Commissie besprak problemen en Velsen zal meer aandacht moeten krijgen voor de werkgelegenhei d Berging auto’s Velsertunnel alleen door particulieren BURGEMEESTER BESCHULDIGT ST1SA IN BESLOTEN GESPREK Berg troep veroorzaakt berg werk Stisa wil gaan praten met CDA-voorman H. de Boer stand mogelijkheden I FLEUR ÓP 'fr' I Automobilist ramt Gemeentelijk persbericht was onvolledig Geldkistje op klaarlichte dag geplunderd lantaarnpaal iilri v R n D A G 4 MAART 5 19 7 7 IJMUIDEN - VELSEN 4 If WESTERTERP: Kantoren BEMIDDELINGSVOORSTEL LEIDDE TOT NIETS Velsen-IJmuiden VELSEN Het dagelijks bestuur van de Stichting voor samenlevings opbouw Velsen (Stisa) is bijzonder slecht te spreken over de manier waar op burgemeester drs. J. Reehorst datzelfde Stisa-bestuur een aantal be schuldigingen naar het hoofd heeft geslingerd. Dat bleek gisteravond tij dens een bestuursvergadering van de Stisa toen meerdere bestuursleden hun ongenoegen daarover kenbaar maakten en hun waardering uitspra ken voor de wijze waarop Marijan Nijdam als voorzitster van de Stichting de waarden van de Stisa had verdedigd. VELSEN „We zullen als ge meente Velsen meer actief gericht moeten raken op de werkgelegen heid. In het verleden hadden we daar niet zoveel aandacht voor, maar dat hoefde toen ook niet, om dat er in de Umond altijd sprake was van een overspannen arbeids markt. Dat die situatie terugkeert, geloof ik niet”, aldus burgemeester drs. J. Reehorst aan het slot van een bespreking van de gehele werkgelegenheid in de commissie Economische Zaken. VELSEN Het dagelijks bestuur van de Stichting voor Samenlevings opbouw Velsen (Stisa) zal proberen met de CDA-raadsfractie rond de tafel te gaan zitten om opheldering te krijgen over kritische uitlatingen die fractievoorzitter H. A. de Boer deed tijdens de raadsvergadering van don derdag 27 januari. De heer De Boer verklaarde toen dat het CDA helemaal geen trek meer had in het leveren van een afgevaardigde voor het bestuur van de Stisa omdat hij twijfelde aan de wijze waarop de Stichting zich van haar taak als opbouworgaan kweet. Zeebad Off-shore - '«1 LG ■'-•a |P, i) ADVERTENTIE 1 n 0 al in ie ie Burgemeester Reehorst gaf aan, hoe een gemeente in verschillende opzichten dn kan spelen op een situatie, waarbij De nieuwe maatregelen hebben, aldus Westerterp, geen nadelige invloed op de werkgelegenheid bij de Velser brand weer, die overigens wel de leiding houdt bij bergingsacties. De minister acht her nieuwd overleg met de gemeente Velsen overbodig, omdat dit van te voren al in voldoende mate heeft plaatsgehad. IJMUIDEN. Bij afwezigheid van de bewoners is dinsdag op klaarlichte dag ingebroken in een woning aan de De Noostraat. Men verschafte zich toegang door de voordeur open te drukken. Uit en niet afgesloten geldkistje werd een bedrag van 400 weggenomen. ft in >P is ie ir it n ït n i- it e e n g :t OVERLEDEN: J. P. Böhm, 72 jr echtgenoot van: L. G. van Kleeff, IJmuiden; J. Schipper, 88 jr., weduwe van: J. Keur, IJmuiden; J. A. Somers, 76 jr., weduwnaar van: A. Tand, IJmuiden; B. R. van de Ree, 55 jr., echtgenoot van: M. de Boer, .IJmui- in ig id Het Progressief Velsense Raadslid D. Kuiijper wees erop, dat de problemen elders wel een stuk groter zijn dan in Velsen Het probleem van de werkgele genheid in Velsen vond hij wel, dat het nog altijd wat eenzijdig in de ’ndustrüële sfeer ligt en voor Velsen zag hij als enige oplossing voor dat probleem het brengen van een grotere verscheidenheid in de arbeidsmarkt door meer aandacht voor recreatie, dienstverlening, milieube heer, zoals de burgemeester dan o’ok in slijn Nieuwjaarsrede heeft genoemd. man van de Plantsoenendienst zich op dit terrein om het geheel te zuiveren van allerlei troep die het publiek achte loos wegwerpt. Maar ook de omliggende, bedrijfjes zijn schuldig aan de vervui- De arbeiders van de