Tweede tunnel bij Velsen moet in 1990 gereed zijn Emancipatie zal een belangrijken plaats innemen Minister en gedeputeerde pleegden woningruil” met ooq op de verkiezingen 8 ïl Buurthuisactiviteiten AAD KOSTO OVER VOLGENDE KABINETSPERIODE NORON Wereldgebedsdag in Velsen-Noord VERDACHT VAN DIEFSTAL IJMOND DINSDAG 1 MAART 19 7 7 9 O Recreatiegebied V elserbroekpolder ui, door Theo Klein «aart een bare Jring iren, een >uw- het den, traat Dit is het tweede interview uit de serie met Noord- en Zuidhol- landse kamerleden, kandidaat-kamerleden of parlementariërs die zich in het bijzonder met voor deze regio belangrijke zaken bezig houden. De eerste aflevering, leen gesprek met Hans de Boer, werd gepubliceerd op 22 februari. den gegeven, aan de provincie. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP Wat minister Gruyters betreft mag de provincie naast de noordelijke overloopsteden Alkmaar, Hoorn en Purmerend een extra bouwplaats uitzoeken ten zuiden van het Noordzeekanaal. Overloop in de verkeerde richting dus, die lange tijd volstrekt taboe is geweest. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland zijn in het algemeen niet ontevreden over de herziene versie van de Verstedelijkingsnota, waarin dat absolute taboe is opgeheven. Maar, zo zei gedeputeerde Van der Knoop maandag in een eerste reactie op de diezelfde dag verschenen nota, daar mogen we niet uit afleiden dat het roer nu om is. Helemaal niet. Er zal alleen wat moeten worden bijgestuurd. En de minister heeft daarbij het roer uit han- Van de knip k (Van onze ’Haagse redacteur) (Van onze Haagse redacteur) Gedeputeerde VAN DER KNOOP Minister GRUIJTERS GS zijn ingenomen met extra bouwplaats in zuiden provincie heeft an een •t twee tevoren emd uit achter en 17 aarlem. d wer- j :rd. t. Plat; tanlow; i An'co nuiden, Ariane, land. dwingend op te leggen aan anderen, zon der daarbij rekening te houden met de maatschappelijke veranderingen. Onvermijdelijk valt de naam Bloe- menhove en de abortuswetgeving. Voor Aad Kosto persoonlijk is het zo klaar als een klontje dat het abortusvoorstel van WD en PvdA, zoals dat door de Eerste Kamer werd verworpen, het absolute uiterste was. Een nieuw voorstel met een grens voor vrije abortus tot drie maan den, zoals door de WD wordt voorge steld, kan zijn goedkeuring dan ook niet wegdragen. Hij zegt: „Het wetsvoorstel van de WD en Partij van de Arbeid, was al een compromis waarmee ik veel moeite heb gehad. Er kan voor mij echt niets meer vanaf. Het zou beter zijn wanneer de WD wat meer discipline in eigen huis zou krijgen. Wiegel moet zijn fracties maar duidelijk maken <^at een gesloten politiek accoord voor twee fracties geldt, in de eerste en de tweede kamer”. Aad Kosto verwacht dat de abortus wetgeving in de komende jaren nog een belangrijke rol in de vaderlandse poltiek zal blijven spelen, evenals de bestrijding van het druggebruik. Kosto en Van Agt hebben het meer dan eens aan de stok gehad wanneer het ging over de liberali satie van het gebruik van soft drugs (hasj, enz.). De Noordhollandse parle mentariër noemt Van Agt onbereken baar, maar vreest tegelijkertijd dat hij het CDA niettemin naar een verkiezings overwinning zal leiden. „Het CDA zal denk ik wat meer zetels krijgen, dan CHU, AR en KVP nu samen hebben. Wij zullen daar niet ver bij achterblijven. PPR zeil zich handhaven en DS’70 zal bijna helemaal verdwijnen, terwijl de groei van de WD afgeremd wordt”, voorspelt hij. Aad Kosto vertrouwt er op dat de kiezers bijtijds in zullen zien dat een regering met de liberalen in feite bete kent het terugdraaien van het sociale pakket. Men moet zich aldus Kosto, rea liseren dat de komst van de WD bij voorbeeld de ontkoppeling (van sociale uitkeringen aan het minimumloon) met zich mee zal brengen. Kosto: „Daarnaast zal de afloop van het loonconflict en de gang van zaken rond de vier belangrijke