Weefkunst in miniatuur en het groot Onvolkomen techniek bij bariton Schopper Soepeler houding DDR-regering tegen kritische schrijvers Nieuwe balletten Hans van Manen Rubensjaar kost Antwerpen enige miljoenen !9i grote zangavond en Van Schayk aanbieding voor onze abonnees DEMUS SCHITTEREND BEGELEIDER HONECKER BIJ OPENING NIEUW GEBOUW KUNSTACADEMIE x, Gilbert en George staan weer stil in Stedelijk Herontdekte opera van Debussy in première Rostropovitsj speelt voor Wildlife Fund christelijk urker visserskoor „crescendo” o.l.v. meindert kramer organist: jan bonefaas I fi ■■4 10 MAART 19 7 7 DINSDAG 1 KUNST 11 I. 5 BV ERS 3, tel. Inlichtingen en reserveringen voor deze reis uitsluitend via INDONESIË, BANGKOK en SINGAPORE Reissom: f3995.- organiseert op 19 augustus een 28-daagse reis naar: Hoyman Schuurman (in net stadskantoor van Haarlems Dagblad) Ged. Oude Gracht 82 Haarlem, tel. 31 31 50 het reisburo is elke werkdag geopend van 13.00 17 00 uur. De Scholtens het programma bevat geestelijke liederen, solozang, orgelspel en declamatie, samenzang en gebed. de netto-opbrengst komt geheel ten goede aan de stichting van een zwembad voor geestelijk gehandicapte leerlingen der ds. blauwschool voor b.l.o. aan de abel tasmankade 5 te haarlem. onze abonnees kunnen van vrijdag 18 februari af, plaatsen verkrijgen tegen de gereduceerde prijs van 3,50. verkoop aan onze loketten te EG WEG riE ERS 3, tel. >7102 haarlem: ged. oude gracht 82, soendaplein en californiëplein 17 ijmuiden: lange nieuwstraat 427 beverwijk: zeestraat. op de avond van de uitvoering kunnen, voor zover nog voorradig, plaatsen aan de kerk worden gekocht, de kerk is om 18.45 uur geopend. telefonisch kunnen wij geen plaatsen reserveren. op zaterdag 5 maart 1977 om 19.15 uur in de grote of st. bavokerk, grote markt te haarlem, door het beroemde 7’ (ADVERTENTIE) 5 ERICH HONECKER (ADVERTENTIE) De inkomsten uit entreegelden en uit de verkoop van catalogi voor deze tentoon stelling worden geraamd op een klein miljoen gulden. De verzekering voor het overbrengen van de schilderijen en het tentoonstellen ervan gaat de gemeente ruim 400.000 gulden kosten. De kunstwer ken zullen verzekerd zijn voor een bedrag dat gaat liggen tussen de 105 miljoen en 175 miljoen gulden. De mogelijkheid bestaat dat een deel van de premie betaald wordt door het ministerie van Nederlandse Cultuur. EXPERIMENTEN zijn in feite slechts proefnemingen. Ze vormen de basis voor latere uitwerking, voor vervolmaking. Een experiment is een verdwijningsvorm ten bate van een latere verschijningsvorm. Als basis is ze volstrekt onmisbaar. Laten we dus blij zijn met de talrijke experimen ten in de beeldende kunsten, in dit geval de textiele kunsten. Laten we er ook naar gaan kijken, want het is nuttig te zien hoe basisgegevens ont staan. Maar laten we het experiment ook niet verheerlijken als een „der nier cri”, nog minder als een harte- kreet. Laten we het middel niet in de plaats stellen van het doel. En nu terug naar de inleiding. Natuurlijk ritselt het nu met 126 gekozen miniaturen in genoemde dozen van de experimenten. Maar ze zijn niet opgeblazen buiten hun De tentoonstelling is een groot suc ces geworden, ging later naar Zürich, Lausanne en New York. Het succes lokte een tweede expositie uit, nu met openstelling voor iedere textielkun stenaar die zich wilde onderwerpen aan het oordeel van een jury. Uit 800 inzendingen uit de hele wereld is daarna gekozen en het resultaat is nu in Boymans t.e.m. 4 april te zien. Natuurlijk, miniaturen vertederen toch al uit zichzelf, dat is in