over uraniumlevering aan Brazilië Bruynzeel akkoord in rapporten over CIA over CAO Belgische politie vergeefs op zoek naar treinsaboteurs Weer zakenlui slachtoffer Van Gorkum: PvdA heeft boter op hoofd STER minder negatief Conferentie over beoordeeld Rijnvervuiling van start gegaan CDA-KRITIEK OP REGEERAKKOORD Groentjes doen wonderen! Bel nu: 023-319272 Oude boeken gooi je niet zomaar weg. F „Niets onwettigs ontdekt I IRA-aanslagen Damiato rètat< Van der Stoel had „open gesprek” Muzieklessen? r. President Carter: Gevangenis en boete voor steunfraude GIF ONTSNAPT BIJ BILLITON Van Agt verwacht op sommige punten „grote moeilijkheden” 4 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 4 FEBRUARI DONDERDAG (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) Inlichtingen en reserveringen voor deze reis uitsluitend via In zaak van Berufsverbote I - organiseert op 19 augustus een 28-daagse reis naar: Hoyman £r Schuurman (in het stadskantoor van Haarlems Dagblad) Ged. Oude Gracht 82 Haarlem, tel. 31 31 50 het reisburo is elke werkdag geopend van 13.00 - 17.00 uur. SCHIPHOL. Minister mr. Max van der Stoel heeft in Rio de Janeiro een „open gesprek” gehad met zijn Braziliaanse collega Azereda da Sil veira. Dat gesprek heeft echter niet geleid tot de toezegging dat de Brazi lianen scherper internationaal toezicht zullen aanvaarden als voorwaarde voor de levering van verrijkt uranium uit de ultra-centrifugefabriek in Almelo. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) rapporten over de betaling van mil joenen dollars door de CIA aan po litieke leiders in het buitenland. Tijdens zijn tweede persconferentie evenwel weigerde Carter in te gaan op verdere vragen en verzekerde dat het bij tijden noodzakelijk is om „zelfs al is dat in strijd met de geest van het Amerikaanse volk” via ge heime operaties in het bezit van in lichtingen uit het buitenland te ko men. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft „niets onwet tigs of onfatsoenlijk” ontdekt in INDONESIË, BANGKOK en SINGAPORE Reissom: f 3995a"" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het CDA heeft op enkele punten grote bezwaren tegen het regeerakkoord van PvdA en PPR, dat gisteren is gepubli ceerd. CDA-lijsttrekker Van Agt zei in een eerste reactie grote moeilijk heden te voorzien als de verlaging van de defensie-uitgaven, het voor waardelijk NAVO-lidmaatschap en het standpunt inzake onderwerpen als kernenergie en abortus worden doorgezet. HM C I» ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE jj Boekhandel J. de Slegte B.V., Kalverstraat 11-13, Amsterdam. Tel.: 020 - 23 2540 en Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem. Eindhoven, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen, Gent. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of’t nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. MAASTRICHT (ANP). De Politie rechter in Maastricht heeft 23 zwart werkende bouwvakkers gevangenisstraf fen en geldboetes opgelegd wegens het plegen van steunfraude. pens. Nederland moet binnen enkele we ken instemmen met de levering van verrijkt uranium uit Almelo aan Brazi lië, een transactie die in verband staat met de Westduits-Braziliaanse miljar dencontract voor de levering van kern- De bouwvakkers waren betrapt toen zij aan het werk waren aan de bouw van de Brusselse metro. Op dat tijdstip genoten Zij in Maastricht een uitkering wegens ziekte, arbeidsongeschiktheid of werkloosheid. De opgelegde gevangenis straffen varieerden van vier weken tot vier maanden en de boetes beliepen hon derden guldens. