Amsterdams bezwaar tegen Ben en Nel hebben in Leusden mooie plan Heerenduinen verworpen het vooruitzicht promotie in Slachtoffer bewusteloos achtergelaten Wasautomaat A Peter Zonneveld beroepskracht voor ontwikkeling van „educatief plan Deen verliest vinger in lier Opbrengst glasafvalbakken loopt aanzienlijk terug Taallessen voor Turkse vrouwen ging smeulen Bemanning loodsboten voelt niets voor een verbouwing ECHTPAAR VAN PLATERINGEN GAAT VELSEN VERLATEN ORGANISATOREN VAN FEESTWEEK Per 1 mei nieuwere boot of anders acties Gemeentelijke werkgroep heeft secretaris en begeleider I Inbraak in Dinkelstraat VERGADEREN IJMUIDEN-VELSEN 5 19 7 7 FEBRUARI DONDERDAG 2 4 Geen bungalows naast villa „Romantica” Brommers rijden fietser aan Baard Commercieel Receptie Oud schip 99 VELSEN. Aan de 30-jarige Peter Zonneveld zal het niet liggen als het plan voor „sociaal-culturele en educatieve voorzieningen” in de gemeente Velsen niet voor eind juli klaar is. Sinds 1 februari is hij bij de gemeente in dienst als beroeps kracht bij de begeleiding van .de werkgroep „plaatselijk Vormings- en Ontwikkelingswerk voor Vol wassenen” en hij is er met de werk groep hard tegenaan gegaan om de opdracht, het maken van het plan rond te krijgen. Dienstleiding Sportcomplex '■Oj IJMUIDEN-OOST. „Een mens moet per dag minstens een half uur kunnen lachen”, luidt een der leef regels van het echtpaar Ben en Nel van Plateringen en daar hebben zij zich, ook als beheerders van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan steeds naar gedra gen. De ervaring heeft hun immers geleerd dat een dergelijké opdracht alleen maar met een goed humeur kan worden uitgevoerd, want een normale werkdag van acht tot vijf is er voor hen nimmer bij geweest. De bediening van het buffet, het opruimen van de zaal, onmiddellijk na afloop van een feestavond de volgende morgen staan nieuwe be zoekers meestal weer vroeg voor de deur en het schoonhouden van het hele gebouw zijn allemaal be zigheden, welke onmogelijk tijdens een dagindeling kunnen worden ge realiseerd. Vandaar dat voor een dergelijke baan veel enthousiasme en werklust noodzakelijk zijn. „Kansarmen” Nieuw systeem ons i l 1 TOCH ZAL DEZE gemeente maandag r JAN VAN DAM. 3 e is lt 1> ge- r 1 t t i i i i t 3 e n had, dat de „Pollux” zal zijn, omdat die technisch nog het meest in orde is. De bemanning was zonder meer bereid om tot actie over te gaan, als blijkt, dat de dienstleiding niet aan de eisen tege moet wil komen. Voorzitter C. M. Pel zei: „Het is te hopen, dat het niet tot een harde confrontatie hoeft te komen, maar als het nodig is, moeten alle be trokkenen, zowel van de loodsboten als van de afhalers solidair zijn. d g e l- n 1S n r :t n i, ;t n e n IJMUIDEN. Woensdagavond tussen half zes en acht uur is ingebroken in een woning aan de Dinkelstraat in IJ- muiden. Er werd een keukenraam gefor ceerd. Het huis is geheel doorzocht maar er wordt niets vermist. In diezelfde tijd is ook een poging gedaan om binnen te dringen in een huis aan de Diezestraat. In de vergadering heerste een duide lijke vrees, dat de dienstleiding de gele genheid te baat zal nemen om alvast met tenderen te gaan beginnen. Hiervoor waren de ABVA-bestuursleden echter minder bang, temeer omdat er over het nemen van tenderproeven landelijk har de afspraken zijn gemaakt, waar men nu niet meer omheen kan. De in Heemskerk geboren Peter Zon neveld is geen vreemde in IJmuiden. Ruim drie jaar geleden was hij als stafkracht actief in het jeugd- en jonge renwerk in De Brulboei, voor hij naar Heemskerk vertrok om daar in buurt huis De Lichtboei te gaan werken. Zijn nieuwe opdracht in de gemeente Velsen is te zorgen, dat