I I I Reserve-geldrekening 6¥4% zónder opnamekosten, zónder boete Uitgebalanceerd spel van fluit en piano I I I I I Wie makkelijken modem wil sparen,die belt: 020-5204911 en opent een Reserve-geldrekening bij de... L» „Gebrek aan visie in toneelnota” lu DeTielébanque is een afdeling van de: BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V Jarig Amerika in Van Goghmuseum r ■r Mr Dana Gillespie in Stenen tijdperk F TADEUSZ KANTOR MET AANGRIJPEND POOLS TONEEL Verheul en van der Meer r Kunstenaarsverenigingen steunen Raad voor de Kunst Aanslag op musicus 1 Franse regisseur Pierre Valde overleden Duitse prijs voor Jaap ter Haar Operastichting met „Cosi Fan Tutte” 19 7 7 MAART WOENSDAG KUNST 13 n F De incasso overschrijving (I X a, s- e- Tot f 3000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. Bij telefonisch openen van een rekening komen wij u in de telefoonkosten tegemoet. Spaar bij de Banque via uw eigen bank-, post-, of gemeentegirorekening. AMSTERDAM. Zelden heb ik een toneelpro- duktie van seconde tot seconde zo intens geboeid gevolgd als dinsdagavond in Mickery, waar het Poolse gezelschap Teatr Cricot 2 een fascinerende opvoering gaf van „Dodenklas”, dat gebaseerd is op notities van Stanislaw Witkiewicz. Ongeveer een uur en twintig minuten duurt dit macabere theater- gebeuren, dat samengesteld en geregisseerd werd door Tadeusz Kantor. Stel u voor een schoolklas met verstarde stokoude mensen die eigenlijk dood zijn. Op bevel van Kantor, die zelf ter zijde maar nadrukkelijk dirigerend aanwezig is, komen ze in beweging, praten ze, roepen ze, zingen ze, zeggen hun les. Het zijn herinneringen van vroeger, flarden uit hun leven, dat over het algemeen geen prettig bestaan moet zijn geweest, die zij in absurdistische scènes tonen. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Het is zinloos een scheiding te maken tussen verschillende soorten toneel. Een scheidingslijn tussen repertoire- en vormingstoneel, zoals die in de Toneelnota van minister Van Doorn (CRM) gehanteerd wordt, valt helemaal niet te trekken. Zoiets werkt verwarrend. Maar bovendien is het toneel in zijn totaliteit niet gebaat bij losma king van het vormingstoneel uit het gehele toneelaanbod. i -‘K /J BS® S® ■wanneer u de bon ingevuld aan ons opstuurt! -2 kaartspellen of Geheel gratis Falkplankaart Antwoordnummer 416/Haarlem r Dodenklas blijft lang op je netvlies staan (ADVERTENTIE) jh B- 0- ht (ADVERTENTIE) 5 id. al. - Naam: n- te: :k- het gewenste aangeven IS ingangsdatum. Handtekening, Een postzegel plakken is niet nodig! ’A a Adres: Hierbij verleen is toestemming om het verschuldigde abonnements- geld van mijn postrekening De betaling van het abonnementsgeld via bank en giro is de laatste jaren enorm toegeno- men. Veel abonnees met een eigen rekening maken greeds gebruik van de mogelijkheid die door de banken en girodienst geboden wordt, namelijk. jr n. Dit schrijft de Federatie van Kunste naarsverenigingen onder meer in een commentaar op de betreffende nota van Van Doorn, die maandag 14 maart in een openbare vergadering van de vaste Twee de Kamercommissie van CRM behandeld wordt. Het zijn niet de enige klachten aan het adres van de makers van de nota. Ook over de volstrekt onduidelijk geworden positie van de Raad voor de Kunst - advieslichaam van de bewindsman inzake kunstkwesties - is de federatie slecht te spreken. Niet alleen de minister zelf, maar ook de nota negeert het bestaan van de Raad DE LESSEN beginnen en je herkent in de gedragingen van deze oude mensen eerst je eigen kindertijd. Maar hier is geen sprake van kinderen, al is het gedrag soms kinds, zelfs seniel. Het zijn volwasse nen die in deze schoolbanken plaatsgeno men hebben alsof zij bij hun leven niets geleerd hebben. Dat maakt dit gebeuren vooral zo schrijnend. Tal van levensfacet- ten glijden als droomflarden voorbij. Gedrild door de steeds als mentor aanwe zige regisseur (Tadeusz Kantor) moeten Een ander belangrijk punt van kritiek is voor de Federatie van Kunstenaarsvere nigingen het subsidiërings- en financie ringssysteem. Het huidige systeem kan door allerlei voorwaarden te veel invloed op het artistieke beleid uitoefenen. Het is daarom erg nuttig als eens aan andere