MAX EUWE treffers en missers GAAT AFTREDEN TOTO 10: MEER VUURWERK Telstar: één keer beter dan Haarlem KOOPMANS WINNAAR VAN MATIGE PARTIJ Portisch-Larsen 2e partij remise SERCU LEIDER IN RONDE SARDINIË HAARLEM KOOPT NIETS MEER OLGA een miljoen gulden aan prijzen MAART 19 7 7 DINSDAG 1 SPORT f Bijdragen: Leen van der Lugt Toegetakeld w- c Boskov zit niet op Jan Peters te wachten. MARC SERNÉ 1 s n n ie tz ie T) •••Z'x-Z-'- PIETER MUL s s In de eerste ronde pareerde Vrij het initiatief van de 27-jarige Ghanees nog goed, daarna was hij een geslagen man. Te winnen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Sterlings optreden was een voormalig titelhouder onwaardig. Hij toonde nauwe lijks initiatief en ontliep de Friese mid- dengewicht zoveel mogelijk. De 28-jarige Sterling was na afloop erg woest, nog het meest op zichzelf. „Sinds ik het kampioen schap aan de Italiaan Jakopucci verloor, heb ik geen tegenstander meer kunnen krijgen. Terwijl ze me een revanche beloofden. Alleen oefenpartijen, maar daarmee blijf je niet op peil. Natuurlijk kan ik veel beter dan ik vanavond heb laten zien”. ROTTERDAM (ANPI. De tweede partij van de kandidatenmatch om het wereldkampioenschap schaken tussen Portisch en Larsen is remise geworden. Na wat speels voetenwerk van de voor malige Europese kampioen liet Sterling (42 zeges in 52 partijen) zich zien een getruct bokser te zijn. Met de linker arm hield hij Koopmans hoofd op een gegeven ogenblik in de klem en met de rechter vuist sloeg hij achter zijn rug om naar de tegenstander. Arbiter Schulein hield de touwtjes terecht strak in handen. In de vijfde ronde zwalkte Sterling door de ring toen een rechtse directe op zijn maag hem de adem benam. Na een slippartij kwam Sterling gestrekt te liggen, voldoende voor de toeschouwers om voor het eerst „Rudi, Rudi” te scanderen. (Nga maakt 't berviktiaat BARG A. De president van de inter nationale schaakfederatie (FIDE), Prof. Dr. Max Euwe heeft na afloop Van de eerste partij in de tweekamp tussen Kortsnoj en Petrosjan verklaard dat hij zich volgend jaar niet meer beschikbaar zal stellen voor de presidentszetel van de Fide. „Na acht jaar vind ik het wel genoeg”, zei hij. Hij voegde daaraan toe dat hij de Joegoslavische grootmeester Svetozar Gligoric een uitstekende kan didaat voor deze post achtte. „Hij is namelijk zeer objectief”, aldus Euwe. In oktober van dit jaar zal het congres over de opvolging gaan vergaderen, vol gens Euwe. Voor de tweede maai in zijn carrière ging welter James Vrij roemloos naar de mat. Tegenstander Tiger Quai haalde de Amsterdammer in de zesde ronde voor de vijfde maal neer en volgens de internatio nale reglementen is de partij in zo’n geval op knock-out beslist. Voor Vrij maar beter ook, want de donkere bokser was zwaar toegetakeld. Nauwelijks overeind werd hij getrak teerd op een geweldige dreun op zijn neus. Quai had intussen ook aan kracht inge boet en moest zowaar nog tikken van Vrij incasseren. Een linkse directe deed de Amsterdammer voor de vijfde en laatste maal naar de mat sidderen. De Ghanees boekte daarmee zijn 33e zege in 37 ont moetingen. In het zwaargewicht vonden twee par tijen na de pauze plaats. Nogal verrassend ging Jan Lubbers in de tweede ronde knock-out tegen Jimmy Verstappen en Bert Nikkelen Kuiper verloor op medis che interventie van de Amsterdamse pugi list Sjoerd Tuminga. Manager Van Ginkel van PEC: „Haar lem bood ons een bedrag aan voor Ban- hoffer