MINISTER VAN DER STOEL DAAGT TSJECHOSLOWAAKSE COLLEGA UIT GERUCHTEN IN OEGANDESE HOOFDSTAD: Elizabeth Veel slachtoffers in San Salvador vermoordde 43 Angolezen VERENIGD POLITIEK BELEIDSORGAAN VAN EGYPTE, SYRIË EN SOEDAN Incident bij bezoek van Weer geweld in Teheran „Zaïrese bende In Wellington: Gevechten tussen betogers en politie: Assad: t Geen gevolg AANEENGESLOTEN BEESTENSPEL „COPYEERLUST” Duidelijk verschil van mening over toepassing slotakte van Helsinki „Kern van grote structuur van eenheid 2 MAART 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG I 3 r 1 I t i (Van onze speciale verslaggever, Fred Sanders) PRAAG/HILVERSUM. Carel Enke- laar, programmaleider televisie van de NOS, is bereid de Tsjechoslwaakse minis ter van Buitenlandse Zaken Chnoupek tien minuten zendtijd te geven op de Nederlandse televisie. Chnoupek mag zich in een Panoramiek-uitzending, wellicht al in die van aanstaande woensdag, uiten „zoals hij zich dat wenst”. t t 1. (vervolg van pag. 1) Carters boodschap aan Amin werd overhandigd door de Westduitse ambassadeur in Oeganda, die de VS diplomatiek vertegenwoordigt sedert in 1973 de Amerikaanse ambassade in Kampala werd gesloten. n I trijfël door Nico Scheepmaker i Ook Britten opgeroepen naar Entebbe te komen den beschouwd als „broeders en zusters”. AMIN 1 n ding van de vuurwapenwet. j I l 1 Verderop gevolgd door 5 1 L l „Maar hier in deze enge, bekrompen hokken, achter die dikke trahes, in die slaafse, weerloze, gedrukte, angstige hou ding, o! een beestenspel is een gevange nis, een oudemannenhuis, een klooster vol uitgeteerde bedelmonniken, een hospitaal is het, een bedlam vol stompzinnigen” „Maar dit gelukkig typeren van gestal ten is nog iets anders dun het ontleden van karakters”. Het aardige is intussen dat Beets juist inzake die „buitenkant” iets zinnigs opmerkt (in „Verre Vrienden”) over jongensvriendschap: e e e s n s n a 1 Met dit antwoord reageert de NOS op de uitdaging die minister Van der Stoel gisteren in Praag heeft gedaan aan zijn Tsjechoslowaakse collega. Van der Stoel vroeg hem toe te staan tien minuten recht streeks via de tv tot het Tsjechoslowaakse volk te spreken. In ruil daarvoor zou minister Ghnoupek via de NOS tien minuten aan het woord mogen komen. Het idee voor deze uitwisseling - geheel passend in de geest van de slotakte van de Veiligheidsconferen- tie in Helsinki, die immers vrije uitwisseling van informatie en ideeën voorschrijft - werd geboren Het ministerie in Loeanda geeft geen bijzonderheden ovei de vermeende mas samoord in Pangala maar verwijst naar een rede waarin president Neto twee dagen eerder gewag maakte van een „plan-Cobra ’77”. waarmee gewapende groepen vanuit Zaïre in Angola zouden willen infiltreren De oppositie beticht het al 15 jaar rege rende regime van een „gigantische verkie- zingszwendel” en eist’ annulering van de uitslag, alsmede nieuwe verkiezingen. Amin heeft gisteren een groep buiten landers die voor de Oegandese luchtvaart maatschappij werkt, geprezen voor hun verdiensten. Tot de groep behoorde ook een aantal Amerikanen; Amin zei dat deze buitenlanders door de Oegandezen wor- De uitwijzing kwam nadat de regering, die Claramont verantwoordelijk stelde voor de „chaos” in het land, hem drie mogelijkheden had gegeven: huisarrest, een militair commando naar zijn keus of vertrek naar een land van zijn voorkeur. Claramont koos voor het laatste. Vol gens summiere berichten uit San Salva dor wordt er nog steeds gevochten tussen betogers en politie. Er zouden verschillen de huizen in brand zijn gestoken. De redactie van een krant zou zijn bezet. President Hafez-Assad van Syrië bewie rookte het akkoord als de ,kern van een grote structuur van eenheid, waarvoor wij ons in het verleden hebben beijverd, waarvoor wij ons nu inzetten en waarvoor wij in de toekomst zullen werken’ Assad zette met president Anwar Sadat Kandidaat voor de oppositie was kolo nel Ernesto Claramont. Hij is door de regering van president Arturo Armando Molina gisteren op een vliegtuig naar Cos ta Rica gezet. tijdens een gesprek onder vier ogen, dat de beide