REGERING WEIGERT TR07 TSKISTEN TE LEGALISEREN 1 P.C. Hooftprijs voor Carmiggelt Spoedig debat in Bondsdag over affaire-Traube Kamer wil erecode voor jagers Romanov-familie Fretilin-minister Ramos Horta: Telefoon wordt een prijs betrokken bij botsing iets goedkoper, posttarieven niet omhoog „Rider, mijn idee? ’’Ik ken maar één halfzware die tot op de bodem vers blijft ANVR in de slag met discount reisbureaus Treinen in Benelux „Pronk moet veto uitspreken over levering fregatten aan Indonesië” Pleidooi in Kamer voor vroeger opstaan jonge krantenbezorgers VAW doet mee aan verkiezingen BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Van onze redactie buitenland) Geen plaats >i (Van onze redactie binnenland) ff Veertig Riders voor f 1.90. AMSTERDAM „Ik hoop dat minister Pronk zijn veto uitspreekt over de levering van Nederlandse ff? MADRID Voor het eerst sinds veertig jaar wordt een topconferentie van Europese communisten gehouden te Madrid. De Euro-communistische topconferentie, waaraan Enrico Berlinger en Georges Marchais, leiders van de Italiaanse en Franse communistische partijen, zullen deelnemen, is georganiseerd door Santiago Carrillo, secretaris-generaal van de Spaan se communistische partij. Deze partij is in Spanje nog niet gelegaliseerd. de Tweede Kamer over de levering van deze oorlogsschepen aan de In donesische marine, waartoe al in 1974 is besloten. Onrust bij boeren Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de 7 bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. fregatten aan Indonesië”. Dat zegt José Ramos Horta, minister van Buitenlandse Zaken van de demo cratische republiek Oost-Timor, aan de vooravond van het debat in Hulp herzien Eurocommunisten in Spanje bijeen Prof. TRAUBE (Van onze redacteur in West-Duitsland) i (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie economie) in ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Dat statuut heeft betrekking op wer kende jongeren tussen 15,5 en 18,5 jaar en legt hun rechten en verplichtingen vast. DEN HAAG (ANP). Een belangrijk deel van de Tweede Kamer vindt, dat jeugdige krantenbezorgers best ’s mor gens vroeg kunnen opstaan. Dat is gis teravond gebleken bjj de eerste termijn van het debat over het regeringsvoorstel in de arbeidswet een jongerenstatuut op te nemen. 1 8 z o? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Aan de 63-jarige Si mon Capmiggelt is de P.C. Hooftrpijs 1974 Staatsprijs voor Letterkunde toegekend. Een jury, bestaande uit An dreas Burnier (voorzitter), Ankie Pey- pers, Ethel Portnoy, Hugo Kaleis, G. Lijsen en H. J. Kompen (secretaris), adviseerde minister Van Doorn (CRM) hiertoe, die het voorstel van de jury overnam. Op een nader vast te stellen datum zal de officiële uitreiking van de prijs, die 8000 gulden bedraagt, plaats vinden. Simon Johannes Carmiggelt, die sinds 1945 vast verbonden is aan het Amster damse dagblad Het Parool waarvoor hij op pagina 3 zijn veelgelezen dagelijkse Kronkels schrijft, heeft een groot aantal boeken op zijn naam staan. Tot de bekendste behoren Kroeglopen, Later is DEN HAAG. In de periode van 1 april tot en met 30 september zal, voor lopig als proef, een toeristisch treinabon nement voor de gehele Benelux bij een groot aantal stations in ons land ver krijgbaar zijn. Het Benelux-abonnement, dat tien dagen geldig is, kost 125 voor de tweede klas en ƒ187,50 voor de eerste klas. vijf dagen gelegenheid om in beroep te gaan tegen dit besluit. Voor vanmiddag staat er voor de Eu rocommunisten een vergadering op het programma, waaraan meer dan 1000 personen zullen deelnemen. De gouver