Woensdag in Haarlem opening van vijftiende en grootste supermarkt Geef lijst met functies van saadsleden en ambtenaren De Brulboei gaf geld te vroeg uit Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. I Nutsspaarbank luidt J. H. Muntinga uit Een lezer van de IJmuider Courant of Beverwijkse Courant weet wat er aan de hand is in de wereld. Beverwijkse Courant 4.95 1.25 4.00 11.95 I I Prima! Al het nieuws uil eigen stad, dorp en omgeving en uit de rest van de wereld elke dag uit de eerste hand. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I bedrijfsportret GENIET van I I I I I I I h CHILI-BIJEENKOMST Raadsleden Porck en Knijper vragen: TIJDENS GEZELLIGE RECEPTIE Plaats Hokje zwart maken en de bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Damiate Pers, Antwoordnummer 416, Haarlem. U maakt dan eerst twee weken gratis kennis met de krant en ontvangt daarna nog eens een korting van twee weken op uw abonnementsgeld. U krijgt de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant dus de eerste X 4 weken gratis! WERELDWINKEL MAART 19 7 7 1 IJMOND 6 E Halve cent Onderbewinkeld e i I Noteer ons daarom voor een jaarabonnement kwartaalabonnement op de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant) Naam Ad res_ aankruisen wat gewenst wordt. HET CULINAIRE HART VAN HAARLEM verkoopruimte, en I BRIE van de MAT WEKELIJKSE GULDENS-GOEDKOPER PRIJZEN ONTDEK n d ii d is d L CRABSALADE H dt kt Tc d< B dt fa V( w OI id p] zc II b( m v-< •tu hi dt d( f; I I VLAAIEN HAARLEM/VELSEN Woens dag opent ondernemer D. Kat op de Planetenlaan in Haarlem-Noord zijn vijftiende en grootste Kijk grijp supermarkt. Twaalfhonderd vierkante meter een koffiebar, warme bakkerij ambachtelijke slagerij. Ruim hon derd mensen zullen in dit filiaal werk vinden. Op het dak een par keerplaats voor 56 auto’s en een lift om in de winkel te kunnen ko men. Dat heeft hij nooit kunnen dromen toen hij zo’n vijfendertig jaar geleden als kleine zelfstandige tot ’s avonds laat zijn grutterswa ren met een bakfiets in de IJmond- gemeenten aan de man bracht en al snel besloot daarin verandering te brengen. SHERRY BONBONS Zelfbediening MINERVOIS F DINSDAG l Mi ADVERTENTIE i Lage kosten door regionale vestiging filialen grote kracht van De Kijkgrijp door Cor Boos te I* Gedempte Oude Gracht 102 Tel. 326739 Ook gevestigd in: Amsterdam, Bussum en Hilversum p] zc ja d< b< Superieure kwaliteit déze week 100 gram van 1.65 voor (geldig t/m 5 maart a.s.) en Gemaakt van FANCY CRAB met vet arme mayonaise! déze week 200 gram van 6.00 voor G Wat de parkeerplaats op het dak be treft: „ik hoop maar dat de mensen de helling niet te stijl vinden, mij viel het een beetje tegen, maar er is genoeg ruimte in de naaste omgeving. Boven dien zullen velen met de fiets komen, want er zijn toch nog niet zoveel gezin nen met twee auto’s. Als hij achterom kijkt hoeveel tijd en energie het allemaal heeft gekost, zou hij net zo goed eigenaar van een specia liteitenwinkeltje willen zijn, want hij heeft het nog steeds zo druk als een klein baasje. Van een drieweekse vakan tie is tot op heden tenminste nog niet veel terecht gekomen, al wordt dat wel gecompenseerd door een riante villa in een stuk bos in Santpoort, waar bij bij voorkeur in de tuin werkt als bedrijfs- problemen hem bezighouden. consumeerd dat we niet eens meer in staat zouden zijn het thuis te bezorgen”. Door de veertien zaken wordt nu al per week zevenduizend kilo verpakkingsma teriaal teruggebracht naar Velsen, dat naar Van Gelder gaat voor recycling. Duidelijker spreekt misschien de inhoud van het