WAMSTEEKER (INDUSTRIEBOND NVV): Staat van beleg in EI Salvador Eén jaar Velsen mag voor 203 inbraken verhogen 20 VEILT „Amerikanen mogen Oeganda verlaten” waterprijs Bonden wijzen vakschool van Hoogovens aj: Bebouwing van de Velserbroek stap fUhterbij vinciaal bestuur overlaten of daarvan wordt gebruik gemaakt en welke van de drie mogelijke bouwplaatsen, wordt uit gekozen. H Daders overval aangehouden Randstad^ problemen Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMÜIDEN BOODSCHAP VAN AMIN: Nu en dan regen AGENDA Aantal pagina’s vandaag: HOOGEVEEN Nederlandse journalist in Praag aangehouden Kunsthandel Jos de Graaff Na protest gemeentebestuur eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 4 9 13 14 15 15 16, 17 Groentjes perspex lichtbakken neon lichtreklames Helikopter redt hond pagina 8 10 11 13 DINSDAG a.s. E.V.D. KIJKDAGEN: zat. - zon. - maand. Zie volledige aank. vrijdag a.s. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA WASHINGTON LONDEN De ongeveer 200 Amerikanen in Oeganda mogen gaan en staan waar zij willen. Zij mogen ook het land verlaten. De Oegandese president Amin heeft dit vandaag in Kampala verklaard kort nadat hij een boodschap had ontvangen van de Amerikaanse president Carter. Relatiegeschenken T eleff oonbeantwoorders wmfWHm/UfHummm/mmui Umuider Couran Bertrand Russell: f39 35 p kwartaal p post f52,-), p. jaar f 154,70 p post f 200,— Losse nummers 70 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13.65 p mnd (Zie verder pagina 3) I om ADVERTENTIE ADVERTENTIES een Kerken leggen op allerlei manie ren mensen onverdiend en onno dig lijden op. Weerrapporten A Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 8, VELSEN. Het gemeentelijk water bedrijf van Velsen hoeft het jaar 1977 misschien niet met verlies af te sluiten. Dat verlies zou zijn veroorzaakt door het afwijzen van een tariefsverhoging van elf percent door het ministerie van Economische Zaken. Strips Beurs Achtergrond Economie Sport Kunst Radio en tv Verwachting van het KNMI tot woensdagavond: In de grafische sector is wel overeen stemming bereikt. De grafici krijgen, naast volledige prijscompensatie, een werkelijke loonsverhoging van 1,5 per cent. Bovendien wordt voor hen de mi- nimum-vakantietoeslag opgetrokken. Dit is het resultaat van een avond en een nacht onderhandelen tussen werkgevers organisaties en grafische bonden. Ook voor de timmerfabrieken (9000 man) is een cao-akkoord bereikt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De mogelijkheid dat in de toekomst de Veiserbroekpolder toch zal worden volgebouwd met huizen, is door de nieuwe versie van de verstede- iijkingsnota weer een stap dichtbij geko men. In het gisteren gepubliceerde rege ringsstuk laat minister Gruyters de mo gelijkheid open voor een extra bouw plaats ten zuiden van het Noordzee- kanaal. De minister wil hét aan het pro- PRAAG (Reuter). De Nederlandse journalist Dick Verkijk, die o.a. als cor respondent van de Gemeenschappelijke Persdienst artikelen aan onze krant le vert, is gisteren voor korte tijd vastge houden door de Tsjechoslowaakse poli tie, nadat hij in Praag een gesprek had met Jiri Hajek- ex-minister van buiten landse zalmen en nu een van de woord voerders'van „Charta ’77”, Verkijk is in Praag in verband met het bezoek van minister Van der Stoel aan Tsjecho-Slo- wakije. Verkijk vertelde tegen het persbureau Reuter dat agenten in burger hem te genhielden toen hij Hajeks huis wilde binnengaan. Nadat dr. Hajek tussenbeide kwam mocht de journalist toch naar binnen, maar toen hij na afloop van het interview weer naar buiten kwam, moest hij mee naar het bureau. De politie zou hebben gedreigd geweld te gebruiken als hij niet mee wilde gaan. Verkijk zei dat hij geen vragen had willen beantwoorden over zijn gesprek met Hajek, en dat hij na een uurtje weer op vrije voeten was gesteld. Meest zwaar bewolkt en perio den met wat regen of motregen. In de kustgebieden hier en daar mist. Overwegend matige wind ruimend van zuidoost naar zuid west. Minimum temperaturen ongeveer drie graden. Maxima omstreeks acht graden. Daarin had Carter gezegd dat hij overwoog om waarnemers te sturen naar Entebbe, het vliegveld van .Kampa la waar de 200 Amerikaanse staatsbur gers zich op last van Amin zouden moeten verzamelen. Deze bijeenkomst was aanvankelijk voor gisteren uitge schreven, werd verschoven