Russische arts Autorijschoolhouders eisen veranderingen Kennismaking met nieuwe Intercity Stern lange tijd in ijskoude cel Soeharto roept ambassadeur uit Nederland terug en dan I dit noq 99 grondpolitiek onaanvaardbaar Wiegel vindt voorstellen over 0 0 O fj ONTWERP NA KLEINE WIJZIGINGEN RIJP VOOR KAMERBEHANDELING IN VERBAND MET FREGATTEN-KWESTIE DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND I MAART 19 7 7 2 Volgeladen Af schaffen Mondigheid Gekanaliseerd Contact met achterban Arbeidsvoorwaarden o Wiegel Tablettenslikker Ongevallen Doden bij lawine Kudden verdwijnen Uitgebreid Aardbeien Overleden Brand gesticht Trap van paard Telefoonkrakers Zonder goedkeuring Stadsmensen Mishandeling s (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet handhaaft de opzet van zijn wetsvoor stel voor de „ondernemingsraden nieuwe stijl”, ondanks de vele kritiek vanuit de Tweede Kamer. Dit blijkt uit een nota naar aanlei ding van het eindverslag, die de ministers Boersma (Sociale Zaken), Van Agt (Justitie) en Lubbers (Economische Zaken) aan de Kamer hebben gestuurd. In een tweede nota van wijzigingen wordt een aantal, veelal slechts technische, veranderingen voorgesteld. Het wetsontwerp is hiermee rijp voor de plenaire behandeling. ,S ■c- ït: S'a tot actie van het weer Vooruitzichten voor donderdag.' WEERRAPPORTEN WEERRAPPORTEN 18 0 Stern werd door de autoriteiten in het kamp, dat bij de stad Kharkov in de Oekraïne ligt, tot opsluiting in een strafcel veroordeeld, omdat hij een brief had geschreven over het leven in het kamp. De arts is indertijd veroordeeld op basis van een zeer dubieuze aantijging als zou hij in zijn functie als arts geld en goederen hebben aangenomen die hem niet toe kwamen. Op 24 en 25 maart zal in Amsterdam het Stern-tribunaal bijeenkomen. DEN HAAG (ANP).De Russische dissidente arts Mikhail Stern, die in 1974 een straf van acht jaar dwangarbeid kreeg opgelegd, heeft tot afgelopen zon dag tien etmalen lang in een onverwarm de strafcel gezeten. Hij mocht daar zijn bovenkleding niet dragen en hij kreeg een rantsoen van water en vier ons brood per dag. Weer in binnen- en buitenland 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0 0 0 1 0.4 0 13 0 Wat betreft het beroepsrecht tegen het afwijzen van initiatiefvoorstellen van de ondernemingsraad is nadere studie nodig, volgens de ministers. Het dwingen van de ondernemer om iets te doen wat hij niet van plan was, gaat veel verder dan hem te noodzaken een voorgenomen besluit niet uit te voeren. Het wetsontwerp bepaalt daarom dat de gewenste gegevens gekanaliseerd dienen te worden verstrekt. De wet verbiedt niet dat afzonderlijke ondernemingsraadsle den zich in het bedrijf over bepaalde onderwerpen nader oriënteren. Maar een algemene verplichting van de onderne mer of van ondernemingsfunctionarissen om op alle vragen te antwoorden lijkt de bewindslieden niet redelijk. Soeharto vreest dat door recente uitlatingen van minister Pronk de levering van de fregatten, die door de RSV worden gebouwd, niet zal doorgaan. Pronk had op 13 februari op een openbare bijeenkomst in Amsterdam gezegd: „Ik kan me niet voorstellen dat welk lid van de Nederlandse regering dan ook op dit moment na de inval in Oost-Tïmor medewerking zou kunnen geven aan leverantie van militair materieel aan Indonesië”. Hij liet zich verder ontvallen dat er een kabinetsbesluit bestaat, waarin is vastgelegd dat voor het verlenen van een exportver gunning voor de leering van oorlogsmaterieel van een land dat veel ontwikkelingshulp van Nederland ontvangt, vooraf de goed keuring van de minister van Ontwikkelingssamenwerking ver eist is. In Djakarta houdt men er rekening mee dat als de in 1974 verleende exportvergunning opnieuw aan minister Pronk zou worden voorgelegd, hij zijn veto erover zou uitspreken. Als $lat zou gebeuren, zo speculeert men in de Indonesische hoofdstad, dan zal ambassadeur Joewono niet naar zijn post terugkeren. Deze gang van zaken was voor de PSP aanleiding om niet alleen Pronk, maar ook zijn