Huidig werkloosheidspeil onaanvaardbaar NMB: winst en HISWA GEWELDIGE GROEI GAAT WEER KREDIETSECTOR OPEN VAN HULTEN WILLIGT EIS IN Winst AUDET verdubbeld Effectenbeurs Lissabon is Come-back voor steenkool achtergrond postgiro en BNG leent tegen 8,25 percent dividend hoger weer open Rentewijziging bij de RPS per 1 maart 1977, W rijkspostspaarbank 8%% Recordtekort op handelsbalans VS -J PvdA-fractieleider Van Thijn: 99 99 RABOBANK MELDT WINSTSTIJGING Spaardeposito’s Beleggingsbewijzen Meer informatie? DINS DAG MAART 19 7 7 1 14 ECONOMIE I 1 De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: 4 jaar vast Onze hypotheekrente bedraagt thans: 1 kV. 4 2 jaar vast 3 jaar vast 5 jaar vast 6 jaar vast Per 1 maart is onze hypotheekrente verhoogd. Maar eerlijk is eerlijk ook de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito’s - gaat omhoog Van Hutten gelijktijdige tariefs verlaging hadden verlangd, is op geen enkele wijze tegemoetgeko men. De binnenschippers hadden zelfs een blokkade zoals ander half jaar geleden niet uitgesloten. Bel (020) 5 89 31 37 0017 bellen kan ook Vraag folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. 7 7%% 8 81/4% 8V2°/o Schaarste (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De binnen schippers hebben afgezien van hun voor 1 maart voorgenomen acties, nu staatssecretaris Van Hulten hun eis tot verlaging van het aantal laad- en losdagen onvoorwaardelijk heeft geaccep teerd. De afgedwongen verlaging zal uiterlijk 1 april van kracht worden. De verladers, die van (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Steenkool is bezig terug te keren tot een belangrijk peil van produktie zowel als rendement. Dat is de conclusie van een rapport dat het Amerikaanse adviesbureau Arthur D. Little heeft uitge bracht. Steenkool bevindt zich in een periode van voortdurende groei. De afzet tot en met 1985 zal jaarlijks met ongeveer 6 percent toenemen. In de periode 1965 tot 1975 was die jaarlijkse stijging slechts 2 percent per jaar. De rentetarieven van de overige spaarvormen zijn niet gewijzigd. 3 jaar vast 7V2% 4 jaar vast 7%% 5 jaar vast 8 Van Thijn had goede hoop dat de vier ■w ?x- in- (ADVERTENTIE) I I* so De batenstijging bedroeg vorig jaar 25 pet, de lastenstijging 14 pet. Aan de voor zieningen werd 35,6 mln. meer gedo teerd, belastingen vergden 23,9 mln meer. Het aansprakelijk vermogen (kapi taal, reserves en achtergestelde leningen) werd vorig jaar vergroot met name door het aantrekken van achtergestelde lenin gen. Na winstverdeling zal het 828 mln (plus 37 pet) bedragen. In het kader van de voortgaande groei acht de NMB ook de uitbreiding van het geplaatste kapitaal gewenst. Een claimemissie in de verhou ding van een op tien is binnen afzienbare tijd te verwachten. De totale produktie van steenkool in de VS was in 1975 ruim 600 miljoen ton. De voorspelling in het rapport komt neer op een sterke stijging van de produktie tot 1,13 miljard ton in 1985. Voor dezelfde periode van tien jaar wordt verwacht dat in nieuwe mijnen 15 tot 20 percent van het investeringskapitaal zal kunnen worden terugverdiend. Dit resultaat zal nodig zijn om de vereiste verdere uitbreiding te sti muleren. ven, die uit de markt worden geconcur reerd door de grote ondernemingen en die daarbij eveneens arbeidsplaatsen vernie tigen. Er konden noteringen worden opge maakt voor 21 fondsen maar door geringe belangstelling is er niets gebeurd. Vóór de coup werden tweehonderd fondsen geno teerd. De vermindering van de notering houdt verband met de nationalisatie van veel bedrijven. De