wetsontwerpen (grondpolitiek, onderne mingsraden, de investeringsrekening en de VAD) die nog aan de orde komen van invloed zijn op het kiezersgedrag”. Mtie in Aad Kosto is 39 jaar, woont met zijn gezin in Groot-Schermer, waar zijn vrouw in de gemeenteraad zit. Hij studeerde aanvankelijk theologie, maar schakelde later over op rechten. Kosto was van ’66 tot ’67 fractiemedewerker van de Partij van de Arbeid en had van ’67 tot ’72 een staffunctie in het bedrijfsleven. Kosto is lid van de Nationale A dviescommisSie Emancipatie en is sinds 7 december 1972 lid van de Tweede Kamer. Hij staat derde op de Noordhollandse lijst, wat een zekere herverkiezing zal opleveren. Cont i; Cor- Jemrix, a; Esso Londen, im ■4 voor aan- 5 De dag 2 tien- ouw- n Be vraag in de af, de n het soci- ’iding zitten zon- neent ■je is by te udige bouw, huis- zorgd Tt de it om dletje f aan it en >m 17 uurt- Aad Kosto teleurgesteld in de houding van de regering. „Het standpunt van het kabinet zoals dat deze maand naar voren kwam viel me tegen”, aldus het socialistische kamerlid”, ik had verwacht dat er een duidelijk plan op tafel zou komen over het beleid dat de regering wil gaan voe ren.- Maar dat is er niet van gekomen. Men wil in deze regeringsperiode kenne lijk niet verder gaan dan de instelling van de emancipatiecommissie. De vol gende regering zal met concrete plannen moeten komen”. Een positief puntje vindt Kosto de reactie van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) op zijn voorstel om vrouwen de voorkeur te geven bij een sollicitatie naar een overheidsfunc tie. Kosto is er van overtuigd dat de emancipatie zich in de komende verkie zingsstrijd steeds nadrukkelijker zal HEEMSKERK. De politie van Be verwijk heeft maandag in haar woning een 34-jarige huisvrouw aangehouden, die ervan wordt verdacht 1300 te heb ben gestolen uit de woning van een familie te Beverwijk, waar zij als werk ster werkt. Velsen, iordzee; Creek, ■esborg; nuiden, n, Ro- Anas- Velsen, '.S. 42, Delfzijl; ’hound, GS hebben met instemming vastge steld, dan nu ook bouwmogelijkheden zijn toegedacht aan Zaanstad. De beëin diging van de woningbouw in deze plaats zou hebben betekend, dat Zaan stad binnen afzienbare tijd zelf de eigen woningzoekenden naar een overloopkern zou hebben moeten verwijzen. Omdat GS dat onverantwoord vonden, hebben ze er bij herhaling bij de minister op aangedrongen mogelijkheden voor Zaan stad te scheppen. lijk bezig met ingewikkelde zaken, die zoals dat bij wetgeving altijd het geval is, slechts op lange termijn resultaat op kunnen leveren. Die monsterproducties krijgen doorgaans van het grote publiek niet de aandacht die ze verdienen. Dat zal ook wel zo blijven, omdat men nu eenmaal altijd de voorkeur zal geven aan spectaculairder, niet al te ingewikkelde onderwerpen. Kosto heeft daar mee leren leven. Hij maakt zich drukker over het feit dat hij in de ruim vier jaar dat hij nu in de kamer zit, onvoldoende „voe ling” heeft kunnen houden met het Noordhollandse. Kamerleden, zeker van de Partij van de Arbeid, hebben een tweeledige func tie. Ze moeten zich vanzelfsprekend bezig houden met landelijke zaken, wet geving, controle van de regering, maar daarnaast worden ze geacht de belangen te behartigen van hun eigen district. Wat Purmerend betreft onderschrijven GS voorlopig nog niet het standpunt van de minister, dat in de Purmer 8500 wonin- geen moeten worden gebouwd. GS willen uitgaan van een afronding tot een totaal van 65.000 inwoners. Die taakstelling is ook in het streekplan opgenomen. Daarop zal het woningaantal kunnen worden afgestemd. Met voldoening hebben Ge deputeerde Staten begrepen, dat een verdere uitbouw van Purmerend in het kader van het streekplanwerk kan wor den afgewogen tegen mogelijkheden el ders. Met Haarlem-noord kan alleen de Velserbroekpolder zijn bedoeld. De aan duiding „noordelijke