Tanker ontploft bij Hawaii PRINCIPE-AKKOORD NA LANGDURIG OVERLEG Westerterp niet helemaal eens met Kamer Magazijn van rijkspolitie uitgebrand Aantal inwoners Velsen gedaald 36 Bejaarde fietser in IJmuiden omgekomen artendor terstal interieurs bv Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, Desiree Mensen als „valuta” Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ziekenhuizen Prestatietocht trekt 1060 man Senaat bevestigt benoeming CIA-chef AGENDA pagina 6 Aantal pagina’s vandaag: Gemeenschappelijk bestuur voor twee perfopingsringen See a morris before you buy Veel bewolking „Martinshof” W- - RAAD HEEMSKERK: (Van onze correspondent) GELUIDSZONERING u O u verlovingsringen I 2 4 .31, l.' Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker Cook grote maten) 13 6 6 19 21 21 23 25 25 25 26 27 33 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 suède, nappa, en lamsvacht- jassen OBE VAN DER KLEI Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam. Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 IJmuider Courant P. Sirius: f 39.35 p kwartaal p post f52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,— (loofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mye Abonnement Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling f I3,65p mnd (Van een onzer verslaggeefsters) g Havenstaking afgelopen (Van onze Haagse redacteur) 3 (Zie verder pag. economie) r (ADVERTENTIES) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Het 2.350 ton metende Oostduitse vrachtschip „Inselberg” is gisteren op de Oostzee in aanvaring gekomen met het 3.200 ton metende Finse vrachtschip „Bore 11”. De aanvaring gebeurde in dichte mist ten noordwesten van het Deense eiland Bornholm, dat ligt tussen Zweden en Polen. Eén bemanningslid aan boord van de Oostduitser kwam om het leven en de andere 29 opvarenden verlieten het schip toen brand ont stond. Het Finse schip is op eigen kracht naar een Finse haven gekoerst. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: gevers hoeven er niet veel aan bij te dragen. Ergens geweest te zijn maakt menigeen gelukkiger dan er te zijn. met vervoerd WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse senaa' heeft gisteren eenstemmig de door president Carter voorgedragen admiraal S. Turner bevestigd als hoofd van de geheime dienst CIA. Stansfield Turner, die 53 jaar is, is momenteel opperbevelhebber van de NAVO-strijd- kraohten in Zuid-Europa. JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, Medische diensten Schrijvende lezers Film Radio en tv Strips Kunst Modejournaal Weg en wiel Puzzel Beurs Economie Sport hoek Wagenweg-Houtplein. IJMUIDEN. De 76-jarige heer J. A. Somers uit IJmuiden is gisteravond om het leven gekomen toen hij volgens de politie zonder voldoende op het verkeer te letten op zijn fiets de Lange Nieuw- straat overstak. In het algemeen veel bewolking en geen regen van betekenis. Plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtin gen. Minimumtemperaturen on geveer 3 graden, maxima morgen omstreeks 6 graden. VELSEN Het aantal inwoners van de gemeente Velsen is vorig jaar weer vrij fors teruggelopep met 1012 perso nen. Het totale aantal inwoners bedroeg op 31 december 1976 63.023. Ook in voorgaande jaren liep het inwonertal terug met ongeveer 1000 mensen. De houding van de Surinaamse rege ring tegenover het begrijpelijke Neder landse verlangen om naar ons land geëmigreerde Surinamers een terugkeer naar hun vaderland zo gemakkelijk mo gelijk te maken, vertolkt een opportu nisme dat te weinig rekening houdt met menselijke rechten van landgenoten. Gisteren is verder gepraat over de cao voor de metaalsector. Dit gesprek lever de nog geen directe resultaten op. Maan dag wordt verder gepraat, waarbij het met name zal gaan om de werkelijke prijsverhoging. De vakbonden hebben vandaag de sta kende vakbondsleden bij De Schelde in Vlissingén en Thomassen en Drijver in Hoogeveen opgeroepen een einde te ma ken aan de staking of deze in elk geval op te schorten. Vakbondsbestuurder Wamsteeker zei gisteren er alle vertrou wen in te hebben dat dit dringende advies zal worden opgevolgd. aan dat Boersma het experiment met eerdere pensionering van oudere werk nemers grotendeels zal betalen. Verder stellen ze dat er geld zal komen uit het Sociaal Fonds dat de havenwerkge vers enkele jaren geleden hebben ge stort voor betaling van de loonsver hoging. Van de 63.023 ingezetenen op 31 de cember waren 31.125 mannen en 31.898 vrouwen. Vorig jaar werdén 622 Velse- naren geboren en overleren 484 mede burgers. Hieruit valt op te maken dat de teruggang van het inwonertal veroor zaakt is door het vertrek uit de gemeen te. De meeste vertrekkenden zochten een nieuwe woonplaats in de kop van Noqrd-Holland, namelijk 772 personen. Verder verhuisden 88 mensen naar Be verwijk en 66 naar Heemskerk. In het Velser raadhuis werden vorig jaar 391 huwelijken gesloten; 96 