Schaaktweekamp in rotterdam Grote belofte moet worden waargemaakt Branko Oblak te duur WERELDTOERNOOI IN ALKMAAR Sprintselectie op volwaardige plaats Breuk Van Eck-Dordrecht Wereldkampioenschap B-groep Belgische bond klaagt Handbalteam krijgt het niet makkelijk sportpuntiq PEC kocht aanvallers Onderzoek justitie rond Inter Football Van der Mi je behield kans PSV helpt Eindhoven Sparta wil Eijkenbroek Gelijkspel amateurs j 1 bb pStï t 2 5 FEBRUARI VRIJDAG 19 7 7 31 SPORT tl Ml WW®"' PORTISCH WON DE MEESTE PARTIJEN Lajos Portisch: grote daden DORDRECHT. Trainer René van Het Amsterdamse bemiddelingsbureau houdt zich al enkele jaren bezig met de begeleiding van profvoetballers. Honder den transfers, waaronder die van Johan Cruijff van Ajax naar FC Barcelona, zijn door bemiddeling van Inter Football tot stand gekomen. „Volgens de Wet op de Deze oproep schijnt niet tevergeefs te zijn en het ziet er dan ook naar uit dat mede door de komst van de PSV-supporters het sportpark van Eindhoven zondag voor de eerste keer in dit seizoen uitverkocht zal raken. Natuurlijk handelt de aanhang van PSV ook uit eigenbelang. Hij hoopt vooral op eep nederlaag van Ajax, waardoor het verschil tussen de Amsterdammers en PSV tot vier punten gereduceerd zal kunnen worden. BRUSSEL (AFP). Het anti-crisisplan van de Belgische regering vormt een ernstige bedreiging voor het bestaansrecht van de voetbalploegen in België. In een communiqué, gericht aan de minister van financiën, stelt Willy de Clercq (bestuurslid van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, waarvan ongeveer 1600 clubs deel uitmaken) donderdag: „De verhoging van de btw van zes naar veertien percent op de recettes van alle voetbalwedstrijden kan een dodelijke uitwerking hebben op het Belgische voetbal in het algemeen. Dit brengt het financiële evenwicht in gevaar. Een evenwicht dat reeds ernstig aangetast is door de voortdurend toenemende lasten en het bevriezen van de toegangsprijzen. Overigens dwingt de verhoging van de btw ons ook een eind te maken aan de opleiding van jeugdig talent”. In het communiqué wordt als voorbeeld Standaard Luik aangehaald, dat in het afgelopen seizoen een recette had van 50 miljoen Belgische franken (ongeveer 3,5 miljoen gulden). Indien het anti-crisisplan zou zijn toegepast voor de Belgische voetbalclubs, dan zou Standaard verplicht zijn geweest in plaats van 3 miljoen (ong. 210.000 gulden) aan btw niet minder dan zeven miljoen (ongeveer 490.000 gulden) aan de staat af te dragen. Het regeringsplan zal vanaf 1 april dit jaar in werking moeten treden. ZWOLLE (ANP). De Zwolse eerste- divisieclub PEC heeft zich danig geroerd op de transfermarkt. Donderdag contracteerde PEC voor de rest van dit seizoen de Deense voorhoedespeler Bjarne Petersen (24) van FC Amsterdam. Ook kwam de Zwolse club tot overeenstemming met Herman Heskamp, die ooit al voor PEC speelde. Heskamp (27), die eveneens tot het einde van dit seizoen aan PEC gebonden zal zijn, speelde na zijn Zwolse periode bij SC Cambuur, Avignon en FC Groningen. PEC heeft zich met beide aanvallers versterkt, teneinde te trachten promotie naar de eredivisie te bewerkstelligen. Het bestuur van de Dordtse club verwijt Van Eek enkele slechte aankopen te heb ben gedaan in het verleden. Reden genoeg vier gele kaarten op en één speler kreeg er zelfs twee, iets wat in de Amerikaanse voetbalsport mogelijk is. Dat het Neder lands elftal toch nog met 3-3 gelijkspeelde tegen deze niets en niemand ontziende Amerikanen, mag als een uitstekende prestatie gezien worden, zeker wanneer men de barre terreinomstandigheden in aanmerking neemt. Aan Nederlandse zij de blonken Wim Wisse, Jaan de Graaf