waar je geen enkele spits voor ’74-’75 5-1 2-0 0-2 1-0 75-’76 5-0 0-1 3-0 Vitesse-PEC is de topper in de eerste divisie. Vitesse zeer produktief tegen PEC dat zeer moeilijk te passeren is. Een licht voordeel voor de thuisclub. Onze toto-tips: Op de weg zijn ze eikaars concurrenten. Sercu, die 52 baantitels won en onlangs in Antwerpen zijn 50e zesdaagsezege behaal de, kan in de laatste etappe rekenen op de steun van zijn kopman Eddy Merckx, de grootste rivaal van Maertens. Patrick Ser cu won de ronde van Sardinië in 1070 al eens. Algemeen klassement na drie etappes: 1. Sercu 12 uur, 10 minuten en 15 secon den, 2. Maertens op 2 sec., 3. Van Linden op 9 sec., 4. Knudsen op 15 sec., 5. Basso op 20 sec., 6. Bruno Vicino (Ita) z.t., 7. Herman van der Slagmolen (Bel) z.t., 8. Aldo Parecchini (Ita) z.t., 9. Pierino Gavazzi (Ita) z.t., 10. Saronni z.t. s e :i Rudi Koopmans behield het overwicht in de eenzijdige opvoering. Zijn punten- voorsprong was zelfs zo groot, aldus Mic key Duff, „dat hij daarmee gemakkelijk een kruidenierswinkel kon beginnen”. Na een openbare waarschuwing voor Ster ling in de zevende ronde kreeg Koopmans het in de slotfase nog moeilijk. Enerzijds omdat Sterling nog op een knock-out loer- NUORO (ANOi. De Belg Patrick Sercu heeft de derde etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Deze rit over 215 kilometer van Cagliari naar Nuoro ein digde net als de twee eerste etappes in een massasprint. Patrick Sercu won zon dag ook de tweede etappe. Wereldkampi oen en leider In het algemeen klassement, Freddy Maertens, eindigde in de derde rit op de tweede plaats. Rik van Linden maakte met een derde plaats het zoveel ste Belgische succes compleet. De Itali aan Marino Basso werd vierde. 1-3 6-0 1-1 1-0 1-6 0-0 0-1 1-1 1-2 0-2 1-0 1- 0 2- 1 ig in is L. d- y e ’76’77 1- 0 2- 1 1-1 0-1 1- 0 1-1 0-5 2- 2 0-0 1-0 1-3 0-2 0-1 tip 1 1 3 1 3 1 3 3 1 3 3 1 3 m et j- e n s Lt Hel Rijke Slapen ït en in »k in la d le !T. m in ft In 2- 1, n Het bloed gutste omlaag, maar in de vier de ronde spatte weer de linkervuist van Quai op het rechteroog van Vrij. De Nederlander zag aan die zijde niets meer en keek smekend in de richting van zijn hoek. Daar ontving hij de aansporing zich nog verder te laten toetakelen. De ringarts gaf zijn fiat aan voortzetting en prompt haalde Quai weer uit. Nu drong er ook rood vocht ui het rechteroor van Vrij, die voor de vierde maal neerging. licht vermoedelijk weinig problemen met FC Utrecht hebben. De laatste acht seizoenen leverden evenveel overwin ningen op met de deelcijfers 28-3. AZ ontmoet in GA Eagles weer een angstte- genstander: minimale scores en weinig overwinningen. De Graafschap vecht voor behoud. De ploeg speelt na de komst van Dorjee gebalanceerder en komt tot redelijke prestaties. Alhoewel Feyenoord altijd met grote cijfers op de Vijverberg wint zal het nu heel wat moeilijker voor de Rotterdammers wor den. NEC en FC Amsterdam gaan op zoek naar zeer belangrijke punten. Acht seizoenen leverden geen winst voor de Amsterdammers op in Nijmegen. Roda JC en Eindhoven hebben elkaar slechts twee keer in de eredivisie ontmoet op Kaalheide. Beide keren ging Eindhoven zegevierend naar huis. Nu de Limbur gers weer aan een fraaie opmars bezig zijn zal dit Eindhoven geen kans hebben iets mee te nemen. de, anderzijds omdat de Fries vermoeid raakte. Ziekte had de laatste dagen zijn conditie toch al aangetast. In de tiende en laatste ronde