het plan er komt en ook de start van de uitvoering ervan, als het zover mocht komen, te begeleiden. Peter Zonneveld gaat het plan natuur lijk niet zelf uitvoeren. Eind juli wordt het plan aan Burgermeester en wethou ders aangeboden als alles goed gaat en dan kan het 8 september in de gemeen teraad behandeld worden. Als Velsen op dit plan subsisie van het rijk krijgt, zal me*, alle betrokkenen bekeken moeten worden wie bepaalde nieuwe taken gaat uitvoeren. Ook de spreiding van activi teiten in de verschillende gemeentedelen is daarbij van belang. deel van het plan goedkeuring. Het be zwaar van de NV Begraafplaats Wester- veld tegen de bestemming begraafplaat sen van twee stukjes grond aan weers zijden van de villa „Romantica” acht het college ook ongegrond. Westerveld wilde hier twee bungalows bouwen, omdat de grond niet als begraafplaats rendabel gemaakt kan worden. G. S. vinden ech ter, dat de beide stukjes grond lan- schappelijk waardevol zijn en dat wo ningen schade aan die waarde zou toe brengen. Het college vindt de financiële overwegingen van de NV Begraafplaats niet zwaar genoeg wegen om deze stuk jes, die inderdaad niet als begraafplaats gebruikt kunnen worden te laten bebou wen. IJMUIDEN. In een woning aan De Ruyterstraat in IJmuiden is woensdag avond omstreeks half zeven een wasauto maat gaan smeulen. Nel van Plateringen, voor de laatste week achter het buffet van het Hervormd Jeugdgebouw. IJMUIDEN. Een 17-jarige fietser uit Velsen heeft woensdagavond een half uur bewusteloos op het fietspad naast de Heerenduinweg gelegen. De jongen bleek aangereden te zijn door twee bromfiet sers die na het ongeval zijn doorgereden zonder zich om het slachtoffer te be kommeren. Afgezien van de financiële opbrengst draagt de inhoud van de glasvergaar bakken bij tot een duidelijk stuk milieu hygiëne. De glasresten die in de contai ners worden gedeponeerd kunnen geen schade veroorzaken aan de plastic vuil niszakken en derhalve geen verwondin gen veroorzaken aan de handen van de mensen van de reinigingsophaaldienst. Een ander niet te verwaarlozen aspect is bovendien dat de inhoud van de bakken teruggaat naar de glasfabrieken waar het als een wezenlijk onderdeel SANTPOORT. De Harddraverijver- eniging Santpoort en omstreken, organi satrice van de traditionele Santpoortse feestweek, houdt vrijdagavond haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Soli-centrum aan de Hagelingerweg. Wat betreft de eventuele verbouwing was men al even duidelijk. Men zag dit helemaal niet zitten. Ten eerste vond men het maar een grote vraag of een verbou wing wel snel te realiseren zal zijn en ten tweede vroeg men zich af of het geschatte bedrag van ruim een half miljoen gulden, dat ervoor nodig is, wel verantwoord is. „Bovendien”, zo ver woordde C. Hoogland de mening van meer mensen, „blijft het een oud schip dat eigenlijk geen goede vergelijking kan vormen met eventuele tenderbe- loodsing: „ABVA-bestuurder C. de Geus zei: „Wat je ook aan het schip verbouwt, het wordt er toch niet langer en breder door”. „TOEN WE HIER kwamen was het jeugdwerk in deze omgeving vrijwel af gelopen, zodat er voor ons eigenlijk niet Daarom werd besloten vast te blijven houden aan een nieuwe loodsboot per 1 mei, waarbij men wel een mogelijkheid wilde bieden om de uiterste termijn iets te verlengen als daarvoor stevige argu menten konden worden aangedragen. Een suggestie om met de andere distric ten van het Loodswezen eens te gaan praten over de mogelijkheden om door verschuivingen in de IJmond een nieu were loodsboot te krijgen, werd afgewe zen. De heer De Geus zei, dat het schuiven met de schepen een taak van de dienstleiding