Plantsoenendienst verwachten verscheidene dagen nodig te hebben om de klus te klaren. Voor het afvoeren van het afval heeft de Dienst de beschikking over een aantal contai- in Velsen ziet de toekomst er nogal som ber uit en in Velsen zal men meer en meer moeten zoeken naar andere moge lijkheden, zoals recreatie en dienstver lening. (Luchtfoto van Fotopersbureau C. de Boer, Haarlem). de vestiging’van rijksdiensten op visssrij."e- bied in IJmuiden. Voordat het echter zo ver kwam wa ren er van beide kanten voorwaarden gesteld. De Stisa wilde dat dat gesprek in alle openheid zou plaats vinden. De fractievoorzitters wensten de babbel te beperken tot enerzijds zichzelf, en an derzijds de leden van het dagelijks be stuur van de Stisa. Ook de bij deze instantie in dienst zijnde beroepskracht achtte men niet gewenst op de bespre king. Ten aanzien van de openbaarheid meende men te kunnen volstaan met De Dienst Hout en Plantsoen e. momenteel druk doende met een heiden" kwarwei: het uitmesten van de bosschc- ges aan de Velseroordstraat achter het Velser stadhuis. Mr. A. B. J. Koch (VVD) vond de belangrijkste mogelijkheid om de werk gelegenheid te bevorderen het inhaken als gemeente op de mogelijkheden die de off-shore biedt of het containervervoer, als daarvoor een stukje vissershaven vrijgemaakt kan worden. Over de visserij en over Hoogovens was hij erg somber gestemd, omdat het daar gaat om struc turele problemen. Andere punten, waarop de gemeente iets kan doen voor de werkgelegenheid zijn volgens de burgemeester inhaken op initiatieven voor een hotel of motel in de gemeente en het proberen de moge lijkheden in de kantoorsector wat uit te breiden. „Ook daar moeten we als ge meente iets doen, we hebben in onze gemeente maar een kantoorflat en die heeft nog lange tlijd voor een groot deel leeggestaan. We zullen ook bouwmoge lijkheden voor dït soort flats moeten creëren. We zullen toch nice.' ci meer CDA-fractievoorzitter H. de Boer rea geerde met op te merken, dat het „voor uitgangsgeloof” wel doorbroken is en dat we meer en meer rekening zullen moe ten houden met negatieve effecten. Hij vond echter dat er in Velsen nog nau welijks sprake is van werkloosheid en hij kon zich ook niet voorstellen, dat een groot bedrijf als Hoogovens niet met zijn hele research zoekt naar nieuwe mogelijkheden voor he* bedrijf. „Mis schien, dat het college in gesprekken met de Hoogovensdirectie daar wat meer inzicht in zou kunnen krijgen”, aldus De Boer. DEN HAAG Velsen Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) denkt er niet aan om het wegslepen van gestrande auto’s opnieuw aan de Velser brandweer op te dragen. Hij vindt dat het systeem waarbij voor gecompliceer de ongelukken in de tunnel de hulp van gespecialiseerde particuliere takelbedrij- ven wordt ingeroepen, uitstekend vol doet. De bewindsman antwoordt dit op vragen van het Twee-Kamerlid Bram van der Lek (PSP). het met de werkgelegenheid niet zo goed gaat. „We moeten zien, hoe we in andere sectoren iets voor de werkgelegenheid kunnen doen, bijvoorbeeld door extra aandacht voor het midden- en kleinbe drijf of voor de visserij. Juist voor kleinere bedrijven is de huisvesting van hun personeel eng belangrijk. Gelukkig is sinds enige dagen de Velseirbroëkpol- 'der weer tets dichterbij gekomen, sinds de regering haar beleidsvoornemens in een nieuwe nota Ruimtellijke Ordening heeft vastgelegd.” „Verder moeten we als gemeente wer ken aan andere mogelijkheden voor een stukje werkgelegenheidzoals recreatie door het ontwikkelen van het Plan Zee bad, de sportvisserij en strandrecreatie." De burgemeester wees er met name op. dat dit laatste voor de gemeente een duidelijke ombuiging is van'het beleid, dat er altijd voornamelijk op gericht was een stukje recreatie voor de eigen bevolking te bieden en geen mensen van buiten probeerde