TOESTAND OP STAKINGSFRONT STABIEL 10 pet. omhoog Marsh en Amro: met stakingen belang in Hudig Langeveldt Verpleegprijs minder dan Nog verlies voor Akzo-concern Wijzigingen in VAD-ontwerp niet tot aller tevredenheid Koude Voeten... Lubbers: prijsstijging wordt 2,5 pet „Geen instemming F BEELD TOT NU TOE ENIGSZINS GEFLATTEERD In eerste stakingsweek 58 500 mandagen verloren gegaan Kamerfracties maken kritische opmerkingen DEN UYL ANTWOORDT WIEGEL: Jamani: OPEC heeft geen recht om prijs olie te bepalen Resultaat van NDU boven verwachting Akzo een miljoen gulden aan prijzen Kamer akkoord met giro-effecten VRIJDAG 2 5 FEBRUARI 19 7 7 27 ECONOMIE 26 (Vervolg van pag.l) totaal wordt ingenomen door sta kende werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Op het sta- kingsfront was de toestand giste ren stabiel. De bonden kwamen met een vrijwel gelijk totaal aan stakers als de dag daarvoor. 11.500. Het leeuwendeel van dit en een warm hoofd. Ja, warme lucht stijgt en dat kan wel eens tot gevolg hebben dat de temperatuur in uw kamer niet overal gelijk is. Een probleem waar we ons best eens, met u, over willen buigen. Kom gerust eens langs. (ADVERTENTIE) s (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en (ADVERTENTIE) i- mmiiiti en (ADVERTENTIE) 1 iHiiiimin RuTon Dit heeft sjeik Jamani, minister van olie van Saoedi-Arabië, verklaard tegenover Al-Ittihad, het semi-officiële dagblad van Aboe Dhabi. Sjeik Jamani is op het ogenblik in Aboe Dhabi (een van de Verenigde Arabische Emiraten) voor overleg over het prijsbe leid. Minister Boersma van Sociale Zaken bestreed de opvatting van Wiegel, dat veel Minister Boersma beloofde de Kamer nog een balans te zullen opmaken van de door de stakingen veroorzaakte schade op korte en op langere termijn Ook dé besprekingen over een cao voor de werknemers in de commerciële en soci ale verzekeringen worden in de loop van volgende week voortgezet. Maandag zullen de onderhandelingen voor de 90.000 werknemers van het bank bedrijf waarschijnlijk in een beslissend stadium komen De gesprekken verlopen stroef, aldus de bonden. Gisteren bleek dat de werkgevers niet verder willen gaan dan 1 percent initieel. Volgens de bonden kunnen de banken best 2 percent betalen. De banken ontkennen dat. Dit valt op te maken uit het eindverslag op het wetsontwerp vermogensaanwasde- ling (VAD), waarin de socialisten hun voorkeur uitspreken voor een regeling waarbij duidelijk op de voorgrond staat dat een lichaam slechts vermogensaan- was in contanten kan afdragen indien het beheersfonds, waarin de gelden terecht komen, daarmee instemt. DEN HAAG (ANP). In de fracties van PvdA en PPR leven ernstige bezwa ren tegen de in de vermogensaanwasde- ling aangebrachte mogelijkheid de ver- mogensaanwas naar keuze te voldoen in aandelen of certificaten, vermogensaan- wasbewijzen of in contanten. Dit in tegenstelling tot het CDA en de V'VD, welke fracties met name de uitkering in contanten als een verbetering van het wetsontwerp beschouwen. Over de te verwachten produktiviteitsontwikkeling zal het Centraal Economisch Plan nader inzicht moeten geven. Het eerste hoofdstuk van het CEP komt in de tweede helft van maart beschikbaar en op dat moment zal naar alle waarschijnlijkheid ook een beter inzicht bestaan in de feitelijke loonontwikkeling. Het komt de minister dan ook doelmatig voor het gesprek over het prijsbeleid daarna te voeren. ling en de ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit, zegt hij verder in zijn brief aan de organisaties, die bij het prijsoverleg zijn betrokken. De prijzenbeschikking goe deren en diensten 1977, die in december is afgekondigd, heeft