OVERHEID KRIJGT TE VEEL MACHT IN GEZONDHEIDSZORG Menten-debat loopt uit op en PvdA en dan dit noq PSP wil opheldering over de levering korvetten Indonesië achtergrond botsing Van Agt Pacifisme” wordt bij PSP ondergescho ven kindje Artsen en ziekenfondsen: bezwaren tegen wetsontwerpen Ambassade Chili weigert petitie h 4 4 BEWINDSMAN: Sporthuis Centrum moet nog 5 ton kijkgeld betalen „AVERSIE TEGEN POLITIEK WEER VERHEVIGD'' 1 dZ s a nJ a r i =■5 £g SE ÏT i>~ c ff DONDERDAG 2 4 FEBRUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Venijnig Aversie I 1 DEN HAAG. Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de zaak-Menten is het gisteren tot een hevige botsing gekomen tussen minister Van Agt (Van Justitie) en de fractie van de PvdA. Aanleiding was de uitlating van PvdA-woordvoerder Aad Kosto dat de socialisten Van Agt vanwege zijn falend beleid liever zien vertrekken, maar dat zij daartoe niets zullen ondernemen om het kabinet niet in gevaar te brengen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Artsenorganisaties en ziekenfondsen hebben in adressen aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor volksgezond heid hevige kritiek geuit op de wetsontwerpen Voorzieningen Gezond heidszorg en Tarieven Gezondheidszorg, die staatssecretaris Hen driks heeft ingediend. De artsen wijzen beide ontwerpen af. Zij vinden dat de overheid te veel macht krijgt toebedeeld. De ziekenfondsen vrezen conflicten en zijn ongerust over het verstoren van de regionale planning. Drugs per post Bedreigde bomen Spreekuur voor kinderen Rare situatie Vrij Conflicten Elleboogwerker Gedeeld rüssïS Trikini-perikelen Acupunctuur Natuurkundige Ongeval 1’1 (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN VAN AGT (Van onze parlementsredactie) Minister Van Agt zei hierdoor ernstig gegriefd te zijn. „De heer Kosto zegt dat deze minister niet deugt voor zijn werk, eigenlijk wel weg moet, maar dat dat jammer zou zijn, want dan gaat ook het kabinet weg", zo legde Van Agt de opmer kingen van de PvdA-woordvoerder uit. Van Agt zei dat de PvdA („als ik onbe kwaam ben”) dan maar met een motie van afkeuring moet komen. Het nalaten daar van noemde de bewindsman „halfhartig”. Vooruitzichten voor zaterdag. Hier en daar een bui en middagtemperaturen ongeveer 6 graden. 15 12 12 11 11 12 -3 14 17 19 17 0 0 3 0 0.1 o 0.5 0 1 1 6 1 2 9 2 0 1 0 0 0 0 0 0.5 0.1 0 18 3 0 0 het Menten-debat aan de orde kwam. Eer der op de middag had WD-woordvoerder mr. Geurtsen al gezegd, zonder overigens op een aftreden aan te dringen, dat het „van een scherp inzicht in politieke ver houdingen” getuigd had. als Van Agt aan zijn beleid zelf politieke consequenties had verbonden. Van Agt kondigde aan het eind van het debat aan dat binnenkort de resultaten verwacht kunnen worden van het onder zoek door de Haagse officier van Justitie, mr. C. van Steenderen naar de vraag of Menten voor zijn vlucht getipt is en door De PSP wijst er voorts op. dat Pronk van mening is dat hij een vetorecht heeft bij wapenleveranties aan concentratielanden, krachtens een besluit van een vorig kabinet. De bewindsman zou zich echter niet hebben kunnen uitspreken over de bouw van de schepen. De Nederlandse regering heeft echter op 21 augustus 1975 een exportvergunning verleend voor de leverantie van de schepen die op het ogenblik door de RSV worden gebouwd. Lubbers en Van der Stoel hebben tot twee keer toe op schriftelijke vragen geantwoord, dat er ook na de invasie van Indonesië op Oost-Timor niet voldoende redenen bestaan om van de voorgenomen leveranties af te zien congres in Zwolle in 1975 koos en die nu gestalte heeft gekregen in zowel het pro gramma voor de komende verkiezingen als in de kandidaten voor de Tweede Kamer. Na het congres van Zwolle is bmnen de PSP een beweging ontstaan, verenigd in de „Tendensgroep Appèl”, die vast wilde houden aan de uitgangspunten, die de partij bij haar oprichting gekozen heeft. Deze groep heeft een alternatief partijprogramma gemaakt, dat echter op het congres van 22 en 23 januari door de meerderheid van de leden is verwor- beperkt. Het wetsontwerp is