centraal magazijn, dat momen teel wordt vergroot en dan 140.000 ku bieke meter levensmiddelen en non- foodprodukten kan bevatten. Per jaar gaan er alleen al bijna tweeduizend koeien, zelf geslacht, naar de Kijkgrijp- supermarkten. VELSEN De gemeenteraadsleden J. Porck (PvdA) en D. Kuijper (Progressief Veeelsen) hebben middels schriftelgke vragen aan het college van B. en W. hun verontrusting uitgesproken over de opeenhoping van functies binnen het gemeentelijk bestel. Zij stellen het colle ge voor een lijst aan te leggen van alle functies die door de leden van het college, door de raadsleden en door de ambtenaren die bij de beleidsvoorberei ding beetrokken zijn, worden uitgeoefend. Vele collegas, oud-collegas en klanten van de bank waren naar De Schouw getogen om de heer Muntinga de hand te drukken die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de bank verlaat. Bijna tien jaar was hij beheer- deer van het kantoor aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord. Aan de op komst was te merken dat het kantoor onder zijn leiding een grote vlucht had genomen. Net alleen in zakelijk opzicht maar ook in het persoonlijke vlak heeft Muntinga veel voor zijn klanten bete kend. Soms klopte men met persoonlijke problemen bij hem aan. Ook daarvoor had hij een willig oor en diende hij van kundig advies. De wethouder vertelde de commissie leden, dat het buurthuis in een brief van 22 september om geld voor de inrichting van een ontmoetingsruimte had ge vraagd. Men heeft echter niet afge wacht, tot het voorstel B. en W. de verschillende commissies en tenslotte de gemeenteraad had gepasseerd, maar was in december aan het werk geslagen. De commissie financiën wilde echter niet vervelend zijn en hoewel men de waar schuwende vinger opstak, bleek men toch bereid om met het voorstel de kosten te subsidiëren mee te gaan. De helft van de benodigde 14.000 zal ech ter in porties van de normale subsidie worden afgetrokken. Aar die ook een cadeau overhandigde. Voor mevrouw Muntinga had hij een bloemetje. In het slotwoord benadrukte de heer Muntinga de prettige tijd die hij bij de bank had doorgemaakt. Hij dankte voor de fraaie cadeau’s en de bloemen. Op zijn eigen wens ging hij vervolgens met alle meisjes die ooit in „zijn” kantoor hadden gewerkt op de foto. Zijn pensionering betekent tevens het vertrek uit Nederland. Met zijn Engelse vrouw zal de heer Muntinga zich vesti gen in Zuid-Engeland waar hij zich geheel zal overgeven aan zijn grote hob by, postzegels verzamelen. uit Limburg; steeds verse aanvoer; keuze uit 6 heerlijke smaken; groot model déze week 4$ S van 6.45 voorWi"TW Over publiciteit zegt de heer Kat! „Daar ben ik niet zo gek op, maar ik heb gemerkt dat het personeel het leuk vindt als er over ons bedrijf wordt geschreven. Vanmorgen kwamen er nog drie tegelijk met een krant bij me waarin stond, dat we de centrale maga zijnruimte met 70.000 kubieke meter gaan vergroten. Ja, moet je je voorstel len, straks blijkt dat de magazijnruimte economisch gezien weer te groot is voor 15 supermarktenEn dat illustreert dan waarom het onmogelijk is klein te blijven als je eenmaal een bepaalde weg bent ingeslagen”. ker nog een goede omzet te behalen. Als ik opnieuw moest beginnen zou ik het daar zeker in zoeken. Bovendien is het toch zeker een gunstige ontwikkeling dat vele vakmensen (en ik heb ze graag) die voorheen een kleine eigen zaak had den in de moderne supermarkten volle dig tot hun recht komen en niet meer zoals voorheen zeven dagen per week hoeven te werken”. De heer Kat heeft er schik in dat in zijn zaak