dan tot dusver gehanteerde financierings- technieken zou worden gedacht. Daarbij moeten vooral de artistieke vrijheid, de flexibiliteit van het beleid, inspraak en medezeggenschap van toneelmakers en de terughoudendheid van de overheid ten aanzien van de kunsten scherp in het oog worden gehouden. die dode zielen steeds weer voort en hun enige rustpunt van vroeger: het toilet, is zelfs geen probaat vluchthonk meer. moet zijn voor het „beleid” zoals dat door de overheid wordt uitgestippeld, klinkt wat al te vanzelfsprekend. Daar kleven essentiële gevaren aan. Als er geen andere maatregelen worden genomen, verlangt de federatie in ieder geval duidelijkheid over de positie van de Raad voor de Kunst. ER WORDT in dit stuk menselijk geluid gemaakt en er wordt ook, zij het schaars, tekst gesproken. Dat gebeurt in het Pools, maar dat betekent beslist geen handicap. De voorstelling spreekt geheel voor zich en wat werkelijk van essentieel belang is, klinkt verstaanbaar door. Zoals de aan kondiging van de moord in Serajewo (voorspel tot de eerste wereldoorlog), die uit de gebruinde krant gelezen wordt, bijvoorbeeld. Of een strofe uit het Duitse volkslied door de pedel met stramme stem gezongen. Soms kan er even bevrijdend gelachen worden, hoewel ik daar geen behoefte aan had. Dat was dan het geval bij typisch schoolse scnes. Bijvoorbeeld bij het voorzeggen van een leerling die duidelijk z'n les niet kent. Of bij het nemen van een groepsfoto van de klas. Enige diepzinnigheid trad eerst aan de dag in de, als steeds door de concertgevers met goed op elkaar afgestemd tempera ment gespeelde, Sonate opus 94 van Pro- kofjev, die in de programmaopbouw een prima verbindende schakel vormde naar Pijper’s Sonate. In de uitvoering van dit Een duidelijke visie op het toneelgebeu- ren in ons land komt in de nota niet voor. Het CRM-stuk gaat niet in de eerste plaats over het toneel zelf, maar over het beheer van het toneelbestel. Het zou eigenlijk omgekeerd moeten: het toneel moet wor den gebaseerd op een prioriteitenstelling, die is afgeleid van een visie op de waarde van het toneel voor onze cultuur. De bestuurs- en financieringsvorm dienen daarop te worden afgestemd. ring van het toneelbeleid in de knel kun nen raken. Oök Jólivet’s „Chant de Linois” is een boeiend stuk muziek, maar het in Roussel bereikte klankevenwicht kon door het duo Verheul-Van der Meer hier bij een op essentiële punten te overheersende pia nopartij niet worden geëvenaard Verheugend veel genuanceerder en vrij er van toonsexpressie klonk naderhand ook Roussel’s vierdelige suite „Joueurs de flute”; de sterkste compositie in dit pro gramma, die in deze knappe uitvoering in fijne balans ook het hoogtepunt van dit fluit-pianorecital betekende. Het Radio Kamerorkest en het Omroep Kamerkoor zullen aan de voorstellingen in Amsterdam, Scheveningen, Rotterdam, Utrecht en tenslotte Groningen (6 april) meewerken PARIJS (AP). De bekende Franse toneelregisseur Pierre Valde is zaterdag op 69-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hersenbloeding overleden. HAMBURG (DPA). Een jury, die voor de helft uit kinderen bestond, heeft de Nederlandse schrijver Jaap ter Haar maandagavond de literatuurprijs „Buxte- huder Bulle” toegekend voor het jeugd boek „Het wereldje van Beer Lichthart”, waarvoor de schrijver ook al de Neder landse Gouden Griffel heeft gekregen. De Duitse jury riep het boek uit tot het beste jeugdboek van 1976. Aan de „Buxtehuder Bulle”, een 11,5 kg zwaar ijzeren plastiek, is een geldbedrag van 5000 mark verbonden. AMSTERDAM (ANP). De Ameri kaanse ambassadeur in ons land, Robert J. MeClosky, heeft dinsdag in het Van Goghmuseum in Amsterdam een ten toonstelling van lithografieën geopend, die naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten (vorig jaar) een rondreis over de wereld maakt. en rk. Koos Verheul had zich tussentijds nog laten kennen als een betrokken vertolker van hedendaagse fluitsolo-muziek in een subtiele realisatie van Ton de Leeuw’s modieuze „Nigt Music” uit 1966. JOHAN VAN KEMPEN in ie 0- tweede versie zijn, maar de eerste heb ik nooit gezien - een belangwekkend kunste- haar. Hij werkt met zijn acteurs alsof het onmondige poppen zijn maar daardoor