Manifestatie in De Nieuwe Slof Haven KINDER VOORSTELLING IN WITTE TE JA TER boeiend stuk filmhistorie ABN „Alexander Nevsky” vormt lil I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I MOTORRIJDER NA VALPARTIJ Weer nachtelijke vernielingen in IJmuiden Postzegelclub houdt ruilbeurs Regelmatig sparen betekent goed sparen. Maar veel mensen hebben moeite met die regelmaat. Voor hen heeft de ABN het Salaris-Spaar- plan: u spreekt een bedrag af, dat vervolgens automatisch elke maand van uw salarisrekening naar uw spaarrekening wordt overgeboekt. Makkelijker kan het gewoon niet. ZWAARGEWOND WOENSDAG 2 MAART ÏJMOND 197 7 7 Cabaret FILMHUIZEN IN DE ÏJMOND C 13 I I heffing van de bedrijfsschool stichting van een vakschool. Algemene Bank Nederland (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK IJMUIDEN Naar schatting vierhonderd jonge ren hebben dinsdagavond deelge nomen aan een manifestatie in Beverwijk die gericht was tegen de plannen van Hoogovens voor op en Gedrocht oTrTï MASSAAL PROTEST TEGEN in Demonstranten op weg naar De Nieuwe Slof. Wij helpen Algemene Bank Graag regelmatig willen sparen, zonder moeite. de het Zij vinden dat het lager beroepsonder wijs onbruikbare krachten oplevert en starten daarom een experiment met deze kwetsbare jonge mensen. Dat is onaan vaardbaar”, aldus Hugenholtz. De opzet van de Vakschool noemde hij een uiting IJMUIDEN. „De gouden sleutel” is de titel van een poppenspel dat zondag middag wordt opgevoerd in het Witte Tejater in de Kanaalstraat. Een spicaal lo- niet do len, i er •om i je Tiet ge- een oor len ers ers de te ren ?p- am de »en iog n”, ?en Op lm de ka de :ers srs. ns’ in an tee Ier iri an iet '34 an er an an ;r, 5e an ?n ao a- de et de d- )e r- ie •ij ot U kunt mij helpen door informatie te sturen over het Salaris-Spaarplan. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. Omdat de strijd van Prins Alexander tegen het Duitse leger gaat werd ,,A- lexander Nevsky „niet zomaar ’n histo rische film, maar een Anti-Nazi-film, die in 1941 na de Duitse aanvallen op Rusland weer haastig in de roulatie werd gebracht. IJMUIDEN. Na het vernielen van een aantal etalageruiten, gepleegd tij dens de donkere uren van de laatste nachten, is in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw een aantal vernielin gen aangericht. Voordrachtavond. Onder auspiciën van de Santpoortse UW wordt maandag 7 maart een voordrachtavond gehouden voor de bewoners van Velserhooft en hun leeftijdgenoten. Medewerking ver leent K. Neuhaus uit Amsterdam. Drie caravans die geparkeerd stonden op de Burgemeester Rambonnetlaan moesten het ontgelden. Ramen en deu ren van de voertuigen werden ernstig beschadigd. Ter hoogte van de Noordarcade in de Lange Nieuwstraat moesten tien deuren van autoboxen het ontgelden. De politie brengt deze vernielingen in verband met dee eerder gepleegde ruiteningooierij. De poppen van Soereloer met de gouden sleutel. SANTPOORT. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is dinsdag avond omstreeks kwart voor elf een motorrij der op de Rijksweg 9 ter hoogte van Velserbroekweg ten val gekomen. Vrouwengilde. Het Katholiek Vrou wengilde Driehuis-Santpoort heeft voor woensdag 9 maart een gezamenlijke wandeling op het programma staan, ver trek vanaf Velserend. Op maandag 14 maart volt een modeshow in Driehuis. De film is woensdag en donderdag om half negen in het Witte Tejater te IJ muiden, vrijdag in de Zandkraai te Heemskerk en zondag in het Alpha filmhuis te Beverwijk te zien. eeuw heel wat heldendaden heeft ge pleegd bij de verdediging van de stad Novgorod. Anneke Blom van het NW-Jongerencontact voert het woord tijdens de manifestatie in De Nieuwe Slof in Beverwijk. Aangenomen wordt dat de man, een Alkmaarder, met grote snelheid is ge slipt. Met gecompliceerde breuken aan linker onderarm en linkerhand en met diepe vleeswonden over zijn hele li chaam werd de onfortuinlijke motorrij der overgebracht naar het Zeeweg Zie kenhuis in Velsen. Tenslotte namen de aanwezigen una niem een resolutie aan waarin geëist werd dat de voorbereidingen voor de oprichting van de Vakschool worden stopgezet. Tevens