neur van de provincie Madrid heeft de vergunning voor de bijeenkomst in eer ste instantie afgewezen, omdat deze in strijd zou zijn met de wettelijke nor- gelen. Mocht op het laatste moment men, die het recht van vergadering re- Ramos Horta, in 1972 uit zijn land BONN. De Westduitse Bondsdag zal zich waarschijnlijk nog deze week in een speciaal debat bezighouden met de spectaculaire afluisteraffaire rondom de kernfysicus Traube. SOESTDIJK. De uit Baarn afkom stige en momenteel in Soest wonende actievoerder dr. Tom de Booy gaat deel nemen aan de komende Tweede-Ka- merverkiezingen. Hij staat genoteerd als lijsttrekker in het kiesdistrict Utrecht voor het Verbond tegen Ambtelijke Wil lekeur (VAW). De kiesraad heeft het VAW ingeschreven en daarmee officieel erkend als partij die mag deelnemen aan de verkiezingen. De onrust onder de Spaanse boeren vanwege het prijsbeleid van de regering in Madrid, is gisteren nog verder toege nomen. Enerzijds werd dit veroorzaakt door de arrestatie van een van hun voormannen, Angel Fernandez Perez, die de secretaris-generaal is van de illegale landarbeidersbond. Anderzijds ontstond enige onrust toen de politie op last van het ministerie van binnenlandse zaken, gisteren een aantal wegversperringen slechtte die boeren met tractoren had den aangebracht. AMSTERDAM De algemene Neder landse Vereniging van reisbureaus (ANVR) verzet zich tegen de oprichting van de vereniging Dutch Air Travel Association (Data) door (voorlopig) vier Nederlandse reisbureaus, die zich specia liseren in de verkoop van goedkope vliegbiljetten naar het verre Oosten, al dus een dinsdagavond uitgegeven persbe richt van de ANVR. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft aangekondigd dat hij het standpunt van de regering zal verkondigen, wat erop duidt hoe groot het politieke belang is dat aan deze zaak wordt gehecht. Traube voelt zich, zo zei hij gisteren op een persconferentie in Bonn, ernstig beledigd en in zijn belangen geschaad door het feit dat de binnenlandse veilig heidsdienst begin vorig jaar gedurende bijna twee maanden afluisterapparatuur in zijn woning had geïnstalleerd omdat hij destijds als directeur van Interatom nauw contact zou hebben gehad met internationale terroristen en hun sym pathisanten. Hij wil dat minister van Binnenlandse Zaken prof. Wemer Mai- hofer (FDP) hem zijn excuses aanbiedt en eist volledig herstel van zijn beroeps mogelijkheden. (Van onze correspondent) KEULEN. De groep zigeuners die lange tijd op een parkeerterrein bij de Rijn in Keulen heeft gewoond en na een lang administratieve strijd toestemming kreeg naar Nederland te gaan, heeft vanmorgen vroeg opnieuw tegenslag on dervonden. Bij de grensovergang van Keulen raakte de Ramonov-familie met hun au to’s en caravans betrokken bij een bot sing. Verscheidene caravans en een auto werden zwaar beschadigd. tegen tarieven met kortingen die schom melen tussen 20 en 60 procent. Dit geschiedt met volledige instem ming en medewerking van deze lucht vaartmaatschappijen, die blij zijn met ieder graantje, dat zij voor hun anders leeg blijvende stoelen meepikken. Op de geregelde lijndiensten blijft in de gehele wereld minstens 40 percent van de vliegtuigstoelen onbezet, tenzij er in strijd met__de officiële IATA-tarieven voordelige aanbiedingen op de markt komen. Bijna alle maatschappijen in de wereld bezwijken voor de verleiding van die voordelige meevallers. Zij verkopen hun lege stoelen illegaal voor een te laag tarief. Deze vier zogenaamde discount reisbu reaus, Charter Travel Centre in Amster dam, Far East Travel in Amsterdam, verkopen voor tallloze