alle kunsten reeds het gezochte bij-effect. Maar hier is meer aan de hand. Ten eerste het feit, dat veel werk een schaalvergroting ook niet zou kun nen verdragen, omdat het materiaal het niet toelaat. Een tandenstoker, een egel-pen, een scheermesje blijven in een miniatuurcontext wat ze zijn èn krijgen een extra beeldende waar de. Buiten zo’n miniatuur om kunnen ze niet op dezelfde wijze meewerken aan de totaalindruk van het geheel. Daaruit volgt, dat ook die miniaturen hun eigen fundamenteel aan het for maat onttrokken waarde hebben natuurlijke proporties. Het zijn geen trompetstoten op symfonie-lengte. op een touw om de weefkunst aan op te knopen, om binnen de termen te blijven. Hoogstens kan zoiets een ate- lierfunctie hebben, maar het is te wezenloos om den volke als kunst te worden getoond. school in wat er momenteel in de textiele kunsten aan de hand is. Désirée en Herman Scholten heb ben elk ook een zaal in Boymans gekregen t.e.m. 30 maart a.s. voor hun wandkleden. In hun geval gaat het natuurlijk om „groot” tot zeer omvangrijk werk. 5> „Bandje” (rood-wit) gemaakt in 1976 door Désirée Scholten, afme ting 3600 bij 5 millimeter NEW HAVEN. Studenten van de Yale-universiteit in New Haven in Con necticut hebben vrijdagavond de wereld première gegeven van Claude Debussy’s onvoltooide opera op een libretto naar Edgar Allan Poe’s „The fall of the house of Usher” („La chute de la maison Usher”). Debussy begon aan zijn opera in 1908, maar bij zijn dood tien jaar later was hij nog bij lange na niet af. De componist, erg geboeid door Poe, had gedacht naar zijn verhalen twee opera’s te componeren. Voor de dialoog is Debussy uitgegaan van de vertaling van Charles Baudelaire. De muziek bij La Chute werd terugge vonden door een studente van Yale, Caro lyn Abbate, die een jaar heeft gewerkt in de nationale bibliotheek in Parijs. De Newyorkse recensenten hebben de opvoering van slechts 35 minuten zeer gunstig ontvangen. moeten uitpakken, stelde hij teleur met slepende tempi. Met alle waardering voor het inderdaad bijzonder indrukwekkende materiaal en alle muzikale mogelijkheden van Michael Schopper; zijn presentatie van deze liedkunst beantwoordde niet aan de eisen van gevoelsmatige „standing” die op dit niveau verwacht mogen worden. JOHAN VAN KEMPEN Het nieuwe werk van Van Manen heet „Octet, opus 20” op de gelijknamige muziek van Felix Mendelssohn. Dekor-en kostuumontwerpen zijn van de hand van Jean-Paul Vroom. Het Nederlands Ballet- orkest begeleidt de voorstellingen. 't ZEIST (ANP). Het ziet er naar uit dat het World Wildlife Fund dank zij de cel list Rostropovitsj de beschikking krijgt over minstens een halve ton ten behoeve van het natuurbehoud. De cellist schenkt de opbrengst van een concert, waartoe hij bij gelegenheid van zijn 50e verjaar- dig in maart, het initiatief heeft geno men, geheel aan het Fonds. Ook de diri gent Kondrasjin en de leden van het Concertgebouworkest zullen belangeloos hun medewerking verlenen. Er is voor het concert, dat op maan- I dagavond 14 maart in het Concertgebouw te Amsterdam zal worden gegeven, grote belangstelling. Het staat in het teken van de charitatieve tournee, die de jarige Rostropovitsj maakt en sluit tevens aan op de viering van het derde lustrum van de Nederlandse tak van de internationale organisatie voor natuurbehoud. Op de avond zelf zal bekend worden gemaakt voor welk project de opbrengst zal wor den bestemd. Er worden tweeduizend bezoekers verwacht. Na afloop zullen in kleine kring de eerste exemplaren van het boek „Als de natuur je lief is” aan