collega's Lubbers (Economische Zaken) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) in de Kamer te interpelleren. Volgens het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Indonesische ambassadeur voor zijn vertrek gesproken met de WD-leider Wiegel, die heeft gezegd dat Indonesië zich geen zorgen behoeft te maken. De order op de oorlogsschepen beloopt een bedrag van meer dan 500 miljoen gulden. „Zij is dus zeer belangrijk voor de werkgelegenheid in de Nederlandse scheepsbouw. Ook een socialistische regering-Den Uyl zal zich daarom niet kunnen veroorloven om door een annulering van de exportvergunning duizenden werklozen in de scheepsbouw te krijgen”, zo zou Soetopo Joewono te horen hebben gekregen. De groep wil onder meer dat onmiddellijk de achterblijvende sociale voorzieningen voor rij schoolhouders en instructeurs wordt aangepakt, bijvoorbeeld door collectieve verzekeringen. gadering definitief besloten. Het wantrouwen van de WD ten aan zien van de bedoeling van het kabinet met de nieuwe opzet voor de ondernemingsra den wordt van de hand gewezen. Al veran dert de ondernemingsraad principieel niet van karakter, toch kan er worden Twee broers in Arnhem kregen het afgelopen weekeinde zo’n ruzie met elkaar dat de politie erbij moest komen. Tijdens een gesprek met de politie wond een van hen zich zo vreselijk op, dat hij een flesje tabletten greep en de hele inhoud opat. De politie vreesde het ergste en wilde de man voor zijn eigen veiligheid naar het ziekenhuis laten brengen. De man stribbelde zo tegen dat'de rechtsdie- naren geweld moesten gebruiken. Bij die handeling sneuvelde een deel van het meubilair. Eenmaal in het ziekenhuis bleek, dat de man een onschuldig vitami nepreparaat had ingeslikt. In het afgelopen jaar is het aantal ver keersongevallen, waarbij mensen werden gedood of gewond, toegenomen. Volgens gegevens van het CBS zijn in de periode januari tot en met november van het vorig jaar 2230 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Het jaar daarvoor waren dat er 2129. Tevens constateerde het CBS dat het aantal ongevallen waar bij alcohol in het spel is, snel toenemen. Een lawine van modder, rotsblokken en water heeft in twee dorpen in de Argen tijnse provincie Jujuy aan zestien mensen het leven gekost. Onder de slachtoffers waren tien kinderen, zo hebben autoritei ten in het getroffen gebied gisteren bekendgemaakt. De laatste grote kudden wilde dieren in de wereld zijn gedoemd tot uitsterven. Binnen vijf tot tien jaar, zo hebben des kundigen uitgerekend, zullen de grote kudden olifanten, neushoorns, leeuwen en andere wilde dieren die vroeger de Oost- afrikaanse vlakten bevolkten, volledig verdwenen zijn. Cuba heeft de grens van zijn territoriale wateren verlegd tot twaalf mijl, terwijl het zijn visserijzone heeft uitgebreid tot 200 mijl. Dit is gisteren officieel in Havana bekendgemaakt in de vorm van twee decreten die de Raad van State heeft goedgekeurd Aan de fruitveiling te Geldermalsen zijn gisteren de eerste kasaardbeien van dit jaar geveild voor de prijs van 15,30 gulden per doosje. In een ziekenhuis in Breda is gisteren de man overleden, die zich zondagmiddag in Breda in brand had gestoken. De man, die 24 jaar oud was, had moeilijkheden met een vrouw die was ondergebracht in een tehuis voor ongehuwde moeders. Toen zijn pogingen met haar in contact te komen faalden, overgoot hij zichzelf met benzine, ging in zijn auto zitten en opende zijn aansteker. De vonk bracht de benzi nedamp tot explosie. Wegens brandstichting in haar eigen loonconfectiebedrijf in Kerkrade op 20 maart van het vorig jaar, heeft de Maas trichtse officier van Justitie gisteren tegen een 49-jarige vrouw uit Kerkrade vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf en behandeling door een psychiater geëist. Als gevolg van een trap door zijn paard is de 60-jarige landbouwer A. Hack uit Kruisland gistermiddag om het leven gekomen. De man bracht zijn vierjarige merrie naar een weiland en werd daar door het dier in het middenrif getrapt. In Hoogeveen zijn twee Rotterdammers aangehouden die bezig waren een tele fooncel te kraken. De mannen hadden toen voor 285 gulden aan kwartjes op zak. De mannen hebben bekend de laatste weken 35 telefoonautomaten te hebben gekraakt. De totale buit was 2250 gulden. De aangeriehte schade was vele malen groter. -1 -3 -2 1 -3 0 -3 1 1 -4 -3 5 8 1 6 -1 -6 -4 -16 -6 -2 -3 1 -5 4 9 10 -7 6 -9 -2 2 -0 -5 -0 -5 8 1 17 12 8 0.3 0 0 0 0 0.