een voorlopig karakter en de minister heeft destijds gezegd, dat hij zich vóór 1 april nader zou bezinnen of de regels zouden moeten worden bijgesteld. Haal het testrapport met alle feiten bit uw Shell tankstation Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175, Rotterdam- telefoon 010 - 69 6112. De deelneming van Marsh and McLen nan bedraagt 30 percent en die van de AMRO Bank 20 percent. In de omvang van het geplaatste aandelenkapitaal van de Hudig-Langeveldt Groep 8,49 mln.), verdeeld over 20 particuliere aandeelhou ders, komt geen verandering, aldus de heer J. Fortuin, voorzitter van de raad van bestuur van Hudig-Langeveldt, op een persconferentie. De Hudig-Langeveldt Groep is in 1972 ontstaan door een fusie van drie familie bedrijven op het gebied van verzekerin gen en aanverwante terreinen, te weten NV Assurantiehuis in Rotterdam, Assu- rantiegroep Langeveldt in Amsterdam en Catz en Lips in Rotterdam. Voor de PPR vormt het aanvangsper- cèntage van 15 niet meer dan een allereer ste aanzet. Het streven van de radikalen is er op gericht een hoger percentage te halen. Het gekozen percentage van 15 vindt de VVD onaanvaardbaar hoog. De VVD wil horen of de regering het niet onverantwoord acht een economisch zo ingrijpend stelsel ter tafel te brengen zonder dat zij blijkbaar enige notie heeft van de effecten die daarvan met name op het bedrijfsleven zouden kunnen uitgaan. Aangaande de positie van de ambtenaren is een toestand van algehele verwarring geschapen, het toppunt van onzorgvuldig heid. De VVD wil van de regering ondub belzinnig en eenduidig vernemen wat de rechten van de ambtenaren hier precies zijn. In 1976 zijn de ziekenhuistarieven iets onder de prognoses voor dat jaar geble ven, die van de verpleeghuizen, psychia trische ziekenhuizen en zwakzinnigenin richtingen kwamen er wat'boven. In de komende jaarvergadering zal wor den voorgesteld, het slotdividend over 1976 te passeren. Voor het laatst keerde Akzo dividend uit over 1974, en wel in totaal 4 per aandeel van 20 nominaal. In december 1976 werd ook het interimdi vidend gepasseerd. Het door buitengewo ne lasten ontstane verlies van 1976 zal in mindering worden gebracht op de in het verleden gevormde reserves. Het concernresilltaat bedraagt 13.2 mln (v.j. 7,1 mln). Na aftrek van 1 mln meer afschrijvingen (v.j. 0,9 mln) en een voorziening voor vennootschapsbelasting van 5,1 mln (v.j. 1,2 mln) resteert een nettowinst van 7,1 mln (v.j. 5 mln). Voor de psychiatrische ziekenhuizen wordt een stijging met 10,21 percent ver wacht van 129.44 tot 143 Het gesprek bij Akzo is uitgesteld tot maandag 7 maart. De vakbonden konden met de leiding van dit concern gisteren niet tot overeenstemming komen. Met name de initiële loonsverhoging was het breekpunt. Voorgesteld wordt een dividend te beta len van 16 pet in contanten (v.j. 14 pet) of ter keuze 12 pet (v.j. 7 pet) contant en 4 pet (v.j. 5 pet) in aandelen ten laste van het belastingvrije agio. De kasstroom is geste gen van 13.7 mln tot 16,2 mln. ARNHEM. (ANP). Volgens voorlopi ge cijfers heeft Akzo 1976 afgesloten met een nettowinst voor buitengewone baten en lasten van 2 miljoen tegen een ver lies van 193 mln in 1975. Na buitenge wone baten en lasten bedraagt het netto verlies 155 mln tegen 440 mln in het voorafgaande jaar, zo heeft het concern bekendgemaakt. 