ontstaat vooral een groteske vertoning. De medewerkers van Kantor zijn lang niet allen acteur. Er zijn ook schilders en beeldhouwers bij, zo meldt het program mablad. Kantor zelf stamt ook uit de beeldende-kunsthoek. En als je dat weet, is het minder verbazingwekkend dat zijn theaterbeelden zo lang op je netvlies ach terblijven. Tot en met 13 maart nog in Mickery. Zelf zal ik niet verzuimen het nog een keer te gaan zien. KO VAN LEEUWEN De federatie legt er in haar commentaar voorts de nadruk op dat, zelfs als de overheidsuitgaven voor het toneel gelijke tred houden met de totale omvang van de njksuitgaven, er dan nog sprake is van een feitelijke achteruitgang. Hierdoor zouden de ontwikkelingen en de uitvoe- DE KLAS ziet er sober uit. Een rij ruwe houten banken met stoffige mensen erin. Wanneer je het theater binnenkomt zitten ze onbeweeglijk. Tadeusz Kantor laat ze tot bewegen komen. Mensen uit alle lagen van de maatschappij, een dove oude man, een frontsoldaat, burgertypes. Allemaal gekleed in een zwart veelgebruikt kos tuum of een lange zwarte jurk. Rechts van de schoolbanken zit op een stoel een oude schoolpedel met een verstijfde krant op de knieën. Aanzwellende walsmuziek snijdt door de ruimte en langzaam, met schokjes, rijzen de menselijke marionet ten uit hun banken omhoog. Er ontstaat een levend dodenpanorama waarvan ik moet huiveren. Anderen hoor ik lachen, maar het klinkt erg „ondanks”. Met stac cato bewegingen komen de doden van hun plaats, vormen een indrukwekkende Het tweetal trok voor het bedrijf een groot aantal talentvolle lithografen aan. allen gespecialiseerd in een onderwerp. Zo ontstonden de met de hand gekleurde prenten, waarvan de Amerikaanse ambassadeur zei ze te beschouwen als een van de eerste uitingen van de drang naar cultuur in het nieuwe land in de eerste helft van de negentiende eeuw. Jan van der Meer trok op deze avond het eerst de aandacht in een virtuoze pianistiek voorgedragen Sonate in G van de vroeg negentiende-eeuwer Wilms, waarbij de fluit uitsluitend een (begelei dende) achtergrondrol is toebedeeld. Evenmin als de aansluitend gespeelde maar wat romantischer gekleurde, twee delige Sonate van Donizetti, haalt het klassieke werk van Wilms veel in de psy che overhoop; het diverterende element bepaalt uiteindelijk het karakter De scheiding die in de nota getrokken I wordt tussen repertoire- en ontwikke- lingstoneel, vindt de federatie trouwens ook volkomen onjuist, en leidt tot een kloof tussen avant-garde en traditionele toneelvormen. Van het vormingstoneel wordt een vertekend beeld opgehangen. Het aantal groepen in deze sector dat werkelijk op geografisch bepaalde doel groepen is gericht, is maar klein Er zijn tegen misbruik of vergissingen voor u twee veiligheden ingebouwd. Wanneer het bedrag van uw rekening is afgeschreven en u '>ebt bezwaar daartegen, dan kunt u binnen 2 weken protesteren bij de Postcheque en Girodienst, bij uw bank binnen 4 weken, en zonder opgave van reden terugstorting verlangen. Ook kunt u bij ons nog later bezwaar maken wanneer u daartoe reden meent te hebben. stoet die de klas rond wankelt. Harder en harder klinkt de walsmuziek, een beetje gebroken ook, en houterig verlaat het gezelschap het lokaal. Even daarna komen de personages terug. Elk van hen draagt nu een levenloze pop, als symbool van wat hij vroeger geweest moet zijn. AMSTERDAM. De fluitist Koos Ver heul en de pianist Jan van der Meer, die gisteravond gezamenlijk een recital gaven in de Kleine Zaal van het Amster damse Concertgebouw, zijn als technisch „safe" instrumentalisten volkomen aan elkaar gewaagd, Hun samenspel is daar bij uitstekend en hun artistieke opvattin gen in een beslist nergens geaffecteerd, maar ook weleens recht-toe-recht-aan aanpak stroken wonderwel. avant-gardistische Nederlandse werk uit 1915, bleek uit de aanmerkelijk grotere helderheid en klankfinesse die Verheul in de toonvorming tot stand bracht, dat een winterse lippen-indispositie hem in het gedeelte voor de pauze parten had gespeeld Na vooral enige faam te hebben gekregen vanwege haar vocale kwali teiten heeft popzangeres Dana Gillep- sie een rol aanvaard in The People that Time forgot. De film, die momen teel in de Engelse