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0.1 Uit Pronks verdere uitlatingen kon nog worden opgemaakt dat de uitvoervergunning voor de drie oorlogsschepen die nu op Nederlandse werven worden gebouwd voor Indonesië, aan de werven is verstrekt zonder dat de goedkeuring van de minister van Ontwikkelingssamenwerking werd gevraagd Tachtig percent van de bevolking in West-Duitsland, Denemarken en het Vere nigd Koninkrijk woont in steden van 20.000 inwoners en meer. De 258 miljoen Europeanen (de bevolking in 1974) wor den meer en meer stadsmensen, zo blijkt uit cijfers afkomstig van de dienst milieu zaken en consumentenbelangen van de Europese Commissie. In Nederland, Bel gië en Frankrijk woont 70 percent van de bevolking in steden van meer dan 20.000 inwoners. In Luxemburg is dat percenta ge 65, in Italië en Luxemburg ligt het bij de 50. zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen onbew h. bew. zw. bew. onbew onbew. onbew. h. bew. onbew. regen onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew onbew. zw. bew. geh. bew. onbew onbew. zw. bew. zw. bew onbew. onbew. sneeuw onbew. zw. bew. 1. bew. 5 5 5 4 6 4 5 5 5 5 5 17 (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA. De Indonesische president Soeharto heeft zijn ambassadeur in Den Haag, Soetopo Joewono, naar Djakar ta teruggeroepen. Voor routine-overleg, zo heet het officieel, maar volgens goedingelichte kringen in de Indonesische hoofd stad houdt de onverwachte reis van Joewono verband met een debat in de Tweede Kamer donderdag over de levering van Nederlandse fregatten. Ambassadeur Soetopo Joewono vertrok zaterdag samen met zijn hoogste financiële adviseur en andere naaste medewerkers. 2 7 15 10 -0 0 3 24 11 28 3 15 6 4 6 -5 4 3 13 7 18 23 19 1 zzo z n w.st, wnw zzw z w.st. w wnw w.st. nw w.st. zo ono nw nw ono zw nnw w.st. zo nno wnw nnw wnw o zzo nno w.st. zzo nnw De huidige rij-opleiding zal moeten worden aangepast aan de eisen van het verkeer van vandaag „Niet alleen wat in het centrum van een stad rijden, maar ook met een volgeladen auto een lange rit maken”, aldus de heer Nijmeijer. De vrees van de PvdA dat de onderne mingsraad ook bevoegdheden zou kunnen krijgen op het gebied van primaire arbeidsvoorwaarden, vinden de bewinds lieden ongegrond, mede omdat het aantal ondernemingen, waar geen cao van kracht is, afneemt. Als men een onderne mingsraad zou verbieden zich met een onderwerp bezig te houden, waarmee ook de vakbeweging zich bezig houdt en de ondernemer wil op dit punt geen overeen komst met de vakbeweging sluiten bereikt men dat er geen enkele werknemersin- spraak meer is. De BTW van 18 percent moet worden afgeschaft. De rijscho len menen dat hun werkzaamhe den beschouwd moeten worden als onderwijs. „Het geven van autoles zou eigenlijk uit de com merciële sfeer moeten worden gesproken van maatschappijhervormen- de voorstellen. In dit verband, zeggen de ministers, moet niet zozeer worden gedacht aan de samenstelling van de ondernemingsraden als wel aan de uit breiding van hun bevoegdheden. Waar men zich in Djakarta ook bezorgd over maakt, is het besluit van het congres van de PvdA om de stopzetting van de Nederlandse hulp aan Indonesië in het verkiezingsprogramma van de PvdA op te nemen. Men ziet hierin een groeiende vijandige gezindheid van een belangrijk deel van het Nederland se volk ten opzichte van Indonesië. (Van onze parlementsredactie) WAALWIJK. De WD vindt de plannen van de regering met betrek king tot de grondpolitiek onaanvaard baar. Dit verklaarde fractieleider Wie gel gisteravond op een