en- Johan Kruisen uit. Het scoreverloop was: 2. Jan Menninga 0-1, 40. Anthony Gray 1-1, 50. Henri van Buuren 1-2 (strafschap), 52. greg Mcke- own 2-2, 57. Wim Wisse 2-3, 78. Johnny Anton 3-3 (strafschop). Volgens coach Gemser was De Jong over het geheel genomen zelfs iets meer in het nadeel, maar de reactie van Uilkema is kenmerkend voor het temperament van de jeugdige Friese sprinter, die aan zijn rivalen nog een boodschap kwijt wil: „Er wordt nu beweerd dat mijn vorm achter uit is gegaan, maar daar komen ze dins dag nog wel achter als er revanchewed- strijden zijn in het Duitse Grefrath”. Een hoofdrol reserveert Gemser voor zijn kopman Jos Valentijn. In West- Aan deze situatie is dit jaar op nogal drastische wijze een eind gekomen, want de vorige zomer in het leven geroepen sprintselectie van Henk Gemser heeft een volwaardige plaats veroverd in de Neder landse schaatssport. Hans van Helden heeft nog even tegengesputterd, maar zijn aanspraken op een plaats in de ploeg voor de wereldkampioenschappen in Alkmaar, het komend weekeinde, konden eenvou dig van de tafel worden geveegd omdat er voldoende kwaliteit aanwezig is voor een Nederlandse afvaardiging met uitsluitend specialisten. Berlijn ontging hem op even curieuze als stupide wijze de wereldtitel, want de nati onale kampioen bestond het om in gewon nen positie drie valse starts te veroorza ken voor de afsluitende 1000 meter. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK. Nederland begint het toernooi om het wereldkampioenschap handbal in de b-groep met een achter stand. De ploeg is gemiddeld anderhalf jaar ouder dan de tegenstanders Noorwe gen en Spanje, maar de spelers hebben minder internationale ervaring, stuk voor stuk en zeker als ploeg. Het aantal interlandwedstrijden per Noor en Span jaard ligt gemiddeld op 32, bij de Neder landers tien lager. Daarin ligt het probleem van de coaches Jan Tuik en George van Noesel, die in mei 1976 door het verbond werden benaderd, na de zomervakantie aan het werk gingen en de ploeg via het c-toemooi (Portugal, november) naar de b-groep brachten. Een derde plaats in groep b van de voorronden voor het b-kampioenschap, dat de komen de tien dagen in Oostenrijk wordt afge werkt, betekent een retourtje naar de c- groep, waarin de Europese dwergstaten op handbalgebied zijn verenigd. De kans op degradatie is groter dan die van overleven, maar gezien de huidige marktwaarde van het Nederlands heren handbal kan dat geen devaluatie worden genoemd. De ontwaarding heeft zich al jaren gelden ingezet. Mede door het tech nisch beleid dat beneden het niveau lag van een middelgrote sportbond. Onder de Tsjechoslowaakse „handbal- professor” Jaroslav Mraz kregen de heren aansluiting bij de Europese middengroep. Daarna echter is Nederland steeds verder weggedrongen van het doel. Mraz vertrok en zijn opvolger Josef Hury werd nog net voor zijn komst ontmaskerd als een fan tast. Jo Maas en Bertus Cras gingen daar na aan het werk. Na hen kwam de West- duitser Heinz Henneberg, die vlak voor het begin van de Olympische kwalificatie- „Nu of nooit” moet het in deze match voor de op 4 maart 1935 in Tilsted geboren Larsen zijn, maar hetzelfde geldt in feite voor de op 4 april 1937 in Zalaegerszeg geboren Portisch. Algemeen wordt aange nomen dat een schaker zo rond zijn veer tigste levensjaar op het hoogtepunt van zijn kunnen staat hoewel ook hierop heel wat uitzonderingen zijn. Toch staat wel vast dat de speelkracht in de regel niet meer toeneemt en daarom is het voor beide spelers zaak hun grote belofte waar te maken. Tot nu toe hebben zij elkaar 32 maal ontmoet. Van deze wedstrijden wist Por tisch er 14 te winnen tegen Larsen slechts 