Haarlemmermeer” is betrekkelijk vaag. Maar wanneer men de geluidshinderkaart van Schiphol er bij neemt, kan men een aantal plaatsen gaan schrappen. En dan blijven alleen enkele duizenden woningen meer uit de bus gekomen zouden zijn”, aldus de bewindsman. Op welke manier de provincie gebruik zal maken van de „vrijheid” die de minister heeft gege ven, (dus: welke bouwplaatsen men zal kiezen), zal blijken uit de Nota ruimtelijke ontwikkelingen Noord- Holland. die deze maand verschijnt. Gruijters heeft intussen met de le den van de Tweede Kamer een pro cedure voor de behandeling van de Verstedelijkingsnota vastgesteld. Eerst zullen er nog enkele structuursche ma’s (waaronder die voor vervoer en verkeer) en de nota landelijk gebied worden aangeboden. Daarna volgt be handeling van de Verstedelijkingsnota in openbare commissievergaderingen, waarna het parlement het stuk tus sen 18 en 29 april (de laatste zitting van de Kamer voor de verkiezingen) in een plenaire vergadering zal vast stellen. Gedeputeerde Staten stellen het op prijs dat de minister onderscheid heeft gemaakt tussen de voor het overloopbe- leid wezenlijke bouwplaatsen en een aantal uitwijkmogelijkheden. De wezen lijke bouwplaatsen zijn Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Almere en Lelystad, het be kende rijtje dus. Als deze overloopker- nen nu om een of andere reden niet snel genoeg groeien om het teveel aan wo ningzoekenden uit het zuiden van de provincie te kunnen huisvesten, zijn uit wijkmogelijkheden in zuiden zelf nodig. De minister heeft voor deze alternatieve bouwplaatsen als uitwijkmogelijkheid met enige tegenzin toestemming gegeven. GS hebben begrepen, dat de beslissing daarover aan het provinciaal bestuur zelf wordt overgelaten. De provincie wil echter ook beslissingsbevoegdheid hou den over de uitwerking van de overloop- plaatsen ten noorden van het Noordzee- kanaal. In de verstedelijkingsnota worden als uitwijkmogelijkheden, als zuidelijke aanvulling van de overigens in het noorden van de provincie te verwezen lijken huisvestingsmogelijkheden, met name genoemd Haarlem-Noord de noordelijke Haarlemmermeer Amstelveen-zuid. Hoewel de minister ook met betrek king tot de noordelijke Haarlemmermeer opmerkt, dat deze bouwplaats moet wor den beoordeeld op de ^uitwerking ervan op de centrale open ruimte, is hier toch minder sprake van aantasting daarvan. De aantasting heeft hier al plaats gevon den door de wijde grijze uitbreidingen van Hoofddorp. Als de wijk Bornholm is gebouwd, is er tussen Hoofddorp ener zijds en c>e aaneengegroeide bebouwing van Heemstede, Haarlem-Schalkwijk en Vijfhuizen anderzijds nog maar een Op een vraag van één van de leden van de onderzoekscommissie uit Provin ciale Staten, of en in wat voor mate de aanleg van een vijfde baan van Schiphol van invloed zou wezen in Vijfhuizen, antwoordde de wethouder, dat hij niet in het minst bezwaar had tegen die vijfde baan. Mits die maar in de Mar kerwaard was gelegen. Een vijfde baan in de Haarlemmermeer zou betekenen, dat Boesingheliede zou moeten worden afgebroken, dat de structuur van de polder zou worden aangetast en dat er een nieuw patroon van geluidshinderlij- nen zou ontstaan, dat in de lengte ook aan Vijfhuizen zou raken, en waaruit ook zou blijken dat Rijsenhout in ernsti ge mate van het vliegtuiglawaai te lij den zou krijgen. het Zuidwestelijk deel van de Pur mer teruggeschroefd, maar daar voor in de plaats moest Van der Knoop de mogelijkheid openhouden om de hui zen die niet in de Purmer kunnen komen in Haarlem-Noord, het noor den van de Haarlemmermeer of ten zuiden van Amstelveen neer te zet ten. Bovendien moest de provincie accepteren dat er naast de 8500 hui zen die er nu in Purmerend van 1980 tot 1990 gebouwd zullen worden, wel licht nog 4000 woningen bij moeten komen, mocht daar dringend behoefte aan zijn. Maar de provincie