is, die het zelf op deze moeilijkheden heeft laten aankomen. Dat het een moeilijke zaak zal worden om een nieuwere boot voor de IJmond vrij te maken, was hem wel duidelijk. fungeert van de fabricage van nieuw glas. Hergebruik wordt ter besparing van grondstoffen en energie steeds meer en meer toegepast. Ook in de papier- en metaalindustrie. De eerste afvalbakken waren nog niet geheel volmaakt. Het bleek mogelijk de inhoud er uit te halen. Een spelletje waarmee de jeugd zich nog wel eens wilde vermaken. Dat euvel is nu zo goed als geheel verholpen. Het gemeentebestuur doet een drin gend beroep op alle inwoners om de glascontainers waar destijds om ge vraagd is te gebruiken. Binnen de ge meentegrenzen zijn de bakken op de volgende plaatsen te vinden. Wijkerstraatweg op het middentrot- toir. Willemsbeekweg nabij Albert Heijn, Parkeerterrein Velserduinplein, Markt plein t.o. Vomar, Marktplein t.o. Kijk- grijp, Kennemerlaan parkeerterrein tria- basbeld. Kon. Wilhelminakade nabij Julianabrug, Zeewijkplein nabij Kijk- grijp, Driehuizerkerkweg t.o. Valerius- laan, Burg. Weertsplantsoen nabij Codi, Bloemendaalsestraatweg op parkeerter rein Kijkgrijp. De bezwaren van het Contact Milieu bescherming tegen uitbreiding van de begraafplaats Duinhof vindt het college ongegrond omdat de Kroon daarover al eerder een gunstige beslissing heeft ge nomen. Het bezwaar, van de planning van sportterreinen in de Heerenduinen onderschrijft het college wel. In het streekplan is het gebied aangegeven als stedelijke recreatie en groenvoorziening, maar het gebied is landschappelijk zo kwetsbaar, dat eventuele recreatieve voorzieningen in de natuurlijke omgeving moeten worden ingepast. G. S. betreuren het, dat het tennisbanencomplex er is gekomen, at als een aantasting van het landschap word beschouwd. Zij aan vaardt het bestaan van dit complex echter als een gegeven. Een verder be stemming van omliggende grond tot sportterreinen keuren G. S. echter niet goed. Het college vindt, dat de inrichting van het resterend deel van het terrein moet gebeuren met de grootste zorg en stelt daarom, dat er voor dit deel een nader detailplan zal moeten komen. Dit bleef echter bij een poging. De politie vermoedt dat beide inbraken door dezelfde dader(s) is (zijn) gepleegd. DOOR DIT ALLES zal het echtpaar Van Plateringen aan het jarenlange ver blijf in IJmuiden de beste herinneringen bewaren. In ieder geval zijn zij ervan overtuigd hier alleen maar vrienden te zullen achterlaten, als gevolg van hun goede contacten met het plaatselijk or ganisatie- en verenigingsleven. Nu is Ben ook nimmer voor een geintje opzij gegaan en hij was het die op een bazar ten bate van het jeugdwerk in 1971 spontaan besloot zijn baard voor het goede doel te verloten. De bezoekers gin gen grif op het aanbod in en nadat zijn gezichtshaar een bedrag van 157,50 waard was geacht, werd hij onder grote hilariteit onmiddellijk van zijn baard ontdaan. „Maar na veertien dagen was hij alweer aangegroeid”, herinnert Ben van Plateringen zich glimlachend. In een gezamenlijke vergadering van de bemanningen van beide boten is woensdagavond over de eisen gesproken. De standpunten lagen vanaf het begin erg duidelijk. Men was blij met het feit, dat er per 1 maart week-op-week-af gevaren gaat worden met een loodsboot en een van de aanwezigen wist te ver tellen, dat de dienstleiding al besloten BELANGRIJK IS ook dat het echt paar in Leusden een fraaie woning ter beschikking krijgt, temidden van bos en plantsoen, zodat zij geheel door vogels zullen worden omringd. En dit is altijd hun liefhebberij geweest. En bij dit alles zien zij als oud-Leusden°rs (of Leusde- naren) met verlangen