de auteur hiervan, de Hilversumse predikant H. Bouma, de solist en de dirigent worden aangeboden. Het boek behandelt vijftien jaar Wereld Natuur Fonds. to van nper ler Bovenstaande gedachte bekroop me bij het zien van twee exposities in Museum Boymans-Van Beuningen, waarvan er een grandioos aan het gevaar is ontsnapt en de andere slechts gedeeltelijk. In beide gevallen gaat het om textiele kunst. Hartver- rukkend is „Textiel binnen 20x20”, overgenomen van de British Crafts Centre in Londen. Daar zit je dan als recensent. Te luiste ren naar een sympathiek uitziend iemand met de beste papieren en die bovendien nog vergezeld is van een van de allerbeste pianisten. En wat hoor je dan: een fantas tisch mooie stem met zeldzaam grote dynamische uitersten; een prachtige dic tie en harmonisch samengaan met de begeleidingen. Dat is natuurlijk op zich al heel wat. En als je dan in de eerste serie liederen van Van Beethoven een zekere stroefheid ten opzichte van het aanspre ken van het middengebied van deze stem meent waar te nemen; als je naast een reusachtig forte en een uiterst fijn pianis simo weinig of geen tussentinten bespeurt en geregeld even het bange vermoeden krijgt dat de stem van deze op het interna tionale podium geschoven zanger toch nog niet voor de volle honderd percent „zit”, schuif je dat in een dergelijke presentatie-situatie allereerst op rekening van een lichte indispositie. En als de voordracht van deze lied kunst, ondanks alle klanktegenstellingen, dusdanig is dat je niet voelt dat er emotio neel meer achter tekst en noten zit dan alleen maar uitbeelding en mooi musice ren en je met zo weinig temperament wordt geconfronteerd in Schuberts „Pro metheus” (waar de vonken toch af moeten spatten), dan hoop je dat het allemaal na de pauze nog wel zal komen in de aange- kondigde „Dichterliebe”. Die hoop is helaas ongegrond gebleken: het is allemaal niet gekomen. Geen volko men techniek, geen tussentinten, geen doorleefdheid. Hoeveel kansen werden er trouwens ten aanzien van die psychische expressie gemist. Er waren slechts enkele momenten en die kwamen alleen voor in pianissimo gezongen passages waar in je poëtische innigheid en contact met de bron voelde. En waar de zanger flink had Van alles kom je tegen, te gek om op te noemen, en in alle denkbare materialen, tot mensenhaar aan toe, spijkers, egelpennen, scheermesjes, tanden-stokers, limonaderietjes en dat alles zo goed als steeds opgeno men binnen de geijkte materialen. Op initiatief van genoemd centrum werd in 1974 een tentoonstelling gemaakt van miniatuur-weefkunst. Elk ingezonden stuk(je) moest kun nen passen in een perspex-doos van 20x20 cm. Belangrijke kunstenaars waren uitgenodigd op het gebied van de textiele kunsten, vooral de specia listen in het hanteren van de draad, in welke vorm dan ook, hetzij weven, borduren, breien, haken, knooptech- nieken enzovoort, geen borduurkunst BRUSSEL (ANP). Het Rubensjaar gaat de stad Antwerpen handen vol geld kosten. Dat blijkt uit verscheidene besluiten die de gemeenteraad van de stad maandag heeft genomen. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een uitgave van (omgerekend) 1,8 miljoen gulden voor de grote Rubenstentoonstelling die van 28 juni tot 30 september in het Koninklijk Museum voor Schone Kun sten m Antwerpen gehouden zal worden. De gemeente Antwerpen gaat, aldus een raadsbesluit van maandag, ook ruim 70 000 gulden ter beschikking stellen voor de tentoonstelling „Kunstwerken uit de eeuw van Rubens in Antwerpse kerken en kloosters” Die expositei wordt gehouden van 30 april tot 18 september in de Atn- werpse St. Jacobskerk De inkomsten van die tentoonstelling worden geraamd op ruim 30000 gulden. Voorts zal er nog een didactische Rubenstentoonstelling gehou den worden van 19 maart tot 30 september m het Hessenhuis in Antwerpen De raad keurde daarvoor een uitgave van onge veer 70.000 gulden goed. De gemeenteraad besloot ook tot uitgif te van minimaal 20.000 en maximaal 100.000 zilveren Rubenspenningen. Deze munten krijgen een diameter van 33 mm en ze zullen geslagen worden uit zuiver zilver. De verkoopsprijs ervan is vastge steld op 35 gulden. Bij een uitgifte van 25 000 stuks worden de ontvangsten geraamd op ruim 800.000 gulden en de kosten op ruim 600.000 gulden >4- „White maze glove” van de Ameri kaan Glen Kaufman, glazen kra len geregen en op een vorm vast gehecht. dus of het bedrukken van weefsels of vlak versieren. De ruim dertig inzen ders waren verder geheel vrij om binnen het opgegeven kader zoveel mogelijk te experimenteren. Het werk van Van Schayk heet „Jeux” 1 en is gezet op een compositie, waarop al vele balletten zijn gemaakt „Jeux, poeme danse” van Claude Debussy. Met dit ballet schenkt het Nationale Ballet tevens aan dacht aan het veertigjarig dansersjubi- leum van Johan Mittertreiner. Zo’n bandje heeft geen enkele beel dende betekenis, getuigt van geen enkele kundigheid en hangt er alleen maar experimenteel te wezen als een onttrokken waarde hebben te smalle basis voor wat voor werk- gekregen. Dat moet voor veel deelne- stuk dan ook. Het lijkt nog het meest mers een extra aanzet zijn geweest om zich in de wedstrijd, want dat was het toch, te mengen. En dat geeft aan deze tentoonstelling extra glans en betekenis, veel verder gaande dan de opgeroepen vertedering. een van de eerste 12 ondertekenaars, die een selectie uit zijn werken voorlast. Het doel van de bijeenkomst werd weer gegeven door de voorzitter van de acade mie Konrad Wolf. „Deze bijeenkomst is het bewijs, zo zei hij, dat geen wig is gedreven tussen de kunstenaar van de DDR en de arbeidersklasse, haar evolutio naire partij en haar leiding”. Een andere aanwijzing van de officiële soepelheid die wordt betoond tegen enke le leden van de groep, die in de DDR bekend staat als „De ongemakkelijke kunstenaars”, was de reis naar Oostenrijk en terug die auteur Reiner Kunze maakte om een literaire prijs in ontvangst te nemen. Hoewel hij het Bierman-protest niet had ondertekend werd Kunze vorige herfst uit de schrijversbond gezet wegens de publikatie in het westen van zijn kriti sche roman „De prachtige jaren”. Van enkele kanten werd gesuggereerd dat de DDR met het snel verlenen van een in- en uitreisvisum hoopte de onderhandelingen met Oostenrijk over een cultureel akkoord te versoepelen. Maar het bredere effect van het besluit was voor Kunze’s collega’s overduidelijk. Terwijl de meeste dissidenten op z’n minst een verbale reprimande kregen werd een van de bekendste, romanschrij ver Stefan Heym, volledig met rust gela ten. Heym, wiens laatste roman „Vijf dagen in juni” over de opstand van 1953 uitsluitend in het westen is verschenen, is geen lid van de communistische partij maar blijft een gerespecteerd lid van de schrijversbond. „Ik had geen last” zei hij onlangs. „De zaken liepen als gebruike lijk, mijn oudere werken die hier zijn toegestaan verschenen in herdruk, hoewel niet in de oplagen die nodig zouden zijn om aan de vraag van de lezers te voldoen”, tonny Onder de deelnemers schuilt ook een aantal Nederlanders, zoals Harry Boom, Madeleine Bosscher, Corrie de Boer, Wilhelmina