echtpa ren gingen uit elkaar. HONOLOELOE (Reuter, UPI). Ruim driehonderd mijl ten westen van Hawaii is gisteravond de Liberiaanse tanker „Hawaiian Patriot” in volle zee ontploft en ge zonken. Eén bemanningslid van de tanker verloor het leven, de andere 38 werden gered. Dit is vandaag bekendgemaakt door de Amerikaanse kustwacht. Na de ont ploffing stroomde ongeveer 17.000 ton ruwe olie in zee via een groot gat dat in de romp van het schip was geslagen. De wegstromende olie vatte, evenals het schip, vlam. De „Hawaiian Patriot” was van Indonesië onderweg naar Honoloeloe. Een stuurloos geworden tanker heeft gisteren een brug over de James, een rivier in de Amerikaanse staat Virginia, geramd. Als gevolg daarvan vielen twee grote delen van de brug in het water, enkele auto’s meesleurend. Er zouden echter geen slachtoffers zijn gevallen. De bewindsman voelt verder weinig voor een voorstel om de kosten van de zonering door te breken aan de passagiers. Westerterp reageerde wel positief op de suggestie uit de kamer om de Stichting Geluidshinder Schip hol om te vormen tot een adviescom missie voor de overheid. Dinsdag wordt er over de voorstellen gestemd. Een record aantal lezers heeft zich gemeld vor de prestatietocht van onze krant, die aanstaande zondag wordt gelopen. Organisa tor Henk Horsman noteerde 1060 deelnemers. „Daarmee is de wan deling uitgegroeid tot een van de grootste evenementen op dit ge bied in ons land”, juichte hij Vele tientallen lezers meldden zich helaas na de sluitingsdatum, die in verband met de voorberei dingen en het klaarmaken van de fourage voor onderweg streng moet worden gehanteerd. De vierde wandeling begint zondag bij het stationnetje in Overveen In de loop van de middag eindi gen de wandelaars in Hotel Roozendaal in dezelfde plaats, en hebben er dan dertig ruige kilo meters over het strand en door de duinen opzitten. Voor de wan delaars: veel succes. DEN HAAG Er zijn gisteren na ifronding van het tweede kamerdebat over de geluidzones rond de vliegvel den een aantal conflictpunten overge bleven. Minister Westerterp ontraadde de kamer ten sterkste een wijzigings voorstel van de VVD aan te nemen, waanneer de liberalen absoluut willen verzekeren dat geen van de huidige bewoners in de geluidszones op grond van geluidoverlast tot verhuizing kunnen worden gedwongen. De werkgevers voeren bij hun inter pretatie van het akkoord onder meer DRIEBERGEN (ANP). Een maga zijn van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen is vannacht geheel door brand verwoest. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Ook de inhoud van het magazijn - onder meer veertig motoren voor suveillance, tien autobussen met snelheidscontrole-appa- ratuur, een rollentestbank en kleding - ging verloren. Volgens het hoofd van de verkeersdienst, majoor Vogel, loopt de schade „zeker in de miljoenen.” De gehele kollektie. In een toelichting op een donderdaga vond aangenomen motie acht men de norm van vier ziekenhuisbedden per duizend inwoners geen argument om in de noordelijke IJmond een van de beide ziekenhuizen te sluiten. Volgens die norm zouden in de noordelijke IJmond 475 ziekenhuisbedden aanwezig mogen zijn. Als het nieuwe St. Jozefziekenhuis is afgebouwd, komen er 509 bedden beschikbaar en gezien de geringe afwij king ziet de raad daarin geen motief voor sluiting. Bij de berekening is men ervan uitgegaan, dat de huidige zieken huizen patiënten opnemen uit het rayon Vplsen-Noord, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest, alsmede delen van Assendelft en Krommenie. Wel een argument voor het ontwikke len van een gezamenlijk beleid door de ziekenhuizen acht men een efficiëntere benutting van apparatuur en diensten en uitbreiding van het aantal specialismen. (Zie verder de plaatselijke pagina’s) HEEMSKERK. De berichten over sluiting van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk zijn voor de Heemskerkse gemeenteraad aanleiding geweest zich uit te spreken voor een verregaande vorm van samenwerking tussen het Ro de Kruis Ziekenhuis en het St. Jozefzie kenhuis in Heemskerk die eventueel kan leiden tot een gemeenschappelijk be stuur. Werkgeversvoorzitter Prins zei dat zijn delegatie de besluiten van vandaag zal afwachten in de hoop dat de stakers inderdaad zullen stoppen. „We hebben het er maar op gehouden dat dit gebeurt en daarom aan de besprekingen deelge nomen.” Het principe-akkoord bevat verder nog een toekenning van 2,5 pet prijs compensatie. De verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd gaat deel uit maken van ëen proefneming van het ministerie van Sociale Zaken. De werk- De besprekingen over de cao hebben bijna twaalf uur geduurd. Tot een uur of half vijf verliepen de onderhandelin- gen vrij stroef, maar daarna kwam van werkgeverszijde de mededeling dat er „schot in de zaak” zat. Rond zeven uur was het overleg afgerond. Aan het over leg, dat verschillende malen