te trekken. bij de uitgifte van grond ook kijken naar het aspect van de werkgelegen heid.” dat binnen afzienbare tijd in de gemeen e.aad zal komen. „Als de raad eenmaal heeft vastgesteld, wat er wel en niet in het plan moet komen, dan kan de Heidemij, die als projectontwikkelaar op zal treden, kunnen beginnen met het invullen van die mogelijkheden”. Wat betreft de off-shore zei hiij weinig grip te hebben op de ontwikkelingen binnen die activiteiten. „We krijgen wel meer en meer het gevoel, dat er een geweldige hoeveelheid deskundige werkgelegenheid achter zit, temeer omdat IJmuiden voor het Continentaal Plat erg gunstig gele gen is. Als gemeente izjn we nooit actief op deze mogelijkheden ingesprongen, ge zien de grote werkgelegenheid, die hier altijd heeft bestaan.” Andere havenmo gelijkheden zullen in het Open Beraad met Amsterdam en de provincie beke ken moeten worden, maar de burge meester ziet toch enkele mogelijkheden voor maar beperkte activiteiten. Verschillende commissieleden drongen er bij de burgemeester op aan om van de grote bedrijven toch een wat beter inzicht te vragen in de ontwikkelingen op langere termijn. De burgemeester had al gezegd, dat de geipeente wat dat betref t vaak over nietmeer informatie beschikt dan men uit de kranten kan lezen. Opbouwwerker H. J. van der Linde sprak als zijn mening uit dat de be schuldigingen aan het adres van de Stisa nooit zouden zijn geuit als de bespreking in de openbaarheid had plaats gevonden. Met hem was het dagelijks bestuur van de Stisa van mening dat men zich nooit meer moest laten verleiden tot dergelij ke gesprekken wanneer die geen open baar karakter zouden hebben. GEBOREN: Y. Zonneveldt-Meijer, z., IJmuiden; G. G. M. Kruijer-van Beek, z., IJmuiden; J. L. T. Schouwenaar-de Champs, d„' IJ muiden; D. Bleijerveld-VTngerling, 2x z., Driehuis; M. Flink-Rovers, z., Heemste de; A. A. M. Wijker-Entius, z„ IJmuiden. Waar werd oprechter troost ter wereld ooit gevonden dan bij een bloemen- groet, via Fleurop gezonden? Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. Donderdag 24 februari was het dage lijks bestuur van de Stisa uitgenodigd om met het gemeentebestuur in het stadhuis van gedachten te wisselen over de situatie die was ontstaan' nadat ver schillende instanties te kennen hadden gegeven hun banden met de Stisa te willen verbreken. Hiertoe behoorden de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden de Algemene Hulpdienst Velsen en hoewel nog niet definitief de Sa menwerkende Vrouwenorganisaties. Van het gesprek werd door de afde ling Voorlichting van de gemeente een verslag uitgebracht waarin zo bleek gis teravond onvoldoende duidelijk werd weergegeven wat er over en weer wer kelijk was gesteld. een persbericht dat na het overleg zou worden uitgegeven. Hoewel dat niet met zo veel woorden was gezegd leek ook de aanwezigheid van de andere gemeentevertegenwoordi- ger in het Stisa-bestuur, de socialist J. H. Porck, minder gewenst. AI deze be perkende voorwaarden waren voor de Stisa uiteindelijk voldoende aanleiding om geen gebruik te maken van de goede diensten” van het seniorencon vent. Eenstemmig schaarden Marijan Nij- dam’s medebestuurderen zich gistera vond achter haar voorstel om fractie voorzitter H. de Boer uit te nodigen voor een verhelderend gesprek. Als dat tot een positief resultaat leidt lijkt het niet uitgesloten dat het CDA zijn verplich tingen tegenover de gemeenschap alsnog gaat vervullen en een nieuwe afgevaar digde voor het Stisabestuur aandraagt. Wel werd het accent gelegd op een spoedige beslissing van de zijde van het CDA opdat in geval zij zich afzijdig blijft houden mogelijk kleinere raads fracties de gelegenheid krijgen een kan didaat voor deze functie naar voren t« schuiven. Hij wilde vooral meer de na druk gaan leggen op de recraeatie. „We hebben al jaren