mocht een wanhoopsoffen sieve Sterling niet meer baten. De jury kende de triomf unaniem aan Koopmans toe. Het belangrijkste werk moet nu gedaan worden door de managers. Koop mans mag zich verbijten over de vraag of hij eindelijk zijn titelgevecht krijgt. koopt in het betaalde voetbal. Als Hughes denkt dat je voor weinig gled nog een goede spits koopt, dan vergist hij zich natuurlijk. Wij willen Banhoffer helemaal niet kwijt. De belangstelling van Haarlem begrijp ik best, want Banhoffer zou een geweldige aanwinst voor Haarlems voor hoede betekenen.” PEC heeft echter een bedrag gevraagd dat in de honderdduizenden guldens loopt. Voorzitter Henk Hut: „Dat gaat ver boven onze begroting. Er is vorige week wel contact met Banhoffer en PEC geweest maar dat verliep tenslotte toch wel zo moeilijk, dat het er niet in zit dat we nog iets zulten doen deze week.” De stand is nu l‘A-% in het voordeel van Portisch. De partij had een rustig verloop en door zijn openingskeuze het zgn. orthodox damegambiet had de met zwart spelende Deense grootmeester eigenlijk al te kennen gegeven de zaken niet te willen forceren. Portisch koos een bekend ontwikkelingsschema. Maar zijn minimale voordeeltje rechtvaardigde nauwelijks winstpogingen. Ook vermoe delijk in verband met de stand in de match bood Portisch na het uitvoeren van zijn 20ste zet remise aan. Dit voorstel werd door Larsen zonder veel nadenken aanvaard. Na een betrekkelijk eenvoudige toto 9 geeft nummer 10 meer vuurwerk. Als knaller steekt Haarlem-Telstar er boven uit. In Haarlem heeft men elkaar tot op heden vijf keer ontmoet. Haarlem zegevierde één keer. Telstar tweemaal en twee keer eindigde het in een gelijk spel. Nooit kwam men hoger dan twee goals per ploeg. Patrick Sercu kreeg voor zijn tweede etappe-overwinning tien seconden bonifi catie. Daardoor streefde hij Freddy Maer tens in het algemeen klassement voorbij. Dinsdag moet Sercu zijn leiderspositie verdedigen tijdens de laatste etappe. Freddy Maertens heeft slechts twee seconden achterstand. Saillant detail: in De 29-jarige Nederlander stelde het matte vertoon van Sterling aan de kaak met droog, berekenend boksen. Al in de openingsronde ging Sterling tegen de vlakte na een razendsnelle combinatie. De Brit begreep het signaal en wist dat hij, met zijn gebrek aan wedstrijdritme, afstand moest bewaren. Dat deed hij in de eerste fase van het treffen. Dat gaf Koop mans gelegenheid veel met linkse directen te scoren. Na een waarschuwing voor Sterling, die steeds het hoofd te laag inzet te, moest de Fries alleen een rechtse op de kaak incasseren. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het imponerende vuurwerk bleef uit. En dat terwijl de verwachtingen zo hoog gespannen waren. Rudi Koopmans had ten lange leste een bokser tegenover zich van Euro pese faam. Want zo kon Bunny Sterling toch wel genoemd worden. In 1974 mocht de van Jamaica afkomstige atleet zich vier maanden Europees titelhouder in het middengewicht noemen. Koopmans was na' 24 duels nog steeds ongeslagen en moest nu een meesterproef afgleggen. De 5000 bezoekers in het Ahoy-sportpaleis hebben hter genoegen moeten nemen met een vervelende ontmoeting, waarin Koopmans zeer bekwaam en zonder spek takel naar een royale puntenzege hebben bokste. Ajax-NAC Sparta-FC VW FC Den Haag-FC Twente PSV-FC Utrecht Haarlem-Telstar AZ’67-GA Eagles De Graafschap-Feyenoord NEC-FC Amsterdam Roda JC-Eindhoven Vitesse-PEC (Z) FC