Agee blijft vechten tegen uitwijzing J» rassenpolitiek voor Kreisky pleit voor dialoog Smith stelt wijziging tussen Israel en Palestijnen „GENERAALSBEWIND IN CHILI IS VOORBIJGAANDE FASE” Amalrik „opgepakt” door Franse politie Eurocommunisten Begin volgende week topoverleg 1^# I Chileense communistenleider optimistisch gestemd Fascisme MERKWAARDIG SLORDIG? J en en rdt irm aen /an het iks- rof. om Den Uyl ur tie al en uit >en >ek ter liet >ri- /as itie :ini >ok ing het iks ien >op het hin in int- Nu md «an i in «ite r ik vat de CAMERA KIJKEN Zuid-Afrika arresteert kerkelijke functionaris RIJKSDAALDER B J| DONDERDAG 2 4 FEBRUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 door Nico Scheepmaker i i Agee zei de Amerikaanse regering ervan te verdenken, druk op Londen uitgeoefend te hebben om hem uitge wezen te krijgen. LONDEN (DPA). De 41-jarige Amerikaanse schrijver en oud-CIA- agent Philip Agee blijft vechten tegen zijn uitwijzing door Engeland. Hij wil nu in beroep gaan tegen de uitspraak van een Schotse rechter in Edin burgh, dat het uitwijzingsbevel ook volgens Schots recht, dat dikwijls van het Engelse afwijkt, geldig is. ■Bi er ge nj ter- net is een de vas jen lad ien het ge en, het lijk irt. )St NAIROBI, LONDEN (AP, Reuter). De Oegandese president Idi Amin is kennelijk bezig met een „zuivering” van twee overwegend christelijke stammen, waarvan hij gelooft dat zij betrokken zijn geweest bij een samenzwering om hem uit zijn ambt te zetten, aldus is door Oegandese vluchtelingen gezegd. (Van onze redacteur in Israel) TEL AVIV. De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft op een persconferentie in Tel Aviv vurig gepleit voor een Palestijns-Israelische dialoog. Kreisky deed daarbij een beroep op flexibi liteit aan Israëlische kant. „Het is gevaarlijk om kansen die wellicht niet meer terug zullen keren te laten liggen”, waarschuwde Kreisky. SF7 (Van onze redacteur in Italië) Moordpartijen in Oeganda vooral onder twee christelijke stammen Een aardig verhaal, dat zult u moeten toegeven. Nicolaas Beets precies drie kwart eeuw geleden in de rol van een dr. Meinsma avant la lettre! Er kleeft echter één kleine merkwaardigheid aan dit ver haal. Godfried Bomans, die dit stuk eerst in de krant publiceerde, daarna in „Nieu we Buitelingen” (1955) opnam en vervol gens nog eens in „Oude en Nieuwe Buite lingen” (1970) liet afdrukken, situeert dit Beetsiaanse scènetje in 1902, terwijl Sierig de Camera Obscura toch echt al in 1878 illustreerde. Bovendien overleed Charles Rochussen in 1894. Rara hoe kan dat? lot- ad- em ver het MADRID (AP).De tweedaagse top conferentie van de „Eurocommunisten”, die door de Spaanse communistische par tij (PCE) wordt georganiseerd, zal op 28 februari en 1 maart worden gehouden, zo is in communistische kringen in Madrid vernomen. Volgens zegslieden zal aan het overleg worden deelgenomen door de Franse communistenleider Georges Marchais, de Italiaanse partijleider Enrico Berlinguer en Santiago Carillo, de secretaris-genraal van de PCE. Functionarissen van de rege ring in Madrid hebben echter al te kennen gegeven dat misschien geen toestemming voor de topconferentie zal worden ver leend. mistisch over de toekomst van Chi li. Hij ziet het huidige generaalsbe- wind slechts als een voorbijgaande fase: in Chili mist het de noodzake lijke sociale basis om zich nog lang in stand te kunnen houden en in het buitenland raakt het steeds meer geïsoleerd. De Chileense communistenleider verklaarde dit gisteren bij zijn aan komst op het vliegveld van Rome. Na de opstand in de Afrikaanse woonwijken zat het echtpaar vijf maanden zonder proces in de gevange nis. De voorzitter van de Zuidafrikaan- se Raad van Kerken, John Rees, noem de de arrestatie van mevrouw Motlana „onverklaarbaar” en verlangde haar onmiddellijke vrijlating. Amin beweert dat de samenzwering tegen hem is beraamd door dr. Milton Obote, de man die Amin zes jaar geleden na een militaire machtsovername aan de kant zette. Obote, die