werd Onderwijsminis ter Van Kemenade dringend verzocht te voorkomen dat ook elders in het land Vakscholen worden gesticht. De verga dering besloot de tekst van de resolutie te sturen aan Hoogovens, de Tweede Kamer en aan het kabinet. IJMUIDEN. De postzegelvereniging „IJmuiden” houdt zondag 6 maart een postzegelruilbeurs. De verzamelaars ko men bijeen in de zaal onder de Petrus kerk, ingang Mercuriusstraat. De ruil beurs duurt van tien uur ’s morgens tot vijf uur ’s avonds. Naast een aantal stand van handela ren is er volop gelegenheid tot onderling ruilen. Een speciaal kraampje dient als 'informatiecentrum voor belangstellen den. Uiteraard kunnen zij zich direct opgeven als lid van de vereniging. Een dag later, maandag 7 maart, wordt 'in de Adelbertuskerk aan de Sparrenstraat de veertiendaagse cluba vond gehouden. Deze avond begint voor de jeugd (tot 16 jaar) om half zeven; de senioren zijn welkom vanaf acht uur ’s avonds. Woensdag aangekomen: Constace, Fawley; Maersk Topper, Cont Plat; Plis- ka, La Spezia, IJmuiden; Alchimist Ber lin, Kambo Pratita, Malaga; Anda, Rowhedge, IJmuiden; Dubrovnik, Port Klang; Breda, Antwerpen; Eva Maria, C. Rotterda; Arctic Shore, Cont Plat, Velsen; Kent Shore ,Cont Plat, IJmui den; Raknes, Mo I Rana, IJmuiden; Woensdag vertrokken: Sheafield, Rot terdam; In die jaren, dat Eisenstein de op dracht voor de film kreeg, wilden de Russische leiders, dat het volk op de hoogte zou zijn van haar roemrijke historie. Het moest dus een film worden voor de grote massa en Eisenstein kreeg niet de de kans om in deze film zijn eigen weg te gaan, iets waarmee hij bij zijn vorige film het ongenoegen van de „partij” op zijn hals had gehaald. Eisen stein maakte een film pas, als hij hem helemaal in zijn hoofd had zitten, niet alleen wat betreft opzet, maar ook in alle details. Hij maakte schetsen van de belangrijkste scènes, van de kostuums, decors en zelfs van de hoofdpersonen in zijn films lang voordat de eerste opname gemaakt werd. Iedereen, die aan zijn films meewerkte, raakte door deze schetsen geïnspireerd, zo ook de grote Russische componist Prokoviev, die de muziek voor Alexander Nevsky heeft geschreven. schalde de kreet „Jeugdloon is misdaad" door de zaal. Van diverse zijden had de vergadering adhesiebetuigingen ontvangen. Tot de ondersteunende organisaties behoorden de bedrijfsledengroepen van NVV en NKV bij Fokker en VFW-Schiphol, de regio Amsterdam van de Algemene Bond van Onderwijzend personeel, de PSP-Jongeren, de CPN afdeling Bever wijk Velsen en het Amsterdams Werklo zen Comité. De massale bijeenkomst vertoond. werd afgesloten met de unanieme aan vaarding van de resolutie waarin nog eens met klem Werd geprotesteerd tegen het plan van Hoogovens. „Hoogovens heeft een ballon opgeblazen, die Wij zullen doorprikken. De onder wijsdeskundige motieven die Hoogovens ter ondersteuning van haar idee aan voert, zijn prietpraat. Alleen al het feit dat de deelnemende ondernemingen de Vakschool zelf zullen financieren, duidt erop dat de bedrijven winst zien in het project”. Volgens Anneke Blom moet een leerling van de toekomstige Vak school gewoon werken in de fabriek. „Maar in plaats van het minimumjeugd loon, krijgt hij dan een beetje zakgeld. En dat pikken wij niet”, aldus de verte genwoordigster van het Jongerencontact. Haar betoog werd regelmatig onderbro ken door een gescandeerd geschreeuw vanuit de zaal: „Geen zakgeld, maar loon”. Zowel vakbondsbestuurder van het NKV, Wim van Seeters, als de vertegen woordiger van de bedrijfsledengroepen NW en NKV bij Hoogovens, Piet Kur- perdhoek, pleitten voor een nadere be zinning van de wetgeving op het leerlin genstelsel. Beiden erkenden dat er zich structurele problemen voordoen bij de opleiding van vaklieden, maar vonden Piet dat de door Hoogovens voorgestane Vakschool tegemoet komt aan de bezwa ren. „Integendeel”, stelde Van Seeters, „de Vakschool is een gedrocht dat be lemmerend werkt voor toekomstige on derwijsvernieuwingen. Deze school geeft de leerlingen niet de ontplooiingskansen waarop Zij recht hebben”. Hij noemde het logisch dat in de onderwijsprogram ma’s rekening gehouden wordt