UIT NIEUWE VERSTEDELIJKINGSNOTA BLIJKT: Acties bij uitblijven resultaat Politie leidde verkeer in goede banen 20 Duisenberg neemt registratie boten in studie Bomaanslagen in Lissabon M Fusie veilingen gaat niet door SPORTIEF z I a VROEGE START Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN V redestekenen CAO-GESPREK IN VELE BEDRIJFSTAKKEN Aantal pagina’s vandaag: GENDA pagina 6 Rustig weer Amsterdam Lu World Press Photo 9 10 10 11 12 2 3 2 -40% MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 67e jaargang nummer 99 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, I(muiden na kantoortijd 02208- Groentjes 4 UTRECHT (ANP) Vandaag worden in tal van bedrijfstakken cao- onderhandelingen gehouden. Als de onderhandelingen in de sectoren van het meubelbedrijf (20.000 man), schildersbedrijf (30.000 man) en het tim merbedrijf (9.000 man) vandaag niet positief verlopen, staan er in deze bedrijfstakken acties voor de deur. Stakingen zijn daarbij niet uitgesloten, aldus een woordvoerder van de bouwbonden vanochtend in het actiecen trum in Woerden van de bouwbonden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 8, Aanvulling (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG Er zullen in de periode van 1980 tot 1990 in het noorde lijk deel van de Randstad minimaal 31.500 huizen meer gebouwd moeten worden dan de regering verleden jaar nog aannam. In de nieuwe versie van de verstedelijkingsnota, die vandaag aan de Tweede Kamer wordt aangeboden, gaat de regering ervan uit dat er ongeveer van 99.500 tot 104.{500 woningen in dit gebied gebouwd moeten worden. Vorig jaar nam men nog aan dat er niet meer dan 68 000 huizen nodig zouden zijn. IJmuider Courant Publilius Syrus: it f 39.35 p kwartaal p post f52,— p.jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. Iloofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie. Mr H C van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 1 3.65 p mnd Toch extra woningbouw in de Haarlemmermeer van v ADVERTENTIES JUWELEN I (Van onze Haagse redactie) Inkoop Verkoop Dat actiecentrum, waarin de bonden van FNV en CNV nog steeds broederlijk samenwerken, is nog steeds „operatio neel”. Weliswaar i s inmiddels een derde van de achterban van de bouwbonden De 18-jarige Amerikaan Eric Heiden werd de grote held van de w.k. sprint in Alkmaar: hij veroverde zijn derde wereldtitel binnen twee weken. Een unicum in de schaatsgeschiedenis. AUSTIN PARTS TOT Castrol GTX p. Itr Alle auto uitlaten tot Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) FIAT PARTS TOT -50% 2.99 -30% PC, Na afloop van de voetbalmatch viel de verkeersstroom naar Alkmaar weer sa men met de huiskerende strandbezoe- kers. De politie slaagde er in de files in beweging te houden. Omstreeks zes uur was het verkeersbeeld weer normaal. VELSEN Het fraaie voorjaarsweer heeft zondag veel mensen uit hun hui zen gelokt. Samen met de grote voetbal- schare die AZ’67 begeleidde bij zijn bezoek aan Telstar betekende dat voor het personel van de Velsense verkeers politie enige uren handen vol werk. De ongewone drukte begon omstreeks één uur toen de eerste voetbalaanhan- gers Velsen binnentrokken. Zij zouden worden gevolgd door een schare van ongeveer tienduizend enthousiastelingen die wel voor de nodige stemming zorg den maar verder geen problemen maak ten. De grotere behoefte aan woningen in Noord-Holland wordt volgens de verant woordelijke ministers veroorzaak*- door de bevolkingsgroei, gezinsverdunning en de stadsvernieuwing. In het afgelopen jaar is hun gebleken dat de gevolgen daarvan groter zijn dan men tot voor kort dacht. De politie vermoedt dat er verband bestaat tussen de aanslagen, maar heeft tot dusver geen vermoedens geuit over de identiteit van de daders. De verant woordelijkheid voor de aanslagen is door niemand opgeëist. Om aan de grotere behoefte te kun nen voldoen wil de regering zich niet bij voorbaat verzetten