Eerste Kamer Gebruik autogordels neemt gestaag toe achter 7 pet. huurverhoging Minister weigert beleid te wijzigen BOLTINI ONDER DE HAMER hechtenis OOK OVERHEID MOET GEBRUIKT PAPIER MEER GAAN BENUTTEN Rapport-Melai over aanpak prostitutie: Vorming eroscentra afgewezen en dan dit noq Menten blijft nog in voorlopige Vorrink over afvalstoffenwet Personeelsbusjes gebotst: 10 gewonden MAART 19 7 7 2 WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 nog (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De van oor logsmisdaden verdachte Blari- cummer Pieter Menten wordt niet in onmiddellijke vrijheid gesteld. De Bijzondere Strafka mer van de rechtbank in Amster dam gaat er voorlopig van uit dat de misdrijven waarvan de Blari- cummer wordt verdacht, begaan zijn in de periode dat Menten de Overweging Vast en strak Gezonken Vliegtuigramp Aanval op Ray Charles Modelwoning Ongeluk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer wil dat minister Van Agt zijn verscherpte actie tegen por nofilms staakt. Met een meerder heid van 36 tegen 26 stemmen nam de Eerste Kamer gisteren een motie-Schwarz (D’66) aan, waarin Van Agt wordt gevraagd de strafvervolging tegen de verto ning van pornofilms in gewone bioscopen op te schorten. Minis ter Van Agt heeft er overigens geen twijfel over laten bestaan dat hij de motie naast zich neer zal leggen. Overleden Audiëntie Kledingdieven Spuitbusverbod Weinig activiteiten Geen onderscheid Vietnam Meteoor Slechte drank Stuitende aspecten (Van onze Haagse redactie) Omkoping Naturistenkamp Nederlandse nationaliteit niet had verloren Experimenteel es ,s 5 =5 h Bij het laatste onderzoek, van Het oktoberbeeld de van Eerste Kamer: Van Agt moet actie tegen pornofilms staken het weer Vooruitzichten voor vrijdag: WEERRAPPORTEN 16 4 21 Eind december vorig jaar leidde Van Dams voorstel tot een scherpe confronta tie met de Tweede Kamer, waar het over grote deel van de fracties van het CDA (KVP, ARP en CHU) tegen stemde. Vlak voor Kerstmis aanvaardde de Tweede Kamer met 71 tegen 69 stemmen de huur verhoging van 7 percent. Tot de voorstem mers behoorden toen acht leden van KVP en ARP EPE (ANP). Tien mensen zijn gister middag min of meer ernstig gewond geraakt bij een frontale botsing tussen twee Volkswagenbusjes in Ernst, in de Veluwse gemeente Epe. Het ging om een busje met burger- en een busje met mili tair personeel. De meeste slachtoffers moesten door brandweer en politie uit de auto’s worden gezaagd De Eerste-Kamerfracties van het CDA stemden gisteren vóór Van Dams voor stel. De bewindsman gaf tegenover CDA- woordvoerder Van Kuik toe dat de huur verhoging de kostenontwikkeling moet volgen. „Dat kan leiden tot een grotere, maar ook tot een kleinere huurverho ging 1 5 6 23 29 19 5 5 5 6 6 5 5 6 4 6 7 0.1 0.1 0 0.1 0.2 0.5 0.2 0 1 0.3 0.4 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0.2 Bij haar gisteren genomen beslissing heeft de Strafkamer onder meer overwo gen dat Menten zich in 1950 tegen uitleve ring aan Polen had verzet, door aan te voeren dat hij Nederlander van geboorte was en nooit op enigerlei wijze zijn Neder landse nationaliteit had verloren. De brief van het commissariaat staats politie van Lvov waarin wordt vermeld dat Menten in 1937 de Poolse nationaliteit heeft gekregen,vormt volgens de Strafka mer onvoldoende bewijs. oktober vorig jaar, dat door de SWOV beschouwd wordt als hei beste beeld van het hele jaar (juli geeft een afwijkend „vakantie- beeld”), bleek buiten de bebouw de kom 70 percent van alle rij ders met auto’s die ervan waren voorzien, met vaste gordel te rij den Binnen de bebouwde kom was het percentage 50. Op dat moment was 88 percent van alle Nederlandse auto’s van gordels voorzien Eén van de alternatieven die in het rapport besproken wordt, is de oprichting van „sociale bordelen”. De gedachte die daaraan ten grondslag ligt, is de wenselijkheid van erkenning van seksue le nood, waarvoor een oplossing zou moeten worden gezocht in de trant van een sociale voorziening. Gedacht wordt aan een taak voor „de maatschappij' De experimenten die overwogen worden, bieden volgens de commissie