Dordrecht-Volendam Heracles-SC Amersfoort Heerenveen-Wageningen Hoewel Boskov gelooft dat Feyenoord meer individuele kwaliteit bezit dan de Belgen, ziet hij een zwaarder duel in het vooruitzicht dan tegen Espanol. Boskov: „Alle Belgische elftallen kunnen bijzon der goed op de nul speten. Zij laten zich nooit verleiden tot roekeloze of gehaaste acties. Dat zal het Nederlands elftal straks ook wel weer merken wanneer het tegen België moet speten. Het enige elftal in België dat snelheid in zijn acties doet is Anderlecht”. Boskov is niet pessimistisch gestemd over de goede afloop tegen RWDM, dat hij toch afschildert als een tegenstander van importantie. Boskov: „RWDM is in de Belgische competitie een echter „Angstgegner" voor de topclubs. Zowel Anderlecht als Brugge werd met 3-0 door RWDM verslagen deze competitie. De Bree is een zeer goede keeper bij RWDM, maar het middenveld is de sterk ste linie van het elftal. Daarbij speelt ook die Nielsen, die ik werkelijk een voortref felijk speler vind”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het ziet er niet naar uit dat Haarlem zich voor het einde van deze competitie nog zal versterken met een tussentijdse aankoop. Op 4 maart loopt de transferperiode voor de huidige competi tie af en dat betekent dat trainer Barry Hughes het met zijn huidige spetersmate- riaal moet blijven doen. Haarlem is welis waar op zoek geweest naar een spitsspe- ter, onder meer met Banhoffer van PEC, maar werd geconfronteerd met een te hoge vraagprijs. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Zeer tegen de zin van Vujadin Boskov heeft het Feyenoord-bestuur contact met NEC opgenomen over een eventuele transfer van Jan Peters naar de Kuip. De specta culaire Feyenoord-aankoop werd verij deld omdat NEC vooralsnog aan het hoge transferbedrag van 1,8 miljoen gulden vasthoudt, maar wie Feyenoord-trainer Boskov aan de vooravond van het duel in de kwartfinales van de UEFA-Cup tussen de Rotterdammers en het Belgische RWD Molenbeek hoort praten, krijgt bepaald niet de indruk dat de Feyenoord- oefenmeester daar erg rouwig om is. loopt. Tot nu toe schat manager Guus Brox dat er zo’n 30.000 kaarten voor Feyenoord-RWDM zijn verkocht. Het duel zal worden geleid door de Westduitse scheidsrechter Aldinger, die in de Bun desliga een voorbeeldige reputatie heeft opgebouwd. Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16. Leiden het afgelopen winterseizoen wonnen Ser cu en Maertens samen drie zes daagsen De man die Vrij zijn eerste nederlaag bezorgde, Kevin White, was in de volgen de partij van het Rotterdamse gala tegen stander van de ongeslagen zwaarwelter Adrie Huussen. De 24-jarige Utrechter had niet half zoveel partijen op zijn naam als White. Hij moest derhalve op zijn tel len passen. White’s beproefde strijdwijze, het ruigere lijf-aan-lijf-werk, kwam er in de eerste ronde niet uit. Adrie Huussen bokste in een mooie stijl op afstand van de Brit. White (27 jaar) raakte in de vierde ronde zijn mondbeschermer kwijt en ont ving een openbare waarschuwing wegens herhaald afklemmen. Gaandeweg verloor Huussen zijn controle en een linkse hoek op de kaak plus een rechtse directe vraten aan het zelfvertrouwen van de Utrechtse bokser. White raakte meer in zijn element en paste alle prof-trucs toe. Knipogend naar de toeschouwers direct rond de ring, hield hij zijn tegenstander vast voor zover noodzakelijk. In de laatste van de acht ronden mocht Huussen niet mopperen