CAO-AKKOORD BIJ PHILIPS Velsen heeft nog geen mening over OVER TWEE DAGEN DEBAT IN KAMER industrie-eiland Billiton sluit Rechtsongelijk- loodbedrijf heid bij justitie Zwitserland: daling frank overtrokken Koffie wordt nog f 1,50 duurder Johan Neeskens tekende bij 22 Brand bij Schiphol-Hilton diepvrieskip topk R.RIJPMA Idlëreh» Werktijdverkorting voor 9500 man bij Hoogovens sraljteit VA f* Met woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 1JMUIDEN Prof. Buithuisen: Bekebrede-Barneveld Klacht oppositie door kiesraad El Salvador verworpen Later weer regen AGENDA pagina 6 I I 035-49147 020-804804. Aantal pagina’s vandaag: (Van onze parlementsredactie) Duivels naikt Kunst 15 17 Economie Daad bij woord Sport Wij zijn Strips Beurs Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 13 DEN HAAG Twee dagen voor het begin van het debat in de Tweede Kamer over de Wet Grondpolitiek werkt de PvdA hard aan een compromisvoorstel over het omstreden onderdeel van de gebruikswaarde. In tegenstelling tot de CDA-fracties willen de so cialisten de gebruikswaarde als norm in tact laten, maar wel een ruimere regeling creëren voor de schadevergoeding bij onteigening. lekkere k/pkomt^\ UIT EARNEVEED'J i RAN Ja’ik word hd Shakespeare: f 39.35 p kwartaal p post f 52, p. jaar f 154,70 p post f 200,— Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling fl3.65p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie Mr H C van der Mije Abonnement (Van onze redactie economie (Van een onzer verslaggevers) 7,5 van (Zie verder pagina economie) PvdA werkt hard aan een compromis grondpolitiek ADVERTENTIE (Van onze correspondent) (Van onze redactie binnenland) (Van onze correspondent) ADVERTENTIES ■ADVERTENTIE 2 Man/Vrouw 4 Radio en tv 15 16 van 19, 21 Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- ■SI O a f 25,- (jncl. programmablad) Naam voorletters- ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. een prijscompensatie van 3 percent (met een minimum van 600 gld.) per 1 januari, en van vermoedelijk 3,4 en was nog Hij denkt teveel; zulke mensen zijn gevaarlijk. Adviseurs in verzekeringen -i en financieringen. Lid N. l/.A UTRECHT. Te vrezen valt dat de prijs van een pak koffie (nu 4,64 per half pond) in de loop van dit jaar nog met ongeveer f 1,50 zal stijgen als gevolg van de alsmaar oplopende prijzen van de ruwe koffie op de wereldmarkt. Burgemeester Reehorst zei de commis sieleden dat het college van Velsen pro blemen zag voor de aan- en afvoer op het vasteland als het industrie-eiland voor IJmuiden zou komen te liggen. „We moeten niet solliciteren naar zo’n eiland bij ons kanaal”, aldus de burgemeester. Raadslid H. de Boer was het daarmee niet helemaal eens. Hij vond, dat Velsen zeker niet negatief moet reageren omdat hij juist wel mogelijkheden zag. „De aan- en afvoer voor een industrie-eiland zal voornamelijk over water gaan en dat zal voor Velsen niet negatief hoeven te zijn, zeker niet als deze schepen door kunnen varen naar Amsterdam”. Burgemeester Reehorst gaf toe, dat er nog teveel onzekerheden zijn om nu al positief of negatief te reageren. Velsen zal dus nog even afwachten. UTRECHT De directie van het metaalbedrijf Billiton heeft besloten het loodbedrijf in Arnhem nog deze maand te sluiten. Aanvankelijk zou dit deel van het bedrijf op 1 april worden overge plaatst naar een moderne smelterij in het Brabantse Budel. Als gevolg van „een algemeen verlangen” - de gemeen teraad van Arnhem heeft dit maandag avond benadrukt - heeft de directie be sloten tot een vervroegde sluiting over te gaan om een einde te maken aan de geruchtmakende milieu-affaires die de Arnhemse burgerij al jaren bezighouden. Cijfers die als maatstaf voor de prijs van koffie kunnen worden gehanteerd, laten zien dat de inkoopprijs op de wereldmarkt sinds eind november vorig jaar, waarop thans de winkelprijs van de koffie is gebaseerd, sindsdien al weer met bijna 30 percent zijn gestegen. De omwonendeh zouden donderdag