voor geen van de betrokkenen een verbetering ten opzichte van het bestaande stelsel, zo wordt opgemerkt. De Tendensgroep Appèl, die zich na de PSP-congressen weer heeft opgehe ven, had geconstateerd, dat het nieuwe partijprogramma veel punten bevat, die strijdig zijn met het „pacifistisch socia lisme” uit het beginselprogramma van 1958 en dat veel punten uit dit beginsel programma nu ontbreken. „Aan de bete kenis van „geweldloosheid” als strijd- methode wordt voorbijgegaan en het pen Als gevolg daarvan trok C Hoek derde op de lijst, zich op het afgelopen congres van 12 en 13 februari terug als kandidaat voor de Tweede Kamer pacifisme wordt beperkt tot een anti- N AVO-standpunt” Het programma heeft de strekking om „de eisen van tolerantie en de eerbiedi ging van vrijheidsrechten ondergeschikt te maken aan de taak van een zogenaam de voorhoede. Een voorhoede, die voor de verwerkelijking van het socialisme het gebruik van geweld niet uitdrukke lijk uitsluit”, aldus de Tendensgroep Sporthuis Centrum, dat op dit ogenblik zo’n 1700 bungalows met televisie exploi teert is van oordeel dat een voor korte tijd verhuurde bungalow beschouwd moet worden als een „nevenwoning” Volgens een artikel in de Wet op de Omroepbijdra gen hoeft voor televisietoestellen, in een „nevenwoning”, geen afzonderlijk kijk geld betaald te worden. De Hoge Raad vindt echter dat bungalows niet als „nevenwoningen” van de exploitant kun nen worden beschouwd. toe bij hun belangen naar behoren te behartigen. De douane van Hong Kong is achter drugssmokkel per postpakket gekomen. De ontdekking heeft in nog geen week geleid tot de confiscatie van ongeveer tweeeneenhalve kilo heroïne en viere- neenhalve kilo marihuana, gestopt in paketten afkomstig uit Bangkok. De waarde van de in beslag genomen drugs wordt geschat op 64.000 dollar. Er is een Chinees aangehouden en het onderzoek duurt voort Het bomenbestand in Wassenaar wordt bedreigd door een vrij agressieve vorm van de iepziekte Alle aangetaste iepen zullen worden gerooid. De toestand van de bomen kwam enige tijd geleden in het nieuws toen van een boom aan de Rijks- straatweg een tak afbrak en een auto trof. Daardoor kwam een bejaard echtpaar om het leven Burgemeester Van der Louw van Rot terdam houdt op 1 maart a s. op het stad huis spreekuur voor kinderen die hem graag persoonlijk willen spreken over Rotterdamse zaken die hun na aan het hart liggen I VRUDAG 25 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 7.35 uur onder 18.12 uur Maan op 10.28 uur onder 1.17 uur ozo zo zo ozo zo zo ozo ozo ozo z n w.st. wzst. z zzw z no zw wzw no wzw w.st. ono zzc wzw w.st. zzw ono n w.st. ozo o o nnw zzo nnw z ono nnw zo zzw l.bew zw.bew. regen zw.bew regen l.bew. zw.bew regen geh.bew. regen l.bew l.bew. h.bew. zw.bew. geh.bew zw.bew zw.bew zw.bew sneeuw zw.bew mist l.bew regen zw.bew regen geh.bew l.bew zw.bew zw.bew h.bew onbew h.bew. zw.bew zw.bew sneeuw zw.bew zw.bew h.bew h.bew. h.bew. h.bew l.bew 12 10 12 10 9 17 17 11 15 -1 14 17 19 -3 10 13 15 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis (van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PSP gaat volgende week in de Tweede Kamer de ministers Lubbers van Economische Zaken, Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en Pronk van Ontwikkelingssamenwerking interpelleren over de levering van drie korvetten aan de Indonesische marine. het weer 1 A In een toelichting zegt de PSP dat minister Pronk op 13 februari tijdens een openbare bijeenkomst in Amsterdam zich had uitgesproken tegen de levering van deze korvetten, die op het moment door RSV worden gebouwd. „Ik kan me niet voorstellen dat welk lid van de Nederlandse regering dan ook op dit moment na de inval in Oost-Timor medewerking zou kunnen geven aan leverantie van militair materieel aan Indonesië”, zo zou Pronk op de bijeenkomst hebben gezegd. Evenmin komt de exploitant volgens de Hoge Raad in aanmerking voor onthef fing van de verplichting tot betalen van kijkgeld op grond van een artikel in de wet, waarin staat dat er geen omroepbij drage hoeft te worden betaald als iemand van het