STAKING IN BELGIE 3 E w Nederlanders kopen grond en huizen in Engeland Veilig werkgedrag sterk van houding directie afhankelijk” VASTE KOERSBEWEGING OP DAMRAK VOOR VEEL WONINGEN TOCH HOGER BEDRAG Dr. J. Andrissen in TNO-Project: t ImC 99 een miljoen gulden aan prijzen Z5 ONROEREND GOED VOOR SPOTPRIJZEN” een miljoen gulden aan prijzen W *11 1 1977 FEBRUARI 2 6 ZATERDAG ECONOMIE 13 tl r r (Van een medewerker) lllllllll Stukloon Jachtgrond a. lm. ROTTERDAM (ANP). Het is waar dat de menselijke factor een zeer grote rol speelt bij het ont staan van industrie-ongelukken, maar dat wil niet zeggen dat de leiding van een onderneming haar handen in onschuld kan wassen. Dit is de mening van dr. J. Andrissen, docent arbeids- en organisatie-psychologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij is ervan overtuigd dat een werkgever juist tal van mogelijk heden heeft zijn personeel te motiveren tot veilig gedrag en dan denkt hij bepaald niet alleen aan het opplakken van stickers met opschriften als „Helm op”. Andrissen schrijft dit in het februarinummer van TNO- Project, dat vrijwel geheel gewijd is aan een tweedaagse conferen tie over risico-analyse, die deze week in Rotterdam is gehouden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Als ook de Eer ste Kamer ermee akkoord gaat, wordt de huurverhoging per 1 april a.s. geen 8, maar 7 percent. Dat is echter lang niet het hele verhaal. Voor veel woningen geschat wordt plusminus 47 percent van het totaal kan een hogere huur uit de bus komen. Voor andere, geschat wordt 8 per cent, een lagere. Het stelsel zit als volgt in elkaar. Actief beleid AMSTERDAM. Op markt technische gronden verhardde zich deze week op het Damrak de beursondergrond zodanig, dat in tegenstelling tot vele andere effectenbeurzen, in Amsterdam een vrij vaste koersbeweging optrad. Wall Street daarentegen tobde nog altijd met een onover zichtelijke economische ontwik keling, die zowel ups als downs laat zien. Maar het meest beducht blijft men in de Verenigde Staten voor het inflatiegevaar nu de kos ten van levensonderhoud in de maand met 0,8 percent zijn geste gen, tweemaal zoveel als de 0,4 percent in december. En dan zijn daarbij nog niet de enorme prijs stijgingen voor energie, groente en fruit opgenomen, die de stren- mm ge winter van de afgelopen weken heeft veroorzaakt. i met zeven percent omhoog V A corporties van en i i (ADVERTENTIE) In plaats van een doorzonkamer, of een I Te wftwwn in da National» Cfev. PuxaaiaiMa Nationaal Fonda Batar Laaan a. Woningen van na 1 april 1976: geen huurverhoging. b. Woningen van na 1 april 1971 en van vóór 1 april 1976: 7 percent huurverho ging. Hiertegen kan geen bezwaar wor den gemaakt. c. Woningen die na 1 april 1972 ingrijpend verbeterd zijn: 7 percent huurverho ging mag, maar hoeft niet. Wie bezwaar heeft, vraagt een formulier D 1066 bij de corporatie, de gemeente of de huurad viescommissie, zendt deze voor 28 april ingevuld in aan de verhuurder, die het bezwaarschrift, voorzien van zijn com mentaar, via de huuradviescommissie doorzendt aan het ministerie van Volks huisvesting. d. Overige woningen: huurwijziging mag, maar hoeft niet. De wijziging is varia bel. Ze kan leiden tot huurverlaging, tot huurbevriezing, tot een lagere huurver hoging dan 7 percent, of tot een hogere. Het maximum is 11 percent. De variabe- 1. Woningen gemeenten 1. 7 percent huurverhoging. Hiertegen kan geen bezwaar worden gemaakt voor woningen van na 1 april 1972. 2. Huurder van woningen die ouder zijn dan vijf jaar kunnen op basis va het puntenstelsel de minister van Volkshuis vesting schriftelijk vragen een, of meer, huurverhogingen te mogen overslaan. Huurbevriezing wordt gegeven als de huur duidelijk te hoog blijkt in vergelij king met de huren van gelijkwaardige andere, nog gesubsidieerde, huurwonin gen. In afwachting van de uitspraak van de minister moet de aangezegde hogere huur worden betaald. 