Fruytier, May Hobijn, Désirée Scholten-van de Rivère, Herman Scholten en Maria van Blaaderen. Verder hangt er volwassen werk van de Scholtens, van hem geparen teerd aan voorbeelden uit de schil derkunst in Zero-stijl en dergelijke, meest in banen en strepen geweven grote kleden, soms vierkant, soms driehoekig of onregelmatig van vorm. Vaak ook haakse vlakken of andere simpele mathematische vor men, alles in tamelijk ruw materiaal en aangename kleuren, zoveel moge lijk heel vlak uitgevoerd. De pretentie schuilt een enkele keer in heel grote werkstukken. Désirée Scholten is éen echte weef ster, die de kneepjes van het vak uitbuit en dus veel gevarieerder werkt in allerlei typen weefsel, in overlappingen, loshangende draden en andere mogelijkheden die een reliëfwerking geven ne maar niet onbelangrijke gebaren, variërend van het toestaan aan dissiden te schrijvers bij officiële gelegenheden te verschijnen tot de aanhoudende publika tie in de DDR begeleid met enthousias te persoverzichten van hun werken. OOST-BERLIJN (Tteuter). Drie maanden na de felle botsing met enkele vooraanstaande schrijvers en kunste naars over de verbanning van zanger Wolf Biermann, geeft de regering van de DDR te kennen dat zij vrede wil aan het culturele front. De gezindheid tot een verzoening is tot uiting gekomen in klei- Schrijfster Christa Wolf, een van de eerste voorstandsters van een oproep tot een wijziging van inzicht ten aanzien van Biermann, kreeg slechts een reprimande van de partij drie graden milder dan uitwijzing en haar nieuwe boek „Patro nen van de kindertijd” kwam op de markt zoals eind vorig jaar was voorgenomen. Een paar weken later zei de vice- voorzitter van de schrijversbond, Her mann Kant, in een bespreking van het boek in het culturele weekblad Sonntag, dat de roman verplichte leesstof zou moe ten zijn voor iedereen „die nog steeds van plan is iets met zichzelf en met zijn leven te doen”. Christa Wolfs echtgenoot Gerhard, ook een schrijver en eveneens ondertekenaar van het protest, werd uit de partij gezet maar volgens ingelichte kringen in de DDR is hem sindsdien de kans geboden weer lid te worden. Hij heeft geweigerd. Rond het niet-partij-lid Manfred Krug, een van de populairste jazz-zangers en acteurs in de DDR, ging op een bepaald moment het gerucht dat hij een ermgratie- vergunning had aangevraagd Maar later werd door het officiële persbureau ADN bekendgemaakt dat hij een concertreis door het land maakte, die overal was uitverkocht. AMSTERDAM. (ANP). De Engelse beeldhouwers Gilbert en George, die al in 1969 op de grote trap in het Stedelijk Museum in Amsterdam een wat zij noe men „Pose Sculpture” uitvoerden, komen binnenkort terug Op donderdag 10 en vrijdag 11 maart zullen zij met knalrood geverfde gezicnten en handen gedurende anderhalf uur vol gens net museum „heel ingehouden en beheerste, bijna hoekige bewegingen maken Daarbij spreekt het tweetal een summiere tekst, bestaande uit enkele Kor te woorden Het museum verwacht voor dit gebeuren zoveel belangstelling dat het noodzakelijk is van te voren plaats te bespreken om de happening te kunnen bij wonen In 1969 stonden Gilbert en George uren lang roerloos op de trap van het museum met kleurig geschminkte gezichten en handen Een verdere opsomming van namen en werkstukjes geven is door het getal ondoenlijk. Natuurlijk zijn er veel abstracte miniaturen, maar ook geweven figuraties van allerlei aard, als poppetjes, een bosje wor tels, een handschoen van kralen, klei ne mandjes, tasjes, een pagode en nog veel meer. Het gevaar bestaat dan