8 bij 10 remises. Reeds in 1968 kwamen beide spelers in een rechtstreekse con frontatie in matchvorm tegen elkaar uit. Larsen zegevierde toen met ö’M’A maar sindsdien toonde Portisch zich in hun onderlinge gevechten duidelijk slagvaar diger. Van de 11 duels die hierna volgden won Portisch er 7 tegen Larsen slechts 2. Een teken aan de wand? Niemand die er een weddenschap op durft af te sluiten. Larsen, die als gevolg van de zware belas tingdruk in zijn geboorteland sinds enkele jaren op de Canarische eilanden woont heeft de morele steun het laatste treffen in het interzonaal toernooi (Biel 1976) te heb ben gewonnen. Bovendien is Larsen een schaker voor wie geen risico te groot is. Hij is de trapezewerker van het schaak spel die regelmatig in afgronden kijkt maar dan toch meestal nog net veilig uitkomt. Zijn spel munt uit door creativi teit, houdt de toeschouwers in ademloze spanning en wat het belangrijkste is, het stelt de tegenstander veelal voor proble men die achter het bord niet of nauwelijks op te lossen zijn. Portisch is de man van de grote kennis, die niet alleen een enorme schaakstudie in zijn ransel meevoert maar eveneens tot tot de.verbeelding spre kende daden komt. Alleen neemt Portisch niet de risico’s van een Larsen. Zijn spel is meer op zekerheid ingesteld. Offert Por tisch, dan is hef vrijwel altijd correct en kan de tegenstander wel inpakken; offert Larsen dan is dat in de regel de inleiding tot de meest wilde verwikkelingen. Naast Fischer en oud-wereldkampieon Tal in zijn goede tijd is Larsen wellicht de meest spectaculaire schaker van de na-oorlogse jaren. De erelijst van beide spelers doet nau welijks voor elkaar onder. Larsen werd na de 12e Olympiade in Moskou (1956) tot internationaal grootmeester uitgeroepen, Portisch kreeg deze titel tijdens het 32e congres van de FIDE in 1961. Het opsommen van toemooioverwin- De trekpleisters van het sprinttoemooi in Alkmaar: Ene en Beth Heiden Acht trainers binnen één generatie handballen; Het kon niet goed gaan in de sport die zich uit veilinghallen en garages had ontwikkeld. Het ging ook inderdaad mis. Het redelijk presteren in Europees verband van bijvoorbeeld Sittardia, tot dit seizoen de enige echte topclub in Nederland, kon geen voortzetting vinden in de nationale ploeg. wedstrijden overleed. Rob Janssen deed het coachwerk één wedstrijd en werd ver volgens gesteund door weer Jo Maas. Aan het begin van dit seizoen werd het bewind in handen gelegd van Jan Tuik en George van Noesel. Niettemin betreurt Gemser het ten zeer ste zijn spectaculaire sprintontdekking aan de kant te moeten houden want er is in het toernooi slechts voor drie Neder landse heren plaats. Daarentegen kunnen de dames, voor wie het sprinten geen gespecialiseerde bezigheid is en daarom de titelstrijd in de schaduw van het heren- toernooi afwerken, wel op maximale sterkte (vier deelneemsters) in Alkmaar aantreden. Henk Gemser: „Wij zitten met de vervelende erfenis van de wereldkam- pieonschappen van het vorig jaar toen er door Kraayeveld en Piet de Boer één plaats werd verspeeld Daarom staan twee dingen nu voor mij centraal. Er moet een van ons helemaal voorin mee kunnen strijden en alle drie zullen na drie afstan den bij de eerste twintig in het klassement dienen te staan, zodat we de volgende keer weer met vier man kunnen starten” De speeldata van dit grote schaakevene ment zijn 26 en 28 februari en 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 19, 21 ën 23 maart. TJERK DE JONG Valentijn wil niets liever dan de misser van West-Berlijn op Nederlandse bodem goedmaken. Bovendien voelt hij zich er verantwoordelijk voor om het schaatspu- bliek, dat uit traditie meer