ministers gistermiddag hadden. „Ik heb de minister verteld dat ik niet kan zien hoe dat optreden in overeenstemming te brengen is met letter en geest van de slotakte van Helsinki”, aldus minister Van der Stoel. „De Tsjechoslowaakse rege ring ontkent dat. Er blijkt een duidelijk verschil van mening te bestaan over de toepassing van de^lotakte. Volgens het Russische persbureau Tass is de aanwezigheid van Amerikaanse oor logsbodems voor de Afrikaanse oostkust een „politieke demonstratie om progres sieve Afrikaanse staten te intimideren”. Het persbureau meent dat men het ver schijnen van o.a. het Amerikaanse vlieg dekschip Enterprise niet mag beschou wen als „een toevalligheid”. Men moet dat echter zien in samenhang met eerdere operaties van Amerikaanse oorlogsbo dems „die in verband stonden met ontwik kelingen in Benin, Ethiopië, Angola en Guinee”, aldus Tass. Het persbureau van het Midden-Oosten, Mena, berichtte dat Soedans deelneming aan het verenigde politieke beleidsorgaan een noodzaak was, ingegeven door net conflict met Israel In feite is er een nieuw De dissidente Tsjechoslowaakse schrijver Pavel Kohout, zo meldt het persbureau Reuter, heeft van de autoriteiten te horen gekregen dat hij moet verhuizen omdat zijn appartement gerenoveerd zal worden door het Praagse comité voor stadsontwikkeling. De schrijver woont op dit moment in het voormali ge Schwarzenbergpaleis dat gelegen is op de schil derachtige 'Hradcanykasteelheuvel gehuwd met een Oegandese, weet echter uit eigen ervaring dat er geen peil is te trekken op Amin’s verklaringen. In 1972 en 1976 werd de voormalige Brit zelf gear resteerd, maar zelfs in de gevangenis toonde hij geen angst voor de Oegandese dictator, en noemde hem een „bloody bas tard”. Astles heeft nu de titel „adviseur voor Britse aangelegenheden”. De laatste maanden hebben Noord- en Zuid-Jemen in Arabische hoofdsteden alarm geslagen over vermeende groeien de Israëlische presentie dicht bij Straat Bab el-Mandeb, de zuidelijke toegangs poort tot de Rode Zee Kolonel Hoessein El-Ghasjemi, stafchef van de krijgsmacht van Noord-Jemen, heeft in een tijdschriftinterview verklaard dat Israel enkele eilanden bij Bab el- Mandeb heeft bezet en dat Israëlische militaire vliegtuigen die uit Ethiopië kwa men het luchtruim van zijn land hebben geschonden De Egyptische marine heeft in de oorlog van 1973 met succes de straat Bab el- Mandeb voor de Israëlische scheepvaart gesloten gehouden en volgens officiële kringen willen de Arabieren m een even front door geopend tegen Israel, aan de zuidelijke Rode Zee, aldus Mena In Wenen hebben gisteren Russische dissidenten die in het buitenland verblijven, aangekondigd dat zij meer informatie zullen gaan verstrekken over de schendingen van de mensenrechten in de Sovjet unie. Andere Russische dissidenten die in het buiten land verblijven, zoals Wladimir Boekovski, Leonid Pljoestsj, Andrei Amalrik en Valery Tsjalidze, zul len meewerken aan de nieuwste actie van het comité. De dissidenten zeiden hiertoe opdracht te hebben gekregen van het comité voor controle op de naleving van de akkoorden van Helsinki door de Russische autoriteiten. Dit comité werd vorig jaar opgericht door een aantal dissidenten in Moskou. tuele nieuwe Arabisch-Israelische oorlog dit weer kunnen doen. „Dit akkoord is het wezenlijke begin van actie in de richting van de eenheid waartoe wij zo vaak heb ben opgeroepen”, zei Numeiri. De man wiens naam niet bekend werd gemaakt, zal vandaag worden voorgeleid, beschuldigd van overtre- „Berg dat zilveren potlood, steek die portefeuille op. gij tekenaar Maak hier geen schetsen Gij hebt geen wilde dieren voor, het zijn ei slechts de vervallen over blijfsels van, zij zijn naar ziel en lichaam gekraakt. Hun aard drukt zich niet meer uit De leeuw stierf in de leeuw; de tijger is dood tn de tijgei Uw tekening zou zijn als een portret naar een lijk ontworpen” Terecht, dunkt me, want het geeft haar fijn aan wat Hildebrand-Nicolaas Beets gedaan heeft: het dagelijks leven, althans dat partje van het leven waar hij mee in aanraking kwam, met een zekere formule- ringswellust