totale kolenreserves van de VS wor den op 1083 miljard ton geschat, waarvan nu ongeveer 20 percent economisch te ontginnen is. Meer dan de helft van de geplande uit breidingen heeft betrekking op steenkool in de westelijke staten van de VS. De heid wordt behouden of wordt uitgebreid, is hulp die je richt op zwakke bedrijfstak ken of zwakke regio’s. Daarbij achtte Van Thijn de bij de Tweede Kamer spoedig in behandeling komende Wet op de Investe- ringsrekening onmisbaar, omdat deze wet kan dienen als instrument om te bereiken dat er garanties komen, dat bedrijfswin sten niet worden omgezet in arbeidsbe sparende technieken, maar in arbeids plaatsbescherming. Het aantal laad- en losdagen voor de meeste binnenscheepvaart twee maal vier dagen ligt vast sinds 1952. Er wordt voor die dagen een lagere vergoeding gegevep dan de binnenschippers voor het vervoer zelf ontvangen. Dit aantal van (twee maal) viex’ kan volgens de schippers zonder bezwaar worden verlaagd, door modernere laad- en losapparatuur dan in 1952. De kortere omlooptijd verzekert de binnenschippers van hogere inkomsten. Dit criterium geldt intussen niet voor de internationale binnenscheepvaart. Daar wordt de norm van (twee maal) twee dagen al in praktijk gebracht. Het gevolg hiervan voor de in Nederland blijvende binnenschippers is dat zij dikwijls met laden of lossen moeten wachten tot de internationale schipper is afgehandeld, ten koste van nog meer ligdagen. ontginning van de westelijke kolenreser ves, die veelal in dikke lagen dicht onder de oppervlakte liggen, wordt vertraagd door onzekerheid over komende voor schriften. Mogelijk kunnen milieuhygiëni sche voorschriften de belangstelling voor kolen uit de oostelijke staten versterken. In oktober vorig jaar adviseerde de Commissie Binnenscheepvaart ook voor de in Nederland blijvende binnenschepen voor laden en lossen elk twee dagen voor te schrijven. Daarop reageerden de verla ders dat zij dan wilden delen in dit voor deel voor de schippers. Zij verlangden van Van Hulten gelijktijdige verlaging van de tarieven. De staatssecretaris was hiervoor aanvankelijk niet ongevoelig en een beslissing bleef uit. Vorige maand kondigden de schippers De oostelijke kolen hebben een hogere energiewaarde dan de westelijke, hoewel zij meer zwaveldioxyde bevatten. Volgens het rapport kan er op een bepaald moment schaarste aan kolen voor stoomopwekking zijn, vooral tegen het eind van de jaren ’70, omdat de pro- duktiecapaciteit onderhevig is aan diver se belemmerende factoren. De markt voor het vloeibaar maken en vergassen van steenkool zal zeker niet voor 1985 tot wer kelijke groei komen, zo wordt verwacht. De technische en economische mogelijk heden van de diverse in ontwikkeling zijn de methoden moet nog worden bewezen. Wegens het ontbreken van oliebronnen wordt daar dagelijks bijna 6,5 miljoen liter olie uit kolen geproduceerd. Volgens het rapport zal de omzetting van kolen in de rest van de wereld beter mogelijk wor den naarmate de olieproducerende lan den hun prijs verhogen. hervormingswetsontwerpen: de grondpo- litiek, de ondernemingsraden de vertno- gensaanwasdeling en de investeringsreke- ning. voor de verkiezingen zowel door de Tweede als door de Eerste Kamer worden behandeld. „Mijn jaar van de waarheid voor het kabinet-Den Uyl is veranderd in enkele weken van de waarheid op de valreep van het kabinet”, zei hij. Van Thijn riep de christen-democraten op hun geloof in samenwerking te tonen door het aanvaarden van de vier wetsont- aan actie te zullen voeren als Van Hulten geen beslissing