belangstelling aan de dag legt voor het klassementrijden, enthousiaster te maken voor het sprinten. Het afgelopen weekeinde vijzelde Valen tijn in Innsbruck zijn moreel op met een nieuw nationaal 500-meterrecord en een scherpe tijd op de 1000 m. (Van onze schaakmedewerker) ROTTERDAM. De Deense groot meester Bent Larsen en de Hongaarse grootmeester Lajos Portisch zullen de hoofdfiguren zijn in de schaaktweekamp die zaterdag in De Doelen in Rotterdam begint als één der kwartfinales in het kandidatengevecht dat moet leiden naar een match om de wereldtitel tegen wereldkampioen Karpov. Voor Sies Uilkema, de grootste Neder landse sprintbelofte, bleek zelfs geen plaats in de formatie omdat hij in de beslissende selectieduels in Inzell en Innsbruck werd afgetroefd door Bert de Jong. De 18-jarige Uilkema, die dit seizoen al internationale faam heeft verworven, kan zich hieraan nog mateloos ergeren: „Stijlloos dat de beslissing is gevallen onder ongelijke omstandigheden. Daar om hadden de beide 1000 meters niet mee mogen tellen.” voor beide partijen om aan het einde van dit seizoen uit elkaar te gaan. Inmiddels is tot het management van FC Dordrecht Jan Huijzer toegetreden, die in 1975 door de KNVB voor tien jaar het recht werd ontzegd om een bestuurs functie te bekleden. Hij maakte deel uit van het bestuur van de amateurclub Rios uit Dordrecht, waar spelers werden betaald. FC Dordrecht-voorzitter Dick Passchier zal bij de KNVB voor vermin dering van die schorsing pleiten. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. De laatste partij uit de beslissingstweekamp om een plaats in het kandidatentoernooi tussen de Bulgaarse Tatjana Lematchko en de Nederlandse Alexandra van der Miie is I.J Jt 1 F<*lll“r IVtJilL Vixll Eek gaat per 1 juli de eerste-divisieclub FC Dordrecht verlaten na een dienstver band van twee jaar. Van Eek, voorheen hulptrainer bij Feyenoord en Helmond Sport, was ontevreden over de trainings- accommodatie bij FC Dordrecht. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. De supporters van PSV gaan zondag massaal naar de wedstrijd tussen Eindhoven en Ajax. De opwekking daartoe is uitgegaan van een vurige aanhanger van de landskampioen, de Eindhovense caféhouder Jan van den Hurk, die 20.000 pamfletten heeft laten drukken en verspreiden met de dringende oproep aan de PSV-supporters het nog steeds niet veilig zijnde blauw-witte team van trainer Rinus Gosens in de confrontatie met de Ajacieden moreel te steunen. Arbeidsbemiddeling moet voor dergelijke transacties vergunning door de minister van sociale zaken worden verleend”, aldus een woordvoerder van het minis terie. Inter Football is echter niet in het bezit van een vergunning. „Er is zelfs nooit een aanvraag ingediend”, zo vertelde de woordvoerder van het ministerie van soci ale zaken. „Dat is dan ook de reden waar om de officier van justitie een onderzoek heeft gelast.” In de afgelopen week zijn verschillende voetballers, onder wie Wim van Hanegem en Nico Jansen, door de recherche gehoord. Hun werd gevraagd of Inter Football bemoeienis heeft gehad bij de totstandkoming van hun transfers. In de komende dagen zullen nog meer spelers door de politie worden gehoord. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord heeft Schalke ’04 meegedeeld niet over Branko Oblak te willen onderhandelen. Het door voorzitter Karl-Heinz Hutsch gevraagde transfer bedrag van driekwart miljoen gulden vindt Feyenoord voor de 29-jarige speler te hoog. Oblak was door een makelaar bij Feyenoord aangeprezen. DEN HAAG De resultaten van lotto en toto van week no. 8 (20/2/77) zijn Lotto In deze lotto vielen 24.136 prijzen. Inleg: 3.710.430. Prijzenbedrag: 1.885.681,51. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 370.043 ontvan gen, 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto 44.061 ontvangen, 3e prijs: 206 winnaars, die elk bruto 1.283 ontvangen, 4e prijs: 11217 winnaars, die elk 31 ontvangen, 5e prijs: 12707 winnaars, die elk 27 ontvangen. Toto In deze toto vielen 120 prijzen. Inleg: 573.348 Prijzenbedrag’ 272.340,30. Ie prijs; 1 winnaar, die bruto 108.936 ontvangt, 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto //17.021 ontvangen. 3e prijs. 115 winnaars, die elk 828 ontvangen ningen zou indrukwekkend zijn maar voor elke Nederlander zal de wetenschap dat beiden reeds één of meerdere keren een Hoogovens- en IBM-toernooi op hun naam schreven voldoende zijn om van hun speelkracht overtuigd te zijn. Larsen was bovendien in 1971 eerste bordspeler van het wereldteam (vóór Fischer) dat deelnam aan de wedstrijd tegen Rusland. Hij scoorde hier 2‘h uit 4 tegen Spasski en de inmiddels overleden Stein. Het verhaal dat Larsen uit financiële overwegingen de laatste jaren niet meer in Nederland heeft gespeeld is pertinent onjuist. Aan zijn voorwaarden wilde men voldoen maar Larsen verweet in 1973 prof. dr. Max Euwe dat hij het interzonaal toernooi te Leningrad aanzienlijk sterker had gemaakt dan een overeenkomstig toer nooi in Petrópolis (Braz.). In het toernooi in Leningrad eindigde Larsen achter Kortsnoi, Karpov, Byrne en Smejkal en werd uitgeschakeld. Vanaf dat moment weigerde hij nog één stap in een Neder lands toernooi te zetten. Deze vete met Euwe (voor Larsen blijkbaar vereenzel vigd met alles wat Nederlands is) geeft het optreden van de Deen in Rotterdam een extra tintje mee. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Amsterdamse officier van justitie, mr. R. Berger, heeft op aangifte van het ministerie van socia le zaken, de politie en de loontechnische dienst van dat ministerie opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van het voetbalbemidde- lingsbureau Inter Football. Uit het onderzoek moet blijken of Inter Football zich schuldig maakt aan overtreding van de Wet op de Arbeidsbemiddeling. Desondanks is er gewerkt, is de ploeg samen met Portugal en Zwitserland en ten koste van Finland uit de c-groep naar het b-toernooi gekomen. Misschien een voorlopig eindpunt, mogelijk de plaats vanwaar de terugtoch moet worden begonnen. Met deze voorgeschiedenis moesten Tuik en Van Noesel - beiden amateurs met een onkostenvergoeding, die er net voor zorgt dat zij er geen geld op moeten toeleg gen - aan het werk. Van Noesel is coach van de Gazellen uit Doetinchem en Tuik, met zijn 34 jaar wat jonger, nog actief speler van de hoofdklasser Swift uit Arn hem. Uit het overleg met twee andere Nederlandse toptrainers, Jan Alma en Gio Antonioni kwam een beleidsplan op tafel. Een werkstuk met het oog op de toekomst, met tenminste visie, iets waar aan het in het verbond sinds Mraz tot 1976 heeft ontbroken. Ploeg en trainers, op bijna onbeholpen wijze op weg gestuurd naar Oostenrijk, weten niet wat er gebeurt met de voorstellen van Tuik en Van Noesel. De beslissing of het tweetal mag doorgaan met hun opzet tot 1980 is nog niet afgekomen. SAN FRANCISCO (ANP). Het Nederlands amateurelftal heeft zijn eer ste wedstrijd van een toernee door de Verenigde Staten tegen de universiteit van San Francisco gelijkgespeeld met 3-3. Bij de rust was de stand 1-1. De Nederlandse amateurs hadden van hun allereerste wedstrijd op Amerikaanse bodem zo graag een demonstratie „hoe speelt men voetbal” willen maken maar het liep in San Francisco echter bijna op een veldslag uit. Op een veld, waar nor maal „American football” wordt gespeeld, kwam het