avond een vergadering houden over het voorstel van de Vereniging Voorkomen is Beter om een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Arnhem. Op maandagavond 21 maart zal de raads commissie voor volksgezondheid in Arn hem het rapport bespreken dat prof. Zielhuis over de geconstateerde veront reiniging en vergiftiging voornamelijk door loodstoffen heeft vervaardigd. Hoe wel de inhoud van dit rapport slechts in kleine kring bekend is wordt het al door velen als „vernietigend voor het bedrijf Billiton” genoemd. Veel bewolking en later op de dag van het westen uit regen. Hier en daar mist. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Mi nimum temperaturen omstreeks zes graden. Maxima van acht graden op de Wadden tot dertien graden in het zuidwesten. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond President Arturo Molina maakte giste ren bekend dat ongeveer 200 mensen zijn gearresteerd in verband met de dagenlange betogingen tegen de „verkie zingsfraude”. Hij sprak berichten tegen als zouden er tientallen doden en hon derden gewonden zijn gevallen in ge vechten tussen betogers en politie. Op een persconferentie zei de president dat er vijf doden en 40 a 50 gewonden waren. Die getallen zijn ook door het Rode Kruis genoemd. Gisteravond werd nog een man doodgeschoten die een bevel om halt te houden negeerde. On der de maandag afgekondigde staat van beleg zijn bijeenkomsten en betogingen in El Salvador verboden. mirraplasi spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex- signs -vinyl eerste keer, van kracht zijn voor een periode van zes weken en betrekking hebben op de ijzer- en staalproduceren- de afdelingen de daarbij behorende on dersteunende afdelingen zoals laborato ria en administratie. Het lijkt, gezien de huidige gang van zaken, niet uitgesloten dat deze tweede werktijd verkortingsperiode zal worden gevolgd door een derde. VELSEN. De gemeente Velsen zal vooralsnog niet reageren op de brochure, die is uitgebracht over de mogelijkheden van een industrie-eiland op de Noordzee. Burgemeester drs. J. Reehorst had de commissie Economische Zaken de vraag voorgelegd of het verstandig zou zijn nu al een reactie te geven, waarom in de brochure gevraagd wordt. Met hem was de commissie van mening, dat men eerst maar eens nadere studies over zo’n ei land moet afwachten, voordat Velsen daarop inspeelt. enveloppe zonder postzegel aan I Antwoordnummer 123, Hilversum. - stelde overgangsperiode in een aantal gevallen dubbel zou moeten gaan beta len. Als derde bezwaar tegen de voor stellen van het CDA, voert de PvdA- fractie aan dat bijvoorbeeld ook project ontwikkelaars van de CDA-plannen zouden kunnen profiteren. DEN HAAG. Philips is het met de vakbonden eens geworden over een cao. Alleen over de zogenaamde immateriële eisen moet nu nog wor den gepraat. De overeenkomst voor de 65.000 werknemers van Philips werd vannacht na zestien uur verga deren een feit. De onderhandelingen hebben de volgende loonsverhogingen opgeleverd: De gouverneur van een Kenia- se kustprovincie heeft vrouwelij ke toeristen gewaarschuwd niet naakt of in monokini te zwem men of te zonnebaden. „Dit is de duivel verzoeken”, aldus de gou verneur. „Vrouwen die in de buurt van mannen naakt zonne baden moeten er rekening mee houden dat zij worden aange rand”. den door de brandweer uit hun kamers gehaald. Zij werden overge bracht naar hotels in de omgeving van Schiphol. Om zes uur kon het sein brandmeester wor den gegeven en een uur later keerde de eerste hotelgasten weer in het hotel terug. De brand opslagloods verwoest. Het hotel zelf heeft alleen wat rook schade opgelopen. Over de totale schade, uitge drukt in geld, woensdagmorgen niets bekend. Om vier uur vanmor gen brak er brand uit in een tegen het hotel aangebouwde opslag loods. In deze loods lag de drankvoorraad van het hotel. Ook was er een grote papiervoor- raad opgeslagen. Aan vankelijk dacht de be- heeft de volledig een vakantietoeslag