werd ge schorst voor intern beraad van de par tijen, nam ook FNV-voorzitter Wim Kok deel. Hij leverde zijn aandeel telefo nisch; hij was in Franeker. De werkgeversdelegatie heeft vanmid dag op een vergadering van de leden van de Scheepvaartvereniging-Zuid in Rotterdam gezegd dat het akoord bete kent dat er zelfs iets minder dan één percent werkelijke loonsverhoging wordt betaald. „Iedereen vertaalt het akkoord op zijn eigen manier,” aldus de werkge vers, die constateren dat de loonkosten stijging in toom wordt gehouden. werkgevers elkaar hadden gevonden in Het akkoord bevat zo zei een woordvoerder van de vakbondsdelegatie bij de langdurige onderhandelingen o,m, een werkelijke loonsverhoging van 1,8 pet en een regeling voor de oudere werknemers om op 63-jarige leeftijd vrijwillig met pensioen te kunnen gaan in plaats van met 64 jaar, zoals nu het geval is. „Die twee zijn samen beter dan twee percent werkelijke loonsverhoging,” zei delegatievoorzitter Van Keulen van de Bedrijfsgroep Havens van de Vervoers- bond NVV-NKV. Hij zei dat hij veron- Het ongeluk gebeurde om tien minu ten over zeven ter hoogte van de Mer- wedestraat. De bestuurder van de auto, een 38-jarige inwoner van IJmuiden, slaagde er niet in de fietser te ontwij ken. Het slachtoffer werd met een zware schedelbasisfractuur naar het Zeeweg Ziekenhuis waar het in de loop van de avond is overleden. De bestuurder van de auto treft volgens informaties van de politie geen schuld. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 97 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden fel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 35 7 7 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Links, de brandende „Hawaiian Patriot” na de ontploffing en rechts de tanker „Marine Floridian” met een gedeelte van de ingestorte brug op het dek. De onderhandelingen over een goede remigratieregeling, waarbij de vrijwillig heid van terugkeer vooropstaat, maar die ook voor minder bruikbare mensen zou gelden en dus een duidelijk sociaal uitgangspunt zou moeten hebben, vlotten niet. Persberichten als zou „Suriname op slot worden gedraaid” lopen vooruit op een mogelijke mislukking van die on derhandelingen, maar missen voorlopig nog een reële grond. De conclusie dat de Surinaamse regering zich weigerachtig opstelt, lijkt niet zo voorbarig, maar van Nederlandse zijde zal niet kunnen wor den geaccepteerd dat het bepaalde in het protocol van de oriafhankelijkheidsover- eenkomst wordt genegeerd. Er móét een remigratieregeling komen en van een „op slot draaien” van Suriname kan geen sprake zijn. Natuurlijk heeft de Nederlandse rege ring geen enkel fatsoenlijk dwangmiddel achter de hand om een eventuele Suri naamse weigerachtigheid te veranderen in medewerking. Onfatsoenlijk zou het zijn, de over jaren uitgesmeerde ontwik kelingshulp op enigerlei wijze in het geding te brengen, maar men zou zich kunnen voorstellen dat de bereidheid van Nederland om buiten alle toegezeg de financiële steun zich extra inspannin gen te getroosten ten bate van een spoedige opbouw van de Surinaamse economische zelfstandigheid, door deze houding der Surinaamse regering zou kunnen verflauwen. 1 De vraag of Nederland zich zo spoedig mogelijk van de Surinaamse minderheid wil bevrijd zien, speelt in deze kwestie geen rol. Het stond immers al vast dat slechts een. gering percentage in Neder land verblijvende Surinamers terug wil de. De integratie van de Surinamers in ons land verloopt vlot, met nu en dan de onvermijdelijke horten en stoten. Be langrijken is, dat het recht op terugkeer naar hun eigen land onverlet blijft, ongeacht de vraag of de geëmigreerde „spijtoptanten” een directe bijdrage tot de opbouw van Suriname kunnen leve ren. Ouderen, minder validen, onge schoolden, kortom, mensen voor wie de Surinaamse regering sociaal en finan cieel iets zou moeten doen, zouden even veel recht moeten hebben terug te keren als degenen van wier capaciteiten of kennis de Surinaamse regering kan pro fiteren. Een selectie naar „valuta” zou mensonwaardig zijn. DEN HAAG/ROTTERDAM. Het einde van de bijna drie weken ge leden begonnen staking in de havens van Amsterdam en Rotterdam is in zicht nu een principe-akkoord over de Haven-cao is bereikt. De Rotter damse havenarbeiders hebben vanochtend tijdens een massale bijeenkomst in het Sparta-stadion besloten dat het werk weer zal worden hervat. De eerste ploegen zouden zich in Rotterdam morgen al melden. De bijeen komst in het Sparta-stadion werd gehouden nadat vice-voorzitter S. Ba- rendregt van de Vervoersbond NVV/NKV had meegedeeld dat bonden en een principe-akkoord. derstelde dat de bonden op grond van dit resultaat de leden wel zouden kun nen bewegen de staking te beëindigen. Hij zei te verwachten dat maandag weer overal gewerkt wordt. Nu moeten de werkelijke cao-onderhandelingen nog beginnen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1