oranjeteam niet uit de voeten, omdat het universiteitselftal van San Francisco veelvuldig de botte bijl hanteerde. Dit leverde de Amerikanen Hans van Helden heeft op de kunstijs baan van Inzell tijdens de wedstrijden om de gouden schaats de 500 meter voor allrounders gewonnen in 39,82 seconden. Joop Pasman werd tweede in 40,37 secon den en Piet Kleine eindigde als derde in 40,56 seconden. Het wereldrecord op de 3000 meter, dat al sinds 1972 met 4.08,3 op naam staat van Ard Schenk, bleef over eind. Piet Kleine en Hans van Helden kwamen er wel dichtbij, maar bleven op respectievelijk 4.09,54 en 4.09,59 steken. George Best, Engelands meest bespro ken voetballer, is ten gevolge van een auto-ongeluk met snijwonden in het gezicht en zware schouderverwondingen in een ziekenhuis te Londen opgenomen. Best reed met zijn auto tegen een lan taarnpaal en sloeg met het hoofd door de voorruit. Alhoewel zijn toestand bevredi gend genoemd werd, ziet het er toch naar uit dat Best dit seizoen niet meer in actie zal komen voor de tegen degradatie vech tende tweede divisieclub Fulham uit Londen. Op de straflijst van KNVB heeft de Haarlem-speler Kalter een schorsing van 1 week gekregen. Telstars Eddy Kraal werd bestraft met het verlengen van zijn proeftijd niet een half jaar. Het ligt in de bedoeling van Feyenoord- trainer Vujadin Boskov om zondag de 31- jarige Mladen Ramljak minimaal een hal ve wedstrijd tegen NEC uit te testen. Ramljak, die bijna een jaar uit de roulatie is geweest vanwege een mysterieuze lies blessure, speelde afgelopen dinsdag al 45 minuten mee in de vriendschappelijke wedstrijd van Feyenoord tegen Nantes in Frankrijk en de zaterdag daarvoor de volle speeltijd met het c-team tegen FC Den Haag (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Voor het eerst sinds de invoering van wereldkampioenschappen voor sprinters in 1970, hoeft er in Neder land geen beroep te worden gedaan op klassementsschaatsers. Rijders als Ard Schenk, die zich met twee derde plaatsen en een wereldrecord op de 1000 meter overigens meer dan verdienstelijk maak te in de WK’s sprint, Jan Bols, Harm Kuipers en Hans van Helden konden fei telijk door het ontbreken van voldoende korte-afstandspecialisten hun opwach ting maken in de mondiale titelgevech ten. Voor deze all-rounders waren de sprinttoernooien echter maar bijzaak. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Sparta wil Hans Eijkenbroek als assistent-trainer van Cor Brom. Het breekpunt bij de onderhande- lingen is echter het feit dat de oud- international niet in het bezit is van een B- diploma. Deze maand hoopt Eijkenbroek het C-diploma te halen, waarna dispensa tie aangevraagd zou kunnen worden. Hans Eijkenbroek, die nu jeugdtrainer is van Willem II in Tilburg, speelde 395 wed strijden in Sparta’s eerste elftal donderdag na 54 zetten afgebroken met een duidelijk betere stand voor de Neder landse kampioene. De zesde partij werd een bijzonder scherpe Caro-Kann-partij, die uitstekend was voorbereid door secondant Hans Bouwmeester. Alexandra van der Mije had vrijwel gedurende gehele partij het initiatief, maar moest uiteindelijk na een dameruil toestaan dat de partij na vijf uur spelen toch nog moest worden afge broken. De algemene verwachting is wel dat Alexandra van der Mije vandaag uit de afgebroken stelling winst kan halen, waardoor de stand 3-3 wordt en er zater dag een zevende partij zal moeten worden afgewerkt. In die zevende en mogelijk beslissende partij zal de Bulgaarse met wit spelen. De afgebroken stelling na de 54e zet van wit (Van der Mije) is: Kf3, Td6, a3. b4, f2, g2. Zwart: Kb6, Tg8, b5, c6, f6.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31