tegen huizenbouw in het noordelijk deel van de Haarlemmer meer en ten zuiden van Amstelveen. Dit dan eventueel in aanvulling op de andere zeker te verwezenlijken bouw plaatsen in Noord-Holland. De regering gaat ervan uit dat het provinciaal be stuur mogelijkheden voor de huizen bouw in de Haarlemmermeer en bij Amstelveen wel de aspecten van woon- milieu, geluidshinder, verbindingsmoge lijkheden per openbaar vervoer en be scherming en benutting van het land- schap goed in het oog worden gehouden. In het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen is vandaag de jurering begonnen van de twintigste wedstrijd om de Pers foto van het jaar van World Press Photo. Donderdagmorgen worden de prijswinnaars bekend gemaakt. Op 6 april zal burge meester Samkalden in het Am sterdamse rijksmuseum Vincent van Gogh de tentoonstelling van de wedstrijdfoto’s openen en de hoofdprijs, het Gouden oog, uit reiken. Afgelopen vrijdag werd in Lissabon een soortgelijke serie aanslagen ge pleegd. Ook daarbij werd grote schade aangericht, maar vielen er geen slacht offers. Uit de definitieve verstedelijkingsnota waarin de resultaten van de inspraak en adviezen zijn verwerkt, blijkt dat het woningverlies als gevolg van de stads vernieuwing in Amsterdam veel hoger zal zijn, dan men aannam. Een recente Amsterdamse inventarisatie gaat ervan uit dat voor 67.000 woningen de sloop onontkoombaar is. Voor de periode 1980- 1990 stelt de gemeente voor om 55 procent van het programma uit te voe ren wat sloop van 36.000 huizen betekent. Slechts de helft hiervan kan ter plaat se worden herbouwd. Daarbij moet een verlies, van 5000 woningen door woning verbetering worden opgeteld. Amster dam acht het nauwelijks mogelijk om hiervoor in Amsterdam en de tuinsteden vervangende woningen te bouwen. Er zullen dus alleen al als gevolg.van de stadsvernieuwing in Amsterdam in tien jaar 23.000 huizen in andere Noordhol- landse gemeenten gebouwd moeten wor den. LISSABON (AP). In Lissabon zijn gisternacht drie bommen ontploft bij een bioscoop, een bankgebouw en in een station van de ondergrondse. Er werd aanzienlijk schade aangericht, maar er zijn geen slachtoffers gevallen, aldus de politie. onder de pannen nu voor de bouwvak kers een nieuwe cao is afgesloten, maar voor de rest van de leden moeten de cao-onderhandelingen nog goeddeels op gang komen. In het schildersbedrijf wordt de kwast nog steeds niet gehanteerd door zestig schilders die gingen meestaken op bouw projecten die ten gevolge van de staking in de bouwvak de afgelopen weken plat gingen. Vandaag is er in het schildersbe drijf een eerste gesprek tussen werkge vers en werknemers en als dat eerste contact niet bevredigend verloopt dan ziet het er naar uit dat het voorbeeld van de stakende schilders door veel col lega’s zal worden nagevolgd, aldus de vakbondswoordvoerster. Wat de meubelindustrie betreft, als de onderhandelingen in die bedrijfstak niets uithalen zijn er Volgens de bouwbonden wellicht (stakings)acties te verwachten bij drie meubelfabrieken in het Land van Maas en Waal, waar een groot deel van de Nederlandse meubelindustrie is geconcentreerd. De circa driehonderd werknemers bij de meubelfabrieken Walraven en Bevers, Van Gelder en Van Os en Salet hebben volgens de bonden al laten weten dat de boel plat gaat, mochten de werkgevers centraal of indi- Een gezellige reisgenoot even goed als een voertuig. vidueel niet aan de vakbondseisen willen voldoen. Als de cao-onderhandelingen bij de timmerfabrieken niet naar de wens v an de vakbonden verlopen zijn ook daar acties te verwachten. De afge lopen dagen was er bij negen timmerfa brieken in Bergambacht al sprake van prikacties. Vandaag worden de onderhandelingen in de vleeswarenindustrie (15.000 werk nemers) en het bankwezen (90.000 werk nemers) voortgezet. Partijen voor de metaalindustrie zijn vanmorgen in Den Haag in de raad van overleg in de metaalindustrie