mag daarover zelf beslissen. Zij moet in streekplan nen aangeven waar er ten zuiden of ten noorden van het Noordzeekanaal nog extra gebouwd zal worden. Gruijters maakte gisteren bekend dat hij de voorkeur aan deze oplossing had gegeen boven een conflict met Noord-Holland, „waarbij er misschien Het zit Aad Kosto eigenlijk een beetje dwars dat hij juist door het' Menten debat in november landelijke bekend heid kreeg. Na jaren noeste arbeid op uiteenlopende terreinen als emancipatie, justitie, omroep- en sociale zaken, waren het niet die verdiensten, doch een incidentele televisieuitzending over de zaak van de Blaricumse miljonair die Kosto in het brandpunt van de belang stelling zette. Kosto: „Ja het is natuurlijk gek dat je alleen door het simpele feit dat de NOS besluit opi een debat uit te zenden meer bekendheid krijgt dan door vijf jaar werken aan structurele zaken. Na die uitzending kwamen aanvragen om spreekbeurten uit alle delen van het land binnen. Als ik dan vroeg waarom ze geen sprekers uit him eigen district uit nodigden, dan kreeg ik te horen: ach, we vragen u, omdat de mensen u- nu ook kennen”. Het kamerlid uit Groot-Schermer, dat samen met Piet Dankert Noord-Holland ten noorden van het Noordzeekanaal in zijn portefeuille heeft heeft zich al vaker verbaasd over de onderwerpen waardoor hij in de publiciteit jewam. Hij vertelt: „Ik werd eens op een zondagmid dag opgebeld door iemand die steun vroeg voor een ten onrechte uitgewezen Pakistani. De man stond al op Schiphol, toen ik de staatssecretaris van justitie aan de lijn kreeg. Hij greep in en de uitwijzing ging niet door. De volgende dag haalde ik met dat voorval de voorpa gina’s van de kranten. Terwijl ik slechts een paar telefoontjes had gepleegd”. Aad Kosto is typisch een kamerlid dat niet bewust aan de weg timmert. Hij houdt zich binnen de fractie voorname- Hoewel vooral kamerleden uit de Rand stad het nationale belang veel zwaarder laten wegen, is Aad Kosto toch teleurge steld over de aandacht die hij in de kamer aan Noordhollandse zaken heeft kunnen geven. „Ik heb niet het gevoel dat ik voldoen de „gedragen” wordt door mijn gewest. Ik bedoel: ik ben wel aanspreekbaar, ik - hou spreekbeurten in Noord-Holland en ik praat geregeld met het kader, maar ik had me vier jaar geleden toch voorge steld dat ik meer contact met Noord- Holland zou houden”, aldus de Scher mer jurist, die bij een herkiezing in de kamer de komende parlementaire perio de onder andere wil gebruiken voor een herstel van het evenwicht tussen de Noordhollandse en Haagse zaken. Daar naast heeft hij goede voornemens voor het emancipatiebeleid. De gelijke berechting van man en vrouw heeft bij Aad Kosto steeds een belangrijke plaats ingenomen. Al in zijn eerste speech in de Kamer legde hij de nadruk op het voeren van een duidelijk emancipatiebeleid. Daarmee was zijn plaatsje in de emancipatiecommissie die kort daarop werd ingesteld verzekerd. Als voorstander van de emancipatie is De discussie op die hoorzitting had voor degenen, die intussen de nieuwe versie van de Verstelijkingsnota hadden gelezen, iets schimmigs. Haarlemmer meers wethouder Hoffmann (de opvolger van de tot burgemeester van Wijk bij Duurstede genoemde wethouder Houts- ma) liep verwoed storm op een deur, die diezelfde dag door minister Gruyters van de knip was gedaan. De wethouder pleitte dus voor meer woningbouw in de Haarlemmermeer. En hij wees daarbij op de in 1974 door de raad aangenomen woningbouwnota. Daarin was een bouw plaats ten noord-westen van Hoofddorp als meest gewenst genoemd. En die bouwplaats kan dan nauwelijks anders liggen dan tussen Hoofddorp en de HaarlemsHeemsteedse agglomeratie. De uitwijk-bouwplaatsen in het zuiden van Noord-Holland bieden de mogelijk heid van aanvulling op het opvangver- mogen van de overloopkernen. Voor de oplossing van de zeer grote woningbe hoefte