aan de Plane tenlaan een nieuw systeem is geïnstal leerd waarbij de van de koelinstallaties afkomstige warmte wordt gebruikt om het magazijn te verwarmen. Bijzonder in zijn nopjes is hij met de hulp op zaterdagen van scholieren, die het nauwgezet en vriendelijk doen en de part-time krachten in staat stellen die dag in het gezin te vertoeven. „Het zou wel jammer voor ze zijn als de zater- dagmiddagsluiting er doorkomt, want ze verdienen er een aardig extraatje mee”, verduidelijkt hij. Nadere informaties over de boycotac tie en over de Chiliiavond worden ver strekt door de Wereldwinkel in de BJoemstraat, hoek De La Reystoaat in IJmuiden. De onstuitbare groei? Er is volgens hem eigenlijk nooit een weg terug mo gelijk geweest. Daarbij mag niet onver- De directie was eveneens vol lof over de man aan wie het kantoor aan de Wijkerstraatweg was toevertrouwd. Na mens de directie van de Nutsspaarbank West-Nederland sprak de heer A. Ver beek. Hij riep de ingrijpende administra- tieeve veranderingen in herinnering die het bankwezen de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. „Alles moest veranderd worden, maar u wist zich uitmuntend aan te passen. Ik weet dat u daarbij veel steun heeft ondervonden van uw echtgenote,” zo meldde Verbeek in zijn toespraak. Hij dankte de scheidende kantoorbeheerder voor zijn inzet. Als uiting voor de waardering overhandigde hij de heer Muntinga een fotocamera. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer J. W. van der Aar, rayon directeur van de Nutsspaarbank voor de IJmond. Hij sprak zijn bewondering uit over het enthousiasme waarmee de heer Muntinga tot de allerlaatste werkdag zijn krachten heeft gegeven voor het bedrijf. „Zelfs de jongste loot van onze bank, de reizen, heeft u in Velsen-Noord tot ontwikkeling gebracht. Daar heb ik erg veel respect voor”, aldus Van der wel een goedkope klank heeft, maar dat hij er steeds naar heeft gestreefd de zaken een verzorgde indruk te geven. De zelfbediening sloeg aan en er kwam een tweede 'winkel in Beverwijk, een derde in IJmuiden. Van zelfbedieningszaken werden het in 1960 supermarkten naar Amerikaans voorbeeld, met oppervlakten van „wei” 500 vierkante meter (nu 1200). Een novum voor die tijd was de auto matische kasSa, die zonder tussenkomst van de cassière het wisselgeld in een bakje deponeerde. De verkoop van huis houdelijke artikelen (non food) was eveneens een nieuwtje. De Kijkgrijp su permarkt aan de Anthony Fokkerlaan in Haarlem was toendertijd de modernste in ons land. Daarna heeft de ontwikke ling zich snel doorgezet en thans is het supermarkt-systeem even vertrouwd als indertijd de kruidenier op de hoek. De heer Kat: „Als ik door een winkel loop heb ik nog wel eens de neiging te vragen of ze het kunnen vinden, maar dan merk ik dat daar geen prijs meer op wordt gesteld. De mensen willen zelf zoeken en beslissen over de aankoop. Manuel de la Calle de méést gedronken sherry 10 verrukkelijke variaties deze week van 6.95 voor fijne gesorteerde Engelse bonbons, door de lage ponden-koers nu een doos van 'A pound déze week *3 C|1 van 4.25 voor WBVV De twee raadsleden willen van het college verder weten welke stappen het kan ondernemen wanneer één persoon functies verenigt die inhoudelijk strijdig met elkaar zijn. Enfin, woensdag opent hij niet zonder trots, zijn tot nu toe grootste, door de Beverwijkse architect Jan Bleeker ont worpen en Smits Bouwbedrijf gebouwde, supermarkt aan de Planetenlaan in Haarlem. „Als het op meid blijven dat de heer Kat in ieder mooi leegstaand pand een verkoopruimte ziet voor levensmiddelen