F 9 Hoogleraar levert Belgische spoorwegen vandaag in staking Lozing van asbeststof duurde weken VAL... VALT... GEVALLEN! Geen geknoei bij Gevato Britse biochemicus verzon resultaten van experimenten Rob Sipkes, Edelsmid te Haarlem tin.023/32 43 «9 Maandag uitspraak in geding tegen Panorama kritiek op Van Agt I Wie uit goud, zilver en/ol diamant een zeldzaam sieraad wil laten maken, komt naar het Warmoesstraat je (nr.2), tussen Anegang en Haarlems oude St. Havo. Haar werkt de man d ie uit deze mineralen dat zeldzaam uWJj M Geloogd Massief Eiken Meubelfabriek Oisterwijk sieraad vormen kan. O des lands fj de Meubelmakers uit het zuiden En wat hebt u? Accountantsonderzoek VLIEGJESPLAAG IN Véél plezier bij uw Redpoint winkelier! H. de Vries GELDERSE VALLEI Twee doden bij botsing 19 7 7 BINNEN- EN 2 5 FEBRUARI BUITENLAND VRIJDAG 4 VF (Van onze correspondent) 9 t OP REIS? x LONDEN (Reuter). Een jonge Britse biochemicus heeft gisteren schriftelijk bekend de afgelopen vier jaar herhaaldelijk resultaten te hebben gepubliceerd van experi menten die hij nooit heeft uitge voerd. De geleerde biedt in een brief die door het wetenschappelijke tijdschrift „Nature” gepubliceerd is, de wetenschappelijke gemeen schap van de wereld zijn excuses aan voor zijn daden. Boekhandel Jacobijne- straat 3 Haarlem Tel. 311440 „Sc dre Hel men voo zeei met als den den als wai de nu Een grote kollektie reisgidsen en kaarten treft u aan bij ARNHEM. Onmiddellijke slui ting van de loodsdctie van Billiton in Arnhem en een justitieel onder zoek naar de mate waarin dit be drijf verantwoordelijk kan worden gesteld voor de gevolgen van de uitworp van lood. Dat zijn de eisen die de Gelderse Milieufederatie, het Wijkopbouworgaan Presikhaaf, het Wijkopbouworgaan Broek-Staten- kwartier en de Kerngroep Arnhem van de Vereniging Milieudefensie op tafel hebben gelegd bij de offi cier van justitie in Arnhem. Met een cruise, charter vlucht, huifkar of zo maar i ADVERTENTIE SLUITING VAN LOODSECTIE BILLITONBEDRIJF GEËIST ADVERTENTIE ADVERTENTIE AMERSFOORT. ADVERTENTIE X loogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen ^k.'nrL'nlQ cjtrnr' 4® i J x I - 1 ongekende service® gratis thuisbezorgd door geheel Nederland H< Veei gror W. verz in h het feit, wilt Stic Zuk toek bied aan D< kwa moe gror aan heel schr coni toez erfp ■will eige In Veei gevi uitg gror mee deel erfp hier ront afw. hij aani echt huui „Set „i het „Set dat afhc best van de I het maart antwoord ontvangen van Billtion. In Arnhem die woensdag mogelijk be smet raakten bij het vrijkomen van een gifwolk, zijn gisteravond naar huis ge stuurd. Bij deze personen is niets ver ontrustends gevonden. Vier werknemers moesten nog ter observatie in het Diaco nessenziekenhuis blijven. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne deelt, in antwoord op vragen van het Kamerlid C. van Kuyen, mee dat de lozingen van asbesthoudende stof enige weken lang hebben plaatsge- vonden en dat het derhalve niet, zoals eerder door het bedrijf zelf was meege deeld. om een incidentele lozing gaat. Zoals bekend werd de zagerij van Kruyt op 26 november van het vorig jaar gesloten, na klachten van buurtbe-i woners en de Vereniging Voorkomen Is Beter dat door het' bedrijf stof, waarin Zich asbest bevond, werd geloosd. Oor zaak daarvan bleek een defect in de afzuiginstallatie te ziin. De directie van het bedriif deelde 'rij kort na de slui ting mee dat in de asbestcementplaat. die in de zagerij worden bewerkt, alleen het minder gevaarlijke witte asbest zou voorkomen. Achteraf heeft men aan de inspecteur van de volksgezondheid mee gedeeld dat men niet wist dat in deze platen ook het zeer gevaarlijke blauwe asbest verwerkt was. SCHAGEN (ANP). Aan de markt van Schagen zijn vanochtend vroeg een bar-discotheek en een snackbar geheel uitgebrand. De brand was in de bar uitgebroken en ondanks snel ingrijpen van de brandweren varr Schagen en enige om liggende plaatsen overgeslagen naar de snackbar. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Een politieman zei dat de zaak zou worden onderzocht. „Het is niet de eerste keer dat er brand uit breekt in die zaak”, zei hij. „Ik maak hierbij bekend dat werk stukken van mij die in verschillende tijdschriften gepubliceerd zijn, niet be trouwbaar zijn”, zo schrijft de biochemi cus, Robert Gullis. „De curven en waarden die ik gepu bliceerd heb heb ik louter uit de duim gezogen. Gedurende mijn korte carrière als wetenschappelijk onderzoeker heb ik slechts mijn hypothesen gepubliceerd, niet door wetenschappelijk onderzoek verkregen resultaten”. geding dat de zangeres en actrice Wille- ke Alberti had aangespannen tegen drukkerij De Spaarnestad en de waarne mend hoofdredacteur van Panorama W. Heemskerk. Oost-Vlaanderen. Volgens de vakbonds- plannen zullen in die provincies de openbare diensten niet functioneren en zal in een aantal industrieën het werk neergelegd worden. Welke bedrijven dat zullen zijn heeft het vakbondsfront niet van tevoren bekend willen maken. Vol gende week vrijdag en de daarop vol gende vrijdagen zal steeds in andere provincies een nieuwe stakingsactie ge houden worden. BARNEVELD (ANP). De Gelderse Vallei wordt op dit moment geplaagd door zwermen vliegjes, die er het leven van mens en dier lastig maken. De vliegjes dringen op veel plaatsen ook huizen binnen. Op enkele plaatsen heeft men alle moeite moeten doen om maal tijden te bereiden, zonder de beestjes daarin terug te vinden. De zwermen vliegen maken het ook de fietsers en wandelaars nogal moeilijk. In enkele Vochtige delen van de Vallei kun je geen mond open doen, zonder insecten naar binnen te krijgen. BRUSSEL (ANP). De spoorwegsta king die gisteravond om 22.00 uur in België begonnen is, blijkt algemeen te zijn. 54.000 werknemers van de Nationa le Maatschappij van de Belgische Spoor wegen hebben het werk neergelegd tot vanavond 22.00 uur. Zoals bekend is deze staking een onderdeel van een serie stakingsacties van het Gemeenschappe lijk Vakbondsfront in België, gericht tegen het economisch en sociaal beleid van de regering. Dit is een van de conclusies uit hel vertrouwelijk rapport, dat de accoun tantsdienst van het ministerie van Land bouw en Veeteelt, opstelde aan de hand van een onderzoek in de boeken van Gevato. Het onderzoek werd verricht naar aanleiding van mondelinge vragen van het PVDA-Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef over het in moeilijkheden verkerende vleesverwerkende bedrijf aan minister Van der Stee van Landbouw. AMSTERDAM (ANP). In 1976 heeft de minister van Justitie te vaak de indruk gewekt zich weinig aan het parlement gelegen te laten liggen. Zo schrijft de Rotter damse staats- en administratief-rechtshoogleraar, prof. mr. T. H. van Maarseveen in het Nederlandse juristenblad van deze week. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers ge- -wuu vjiiyuiCiv uiQucncii w yei ilaarti ui eigeil - li werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie In totaal zijn acht verhandelingen van dr. Gullis gepubliceerd in zes weten schappelijke tijdschriften. Voorts hebben acht andere geleerden hun naam ver bonden aan de verhandelingen als co auteurs. De verhandelingen gaan over de reac tie, van bepaalde cellen op opiaten. Aan genomen mag worden dat bijna alle De slachtoffers zijn de 34-jarige E. de Harder uit Bunschoten en de 31-jarige IJ. BUlut uit Amsterdam. De heer Dg Harder reed in de richting Bunschoten toen hij frontaal in botsing kwam met de auto van de heer Bulut, op de weghelft die door de heer Bulut werd bereden. LEIDERDORP (ANP) Bij de ver werking van asbestcementplaten in de zagerij van Ce Leiderdorpse handel in bouwmaterialen Kruyt B.V. is blauw asbeststof vrijgekomen. Dat heeft hel onderzoek van de Inspectie van volksge zondheid uitgewezen. biochemici in de hele wereld kennis hebben genomen von Gullis’ verhande lingen. De geleerde deed zijn bekentenis toen collega’s van hem van het Westduitse Max Planck-Instituut probeerden zijn experimenten te herhalen. Toen de re sultaten daarvan steeds afweken van die van Gullis, vroeg dr. Bernd Hamprecht DEN HAAG (ANP). Uit niets is gebleken, dat er binnen de multinational East Asiatic Company, waarvan het Deense concern Piumrose en het Neder landse