54,00 1930 7»,00 4530 22,00 21,00 03,50 130 7930 40,90 7,10 19,30 4830 75,50 45,50 «3,00 74,00 5530 57,00 39,70 9230 8230 28,70 41,50 2730 23,90 80,00 7430 ra,io 57,80 5330 5530 54,00 5800 09,00 5030 75,00 82,00 88,00 33,40 2330 45,90 3230 80.50 83,40 57,50 8430 3730 4330 84,00 106,50 8830 84.00 04,50 157,00 35,10 18730 8430 98,00 8930 3830 10430 11,00b 9130 70,40 10830 35,50 (4830 M430 179,00 74,00 4230e 82,40 120,00 193,00 (02,00 14830 7,01 7,40 188.00 1 18230 8,85 1430 r UTRECHT (ANP). Als de jongste prognoses van het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven uitkomen, zullen de ver- pleegprijzen in de algemene ziekenhuizen dit jaar met minder dan negen percent stijgen. Dat is een opvallend verschil met voorgaande jaren, toen de tarieven jaar lijks gemiddeld met rond de twintig per cent omhoog gingen. De directeur van het COZ, drs. D. J. Wagner, tekende hier desgevraagd wel bij aan, dat het COZ zich bij zijn berekeningen heeft gebaseerd op de eind vorig jaar door het Centraal Plan bureau voor 1977 verwachte stijging van de loonkosten met ongeveer zes en van de prijzen met 5,3 percent. Voor de recentelijk in het ontwerp aan- gebradhte wijzigingen kan de PvdA- fractie voor een deel waardering opbren gen. Met name worden genoemd het los laten van de koppeling van het VAD- percentage aan de ontwikkeling van de arbeidskosten in relatie tot de arbeidspro duktiviteit. het hogere aanvangspercenta- ge van 15 en het in het fonds onderbren gen van de aanspraken van de individuele werknemers. Afwijzend staan de socialis ten tegenover de zogenoemde stille terug werkende kl acht van de VAD. Het zonder meer in mindering brengen van een gedeelte van de stille reserves, zonder dat er sprake is of zal zijn van realisatie kan hun goedkeuring niet wegdragen. Ook adviseert de PvdA alsnog een aftrek van de fiscale claim op te nemen. onheil voorkomen had kunnen worden als de regering eerder met een bepaalde bij drage was gekomen „Je moet je kruit niet verschieten als er niets te schieten valt", zei hij Boersrpa wees erop, dat de rege ring bij de onderhandelingen tussen de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties op 12 februari een bijdrage aan de oplossing van het arbeidsconflict heeft geleverd. Die bijdrage bestond uit een verlaging van de werkgeverspremies van de wet arbeidsongeschiktheid (wao) en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz) per 1 juli. In nadere vragen herinnerde Wiegel er nog aan, dat vice-premier Van Agt zater dag in Utrecht zei, dat premier Den Uyl vorige week tijdens een spreekbeurt in Zeist enkele opmerkingen beter achterwe ge had kunnen laten. Den Uyl antwoord de: „De opmerkingen van Van Agt moe ten gerekend worden tot de categorie woorden, die beter niet uitgesproken had den kunnen worden." ROTTERDAM (ANP). Nederlandse Dagbladunie NV heeft vorig jaar een winst behaald die de verwachtingen ruimschoots heeft overtroffen, waarbij de opgaande lijn van het eerste halfjaar zich heeft voortgezet. De omzet aan der den is met 12 pet gestegen tot 331 mln, waarvan 88 mln abonnementen en losse verkoop (plus 17 pet), 105 mln adverten ties (plus 14 pet) en 138 mln drukwerk (plus 8 pet), aldus de maatschappij. splitsing in afzonderlijke fiscale eenhe den. met een winst beneden 250.000, zal optreden om de VAD-plichtigheid te ont lopen. De drempel van 250.000 zou beter kunnen worden vervangen door een aftrekmogelijkheid in die orde van groot te. Ten aanzien van de bestemming der gelden dient meer zekerheid te ontstaan. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Ponds Beter Leven Voor zover nu bekend is, was de gemid delde verpleegprijs voor de algemene zie kenhuizen vorig jaar 195 per dag. Vol gens de ramingen van het COZ zal dat dit jaar 213 zijn. De gemiddelde tarieven van de verpleeghuizen stijgen ten opzichte van 1976 waarschijnlijk van 130 tot 142 (plus 8,59 percent). In 1976 gingen de ver pleeghuistarieven ongeveer twaalf per cent omhoog. ABOE DHABI (Reuter). De Organi satie van Olie Exporterende landen (OPEC) heeft het recht niet om de prijzen van ruwe olie vast te stellen. De Saoe- dische weigering om het prijsbesluit van de meerderheid der OPEC-leden te aan vaarden had voornamelijk ten doel dit standpunt duidelijk te maken. Het moet de christen-democraten van het hart dat de regering wel erg gemakke lijk antwoorden geeft op veel indringende vragen waar het feiten of verwachtingen t.a.v. de economische uitwerking en de inpasbaarheid betreft. Die inzichten mogen vóór de parlementaire behande ling niet ontbreken. Zo zegt de regering de omvang van die effecten niet te kunnen bepalen, maar het CDA kan zich nauwe- lijks voorstellen dat de regering zelfs niet de richting van mogelijke effecten zou hebben doen nagaan. Evenals de VVD koesteren de CDA-leden de vrees dat Volgens VVD-fractieleider Wiegel kon den Den Uyls uitlatingen, vorige week in Zeist, over het respecteren van stakingen uitgelegd worden „als een betoon van instemming van de minister-president met de stakingen. Den Uyl ontkende ver der, dat er in het kabinet verschillend over de stakingen werd gedacht. „Sinds het begin van de stakingen op 7 februari heb ik dagelijks overleg gepleegd met de meest betrokken bewindslieden, met name met minister Boersma Er is geen moment een wezenlijk verschil van inzicht over het beleid geweest zei de premier. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft inmiddels op grond van opgaven van de arbeidsbureaus vastgesteld, dat in de eerste stakingsweek (7 tot 12 februari) gemiddeld 17.300 werknemers in 123 bedrijven niet werkten. In totaal gingen daardoor 58.590 mandagen verloren. ROTTERDAM (ANP). De Ameri kaanse assurantiemakelaardij Marsh and McLennan Companies Inc. in New York en de Amsterdam-Rotterdam Bank NV in Amsterdam hebben een belang verwor ven in de Hudig-Langeveldt Groep BV in Rotterdam. De Hudig-Langeveldt Groep behartigt de belangen van meer dan 10.000 Neder landse bedrijven. Van de 100 grootste Nederlandse ondernemingen behoort meer ,dan de helft tot haar cliëntenkring. Ernstige bezwaren heeft de PvdA- fractie tegen de nauwelijks onderbouwde wijziging van de vergoeding op vad- bewijzen. Bepaald is o.a. dat aan een houder van VAD-bewijzen geen groter deel van de winst behoeft te worden betaald dan overeenkomt met de verhou ding tussen het nominale bedrag van het VAD-bewijs en het eigen vermogen der onderneming. Hoe kan een houder van het VAD-bewijs vaststellen of er, en zo ja hoeveel, commerciële winst is, zo luidt de vraag. Dit betekent in socialistische ogen een aantasting van de vergoedingsrechten van het VAD-bewijs. De regering wordt ernstig aangeraden deze kwestie in nade re overweging te komen en met andere voorstellen te komen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Minister-president Den Uyl heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ontkend, dat hij zijn instemming heeft betuigd met de stakingen. De pre mier deed dat in antwoord op vragen van VVD-fractieleider Wiegel. Den Uyl zei, dat hij wel zijn instemming heeft betuigd met de rechtmatigheid van een staking als laatste wapen. 