buitenlandse luchtvaartmaatschappijen de op hun ge regelde lijndiensten van Schiphol naar het Verre Oosten leeg blijvende stoelen DEN HAAG. Voor het eerst jaren zullen de posttarieven in 1977 niet worden verhoogd. De telefoon zal zelfs iets goedkoper worden: 1 per maand. De PTT heeft hiertoe besloten op grond van de gunstige bedrijfsresultaten over het afgelopen jaar. Ook voor dit jaar verwacht men een goede eindbalans. De voor 1 juli geplande verhoging van de posttarieven zal dus niet doorgaan. De verlaging van het abonnementsgeld van de telefoon gaat in op 1 april. Het wordt dan ƒ23 in\ plaats van ƒ24 per maand. Abonnees die het vaste tarief voor na april al hebben betaald, zullen bij de volgende afrekening geld terug krijgen. DEN HAAG (ANP) Als een jager, die in het bezit is van een jachtakte niet handelt „zoals een goed jager betaamt’, kan zijn akte worden ingetrokken. Voorts dient een jager het wild tegen onnodig lijden als gevolg van de jacht te be schermen. Hij heeft de plicht „ziekge- schoten” wild op te zoeken. Deze punten, die neerkomen op een soort erecode voor jagers, heeft de Tweede Kamer gisteren opgenomen in de Jachtwet. ’Het waren wijzigingsvoorstellen van resp. de VVD-er Waalkens en van mevr. De Boois (PvdA) bij de behandeling van de wijziging van de Jachtwet. Deze wij ziging - voorgesteld door minister Van der Stee van Landbouw - werd met algemene stemmen aanvaard. Zij .komt erop neer dat er een verplichte verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijkheid wordt ingevoerd, terwijl het met goed- gevolg af gelegd hebben van een jacht- examen als voorwaarde gaat gelden voor het verkrijgen van een jachtakte. De Kamer sprak via een motie als haar mening uit, dat mensen die op wilde zwijnen jagen, hun schietvaardig- heidsproef niet langer dan een jaar gele den afgelegd mogen hebben. Volgens het jongerenstatuut zal het in het algemeen verboden zijn, dat de jon geren werken tussen 7 uur ’s avonds en 7 uur ’s morgens. Uitzonderingen wor den gemaakt voor degenen, die werk zaam zijn in ziekenhuizen, verpleegte huizen en dergelijke inrichtingen. Jeug dige krantenbezorgers zullen ook niet voor 7 uur ’s morgens hun wijk in mogen. De Benelux-abonnementen zijn niet verkrijgbaar voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar. De kinderen moeten per reis in het bezit zijn van een internatio naal kinderkaartje (half geld). Het idee om tot de (proef)invoering van het abonnement voor België, Neder land en Luxemburg te komen, is gebo ren in de bijzondere commissie voor het toerisme van de Benelux Economische Unie. Het Benelux-treinabonnement is een onderdeel van de grootscheepse actie die de verkeersbureaus van Nederland, Bel gië en Luxemburg starten met als doel binnen de Benelux een intensiever toe ristisch verkeer te bewerkstelligen. Met uitgebreide reclamecampagnes trachten de drie landen de tourist niet alleen voor het dagtoerisme te interesseren maar meer nog voor een meerdaags verblijf. VVD en CDA pleitten, er tijdens het debat over het jongerenstatuut voor de huidige situatie, dat jeugdige krantenbe zorgers niet voor 6 uur ’s morgens mogen beginnen, te handhaven. „Het is helemeal-niet erg.