echter nog onvoldoende aanknopingspunten voor een meer algemene regulering van de prostitutie in Nederland Bij prostitutie wordt m het rapport overigens geen onder scheid gemaakt tussen mannen en vrouwen Ook het begrip prostituée slaat op beide geslachten Het rapport is te verkrijgen bij de Staatsdrukkerij in Den Haag tegen een prijs van 4,50. schending van de goede zeden. Schwarz erkent dat Van Agt op dit moment for meel de bevoegdheid heeft om tot vervol ging over te gaan. Maar volgens de D’66- senator is zijn optreden in strijd met de opvatting van de meerderheid van zowel de Eerste als de Tweede Kamer. De vaste Kamercommissie voor justitie van de Tweede Kamer zou vanmiddag een gesprek hebben met Van Agt over zijn beleid ten aanzien van pornografisch papier, om aan te tonen dat de kwaliteit ervan uitstekend kan zijn. De minister zei dit gisteren in de Twee de Kamer bij de behandeling van de Afvalstoffenwet. Minister Vorrink vertel de dat op haar departement al enige tijd, voor het overgrote deel van de papierbe- hoefte, gebruik wordt gemaakt van dit zgn „reclycled” papier Het is zelfs moge- reeks van vier jaar was van het Nederlandse autopark resp. 67. 71, 83 en 88 percent van gordels voorzien. Het is de SWOV intussen opge vallen dat veel rijders vooral vrouwelijke de gordels los om hebben Volgens de voorschrif ten moeten aanwezige gordels vast en strak zitten om de nodige bescherming te geven bij een botsing. Er wordt niet gesproken lijk gebleken van papieraval nieuw foto- kopieerpapier te maken, aldus de minis ter De overheid is een van de grootste papierverbruikers van ons land De viskotter Maria Johanna uit Den Helder is gisterochtend vroeg gezonken, nadat aan óooro van het schip brand was uitgebroken. De vissersboot Johan Jan uit Texel heeft nog wel sleephulp gegeven, maar het mocht niet meer baten. De bemanning van het schip is in veiligheid gebracht Twintig mensen hebben gisteren het leven verloren toen in Zuid-Jemen een DC-3 op een binnenlandse vlucht neer stortte. Het ongeluk gebeurde kort nadat het toestel uit Aden was vertrokken. Eén inzittende overleefde de ramp. Tijdens een liefdadigheidsconcert van de Amerikaanse zanger-pianist Ray Char les in Los Angeles heeft een onbekende gepoogd de blinde artiest met een koord te wurgen. De man werd overmeesterd en vervolgens vrijgelaten. Ray Charles bleef ongedeerd. De zanger besloot geen aan klacht in te dienen tegen ae man, die uitriep dat Ray Charles weer zou kunnen zien en dat God die avond zou komen. De eerste modelwoning in Almere- Haven is gisteren voor het publiek open gesteld. Het is een eengezinswoning met op de eerste verdieping drie slaapkamers. De huurprijs is 285 gulden per maand. Een automobilist die in Groningen ach ter het stuur een hartinfarct kreeg en daaraan overleed, verloor de macht over het stuur en reed in op drie voor hem rijdende fietsers Een van hen werd zwaar gewond De wagen van de bejaarde man kwam tot stilstand tegen een boom. Tijdelijk regen Middagtemperaturen ongeveer zeven graden. zzw zzw z zzw zzw zzw wzw zzw wzw zzw w.st. nnw wnw z z wzw wzw w.st wzw w.st. wzw ono w.st zzw zw w.st. nw w.st z nnw w.st. w w.st. wnw w w o w.st. zzw w 5 6 -9 7 5 22 13 9 2 18 19 17 3 15 2 5 12 4 3 3 3 3 3 3 3 4 3 2 1 t -1 6 3 -2 4 41 -5 ■0 10 -2 9 1 3 9 2 ■8 6 -12 5 1 0 -5 -2 -1 9 18 12 0.2 1 0.2 0 0 0 0 4 0.3 0 0 0 0 0 0 6 0 Bij de behandeling van de justitie begroting, vorige week, hadden de pro gressieve partijen en de WD in de Senaat ernstige kritiek laten horen op het straffe re beleid van de justitie tegen de vertoning van „aanstotelijke” films in gewone bios- In Paramaribo is maandagmiddag de Surinaamse oud-minister van Openbare Werken en Verkeer A. W Brakke, overle den De heer Brakke die vele functies in het Surinaamse bedrijfsleven bekleedde, maakte in de periode 1949-1951 deel uit van het college algemeen bestuur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Lünburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Zaterdag zal de paus een vierhonderd- tal bemanningsleden van het eskader van de Koninklijke Marine in pnvé- audiéntie ontvangen. 