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) De PvdA-fraotie in de Tweede Kamer krijgt van Van Gorkum het verwijt in 1975 niet de motie-Van Gorkum te heb ben gesteund waarin werd gepleit voor het afschaffen van het antecendentenon- derzoek voor de BVD. „Als we de we reld willen verbeteren, zullen we toch in eigen huis moeten beginnen”, aldus d« briefschrijver. In een eerste reactie heeft mw. Van den Heuvel gezegd het overtrokken te vinden de Nederlandse en de Duitse situatie te vergelijken. Bij zijn aankomst op Schiphol vertel de mr. Van der Stoel gistermiddag, dat zijn bezoek bij de Brazilianen heeft geleid tot beter begrip voor de zorg die men in Nederland heeft over de gevaren van verdere verspreiding van kernwa- reactoren aan Brazilië. De Westduitse en Britse regering waren tevoren op de hoogte gesteld van Van der Steels be zoek. De minister kon in Brazilië echter niet spreken mede namens deze beide partners in het ultra-centrifugeproject. Volgens minister van der Stoel zijn de> Brazilianen, net als Nederland, tegen stander van de verspreiding van kern wapens. Zij weigeren echter het Non- Proliferatie Verdrag te tekenen, omdat zij, aldus minister Van der Stoel, van mening zijn dat dat verdrag discrimine rend is ten gunste van de landen die al kernwapens hebben en ten nadele van andere landen, ook grote zoals Brazilië, die (nog) geen kernwapens hebben PvdA voor de komende regeerperiode van uitgaat. Op twee punten zijn PvdA en PPR het in het geheel niet eens geworden: het inkomensbeleid en de samenstelling van de raad van commissarissen in on dernemingen. Bij het inkomensbeleid wil de PPR een bepaling toevoegen dat er een basis-inkomen moet komen voor iedereen, los van het huidige minimum loon en afgezien van de vraag of men al dan niet arbeid verricht. De PvdA voelt daar niets voor. Wat betreft de raad van commissaris sen wil de PvdA de helft van het aantal leden laten kiezen door de werknemers. De PPR stelt voor tenminste de helft te laten kiezen door de ondernemingsraad en tegelijk de macht in de onderneming meer te verschuiven naar de onderne mingsraad. Beide nog onopgeloste pun ten zijn wederzijds niet onaanvaardbaar (anders waren ze niet als alternatief in het akkoord opgenomen), maar worden aanstaande zaterdag aan de achterban voorgelegd. Bij de stemming geldt dan de al eerder afgesproken verhouding tussen PvdA en PPR van 12:7. Het eindresultaat moet echter voor beide partijen afzonderlijk aanvaardbaar zijn. Zo niet, dan is het regeerakkoord van de baan en gaan de partijen met hun eigen programma de verkiezingen in. De sabotage die met de regelmaat van aen keer per maand plaatsvindt, begon nabij Luik en op de lijn Hasselt-Maas- tricht. Het laatste half jaar worden de „aanslagen” bijna uitsluitend gesigna leerd op de drukke forensenlijn Oosten- de-Brussel. In Gent werd twee keer op het nippertje een ramp vermeden: tijdig werd ontdekt hoe een wissel was be werkt met stenen en ijzeren onderleg - platen voor spoorstaven. Kennelijk was dit gebeurd door iemand die verstand had van wissels. Rijkswacht en spoorwegen zijn weinig mededeelzaam over hun vorderingen in hun onderzoeken. De spoorwegen doen af en toe een sluiks beroep op het publiek informatie te verstrekken inzake „daden van kwaadwilligheid tegen haar installaties en materieel”. Maar daarbij blijft het, waarschijnlijk om de tiendui zenden die dagelijks van de trein ge bruik maken, niet te veel te verontrus ten. HILVERSUM (ANP) In 1976 stond het Nederlandse kijkpubliek zeker niet negatiever tegenover televisie-reclame dan in 1973 bij het onderzoek „reclame en publiek”, waarin sprake was van irritatie gewekt door reclame-spots. Po sitieve aspecten van tv-reclames