-als-zij-vroeg opstaan. Bovendien komen er moeilijkheden met Ijet op tijd naar school gaan, als zij pas om 7 uur de kranten gaan bezorgen”, zeiden Van der Gun (CDA) en Rietkerk (VVD). gevlucht nadat Portugal zijn handen heeft afgetrokken van zijn kolonie waarna er een burgeroorlog uitbrak, is speciaal naar Nederland gekomen om minister Pronk te bewegen alsnog te verhinderen dat de bij de RSV in aan bouw zijnde oorlogsschepen aan de In donesische marine wordt geleverd. ,,Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat Indonesië deze oorlogs schepen straks tegen ons gebruikt”, zegt Ramos Horta. Sinds zijn vlucht uit zijn vaderland in 1972 reist hij voortdurend op en neer tussen Europa, Afrika en de Verenigde Staten. ,In Washington”, zegt Horta, „probeer ik bij leden van het congres begrip te kweken voor onze zaak. Wij willen een onafhankelijke re gering in Oost-Timor, evenwel met vriendschappelijke banden met de Indo nesische regering in Djakarta”. Hij heeft tijdens zijn verblijf in Ne derland al gesprekken gehad met verte genwoordigers van de PPR, PSP en D’66. In zijn agenda staan nog afspraken met de internationaal secretaris van de PvdA, Harry van de Bergh, en Relus ter Beek, en ook met minister Pronk. „Ik wil hem vragen of hij de ontwik kelingshulp aan Indonesië nog eens wil herzien. Het is een bekend feit dat het geld dat in het kader van de ontwikke lingshulp aan Indonesië wordt gegeven, niet bij de armen terechtkomt, maar bij de generaals. In Oost-Timor heerst op het ogenblik een cholera-epidemie. Ja karta doet daar niets aan. Zelfs niet voor de honderdduizenden armen die dat land rijk is”. Ramos Horta mag dan over de halve wereld rondzwerven om steun te vinden voor de strijd van het Fretilin, de enige overgebleven verzetsbeweging in Oost- Timor, hij blijft voeling houden met zijn president Francisco Xavier do Amaral. ..Via radio-uitzendingen, naar Portugal gevluchte Oosttimorezen en van Indone sische vrienden in Jakarta en elders”, vertelt minister Ramos Horta. Via deze kanalen weet hij dat het verzet in Oost- Timor tegen de Indonesische troepen krachtig” is. „De Fretilin-troepen heb ben alle belangrijke strategische posities in handen. De Indonesiërs zijn alleen heer en meester in de twee grote steden, waaronder de hoofdstad Dilli. Onze aan hang groeit met de dag”. Horta is optimistisch gestemd over de toekomst van Oost-Timor. Het zal mis schien een jaar of twee duren, maar er zal vast en zeker een onafhankelijke regering komen in Oost-Timor, is zijn mening. heeft. Cunhal sprak zich uit tegen een Portugees lidmaatschap van de EEG. De Spaanse en Italiaanse communisten heb ben zich positief over het EEG-lidmaat- schap uitgelaten, de Fransen nemen een tussenstandpunt in. De beroemde Spaanse communiste mevrouw Ibarruri, die 40 jaar na de Spaanse burgeroorlog nog immer in bal lingschap in Moskou verblijft, heeft in een interview met een Spaanse monar chistische krant verklaard, dat de Spaanse communistische partij een vol strekt onafhankelijke en niet door het Kremlin bepaalde koers vaart. Mevrouw Ibarruri, in de strijd tegen de Franco- troepen geëerd met de bijnaam La Pas ben zich positief over het EEG-lidmaat- sionari, en nu 83 jaar oud, meende dat in de Spaanse verhoudingen plaats is voor een legale communistische partij, die werkt binnen het vaan van een democratische monarchie. De Spaanse communisten zullen, eenmaal legaal, een belangrijke politieke macht vormen, al dus mevrouw Ibarruri, die in naam nog voorzitter van de Spaanse communisti sche partij is en hoopt in Spanje te mogen sterven. De Spaanse autoriteiten willen haar echter nog geen inreisvisum verstrekken. Santiago Carrillo heeft met deze top conferentie een duidelijk doel voor ogen: met de openlijke steun van verschillende Euro-communistische partijen aan de Spaanse communistische partij hoopt hij de regering-Suarez onder druk te zetten om zijn partij te legaliseren, zodat de Spaanse communistische partij deel kan nemen aan de algemene verkiezingen, die eind mei