geleden gezegd, dat we het met het college eens zijn, dat er andere mogelijkheden gezocht moeten worden, maar in het invullen van die mogelijk heden zijn we wat teleurgesteld. Al jaren lang staat het plan Zeebad op papier, juist zoiets moet je dan versnel len, zoals je ook meer nadruk kan leggen op de sportvüsserij.” Als andere mogelijkheden noemde de heer De Boer Van der Lek wilde van de minister weten waarom hij onlangs een verlening van de bestaande overeenkomst met de gemeente Velsen heeft geweigerd. Sinds de opening van de Velsertunnel werden bergingswerkzaamheden daar verricht door de brandweer van Velsen met door Rijswaterstaat beschikbaar gesteld takel- roaterieel. Wegens veroudering en slijta ge zijn deze takelwagens echter aan vervanging toe. Wanneer de overeen komst met Velsen verlegd zou worden, moeten er volgens Westerterp nieuwe kraanwagens aangeschaft worden, wat onnodig kostenverhogend zou werken. Dit materieel i s wel beschikbaar bij particuliere bedrijven in de buurt. Overigens merkte de heer Van der Linde op dat de problemen die ontstaan waren met de Samenwerkende Vrouwen (Samvro) nu wel werden toegeschreven aan de Stisa maar dat het voorgenomen uittreden helemaal niet de instemming zou hebben van de achterban van de vrouwenorganisatie. Men vraagt zich nu wël af wat is er bij de Stisa aan de hand”, aldus de heer Van der Linde, „maar men zou zich even goed kunnen afvragen wat er met de Samvro aan de hand is!” Aan het begin van de bespreking had de burgemeester een kort overzicht ge geven van de werkgelegenheid in de IJmond, die zo’n 60.000 arbeidsplaatsen telt. Daarvan is bijna de helft van Hoogovens, maar er zijn ook enkele tienduizenden arbeidsplaatsen verdeeld over kleine en middelgrote bedrijven. „Daarin zit wel wat beweging,, want het gaat niet allemaal slecht”, aldus de burgemeester, die erop wees, dat mensen bij het eventueel afstoten van arbeids plaatsen toch weer in de IJmond ver vangende werkgelegenheid moeten zien te vinden, omdat ook wat betreft de werkgelegenheid het overloopbeleid geen oplossingen heeft geboden. Burgemeester Reehorst vertelde de raadsleden, dat de wethouder van Open bare Werken volop bezig is met de i Dat er sinds de bewuste raadsvergade ring ruim een maand is verlopen alvo rens men er toe over ging kontakt te zoeken met de CDA-fractie werd giste ravond door voorzitster Marijan Nijdam toegelicht als een mislukte poging om op een andere wijze de door de uitlatingen van De Boer gerezen problemen uit de wereld te helpen. Aanvankelijk was men ingegaan op een voorstel van PvdA-fractievoorzitter F. F. J. Reichenfeld die namens zijn collega-fractievoorzitters had aangebo den dat zij wel bereid waren met het dagelijks bestuur van de Stisa de zaak te bespreken. Er is tijdens de bespreking heel wat over de werkgelegenheid gezegd en practisch alle commissieleden toonden zich bezorgd om de ontwikkelingen bij Hoogovens, Van Gelder Papier, Stork Velsen en de visserij. Om nu ook als gemeente iets te doen, is besloten, dat het Bureau Economische Zaken en Socio grafisch Onderzoek nog voor de begro ting voor 1978 een nota zal opstellen met daarin cijfers over de ontwikkelin gen in de werkgelegenheid, zodat de gemeenteraad eens een stevig debat aan dit onderwerp kan wijden. DRIEHUIS. Een stevige botsing met een lantaarnpaal op de hoek van de Vondellaan en de Da Costalaan maakte gistermiddag een einde aan de verkeers- capriolen van een 50-jarige inwoner uit Santpoort. De man bleek stevig onder invloed van alcohol zijn voertuig tegen de licht mast te hebben geplaatst. Na het onder gaan van een bloedproef werden rijbe wijs en auto door de politie in beslag genomen. Voor hetzelfde strafbare feit was de man al eerder met de politie in aanraking geweest. off-shore activiteiten en

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5