naar morgen en vervolgens voor onbepaalde tijd uit gesteld. In de boodschap heeft Carter verder Amin dank gezegd voor zijn verzekering dat de Amerikanen niets zal overkomen. Ntettemin zei Carters woordvoerder Jo dy Powell dat Amin’s verzekeringen ten spijt, de bezorgdheid blijft bestaan en dat de situatie in Oeganda voortdurend aandacht blijft krijgen. (Zie verder pagina 3) Mensen van het Rode Kruis bren gen een zwaar gewonde demonstrant weg. De man werd getroffen door politiekogels, die een betoging in San Salvador uit jdkaar sloegen. (ADVERTENTIES) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. RATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-4564S6 W erkge versaanbod SAN SALVADOR (Reuter, AFP). De regering van de Middenamerikaanse republiek El Salvador heeft gisteravond de staat van beleg afgekondigd nadat ze ker vijf mensen om het leven waren gekomen in gevechten tus sen politie en betogers. Krachtens de staat van beleg zijn de burgerlijke vrij heden, waaronder het recht op vergade ring en betoging, beperkt, aldus een officieel communiqué. Het besluit werd genomen tijdens een vergadering van de ministerraad onder voorzitterschap van president Arturo Armando Molinia. De staat van beleg zal tenminste 30 dagen van kracht zijn. beziggehouden met mogelijkheden kostenberekeningen. De onderhandelingen over een cao voor het bankwezen (90.000 werknemers) hebben gisteren ook nog niet tot over eenstemming geleid. Volgens bestuurder H. Hofstee van de NW-bond Mercurius hebben de werk gevers in het Bankbedrijf maandag aan vullende voorstellen gedaan, die nu door de bonden worden bekeken. Het ioverleg is vandaag voortgezet. Komt er geen resultaat uit de bus dan worden acties bij banken niet uitgesloten geacht. Bij Unilver wordt donderdag verder gepraat over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. Een sector waar 'het overleg helemaal niet wil vlotten is de vleeswarenindus trie. Op jaarbasis hebben de werkgevers één percent geboden, hetgeen voorzitter C. Schelling van de Voedingsbond FNV beneden de maat noemde. Het overleg, dat gisteren in Haarlem werd gehouden, is weliswaar niet afgebroken, maar een datum voor hervatting van het gesprek is nog niet genoemd. De bonden gaan nu met hun achterban praten. Binnen veer tien dagen zullen zij de werkgevers op de hoogte stellen. s De New Yorkse politie heeft dezer dagen door middel van een helikopter een blindegeleidehond gered die door een dunne laag ijs was gezakt en dreigde te ver drinken. Politiemannen Tom Yacca en Robert Hegel, verbon den aan de luchtbrigade van het korps, hoorden op weg naar het bureau van een karwei wat er aan de hand was en zij zwenk ten naar de plaats des onheils. Terwijl Hegel de helikopter tot vlak boven de hond manoeu vreerde, ging Yacca aan de on derkant hangen. Hij greep met zijn hand de halsband van de hond. Het dier bleek echter zo zwaar dat hij hem niet naar boven kon hijsen. „Ik werkte mijn ene voet daarom onder de romp van het dier en hield hem zo tot we boven sterker ijs wa ren”, vertelde Yacca. De hond - een Labrador Retriever - haalde op eigen kracht de oever. vens willen-de bedrijfsledengroepen met vertegenwoórdigers van het Gewestelijk Arbeidsbureau de ouders, de werkgevers en de onderwijswereld om de tafel gaan zitten om een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te zoeken. Voorlopig moet de bestaande situatie de be- drijfsschool van Hoogovens gehand haafd blijven, zo stellen de bonden. Met dit standpunt steunen de bedrijfsleden groepen van het NVV en NKV het protest van het NVV-Jongerencontact. Het Jongerencontact verzet zich zoals bekend al enige tijd fel tegen de plan nen van Hoogovens omdat het hierin een ontduiking ziet van het minimum jeugdloon. Met het opdoeken van de bedrijfsschool verdwijnt namelijk ook het loon van de leerlingen. Vanavond wordt in De Nieuwe Slof in Beverwijk een protestbijeenkomst ge houden tegen de plannen van Hoogo vens. Tijdens deze vergadering zal ook een vertegenwoordiger van de bedrijfsle dengroepen van NVV en NKV het woord voeren. De samengestelde prognoses van be volkingsgroei, vestigingsplaatsen der be drijven, woningbehoefte en beschikbare grond leveren niet altijd hetzelfde beeld op. De overheidsplannen moeten voort durend worden bij gesteld, omdat in de loop van jaren blijkt dat bepaalde ver wachtingen worden