maken, verkopen, huren of h erstellen van tv-toestellen zijn beroep maakt. Het zijn vooral de pacifisten van het eerste uur, waaraan de partij haar opkomst twintig jaar geleden te danken heeft gehad, die nu grote moeite hebben met de politieke lijn, die de PSP op het DEN HAAG. FNV-voorzitter Wim Kok en PPR-lijsttrekker Ria Beckers heb ben gistermiddag in Den Haag aan het hoofd van een stoet demonstranten tever geefs getracht een petitie over de schen ding van de rechten van de mens in Chili aan te bieden aan de Chileense ambassa deur in Nederland. Ondanks herhaald aanbellen bleef de deur van de ambassade gesloten; actievoerder Huub Oosterhuis liet de petitie, waarin onder meer de mar telpraktijken van de Chileense geheime dienst DINA aan de kaak worden gesteld, daarna door de brievenbus naar binnen glijden. De Utrechtse gemeenteraadsleden Ver snel en De Reeper (beiden PvdA) vinden het een „rare situatie” dat er op de stads bussen van het GVB reclame wordt gemaakt voor het kopen en het gebruiken van een particuliere auto. Ze hebben het college van B. en W gevraagd of dat het juist vindt dat er naast teksten als „Wees Wijs op Weg” en „Openbaar Vervoer Voorrang” teksten van betalende adver teerders staan MR. GEURTSEN (WD) wie. De voortgang van het onderzoek naar Menten’s verleden, door het team van prof. Schöffer, valt door het gecompli ceerde karakter van de zaak moeilijk te schatten, zei Van Agt op een vraag van de communist Wolff om nog voor de verkie zingen (25 mei) een tussentijds rapport te mogen ontvangen. Wolff drong er nog eens op aan dat het van het grootste belang is dat de onderste steen boven komt voor wat betreft het gebeurde rond Menten in de na-oorlogse jaren, en de mensen die Men ten toen gedekt hebben. Een 31-jarige Hagenaar die sinds zater dagavond ingesloten zat in verband met de doodslag op een 24-jarige barkeeper, is vrijgelaten. Na een onderzoek is gebleken dat de man geen enkele opzet had de barkeeper te doden De barkeeper was omgekomen door een schot uit zijn eigen revolver, die hij aan een bezoeker had laten zien. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de bezoeker voor hij het wapen in handen nam, nog aan de eige naar had gevraagd of het was geladen. Toen deze dat ontkende, pakte hij het wapen vast Het ging vrijwel onmiddellijk af De kogel trof de barkeeper in het hart. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden Maximumtemperatuur: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent Weer in binnen- en buitenland Het woord „aversie” sloeg op Van Agt’s herhaaldelijk kenbaar gemaakte afkeer van het politieke bedrijf. Ook gisteren, bij zijn reactie op Kosto, ging Van Agt daar weer op in. „Als dit behoort tot de grond regels van de politiek, dan is mijn aversie tegen de politiek vandaag weer verhe vigd”, zo zei de minister. Kosto wees de beschuldiging van „half hartigheid” overigens van de hand. Hij betoogde dat het zijn fractie was geweest die om een debat had gevraagd en voegde eraan toe dat politiek altijd een afweging van belangen is. „Als wij dan nu wegen komen wij tot geen andere conclusie”. Volgens Kosto betekent dat nog niet dat daaraan dan meteen de meest verstrek kende consequenties verbonden moeten worden en daarom zag hij af van het indienen van een motie. Het was overigens niet de eerste keer dat een aftreden van minister Van Agt in (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een binnen de PSP al enkele jaren sluimerend conflict is tij dens de twee afgelopen PSP-congressen ter voorbereiding van de Tweede- Kamerverkiezingen naar buiten geko men. Het conflict spitst zich toe op de plaats van het pacifisme in de partij en op het democratisch functioneren. Aan een wet waarin ondermeer deze kenmerken aanwezig zijn wil de KNMG meewerken. Omdat deze in het aanhangi ge wetsontwerp worden gemist wordt dit afgewezen, mede gezien de uitgangspun ten en de uitwerking op belangrijke onderdelen. Het wetsontwerp beant woordt ook niet aan de bij de consumen ten bestaande behoeften en draagt er niet De Vereniging Nederlandse Zieken fondsen vreest dat de instelling van