Rassenbeleid van enkele verbetering STEEDS MEER OEGANDEZEN OP DE VLUCHT NAAR KENIA Gromiko ziek JORDANIË STEUNT PLO-STANDPUNT INZAKE GENEEFSE CONFERENTIE Ook Sovjet-Unie 200-mijlszone ANNA ANDERSON ZOU TOCH ANASTASIA ZIJN Zuid-Afrika: geen Qi roodenberg bv rekreatie ijmuiden w®r? "ai caravan (ö9® W 3W 31 PIETER STASTOK CRUIKSHANK KAMPIOEN Rhodesië wijst bisschop uit 2 VRIJDAG 2 5 BINNEN- EN BUITENLAND FEBRUARI 3 19 7 7 Z PSOE raakt loden stolen ITirks efpan inken )nheil ventie (Van onze redactie buitenland) BARCELONA. Een rechtse organisatie in Spanje, die zich Apos tolische Alliantie (AAA) noemt, heeft gedreigd premier Suarez te zullen vermoorden. „Wij zullen Suarez executeren omdat hij verraad pleegt aan Franco’s politiek,” aldus het dreigement van de AAA, dat door een woordvoerder telefonisch werd doorgegeven aan een in Barcelona verschijnende krant, Gatalunya Express. beter osium holm is iposium t van en wereld orberei- ntie die let zoet- leerden en het grijkste eid zich verd in al sym- zerp, op Dntwik- AMMAN (UPI). Een officiële delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft steun van Jordanië gekregen voor deelneming van de PLO aan toekomstige vre desonderhandelingen als „de enige en wettige vertegenwoordiging van het Palestijnse volk”. Dit hebben regeringskringen in Amman verklaard na besprekingen van een afvaardiging van de Palestijnse Nationale Raad (parlement in ballingschap) in Amman. Het is bekfend van de minister dat hij „erg hard werkt” Sinds eind januari heeft hij geen buitenlandse bezoekers meer ont vangen H H I11 Rechts bedreigt premier Spanje met de dood I door Nico Scheepmaker zal SA Namibië hébben dat riiët gedaan'. - Vorig jaar december al maakte de Sovjet-Unie bekend het plan te hebben een 200-mijlszone te willen instellen maar zij noemde toen geen datum. MOSKOU (Reuter, Tass). De Sovjet- Unie heeft gisteren bekendgemaakt dat per 1 maart voor het grootste gedeelte van haar kustwateren een visserij-zone van kracht zal zijn van 200 mijl. Buitenlandse schepen zullen dan nog slechts in deze zone mogen vissen met toestemming van de Russische autoriteiten Knaus Komfort KnausLuxus- Fifelland - Wolf We zien links op de rug Dolf van Bram men met in zijn rechterhand dedegen en in zijn linkerhand de schede, terwijl Pie ter Stastok met een bundeltje kleren onder de rechterarm hem verstoord en afwerend aankijkt. Die scène bestaat niet. Van Brammen laat Pieter zélf de degen uit de schede trekken! En „het zeer zon derlinge schouwspel, de tekenpen van een CRUIKSHANK overwaardig”, spreekt over Pieter die met het rapier onhandig in de hand staat. Jo Spier moest zich scha men! Hij kan de vergelijking* met Cruiks- hank allerminst doorstaan! Dit in tegenstelling tot F. Carl Sierig, in de mij als recensie-exemplaar toegestuur de prachtuitgave van Amsterdam Boek BV, 26x35 cm, goud-op-snee-prachtband, bijn 3 kilo zwaar, een facsimile-uitgave van wat genoemd wordt een „Nieuwe, Goedkoope Uitgaaf”, wat anno 1977 neer komt op 195 gulden. Dus zo bar goedkoop is dat 93 jaar later nu ook weer niet (het is de uitgave van 1883 namelijk), maar je hebt met die kloeke letter en met de 184 kleinere en 20 full-page illustraties van F Carl Sierig natuurlijk wel iets mooiers en leesbaarders in huis dan wanneer je zo'n bruin briefje van honderd, drie rode brief jes van vijfentwintig, en twee blauwe van tien tussen je boeken klemt. „Ondertussen leverde Pieter, met zijn fijne stalen bril, zijn bouffante, zijn duf fels wambuis, en het opgedrongen rapier vrij onhandig in de hand, een zeer zonder ling schouwspel op. de tekenpen van een CRUIKSHANK overwaardig. Maar de pose duurde niet lang: hij wierp het staal verachtelijk weg”. In het Voorbericht uit 1878 zegt Hilde brand over de illustraties van Sierig: „Het moeilijkst van allén moest wel de Schrij ver zelf te