Accord nu in Nederland hoe is het ontstaan P- P- P- P’ p knelpunten (zeepost Zonnig en kleurrijk Italië bij Lucyna Konarska I |g K P- op wegen V P- ff -P’ P- weekpuzzel Aanbrengen van lak een nauwkeurig werk P- p weg en wiel prijswinnaars modejournaal Dit woord: FASCIST z Nieuws in ’t kort Dampbel in remleiding gevaarlijk (i Dit woord: FISCUS s Volvo 343 loopt niet" IT 24 VRIJDAG 2 5 FEBRUARI 19 7 7 25 9 A 6 7 7 10 lïï !2 Tb 5T 4Ö L- A8 A6 Ï8 56 .5 153 Tl 7n |7I 76 SET r door Bé ter Maat ■Jak ■A7 i -R-' -MS? DE SCHUCHTERE POGIN GEN van het zonnetje om zo stralend mogelijk vanachter het wolkendek tevoorschijn te komen, staan zeker op dit ogenblik in geen enkele ver houding tot de waarlijk stra lende kleuren van de voorj aars- en zomercollectie die ik aantrof in de salon van Lucyna Konarska in Amster dam. Traditiegetrouw zal men bij madame Konarska voorna melijk Italiaanse kleren aan treffen van de beste couture- huizen. Ook nu weer een uiter mate gevarieerde collectie, ver vaardigd van de prachtigste stoffen waar de vonken af spat ten. Het zij nogmaals gezegd, Italiaanse kleren onderschei den zich immer door hun voortreffelijke kleurstellingen. VARIA i s 7 r [90 51264 KEN l t Al ts li- Ml. sr t 24R8G. I r»k. Kort» Oplossing puzzel nummer 7 1. vies. 2. idem. 3. Eede. 4. smet. 5. kaap. Prijswinnaars puzzel nummer 7 25: J. de Vries, Talmastraat 9, Zwa nenburg; 25: Mw. van Groningen, Vecht- straat 3, IJmuiden; 15: Mw. van Denzen, Groot Heiligland 20, Haarlem; 15: Mw. J. van Gils, Velserduinweg 46, IJmuiden; 10: J. M. Zwanenburg-Bakker, Wijnhof- fstraat 16, Haarlem; 10: S. Boosman, Patriciuslaan 14, Santpoort. Zodra de stakingen tot het verleden behoren wordt de uitgifte van de zeepost- be.’ichten hervat Ideaal voor de vrouw van deze tijd is de collectie mantels. Ze zijn er gekleed en sportief in vederlichte wollen stof fen. Voorts toverde het Italiaanse huis Lesy de allersoepelste, êkinste suède Verticaal: 1. bijbelse naam, E. of derge lijke (afk.), 3. omroepvereniging (afk.), 4. hoefdier, 5. laatst leden (afk 6. plaats in om tot fijne rokken met hessen in diverse modellen. gehaakte en gebreide glanskatoen. Van zeer fijne katoenen jersey waren er jurkjes met beeldschone handdruk- dessins in het onovertroffen Avagolf was bij Konarska onder andere verte genwoordigd met jersey jurkjes met bijpassende hoofd- of halsdoekjes. Ide aal voor de zonnige dagen zijn onge twijfeld rokken in een zware katoen kwaliteit met een jersey top en een bijpassende blouse van batist. 6. alle, 7. aloë, 8. peer, 9. walm, 10. aria, 11. list, 12. maté, 13. tulp, 14. unie, 15. lint, 16. pets, 17. room, 18. oase, 19. osel, 20. melk. 21. prop, 22. robe, 23. ober, 24. perk, 25. stom, 26. trio, 27. Oise, 28. moer, 29. kink, 30. idee, 31. neer, 32. kern, 33. kalm, 34. Alie, 35. lies, 36. mest, 37. rook, 38. oude, 39. Oder, 40 kerf, 41. klam, 42. lila, 43. Alva, 44. maar, 45. turk, 46. uier, 47. rede, 48. kree, 49. flat, 50. lier, 51. aera, 52. trap. verkregen door toevoeging van kleine alu- miniumschilfers aan het bindmiddel van de fabriekslak. Om dit te imiteren zal de spuiter zorgvuldig de verdunningsmidde- len en vooral de kleurstof van de lak moeten uitzoeken. Deze kleurstof moet doorzichtig genoeg zijn om de aluminium- schilfers er doorheen te laten schemeren. Anders is het effect van de metaalkleurige lak verloren. Tegenwoordig zijn de mees te spuitbedrijven ook in staat de auto weer de oorspronkelijke metallic-lak te geven. rieiwve veran aan v. 023- 550 In verband met de huidige stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam zijn voor de komende week geen afvaart- data van schepen bekend. I ER VALT ALTIJD HEEL WAT te beleven in de Konarska-collecties. Net bent u daverend enthousiast voor een fraaie zuiver