3. De verhuurder van woningen, die reeds vijf jaarlijkse huurverhogingen hebben ondergaan, kan een hogere huur dan 7 percent opleggen, met een maxi mum van 11 percent, als de huur te laag is in verhouding tot de kwaliteit. Hij han teert daarbij het puntenstelsel. Een huur- 2. woningen van particuliere verhuur ders (verzekeringsmaatschappijen enz.) a. Woning van na 1 april 1976: geen huur verhoging. b. Woningen van na 5 mei 1945, die nog door het rijk worden gesubsidieerd: Ingaande dit jaar vallen duplexwonin- gen onder de punten a tot en met d. Ie huurwijziging komt tot stand door- toepassing van het zgn. puntensys teem. Hierover volgt een nadere publi- katie. De verhuurder moet huurverho gingen boven de 7 percent motiveren (op formulier D 1065), De huurder, die bezwaar heeft, retourneert het formu lier voor 28 april aan de verhuurder, die het bezwaar via de huuradviescommis sie doorzendt aan het ministerie. Ook hier te lande begint de inflatievrees weer de kop op te steken. Aanvankelijk zag het er veelbelovend uit. In tegenstel ling tot de VS begon in ons land de janua- Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Voor onze Nationale Puz zelaktie stelt Irisette Ne derland B.V. te Voorthui zen wekelijks een kwali- teits donzendekbed met modieuze overtrek en kussensloop ter waarde van 380,- per stuk be schikbaar. Met Irisette is uw bedje gespreid gen loonsverhogingen, zijn de optimist! sche geluiden volledig verstomd. De goede kans op een flinke doorbere kening van de loonsverhogingen heeft vele ondernemers kennelijk toch plooi baarder gemaakt, want door allerlei toe zeggingen voor extra loonsverhoginen Savills adverteerde in een Nederlandse krant en verkocht het binnen een week Geen wonder. Nederlanders die er nu al aan gewend zijn geraakt dat er in eigen land geen behoorlijk huis meer onder de 200.000 gulden te krijgen is, hadden Thrig- by Hall kunnen krijgen voor 330.000 gulden. boven de automatische prijscompensatie, zijn de meeste stakingen deze week snel beëndigd, hetgeen naar alle waarschijn lijkheid heeft bijgedragen tot verbetering van het beursklimaat. einden op het gebied van de veiligheid vast te stellen, waarbij het bijna een ver eiste is dat veiligheid in het werkgedrag materieel beloond wordt. Of een dergelijk beleid mogelijk is, hangt uiteraard in vrij hoge mate af van de steun die een chef ondervindt van de hogere leiding. Uit eigen onderzoek heeft Andrissen geleerd dat werknemers veiliger beginnen te wer ken naarmate de veiligheid een grotere plaats heeft in het algehele bedrijfsbeleid. Andrissen heeft grote bezwaren tegen het systeem van stukloon, dat wil zeggen Volgens Savills is jachtgrond in Schot land ook bij de Nederlanders in trek. Dit zijn gronden waar voornamelijk in het seizoen fazanten en ander wildgevogelte wordt geschoten. dat de beloning afhankelijk is van de produktie. Volgens hem staat het vast dat er in bedrijven met een dergelijk systeem duidelijk minder veilig wordt gewerkt. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië) LONDEN Nederlanders komen niet alleen naar Engeland met hun harde gul dens om Londense winkels leeg te kopen, maar de laatste maanden steeds meer om villa's, grote landgoederen en grond te kopen. Het Londense avondblad „The Evening Standard” melddde onlangs in de rubriek „Onroerende goederen”: „Daar komen de Hollanders in looppas". Zacht Insluimeren, diep en behaaglijk, slapen als een roos. Natuurlijk en gezond onder dons van Irisette. Tenslotte is er dan nog de factor „samenleving" de invloeden op een werk nemer vanuit de directe en verderweg liggende omgeving. Zo