voldoen zijn: en hij heeft de billijkheid gehad van te begrijpen, dat hij het onmogelijke niet vergen mocht. Toch kan hij betuigen, dat er onder deze schet sen, die, alvorens te worden af gedrukt, allen onder zijne oogen zijn doorgegaan, met wéinigen gevonden worden, die hem groot genoegen gegeven hebben, en die hij niet anders zou wenschen”. :hap De nt van il wate- ;n vaar- verbod. terdam ijkspoh ebracht en in de n, in de n ervan laanden eer dan onen te rden in •8-jarige wegens ste hoe •ij twee ebruan •obonen NAIROBI (Reuter, AFP, DPA). Wes telijke diplomaten in Nairobi maken mel ding van een steeds grotere vluchtelin genstroom uit Oeganda naar Kenia. De vluchtelingen spraken van massamoor den op burgers en militairen die tot de Langi- en Acholistammen behoorden, in het midden van het land. Groot-Brittannië heeft gisteren met steun van de VS in de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève om instelling van een speciale commissie verzocht die de gang van zaken in Oeganda ter plaatse zou moeten onderzoeken. Niet alleen wat de dood van aartsbisschop Loewoem en de twee ministers betreft, maar de hele toestand op het gebied van de mensen rechten in Oeganda. De Britse regering meent- intussen een manier gevonden te hebben om zich Amin „van het lijf te houden.” Amin had woens dag aangekondigd met een gevolg van 250 personen in Londen op de Gemenebest- conferentie te zullen verschijnen, waarbij de in hij het vanzelfsprekend vond dat konin gin Elizabeth hem met alle eerbewijzen zbu ontvangen. Waarnemers zien dit als een duidelijk teken aan Amin: wanneer hij blijft staan op deelneming aan de Gemenebestconfe- rentie, dan moet hij erop rekenen dat hij „voor de deur moet blijven staan”, terwijl alle anderen naar de gala-ontvangst van de koningin gaan. Vermoedelijk zal Amin een dergelijke blamage niet riskeren Radio Oeganda herhaalde gisteren de verklaring van Amin dat op tien km van de grens in Tanzania een invasiemacht gereed zou staan, die hem met steun van de VS, Israel en Engeland zou willen afzetten om Obote weer aan de macht te brengen. Anna Anderson, die sinds haar huwe lijk met een voormalige professor in de geschiedenis aan de universiteit van Vir ginia Anna Monahan heet, vecht bij de Duitse rechtbank al een halve eeuw om erkend te worden als de jongste dochter en rechtmatige erfgename van de ver moorde tsaar Nicholaas II. Zij beweert op wonderbaarlijke wijze ontsnapt te zijn aan het bloedbad dat werd aangericht om de Russische konin klijke familie te vermoorden, maar de Duitse rechtbank heeft haar aanspraak op de titel van groothertogin en de erfe nis tot nu toe altijd verworpen. Haar Westduitse advokaat, Curt Freiherr Von Stackelberg, heeft gezegd dat de bevin dingen van Furtmayr nieuwe mogelijk heden bieden om het proces te hero penen. Het waren de eerste verzoeningsbesprekingen met Jor danië sedert de verdrijving van de Palestijnse verzets strijders uit het land in 1970 Libië heeft zich aan de zijde van presi dent Idi Amin van Oeganda opgesteld door te beloven troepen te sturen als het door onlusten geteisterde Oostafrikaanse land met agressie van buitenaf wordt bedreigd. Na twee dagen van overleg met een Jordaanse delega tie onder leiding van premier Moedar Badran „legde Jordanië er de nadruk op dat de PLO moet worden De AAA liet verder weten dat zij, indien de buitenlandse en Spaanse fascisten die in afgelopen dagen gearresteerd zijn niet onmiddellijk („binnen 76 uur”) in vrijheid worden gesteld, belastende documenten aan de Spaanse pers zal toesturen. Uit die documenten zou volgens de woordvoer der blijken, dat sommige leden van het huidige leden van het huidige kabinet „die Beide groeperingen vertegenwoordigen fundamenteel dezelfde beweging maar verschillen scherp in de kwestie van samenwerking met de communisten die door de „historischen” verworpen