zijden middagjurk of daar komt het pak van uw dromen u uit de kasten toelachen. Ja, u ziet het goed: een effen wollen rok met een zuiver zijden blouse gecombineerd met een geruit jasje. Wat niet alleen prak tisch, maar ook zeer modieus is, zijn de double-face jasjes en blousons, die zowel met de bijpassende rokken als op pantalons uitstekend te dragen zijn. Peu- 1 1/2 Tel «taan Droef- ort. I HET KOSTELIJK NATUURPRO- DUKT katoen zag ik in velerlei kwali teiten verwerkt: van batist tot dikker geweven, verder ragdunne jersey en Engeland, 7. liefkozing, 8. het Romeinse rijk (afk.), 9. tijdperk, 11. deel van de hand, 13. gast, 15. wrede keizer, 18. schrijf behoefte, 20. bloedvat, 22. vette vloeistof, 24. deel van een bijenkorf, 26. het zijn, 28. eenmaal, 29 omslag, 31. slot, 33. drank, 35. Europeaan, 37. hetzelfde, 39. vulkaan, 41. meisjesnaam, 43. rivier in Duitsland, 45. dunne, 48. hennepbraak, 50 ver in de tijd, 52. insekteneter, 54 Rusland, 56. koraalei land, 58. het gehele aantal, 59-. Europeaan, 61. waterplantjes, 63. zachte veertjes, 65. bondhuid, 67. losse naad, 69. dus (Latijn), 71. meisjesnaam, 73. slede, 75. gast. 78. enzovoort (afk.), 80. plaats in Gelderland, 82. persbureau (afk.), 84. persoonlijk voor naamwoord, 86. geografische aanduiding (afk.), 88. voorzetsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS BV', POSTBUS 18. IJMUIDEN. De oorspronkelijke betekenis van het woord fiscus is: uit biezen gevlochten mand of korf. Het schijnt dat de Romei nen zulke manden gebruikten om geld in te bewaren, vandaar dat fiscus gaat bete kenen: geldkas. In de keizertijd was de fiscus de private kas van de keizer, afge scheiden van de staatskas. Later verstond men onder fiscus ook: de opbrengst aan de kas van de keizer, dus: belasting. Er bestond bijvoorbeeld de fiscus Judaicus, de belasting die de Joden aan de keizerlij ke kas moesten betalen. Het is later gebruik geworden het begrip schatkist als een persoon voor te stellen en bijvoor beeld te spreken van het scherpziend oog van de fiscus als men de belastingdienst in zijn geheel bedoelt. Het bijvoeglijk naam woord luidt fiscaal: wat betrekking heeft op het belastingwezen. van l Tel. 023- gehanteerd dan voorheen. En dat, lieve vriendinnen, wil wel wat zeggen. Wat een ongelofelijke pracht! Voorts heeft hij een zeer dunne zijden jersey geïn troduceerd, dat er uit ziet als mousseli ne de soie. Een feestelijk gevoel zal zonder enige twijfel bezit van je nemen als je je hult in een van Scotts korte of lange jurken of blouses met handdruk- dessins in die uitzonderlijk mooie kleuren. Het wekelijks door de PTT verspreide persbericht waarin staat vermeld wan neer de zeepostcorrespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, kan deze week dan ook niet verschijnen. De vloeistof in de remleiding van auto’s moet bestand zijn tegen hoge temperatu ren. Eenvoudig omdat bij het remmen hitte ontstaat, die aan de remvloeistof wordt afgegeven. Stijgt de temperatuur van de remvloeistof boven een bepaalde grens, dan is de kans groot, dat zich damp- belletjes vormen in de remleidingen. Bij gebruik van het rempedaal laten deze dampbelletjes zich samenpersen, waar door er geen druk meer wordt uitgeoe fend op de remmen. Het gevaar van zo’n situatie hoeft niet nader te worden aange- duid. De moderne remvloeistof is bestand tegen temperaturen tot ca. 240 graden Celsius. Tenminste als de vloeistof nog niet zo lang in gebruik is. Naarmate de vloeistof zich langer in de remleidingen bevindt, neemt het meer vocht in zich op. Dat heeft weer tot gevolg, dat die grens van 240 graden Celsius snel daalt. Na bijvoorbeeld een jaar, bestaat het gevaar van dampbelvorming al bij zo’n 150 gra den Celsius. Nu kan in een overigens goedwerkend systeem de temperatuur