en, het klinkt merkwaardig, maar dan in de eerste plaats omdat dat voor de mensen die er wonen makkelijk zou zijn. Opvallend is ook dat in zijn bedrijf tientallen voor malige kleine zelfstandigen het geregelde leven hebben gevonden, waar hij in zijn jonge jaren zelf naar uitkeek. Hoe het allemaal is begonnen? In 1949 opende de jonge ondernemende D. Kat in Velsen-Noord de eerste volledige zelf bedieningswinkel van ons land. Het was een gok, want de mensen waren gewend bediend te worden en de bestelling thuisbezorgd te krijgen. „Alles moest van te voren door ons worden afgewo gen en verpakt. Na een half jaar werd duidelijk dat er levensvatbaarheid in zat”. Hij haalde wel de woede van een paar honderd collega’s op zijn hals, want ze werden min of meer verplicht ook op dit systeem over te gaan. Met hetzelfde personeel kon de omzet worden verdub beld en dat maakte goedkopere prijzen mogelijk. Elke week werd op een dag (in de zaak de „dolle dinsdag” genoemd) een tafel opgesteld met aanbiedingen. Hij vertelt nu dat daar geen cent op werd verdiend. Van heinde en verre kwamen de klan ten lopend of fietsend naar Velsen om er van te profiteren. Auto’s waren er toen nog niet in de gezinnen waar de zaak het van moest hebben. De heer Kat zegt dat de naam „Kijkgrijp” misschien Namens het personeel overhandigt de heer H. C. van Hulst, voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Muntinga een ca deau. Penningmeester T. Zwier en de echtgenote van de heer Muntinga kijken toe. Momenteel bestaat er slechts een lijst waarop de functies zijn opgesomd die door de leden van het college in hun hoedanigheid als burgemeester of wet houder, worden vervuld. VELSEN Donderdagavond organi seert de Central Unica de Trabajadores (CUT) een bijeenkomst in de Hoeksteen aan de Willem de Zwijgerlaan 72 Santpoort. VELSEN-NOORD. Tijdens een zeer geanimeerde receptie hebben personeel en cliënten van de Nutsspaarbank maandagmiddag afscheid genomen van de heer J. H. Muntinga. Oe receptie werd gehouden in De Schouw in Velsen- Noord. In een toelichting wijzen de beide raadsleden erop dat al menigmaal in de raad en in de commissie Personeelszaken en Organisatie is aangedrongen op een onderzoek naar de cumulatie van func ties van zowel het college, als van ambtenaren en besturen van organisa- ties, die geheel of grotendeels door de overheid worden gesubsidieerd. Regel matig wordt ervaren, aldus de twee raadsleden, dat dezelfde personen optre den in verschillende functies. „Het be treft daarbij dikwijls functies die be leidsbepalend zijn en waarbij een func tie controlerend over de andere behoort te zijn”, aldus Porck en Kuijper. Zij merken op dat deze verewevenheid niet uitsluitend een Velsense aangele genheid is, maar ook landelijk een pro bleem vormt. De verontruste leden drin gen eer op aan ernst te maken met de spreiding van kennis, macht en inkomen. „Immers naarmate er minder sprake is van opeenhoping van functies, zullen er meer mensen aan het daadwerkelïjk besturen kunnen deelnemen en zal der halve ook het draagvlak van de demo cratie worden vergroot. Het bestuur zal meer open zijn, eh die openheid ook gemakkelijker kunnen verdragen”. Het hoofdkantoor en centraal maga zijn is in Velsen-Noord waar de heer Kat mij ontvangt in een sobere maar efficient ingerichte directieruimte be hangen met bouwtekeningen. Hij maakt niet de indruk van een gearriveerd man, die wel eens even zal vertellen wat zijn succesformule is. Goedbeschouwd heeft hij er nooit naar gestreefd leider van een onderneming te worden waar twaalfhonderd mensen op de