nog overeind te kunnen blijven. Het onbe slist dat de jury uitsprak, moet de Neder lander als een welwillend gebaar beschouwen. Terugblikkend op het competitieduel Feyenoord-NEC merkt Boskov tenminste nogal laatdunkend op: „Zo’n Peters wil bij NEC hetzelfde spelen zoals Johan Cruijff bij Barcelona doet. Dat is zijn grote voorbeeld”. Nauwelijks enkele ogenblikken later heeft Boskov een nog veel vernietigender oordeel over Peters als hij badinerend stelt: „Die middenvelder Nielsen van RWDM is veel beter dan zo’n'Jan Peters”. Kortom, opmerkelijke taal van de Feyenoord-strateeg. Ziet hij dan niet dat Peters een van de grootste talenten is die er op de Europese velden rondloopt? Natuurlijk wel. Maar Boskov probeert bewust allerlei lofzangen op Peters wat te bagatelliseren omdat soberheid troef is bij Feyenoord. De ploeg moet het nog steeds van zijn collectief hebben en heeft niets aan een voetballer die op grond van zijn uitzonderlijke kwaliteiten de vedette wil uithangen. Zelfs al heet die speler dan Jan Peters. Daarom achtte Boskov een transfer van een echte vleugelspits als Gerard van der Lem van Roda van veel vitaler belang voor Feyenoord dan een overkomst van Peters, tenslotte toch een speler die een heel elftal kan dragen. Boskov: „Peters is een middenvelder die graag diep gaat. Dan moet je een spits hebben die zich terug laat zakken. Daar om liep de samenwerking tussen hem en Johan Cruijff in het Nederlands elftal ook zo goed. Nico Jansen is niet zo’n spits. Die moet de ballen voor het doel hebben. Dan maakt hij goals. Dat bereik je toch het beste met echte vleugelspitsen”. Maar zelfs bij gebrek aan echte spitsen acht Boskov Feyenoord toch van voldoen de kwaliteit om het karwei tegen RWDM te klaren. Ook al gaat Feyenoord na de winterstop door een dal van ellende. Bos kov realiseert zich dat natuurlijk als geen ander als hij opmerkt: „Niet RWDM is morgenavond het grote probleem, maar de vorm van Feyenoord. Ik ben ervan overtuigd dat Feyenoord langzaam aan het terugkomen is. Ik ben het ook niet eens met de verslagen in de kranten dat Feyenoord tegen NEC zo vreselijk slecht gespeeld zou hebben. Ik geef toe, dat het verre van briljant was, maar in de tweede helft hebben we toch een aantal kansen gecreëerd die we in voorgaande wedstrij den niet wisten te scheppen” zes gelijke spelen in twaalf wedstrijden, e Helmond Sport blijft verrassen. De negende achtereenvolgende wedstrijd zonder verlies is een feit. Goed voor 13-5 punten. Zestien goals leverde het afgelopen eredivisie-weekend op. Evenveel als op de vierde competitiedag. Een laagtere cord. Na vijf wedstrijden zonder overwin ning met vier punten en twee doelpun ten smaakte Feyenoord, 2-0 tegen NEC, weer eens het zoet der overwinning. De Graafschap boekte bij GA Eagles zijn eerste uit-overwinning in dit sei zoen. De vorige uit-overwinning dateer de van 22 februari 1976 toen met even eens 0-1 bij Sparta werd gewonnen. De laatste overwinning van dit seizoen dateert van 24 oktober toen men een andere oostelijke ploeg, NEC. met 3-0 versloeg. SW verloor zijn laatste drie wed strijden tegen FC Dordrecht. Vitesse en PEC (Z) telkens met 0-1. Eindhoven en Sparta kwamen de laatste drie wedstrijden niet tot scoren. Ondertussen is Feyenoord nog naarstig op zoek naar versterking. Hoewel de con tacten met Peters nog niet helemaal zijn afgeketst, wil Feyenoord zeker niet boven het miljoen gaan bij de aankoop van nieu we spelers. Dat