krijgen nu meer nadruk dan negatieve. Dit blijkt uit een onderzoek dat de STER liet verrichten door het Neder landse Centrum voor Marketing Analy ses. Volgens een naar het centrum ver zekert, betrouwbare en bruikbare „irri- tatieschaal” werd een irritatie-score per filmpje vastgelegd. Hierbij werden al leen 72 nieuw aangeboden spots beoor deeld. Slechts zes hiervan bewogen zich bij de publieksbeoordeling in het grens gebied van de irritatie. Alle adverteer ders die één van de 72 films hebben aangeboden worden gedetailleerd inge licht over de onderzoekresulaten, aldus deelt de STER mede. Met ingang van 1 januari 1978 zal de STER die irritatiemeting weer toepassen voor nieuwe commercials, wanneer de STER-directie een belangrijke mate van irritatie aannemelijk acht. Het CDA vindt, dat bovengenoemde punten in strijd zijn met het huidige kabinetsbeleid, dat de PvdA inzet wil maken van de komende verkiezingen. Lijsttrekker Van Agt zei gisteravond echter ook pluspunten in het regeerak koord te zien, zoals de aandacht voor de ontwikkelingshulp en de zorg voor de zwakkere in de samenleving. Ook con stateerde hij dat er blijkbaar met PvdA en PPR te praten valt over het regeer akkoord, zulks in tegenstelling met de onaantastbaarheid van „Keerpunt”, het regeerakkoord van vier jaar geleden, aldus Van Agt. De PPR streeft volgens haar verkie zingsprogramma evenwel naar drie per cent van het bruto nationaal produkt. Volgens PvdA-voorzitster len van den Heuvel is dit echter onaanvaardbaar voor de PvdA, gezien het beperkte fi- nanoieel-economische kader waar de Over de achtergronden van deze sabo tage tasten spoorwegen, politie en rijks wacht ‘hog in Het duister. Het wordt sabotage is niet ongepast omdat flinke Zeer bedenkelijk noemde hij het gehal te aan moeilijk afbreekbare stoffen in het Rijnwater. Dit stijgt nog steeds. Enkele van deze stoffen zijn giftig of kankerverwekkend. Het fosfaatgehalte is onrustbarend toegenomen en de zout- vracht is nog steeds veel te groot Hoewel mr. Van der Stoel van de Braziliaanse regering bepaald geen toe zeggingen heeft gekregen die een goed keuring door PvdA er PPR van de uraniumleverantie en de uitbreiding van Almelo dichterbij brengen, meende de- minister toch dat zijn bezoek de moeite waard is geweest, vooral ook omdait is afgesproken dat de contacten de komen de weken zullen worden voortgezet. „Het uiteindelijke resultaat moeten we- nog afwachten’’. D’66-lijsttrekker Terlouw liet zich aanzienlijk positiever uit. Terlouw zei het regeerakkoord veel minder radicaal te vinden dan hij had verwacht. Het biedt volgens hem voldoende mogelijk heden om met PvdA, PPR en CDA te onderhandelen over voortzetting van de huidige combinatie. Bij de PPR bleken overigens nog wel enige reserves te bestaan over het be reikte akkoord met de PvdA. PPR-voor- zitter Van Hoogevest verklaarde tijdens de presentatie van het akkoord „niet geheel ontevreden te zijn”. Hij verhulde niet, dat de PPR op enkele onderdelen, zoals de ontwikkelingshulp, flinke con cessies had moeten doen. Van Hoogevest zei dan ook te verwachten dat de kern groep van de PPR, die aanstaande zater dag over het akkoord tegelijk met de partijraad van de PvdA moet beslissen, „voor een pittige discussie zal zorgen” Het regeerakkoord bevat, zoals ge meld, vijftien punten die volgens PvdA en PPR de badis moeten vormen voor de onderhandelingen die de lijsttrekkers Den Uyl en Riia Beckers tijdens de formatie moeten voeren. In het oog springend zijn onder meer de bepalingen dat de defensie-uitgaven in de komende jaren moeten worden verlaagd van de huidige 3,4 percent naar 3 percent, dat Nederland voorts