met het aanbod van werk. Hij vreesde echter dat dit laatste uitgangspunt zou worden bij de op te richten Vakschool. „Omdat de Vakschool een opleiding verzorgt in het kader van het leerlingenwezen, moet er ook een arbeidscontract worden afgeslo ten”, zo meende Van Seeters. Als alter natief stelde hij voor het vakgerichte onderwijs volledig te integreren in het bestaande dagonderwijs dat geheel ge subsidieerd wordt door de overheid. Hij voorspelde dat voor dit streven nog een lange strijd moet worden gevoerd. Herman Hugenholtz, federatiebestuur- der van het FNV, was de enige spreker die openlijk erkende dat leerlingen die volledig dagonderwijs volgen geen recht hebben op loon. Bovendien gaf hij toe dat de LTS-leerlingen minder snel inzet baar zijn in de bedrijven dan vroeger omdat de schoolopleiding algemener is geworden. „Op aandrang van vakbonden én werkgevers is die opleiding minder beroepsgericht geworden. De basis werd verbreed. De opleiding werd niet langer eng gericht op één vak. En nu is het volgens de werkgevers weer niet goed. In de rij van sprekers liep Anneke Blom van het NVV-Jongerencontact voorop. Zij omschreef het plan van Hoogovens als een sluwe goocheltruc om het minimumjeugdloon te ontduiken. Dinsdag aangekomen: Altair, Matyluo- to; Esso Purfleet, Beverwijk, Dordrecht; Gazelle, Koog a.d. Zaan, Londen; Mer- cur, Rotterdam; Kenrix, IJmuiden, Kings Lynn; Azuma, Rotterdam; Finn- master. Kotka; Saturnus, Lerwick; Wil- G Barends, IJmuideCo ntlem ?el,a;nntaP lem Barends, IJmuiden, Cont Plat; Gena F. Bly th; Luis Bancero, Callao; Tor Brittania, Gothenburg; Lilian Coast, Shoreham; Parkesgate, Seaham, IJmui den; Cygnus, Blexen; Berge Odel, IJ muiden Haypaint; OPRICHTING VAKSCHOOL van kortzichtig machts- en winststreven van de ondernemers. De talrijke speeches werden afgewis seld door een optreden van het cabaret van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond. De intermezzo’s hadden echter nauwelijks betrekking op het onderwerp van de probestbijeenkomst. In plaats daarvan werden vooral het Ethisch Re veil, de TROS, de VVD en de Duitse Be- rufsverbote op de korrel genomen. Na de pauze werd de film „Samen sterk voor poen en werk” Zoals de titel al doet vermoeden richtte de film zich tegen de jeugdwerkloosheid en voor het minimumloon. Regelmatig Dinsdag vertrokken: Inger, Oxeloe- sund; IJmuiden; Kent shore, IJmuiden. Cont Plat; Teutonia, Rotterdam; Kristi na, Zaandam, Ridham; Balticobrg, Delf zijl; Skaufast, IJmuiden, Sepetiba; Lady Sandra, Beverwijk, Cont Plat; Okeanis, Velsen, Antwerpen; Angelo v, IJmuiden, Kolding; Saarland, New York; Ara, Go thenburg; Doric Arrouw, Tibury; Hoisa- tia, Djakarta; Ara, Gotenborg; Doric Ar row, Linden; Corvus. Tilbury; Jemrix, Whitby.IJmuiden; Marcur. R.dam; Esso Purfleet, Fawley, Beverwijk; programma voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Het poppentejater Soereloer belicht op een voor kinderen begrijpelijke manier een milieuprobleem. Het verhaal gaat over de diefstal van de sleutel van het kistje met de frisse lucht. Natuurlijk komt alles uieindelijk wel op zijn poot jes terecht. Bruine Beer en heer Rozen wang zijn de hoofdrolvertolkers van het avontuur dat om half drie begint. De toegangsprijs is 2,50 waar een consumptie in de pauze bij inbegrepen zit. Voorverkoop bij het bureau Velser Gemeenschap, Moerbergplantsoen 22, te lefoon 02550-15743 of 15789. ÏJMOND De Filmhuizen in de IJ- mond brengen deze week een zeer bij zondere film uit Rusland. Het is de uit 1938 daterende film „Alexander Nevsky” van Sergei M. Eisenstein met muziek van Serge Prokoview, die in opdracht van de Russische regering is gemaakt. Het moest een historisch verhaal worden van de Russische volksheld prins Alexander Nevsky, die in de dertiende De protestactie startte vroeg avond met een fakkeloptocht van station naar De Nieuwe Slof. Aan deze optocht die een ordelijk verloop had, namen ongeveer tweehonderd demon stranten deel. Daarna werd in de Nieu we Slof een bijeenkomst gehouden waar verschillende sprekers ageerden tegen het voornemen van Hoogovens. ■c u

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7