Pinewood studio’s wordt opgenomen, speelt zich afin het Stenen tijdperk. Naast Dana Gillespie worden hoofdrollen vertolkt door Patrick Wayne, Doug McClure en Thorley Waters. Tot de stukken die door Valde waren geregisseerd behoorden „Les Mains Sales” van Jean Paul Sartre, „The Rose Tattoo” van Tennessee Williams, „L’ile des Chevres” van Ugo Betti en „Judas” van Marcel Pagnol. MET ADEMBENEMEND mooie precie- sie volgen de alle zeer korte scènes elkaar op. Steeds vloeien de beelden filmisch in elkaar bij dit qua sfeer zo aangrijpend gebeuren. Geluk, maar vooral pijn en angst verschijnen op de gezichten die in ruststand apatisch, uitdrukkingsloos ogen. Maar ze blijven griezelig herken baar als mensen, deze individuen zonder dubbelzinnigheid. Tadeusz Kantor toont zich door deze produktie - het moet de M Het voordeel voor u is dat u er zelf niets meer aan behoeft te doen. Maar ook voor onze administratie |H betekent de automatische betaling een vereenvoudiging. Indien u van gj deze vereenvoudigde betaalwijze gebruik wilt maken, verzoeken wij E u de bon in te vullen en in een ge- Wi opende envelop aan ons terug te zenden. Laat men niet vergeten, aldus de fede ratie, dat de Raad voor de Kunst in feite het georganiseerde kunstleven in Neder land vertegenwoordigt. De positie van de Raad wordt echter volledig verzwegen. De marge voor de artistieke vrijheid wordt daardoor erg smal. Daarom eist de fede ratie concrete garanties voor de kunstwe reld als tegenwicht tegen de macht van de overheid. De veronderstelling, door CRM uitge sproken, dat het toneelbestel vatbaar (Van onze kunstredactie) LOS ANGELES. De bekende Ameri kaanse zanger en pianist Ray Charles is maandagavond tijdens een weldadig- heidsconcert in Los Angeles door een man met een halskoord aangevallen. De onbe kend gebleven man kon echter direct wor den overmeesterd en is later vrijgelaten. De blinde musicus, die ongedeerd bleef, heeft geen aanklacht ingediend. De expositie omvat ruim 100 originele prenten van de Amerikanen Currier en Ives uit de Esmark-collectie. Currier en Ives hebben het gewone leven in Amerika in de periode van 1835 tot 1890 verbeeld: de jacht, stadsgezichten, de spoorwegen, winterlandschappen, portretten, opzien barende gebeurtenissen als grote branden en oorlogstaferelen. BANQUE Het historische gedeelte van de nota wordt door de federatie eenzijdig, dilet tanterig en soms zelfs onderhevig aan „vervalsing” genoemd. Op grond hiervan is de tweedeling tussen repertoire- en vor mingstoneel onstaan. Maar, aldus de federatie, „voor een juiste beoordeling van het vormingstoneel bestaat behoefte aan een wetenschappelijk verantwoorde geschiedschrijving met betrekking tot de periode 1945-1975” AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Operastichting begint 18 maart in de Amsterdamse Stadsschouwburg met een nieuwe serie van negen voorstellingen van Mozarts „Cosi Fan Tutte”. Van de bezetting uit 1974 keren Hanne- ke van Bork, Cora Canne Meijer, John Vierkens en Hubert Waber terug. Nieuwe gezichten zijn de Engelse sopraan Lillian Watson en de tenor Davis Kuebler, die in december debuteerde in „Don Pasquale”. De muzikale leiding heeft Hans Vonk en de regie is van Jan Bouws. bankrekening L—- af te schrijven over de periode dat ik abonnementsgeld verschüldigd oen voor mijn abonnement O per maand per kwartaal per jaar Scène uit Dodenklas, samengesteld door Tadeusz Kantor naar aantekeningen van de Poolse schrijver Witkiewicz. (Foto Bob van Dantzig) (plattegrond van Haarlem e o Het adres Damiate Pers Volstrekt willekeurig noemt de federa- tie het onderscheid m financiering tussen „open” en „gericht” aanbod via verschil lende overheden. Bovendien wordt net risico, dat lokale overheden korte metten kunnen maken met een toneelgroep, geba gatelliseerd. Daarom is de federatie tegen deze vorm van decentralisatie van het vormingstoneel. De financiering van het totale toneelaanbod moet in handen zijn van de centrale overheid Amsterdam - Arnhem - Breda - Dordrecht - Eindhoven - Groningen - Den Haag - Haarlem - Heerlen - Hengelo-Maastricht -Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Lkrechr - Venlo. PARIBAS

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13