wordt. De PSOE besloot zich terug te trekken uit de „Commissie van 10” van de opposi tie die met Suarez onderhandelt over de grondregels voor de komende verkie zingen. De historische sector heeft niet deelge nomen aan de recente activiteit van de oppositie en heeft niet zoals de PSOE van Felipe Gonzalez de erkenning van de Soci alistische Internationale. In het communiqué over het protest zei de PSOE dat de historische sector slechts een minderheidsfractie vertegenwoordig de die zich op het partijcongres van 1972 afscheidde van de partij. De PSOE heeft duizenden militanten in Madrid opgeroepen de straat op te gaan en een miljoen pamfletten uit te delen waarin er bij de Spanjaarden op aange drongen wordt zich aan te sluiten bij de PSOE, die zes dagen geleden gelegali seerd werd. Secretaris-generaal Murillo van de his torische sector deelde verslaggevers mee trots te zijn op de inschrijving van zijn beweging omdat dit de erkenning bete kent van 100 jaar historie. Hij zei dat zijn groep de. ware erfgenamen vertegenwoor digt van Pablo Iglesias, de grondlegger van het Spaanse socialisme. zich nu voor democraten uitgeven” tot voor kort financiële en andere steun aan fascistische organisaties hebben verleend. Hani al Hassan, lid van de Palestijnse delegatie en politiek adviseur van PLO-leider Arafat. zei dat „de besprekingen openhartig en goed waren”. Hij voegde hieraan toe dat de resultaten zullen worden voorgelegd aan de centrale raad van de PLO. een uit 42 leden uitgenodigd aan de voorgestelde hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten deel te nemen als de enige en wettige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk’ Genoemde kringen zeiden dat dit standpunt „ingeno men was in overeenstemming van de resolutie die op de Arabische topconferentie eind 1974 in Rabat werd aanv aard” waarin de PLO als zodanig erkend werd. De voortgaande ernstige schendingen van de rechten van de mens dofir Zui(j- In antwoord op een vraag van een journalist of de PLO bereid was de staat Israel te erkennen antwoordde Al Hassan: „Dit zou een zonde zijn en geen Palestijn zal zo’n zonde begaan Zoals wij het zien, houdt vrede in het Midden-Oosten de vestiging in van een Palestijnse demo cratische staat op het gehele Palestijnse grondgebied waar Arabieren en joden vreedzaam samen zouden kun nen leven bestaand beleidsorgaan dat vorige maand aanbeval een dialoog met de regering van koning Hoessein te begin nen Wij zetten stap voor stap om onze betrekkingen met Jordanië op een gezonde en solide basis te vestigen” De besproken onderwerpen noemde hij zeer gecompliceerd Afrika betekenen een ernstige bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid, aldus het rapport. Verwacht mag worden dat het aantal gevangenen zich snel zal uitbreiden als gevolg van nieuwe wetten waaronder de wet op de binnenlandse veiligheid. Deze wet rechtvaardigt onderdrukking onder het mom van de veiligheid, aldus het rap port. Voorts zegt het rapport dat de verslech terende situatie in Namibië „eveneens een bedreiging vormt voor de vrede en veilig heid in de wereld." Uenden, n, is het ersecht- len met Iers. De niversi- ig lagen djzeres- nensen, «lanten, arpleeg- n. Leeflaag ie goed ee jaar PTFE- eenhaif Dit zegt nonder- pannen onder- •ren het i de 61- te water an zijn zonder •laneten iet eerst positie er nare kunnen ie deed slot van Harvey, f Hitler GENÈVE (ANP). Zuid-Afrika heeft tot op heden nog niets gedaan om zijn rassenbeleid te wijzigen of de behande ling van gevangenen te verbeteren, zo blijkt uit een rapport dat een speciale ■gonnen nemen nd deel melding »nf eren et rijtje landen ;ens” ui tzitting I I F Gisteren schreef ik over de eerste illu strator van de Camera Obscura, E. Carl Sierig, en de tweede, Jo Spier. Er is in ieder geval nog een derde, Karel Thole, die in