die naar 8 percent stijgt; verhogingen van andere uitkerin gen tot een totaal van 0,4 percent. De bereikte resultaten betekenen BARCELONA. - Johan Neeskens heeft gisteravond voor twee seizoenen bijgetekend voor CF Barcelona. Nees kens gaat daarmee een bedrag, inclusief handgeld, premies etc., verdienen dat rond de acht honderd duizend gulden netto per jaar ligt. Bovendien heeft de Barcelona-speler via zijn zaakwaarne mer Cor Coster een clausule in zijn contract laten opnemen dat hij beschik baar is voor wedstrijden van het Neder lands elftal. Zelfs voor vriendschappelij ke duels, als dat de belangen van Barce lona tenminste niet schaadt. De KNVB had om een dergelijke clausule ge vraagd, zodat de bond nooit meer geld hoeft te betalen aan clubs die spelers moeten af staan aan het Nederlands elf tal. IJMUIDEN Met ingang van zondag 6 maart zal bij Hoogovens een begin worden gemaakt met een tweede periode van werktijdverkorting. Bij deze maat regel zullen ongeveer 9500 werknemers (dat is 25 percent van het totaal perso neelsbestand) betrokken zijn. Dat zijn er ongeveer 1000 minder dan in de eerste werktijdverkortingsperiode die 28 januari van kracht werd en waar bij 30 percent van het personeel betrok ken was. Deze maatregel zal, evenals de Men zal proberen het CDA te vinden voor een nieuwe schaderegeling voor grondeigenaren die worden onteigend. Als voorbeeld wil de PvdA daarbij de zogenoemde planschade gebruiken, die is geregeld in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Daarin staat dat eigenaren van onroerend goed „een naar billijkheid te bepalen schadevergoeding” krijgen als hun eigendommen door een bestem mingsplan minder waard worden. De planschade zou moeten worden gecombi neerd met de norm van de gebruiks waarde, die nu al in de wet is opgéno- men. De gebruikswaarde, vast te stellen door de onteigeningsrechter, sluit specu latieve winsten bij de verkoop van grond uit. Het CDA vreest dat bij het hanteren van die gebruikswaarde als norm, grond eigenaren in veel gevallen te weinig geld zullen krijgen voor hun grond bij onteigening. Zij zullen waarschijnlijk voorstellen in de wet rekening te hou den met de „negatieve ontwikkelings- schade”. Dit houdt in dat de overheid de waardevermindering betaalt die ontstaat als een boer, in afwachting van de onteigening, zijn land minder goed on derhoudt en er minder in investeert. De PvdA is principieel tegen deze wijziging van de wet. Daar wijst men erop dat het wetsontwerp gaat over vermogens. Als het vergoeden van d" ontwikkelingsschade wordt ingevoerd, gaat de wet echter niet meer alleen ove~ vermogens, maar ook over inkomens. De PvdA zou dat onjuist vinden. Bovendton zou aanvaarding van de CDA-voorstel- len een torse schadepost betekenen voo~ de overheid, die in de wettelijk vastge- dat de totale loonsom bij Philips dit jaar met ongeveer 8,2 percent stijgt. Bij de besprekingen vóór de stakin gen wilde Philips niet verder gaan dan 7 percent. „Op basis van het Haagse akkoord was daar al een half procent van minister Boersma bijge komen. Een verschil van 0,7 tot 0,8 percent blijft, en daarom ben ik echt niet blij met het bereikte resultaat. De loonsomstijging is groter dan wij uit een oogpunt van rentabiliteit wenselijk achten”, aldus drs. F. van Grunsven, directeur sociale zaken bij het bedrijf. SAN SALVADOR. De kiesraad van de Middenamerikaanse republiek El Sal vador heeft gisteren een bezwaarschrift van de oppositie tegen de gang van zaken bij de presidentsverkiezingen, van de hand gewezen. De centrumlinks oppo sitie beweerde dat de kiesraad met de kiezerslijsten had geknoeid om de presi dentskandidaat van de regeringspartij, generaal Carlos Romero, aan de overwin ning te helpen. Romero kreeg 67,3 percent van de stemmen. De kiesraad heeft die uitslag bevestigd. De regering heeft de kandidaat van de oppositie, kolonel Er nesto Claramont, naar Costa Rica gede porteerd. Jmuider Courant Een openbare bijeenkomst in Wichita in