nam, dan wel de vervoers- tarieven zou verlagen wanneer de halve ring van de laad- en losdagen zou worden aanvaard. Zij noemden 1 maart als uiter ste datum. Desnoods zouden zij opnieuw waterwegen blokkeren. De staatssecreta ris heeft de schippersbonden maandag per brief laten weten de eis van de binnen schippers te zullen inwilligen. De verla ders kregen echter niet het voordeel dat zij verlangenen. Bij monde van de EVO hebben de verla ders in een eerste reactie hun grote verba zing uitgesproken over het besluit van Van Hulten. Zij vinden het onjuist dat de staatssecretaris vooruitgelopen is op een probleem waarover hij met het bedrijfsle ven nog niet van gedachten heeft gewis seld. „Wij blijven vasthouden aan ons standpunt dat de schippers er iets tegen over moeten stellen”, aldus de heer J. Nobel van de EVO. werpen. Hij verwacht wel een regen van amendementen in de Kamer, maar had weinig vrees dat het kabinet-Den Uyl op het laatste moment ten val zal worden gebracht, zoals bijna 20 jaar geleden gebeurde met een der kabinetten-Drees. toen dit iets wilde veranderen aan de grondpolitiek. De fractieleider van de PvdA stelde dat de laatste stakingengolf het gevolg was van langdurige provocatie door de werk geversorganisaties. „Het kabinet-Den Uyl (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De kredietverlening bij de Rabobank-organisatie heeft het afgelopen jaar een geweldige groei laten zien. V/ooral de vraag naar leningen ter financiering van het eigen-woningbezit was groot. Dat heeft er zelfs toe geleid dat een aantal aangesloten banken tot aan de grens van hun kunnen zijn gegaan. Dit vertelde de kersverse voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank, ir. P. J. Lardinois gisteren tijdens een toelichting op de resultaten over het afge lopen jaar. Volgens ir. Lardinois betekent dat niet dat de Rabobanken nu nee moeten verko pen aan aspirant-huizenbezitters, die om een hypothecaire lening komen. De aan gesloten banken kunnen altijd nog terecht bij de Centrale Rabobank, die eventueel faciliteiten geeft, of bij de Rabo Hypo theekbank, een dochter van de Centrale Rabobank. De consequentie daarvan is wel dat de rente wat hoger wordt, omdat de Rabo Hypotheekbank de middelen op de open kapitaalmarkt moet lenen. De aangesloten banken kunnen vaak tegen een wat voordeliger rentetarief een lening verstrekken. heeft vier jaar lang moeten opereren op het kruitvat van het werkgeversverzet", zei hij. „Het grootste probleem voor het kabinet waren niet de gijzelingen, de schippersacties of de oliecrisis, maar de hardnekkige houding van de werkgevers, die tot geen nuance bereid bleken, hoewel de vakbeweging enige tijd geleden eigener beweging op de nullijn ging staan.” De provocatie van de stakingen door de werkgevers is volgens Van Thijn de ver klaring voor de verrassend snelle over eenstemming tussen bonden en werkge vers na de stakingen in de bedrijfstakken. „De opgeklopte eenheid van de werkge vers bleek toen ook op drijfzand te berus ten. Die eenheid was dan ook een mon sterverbond tussen bedrijven en bedrijfs takken met tegengestelde belangen.” „We beschouwen dat meer als een dienst verlening voor onze cliënten”, aldus ir. Lardinois. „Onze prioriteiten liggen dui delijk in het binnenland en daar zijn we dan ook de grootste bankinstelling.” De Rabobank boekte het afgelopen jaar een brutowinst van 640 miljoen gulden. In 1975 was dat 491 miljoen. Van die winst gaat 221 miljoen naar de voorziening voor bedrijfsrisico’s, naar de fiscus gaat 201 miljoen gulden, zodat een