beschrijven, bij ontstentenis van fotografie. „Je ziet ze voor je”, geldt in hoge mate voor de figuren die Beets spreekwoordelijk heeft gemaakt: Nurks, Pieter Stastok, Mietje met de kalfsogen, Bruis (van „hoe warm het was, en hoe ver”), Suzanne Noiret, het diakenhuis mannetje, en noem maar op. Kleding, uiterlijk, manier van praten’ je blijft er waaratje niet van in het ongewisse, bij Hildebrand. Alleen. het blijft allemaal buitenkant. Ook Chantepie de la Saus- saye geeft dat in 1904 al grif toe. a s e Volgens het hoofd van de politie dat de leiding had bij de veiligheidsmaat regelen,-zou een schot met het bewuste geweer óp die afstand vrijwel zeker dodelijk zijn geweest. Hij zei dat ande re politiemannen de man ook in het oog haden en dat zij al naar hem op weg waren in de naar schatting 10.000 mensen tellende menigte, toen hun col lega hem overmeesterde. e t s e n t- g e 0 1 t 1 a 1 a t 1 1 t CHARTOEM (UPI). De presidenten van Egypte, Syrië en Soedan hebben gis teren een verenigd politiek beleidsor gaan opgericht voor de geleidelijke ver eniging van de drie landen en het verster ken van de Arabische greep op de Rode Zee. t i- e e t 0 a e ’t 1 e e 1 e VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim geeft geen gevolg aan het verzoek van de VN-commissie voor de Rechten van de Mens bij de Oegandese regering Informa ties in te winnen voer de schending van mensenrechten. Volgens Waldheim zou de in Genève zetelende commissie zelf contact op moeten nemen met Amin. Oeganda is lid van deze commissie. Niettemin worden de geruchten steeds sterker dat ook de Britten in Oeganda op het vliegveld Entebbe worden verwacht om de toespraak van Amin aan te horen. Britse diplomaten in Kampala sinds de verbreking van de diplomatieke banden tussen beide landen gehuisvest in de Franse ambassade onderzoeken het waarheidsgehalte van deze geruchten. Het is zonde dat ik het zeg, maar toen ik de Camera Obscura begon te lezen, verkeer de ik in de veronderstelling dat het om een „aaneengesloten” boek ging, waaruit som mige hoofdstukken zoals De Familie Stas tok. De Familie Kegge en Een Oude Ken nis geïsoleerd konden worden in bloemle zingen, zoals het verhaal van Saidjah en Adinda, en de Toespraak tot de Hoofden van Lebak, uit Multatuli’s Max Havelaar. In werkelijkheid is de Camera Obscura een verhalenbundel van ruim 400 bladzij den, met twee „novellen” (Kegge en Stas tok) van zo’n 100 en zo’n 70 bladzijden en een dertigtal korte en iets langere schet sen, waarvan Een Onaangenaam Mens in de Haarlemmerhout, Gerrit Witse, en Teun de Jager de bekendste zijn, die samen met de andere genoemde verhalen zijn opgenomen in „Verhalen uit de Camera Obscura”; een samenvatting van de belangrijkste spelmomenten. LOEANDA (AFP). In het Angolese dorp Pangala, 20 kilometer van de grens met Zaïre, zijn zaterdag 43 mensen ver moord door een „bende gewapende man nen, afkomstig uit Zaïre” Dit is gisteren meegedeeld door het Angolese ministerie van Defensie. Ik vind dat een heel ernstige zaak, vooral omdat men ontkent dat kwesties van vrijheid van meningsuiting onderwerp kunnen zijn van overleg tussen verschil lende landen. Vandaar dat ik heb gezegd, dat deze kwestie een schaduw werpt op de conferentie van Belgrado”. In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado komen de ondertekenaars van Helsinki in juni bijeen Dat is goed geobserveerd van die ouwe Beets, wiens portret met de bakkebaar den we allen kennen. Hij werd niet voor niets 89 jaar, maakte niet voor niets zelf nog 21 drukken van de Camera mee. Toch vertekent dat portret de schrijver van de Camera, want hij was 24 jaar toen hij het grootste deel ervan schreef, even oud als Bomans toen deze Pieter Bas schreef. Het is echter niet het portret met baard alleen dat de lezer op een dwaalspoor zet, want ook het bedaagde ouwenmannetjes- proza van Beets wekt de indruk dat de overal optredende Hildebrand, steun en toeverlaat van de verstandige en redelijk denkende mensheid in de Camera- verhalen, een heer van middelbare leef tijd is, van wie ten onrechte vermeld wordt dat hij