loonlijst staan (500 full-time). VELSEN De staf van het buurt huis „De Brulboei” heeft er in de com missievergadering financiën van Velsen ongezouten van langs gekregen. De Brulboei had kosten gemaakt, voor het inrichten van een ontmoetingsruimte in het buurthuis en pas daarna bij de gemeente de rekening gepresenteerd. In duidelijke bewoordingen gaf wethouder H. van der Werff te kennen, dat ieder een eerste de goedkeuring van de ge meenteraad moet hebben, voordat er geld uitgegeven mag worden, ook De Brulboei. Van hem wordt gezegd dat het een harde zakenman is. Hij ontkent het en vertelt hoe hij het personeel waardeert zoals het is en altijd gelegenheid heeft gegeven thuis te raken, onderhandelen aankomt bij de inkoop van artikelen, moet inderdaad een strak beleid worden gevoerd. Maar iemand die hier al jaren komt en een halve cent duurder is mag blijven leveren. Mijn zoon Siem is wat dat betreft wat harder, maar dat brengt zijn leeftijd mee”, voegt hij er aan toe. „Je kunt je ook wel voorstellen dat een halve cent per arti kel bij ons enorm doorwerkt en we hebben natuurlijk de nodige concurren ten”. Hij verduidelijkt dat zijn bedrijfs tak ook nooit zonder meer de kosten stijgingen in prijsverhogingen kon om zetten zoals de producenten. Vraag blijft waar het succes van de Kijkgrijp-zaken aan te danken is. De heer Kat steekt een sprietje op, leunt achterover in zijn stoel en verklaart dat hij gewoon de tijd mee heeft gehad. Het grote voordeel is wel dat alle zaken geconcentreerd zijn in de regio, wat enorme besparingen oplevert op het ge bied van reklame, bevoorrading, decora tie, afvalverzameling en begeleiding. Het is allemaal makkelijk bereikbaar en te overzien. Bovendien is zijn bedrijf aan gesloten bij de Zelfbedienings Inkoop Koöperatie (ZIKO), die in de hele we reld inkoopt (omzet een miljard per jaar). De schaalvergroting beangstigt hem wel een beetje, toen hij begon met zelfbediening had de allerbeste klant een broodmand vol en nu gebruiken ze wa gentjes met een inhoud van meer dan honderd liter. „Er wordt nu zoveel ge- Vin Délimité de Qualité Supérieure. Voortreffelijke wijn uit de Languedoc. Mise d'Origine van 5.75 je j» ter introductie “Ti WW déze week 3 flessen van 14.85 voor In het kader van een boycotactie te gen fruit van Chileense herkomst zal het woord wonden gevoerd door Julio Valdernama Rios. Het programma zal verder worden opgetaisterd door Latijns- Amerikaanse dans- en zanggroepen terwijl de groep Poëzie Hardop het pro gramma „Schatkist”, doodkist of haalt de Junta 1980” zal opvoeren. Wat de nieuwe vestiging aan de Pla netenlaan betreft. Ik wijs hem er op dat de Kamer van Koophandel indertijd be vreesd was dat het schadelijk zou zijn voor de kleine detaillisten in de omge ving, terwijl de dienst Economische Za ken van de gemeente vond dat de komst van de Kijkgrijp juist een gunstige in vloed op het winkelbestand zou hebben. Hoe denkt de heer Kat daarover? „Wel een onderzoek heeft uitgewezen dat in dat deel van de stad naar ik meen 600 vierkante meter onderbewinkeld is. Bo vendien is er zoveel parkeerruimte, ook bij het „Haarlem”-terrein, dat ik wel verwacht dat er mensen met auto’s uit de regio zullen komen. Dat trekt mensen aan, die ongetwijfeld ook bij de al gevestigde zaken zullen kopen. Trouwens bij een supermarkt is altijd, hoe gezellig je het ook maakt, toch altijd sprake van een vervlakking. Als je als kleine middenstander zorgt dat je je specialiseert, ik denk aan een notenbar, kaaswinkeltje en dergelijke, valt er ze-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6