kan iemand door spanningen in familie- of vriendenkring zodanig in beslag worden genomen, dat veiligheidsmaatregelen hem niet of nau welijks meer interesseren. Ook de sociaal- economische situatie is van belang: met name marktgeoriënteerde werknemers zijn vrij gevoelig voor het economische klimaat. verhoging van meer dan 7 percent moet de huurder per speciaal formulier worden aangezegd. De huurder, die bezwaar heeft, retourneert het formulier voor 28 april aan de verhuurder, die het bezwaar via de huuradviescommissie doorzendt aan het ministerie. c. Niet meer gesubsidieerde naoorlogse, en voor-oorlogse woningen in niet- geliberaliseerde gemeenten: Volgens makelaars in Londen is het aantal Nederlandse kopers en belangstel lenden voor onroerend goed in de afgelo pen maanden meer dan verdubbeld Onder hen bevinden zich Nederlandse boeren die in Engeland grond kopen, het zij om het zelf te bewerken, hetzij om het te verpachten aan Engelse boeren. Een van deze makelaars. Savills, heeft snel op de Nederlandse markt ingehaakt en een filiaal geopend in Amsterdam en onlangs een naar Nederlandse begrippen indrukwekkend stuk onroerend goed voor een spotprijs aan een Nederlander verkocht. Het betreft het landgoed Thrig- by Hall, gelegen in de buurt van een klein dorp in de buurt van Great Yarmouth. Kopers dienen echter wel voorbereid te zijn op aanzienlijke extra kosten voor restauratie en het bewoonbaar maken van de gebouwen (maar het arbeidsloon in Engeland is aanzienlijk minder dan in Nederland), op lange levertijden van materialen, langzamer werk (de Engelsen zijn niet tot haasten aan te manen), en de plaatselijke grondrechten, die zeer uiteen lopen maar op het platteland nog altijd minder zijn dan in Nederland. Ook de internationale sector lag uitste kend. in de hand gewerkt door buiten landse belangstelling Deze concentreerde zich vooral weer op aandelen-Koninklijke Petroleum en Unilever, die elk 3 oplie pen. Maar ook Heineken en Hoogovens lagen goed. De laatste werd gevraagd in verband met de flinke produktiestijging van staal, die in januari in ons land heeft plaatsgehad, in tegenstelling tot de andere landen van de EEG. waar juist een pro- duktiedaling is opgetreden. Huren na 1 april niet altijd De Amsterdamse psycholoog onder scheidt vijf factoren, die van invloed zijn op de veiligheidsmotivatie: persoonlijk heidskenmerken, taakaspecten, groeps- verhoudingen en groepsnormen, leiding, organisatie en de maatschappij. Wat betreft de eerste factor meent Andrissen dat er mensen zijn, die in het algemeen een wat fatalistischer houding hebben dan anderen. Dit kan betekenen dat zij er moeilijk van te overtuigen zijn dat het letten op veiligheid ook werkelijk hèlpt ongelukken te voorkomen. Bij het selecte ren van de juiste man voor een bepaalde baan zou daarop dus ook moeten worden gelet. Van veel meer belang voor de veiligheid vindt de VU-psycholoog de arbeidssitua tie. Daarbij doelt hij niet zozeer op de werkomgeving en de beloning als wel op de afwisselendheid van het werk, de mogelijkheden zich te ontplooien, iets te presteren en verantwoordelijkheid te dra gen. „Taken, die een beroep doen op het initiatief van de persoon maken hem betrokken bij zijn werk en bij een goede, dat is ook veilige, uitvoering daarvan". Andrissen wijst daarbij op het belang van het bestaan van saamhorigheid en weder zijds begrip in een groep mensen, die met elkaar moeten samenwerken. Uiteen aan tal Belgische studies is gebleken, dat groe pen met een grote samenhang meer infor matie bezitten over wat veilig is of onveilig. De in januari opgetreden inflatiever- scherping is uitsluitend het gevolg van de in december en januari doorgevoerde prijsverhogingen van vele artikelen, die talrijke Amerikaanse ondernemingen voor 