student te Leiden is. Af en toe echter breekt de jongeling uit Hilde brand los, bijvoorbeeld in „Het Beesten spel”, ais hij even het Vuur uit zijn sloffen opent op de dierentuin uit zijn tijd. Beets op zijn best!: Volgens het officiële Russische persbu reau is het verschijnen van Amerikaanse oorlogsbodems ditmaal een „interventie”, gericht tegen Oeganda. Volgens dit Mos- kouse commentaar beweren de Ameri kaanse autoriteiten ten onrechte dat Oeganda’s autoriteiten „een groep Ameri kanen verbieden het land te verlaten” De bende zou hebben bestaan uit „Angolezen en Zaïrezen onder leiding van drie Europese huurlingen” Dit gesprek was geheel gewijd aan de ernstige bezwaren die de Nederlandse regering heeft tegen het optreden van de Tsjechoslowaakse autoriteiten tegen de groep Charta ’77. Leden van deze groep, die in een openbaar manifest hebben geklaagd over het gebrek aan vrijheid in Tsjecho-Slowakije, zijn sinds het begin van dit jaar op allerlei manieren (arresta ties, telefoon afsnijden, ontslagen, aanvallen in de pers) door het Tsjechoslowaakse regime bestreden. Het Angolese ministerie waarschuwt „gewapende benden, huurlingen en hun helpers” dat dergelijke wandaden, begaan vanuit het buitenland, „niet lang ongestraft kunnen blijven’ Het Angolese leger zal „alle noodzakelijke maatregelen nemen om herhaling te voorkomen”, aldus het communiqué om na te gaan wat er is terechtgekomen van de uitvoering van de afspraken van Helsinki. Het anderhalf uur durende gesprek tussen Van der Stoel en Chnoupek verliep in een zeer koele sfeer. „Beleefd en openhartig’,’, noemde Van der Stoel het gesprek, wat in diplomatieke taal betekent dat men wederzijds geen enkele sympathie had kunnen opbrengen voor eikaars idee. „Het idee van de Tsjechoslowaakse regering is dat de communisti sche partij, als voorhoede van de arbeidersklasse, wel zal uitmaken wat wel en niet overeenkomstig de slotakte van Helsinki is”, aldus minister Van der Stoel. Een van Amin’s raadgevers, de vroege re RAF-piloot Bob Astles, heeft gisteren verklaard dat Amin op Entebbe vooral zal spreken over de buitenlandse, en speciaal de Amerikaanse, financiële hulp aan Oeganda. Astles verzekerde dat de 240 Amerikanen niets te vrezen hebben. Amin zou vooral willen bewerkstelligen dat meer Amerikanen naar Oeganda komen om er te werken Astles, Brit van geboor te, maar al twintig jaar in Oeganda en Volgens mejuffrouw Ljoedmila’ Alexejeva, een prominente dissidente die onlangs naar het buiten land mocht vertrekken, heeft het comité besloten zijn banden met de 35 landen die het akkoord van Helsin ki ondertekend hebben, aan te halen. In een brief aan westelijke correspondenten in Tsjecho-Slowakije noemt Kohout het bevel „een vorm van deportatie”. De Camera Obscura van Hildebrand (is: Nicolaas Beets) en de feilloze karakteris tiek die Potgieter van de Camera gaf („copyeerlust des dagelijkschen levens”), razen nu al ruim 125 jaar als een motor met zijspan door de Nederlandse litera tuur. Je kan geen beschouwing over het boek waarvan Beets’ belangrijkste bio graaf, Chantepie de la Saussaye, schreef: „Met de Camera in de hand treedt Beets den tempel der onsterfelijkheid binnen, dit boek zal in Nederland nooit vergeten worden” opslaan, of het citaat van Pot gieter wordt vermeld. Kort voordat de vorstin het parle mentsgebouw in Wellington verliet, werd op ongeveer 20 meter van het punt waar Elizabeth zou passeren, een 28-jarige man overmeesterd die juist het geweer uit een foedraal had gehaald. Degene die de man onschade lijk maakte, was een politieman die zijn dienst wat vroeger had beëindigd om de Britse koningin te zien die de zitting van het parlement kwam openen. WELLINGTON (UPI). In de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, Wel lington is gisteren een man met een geladen luchtdrukgeweer aangehou den in een menigte, die wachtte op koningin Elizabeth van Engeland. „De jongensleeftijd is waarlijk zo kwaad niet voor de vriendschap, daar het toch welbekend is dat deze het geluk bemint. Ja, ik zou bijna de jongenstijd de allergeschiktste voor een wederzijdse genegenheid achten. De latere jongeling schap moge nog even belangloos zijn en evenmin afhankelijk van maatschappelij ke scheidsmuren van rang, stand, en wat dies meer zij, maar zij is te rijp; men kent alsdan elkander te veel, te veel van nabij; men heeft reeds te veel kijk op de inwen dige mens! Een jongen is geheel buiten kant!”