in ballingschap in Tanzania woont, is een lid van de Langi- stam. Volgens de berichten heeft Amin de aanval geopend op leden van de uit Noord-Oeganda afkomstige stammen der Acholi en Langi. Het betreft stamleden bij de Oegandese strijdkrachten, de politie en ambtenaren, studenten en academici. Vol gens sommige vluchtelingen zijn bij de „zuivering” al meer dan 1000 personen om het leven gekomen. Het Tanzaniaanse dagblad Daily News berichtte gisteren dat drie academici van de Makerere-universiteit in Kampala door de Oegandese autoriteiten zijn gearres teerd. „Dit drietal maakt deel uit van een grote groep mensen van de Langi- en Acholi-stammen, die in Kampala zijn gearresteerd. Het is bekend dat sommigen van deze groep zijn geliquideerd,” aldus het Tanzaniaanse dagblad. lo, die tot aan de generaalsputsch ambassadeur van Chili in Italië was. Kreisky heeft onlangs in Wenen met leiders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), onder wie dr. Sartauwi, gesprek ken gevoerd waarbij van Palestijnse kant een document is getekend dat op Palestijnse bereidheid zou wijzen om de staat Israel te erkennen. Kreisky heeft dit document aan de Israëlische regering doorgestuurd. de wapens en ammunitie die door Obote naar Oeganda zouden zijn gestuurd en die zouden zijn ontdekt in de omgeving van het huis van Loewoem. De Oegandese president heeft beloofd een kopie van het plan voor de samenzwe ring op te sturen naar Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties. Young heeft zich de toorn van Amin op de hals gehaald door de dood van Loewoem te omschrijven als „moord” Amin zei gisteren dat hij „vast en zeker” de komende conferentie van het Gemene best in Londen zal bijwonen, aan het hoofd van een delegatie van 250 man, aldus Radio Oeganda. Wanneer de Britse regering hem er niet bij wil hebben zullen de Gemenebestlanden in Afrika en de rest van de Derde Wereld de bijeenkomst boy cotten, zei hij. Amin wil zijn Britse vrien den ontmoeten omdat hij de samenwer king met Engeland op alle gebied wil versterken. Hij hoopt ook door koningin Elizabeth ontvangen te worden. Onder zijn gevolg is ook een dansgroep. Londen zit met Amins aankondiging in zijn maag. Als staatshoofd van een Geme- nebestland geldt de uitnodiging voor de conferentie voor hem automatisch. De twee laatste keren, in 1973 in Ottawa en in linguer en andere vooraanstaande communisten, vandaag een bezoek Voor de Italiaanse communisti- een van „Ik ben niet optimistischer teruggekeerd uit Israël”, aldus Den Uyl. „Wel is mijn bezoek buitengewoon verhelderend geweest en ben ik, gezien de openheid die ik aantrof ten aanzien van het Palestijnse probleem, gerustgesteld over de mogelijkheid voor een vreedzame regeling.” In het Lagerhuis had premier Callag han verklaard dat „wij het niet als een belediging zullen opvatten als Amin weg blijft”. Gisteren zei de Liberale woord voerder in het Hogerhuis, lord Gladwyn: „Wanneer dit creatuur naar de conferen tie komt, zal geen enkel mens met zelfres pect aan een manifestatie deelnemen waar hij bij is.” 1975 in Kingston, Jamaica, was hij echter thuis gebleven. De koningin zou dat erg opgelucht hebben. Tot dusver werd zijn aankondiging dat hij zou komen niet al te ernstig opgevat. De Britse regering kan echter zelf niet verhinderen dat Amin komt en het Geme nebest heeft geen handvat om hem als lid uit te sluiten. Wel kan het zijn aanwezig heid ongewenst noemen. naar aanleiding van de nederlaag van de regering-Allende dat Berlin guer die theorie ontwikkelde. De mislukking van het Chileense expe riment toonde naar zijn mening aan dat een democratische ontwikke ling naar een socialistische maat schappij uitsluitend tot stand kan komen in samenwerking met het katholieke volksdeel. In Corvalan ziet hij een belangrijke medestan der, en een aan wie de christende mocraten hun solidariteit zeker niet zullen onthouden. „Er heerst in Israel een grote mate van bereidheid om mee te werken aan de oplossing van het Palestijnse