natuurlijk wel, dat je je gaat verkneuteren en vergeet, dat er ook heel verfijnde traditionele weefsels zijn, maar ook geweven wilgetakjes, een compositie van zilverdraad, zelfs van papierbundeltjes en andere werkstukjes waarin het ging om vor menspel en demonstratie van materi aal. Het is dus een complete leer- AMSTERDAM (ANP). Het Nationale Ballet voert de komende maand twee nieuwe balletten uit van zijn huischoreo- grafen Toer van Schayk en Hans van Manen, m de stadsschouwburg in Amsterdam respectievelijk op 17 en 23 maart. Een groep van 12 intellectuelen, onder wie een paar van Oostduitslands bekend ste romanschrijvers, riep in november van het vorig jaar een golf van officiële toorn over zich af door een openlijk pro test te laten horen. Ze riep de regering op haar besluit te herzien om de zanger Wolf Biermann, een communist maar wel een criticus van het systeem, zijn staatsbur gerschap te ontnemen toen hij een ron dreis maakte door West-Duitsland. De verklaring van de intellectuelen werd alleen in het westen gepubliceerd, maar ze ontlokte wel een stroom van woedende commentaren in de Oostduitse pers. Deze werden gevolgd door de uitzetting uit de communistische partij, of op z’n minst een krachtige berisping, van die leden die behoorden tot de 100 ondertekenaars van de verklaring. De duidelijkste aanwijzing dat de lei ding van de DDR het verleden op dit punt wil laten rusten kwam echter half februa ri toen partijleider Erich Honecker, tevens staatshoofd, zijn met veel publici teit omgeven opwachting maakte bij de opening van een nieuw tehuis voor de Academie van Kunsten. Zelfs Oostduit- sers die gewend zijn aan de aandacht die meestal aan publieke verschijningen van Honecker wordt gegeven waren verrast door de omgang van de publiciteit. Maar ze stonde nog meer versteld van de deel name van schrijver Franz Fruehmann, AMSTERDAM. Zoals Jörg Demus gisteravond de pianobegeleidingen in Schumanns „Dichterliebe” speelde; naar je idee kon het niet beter. En het naspel van die liederencyclus! Een intensiteit die van de enkele momenten die zo’n passage in beslag nemen, een onvergete lijke gebeurtenis maken. Zo’n belevenis is al genoeg om je volledige voldoening te geven voor het uitgaan naar een concert. Maar om wie ging het nu eigenlijk in de eerste plaats op deze liederenavond in de Sonesta Koepelzaal (Ronde Lutherse Kerk), voor welke belangrijke collega zou de beroemde solopianist Jörg Demus zich als begeleider willen inzetten? Dat was de 33-jarige Duitse bariton Michael Schopper, die onlangs in zijn land zelfs als opvolger van de legendarische Hans Sachs werd gekenschetst. Jubilaris Mittertreiner begon in *36 bij de groep van Yvonne Georgi. Na de Twee de Wereldoorlog vertolkte hij bij het Bal let der Lage Landen een groot aantal rollen in het klassieke repertoire vooral als karaKterdanser Zijn talent voor inter pretatie leidde er toe, dat hij ook later nog veelvuldig op het toneel verscheen. Het huidige publiek kent hem uit o.a. „Romeo en Julia”, „Het Zwanenmeer”, „GiseUe” en als de butler m Van Schayk» „voor, tijdens en na het feest”, waarvoor ook het publiek in New York hem in november ovaties bracht Maar niet alles. Van Désirée hangt er vanaf een plafond hier en daar een bandje. Het lijkt op slordig punnik- werk, zoals kinderen dat maken met behulp van een klosje met spijkers en een draad. Die bandjes zijn 3.60 meter lang bij een breedte van een halve centimeter. En nu gaat het voor mijn gevoel om zo’n buiten proportioneel experiment.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11