een onafhankelijk orgaan voor de goedkeu ring van tarieven en honoraria alleen maar zal leiden tot onnodige conflicten. Dat het orgaan de bevoegdheid krijgt zelf standig tarieven op te leggen kan slechts polaristatie in de hand werken. Het is niet bewezen dat de tarieven en honoraria, zoals die nu door middel van vrije onder- handelingen tussen ziekenfondsen en hulpverleners tot stand komen „te weinig overzichtelijk, te sterk verbrokkeld en nauwelijks samenhangend” zijn, zoals de staatssecretaris het formuleert. De fondsen beschouwen het wetsont werp als een vergaande beperking van de vrijheid om door onderhandelingen tot verantwoorde tariefafspraken te komen. Omdat het ontwerp niet alleen de tarieven van instellingen wil regelen, maar ook die van de individuele hulpverleners, ver moedt de VNZ dat de overheid hier in feite bezig is een instrument te scheppen, waarmee in de sector van de gezondheids zorg een strak inkomensbeleid kan wor den gevoerd. Aubry Bumbard, een Amerikaan werk zaam op een oliebooreiland in de Noord zee, heeft van een rechter in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, een boete van 500 dollar en een voorwaardelijke gevan genisstraf van een half jaar gekregen omdat hij zich „ruwe vertrouwelijkhe den” tegenover drie stewardessen had veroorloofd. Op een vliegreis van Londen naar Miami in januari had Bumbard de drie stewardessen elk twee keer met de elleboog aangestoten Het waren stoten geweest van iemand die zijn eigen kracht niet kent. „Zij waren niet amoureus of vertrouwelijk, maai' ronduit pijnlijk”, ver klaarde substituut-officier Tom Sherrou- se tijdens Bumbards proces. De stewar dessen hadden de gezagvoerder gewaar schuwd en hij had de oliewerker aangera den van zijn vliegreis te maken wat er van te maken viel of gearresteerd te worden. Maar de man was met zijn ruwe gemeen zaamheden door blijven gaan Wat de plannen met de opzet van de gezondheidsvoorzieningen aangaat, zeg gen de artsen dat moet worden uitgegaan van een gedeelde verantwoordelijkheid van overheid en particulier initiatief. Ook dient men uit te gaan van de primaire verantwoordelijkheid van de hulpverle ners en instellingen voor kwaliteit en inhoud van de gezondheidszorg en de organisatie daarvan. Gewaarborgd dient te worden dat de vrijheid van medische beroepsuitoefening en praktij kvoering wordt gehandhaafd en de rechten van de patiënt worden geëerbiedigd. Letterlijk had Kosto gezegd dat er bij zijn fractie „twijfel is gerezen aan de bekwaamheid van de minister om dit departement te leiden. Maar wij zouden het politiek onverantwoordelijk vinden om op die grond het werk dat nog staande deze kabinetsperiode moet worden gedaan, in gevaar te brengen. Ziedaar onze afweging. In het openbaar. Wij bedrijven het politieke metier. De heer Van Agt zal verder moeten leven met zijn aversie. En wij met hem”. De artsenorganisatie KNMG en de aangesloten verenigingen van huisartsen, specialisten en artsen in dienstverband) spreken zonder meer het onaanvaardbaar uit over Hendriks’ plannen met de tarie ven en de gezondheidsvoorzieningen. Inzake de tarieven zegt de KNMG bezwaar te hebben tegen de uitzonde ringspositie, waarin de gezondheidszorg wordt geplaatst door permanente beheer sing van tarieven en honoraria. De minis ters van Economische Zaken en Volksge zondheid en het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG) krijgen een oncontroleerbare macht doordat zij eisen kunnen stellen en over tarieven mogen beslissen. Bijzonder gebelgd zijn de artsen over het ontbreken van overleg met en werke- De Tendensgroep wijst er bovendien op, dat het huidige programma van de PSP de kiemen legt vooreen partijdikta tuur lijke inspraak voor de organisaties van beroepsbeoefenaars over zaken als de tot standkoming van prijzen en richtlijnen voor de berekening van tarieven en het voorzien in beroepsmogelijkheden. Bezwaar is er ook tegen het opleggen van een onderhandelingsplicht met verzeke raars, die vrijwel geen onderhandelings- mogelijkheden en geen beslissingsruimte overlaat. De KNMG wraakt het opnemen van bepalingen die meer zijn gericht