overtroffen of niet worden vervuld. Die overheidsplanning wordt neergelegd in de zogenaamde „verstedelijkingsnota’s”, waarvan nu weer een nieuwe aflevering is versche nen. Minister Gruijters is tot de ontdekking gekomen dat het gebied in West-Neder- land dat meestal'met „Randstad” wordt aangeduid, aanmerkelijk voller zal wor den dan enkele jaren terug werd aange nomen. Ofschoon de bevolkingstoene- ming vermindert, zullen er toch aan merkelijk meer huizen nodig zijn. De overvloeiing van de Randstad naar de andere provincies belooft de Randstad minder verademing te geven dan oor spronkelijk te verwachten viel. Het spreidingsbeleid van overheidspersoneel verloopt minder vlot dan de overheid zichzelf heeft voorgespiegeld. De econo mische groei in de Randstad zal meer nog dan men dacht die van andere landsteden overtreffen. Dat is op zichzelf misschien een bekoorlijke gedachte voor de randstadbewoners, omdat de werkge legenheid in dit gebied daardoor ruimer zal zijn. Aan de andere kant behelzen de nieuwe prognoses angstige aspecten voor hen, die in hun woon- en werkgebied nog wat natuur en rustige recreatiemo gelijkheden willen overhouden, een ver keerssituatie zouden willen zien groeien die de mens niet verlaagt tot een massa- artikel in blik. Bij de gedachte aan een zo overvolle Randstad komt het beeld van Tokio voor ogen, waar men op de stations van de metro „stampbrigades” aan het werk kan zien wier enige taak het is voortdurend mensen in overvolle treinen te persen. Ook komt het schrik beeld naar boven van een huizen- en bedrijvenzee, waartussen slechts asfalt te vinden is en op den duur zelfs geen gat meer in de grond te maken is om mensen te begraven De nieuwe prognoses zijn voor ons leef- en werkgebied het teken dat er van de bevolking uit een zekere weer baarheid onmisbaar zal zijn, opdat niet alle levensvreugde aan de nijverheid zal worden opgeofferd Op zeker moment moet ergens „halt” worden geroepen. Gemeentebesturen zullen bij hun onder linge wedijver om zoveel mogelijk be drijven binnen de stadsmuren te halen, zelfbeheersing moeten opbrengen met een grote verantwoordelijkheid voor het welzijn van hun burgers. Welzijn is iets anders dan welvaart. Groenstroken, par ken en bossen mogen in de toekomst ook in de Randstad niet ontbreken, maar evenmin zal men een tekort aan verkeersmogelijkheden en verkeersruim te kunnen gedogen. Wonen, werken en reecreëren kunnen slechts draaglijk blij ven als men zich ook op een menswaar dige manier kan verplaatsen. De plano logen van de Randstad moeten in de toekomst duivelskunstenaars zijn. VELSEN-NOORD. De bedrijfsle dengroepen van het NVV en NKV bij Hoogovens wijzen de plannen van het staalconcern voor het opheffen van de bedrijfsschool en het oprichten van een vakschool af. De bedrijfsledengroepen beschouwen deze overgang niet als een oplssing van de problemen waarmee de huidige bedrijfsschool van Hoogovens wordt geconfronteerd. Een protest van het gemeentebestuur tegen dit besluit van het ministerie heeft succes opgeleverd. Hoewel het tarief niet met terugwerkende kracht tot 1 januari aangepast mag worden aan de werke lijke kosten, heeft Economische Zaken laten weten er geen bezwaar tegen te hebben als Velsen per 1 juli de waterta- rieven #an de kosten aanpast. Of een verhoging per 1 juli het al geplande tekorjf helemaal goed kan maken, weet wethouder H. van der Werff nog niet, maar hij ftWide zich erg blij met deze „verbeurde” b^lissing van het ministe- Jie’ tert”.’K_ Iciist i’ Behalve de mogelijkheid om extra woningen te bouwen in het noordelijk deel van de Haarlemmermeer en in Amstelveen-zuid, noemde de minister Gruyters ook Haarlem-Noord. En daar mee kan niet anders bedoeld zijn dan de Veiserbroekpolder. Deze mogelijkheid (Van onze redactie economie) DEN HAAG De werknemers in de metaalindustrie vinden het aan bod van de werkgevers voor de vernieuwing van de~ cao, te weten één percent reële loonsverbetering, onvoldoende. Dit zei de voorzitter van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM), de heer W. A. Wamsteeker (lid van het bondsbestuur van de Industriebond NVV) gis teravond na afloop van het overleg tussen werkgevers en werknemers in deze sector. Donderdag wordt verder gesproken. Vóór de vergadering zal eerst nog contact worden opgenomen met minister Boersma van Sociale Zaken. ALKMAAR (ANP) De recht bank