alleen lid van de NA- EvenweL Carter sprak over „nog voortdurende” CIA-ondernemingen en zoals bekend zou hij de betalingen aan de Jordaanse koning Hoessein hebben stop gezet zodra hij daarvan hoorde. De Amerikaanse president veroordeel de in ongewoon scherpe termen de Oe- gandese president Amin: de gebeurtenis sen in Oeganda „hebben de gehele be schaafde wereld met afkeer vervuld. Er stenen, betonnen platen, balken, dwars liggers en betonnen kabelbeschermers op de rails werden geplaatst, kennelijk met de bedoeling de treinen te laten ontspo ren. Een keer werd zelfs achttien meter spoorstaven losgeschroefd. In enkele gevallen was de sabotage het werk van kinderen, zoals in het Vlaamse Appelterre waar een elfjarige jonge stenen op de rails legde „om zijn dorp in het nieuws” te brengen. Omdat de zware voorwerpen meestal ’s nachts op de rails werden geplaatst, wordt het leeuwedeel van de sabotagedaden aan volwassenen toegeschreven. Dinsdagmor gen nog liep de trein van Oostende naar Brussel een half uur vertraging op in Nieuwkerke waar een oude fiets tussen de sporen was gedeponeerd. ARNHEM (ANP) Bij de Hollandse Metalurgische Industrie Billiton in Arn hem is gistermiddag mogelijk een kleine hoeveelheid arseenwaterstof vrijgeko men. Op heit ogenblik liggen achttien personeelsleden ter observatie in een ziekenhuis. De mensen klagen onder meer over lichte hoofdpijn. De mensen zullen tot vanavond in het ziekenhuis moeten blijven. Volgens de directie zijn deze voorzorgsmaatregelen genomen om geen enkel risico te loei voor de gezond heid. BELFAST (Reuter) Bij gueril- la-acties van het Ierse republikeinse le ger (IRA) tegen Noordierse zakenlieden is gisteren een zakenman doodgeschoten toen hij in zijn auto uit Londonderry naar huis reed. De man was eigenaar van een aantal meubelzaken. Hij is de derde zakenman die dit jaar in Noord - lerland door de IRA werd vermoord. Een „bookmaker” in Belfast overleef de een IRA-aanslag toen hij de deur voor de neus van enkele mannen dicht sloeg die kennelijk van plan waren hem te vermoorden. Zij schoten door de deur op de bookmaker, die in een been werd geraakt. De IRA heeft onlangs bekendgemaakt dat zij een nieuw offensief zal voeren tegen ,de economische pionnen van het Britse imperialisme’. DEN HAAG (ANP) Parlementsle den uit West-Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, en Zwitserland zijn vanoch tend in Den Haag begonnen aan een tweedaagse conferentie over de vervui ling van de Rijn. De voorzitter van de Rijncommissie Waterleidingbedrijven, ir. C. van der Veen, raadde de parlementa riërs aan te zorgen voor een volledige inventarisatie van de bron van de verontreiniging, die aan de parlemen ten ter beschikking wordt gesteld. Dit is volgens hem noodzakelijk voor een doel- mtige controle door de gekozen verte genwoordigers van de bevolking in het stroomgebied van de Rijn. Als de bronnen precies bekend ziijn, moeten de grootste en gevaarlijkste lo zingen onmiddellijk onschadelijk worden gemaakt, zo meent de heer Van der Veen. De tijd dringt, omdat het uit Rijnwater bereide drinkwater niet van eerste klasse is. Er zijn thans stoffen, die de drinkwaterleidingbedrijven net voor de volle honderd percent kunnen verwijderen. Het zijn echter minieme hoeveelheden schadelijke stoffen, die in het drinkwater achterblijven. Deze heb ben nog geen invloed op de gezondheid van mens en dier. De voorzitter vroeg zich echter wel af wat dit op de lange duur voor de volksgezondheid kan bete kenen. De moeilijkheden met de nadere waarborgen (tegen militair gebruik van kernenergie) in het algemeen worden uitgebouwd”. vinden daar kennelijk