Prisma-uitgave illustreerde en Pie ter Stastok wel degelijk met een degen in de hand onhandig te kijk zet. Wat is name lijk het geval? In het laatste hoofdstuk van „De familie Stastok”,-getiteld „Pieter is waaratje verliefd, en hoe wij uit spele varen gaan”, valt Pieter, onhandig als hij is, uit het roeibootje in het water, waarna hij, in geleende kleren van de bootver- huurder, zich weer bij het gezelschap van jongedames en Hildebrand en de vrolijke Dolf van Brammen voegt. Dolf steekt ver volgens de gek met Pieter, grijpt hem aan voor een dansje, maar Pieter is daar niet van gediend en werpt Dolf, „vonkelende van woede”, van zich af. Waarop Dolf zijn degéhstok oppakt, Pieter de degen geeft en zelf de schee houdt, en zijn „tegenstan der” tot een' duel uitdaagt, deels tot ont steltenis, deels tot vermaak van de dames. Ik citeer nu Hildebrand: De Egyptische president Sadat had onlangs de vor ming voorgesteld van een onafhankelijke Palestijnse staat op de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza met een „formele band” met het koninkrijk van Hoessein op de oostelijke oever van de Jordaan. veel mensen in gevangenschap zijn over leden. Het aantal gevangenen in Zuid- Afrika bedraagt naar schatting 625.000 van wie slechts 100.000 mensen zijn berecht en veroordeeld, zo zegt het rap port. Het klinkt een beetje zuinig, maar toen had Hildebrand ook nog geen kennis aan de tekeningen van Spier en Thole, die zoveel minder doorwerkt zijn dan die van Sierig. In ieder geval heeft Sierig zich durven meten met de denkbeeldige teken pen van Cruikshank: we zien het moment waarop Pieter het staal verachtelijk weg werpt, terwijl Bram nog in schermhou ding staat Cruikshank zou het waar schijnlijk beter hebben gedaan, maar Sie rig is in ieder geval nationaal kampioen Stastok-tekenen jk gele- aak hun e willen bij het gedrag arnaast •regelen op het ie heeft ek- en ministe- Irimina- egd. De dat het in 1969 ito’s als in 1973 mnelijk en wel meeste •ten. De iten van louwen slot zou Beide partijen „bevestigden ook de noodzaak tot een goede coördinatie onder de Arabische frontliniestaten en een gemeenschappelijke strategie voor het komende sta dium” Het aantal executies in Zuid-Afrika is commissie van de Verenigde Naties over verdubbeld sinds 1975, terwijl daarnaast vorig jaar heeft opgesteld. Ook heeft Zuid-Afrika vorig jaar de onderdrukking van bevrijdingsbewegin gen niet afgezwakt. Ook Rhodesië en Andere vluchtelingen zeiden dat in totaal tweeduizend Langi- en Acholi- militairen zijn verdwenen. Alle inwoners van het geboortedorp van oud-president Obote, Akaroro, zouden door „mariniers” zijn gedood. Nu weten u en ik natuurlijk dat George Cruikshank, 1792-1878, onder meer de werken van Charles Dickens, waaronder „Oliver Twist”, illustreerde, maar jongere lezers zullen hiervan niét op de hoogte zijn, en daarom leg ik hun nog even uit dat Cruikshank, die ook Walter Scotts werk en de sprookjes van Grimm illustreerde, de „grote kleinmeester der karikatuur” werd genoemd. Als er voor een illustrator dus ooit sprake is geweest van een uitda ging, dan lag die in deze passage van Hildebrand verscholen! Karel Thole beeldt Pieter Stastok inderdaad uit met het rapier onhandig in de hand, maar Jo Spier laat het lelijk afweten. Genoemde scène behoort wel tot de tekeningen die hij voor dit hoofdstuk maakte, maar hij houdt zich slechts aan de tekst. MÜNCHEN (AP). De Amerikaanse Anna Anderson heeft eindelijk gelijk gekregen dat zij groothertogin Anasta sia, de jongste dochter van de laatste tsaar van Rusland, Nicholaas II, is. Moritz J. Furtmayr, een van bekendste identiteitsdeskundigen West-Duitsland, zegt dat hij de 75-jarlge Anna Anderson heeft geïdentificeerd als groothertogin Anastasia na vergelijking van een foto van haar rechteroor met een foto van de legendarische Anastasia. De foto’s