in Alkmaar heeft de 28-jarige man die zich aan 203 door hem gepleegde inbraken had schuldig ge maakt, na inwinning van een psy chiatrisch rapport, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek van het vöorarrest. Hem waren slechts enige tientallen inbraken ten laste gelegd. Daags voor pinksteren toen hij met een dag ver lof was uit het huis van bewaring te Alkmaar, dook hij met eeen zestien jarig meisje in Haarlem onder. Daar werd hij na een tip op 7 ja nuari j.l. opnieuw gearresteerd. De president, mr. G. A. Jansen op de Haar liet er geen twijfel over bestaan dat als de man zich wederom aan een strafbaar feit zou schuldig maken, het voorwaardelijk gedeelte van zijn straf onmiddellijk ten uit voer zal worden gelegd. DINSDAG 1 MAART 1977 67e jaargang nummer 100 Kantoor: Lange Nüuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel redactie: JJ389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm ‘-'n adv- Tel- 15437 en 16450 Klacht 11 bezorging: 18.30-19 uur en op zate^agen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 ,jor Santpoort: 023 - 32 43 41. Als belangrijkste knelpunten gelden dee terugloop van het aantal aanmeldin gen voor deelname aan het leerlingen stelsel en de verminderde beroepsge richtheid van de LTS. Daardoor is Hoog ovens nauwelijks in staat vaklieden op te leiden. De vakbonden erkennen deze structu rele moeilijkheden. Zij wijzen erop dat de door Hoogovens aangestipte proble men de overtuiging van de bonden on derstrepen dat herbezinning op de plaats en functie van de wet op het leerlingen wezen noodzakelijk is. „Wij zijn echter van mening dat de gesignaleerde knel punten verband houden met een ver scheidenheid aan maatschappelijke ont wikkelingen. Wij missen in de nota van Hoogovens over de bedrijfsschool analyse die recht doet aan de samen- metaal onvoldoende” wordt in de regeringsnota zelfs als eer ste genoemd. Voor de woningbouw in de noordelijke Haarlemmermeer blijven geen andere plaatsen over dan het ge bied bij Vijfhuizen en de strook grond tussen Hoofddorp en Heemstede. Andere plaatsen komen gezien de geluidshinder van Schiphol niet in aanmerking. Haarlem en het gewest Kennemerland dringen al jaren aan op een onderzoek van de bouwmogelijkheden in de Veiser broekpolder en bij Vijfhuizen. De voor en nadelen van de drie bouwplaatsen zullen in de NORGON (Nota ruimtelijke ontwikkelingen Noord-Holland) van de provincie worden afgewogen. De aanwij zing van een extra bouwplaats in het zuiden van de provincie is een doorbre king van het „overloop”-beleid van de laatste, jaren. Dat gaat er van uit dat het zuiden „vol” is, dat daar geen verdere woningbouw zou mogen plaatsvinden en dat het overschot aan woningzoekenden uit het zuiden in het noorden van de provincie (in Alkmaar, Hoorn, Purmer- end en Flevopoldersteden Almere en Lelystad) moet worden gehuisvest. In die één-percents-verbetering van de arbeidsvoorwaarden zit nog een ander te bepalen deel voor eventuele verbetering van de pensioensituatie, door vervroegde pensionering op vrijwillige basis. Met name hierover zal nog met minister Boersma worden gepraat. De vraag aan de minister zal zijn of hij mogelijkheden ziet voor de bedrijfs tak metaalindustrie een zelfde soort oplossing op dit punt te bieden als dat voor de bedrijfstak havens het geval is geweest. Verder hebben de partijen gesproken over de aangekondigde studie hoe winst omgezet moet worden in meer werk. De werkgevers doen de aanbeveling de on dernemingsraad hierover te horen. Volgens de heer Wamsteeker is het tweede hoofdpunt geweest de discussie in de ROM over verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd. Een belangrijk deel van de vergadering is daaraan ge wijd. Op voorstel van een deel der werknemersorganisaties heeft dit ge sprek zich toegespitst op een experiment van vrijwillige vervroegde pensionering. Een werkgroep van de ROM heeft zich en I*’ r* lingen”, aldus de bonden in hun com mentaar. In plaats van de plannen van Hoogo- ALKMAAR (ANP) De Alkmaarse gemeentepolitie heeft drie mannen ge arresteerd die hebben bekend vorige week donderdagmorgen de Nutsspaar- bank aan de Terborglaan in Alkmaar van 30.000 gulden te hebben beroofd. De drie gearresteerden zijn een 29-jarige man en een 23-jarige man uit Alkmaar en een 27-.iarige man uit Zaandam.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1