bijeenkomst in Waalwijk. Volgens Wiegel is een meer derheid van de CDA-kiezers eveneens tegen de plannen, maar hij achtte het desondanks dubieus of het CDA samen met de WD front durft te maken inzake de grondpolitiek. Het wetsontwerp levert geen directe bij drage aan een ontwikkeling naar arbei- derszelfbestuur. Daarbij gaat het om andere zaken dan een vergaande mate van medezeggenschap en wel vooral een wijziging van de eigendomsverhoudingen. Omdat voor arbeiderszelfbestuur wel een zekere mate van mondigheid van de werk nemers nodig is kan iedere regeling die deze vergroot indirect een bijdrage tot zelfbestuur betekenen. Wiegel verklaarde dat de CDA- ondertekenaars van het wetsontwerp, Van Agt en Van der Stee, „gegijzeld” zijn door de PvdA en worden geprest om de linkse eisen in te willigen. Volgens Wiegel moeten de boeren niets van de plannen inzake de grondpolitiek hebben. In de ogen van de WD worden de boeren onredelijk en onrechtvaardig behandeld. De Arnhemse politie heeft dezer dagen een 52-jarige Arnhemmer aangehouden op verdenking van mishandeling van een bejaarde vrouw. De man zou de woning van de vrouw zijn binnengedrongen, waarna hij drank eiste. Nadat hem dit werd geweigerd sloeg hij de vrouw met zijn wandelstok op het hoofd, waarop de vrouw bewusteloos raakte. Toen de vrouw enige Uren later bijkwam belde ze de politie die haar naar het ziekenhuis bracht. Dit is pas gisteren bekend geworden. Volgens secretaris W. Steeman van het Stern-tribunaal is mevrouw Stern in hon gerstaking gegaan toen zij hoorde dat haar man in een ijskoud stenen hok was opgesloten. Ze is nu nog in hongerstaking omdat ze haar man wil spreken. Stern is ernstig ziek; hij lijdt aan tbc en een rugge- graatafwijking. De ondernemingsraad kan zelf wel de verantwoordelijkheid dragen voor het geen hij al dan niet bekend maakt, zo zzo verand. ozo wzw zzo zzo zzo zw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis Wiegel had ook kritiek op de verbetering van de EEG-melkprijs. Door tal van lasten verzwaringen, onder andere de „onredelij ke” verhoging van de pachtprijs lijft er niets van over en gaan sommi" iren er zelfs op achteruit. Wiegel dror ‘minis ter Van der Stee met klem op. Brussel een hogere melkprijs te bevt I minister daar niet in slaagt, zi de Kamer ter verantwoor J roepen”, aldus Wiegel. Een bindende regeling dat onderne mingsraden contact met de achterban moeten hebben, willen de ministers niet in het wetsvoorstel opnemen. Aan het adres van de PvdA, die dit wel wil, zeggen zij dat er geen bepalingen over zo’n verplichting kunnen worden opgenomen zonder tevens te regelen hoe dat moet. t er iren er XXXXX4XS3- örussel „Als de hem in veer 3000 rijschoolhouders ach ter zich te hebben, meent dat de belangen van de circa 6000 rij schoolhouders in ons land niet voldoende worden behartigd door de vijf bestaande bonden zoals FNOP, BOVAG en KNAC, die de zaken van de autorijscho len hebben gebundeld in de Commissie Overkoepelende Autorijschoolhouders (COA). De groep ongeruste rijscholen meent dat de top van die COA gezond moet worden gemaakt en dat naar de wensen van de ach terban wordt geluisterd, aldus gisteren de heer G. Nijmeijer uit Borculo, oprichter en voorzitter van de vorig jaar in het leven geroepen werkgroep. Vorige week werd op een landelijke ver- wordt gezegd in antwoord op kantteke ningen van de CDA-zijde. In tegenstelling tot het kabinet zijn de fracties van KVP, ARP en CHU van mening dat het naar buiten brengen van een voorlopig oordeel van de ondernemingsraad (die in de nieu we stijl zondër vertegenwoordiging van de leiding moet vergaderen) de indruk van een ingenomen standpunt zal wekken. gehaald”, zo meent de heer Nij meijer Er zal volgens de werkgroep een soort rijtijdenbesluit voor rijschoolhouders moeten komen, waarbij de te maken uren wor den beperkt. Financieel is dit nu nog niet mogelijk, omdat bij een veertigurige werkweek de lesgel den van gemiddeld 28 per uur tot ruim 40 per uur zouden moeten worden opgeschroefd, om het inkomen voor