probleem. In de discussies binnen de socialistische partij en de regering wordt het vraagstuk, hoe men tegemoet kan komen aan het verlangen van de Palestijnen naar een eigen nationale identiteit, niet uit de weg gegaan.” Dat zei premier Den Uyl gisteren op Schiphol bij zijn terugkeer uit Israel. sti- jen ge- lan ■rk- rd- de /an an- jen he- lad ien de de ten cht of 'er- ou- rar- lar- ■ra- zan en. en- ar m ste Ve- is ?ld- cti- rer- ien ds- rdt een het het ees oer rer- i j. c. srs- uto wa- trit tist- iter en. sek eer «re in De igs ?en lek Jo Spier was echter niet de eerste illus trator van de Camera. De allereerste was F. Carl Sierig, die de 10e druk van 1878 met een tweehonderdtal schetsen verrijk te. In „Nieuwe Buitelingen” vertelt God fried Bomans dat er bij de keuze van de illustrators nogal wat geëxperimenteerd was. Prof. AUebé, Jacques van Looy en Jan Veth weigerden een opdracht, waar na gekozen moest worden tussen F. Carl Sierig, H. S. Bomblèd, Rotgans en Charles Rochussen. Om het antwoord op de vraag wie van deze vier Beets zelf de aangewe zen man vond te vernemen (ik citeer nu verder Bomans) „begaf een employé van huize Bohn zich in 1902 naar de Booth- straat in Utrecht, alwaar de patriarch zijn laatste levensdagen sleet”. De oud-directeur van uitgeverij Bohn, de heer Tadema, had ook geen verklaring voor dat jaartal 1902, maar hij wist me wel te vertellen dat door de genoemde schil ders en tekenaars inderdaad proefteke- ningen waren gemaakt, die echter nooit tot een definitieve opdracht voor nieuwe illustraties, ter vervanging van die van Sierig, hadden geleid, totdat dan eindelijk in 1939 de tekeningen van Jo Spier die van Sierig opvolgden. Waarschijnlijk heeft Nicolaas Beets de nieuwe schetsen van Bomblèd en Rotgans een keer bekeken, en ze net als eerdere proeftekeningen van Rochussen afgekeurd, zeggende, dat die oude houtgravures van F. Carl Sierig uit 1878 toch nog altijd de beste bleven. Het is wonderlijk dat Godfried Bomans, in een land vol Camera Oscura- en Bomansken- ners, zijn slordige voorstelling van zaken ongecorrigeerd is blijven herdrukken! Zoals u zich misschien herinnert wijd ik deze maand al mijn leesvermogen aan (de) „Camera Obscura” van Hildebrand. Aan het eind van de maand vertel ik u wat ik er «van vond (tot nu toe valt het niet tegen!), maar ik wil u nu eerst iets over mijn kijkervaringen met de Camera Obscura vertellen. Ik ben begonnen te lezen in de volledige, 54e druk van De Erven F. Bohn NV te Haarlem, met illustraties naar teke ningen van Jo Spier. De eerste druk met tekeningen van Spier was de 40e druk in 1939, en Jo Spier hield daar zoveel geld aan over dat hij er een oud houten huis aan het Havenrak in Broek in Waterland voor kon kopen dat hij „Camera Obscu ra” doopte. Uit de mond van die afgezant vernam Bomans, precies een halve eeuw later, hoe Beets op een prachtige meimorgen onder een oude beuk in zijn tuin gezeten, de verschillende hem voorgelegde tekenin gen in volkomen stilzwijgen bekeek. „Toen nam hij zijn bril af, richtte zijn ogen op de jeugdige bezoeker en vroeg met luide stem: „En wat wilde jenu eigen lijk weten?”. Deze, in gepaste eerbied, herhaalde het verzoek der firma. De oude man zette zijn bril weer op en bladerde verder. Er ging een kwartier voorbij. Toen schoof hij de stapel opzij en vroeg: „En kunnen jullie dat zelf niet vinden?”. Neen, men wilde het aan de professor overlaten. „Wil je negentig worden?”, vroeg Beets plotseling. Jazeker, dat wilde de jonge man wel, bij leven en welzijn. „Dan moet je niet roken,” sprak Beets, „anders haal je de zestig niet. En verder moet je Sierig nemen, die is de beste”. Het Oegandese bewind heeft nu een boek gepubliceerd met de titel „De oorlog- soproep van Obote aan de Langi en Acho li”. In dit boek staan details over het plan van Obote om „chaos te veroorzaken in het land”. Ook bevat het boek foto’s van De Anglicaanse aartsbisschop Loe woem, die vorige week onder geheimzin nige omstandigheden om het leven kwam