de tweede onderhandelingsvergadering begonnen over vernieuwing van de cao per 1 januari jongstleden. Deze tweede verga dering zou, volgens het van te voren opgestelde schema, tot uiterlijk tien uur vanavond duren. Als de tekenen niet bedriegen - en die tekenen komen zowel uit Israëlische kringen als uit andere landen die nauw bij de situatie in het Midden-Oosten zijn betrokken-is er een grote kans dat de Palestijnen dit jaar nog hun eigen staat op de westelijke oever van dc Jordaan krijgen. De politieke verhoudingen in Israel hebben zich langzamerhand zodanig ge wijzigd, dat het absolute „neen” tegen elke teruggave van bezet gebied aan Egypte, Jordanië en Syrië veranderd is in een aarzelend „ja” met alle mogelijke voorbehoud De relaties tussen Jordanië en de Palestijnse organisatie P. L. O. zijn in zoverre beter geworden, dat Jor danië bereid lijkt te zijn zich met een eventuele Palestijnse staat op de westè- Jiijke Jordaanoever te verbinden in een politieke belangengemeenschap, die tege lijkertijd als een soort garantie aan Israel zou moeten dienen. Syrië zou een aanmerkelijk deel van het aan Israel verloren gebied in de Golan moeten terugkrijgen in ruil voor een niet-aanvalsverdrag en Egypte zou met Israel tot een akkoord over zijn aanspraken op het nog bezette deel van de Sinaï moeten komen. Voor Israel zou een dergelijke regeling naast grote risi co’s toch ook een groot aantal voordelen inhouden. In de eerste plaats zou er een mogelijkheid zijn dat de oorlogssituatie in het Midden-Oosten overvloeit in een toestand van betrekkelijke vrede. Bo- I vendlien zou de doorvaart voor Israëli sche schepen door het Suezkanaal wor den geregeld en zou Israel ook elders havenfaciliteiten verkrijgen die het nu nog ontbeert. Syrië zou Israel rust ga randeren aan het Libanese front, zodat In Tel Aviv eindelijk eens gedacht kan worden aan iets anders dan aan defen sieve krachtsinspanningen, bijvoorbeeld aan versteviging van de economie en uitbreiding van de vrpdesindustrieën, die voor de zo broodnodige export kunnen werken. De Verenigde Staten zouden voor een dengelijke oplossing veel dollars over hebben. Zowel Israel als andere staten fa het Midden-Oosten zou aanspraak kunnen maken op grote economische steun, niet alleen uit Amerika maar ook bijvoorbeeld van de kant van de Euro pese Gemeenschap. Gebeuren van de laatste tijd passen als stukjes van een legpuzzel in het vredige panorama dat,zich op deze wijze ontvouwt. De Geneefse vredesconferen tie voor het Midden Oosten, die tot dus ver slechts een ontmoedigende impasse tegemoetging, zou door voorbereidende akkoorden een reële kans op slagen hebben. Het gaat er nu om of de oor logszuchtige elementen die in sommige partijen nog steeds duidelijk aanwezig zijn, in toom kunnen worden gehouden tot de vrede een redelijke kans van slagen heeft verkregen. DEN HAAG. Minister Duisenberg van Financiën overweegt registratie nummers in te voeren voor alle plezier vaartuigen in ons land. Met deze maat regel hoopt de bewindsman een inzicht te krijgen in het botenbestand in Neder land. Minister Duisenberg zegt in de binnenkort te verschijnen landschapsno- ta de invoering van kentekens voor boten „in studie” te willen nemen. De minister geeft in de Landschapsno- ta nog niet aan wat hij precies voor heeft met de registratie van de plezier vaartuigen. Algemeen wordt aangeno men dat de waterrecreant te zijner tijd met een milieubelasting rekening zal moeten houden. De registratie van het botenbestand zou een eerste stap op weg naar de invoering van een watersportbe- lasting kunnen betekenen. Met het afgeven van kentekens voor de boot kan het ministerie van Financiën voorts aan de weet komen of een schip wel of niet met zwart geld is betaald. Met het betalen van milieubelasting zou de waterrecreant moet betalen voor het aanbrengen van schade aan oevers en landschappen. Naast de bouwplaatsen die in de eer