de feestelijkheden tegemoet, die ter gelegenheid van het twaalfhonderd jarig bestaan van het stadje in juni zullen worden gehouden. De beroepskracht benadrukt, dat het plan niet alleen een papieren stuk mag blijven...Bij het plan komt een werkpro gramma voor de eerstkomende twee jaar en ik ben ervan overtuigd, dat Velsen de intentie beeft om daar ook daadwerke lijk uitvoering aan te gaan geven. Voor mij betekent dat ook een stukje werk want na de presentatie avn het plan is voor de werkgroep haar taak eigenlijk voorbij. Voor mij bestaat er dan de mogelijkheid te zorgen voor een stuk begeleiding en rapportage bij de uitvoe ring van het plan. •Lil'# IJMUIDEN. In buurthuis de Brul boei gaan binnenkort taallessen van start voor buitenlanders. Deze cursussen zijn vooral gericht op Turkse vrouwen omdat deze groep de geringste woorden schat heeft en het meest geïsoleerd is. Er zijn twintig vrijwilligers bereid vonden les te geven. Als eerste is de werkgroep gaan bekij ken, wat er op het gebied van vorming en ontwikkeling van volwassenen in de gemeente Velsen al gebeurt. De heer Zonneveld vertelt: „Allerlei verenigingen en instellingen houden zich soms al jaren met dat werk bezig, zoals bijvoor beeld ook buurthuizen. Om nu te zien wat er al gebeurt en wat er nog zou moeten gebeuren, heeft de werkgroep eerst een idee nodig van de bestaande activiteiten Het ongeluk gebeurde omstreeks half elf. De twee bromfietsers passeerden te gelijk de fietser die daarbij door een van de brommers werd geraakt. De fietser kwam ten val terwijl de beide bromfietsbestuurders doorreden. Van hen is alleen bekend dat zij allebei op een Zündapp reden. De ongelukkige fietser bleef een half uur bewusteloos op het rijwielpad liggen voordat hij door een voorbijganger werd gevonden. De jongen is met een hersen schudding opgenomen in het Zeewegzie- kenhuis. Het was niet zozeer een idee van de gemeente Velsen om zo’n plan op te zetten. Het ministerie van CRM wil een nieuw systeem van verdelen van de be schikbare subsidies beginnen, waarbij een gemeente een bepaalde subsidie toegewe zen krijgt voor de uitvoering van een plan bepaalt een gemeente dan zelf wat ontwikkeling van volwassenen. In het plan bepaalt een gemeente dan zelf, wat ze het belangrijkst vindt en waar het geld aan besteed moet worden. Velsen was wel de eerste gemeente, die een beroepskracht aantrok om met de op 26 oktober geïnstalleerde werkgroep het plan tot ontwikkeling te brengen. „Het is het ministerie er vooral om te doen om de zogenaamde „kansarmen” in de samenleving mogelijkheden voor vor ming en ontwikkeling te geven„zegt de heer Zonneveld. „Maar wat die „kansar men zijn, geeft het Rijk niet aan. Het kunnen mensen zijn met weinig oplei ding of scholing, mensen met een laag inkomen, vrouwen, die niet meer uit het huishouden loskomen, werklozen, be jaarden. buitenlandse werknemers. Dit zijn wat voorbeelden van groepen men sen, voor wie het vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen al iets doet of misschien straks iets kan gaan doen”. VELSEN. De zogenoemde glascon tainers die op een aantal punten in de gemeente zijn geplaatst lijken niet hele maal meer te beantwoorden aan de aanvankelijk toch wel hooggestemd ver wachtingen. De inhoud van de bakken bleek verleden jaar zelfs de helft te bedragen van de opbrengst van 1973. Een zaak die de gemeente zorgen baart. De opbrengst van de inhoud moet name lijk een deel van de kosten dekken die transport en opslag van de containers met zich meenemen. WAT BEN EN NEL betreft is dit in Jmuiden nog slechts tot 28 februari het geval, want de volgende dag beginnen zij in Leusden een nieuw bestaan als