3% besparing met A.S.D in Shell benzine s Hij schrijft, da) de prijsontwikkeling van de afgelopen twee maanden wel op een verder terugdringen van de prijsstijgingen van de afgelopen jaren duidt, maar toch een geflatteerd beeld geeft Het beeld wordt geflatteerd onder meer door de voortgaande prijsdaling van de groep aardappelen, groenten en fruit, die daarvoor een periode van zeer forse stijgingen had doorgemaakt, en door het uitstel van prijsverhogingen in verband met onbekend heid met de uiteindelijke loonsomstijgingen. De prijsstij- Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar voor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats Voor de kleine handelsvaart werd een cao afgesloten, zo heeft de Federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart laten weten. Het betekent dat de tien koppige bemanning van de „Nieuwland zal worden geadviseerd, het werk te her vatten. Het schip, eigendom van Van Nie- velt Goudriaan, is het enige in de kleine handelsvaart waarop wordt gestaakt. Gestaakt wordt er nog in het schilders bedrijf. De bouw- en houtbonden willen voor deze sector zo gauw mogelijk een cao afsluiten, In afwachting van een uitnodi ging voorf een gesprek hebben de bonden besloten de acties in het schildersbedrijf niet verder uit te breiden. Verschillende cao-gesprekken werden gisteren verdaagd. Werkgevers en werk nemers in de vleeswarenindustrie gaan maandag weer om de tafel zitten. Tijdens de bespreking van gisteren in Zeist kwam men nog niet aan onderhandelingen toe, maar werden standpunten toegelicht. Van de zijde van het CDA wordt nadrukkelijk de mogelijkheid opengehou den om nog voor de parlementaire behan deling - eind maart - over nieuwe feiten en inzichten betrokkenen te horen dan wel nader in overleg met de regering te treden. DS’70, tenslotte, stelt voor de opbrengst van de VAD-heffing mede te gebruiken om de besnoeiing op uitkeringen krach tens de wao te voorkomen. Ook zou een deel van de opbrengst ten goede kunnen komen van de ambtelijke pensiöenen. Vooral voor de lagere ambtenaren bete kent de voorgenomen verlaging van de pensioenen - door de zgn. korting van de aow-uikering op pensioenen te verhogen - een belangrijk verschil. ging is wel zwakker geworden en neemt weliswaar af, maar gaat nog door. Voor de periode oktober 1976 tot april 1977 lijkt het de minister nu verantwoord, schrijft hij, om af gezien van onvoorziene ontwikkelingen uit te gaan van een stijging, die niet hoger behoeft te zijn dan 2,5 percent Omdat in de eerste helft van de door de minister genoemde periode, welke helft liep van medio oktober tot medio januari, er over het geheel genomen geen prijsstij ging, maar wel een prijsdaling van per saldo 0,2 percent is geweest, betekent dit dat minister Lubbers er rekening mee houdt, dat de prijsstijging in de tweede helft van de periode (van medio januari tot medio april) 2,7 percent zal kunnen bedragen. De minister wil met nieuw overleg over het prijsbeleid wachten totdat er meer bekend is over de loonontwikke- DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer is akkoord met het wetsontwerp inzake het giraal effectenverkeer. Daarin is opgenomen een nieuw systeem volgens hetwelk banken effecten in bewaring geven bij een centraal instituut dat onder toezicht staat van de minister van Finan ciën. Verkoop van een effect hoeft dan bijna nooit meer te betekenen dat een papier van de ene kluis naar de andere gaat. Ook is het meestal niet meer nodig voor de banken en cliënten van banken om te weten welk nummer de effecten dragen. De cliënt wordt in plaats van eigenaar van een bepaald papier mede-eigenaar van alle effecten van een bepaald soort die bij het centraal instituut liggen. In Nederland zijn meer dan 200.000 effectenbezitters. DEN HAAG (ANPi.Minister Lubbers van Economi sche Zaken verwacht over de periode medio januari tot medio april een prijsstijging van ruim 2,5 percent of bijna één percent per maand Dit valt af te leiden uit hetgeen de minister zegt in een brief aan de organisaties, die betrokken zijn bij het prijsoverleg.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27