nd te zijn gearresteerd wegens medeplich- tigheid aan het complot tegen Amin, was een Acholi-stamlid. Hij is van plan tot 4 maart in Italië te blijven als gast van de Italiaanse ROME. Luis Corvalan is opti- communistische partij. Het is Corvalans eerste bezoek aan een westers land sinds hij op 18 december in Moskou arriveerde, na zijn „uitwisseling” voor de Russi sche dissident Wladimir Boekovski. Hij had toen ruim drie jaar doorge bracht als gevangene van de Chi leense generaals zonder dat het ooit tot een proces tegen hem was geko men. Hij werd op het vliegveld Fiu- micino ontvangen door kopstukken Kreisky vertelde dat hij drie jaar geleden nog in Cairo van de PLO had gehoord dat alleen het verdwijnen van de staat Israel een oplossing in het Midden-Oosten zou kunnen brengen. „Nu hebben vertegenwoordigers van de PLO mij gezegd dat zij kennis hebben genomen van het historische feit dat er een staat Israel is. Als nog niet zo lang geleden miljoenen mensen in de Arabische wereld geroepen hebben om de vernietiging van de staat Israel en als dat nu niet meer het geval is, dan is er sprake van een verandering. Of die verandering voldoende is, is met aan I mij om te beoordelen: het is een historisch proces dat tijd kost.” De Russische dissident Andrei Amalrik heeft gisteren een symbolische 12-uren durende hongerstaking in de buurt van het Franse presidentiële paleis in Parijs beëindigd nadat hij één uur door de Franse politie was vastgehouden; de handelwijze van de politie vergeleek Amalrik met KGB-methoden. Amalrik, die vanuit Nederland naar Pareis gereisd was, had voor het Ely see gedemonstreerd met een bord waarop te lezen was: „Eis de toepassing van de accoorden van Helsinki’’. President Giscard dEstaing had een onderhoud met Amalrik geweigerd. Op de twee foto’s boven is te zien hoe Amalrik door in burger geklede politiemannen wordt weggesleept. Foto rechts: een politieman vraagt Amalrik om zijn protestbord dat later in beslag werd genomen. SALISBURY (Reuter, UPI). Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren een wijziging van de rassenpolitiek voor gesteld als onderdeel van zijn poging om een „interne" regeling voor een meerder- heidsbewind met „gematigde” zwarte lei ders in Rhodesië tot stand te brengen als een akkoord met de door zwart Afrika erkende nationalistische leiders niet mogelijk is. In een toespraak tot het parlement stel de hij een wijziging voor van de landver- delingswét die Rhodesië ruwweg gelijke lijk verdeelt tussen de 275.000 blanken en de zes miljoen zwarten. De voorstellen zullen vervat zijn in een later in te dienen wetsontwerp. Zij houden o.m. in: Landbouwgrond op het (blanke) plat teland en in het aan zwarten toegewezen gebied kan beschikbaar worden gesteld aan ieder die het land produktief kan maken, ongeacht huidskleur. „Als er een risico voor de veiligheid optreedt zal gehandeld worden in overeenstemming met de bepalingen van de noodtoestand”. Industrie- en handelsgebied in zaken districten kan door ieder bewoond, gepacht en gekocht worden. Maar voor „handel in Afrikaanse dorpen en blanke woongebieden zullen beperkende bepalin gen van kracht blijven”. Alle beperkingen voor hotels en derge lijke instellingen waar drank geserveerd wordt, zullen opgeheven worden. Volgens de huidige bepalingen mogen de zwarten in de meeste gevallen niet na zeven uur ’s avonds drinken in blanke gebieden Smith maakte verder bekend dat ras senbeperkingen voor particuliere scholen en ziekenhuizen zouden worden opgehe ven. Op staatsinstellingen zal de rassen scheiding echter gehandhaafd worden. Er zullen verder geen aanbevelingen worden gedaan om de rassenscheiding in woongebieden op te heffenDe over- gang naar pluraliteit op dat gebied moet geleidelijk en niet haastig geschieden”, aldus Smith. In zijn toespraak zei Smith te geloven, dat zijn „verklaring duidelijk aangeeft niet alleen de oprechte bedoeling van de regering om rassendiscriminatie op te heffen maar ook haar wens om met onze