supervisors over de onlangs door minis ter Van Doorn officieel geopende soci aal-culturele centra „Hakhorst” en „Krakhorst”. Ongetwijfeld een bijzonder mooiie promotie, welke in ieder geval als volkomen verdiend mag worden be schouwd. HET ECHTPAAR Van Plateringen dat 1 oktober 1969 in IJmuiden het beheer over het Hervormd Jeugdgebouw werd toevertrouwd, was toen afkomstig uit Leusden, waar beiden zich vele jaren intensief met het jeugd- en organisatie- werk hadden beziggehouden. En wel op een zeer uiteenlopend gebied, als sport-, toneel-, bejaarden-, hobby- en speeltuin verenigingen. Deze activiteiten bleken een prima aanbeveling voor hun sollici tatie naar de vrijgekomen functie bij het jeugdgebouw in IJmuiden, zodat de ondenhandelingen met de kerkeraad al spoedig gunstig werden afgerond. De brandweer constateerde dat de pomp was doorgebrand. De schade bleef beperkt tot de pomp. Twaalf minuten later rukte de brandweer opnieuw uit voor een brandje op het terrein van het Gas- en Waterbedrijf. Hier was een berg afval in brand gevlogen. De brandweer had het vuurtje snel onder controle. ALLERMINST EEN vergeefse moeite overigen, want in de loop der jaren werd van het gebouw een steeds druk ker gebruik gemaakt. Thans verleent het regelmatig onderdak aan bejaardensoos en een dansschool, terwijl de agenda voorts telkens toneelavonden, cursussen, bazars, feestavonden en andere bijeen komsten vermeldt. „En we hebben nog nooit de hulp van de politie behoeven in te roepen”, verklaart Ben van Platerin gen met trots. allerminst door worden verlaten. Er wacht hun immers in Léusden een nieuwe werkkring, wel ke uitsluitend goede mogelijkheden en vooruizichten kan bieden. Ben krijgt hier immers de leiding van een groot cultureel object,, waar ook toeristen en „dagjesmensen” kunnen worden ontvan gen. „Er is me zelfs een echte secreta resse toegewezen”, brengt hij ons met een glimlach onder de aandacht. „Hier moest Nel dat allemaal doen.”. Door een enquête, die naar meer dan 250 verenigingen en instellingen is ge gaan, hopen we daar informatie ovèr te krijgen. En mocht het zo zijn, dat we iemand vergeten zijn, dan kan hij bij het bureau Culturele Zaken nog een enquêteformulier aanvragen. Het is de bedoeling, dat half maart de enquêtege- gevens binnen zijn en dan moet de werk groep ze bekijken en met dit materiaal een totaalplan voor de hele gemeente opstellen. IJMUIDEN. Een 19-jarige Deense opvarende van een trawler, die gemeerd lag aan de kade, is woensdag ernstig gewond geraakt aan zijn linkerhand. Aan drie vingers liep hij zware verwon dingen op waarvan één vinger werd verbrijzeld. Het plan, dat door de werkgroep ont wikkeld moet worden heeft tot doel te kijken wat er allemaal op het gebied van cursussen en activiteiten voor volwasse nen in de gemeente wordt gedaan, de lacunes daarin aan te wijzen, zowel wat betreft activiteiten als de spreiding in de verschillende gemeentedelen en priori teiten aan te geven, wat in dit totaalpro gramma het belangrijkst is en waar subsidie het meest zinvol is. „Laat ze maar eens komen kijken uit Velsen”, zegt Ben van Plateringen tot besluit, „in het culturele centrum is een goed restaurant en we kunnen ook bus- sen ontvangen”. Nadat secretaris, penningmeester en kascommissie hun verslagen hebben uit gebracht en een nieuwe kascommissie is benoemd, komt de bestuursverkiezing aan de orde. Volgens rooster treden af R. F. Scholz te Santpoort, voorzitter, J. Lootsma jr. te IJmuiden, penningmees ter, Th. A. van Veen te Driehuis, com missaris en J. J. E. van Baarsel t e Santpoort, commissaris Allen stellen zich opnieuw beschikbaar. De ledenvergadering wordt gevolgd door een