van Amsterdam (30.000 urgente woningzoekenden), maar ook van de Meerlanden, Zuid-Kennemerland en de IJmond is de ruimte in de groeikernen niet voldoende. Die groeikernen moeten immers ook hun eigen woningzoekenden en die van de regio zien te huisvesten en het is nog maar de vraag of daarvoor snel genoeg voldoende huizen kunnen worden gebouwd. In de NORON (Nota ruimtelijke ontwikkelingen Noord-Hol land), die midden maart verschijnt, zul len de voor- en de nadelen van de verschillende mogelijke bouwplaatsen in het zuiden van de provincie tegen elkaar worden afgewogen. De gedeputeerde hield zich wat betreft deze NORON volstrekt op de vlakte. Wel verklaarde hij dat NORON en Ver stedelijkingsnota precies op elkaar aanslo ten. Een interessant gegeven daarbij is, dat gedeputeerde Van der Knoop bij de Statenvergadering over de nota van uit gangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied (in antwoord op een opmerking van het statenlid Achter straat) heeft laten doorschemeren dat rekening werd gehouden met een extra bouwplaats in de Haarlemmermeer. Daarop zou in de NORON worden te ruggekomen. Eventueel zou gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid, die de wet op de ruimtelijke ordening biedt, om het streekplan aan die bouw plaats aan te passen. Maar in de NORON zou stellig niets te vinden zijn in de trant van een beleidsombuiging. De provincie houdt in beginsel vast aan het overloopbeleid, ook al omdat de bedoeling daarvan is dat het mes aan twee kanten snijdt: Niet alleen worden in het noorden van de VELSEN-NOORD. Ook in Velsen- Noord zal aandacht worden besteed aan de jaarlijkse Wereldgebedsdag, die vrij dagavond 4 maart om kwart over acht wordt gehouden in het jeugdgebouw van het Hervormd Wijkhuis aan de Dijck- mansstraat (Stratingplantsoen). De bijeenkomst wordt georganiseerd door de jeugddienstcommissae van de Hervormde Kerk in Velsen-Noord. WIJK AAN DUIN. De Beverwijkse Harmonie Kapel en de Wijkerboertjes verzorgen donderdagavond 3 maart in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhof laan een muzi kaal programma van walsen, polka’s, marsen en operettemelodieën onder lei ding van de heer W. J. Kleyn jr. De toegansprijs is twee gulden en degenen die slecht ter been zijn kunnen een beroep doen op de buurtshuisstaf als zij gehaald en thuis gebracht willen worden. Het telefoonnummer is 20944, ook voor de voorverkoop van kaarten. Op donderdag 10 maart start in dit buurthuis van 13.30 tot 15.30 uur een cursus van zes lessen in het thuis crea tief spelen met peuters. De kosten van de gehele cursus zijn vijftien gulden. DEN HAAG. De beslissing van de regering over de planologische ontwikkeling van Noord-Holland, zo als neergelegd in de Verstedelijkings nota, is een moeizaam bereikt com promis tussen het kabinet en het provinciaal bestuur van Noord-Hol land (lees: tussen minister Gruijters en gedeputeerde Van der Knoop). De provincie was vierkant tegen de be bouwing van de Purmer-Zuid, waar de minister aanvankelijk tussen de zes- en tienduizend huizen had willen bouwen. Bovendien voelde Noord- Holland niets voor het volproppen van de Meerlanden, het kwetsbare onderdeel van het Groene Hart. Na langdurige onderhandelingen kwamen Den Haag en Haarlem tot de gisteren bekend gemaakte slotsom, die beide partijen „redelijk tevreden” stemden. Gruijters heeft de bebouwing van DEN HAAG Omdat ook in de jaren tachtig minimaal 80.000 van de 100.000 benodigde huizen boven het Noordzeeka naal en in de Flevopolder gebouwd moeten worden, wil de regering priori teit verlenen aan nieuwe noord-zuid- veerbindingen. Vooruitlopend op het structuurschema verkeer en vervoer, dat volgende maand wordt gepubliceerd, heeft de regering nu al bekend gemaakt dat een tweede Velsertunnel (rijksweg 22) in de jaren negentig gereed moet zjjn. Dat geldt ook voor rijksweg 10(om Amsterdam) en 7 (verbindingen met Purmerend en Den Oever). De spoorlijn naar Almere moet zoals bekend in 1895 klaar zijn en de aansluiting naar Lely stad volgt vijf jaar later. Ten aanzien van de ringspoorbaan om Amsterda komt men nu nog niet verder dan de constatering dat de mogelijkheid tot aanleg in de jaren negentig in studie is. manifesteren. Een volgend kabinet zal zich als het aan hem ligt, niet zo gemak kelijk meer van deze problematiek af kunnen maken. Als één van de juristen in zijn fractie is Aad Kosto de afgelopen vier jaar herhaaldelijk in contact geko men met de minister van justitie Van Agt. Hij deelt bepaald niet de opvattingen van de CDA-lijsttrekker op het gebied van de zedelijkheids wetgeving. Kosto noemt de poging van de minister om via een achterdeur toch weer vat te krijgen op de filmkeuring, ronduit onbehoorlijk. Tegelijkertijd constateert hij echter mis moedig dat elke fout van Van Agt hem nog steeds meer kiezers heeft opgele verd. Afgezien van het feit dat hij zijn departement niet behoorlijk kan runnen, geeft het PvdA-kamerlid de CDA- lijsttrekker een onvoldoende omdat hij niet ophoudt zijn persoonlijke mening strook grond van een paar kilometer over. Daartegenover staat de mogelijkheid tot bebouwing van de Velserbroekpolder. Een nadeel daarvan zou kunnen zijn een mogelijke aantasting van het recreatie gebied Spaarnwoude. Een voordeel zou echter kunnen zijn, dat de Velserbroek polder zowel woningzoekenden van Haarlem als van Velsen onderdak zou kunnen bieden. Een soortgelijk argu ment, maar dan met betrekking tot de woningzoekenden van Amsterdam en Amstelveen, zou ook weer de bouw plaats Amstelveen-Zuid in de uiterst moeilijke afweging kunnen betrekken. Bij die afweging leggen verder zaken als vliegtuiglawaai (bij de verschillende va rianten van Schiphol: bestaande banen stelsel, gedraaide vierde baan, vijfde baan) en de verbindingsmogelijkheden voor het openbaar vervoer gewicht in de séhaal. Wie weet, wordt dan weer een spoorlijntje Haarlem-Hoofddorp aange legd (waarmee degenen, die enkele de cennia geleden tot afbraak van de lijn Haarlem-Vijfhuizen-Hoofddorp-Aals meer hebben besloten voor aap zouden komen te staan). Dat de persconferentie, waarmee gede puteerde Van der Knoop op de verstede lijkingsnota reageerde, in de Beurs in Hoofddorp werd gehouden, mag niet worden uitgelegd als een aanwijzing dat de provincie de noordelijke Haarlem mermeer reeds als extra bouwplaats zou hebben uitgekozen. De plaats van sa menkomst was het gevolg van het toe val, dat juist die middag in Hoofddorp een hoorzitting werd gehouden in het kader van de vaststellingsprocedure voor het streekplan voor de Meerlanden. wat stukken grond tussen Hoofddorp en Heemstede en bij Vijfhuizen over. De verstedelijking tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep kan de minister niet hebben bedoeld, want dan had hij wel gesproken over het middengedeelte van de Haarlemmermeer. Naar zich laat aanzien, zal de keus van de extra bouwplaats in het zuiden voor al gaan om de Velserbroekpolder of de noordelijke Haarlemmermeer. Onwaar schijnlijker is het, dat Amstelveen-zuid als extra bouwplaats zou worden uitver koren. De bebouwing van de zuidelijke flank van de noordelijke randstadvleu- gel zou daarmee wel een erg diepe uitstulping krijgen in de richting van het centrale open middengebied. En het behoud van dat gebied, het befaamde Groene Hart van de Randstad Holland, het tegengaan van de verstedelijking daar, is ook in de herziene Verstedelij kingsnota ëen regerings-axioma geble ven. Dat axioma is al een beleidsuit gangspunt sinds het begrip ruimtelijke ordening is uitgevonden. provincie woningen gebouwd om het teveel aan woningzoekenden uit het zuiden in te huisvesten. Het overloopbe leid was tevens bedoeld als ontwikke lingsbeleid voor het noorden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9