5 eo Opnieuw hebben kledingdieven in West- Brabant hun slag geslagen. Zoals de laat ste maanden volgens de politie al vaker is vertoond, stalen ze eerst een BMW personenauto en sloopten de achterbank er uit. Daarna „bezochten” zij enkele tex tielbedrijven Vanaf gisteren zijn in de Amerikaanse staat Oregon spuitbussen waarin verbin dingen van flpor en koolstof zitten verbo den aangezien deze verbindingen de ozonlaag om de aarde zouden aantasten. Iedereen die een dergelijke spuitbus toch verkoopt, kan maximaal een jaar gevan genisstraf en 1000 dollar boete krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Irene Vorrink van Milieuhygiëne wil dat op de departe menten van haar vijftien collega- ministers voortaan in hoofdzaak opnieuw bruikbaar gemaakt papier wordt benut. Zij zal over enige tijd haar collega’s langs gaan met een map met voorbeelden van papier dat is gemaakt van reeds gebruikt Minister Vorrink noemde het herge bruik van oud papier een van de meest realistische mogelijkheden voor het her gebruik van afvalstoffen Vanuit de Kamer was nogal kritisch opgemerkt (door o.a. de woordvoerders van PvdA. CDA en D’66) dat mevrouw Vorrink te weinig activiteiten op dit gebied ontplooit Naast het hergebruik van oud papier en het opnieuw gebruiken van afvalolie is op dit terrein inderdaad nog weinig onderno men, zo gaf minister Vorrink toe Aantal uren zon: 1 tot 7; minimum tempera tuur: omstreeks 2 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent; kans op een geheel droog etmaal: 40 percent (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een huur verhoging van 7 percent per 1 april. Tegen het voorstel van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) stemden de fracties van VVD en Boerenpartij, die vast wilden houden aan een huurverhoging van 8 per cent. Afhankelijk van de kwaliteit van de woning kan de huur met minder of met meer dan 7 percent worden verhoogd. De huurverhoging mag echter hoogstens 11 percent bedragen. Weer in binnen- en buitenland Met de bestaande strafbepaling in de hand heeft het Openbaar Ministerie naar de mening van de commissie voldoende moge lijkheden om in te grijpen. De goede gang van zaken in het prostitutiebedrijf, de bescherming van minderjarigen en het voorkomen van uitbuiting kunnen hiermee, zo staat in het rapport, worden gewaarborgd „Externe verschijnselen” van de prostitutie, zoals overlast voor omwonenden en voorbijgangers, kunnen worden bestreden door regelingen als de Drank- en Horecawet en de Woonruimte- wet streng toe te passen. Plaatselijke regelingen moeten volgens de commissie ook zoveel mogelijk op de praktijk worden afge stemd copen Met name de bepaling dat verto ning in bioscopen met minder van 50 zitplaatsen wél was toegestaan, en in gro tere filmzalen niet, vond een meerderheid van de Eerste Kamer misplaatst Schwarz (D’66) verwees daarbij naar de nieuwe filmkeuringswet. die binnen enkele maan den van kracht wordt, waarin het toezicht van de overheid tot een minimum wordt teruggebracht. Minister Van Agt, gesteund door het CDA en de éénmansfractie van SGP en Boerenpartij, ontkende dat er van een verscherpt beleid sprake is. Van Agt betoogde dat art. 240 van het wetboek van Strafrecht (aanstotelijk voor de eerbaar heid) nog steeds van kracht is, en dat de nieuwe filmkeuringswet die bepaling met opzij zet. Na de aanvaarding van de motie ver zuimde de Eerste Kamer minister Van Agt te vragen wat hij met de Kameruit spraak zou gaan doen Na afloop van het debat liet Van Agt echter weten, zijn beleid op het punt van de zedelijkheids- wetgeving onder geen voorwaarde te zul len wijzigen. Nieuwe initiatieven van de procureurs-generaal tot inbeslagneming van harde-pornofilms in bioscopen achtte hij dan ook niet uitgesloten Van Agt ontkende dat hij bij de recente debatten over de filmkeuringswet toezeggingen had gedaan over versoepeling van het vervolgingsbeleid of over wetswijziging ten aanzien van art 240 De indiener van de motie, ir Schwarz, verwees vorige week naar een motie van de WD’er Feij van ruim een jaar geleden, waarin de Eerste Kamer al aandrong op wijziging van het „verouderde” artikel 240. Bovendien heeft Van Agt in 1973 meegedeeld dat het wetsontwerp tot wijzi ging van de zedelijkheidswetgeving nog vóór september 1974 zou worden inge diend. Pas later maakte Van Agt gewag van zijn „groeiende weerzin” tegen het afschaffen van de oude bepalingen inzake De Vietnamese autoriteiten zijn bezig tienduizenden inwoners van de stad Hoeé „naar nieuwe economische zones” over te brengen. De radio meldde dezer dagen dat diensten die belast zijn met het vervoer in de provincie Binh-Tri-Thien voor het doel talrijke vrachtwagens met chauffeurs hebben gevorderd. De eerste dag van de actie hebben 3000 mensen de stad ver laten In zijn eis tot onmiddellijke invrijheid stelling beriep Menten zich erop staten loos te zijn. Op 6 augustus 1937 zou hij de Nederlandse nationaliteit hebben inge wisseld tegen de Poolse. Kort na de Duitse inval in Polen zou hij afstand hebben gedaan van de Poolse nationaliteit De strafkamer heeft wel de vordering van de officier van justitie, mr A. Haber- mehl toegewezen, de voorlopige hechtenis van Menten te verlengen tot 6 april. De openbare rechtszitting is voorlopig bepaald op maandag 4 april in het gebouw van het Kantongerecht aan de Amster damse Parnassusweg Een Amerikaans-Japanse groep heeft in het Zuidpool-gebied een meteoorsteen van 400 kilo gevonden, zo heeft de Ameri kaanse nationale stichting voor de weten schap dezer dagen bekendgemaakt. Het is de grootste tot nu toe. De steen is in 33 stukken uiteengevallen, waarvan het grootste stuk 113 kilo weegt. SWOV laat zien dat buiten de bebouwde kom in 1973 30 per cent van de rijders die erover beschikten, met aangegespte gordel reed. In 1974 was dat per centage 28, in 1975 61 en vorig jaar 70 percent Binnen de bebouwde kom liggen deze per centages een stuk lager, al is ook daar de sprong omhoog te zien vanaf het jaar dat de gordel ver plicht gedragep moest worden Deze percentages zijn 14 voor 1973, 13 voor 1974, 49 voor 1975 en 50 voor 1976. In diezelfde van twee- of dnepuntsgordels dan wel oprolautomaten. De SWOV is tot de conclusie geko men dat dnepuntsgordels geen betere bescherming geven dan tweepunts Oprolautomaten nemen het bezwaar van geringe bewegings vrijheid weg Voor velen is het gevoel ingesnoerd te zitten juist het argument de gordel niet vast te maken. Eerlang is de SWOV van plan een afzonderlijk onder zoek in te stellen naar de kwali teit van de oprolgordels. Na het drinken van clandestien gestook te drank zijn in de Indiase stad Achmeda- bad 84 mensen gestorven. Zevenennegen tig personen liggen ernstig ziek in vier ziekenhuizen Twee verkopers van de drank zijn aangehouden. motregen mist regen motregen motregen motregen motregen geh. bew motregen motregen zw. bew zw. bew onbew onbew onbew motregen regen geh. bew zw. bew zw. bew geh. bew onbew h. bew geh. bew regen onbew onbew onbew h. bew onbew. 1. bew zw. bew onbew. onbew 1. bew onbew ijzel onbew onbew zw. bew „De huidige overheidsaanpak van prostitutie, die erop is gericht ontoelaatbare vormen en ongewenste bijverschijnselen van het prostitutiebedrijf tegen te gaan, past het meest bij de Nederlandse samenleving”, zo zeggen de opstellers van het rapport verder nog. Bij de bespreking van een concentratie van prostitutie in een van overheidswege bevorderd eroscentrum, wijst de commissie op de stuitende aspecten en de uitwassen daarvan Bovendien wordt verwacht dat de Nederlandse prostituée niet geneigd zal zijn tot medewerking. „Ook in West-Duitsland is de ervaring dat daar de oprichting van eroscentra de prostitutie niet volledig heeft kunnen concentreren. Ook heeft dit de uitbuiting van prostituées en passanten niet kunnen voorkomen”, zo stelt de commissie-Melai. DEN HAAG. „Oprichting van Eroscentra zal, gegeven de veelvormigheid van de prostitutie in ons land, schipbreuk lij den”. Dit staat in het rapport van de commissie-Melai (die zich bezighoudt met advisereing over herziening van de zedelijk heidswetgeving) dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangebo den. Eerder heeft de commissie adviezen uitgebracht over de filmkeuring en de pornografie. Minister Van Agt (Justitie) had de commissie gevraagd het onderwerp prostitutie met voorrang te behandelen, onder meer gezien de moeilijkheden rond de prosti tutie in de Rotterdamse wijk Katendrecht De algemene vraagstelling was, of de bestaande strafbepalin gen over de prostitutie moeten worden herzien. De commissie, waarin hoogleraren, psychologen, een Officier van Justitie en een rechter zitting hebben, vindt van niet. De bestaande bepalin gen worden voldoende geacht om uitwassen, overlast en dergelij- ke te voorkomen De Rotterdamse politie heeft in een café een 18-jarige Rotterdammer aangehou- dep wegens heroïne-bezit en een poging tot omkoping van een politieagent. De jongeman had de agent, toen deze hem wegens heroinebezit wilde arresteren, een bedrag van 50 gulden in de week beloofd als hij hem ongemoeid liet. Daar voelde de politieman evenwel niets voor. De gemeente Hoeven in West-Brabant heeft het verzoek van de Stichting Mens en Natuur om nabij het vliegveld Seppe een naturistenkamp te mogen vestigen, afgewezen. Reden hiervoor is volgens B. en W van Hoeven het feit dat het gevraag de perceel m een waterwingebied ligt. Daar komt nog bij dat het in de aanvlie groute van het vliegveld Seppe en in het landelijk bestemmingsgebied ligt. Andere grond in de gemeente is voor de naturis ten ook niet beschikbaar geachte bioscoopvoorstellingen Dit gesprek was al lang geleden vastgesteld. Het houdt geen verband met de uitspraak van gisteren van de Eerste Kamer. De Tweede Kamer ziet van haar kant weinig heil in een openbaar debat over de kwestie. De enige mogelijkheid voor de Tweede Kamer om verandering te bren gen in het beleid ten aanzien van artikel 240 zou zijn het indienen van een initiatief- wetsontwerp. (Van onze verkeersredacteur) RIJSWIJK Langzamerhand rijdt de helft tot driekwart van de autorijders met aangegespte gordel. Tot deze conclusie komt de SWOV (Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid) aan de hand van de onderzoeken die de stich ting tweemaal per jaar (juli en oktober) houdt naar het gordel- gebruik in Nederland. In de nieuwe Afvalstoffenwet wordt aan de overheid de bevoegdheid gegeven om regels te stellen voor het gebruik van bepaalde grondstoffen. Zo kan de over heid het gebruik van stoffen verbieden die als afval niet te verwerken zijn, waarvan geen tweede gebruik gemaakt kan wor den, of die de hoeveelheid afval overmatig zouden doen toenemen De minister zei dat de overheid niet met te veel nieuwe plannen op dit gebied kan komen. Veel van de projecten voor het hergebruik van afval verkeren nog in een experimenteel stadium zo zei zij. Het zou ontoelaatbaar zijn als de overheid de recycling nu op grote schaal zou gaan toepassen. De Tweede Kamer stemde overigens vrij algemeen in met de plannen van de minister, die er vooral op gericht zijn de ontzaglijke hoeveelheden afval die jaarlijks door ons allemaal worden gepro duceerd, wat in te dammen. Volgens minister Vorrink dringt het nog te weinig tot de mensen door dat voor het afval dat wij veroorzaken andere mensen nodig zijn om het weer op te halen. „Het zou aanbevelenswaardig zijn als elk van ons eens in zijn leven een half jaar als straat veger zou werken. Ik ben bereid”, zo grap te zij Instemming was er vooral voor haar plannen om de autowrakken tegen te gaan De oude tent en het grootste deel van het rollend materieel van het Nederlandse circus Toni Boltini is gistermorgen in Vught in het openbaar verkocht. Dit in verband met een belastingschuld van 1,5 miljoen gulden plus ruim een ton schuld aan de bedrijfsvereniging. Er waren slechts twee tegen elkaar opbiedende gegadigden, name lijk de rijksopkopers en studenten van de Utrechtse studentenvereniging Veritas. Deze studenten zullen de door hun gekochte spullen weer ter beschikking stellen aan het circus. Op de foto de deurwaarder met naast hem Toni Boltini. DONDERDAG 3 MAART Zon- en maanstanden Zon op 7.22 uur onder 18.22 uur Maan op 15.57 uur onder 5.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.10 uur en 14.26 uur Laagwater 10.03 uur en 22.32 uur d ■o- aï Sm

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2