vleesverwerkende bedrijf Gevato- Van Zadelboff deel uitmaken, met win sten is geschoven zodat het bedrijfsre sultaat van Gevato nadelig is beïnvloed. Er is geen bewijs geleverd, dat er finan ciële manipulaties zijn gepleegd. Ondanks de conclusies van het ac countantsrapport is er voor bestuurder Roel Dik van de Voedingsbonden FNV geen aanleiding om terug te komen op zijn uitlatingen, dat Gevato in moeilijke tijden geen eerlijke kans heeft gekregen van het Plumrose-concern, dat de aan delen van het Nederlandse bedrijf in beheer had. Volgens hem zijn manipula ties weliswaar cijfermatig moeilijk aan te tonen, maar wat betreft het beleid van Plumrose tegenover Gevato kun je spreken van onzorgvuldigheid, aldus Roel Dik. Als voorbeeld noemde hij de versnelde aflossing van investeringskre- dieten, waartoe Plumrose Gevato ver plichtte. „Zoiets kan alleen bij een be- drijf^in goede doen”. Al enige tijd geleden hebben de geko zen leden van de ondernemingsraad van Gevato de Stichting Onderzoek Bedrijf- informatie (SOBI) in de arm genomen om eveneens een onderzoek te laten ver richten naar de financiële verhoudingen tussen Plumrose en Gevato. Zoals ge meld overwegen de gekozen leden van de O.R. een kort geding aan te spannen tegen de Deense directeur van Gevato, de heer P. S. Schou, omdat deze weigert informatie vrij te geven voor het SOBI- onderzoek. yl Expositie in toonzaal Beverwijk, Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. 02510-26923. Ma t/m 9-18 uur. Het geding gaat over de tekening,op de laatste pagina van het weekblad Pa norama, waarin mw. Alberti zichzelf had herkend. Ze eiste dat het blad - dat van haar geen toestemming had een dergelijke tekening te plaatsen - werd veroordeeld en dat het vonnis op de achterpagina van een volgend nummer zou worden gepubliceerd. Ze eiste een dwangsom van 30.000 gulden voor iedere week dat het blad in. gebreke zou blij ven. Mr. D. de Jong uit Amsterdam, die onlangs de tv-presentatrice Sonja Barend met succes bij stond in een soortelijke zaak, lichtte gistermiddag de eis toe. Hij zei dat mw. Alberti zich in haar eer en goede naam aangetast voelde. Hij was het niet met de redactie van Panorama eens dat het hier ging om een „wille keurige jonge frisse vrouw”. De raadsman van de Spaarnestad en Panorama, mr. De Vos van Steenwijk, zei dat het helemaal niet de bedoeling van tekenaar Wouter Lap was geweest een tekening te maken die gelijkenis met Willeke Alberti vertoonde. Wouter Lap tekent fantasiedames, zo zei hij. Bij het begin van de serie was ook aangekon- diigd dat het niet om bekende personen ging. De raadsman deelde mee dat in een volgend nummer van Panorama het be richt opgenomen zal worden waarin ver meld staat dat geen bekende persoon getekend is zoals een enkeling mocht menen. Op de foto: Willeke Alberti had haar vader Willy meegenomen naar de recht bank. confrontatie met de politiek. Nu aantal niet vervolgde misdrijven De organisaties wijzen erop dat hoge loodgehaltes gevolgen kunnen hebben voor de lichamelijke en geestelijk ont wikkeling van de kinderen. Het laten voortduren van de looduitwörp is dan ook volslagen onverantwoord, aldus de organisaties. De Vereniging Voor komen Is Beter heeft Arnhems da gelijks bestuur inmiddels schriftelijk ge vraagd om uitbreiding van het bloedon derzoek naar alle omwonenden van de Billitonbedrijven. Wordt een dergelijk onderzoek niet gehouden, dan zal de VVIB een kort geding tegen de gemeente aanspannen. De VVIB wenst voor 2 De eisen zijn door de organisaties gesteld naar aanleiding van de resulta ten van een onderzoek naar het metaal- gehalte van het bloed van twee- en driejarige kinderen in Arnhem. Uit dat onderzoek bleek - zoals bekend - dat kinderen uit wijken in de omgeving van Billtion meer lood in hun bloed hebben dan normaal is. De 50-jarige George Rutledge, een sjouwer op de Londense fruit- en groentemarkt Covent Garden, trachtte vergeefs 19 fruitmanden op zijn hoofd'te dragen. Het was er net één te veel: IS manden kan hij zonder ongelukken meevoeren. HAARLEM (ANP). De president van de Haarlemse rechtbank zal maan dagmiddag uitspraak doen