in de leidingen tijdens intensief stadsver keer al oplopen tot zo’n 120 graden Celsi us. Mankeert er dan nog wat aan trom mels, schijven of rem voeringen dan stijgt de temperatuur daar snel bovenuit. Regelmatige controle van de remvloei stof is dus noodzakelijk. Tot voor kort kon dit alleen als monsters vloeistof in labora toria werden onderzocht. Er is nu echter een „vapour-lock indicator” op de markt gekomen, waarmee garagehouders in kor te tijd kunnen vaststellen in welke staat de remvloeistof zich bevindt. Dit apparaat wordt eveneens gebruikt bij testprogram ma's, waarbij uet verschijnsel van damp belvorming in de remleidingen nauwkeu rig wordt onderzocht. r r In de Ford-fabriek in Bordeaux kwam onlangs de miljoenste automatische trans missie van de band. De automatische bak wordt steeds populairder, ook voor klei nere auto’s. In totaal zijn nu 77.000 Escorts uitgerust met een automatische versnel ling. Ook de Ford Transit is dit jaar ver krijgbaar met automaat. Deze maand heeft Opel de 100.000-ste Kadett in ons land afgeleverd. De verkoop van de Kadett startte in november 1973. Het jaar daarop werden reeds bijna 28.000 Kadetts verkocht. Sindsdien is deze wagen blijven stijgen op de verkooplijst. De Renault 14, die nu ook in ons land yerkrijgbaar is, gaat hier precies veertien mille kosten voor de standaarduitvoering. De R 14 TL kost 14.700. Er worden thans in de Belgische fabriek van Renault bij Haren 500 R 14-wagens per dag gemaakt. Dit aantal wil Renault opvoeren. De laklagen die in de fabriek op de auto worden aangebracht zijn uiteraard van groot belang voor het behoud van de carrosserie. Hoe grondiger de wagen in de lak is gezet, des te langer zal de auto straks dienst kunnen doen. Want veelal is het niet de staat van de motor die bepaalt hoeveel de wagen bij voorverkoop nog waard is, maar de toestand waarin het koetswerk zich bevindt. De autofabrieken besteden in het algemeen veel aandacht aan het iakproces, dat de wagen ondergaat voordat hij de fabriek verlaat. Puzzel nummer 8 Horizontaal: 2. voorzetsel, 5. buiten staander, 8. soort, 10. IJslandse literatuur, 12. verharde huid, 14. verbond, 16. uitroep, 17. oevergewas, 19. vruchtbare plaats in de woestijn, 21. ambtshalve (afk.), 23. land in Azië. 25 vogel, 27. werkelijk (Engels), 29. militaire opleidingsschool (afk.), 30. vrucht, 32. vogel, 34. tegen, 36. titel. 38. ontkenning, 40. afbeelding, 42. luizeëi, 44. truc, 46. ten laatste (afk.), 47. regel, 49. iedere, 51 deel van een Franse ontken ning, 53. koude, 55. familielid, 57. min, 59. zangstem, 60. gevoel, 62. stand, 64. soort ontspanning, 66. jongensnaam, 68. deel van het oor, 70. vreemde munt, 72. feest- kledij, 74. naar beneden, 76. gewicht (afk.), 77. gelooide huid. 79. overschot, 81. bevel, 83 nevel, 85. gebogen, 87. plaats in Enge land, 89. vernis, 90. lijst, 91. land in Europa. M B »rkoop e ooit 9 Urn ?29Ö al. 2 uw) 1 hoop 57 •r 89, WAT KUNT U BIJ LUCYNA Konarska aantreffen? Ik zal trachten u uit die grote verscheidenheid iets te tonen. Allereerst wil ik u attenderen op de zeer aparte effen crêpe jurken van Antonelli. Die jurkjes kregen een hoge split mee waaruit dan een beeldschone gebloemde onderrok tevoorschijn komt. Diezelfde gebloemde stof werd tevens gebruikt voor een lange bijpas sende shawl. De namen van Carla Aro- sio, Ognibene Zendman, Enzo en Sarli zien we vervolgens op de griffes van fraaie mantels, pakjes en japonnen met al die kleine verfijningen die cou ture modellen nu eenmaal kenmerken. Gezagdragers in het oude Rome werden wannéér zij in het openbaar optraden, voorafgegaan door een soort lijfwacht waarvan de grootte afhing van hun rang. Een consul had 12, een dictator zelfs 24 van zulke lictoren. Zij droegen over de linkerschouder een bundel