Kansas waarop stel ling werd genomen tegen de por nografie, werd onderbroken door twee mannen die spiernaakt door de 2000 aanwezigen renden. Een van de twee „streakers” werd door een advocaat bij de lurven gegrepen, maar de andere ont kwam. ZURICH (Reuter). Volgens de pre sident van de Zwitserse Nationale Bank, Fritz Leutwiier. is de huidige koersda ling van de Zwitserse frank een over trokken reactie op de voorspelling van de vorige week dat de waarde van het Zwitserse geld de komende twaalf maanden zal dalen tot dertig dollarcent. Leutwiier verklaarde gisteren verrast te zijn door de sterke koersdaling van dinsdagmorgen, die niet in overeenstem ming is met het lage Zwitserse inflatie percentage. Hij gaf overigens toe dat er in het afgelopen jaar in Zwitserland meer geld in omloop is gebracht dan was voorzien. Hij zei voorlopig geen gevaar te zien in de inflatie maar voeg de daaraan toe dat er de verdere toe komst wel voor moet worden opgepast. Leutwiier achtte het niet uitgesloten dat de Nationale Bank tussenbeide zou komen door actief dollars aan te bieden, Maar dat zal alleen gebeuren op grond van de verplichting van de bank de handel op de wisselmarkten ordelijk te houden. De interventie zal niet groot zijn en slechts ten doel hebben al te grote koersschommelingen te voorko men. Vanavond vragen wij u één van deze nummers te bellen of deze bon in te vullen! DEN HAAG Prof. W. Buikhuisen wetenschappelijk adviseur van het mi nisterie van Justitie, is van oordeel dat werklozen en buitenlanders harder wor den gestraft dan andere groeperingen in de Nederlandse samenleving. Hij zou dan ook niet willen zeggen dat er bij de rechtbanken geen rechtsongelijkheid be staat. WOENSDAG 2 MAART 1977 67e jaargang nummer 101 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 2731 07, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. I Dvul van Veronica I O a f 10,- per jaar (zonder blad) j O a f25.- incl nroerammablad Geb. datum Straat Woonplaats Gezinshoofd ja/neen Nog niet betalen. In open SCHIPHOL. Van nacht heeft een korte brand in een opslag loods van het Hiltonho- tel op Schiphol gasten van dit hotel wreed in hun nachtrust gestoord. De brand heeft geen slachtoffers geëist. dri j f sbrandweer Schiphol, later geholpen door het korps uit Hoofddorp, dat het iso latiemateriaal van het magazijn smeulde. Dit kon binnen een half uur worden geblust. Plotseling sloegen ech ter vlammen uit een vuilcontainer, waarna het hele magazijn af brandde. Het vuur veroorzaak te enorme rookwolken, die zeer snel in het ho tel trokken. De onge veer tweehonderdvijftig gasten van het volge boekte Hiltonhotel wer- 2,8 percent telkens een half jaar later; een werkelijke loonsverhoging van een half percent, met een minimum van 100 gulden; Buikhuisen doet deze mededelingen in een interview met het maandblad „Kri”, een uitgave van de vereniging van re- classeringsinstellingen. Zijn opmerkingen zijn tamelijk opzienbarend, omdat hij destijds grote bezwaren had tegen het veelbesproken onderzoek van de Gro ningse criminologen prof. R. Jongman en drs. T. Schilt, waaruit de conclusie kon worden getrokken dat er in Neder land sprake is van klasse justitie en dat sociaal lagere klassen, werklozen en bui tenlanders door Nederlandse rechters eerder en zwaarder gestraft worden. Uit het interview met „Kri” blijkt overigens dat hij zijn bezwaren tegen dè onderzoekmethoden van Jongman en Schilt houdt. Hij blijft erbij dat zaken met elkaar worden vergeleken die niet met elkaar te vergelijken zijn. Er is sprake van misleidend woordgebruik en een onderzoektechniek, die .weel te sim pel” is. In het vraaggesprek met „Kri” stelt prof. Buikhuisen voor ten aanzien van buitenlanders het syteem van vrijlating op borgsom in te voeren. Gebleken is volgens de adviseur van het ministerie van Justitie namelijk dat buitenlanders eerder een on voorwaardelijke gevange nisstraf krijgen dan anderen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1