1977 hebben afgekondigd. Geen won der dus dat met een zekere angst het cijfer over februari wordt afgewacht. Tegenover deze stijgende kosten van levensonderhoud plaatste zich in januari een produktiedaling van 1 percent, terwijl in de eerste helft van februari de autover kopen een forse daling ondergingen. Alle maal vrij slecht nieuws voor de Verenigde Staten, zodat de nieuwe Amerikaanse regering schielijk het reeds aangekondig- de stimuleringsprogramma met enige mil jarden dollars heeft opgevijzeld. Maar dit gaf weer voedsel aan nieuwe inflatievrees. Andrissen constateert met spijt dat in veel bedrijven nog gedacht wordt dat de (lagere) leiders waar Ijet op veiligheid betreft, kunnen volstaan met het houden van een goed toezicht en het scherp letten op het naleven van de voorschriften. De Amsterdamse psycholoog meent dat een leider een actief beleid moet voeren. In overleg met zijn mensen dient hij de doel- riinaand zelfs met een kleine prijsdaling, die sommige autoriteiten zo optimistisch maakte, dat onder aanvoering van minis ter Lubbers gesproken werd van een jaar- stijging beneden de eerder verwachte 6 percent. Maar nu het ministerie van Eco nomische Zaken gebogen zit over de door berekeningsproblematiek van de thans in harde loononderhandelingen afgedwon- beurs deze week 1 In andere delen van Engeland zijn nog opzienbarender onroerende goederen te koop. Een achttiende-eeuwse windmolen 1 u:i-1'd in Essex voor ongeveer 90.000 gulden, een middeleeuws gebouw Een écht Moulinex Espresso-ap- paraat: de droom van iedere kof fiekannen Daarmee maakt Mouli nex het mogelijk om op koffie- avontuur te gaan. Zonder moeite maakt u voortaan thuis de heer lijkste espresso en andere koffie- fantasieën. Kompleet met 2 espressokopjes Winkelwaarde 195,-. Een geschenk van Mou linex B.V. te Gouda n T* ‘1 categorie woningen zijn in afwijking van het gestelde onder 2-c gelijkge steld: halve premiewoningen, betere middenstandswoningen en herenhuizen van voor 5 mei 1945, waarvoor de huur adviescommissie een zgn. categoriever- klaring heeft afgegeven. Voor categorie-woningenis de huurprijs alleen vrij als ze na 30 juni 1971 door een nieuwe huurder zijn betrokken. Woont de huurder er al van voor die datum, en wil de verhuurder de huur met meer dan 7 percent verhogen, dan geldt de procedure vermeld onder 2 c-3 en 4. e. Vooroorlogse woningen en naoorlogse nooit, of niet meer, gesubsidieerde woningen in geliberaliseerde gemeen ten: de huren zijn vrij. Als verhuurder en huurder het niet eens worden, kan de huur worden opgezegd. De verhuurder moet een huurverhoging van meer dan 7 percent melden bij de huuradviescom missie. Als de huren in bepaalde gemeenten, of van bepaalde soorten woningen, uit de hand lopen, kan de minister een maximumverhoging vast stellen. In de provincie Utrecht zijn geliberali seerd de gemeente Benschop, Bunnik, Cothen, Harmelen, Houten, Kamerik, Kockengen, Langbroek, Linschoten, Lopik, Montfoort, Mijdrecht, Oudewater, Polsbroek. Snelrewaard, Vleuten-de Meem, Willeskop, Wilnis, Wijk bij Duur stede, IJsselstein en Zegveld. In Gelderland zijn alle gemeenten geli beraliseerd, uitgezonderd Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen en Wageningen. In Zuid-Holland zijn geliberaliseerd (verspreidingsgebied UN) Driebruggen, Haastrecht, Hagestein, Hie- en Boeicop, Langerak, Lexmond, Schoonrewoerd, Vianen, Woerden. Het stelsel van huurverhogingen staat beschreven in een brochure „Huuraan- passingen 1977”. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft 2,7 miljoen exem plaren laten drukken. Huurders van corporatie- en gemeentewoningen krijgen de brochure via hun verhuurder toegezon den. Wie geen brochure ontvangt, kan er een bestellen bij het ministerie, tel. 070- 264201, toestel 2301 of 2983. Op dit adres kan ook het vouwblad „Vrije huurprij zen” (voor de woningen vallende onder 2 d en e) worden aangevraagd. Wie de huur krijgt opgezegd (2) kan de brochure „Bescherming van huurders van woon ruimte in geliberaliseerd gebied” aanvra gen. Hij weet dan welke bescherming het Burgerlijk Wetboek hem biedt. De huuradviescommissie in de provin cie Utrecht zit in Utrecht. Drieharingen- straat 26, tel. 030-333513. In Gelderland (Voor de Veluwe) Harderwijk, Alb. Thijm- laan 2, tel. 03410-12589. In Gelderland (voor de Betuwe) Arnhem, Willemsplein 5, tel. 085-431642 In Zuid-Holland (voor Woerden e.o.) Leiden, Schuttersveld 9, tel. 071-131541. In Zuid-Holland (voor Vianen e.o.) Rotterdam, Baan 16, tel. 010-119250. Naar raming ruim 400.000 van de ongeveer 2.5 miljoen georganiseerde Belgische werknemers hebben gisteren gevolg gevend aan een oproep van de twee voornaam ste Belgische vakbonden (Algemeen Belgisch Vakverbond en Algemeen Christelijk Vakverbond) gestaakt. Die staking bedoelde een protestactie te zijn tegen het economisch en sociaal beleid van de christen-democratischeceliberale regering- Tindemans. Op de foto: overzicht van een massale demonstratie in Lalouvière. een plaats dicht bij de Belgisch-Franse grens. L-vormige zitkamer met eetbar en des noods open haard, bestaat Thrigby Hall uit acht slaapkamers, vier zitkamers, kel der en wijnkelder, en een tweekamerflat voor inwonend personeel. Verder heeft het zijn eigen meer met wild gevogelte, ommuurde tuin, overdekt en verwarmd zwembad, paardestallen, een garage voor zes auto’s en ongeveer 12,5 hectare land. Bovendien is Thrigby Hall 240 jaar oud. Een andere Nederlander, die makelaar Savills eveneens niet met name wil noe men. kocht in Essex ruim 500 ha. land, inclusief een oude boerenhoeve, drie klei nere huizen en gebouwen voor het land bouwbedrijf. Van de grond wordt twee derde door pachtboeren bebouwd tegen een jaarlijkse totale pacht van bijna 25.000 gulden. Koopprijs voor dit alles: ongeveer 700.000 gulden de prijs van - een supervilla in Aerdenhout met een tuin waar je een grasmaaier net in rond kunt I laten draaien. De belangrijkste factor voor de koers stijgingen op het Damrak was echter van technische aard en lag grotendeels aan de opgedroogde verkoopzijde. De beurs is i bijvoorbeeld uitverkocht geraakt, zo zeiden vele beurs- C” lieden, waarmee werd aangeduid dat dat ooit als gevangenis werd gebruikt met angstverkopen op grond van de stakingen muren van een meter dik voor 75.000 vrijwel niet meer voorkwamen. gulden, of een echte oude Engelse pub met I woongelegenheid in de buurt van Doncas ter voor 85.000 gulden. 1. In normale gevallen komen verhuur der en huurder een huurverhoging van 7 percent overeen. 2. Heeft de huurder bezwaar tegen een huurverhoging van 7 percent of minder, dan zendt hij de verhuurder een formulier D 1066 (zie 1-c), die daarmee naar de huuradviescommissie gaat. Huurder, zowel als verhuurder, kunnen tegen het advies van de commissie in beroep gaan bij de kantonrechter. 3. Als de huur is achter gebleven bij de kwaliteit, dan kan de verhuurder de minister een huurverhoging vragen van meer dan 7 percent, met een maximum van 11 percent. De toestemming van de minister is nodig, ook als de huurder akkoord gaat met meer dan 7 percent verhoging. 4. De verhuurder meldt de huurder een hogere huurverhoging dan 7 percent per speciaal formulier. Gaat de huurder niet met de nieuwe huur akkoord, dan moet het formulier voor 28 april aan de ver huurder worden teruggestuurd, die het via de huuradviescommissie aan de minis ter doorzendt. d. Naoorlogse. nooit gesubsidieerde woningen. in niet-geliberaliseerde gemeenten: de huren zijn vrij. Met deze i i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13