zwarte mensen te werken teneinde de juiste politieke oplossing voor onze toe komst tot stand te brengen”. Hij gaf te kennen dat hij hoopte bis schep Abel Moezorewa; leider van de Afrikaanse Nationale Raad, er toe te bewegen deel te nemen aan de pogingen om een interne regeling te bereiken na de mislukking van de Geneefse conferentie over Rhodesië. Smith acht het Patriot tisch Front onder leiding van Nkomo en Moegabe, dat de steun heeft van zwart Afrika, verantwoordelijk voor de misluk king. Moezorewa’s beweging herhaalde giste ren haar eis inzake een referendum op basis van een-man-een-stem om te beslis sen wie de grootste steun onder de zwarte bevolking heeft. De V.S., Groot-Brittannië en de zwarte nationalistische leiders verzetten zich tegen het plan voor een interne regeling. Smith zei dat het Westen een dergelijke interne regeling zou moeten erkennen als deze de steun had van de meeste zwarte Rhodesiërs. Hij verzette zich echter tegen algemeen kiesrecht. In de veertig jaar dat hij bij uitgeverij Bohn werkte, heeft de heer Tadema vele drukken van de Camera Obscura helpen corrigeren. Ik vroeg hem of hij zich herin nerde, hoe duur de zogenaamde „volksuit gave”, zonder illustraties, was? Die (com plete) volksuitgave dateerde uit omstreeks 1890 en kostte een rijksdaal- der! Was dat veel, weinig, of gewoon? De Prijs-Courant van warenhuis De Gruyter van 1892-1893 biedteen veiligheidsscheer- mes aan voor 5,-, een zijden damespara- plu voor 2,75 - 15,p een blikopener voor 1,25, een tinnen serviesje voor 1,50 - f 4.50 en een pedaalorgel voor j 425,- en hoger. trijfel Haar man, Nthato Motlana, een van de organisatoren van de Organisatie van Afrikaanse ouders in Soweto kreeg van de politie te horen dat Sally Motlana wordt vastgehouden krach tens de wet op het terrorisme, hetgeen een onbeperkte hechtenis zonder indie ning van een aanklacht mogelijk maakt. streven naar samenwerking met de eenheidsbeweging, ting gistermiddag met Enrico Ber- christen-democraten. Het was juist Kreisky vertolkte met de boodschap die hij op de oersconfe- rentie gaf en die hij later in zijn rede voor het congres van de Arbeiderspartij herhaalde, de boodschap die de socialistische zusterpartijen uit Europa, inclusief de Nederlandse PvdA, heb ben meegebracht: Israel moet met de PLO onderhandelen, en zonder dat de Palestijnen een eigen territorium krijgen is vrede in het Midden-Oosten niet mogelijk. Het is ook om die reden dat de socialistische internationale in een sterke bezetting is aange treden bij het congres van de Arbeiderspartij. Met Willy Brandt, Bruno Kreisky, Joop den Uyl, Olaf Palme en Francois Mitter rand. Hij noemde met name de „De reactionaire machten in Chili christen-democraten en de Kerk als sche partij is Corvalans bezoek konden gebruik maken van de fou- medestanders in het verzet tegen belangrijke zet in de strategie ten die wij begaan hadden”, zei Cor- het generaalsregime. Het is dan ook het „historisch compromis”, het valan. „Maar na de nederlaag is de opvallend dat hij, na zijn ontmoe- socialistische van de Italiaanse communistische Unidad Popular, een gebleven'en partij en een groot aantal Chileense haar positie is vandaag sterker dan ballingen, onder wie Carlos Vassal- ooit, omdat ze nu ook andere demo- zal brengen aan het partijbureau cratische partijen en belangrijke van de Italiaanse christen- sectoren van de bevolking naast democraten, waar hij onder andere zich vindt in de oppositie tegen het partijleider Benigno Zaccagnini zal fascisme”. ontmoeten. JOHANNESBURG (AFP). Mevrouw Sally Motlana, vice- voorzitster van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is in haar huis in Soweto door de politie gearresteerd, zo is gisteren uit goedingelichte bron in Soweto vernomen. Mevrouw Motlana zou volgende week naar de Verenigde Staten gaan om deel te nemen aan een conferentie over zuidelijk-afrika die is georganiseerd door de Raad van Ker ken in Amerika.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3