. „Het gemeenschappelijke beleidsor gaan zal zo gauw mogelijk de noodzakelij ke funderingen leggen voor de promotie en de consolidering van de unionistische betrekkingen tussen de drie landen en stappen nemen voor de toepassing”, zo stond in een gemeenschappelijke verkla ring TEHERAN (UPI) In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn in het afgelopen weekeinde drie „terroristen” door de poli tie doodgeschoten. Dit hebben officiële woordvoerders gisteren bekendgemaakt. De politie zei dat de slachtoffers op de politie vuurden. Deze beantwoordde het vuur en doodde de drie mannen. Zij zou den verdacht worden van terroristische activiteit. Vorige week dinsdag doodde de politie twee vrouwen, die ook terroristen genoemd werden. De oppositie had protest aangetekend bij de nationale kiesraad. Een uitspraak wordt eind deze week verwacht. De beto gers hadden gezworen hun acties zo lang te zullen volhouden. van Egypte en president Jaafar el- Numeiri van Soedan zijn handtekening onder het akkoord m het „Vblkspaleis” van Chartoem, aan het slot van een confe rentie van twee dagen Assad en Sadat, de leiders van de twee belangrijkste Arabische staten in oorlog met Israel, richtten in december van het vorig jaai een gemeenschappelijk be leidsorgaan voor non beide landen op Het akkoord van gisteren bezegelt Soedans deelneming aan het project De Egyptische minister van Buiten landse Zaken Ismail Fachmi verklaarde dat het nieuwe project een groot gebied bestrijkt „van de Middellandse Zee tot het hart van Afrika en daarom is het van grote betekenis” De verhalen in Keniase kranten over aanwezigheid van Cubanen in Oeganda worden steeds sterker. Het zou volgens een van de dagbladen „wemelen” van Castro’s militairen in het land van Amin. De Cubaanse leider is overigens in Libië aangekomen voor een 'staatsbezoek. De ontwikkelingen in Oeganda zullen onge twijfeld een van de hoofdthema’s zijn in de gesprekken tussen Kadaffi en Castro. Libië is mede-financier van Uganda Air, leverde Mirage-straaljagers voor Amin’s luchtmacht en schonk de Oegandese dic tator 200 luxueuze Mercedes- automobielen om buitenlandse gasten te kunnen ontvangen. Sadat en Assad hielden na hun terug keer in Cairo een persconferentie. Laatst genoemde zei dat er „positieve aanwij zingen” zijn over een nieuwe Amerikaan se rol bij het bevorderen van een Arabisch-Israelische vredesregeling. Maar Sadat voegde hieraan toe dat geen terugkeer zal plaatshebben naar de staps gewijze benadering van de vorige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger Onder de positieve aanwijzingen waar van Assad gewag maakte, somde hij op president Carters besluit terug te komen van de levering van luchtdrukbommen aan Israel en tegenkanting tegen Israëli sche oliewinning in de Golf van Suez. Het oproer kwam nadat de betogers, aanhangers van de op 20 februari bij algemene verkiezingen verslagen centrum-linkse oppositie, het stadscen trum hadden bezet. SAN SALVADOR (DPA). In de hoofdstad San Salvador van de gelijkna mige Middenamerikaanse staat zijn giste ren volgens officieuze berichten „tien a 100” slachtoffers gevallen bij gevechten tussen betogers en de politie. Oegandese vluchtelingen die in Tanza nia en Kenia zijn aangekomen, hebben verklaard dat er ware slachtingen worden aangericht onder de Acholi en Langi- stammen in Oeganda. Amin meent dat de complotten tegen hem vooral door leden van deze (christelijke) stammen zijn beraamd. Er wordt gesproken over massa-executies en het uitmoorden van nederzettingen. Vooral de Keniaanse bronnen zijn echter niet altijd even betrouwbaar. De betrekkingen met Oeganda zijn al geruime tijd zeer gespan nen en de rivaliteit tussen beide landen is groot. e n n n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3