nettowinst over blijft van 218 miljoen (in 1975 was dat 182 miljoen). De Rabobank kent geen aan deelhouders, zodat de winst nagenoeg geheel naar de algemene reserves gaat. NIJMEGEN (ANP). De omzet van de Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften AUDET is vorig jaar gestegen met ruim 14 pet. Daardoor is de winst ongeveer verdubbeld. Deze gunstige ontwikkeling van het resultaat is vooral te danken aan de toeneming van het adver tentievolume in de laatste maanden van 1976. AUDET zal aan de op 3 juni te houden vergadering voorstellen, het divi dend te verhogen van 18 tot 22 pet, aldus het bedrijf. De ontwikkeling van AUDET is gunsti ger geweest dan in de loop van het boek jaar werd verwacht, aldus het bedrijf. In het bij derden geplaatste aandelenkapi- 6.98 370,00 srd 163,S0 8,68 14,10 j DEN HAAG (ANP). De Bank voor Nederlandsche Gemeenten is van plan over te gaan tot de uitgifte van een 8,25 pet 10-jarige obligatielening 1977 per 1978- 1987 groot 150 mln. Bij overtekening houdt de bank zich het recht voor het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal ingeschreven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan 200 mln, zo heeft de bank meegedeeld. ie j- u- ,i- Ir AMSTERDAM (ANP). De Neder landsche Middenstandsbank heeft in 1976 een gunstige ontwikkeling te zien gege ven. De winst nam toe met 38 pet van 56,3 mln tot 77,9 mln. Daarmee zette zich de winst van het eerste halfjaar pre cies voort. Voorgesteld wordt een divi dend van 10 per aandeel van 50 nomi naal (v.j. 8,50), waarvan als interimdivi dend al betaalbaar is gesteld 3,75 in contanten of 2,50 in aandelen. Bij goed keuring van het voorstel zal het slotdivi dend 6,25 in contanten bedragen, aldus de bank. Hoewel steenkool in 1975 slechts 18 per cent van het totale energieverbruik in de VS voor zijn rekening nam, vormen de economisch te winnen kolenreserves ongeveer 80 percent van de bewezen reserves aan fossiele brandstoffen (olie, aardgas en kolen). De nu bekende plan nen voor nieuwbouw en uitbreiding van industriële bedrijven vergen tegen 1980 een vermeerdering van de steènkoolpro- duktie van 377 miljoen ton per jaar. WASHINGTON (Reuter). Op de han delsbalans van de Verenigde Staten is over januari het recordtekort van 1,67 miljard dollar (met correctie voor het sei zoen) verschenen, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Economische Zaken bekendgemaakt. De oorzaak wordt gezocht in de „winter van de eeuw”, die heeft geleid tot sluiting van bedrijven en vervoer moeilijk zo niet onmogelijk heeft gemaakt. Er werd in januari voor 11,27 miljard dollar ingevoerd en voor 9,60 mil jard dollar uitgevoerd. LISSABON (Reuter). Gisteren is de effectenbeurs van Lissabon heropend maar er zijn geen zaken gedaan. De beurs werd op 24 april 1974 na de staatsgreep in Portugal gesloten. Er waren gisteren slechts zeven kooporders en maar één verkooporder. Men kon alleen handelen in vaste-rentedragende fondsen. Het balans-totaal van de Rabobank steeg in 1976 met 17 procent tot 50,9 mil jard gulden, waarmee de Rabobank de tweede bank van Nederland is geworden. Alleen de ABN is groter, maar dat dank zij het buitenlandbedrijf. Dat is bij de Rabobank van bescheiden omvang en het ligt niet in de bedoeling dat uit te bouwen. taal kwam vorig jaar geen wijziging. Niettemin is het feit, dat nog steeds 4,5 percent van de beroepsbevolking in ons land werkloos is, onaanvaardbaar. Vol gens Van Thijn ligt de oorzaak hiervan o.a. in het ongelijke ondernemingskli maat. Aan de ene kant zijn er grote, winst- makende bedrijven, die