berketakken met een leren riem omsnoerd. Daarin stak ook de steel van een bijl waarvan het blad naar buiten stak. De roeden dienden tot geseling, de bijl tot onthoofding. Dit zijn de fasces et secures. Mussolini gebruikte de bijlbundel als symbool en zo werd fascist de naam van de aanhangers van een autoritaire, anti-democratische staatsopvatting die zich kenmerkte door nationalistische en antimarscistische trekken. Thans wordt het woord vooral ais scheldwoord gebruikt. Of vergis is mij daarin? Hele „lakstraten" zijn hiervoor ontwor pen. Hoewel er in het proces per fabriek verschillen kunnen bestaan, komt het lak ken van de auto in principe neer op een keten van behandelingen. Als voorbeeld de lakstraat van Volkswagen, waar de carrosserie langs achttien stations wordt gevoerd. Eerst wordt de metaalkleurige carrosserie gewassen en ontdaan van vet, waarna op het schone plaatwerk de eerste beschermende laag wordt aangebracht in de fosfateerinstallatie. Na het passeren van een spoel installatie komt de eerste laklaag aan de beurt. Deze laag wordt aangebracht door middel van elektrofore- se: de carrosserie wordt in een bad onder gedompeld, waarbij elektrisch geladen lakdeeltjes in het bad zich aan de carros serie hechten. Dan volgt nog een serie handelingen waarbij de carrosserie onder meer wordt drooggeblazen en bij een tem peratuur van 190 graden Celsius een beschermende laag krijgt ingebrand. Er volgt een undercoat-behandeling, de car rosserie krijgt een laag plamuur opgespo ten en na polijsten en opnieuw reinigen volgt de laatste laklaag, die opnieuw wordt ingebrand. Pas daarna heeft de wagen dat glanzende „aangezicht” gekre gen, waar de doorsnee gebruiker zo trots op is. Die gebruiker doet er inderdaad goed aan de wagen regelmatig te wassen en schoon te spuiten omdat op die manier het straatvuil wenig kans krijgt zich op den duur in de lak in te vreten. Overigens is dit kwaad nooit helemaal te voorkomen en de weerstand van de lak wordt dan bepaald door de graad van zorgvuldigheid, waar mee de autofabrikant zijn produkten door die lakstraat heeft laten gaan. Wordt de lak van de wagen, bijvoor beeld bij een aanrijding, zo beschadigd, dat een nieuwe spuitbeurt nodig is, dan zijn er genoeg bedrijven die zich in dit soort behandelingen hebben gespeciali seerd. Die carrosseriewerkplaatsen kun nen beschikken over een gamma van zo’n vijfduizend kleuren. Eventueel kunnen ze het verfrecept van de betrokken auto opzoeken en met mengkleuren namaken. Toch is het spuitwerk niet zo gemakkelijk als het nu misschien lijkt. Aan het spuiten gaat heel wat werk vooraf: opvullen, pla muren, grondverf en een zogenoemde pri mer komen eerst aan de beurt. Dan pas kan men beginnen aan het aflakken Dit wordt moeilijker naarmate de auto ouder is, omdat de originele lak dan door de weersinvloeden is verkleurd. De verse lak die op een beschadigde plek wordt gespoten, dient dan ook te worden bijge tint. Een secuur werkje, dat veel routine vereist. Nog moeilijker wordt het als de auto is voorzien van zogenoemde metallic- lak’ de extra glans van deze lak wordt *eran xn, bj Borg- DENHAAG/DRIEBERGEN (ANP). Hier volgt een overzicht van werkzaamheden op Nederlandse auto snelwegen die voor het verkeer hinder kunnen veroorzaken. De lijst is samenge steld door de politieverkeerscentrale te Driebergen en de ANWB te Den Haag. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: in de provincie Friesland wordt op verschil lende plaatsen gewerkt. De rijweg is hier en daar verlegd. Op de Afsluitdijk wordt gewerkt aan een nieuwe brug bij Den Oever. Voor het verkeer in iedere richting is één rijstrook beschikbaar. Er is een maximumsnelheid ingesteld en inhalen is verboden. Zwolle-Amersfoort: rijbaanversmal- ling bij Hattem in verband met de recon structie van de vluchtstrook. Amsterdam-Amersfoort: tussen Mui- den en Naarden is de rijbaan in de rich ting Amsterdam afgesloten. Daarom zijn voor het verkeer vier versmalde rijstro ken beschikbaar. Er geldt ter plaatse een maximumsnelheid van 70 km per uur en een inhaalverbod voor vrachtwagens. Utrecht-Den Haag: werkzaamheden ter hoogte van Zoetermeer, waardoor op bepaalde tijden voor het verkeer in één of beide richtingen maar één rijstrook beschikbaar is. Rotterdam-Rijswijk-Den Haag: Tussen Doenkade en viaduct Pauwmolen rij- baanversmallingen en soms afslui ting van de rechter rijstrook. Maximum snelheid en inhaalverbod voor vrachtwa gens. Alktnaar-Den Helder: reparatiewerk- zaamheden aan de Schoorlbrug te Schoorldam maken een omleiding voor auto’s noodzakelijk. Voor het andere ver keer vaart er een pont. Volvo Car in Born kampt met enige moeilijkheden. Zij betreffen voorname lijk het nieuwe model 343, waarvan de verkoop is achtergebleven bij de verwach tingen. Volgens Volvo zijn er moeilijkhe den met de produktie geweest. Met name schijnen sommige toeleveranciers niet tij dig bepaalde onderdelen te hebben afgele verd. In elk geval wil men in Born dit jaar van de „343” slechts 40.000 exemplaren vervaardigen. De raming voor 1977 lag echter op 85.000 exemplaren. Hoewel Vol vo Car al enige jaren met verlies kampt, geven voorlopige ramingen toch aan dat in 1976 minder verlies werd geleden, dan daarvoor. Niettemin heeft Volvo Car voor tweeduizend man werktijdverkorting aangevraagd. Van het Italiaanse huis Lesy is dit verrukkelijke soepele suède jack te combineren met een bijpassende suède rok, eveneens uit de collectie van Lucyna Konarska. AVONDJURKEN VAN ALLE BEFAAMDE couturehuizen zijn er in katoen, lieflijk bezaaid met bloemetjes, maar voor het „grand gala” zijn er creaties van mousseline de soie. Hier van bewonderde ik een lange japon met een diep decolleté, waarover een losvallend hes met wijde mouwen als de doorschijnende vleugels van een fladderende vlinder in de koesterende lentezon. Een zonnige, kleurige collec tie uit het even zo zonnige en kleurige Italiaanse land. Japon met double-face mantel van de Italiaanse couturier Antonelli uit de collectie van Lucyna Konarska. Het nieuwe model van Honda, de Accord, die thans op onze markt is verschenen is sinds 1972 toen de Civic werd geïntroduceerd de belangrijkste uitbreiding van het leveringsprogramma van deze Japanse fabriek. De Accord met een krachtbron van 1,6 liter (80 pk bij 5300 t.p.m.) is een fraai gelijnde sedan, met aan de achterzijde de zogenoemde derde deur. De achterruit is zodanig in deze deur bevestigd, dat over de gehele breedte van de wagen vrij uitzicht mogelijk is. Dankzij de dwars voorin geplaatste motor en de voorwielaandrijving kon in het interieur de vlakke vloer worden gehandhaafd, wat weer ruimtèwinst betekent. De Accord is naar Japanse gewoonte voorzien van zeer veel accessoires: zo bevat het instrumentarium naast de gebruikelijke meters, ook indicators die waarschuwen als de auto aan periodiek onderhoud toe is. Er is tevens een waarschuwingssysteem als de portieren niet goed zijn vergrendeld of als de remlichten defect zijn. Daarnaast bezit deze Honda ook autogordels voor de passagiers achter. Wat het remsysteem betreft: de Accord is voorzien van onder meer een remdrukbegrenzer op de achterwielen. De wagen heeft een rijklaar gewicht van 890 kg. De prijzen voor de uitvoeringen met een vijfversnellingsbak of automatische transmissie variëren van 15.495 tot 16.495. incl. BTW. GROOTMEESTER KEN SCOTT HEEFT voor het nieuwe seizoen zijn kleurenpalet nog „grootmeestelijker” iniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM I 701

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25