laat het budget ook niet zo gemakkelijk meer toe, omdat Feyenoord met zijn begroting op zijn competitiewed strijden hard inteert. Een meevaller is dat de kaartverkoop voor het duel om de Europa-Cup, dat de exploitatie ook dit jaar weer sluitend moet maken, redelijk De opstelling van Feyenoord: Treytel, Schneider, Ramljak, Rijsbergen, Vos; De Jong, Kreuz, Van Deinsen, Verheyen, Jan sen en Vreijsen. Het is twijfelachtig of de Brit nog gele genheid krijgt zijn kunnen op topniveau te tonen. De heren managers bedisselen de meeste titelgevechten, waarbij de Europese Boks Unie af en toe ook een kamp mag vaststellen. Alan Minter is de huidige Europese kampioen en de Engelse wedstrijdmakelaar Mickey Duff, als toe schouwer in Rotterdam aanwezig, wond er geen doekjes om. „Het enige dat over Koopmans kansen beslist is geld. Als de Keer op keer kwamen de linkse stoten van de rechts voorstaande Quai hard door. De Afrikaan nam in de tweede ronde het initiatief en behield dat ook. Halverwege die drie minuten ging Vrij neer op een linkse hoek. Hoe fijn het wereldje van de boksmanagers is, bewees de machtige Mickey Duff. Tegen de belangen van zijn pupil Quai in schreeuwde hij aanwijzigin- gen naar collega Henk Rühling, die zijn James Vrij terzijde stond. „Naar voren”, brulde de Zandvoortse manager op gezag van Duff. Vrij deed dat. De Nederlandse welterkampioen kreeg zijn opponent aan het wankelen met een rechtse directe. De Ghanees stond ook in het begin van de derde ronde nog niet stevig op de benen Vrij liet zich echter telkenmale door de linkse van Quai verrassen. De Amster dammer sloeg recht achterover na een levers toot. Nederlanders dat hebben mag Koopmans om de titel boksen met Minter. Het gevecht met Sterling was daarvoor niet bepalend”. NAC kan op eigen terrein niet meer van Sparta winnen. De laatste keer gebeurde dat in het seizoen 1968-1969. Daarna 11-5 punten voor Sparta in acht wedstrijden. Hetzelfde kan gezegd worden van AZ’67 als men naar Telstar moet. Eén overwinning in acht seizoenen en wel in 1969-1970 toen men met 0-3 zegevierde. Fortuna SC speelde zijn laatste drie wedstrijden telkens met 2-2 gelijk tegen resp. Willem II, Heracles en MVV Haarlem blijft sukkelen. Nu negen wedstrijden achtereen zonder overwin ning met 2-16 punten en 3-16 doelcijfers. a De laatste drie wedstrijden van Tel star eindigden alle gelijk. Tegen NEC 1- 1, de Graafschap 0-0 en nu AZ’67 2-2. De laatste acht overwinningen van PEC (Z) kwamen telkens met één doel punt verschil tot stand. e FC Amsterdam komt slecht uit de voeten op eigen veld. Slechts één over winning, op 5 december tegen NAC en Haarlem is na een voortreffelijke start in de versukkeling geraakt, en Telstar sprokkelt zijn puntjes bijeen om uit de degradatiegreep te blijven. Ajax ontvangt NAC. Sinds ’64-’65 kwamen elf Ajax-overwinningen tot stand met de doelcijfers 39-4. Ook nu zal het wel niet veel anders worden. Sparta en FC VW hebben elk een ander doel. De Venlonaren om zich verder uit de nesten te werken, en de Rotterdammers zijn op zoek naar doelpunten die de laatste weken uitblijven. Toch moet de thuisclub sterker geacht worden. FC Den Haag won voor het laatst op eigen veld van FC Twente in het seizoen 1969- 1970. Daarna meestal volledige punten- winst voor de Enschedeërs, die zich langzaam maar zeker uit de problemen werken. PSV zal op zaterdagavond bij Portisch: voorsprong.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17