feestelijke bijeenkomst waar aan wordt meegewerkt door het amuse mentsorkest Benelux. Ook een kienwed- strijd zal de aandacht vragen. De avond is uitsluitend voor leden en hun dames toegankelijk. DE BEHEERSCOMMISSIE van het Hervorfnd Jeugdgebouw en de kerk voogdij in IJmuiden -Oost willen dit verdienstëlijke beheerdersechtpaar uiter aard niet zonder meer naar Leusden laten vertrekken. Vandaar dat de heer en mevrouw Van Plateringen zaterdag 26 februari van 17 tot 19 uur een receptie zal worden aangeboden, waarbij alle goede vrienden -en relaties afscheid kun nen nemen. En waar zou dit anders zijn dan in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. VELSEN-HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben zich uitgesproken over de bezwaren, die ingé bracht waren tegen het bestemmings plan „De Heerenduinen” van de ge meente Velsen. De bezwaren, die de gemeente Amsterdam had aangevoerd tegen de bestemming Zeewering en natuurgebied van het meest westelijke deel, omdat daardoor een eventuele aan leg van de Voorhaven belemmerd of vertraagd kan worden, hebben G. S. zonder meer ongegrond geacht. Het col lege stelt, dat een Voorhaven zowel economisch als milieutechnisch niet aan vaardbaar is, een standpunt, dat doot Provinciale Staten wordt ondersteund. Over de bestemming Begraafplaats van een stukje duinterrein ten zuiden van de villa „Romantica” bij Westerveld zeggen G. S. dat deze grond in het streekplan staat aangegeven met de be- stemmings Natuurbehoud en dat de Kroon al eerder voor deze grond de bestemming begraafplaats heeft afgewe zen. Ook G. S. onthouden nu aan dit „IK GELOOF dus wel dat het allemaal aardig is gelukt”, vervolgt hij met kennelijke voldoening. „Maar we hebben ons uiterste best gedaan en er werkelijk kei- en keihard voor moeten werken. Eerlijk hoor, dag en nacht. Nou wil ik hier direct aan toevoegen dat de kerkeraad ons nimmer in de steek heeft gelaten. Gelukkig zijn dit allemaal fijne, jonge kerels, waar we altijd heel goed mee konden opschieten”. Het ongeluk gebeurde bij het oprollen van de visnetten. Daarbij raakte zijn hand bekneld tussen het mechanisme van de lier. IJMOND. De bemanning van de beide loodsboten „Bellatrix” en „Pol lux” in de IJmond blijft vasthouden aan de eis om per - mei in de IJmond de beschikking te krijgen over een nieuwe re loodsboot. Het alternatief, dat direc teur W. van Rijn van het Loodswezen district IJmond had aangedragen, de verbouwing van één van de beide ioods- vaartuigen om de accommodatie en technische uitrusting aan te passen, viel bij de bemanning niet in de smaak. zoveel meer was te doen”, vertelt de heer Plateringen. „Men draaide dus bij na zonder inkomsten, want vergeet niet dat het bestuur nog nimmer een cent subsidie mocht ontvangen. In overleg met de kerkeraad werd dan ook besloten te proberen het gebouw een meer com merciële inslag te geven, met de bedoe ling de jaarlijkse verliezen tot een mini mum te beperken. Aldus diende het beleid vooral op de zaalverhuur te wor den toegespitst en omdat hiervoor ook het bezit van enkele horeca-papieren noodzakelijk bleek, hebben mijn vrouw en ik eerst noig de vereiste diploma’s moeten behalen.” Afhankelijk van de wensen van de deelnemers worden de lessen klassikaal of individueel gegeven. Een neveneffect is dat de integratie tussen Nederlanders en buitenlanders wordt bevorderd. Iedereen die Turkse buren, kennissen en vrienden heeft, wordt gevraagd hen te attenderen op deze mogelijkheid. Om de deelnemers te informeren over de lessen wordt woensdagavond 2 maart om half acht een bijeenkomst gehouden in de Brulboei. «SS Ben en

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5