in, het kort van het Instituut Gullis terug te keren naar het laboratorium om zijn experi menten onder toezicht te herhalen. Gul lis was twee jaar verbonden aan het instituut. „Ik was zo overtuigd van mijn theo rieën dat ik ze gewoon opschreef. Maar niet omdat gepubliceerde verhandelingen van bijzonder groot belang zijn voor de carrière van een geleerde”, aldus Gullis die inmiddels niet meer als geleerde werkzaam is. Het merkwaardige van'het verhaal is echter dat andere onderzoekers met ex perimenten die soortgelijk waren aan die van Gullis, maar wel met andere weefsels, resultaten verkregen die gelijk waren aan die van Gullis. Dr. Peter Newmark van „Nature” zegt hierover: „Het is een interessante vraag of zij dg resultaten verkregen waar zij naar zochten op basis van wat eerder gepubliceerd was of op basis van Gullis’ theorieën”. Gullis besluit zijn brief met:„Ik bied de wetenschappelijke gemeenschap en de diverse mensen die bij deze zaak betrok ken zijn, mijn verontschuldigingen aan”. denkelijk”, zo schrijft prof. Van Maarse veen aan het slots van zijn artikel. „Men behoeft het zware’ woord politie ke justitie niet in de mond te nemen, om te erkennen dat zodanige politisering leidt tot het afwijken in een concreet geval van vaste, min of meer geobjecti veerde en routinematige gedragslijnen. Daartegen verzet 'zich het gelijkheidsbe ginsel. Gemeten aan dit beginsel lag het gelijk bij Bloemenhove iets meer aan de kant van de minister van Justitie dan aan de zijde van de Tweede Kamer, eri bij de affaire Menten wat meer aan de kant van het O.M. dan bij minister, parlement en publieke opinie”, aldus prof. Van Maarseveen in het NJB. „Minister en Openbaar Ministerie (O.M.) hebben met een politiek-psycho- logisch te weinig doordachte beleidspre sentatie nogal eens de verdenking op zich geladen het justitieel repressieappa- raat het liefst in de hoogste versnelling te zetten, ook op die punten waar een meerderheid onder politici en bevolking daarvan niet gediend zijn”, aldus de hoogleraar. Het O M. vindt volgens hem zijn posi tiebepaling en eigen karakter niet meer in de eerste plaats in de confrontatie ter terechtzitting bij de rechter, maar in de het het aantal dat voor de rechter wordt ge bracht. verre overtreft, is het O.M. pri mair als een beleidvoerende en beschik kende overheidsinstantie te beschouwen, zo meerTt?prof. Van Maarseveen. Hij concludeert dat de feitelijke rela tie tussen minister en O.M. in zoverre is veranderd, dat de minister meer directe bemoeienis heeft gekregen met het alge meen beleid van het O.M. en in politiek relevante affaires ook met het dagelijks beleid. „Politisering van incidentele vervol- gingsaffaires, zowel wanneer zij ten voordele van een verdachte werken, zo als in de zaak Bloemenhove, als wan neer dat gaat ten nadele van deze, zoals in de zaak Menten, is niet altijd onbe- Bij een botsing tussen twee auto’s zijn vannacht even buiten Amersfoort twee personen om het leven gekomen. Een derde persoon werd ernstig gewond. Alle stations in België zijn gesloten. De treinen stopten bij het eerste het beste station dat ze omstreeks het begin van het stakingsuur nog konden berei ken. Veel reizigers bleken, ondanks de gro te publiciteit die aan de staking was gegeven, toch niet op de hoogte te zijn. In Antwerpen bijvoorbeeld strandden buitenlandse reizigers, doordat de trein van Parijs naar Amsterdam daar om tien voor tien het station hiel meer verliet. De spoorwegstaking, zo was de alge mene verwachting, zou vandaag in de grote steden een verkeerschaos teweeg brengen, omdat velen trachtten die ste den met eigen vervoer te bereiken. De spoorwegstaking zal ook haar ge volgen hebben voor bijvoorbeeld de postdistributie in het land en de ver spreiding van kranten. Vandaag zou ook één van de geplande stakingen plaats vinden in de provincies Henegouwen en W Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en ft accentueert de natuurlijke structuur van het hout, jfl Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tege logen. Vandaar12 jaar garantie. 4 is

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4