ste versie van de verstedelijkingsnota al werden genoemd, opent de regering nu aanvullende bouwmogelijkheden in de Haarlemmermeer-Noord en ten zuiden van Amstelveen. Voor Purmerend is daarentegen een lagere taakstelling vast gesteld. waardoor slechts een kleiner deel van de Purmer-Zulid bebouwd hoeft te worden.. Sprak het kabinet vorig jaar nog van een voornemen om in Purmer end 6.000 tot 10.000 huizen te bouwen, in de definitieve versie van de verstede lijkingsnota gaat men uit van in totaal 8500 woningen. De regering houdt echter Droog weer met voornamelijk in het noorden wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. Mi nimum temperaturen van min twee graden in het noordwesten tot min zeven graden in het zui den en oosten van het land. Maximum temperaturen onge veer vijf graden. Al een half uur voor de eigenlijke vertrektijd (tussen tien en elf uur) dromden gistermorgen honderden wan delaars samen by het vriendelijke sta tionnetje in Overveen, waar de vierde Damiate-prestatietocht van start ging. Een 30 kilometer lange wandeling over het strand en door de duinen, die door een genadig zonnetje werd begeleid. Meer over de tocht, waaraan meer dan duizend lezers deelnamen, en die slechts twee uitvallers telde op pagina 9. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Radio en tv Strips Kunst Beurs Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. ook nu weer duidelijk een slag om de arm. De 8500 huizen moeten, zo word4' mee gedeeld, wel als een minimum worden beschouwd. De noodzaak van een verde re groei kan later toch aanwezig blijken te zijn. De regering acht het daarom van belang dat het stedebouwkundig plan flexibel wordt opgezet en dat de provin cie en gemeente in de komende jaren nagaan of er tussen 1980 en 1990 nog een aanvulling met maximaal 4000 hui- z-ep nodig zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. 1 De fusie tussen de veilingen Alkmaar, Haarlem en Bever wijk gaat niet door. De vorig jaar inge stelde fusiecommissie heeft zich ontbon den en de fusierapporten opgeborgen. De heer J. Appelman, voorzitter van de commissie en directeur van de Bever- wijkse bloemen- en groenteveiling, ver wacht niet dat de veilingen nog dit jaar de draad van het fusiegesprek weer opnemen. „Inderdaad, de fusieplannen staan op een zacht pitje. Een jammerlijke zaak, want de voorbereiding tot de fusie was in een vergevorderd stadium. Mogelijk hebben de besturen van de veilingen in een te korte periode de fusie willen verwezenlijken. In de veilinggebieden functioneren honderden bedrijven, die het met het opgeven van een brokje individualiteit van hun veiling bijzonder moeilijk hebben”, aldus de heer Appel man. In de herfst komen de besturen van ie veilingen weer bij elkaar. „Misschien dat de fusie ter sprake komt, maar dat hoeft niet. Er zijn nog zoveel andere taken die moeten worden doorgepraat”, w meent de Beverwijker. (Zie verder de plaatselijke pagina’s). Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: Telstar-AZ (2-2): een wed strijd vol verrassingen. Haarlem verloor van Utrecht, maar trainer Barry Hughes toon de zich over het spel van zijn ploeg niet ontevreden. 2e sportpagina: Ajax-trainer Ivic over het vertoonde voetbal tegen Eindho ven „het was niet best. Opvallende rol van Johan Neeskens in Spaanse topper. 3e sportpagina: Eric Heiden: meest veelzijdi ge schaatser in de geschiedenis. Dames-sprint in Alkmaar: een wereldtoernooi zonder allure. 4e sportpagina: Tatjana Lematsjko plaatste zich voor de kwartfinale van de schaaktitelstrijd voor dames door Alexandra van der Mije in een marathonzitting te verslaan. 5e sportpagina: Kampioensfeest van KIC (amateurvoetbal vierdeklas) op gehouden door Halfweg. 6e sportpagina: Jaarvergadering van de KNBSB: rustig door de proble men. 7e sportpagina: Handbalclub OG kreeg onver wacht uitzicht op sterke klasse-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1