of begin juni van dit jaar worden gehouden. De Spaanse regering heeft gisteren overigens geweigerd de Communistische Revolutionaire Liga (Trotskisten) te le galiseren. „De Communistische Revoluti onaire Liga geeft duidelijk te kennen dat zij ernaar streeft de bestaande orde langs revolutionaire en gewelddadige weg te veranderen”, aldus het ministerie van binnenlandse zaken. De liga heeft geen toestemming worden verkregen voor het houden van de bijeenkomst, dan zal de Spaanse communistische par tij een receptie in een Madrileens hotel geven voor de voornaamste leiders van de democratische oppositie. De leiders van de drie Euro-commu nistische partijen zullen zowel bescher ming genieten van de Spaanse politie als van hun eigen veiligheidsdiensten. Mor genochtend zal een gemeenschappelijk perscommuniqué worden uitgegeven waarin men zich solidair zal verklaren met de Tsjechoslowaakse ondertekenaars van het Handvest 77. De communistische partij heeft verklaard provocaties van uiterst rechts niet te vrezen. De Russische communistische partij heeft via het partijblad Pravda aan de vooravond van het gesprek in Madrid in een uitvoerig artikel duidelijk gemaakt dat in haar toepassing van het marxis- me-leninisme geen plaats is voor een samengaan van burgerlijke en commu nistische partijen volgens westers parle- mentair-democratisch recept. In de zienswijze van de Russische communis ten kan een dergelijke samenwerking hoogstens in een kapitalistische maat schappij tijdelijk, dus van tactische aard, zijn. Het socialisme kan echter niet wor den verwezenlijkt in samenwerking met bourgeoispartijen, aldus het door A. Vik torov ondertekende artikel. Het Russische standpunt wordt vrij wel volledig gedeeld door Alvaro CUn- hal, de leider van de Portugese commu nistische partij, die dan ook niet van de partij is in Madrid. Cunhal verklaarde in een Italiaanse krant dat de term „Eurocommunisme” vanzelf zal verdwij nen, omdat zij geen enkele betekenis te laat, Fluiten in het donker en Twijfe len is toegestaan. Boeken van tamelijk recente datum zijn: Kinderen, ik mag niet mopperen, Tussen twee stoelen. Mijn moeder had gelijk en Elke ochtend opstaan. Carmiggelt, op 7 oktober 1913 in Den Haag geboren, heeft ook enige faam verworven als dichter onder de schuil naam Karei Bralleput. Veel van zijn werk is vertaald, onder meer in het Duits en Amerikaans. Hoe wel Carmiggelt een geboren Hagenaar is, heeft hij in de loop van zijn leven steeds minder binding met deze stad gekregen en veel meer met Amsterdam, waar hij al talrijke jaren woont. Bekend is Carmiggelt ook geworden door de VARA-tv-uitzendingen, waarin hij uit eigen werk voorleest. Hem werden al eerder belangrijke li teraire prijzen toegekend: de Constantijn Huygensprijs (1961) en de Amsterdamse Boekverkopersprijs (1967). De stijl van de auteur, die aanvanke lijk journalist was, onderscheidt zich door een zeer rake, op het oog eenvou dig, met veel humor doorspekt taalge bruik, uniek in de Nederlandse litera tuur. Veel van de stof voor zijn verhalen ontleent hij aan het leven van alledag: aan ervaringen vooral opgedaan in kroe gen, in parken, thuis, bij. zijn kleinkin deren, enz. De meeste (korte) verhalen hebben een zeer zwaarmoedige toon. Carmiggelt ziet het bestaan zoals het is en doet geen moeite het mooier voor te stellen. Integendeel: meestal accentueert hij de minst attractieve facetten van het leven. Maar zijn humor laat voor de lezer steeds weer de zon door de wolken heenbreken. De „kleine man”, kinderen en katten hebben zijn grote sympathie.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4