afschuwelijke moorden plaats.” Hij maakte eveneen duidelijk, dat hij er niet op uit is de Sovjet-Unie als enig doelwit te bestem pelen voor zijn aanvallen op het ver krachten van de rechten van de mens. Cuba, Zuid-Korea en een aantal Zuid- amerikaanse landep noemde hij als voor beelden waar de mensenrechten ook ge weld wordt aangedaan. Zelfs merkte Carter op, dat in Ameika „ten onrechte” beperkingen worden opgelegd aan het reizen van mensen die het „politiek niet met ons eens zijn.” BRUSSEL. De Belgische spoorwe gen zitten met de handen in het haar over de nog steeds niet opgehelderde reeks sabotagedaden tegen het treinver keer. Sinds anderhalf jaar zijn nu al ruim twintig „aanslagen” gepleegd op treinen, meestal door stenen of beton platen op de rails te plaatsen. De schade bleef tot nu toe beperkt tot deuken in de neuzen van de treinen die met de obstakels in botsing kwamen. VO blijft onder de voorwaarde dat de NAVO de komende vier jaar een bijdra ge tot de ontspanning en ontwapening van Europa kan leveren. Ook moet de strategie van de NAVO door een meer defensieve worden vervangen en moeten er kern wapen vrije zones in Europa, en zo mogelijk ook in Nederland, komen De ontwikkelingshulp moet worden verhoogd tot minimaal 1,5 percent van het nationaal inkomen. De hulp moe* echter „zuiver” worden, dat wil zeggen zonder allerlei posten die er niet in thuis horen. Voorts moet de hulp uit de alge mene middelen komen en dus niet uit leningen, waarvan de rente weer in mindering wordt gebracht op de toe komstige ontwikkelingshulp. Deze laatste twee bepalingen betekenen dat er tot 1981 meer dan een miljard extra moet worden uitgetrokken, dat het percentage van het nationaal inkomen dat aan ont wikkelingshulp wordt besteed, dicht brengt in de buurt van de twee percent, komt. ZEIST. Het oud-PPR-Kamerlid Pier van Gorkum heeft de PvdA giste ren verweten boter op het hoofd te hebben in de zaak van de Berufsverbote. In een brief aan partijvoorzitter me vrouw I. van den Heuvel nodigt Van Gorkum de PvdA uit een manifestatie te organiseren tegen de Berufsverbote in Nederland. Afgelopen zaterdag heeft de PvdA een bijeenkomst gehouden waar geprotesteerd werd tegen de verbodsbe palingen in de Bondsrepubliek. Van Gorkum schrijft in zijn brief dat Nederland een van de koplopers in de westerse wereld is wat betreft Berufs verbote. Hij wijst erop dat 30.000 van de 70.000 arbeidsplaatsen bij de PTT verbo den zijn voor wat men in Duitsland „linksradicaal” noemt. „Zelfs de koffie juffrouw op ’t departement van Buiten landse Zaken wordt gescreend”, aldus de heer Van Gorkum. De bouw- en houtbonden hebben gisteren een principeovereenstemming bereikt met Bruynzeel bv in Zaan dam over de materiële zaken in een nieuwe cao. Partijen hebben elkaar be halve op het punt van de automatische prijscompensatie, ook gevonden op een ruimte voor verbetering van de arbeids voorwaarden van 1,6 percent. Een perso- neelsdelegatie bood gisteren bij hervat ting van de besprekingen, die al twee maal afgebroken waren, de heer Wt. Bruynzeel een potlood van anderhalve meter lengte aan ter onderstreping van de hoop op ondertekening van een nieu we cao. Volgens Garter heeft minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance een ge slaagde reis gemaakt naar het Midden oosten. De regeringsleiders van de sta ten die bij het conflict tussen Israel en de Arrabische lande betrokken zijn, ko men allen n>aar Washington om met Carter te overleggen: premier Rabin van Israel als eerste op 12 maart en daarna de vertegenwoordigers van Syrië, Jor danië, Saodi-Arabië en Egypte.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4