op het beheersen van voorzieningen dan op het tot stand komen van verantwoorde tarie ven. Ook wordt naar haar mening een informatieplicht opgelegd die verder gaat dan voor een reële beoordeling van tarieven en honoraria noodzakelijk is en die niet kan worden gecontroleerd of Een 22-jarige Britse secretaresse die uit de zee het strand op had moeten kruipen tot aan de plaats-waar haar badhanddoek lag omdat haar zwempakje in het water doorschijnend was geworden, heeft het proces gewonnen dat zij tegen de fabri kant had aangespannen. Susan Salter was op het Spaanse eiland Ibiza met vakantie toen zij haar nieuwe „Trikini” (een bikini waarvan de twee delen door een strook zijn verbonden) van zes pond sterling 27) ging proberen. „Toen ik uit het water kwam zag ik dat ik net zo goed niks had kunnen aantrekken. Ik schrok me een ongeluk, viel op m’n knieën en kroop letterlijk naar mijn badhanddoek op het strand”, vertelde Susan. Terug in Hitchin (bij Londen) diende Susan een klacht in omdat ze vond dat haar trikini niet beant woorde aan de Britse handelscode. Nu heeft de fabrikant een boete van 20 pond 90) gekregen wegens het verkopen van een badkostuum dat niet geschikt is om in te baden. „U zegt wellicht: wat een moeite allemaal om geld terug te krijgen, maar ik geef u de verzekering dat je niet weet wat je overkomt als zoiets gebeurt”, aldus de nog blozende Susan. De Stichting Nederlands-Chinees Insti tuut voor Acupunctuur gaat zich vestigen in Naarden. De stichting, die pas is opge richt, wil in Nederland acupunctuur gaan bedrijven. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.10 uur en 20.32 uur Laagwater 3.36 uur en 16.03 uur Deze botsing met de socialisten was het venijnige slot van een debat vol kritiek op het beleid van de minister. Vooral van de zijde van PvdA, WD, CPN en in mindere mate DS’70 kreeg minister Van Agt kri tiek te horen op zijn beleid in de dagen voor en na de ontvluchting van Menten, op 15 november van het vorig jaar. Geurt sen maakte Van Agt attent op diverse tegenstrijdige verklaringen die door de minister in die dagen en tijdens het mon delinge gesprek met de kamercommissie voor justitie in december van het vorig jaar zijn afgelegd. Het orgaan van de communistische par tij in de Sovjet-Unie, Pravda, meldde gis teren, dat deze week een van de bekendste Russische natuurkundigen, Leonid F. Ve- resjtsjagin, op de leeftijd van 68 jaar is overleden. Hij leidde in de laatste wereld oorlog de wetenschappelijk-militaire acti viteit in de Sovjet-Unie In Gemert zijn gisteren de 21-jarige J. Poelstra uit Geleen en de 19-jarige C. Verhaeren uit Deventer bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De auto waarin zij reden botste op een vrachtwa gen met aanhanger die uit een uitrit kwam. Beide slachtoffers waren dienst plichtig militair Het aanbieden van de petitie vormde het slot van een demonstratie georgani seerd door de Chili Beweging Nederland. Voor de ambassade, die werd afge schermd door een rij politie-agenten, noemde een aantal bekende Nederlanders per megafoon de namen van enkele van de ongeveer 2500 Chilenen die na arresta tie door DINA-agenten spoorloos zijn ver dwenen. Cabaretier Paul van Vliet las een gedicht van een Chileense politieke gevangene voor, onder meer PvdA- fractievoorzitter Ed van Thijn, zijn AR- collega in de Tweede Kamer Wim Aantjes, Rotterdams burgemeester André van der Louw, secretaris-generaal Van den Heu vel van de Nederlandse Hervormde Kerk en FNV-voorzitter Wim Kok hanteerden de megafoon. 2 1 0.5 6 2 2 0.3 0.2 3 1 0 DEN HAAG. Exploitanten van bun galowparken zijn verplicht kijkgeld te betalen voor elk van de televisietoestellen, die zich in de huisjes bevinden. Sporthuis Centrum heeft zich sinds 1970 aan deze verplichting onttrokken en moet nu op grond van een uitspraak van de Hoge Raad alsnog de achterstallige schuld van plm. 500.000 gulden aan de Dienst Omroepbijdragen betalen .s ES 4 3 4 3 5 3 4 3 5 5 -2 12 6 3 7 6 4 9 -4 2 t 5 2 5 5 4 6 13 0 9 -17 5 9 8 -7 2 2 6 9 13 11 11 10 10 9 8 11 8 10 9 10 11 5 V* x 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2