarlem de grootste macht naar zich toe wilde is er van een fusie niets te- gekomen. EDO was er in instantie het meest voor ge- We hebben van de terugkeer de amateurs helemaal geen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23