de rij schoolhouder, die vaak zestig a zeventig uur per week moet wer ken, gelijk te houden. Over deze zaken hoopt de werkgroep te kunnen gaan spreken met de drie organisaties. Een verzoek om dat gesprek zal dezer dagen de deur uit gaan. De ministers zijn het niet eens met de PvdA, die vindt dat het wetsontwerp te weinig steun geeft voor een zelfstandige meningsvorming door de ondernemings raad. Zij blijven bijvoorbeeld bij hun mening dat het zelf verzamelen van inlich tingen en gegevens door ondernemings raadsleden zeer bezwaarlijk kan zijn als al die leden afzonderlijk om bepaalde inlichtingen en gegevens komen vragen. Dat geeft praktische problemen en kan verwarrend werken. UTRECHT. Een nieuw begrip heeft gisteren zijn entree gemaakt op het Nederlandse spoorwegnet: een trein met een doorloopkop. Wat preciezer gezegd: een nieuw intercity treinstel, dat de moge lijkheid biedt na koppeling van het ene treinstel naar het andere te gaan via een gang die gedeeltelijk onder de verhoogde machinistencabines doorloopt. Andere kenmerken van deze nieuwe driewagen- stellen: goed voor 160 km per uur, voor zien van zonwerend glas en van leeslamp jes bij de stoelen en zowel in de tweede als in de eerste klas uitgerust met stoelen met een beenruimte van een meter. Nog een nieuw element: voor het eerst komen met deze treinstellen niet-rokers beter aan hun trèKken" dan rokers, want het aantal zitplaatsen in niet-roken overtreft dat van het aantal zitplaatsen in afdelin gen waar wel gerookt mag worden. De stand is 103-67. Het zal overigens nog even duren voor reizigers met de nieuwe trein kennis kun nen maken- Het eerste stel, dat gisteren van de fabriek Talbot in Aken naar Nederland is overgebracht, werd door een locomotief via Utrecht naar de NS- werkplaats in Leidschendam gebracht. Daar moet eerst de hoogspanningsinstal latie worden beproefd op de Nederlandse bovenleidingspanning van 1500 volt- gelijkstroom, waarna op de Hofpleinlijn en op het traject Den Haag-Vlissingen technische proefritten gemaakt worden. Met ingang van de nieuwe dienstregeling eind mei gaat het eerste treinstel dan in de reizigersdienst rijden tussen Eindhoven en Venlo. Datzelfde gaat gebeuren met de andere zes treinstellen van de protoserie van zeven. De reizigers kunnen dan hun oor deel geven over het nieuwe treintype en NS kan op het traject Horst-Sevenum ervaringen op doen met het rijden met 160 km per uur (tot nu toe rijden in Nederland de treinen maximaal 140 km per uur). De nieuwe treinstellen kosten ongeveer 4,5 miljoen gulden per stuk. Zijn groep vindt ook dat alle examinandi in het bezit moeten zijn van een slip-certificaat alvo rens examen te doen. Het voor het eerst plaats nemen achter het autostuur, zal pas mogen gebeu ren als de adspirant automobilist met goed gevolg een theoretisch ARNHEM (ANP). Een groot deel van de autorijschoolhou ders in ons land vindt het huidi ge niveau van de rijopleiding te laag en is ontevreden over de sociale voorzieningen voor rij schoolhouders en instructeurs. Na een klein jaar van voorberei ding is de „Werkgroep Autorij- schoolbelangen Nederland” klaar met het formuleren van een aantal eisen. Aan het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR), het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de overkoepelende organisatie van rijschoolhouders zal worden gevraagd om spoedig om de tafel te gaan zitten. De werkgroep, die zegt onge- Aantal uren zon 1 tot 7; min. temp.; omstreeks 1 graad; max. temp.: omstreeks 6 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 per cent; kans op een geheel droog etmaal 70 per cent. WOENSDAG 2 MAART Zon- en maanstanden Zon op 7.25 uur onder 1821 uur Maan op 14.47 uur onder 5.14 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.19 uur en 13.41 uur Laagwater 9.07 uur en 21.43 uur, - c CU Kabinet handhaaft opzet ondernemingsraad nieuwe stijl Overwegend droog met vooral later meer opklaringen, ’s nachts geen vorst van bete kenis. S3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2