door de invoering van arbeidsbesparende technieken vaak langs de weg van zgn. natuurlijke afvloei ing, arbeidsplaatsen vernietigen. Aan de andere kant zijn er de zwakkere bedrij- De uitgiftekoers zal uiterlijk op 7 maart voorbeurs worden vastgesteld. De inschrijving is op 9 maart en de storting op 4 april met bijbetaling van drie dagen rente. Grootste van de vier voornaamste markten voor steenkool is de opwekking van elektriciteit. Daaruit komt in de VS nu twee derde van de totale vraag. De drie overige belangrijkste toepassingen zijn: De reisactiviteiten van de Rabo- organisatie vertoonde een spectaculaire groei. Het marktaandeel van de Rabo bank in pakket-reizen ligt nu rond 12 procent. Het aantal personeelsleden nam met 1027 toe tot 21.959. Het aantal aange sloten banken bedroeg eind 1976 1028, 26 minder dan het jaar daarvoor, een gevolg van onderlinge fusies. Het aantal vestigin gen liep daardoor ook met 15 terug tot 3130. (Van onze correspondent) HILVERSUM. PvdA-fractieleider Van Thijn zei maandagavond in Neder- horst den Berg.dat het werkgelegenheids, tekort in Nederland en Duitsland het laagste is van West-Europa en dat de inflatie in Nederland zodanig is terugge drongen, dat we daarmee nu zitten in de staart van het inflatielijstje van de weste lijke wereld. Zuid-Afrika is tot dusver het enige land waar het vloeibaar maken van kolen op commerciële schaal wordt toegepast. stoomproduktie in bedrijven, produktie van cokes en metallurgische kolen en de export. De lening zal worden afgelost in 10 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen waarvan de eerste vervalt op 1 april 1978, vervroegde aflossing is gedurende de gehele looptijd der lening niet toegestaan. Notering van de lening op de Amsterdam se effectenbeurs zal worden aangevraagd. Met de vroeger gebruikelijke algemene steunmaatregelen voor het bedrijfsleven, kom je nu niet ver, zo zette Van Thijn uiteen. Globale hulp is een verlengstuk van de vrije-markteconomie en versterkt daardoor de bedrijven, die er toch al niet het slechtst voorstaan. De enige steun die direct het effect heeft dat werkgelegen Binnenschippers zien af van harde acties ”,«77 Vrijdag begint de HISWA. de grote watersporttentoon- stelling in de RAI in Amsterdam. De begerenswaardige schepen worden per zware vrachtwagen aangevoerd. Op de foto: een kraan plaatst een schip voor de RAI. Het afgelopen jaar is voor de Rabobank-organisatie niet onbevredi gend geweest, aldus ir. Lardinois, die daaraan toevoegde dat dat in bankkrin- gen hetzelfde is als een prima jaar. De sterke groei van de kredietverlening was naast de woningfinanciering ook een gevolg van de grote vraag uit het agra risch bedrijfsleven en het midden- en kleinbedrijf. In 1976 verstrekte de Rabobank-organisatie voor 11,6 miljard gulden aan nieuwe leningen. De toegeno men vraag in de agrarische sector was onder meer een gevolg van financieringen van regeninstallaties die tijdens de droge zomermaanden werden aangeschaft. 162,50 19,00 76,10 45,50 120,00 90,00 103,80 1,90 176,00 38,00 7,10 119,00 48,00 75,00 146,00e 64,00 74,20 55,70 56,50 39,80 92,10 185,00 126,50 143,50 26,50 124,00 79,50 176,00 63,10 68,00 53,10 67,00 52,30 55,50 706,00 48,10 74,50 81,30 69,00 33,00 24,30 1 142,60 32,80 61,50 86,70 84,20 57,50 2,00 184,00 137,50 f 145,50 85,50 204,50 66,20 83,80 163,00 157,00 34,00 4 185,00 83,20 96,90 69,60 36,90 98,50 106,00a 88,50 71,00 209,50 34480 147,50 246,50 172,00 73,00 41,20 62,10 315,00 510,00 188,00 102,00 461,00 - dsen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15