die deze week gepubliceerd zijn in het weekblad Quick vertonen 17 identieke anatomische punten en weef- selformaties, vijf meer dan wat gewoon lijk door Westduitse rechtbanken als genoeg wordt geaccepteerd om de iden titeit van een bepaalde persoon vast te stellen, aldus Furtmayr. Het 200 pagina’s tellende rapport zal worden aangeboden aan de VN- commissie voor de rechten van de mens die op dit moment haar jaarlijkse bijeen komst houdt. Naar verluidt heeft de Oegandese minister van Justitie, sir Godfrey Loele, die in Genève is, te verstaan gegeven dat zijn land een onpartijdige commissie van onderzoek niets in de weg zal leggen. Ook het regime van Rhodesië’s premier Ian Smith krijgt van de commissie een veeg uit de pan wegens een „uitzonderlijk wreed” optreden tegen zwarten en het bedrijven van „rassendiscriminatie.” Zwarte Rhodesiërs leven volgens het rap port in een „mistroostige toestand.” De 65-jarige, in Ierland geboren bisschop, werd op 1 oktober van het vorig jaar tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij niet had gezegd dat zich in zijn bisdom, Oem- tali, guerrillastrij ders ophielden. Het is niet de eerste maal dat er dreige menten aan het adres van premier Suarez worden geuit. Officieel hebben de Spaan se autoriteiten daar nooit op gereageerd, maar wel zijn de premier en zijn familie uit veiligheidsoverwegingen verhuisd naar een andere ambtswoning aan de rand van Madrid, het Moncloa-paleis, dat beter kan worden bewaakt. Premier Callaghan zei gisteren in het Lagerhuis: „Er bestaat verschil tussen het j deelnemen aan de Gemenebestconferen- tie, die niet afhankelijk is van een speciale uitnodiging, en het deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de koningin. Meer wil ik momenteel niet zeggen.” itten in ampza erk ver verbe- 1 opvoe lt uitge- •presen nu een jconsta in deze 70 naar tten liep Volgens de „Daily Nation” te Nairobi zijn tweehonderd lijken, waaronder ook van vrouwen en kinderen, ontdekt in het bos van Mabira langs de weg van Kampa la naar Jinja. Ook zouden 700 soldaten'en politiemannen die maandag waren gear resteerd zijn doodgeschoten. (ADVERTENTIE) trijfël IndJstriestraai 50 (tussen haring en vissershaven) telefoon 02550 1444 1 18142 IJmuiden MOSKOU (DPA) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko is blijkbaar ziek. In Moskou ver luidde dat de 67-jarige minister in een sanatorium ligt Gromiko „vierde” op 15 februari zijn twintigjarig jubileum als minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko werd minister van Buiten landse Zaken op 15 februari 1957, toen hij overnam van Dimitri Sjepilov. Hij werd in april 1973 opgenomen in het politburo. Het Zuidafrikaanse leger, dat 45.000 manschappen in Namibië heeft gestatio neerd, heeft „een terreur- en intimidatie- campagne gevoerd tegen Namibische bur gers en in het bijzonder tegen leden van de Zuidwestafrikaanse volksorganisatie SWAPO” De belangrijkste socialistische partij van Spanje de socialistische arbeiders partij PSOE van Felipe Gonzalez heeft besloten zich terug te trekken uit de onderhandelingen met premier Adölfo Suarez. Hiermee wil zij protesteren tegen Je officiële erkenning van de „PSOE- historische sector”, waarvan Manuel Murillo secretaris-generaal is. De PSOE deelde mée dat de legalisering van de historische sector, die woensdaga vond bekendgemaakt werd, bedoeld was om verwarring bij links te zaaien bij de verkiezingen die eind voorjaar gehouden zullen worden. De maatregel werd een oorlogsverklaring genoemd. SALISBURY (Reuter). Rho desië heeft giste ren bekendge maakt dat het de rooms-katholieké bisschop Donal Lamont, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het niet aangeven van zwarte nationalis tische guerrilla strijders in zijn diocees, zal uit wijzen. 4 O

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3